ongens fefePIIROl Bieten rooien PUROL lahdbouwberichtbnT" ftUITBHL&HD. S P 0 E T. VOETGANGERS ALS REGELAARS VAN HET VERKEER. TERNEUZEN, 21 OCTOBER 1929. ONDERZOEK VAN VOEDERARTIKELEN. VOETBAL. RECHTSZAKEN. stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich danook dikwijls. Zorg daarom altijd in ^u's voor een doos Doozen 30-60 en 9|) rl. Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) wij eenmaai daartoe in de gelegenheid gesteld zijn, kunnen de bijzondere omroepgroepen Huizen en Hilversum cadeau krijgen en zul- len wij bewijzen in vrije concurrence voor welken omroep de liarten van het overgroote deel der Nederlandsche luisteraars slaan." (De Courant.) DE DOUANEBEIIANDELING TE LOBITH EN EMMERIK OP ZONDAG. Op de vragen van den heer Krijger: Is de Minister bereid, mede te deelen, of er aanleiding is om te vreezen, dat de douanebebandeling aan de grens in het scheepvaartverkeer op den Rijn ingevolge het desbetreffende Nederlandsch-Duitsche ver- drag zoodanig zal worden geregeld, dat op de Zondagen tusschen 30 September en 1 April die behandeling zal geschieden tusschen 9 en 13 uur, dus gedurende den tijd van de openbare voormiddaggodsdienstoef ening Indien vorenomschreven vraag in bevesti- genden zin moet worden beantwoord, is de Minister dan bereid, te bevorderen, dat ook op de Zondagen tusschen 30 September en 1 April althans tusschen 9 en 12 uur niet zal worden geklaard heeft de Minister van Financien geant- woord: De klaringsdienst te Lobith en te Emme- rik is, in overleg met den Duitschen rijks- minister van financien, op Zondagen, in het tijdperk van 1 October tot en met 31 Maart, geregeld als volgt: te Dobith van 7.30 tot 9.30 en van 13 tot 15 uur A.T.; te Emmerik van 7.45 tot 9.45 en van 13 tot 15 uur M.E.T. Bij die regeling is, zoover eenigszins mo- gelijk en naar vertrouwd mag worden op be- vredigende wijze, rekening gehouden met het in de vragen bedoelde groote belang. WAARSCHU WING AAN A.S. EMIGRANTEN. De directeur van het bureau der Neder landsche Vereeniging Landverhuizing, Be- zuidenhoutsche weg 97, 's Gravenhage, schrijft, dat hem is opgevallen, dat nog zoo- vele Nederlanders emigreeren, zonder zich daarop behoorlijk te hebben voorbereid. Menigeen vertrekt zonder te voren in- lichtingen omtrent het immigratieland en de kansen van slagen aldaar te hebben gewon- nen, anderen gaan daartoe eerst over kort voor vertrek. Velen verzuimen zich voor vertrek voldoen- de kennis eigen te maken van de taal, die in het immigratieland gesproken wordt en komen daardoor in moeilijkheden, die zij hadden kunnen vermijden. Dikwijls leidt dat zelfs tot mislukking. In het vorenstaande wordt aanleiding ge- vonden, alien, die emigratie overwegen drin- gend aan te raden zich tijdig te wenden tot de vereeniging Landverhuizing om voorlich- ting er voor. BEELD-TELEGRAFIE IN HET VERKEER TUSSCHEN NEDERLAND EN INDIe. De Hollandsche en de Indische Radiotele- grafie zijn tot overeenstemming gekomen ten aanzien van den aankoop van een Telefun- ken-beeldzender, waardoor de beeld-telegra- fie binnen vijf maanden verwacht kan wor den. DE PII-AGB MAAKT BIJ CONST ANTIN OPEL EEN NOODLANDING De K. L. M. heeft bericht ontvangen, dat het postvliegtuig PH-AGB, bemanning Aler, Dr. Jongbloed en Bruynestein, op weg van Constantinopel naar Aleppo, in de omgeving van de Turksche hoofdstad een landing heeft moeten uitvoeren, waarbij het toestel be- schadigd is en tengevolge waarvan het ge- demonteerd zal moeten worden. De bemanning is ongedeerd. De directie van de K. L. M. deelt mede, dat nader telegrafisch bericht ontvangen is van den heer Aler, le bestuurder van het postvliegtuig PH-AGB, waarin hij het vol- gende mededeelt: Het vliegtuig vertrok om 6 uur 5 min. uit Konstantinopel. In de omgeving van het vliegveld hing mist. Nadat men vijf kwartier onderweg was en zich reeds nabij Adabazar (Klein-Azie, nabij Ismid) bevond, stond op- eens de linker motor stil; vermoedelijk ten gevolge van een storing, in den benzinetoe- voer. Terstdnd werd teruggevlogen naar Kon stantinopel, waarbij men wederom tweemaal in den mist geraakte en een derde maal in aanraking kwam met een met bosch begroei- den heuvel. Hierbrj werd het toestel emstig beschadigd. De bemanning is vrijwel onge deerd, alleen Dr. Jongbloed kreeg een schram aan het hoofd. De werktuigkundige Bruyne stein had zich zoodanig ingespannen, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. maar tegen een van zijn aanhangers, Ballard, een zeer rijk en liefdadig man, die een in stituut heeft opgericht, waar 7000 jongens uit de behoeftige klasse werden opgenomen. Hij had aan de jongens geld beloofd, als Moses gekozen werd, daarmee pressie op de jongens uitgeoefend. Hij moet zelfs hebben gedreigd, dat het instituut gesloten zou worden als Moses niet gekozen werd. In een interview, dat in de bladen werd. opgenomen, zei hij te hopen door zijn instituut invloed te kunnen uit- oefenen op 10..000 gezinnen. Van het inter view werden door den verkiezingsagent 5000 afdrukken gemaakt en verspreid. ENGELSCH MILITAIR ATTACHE OVER DEN EX-KEIZER. In de Quarterly Review" geeft de brigade- j generaal W. H. H. Waters, die van 1900j 1903 Engelsch militair attache te Berlijn is j geweest, een beschouwing ten beste over den j ex-keizer, met wien hij tijdens zijn verblijf in Duitschland persoonlijk bevriend was ge- raakt. Dezen zomer heeft hij ook een bezoek gebracht aan Doom. In het artikel, dat het opschrift draagt: „De keizer na 25 jaar", schrijft Waters o.a. het volgende: Tijdens den Boerenoorlog opperde de kei zer herhaaldelijk een plan, om de Engelsche troepen van den tweeden ban zoo te organi- seeren, dat zij bij mobilisatie dadelijk konden worden ingedeeld bij alle wapenen voor dienst te velde. Ik heb dat plan meermalen met wijlen veldmaarschalk, lord Nicholson, be- sproken. Hij was een zeer bekwaam man en werd later de rechterhand van wijlen lord Haldane. In 1906 is het plan tot uitvoering gekomen en het territoriale leger heeft En- geland in den wereldoorlog in staat gesteld den geweldigen strijd van de eerste maanden uit te houden." De ex-keizer is bitter gestemd over de houding van Engeland jegens hem. In een brief, dien Waters in April van hem ontving, klaagt hij over den stroom van laster en ver- dachtmaking, die over hem is uitgestort. Hij had dien geest van lagen, giftigen haat niet verwacht bij het Engelsche volk, eens zoo trotsch op zijn ,,fair play". Bij zijn bezoek aan Doom heeft Waters uit den mond van den ex-keizer opgeteekend, dat hij er niet aan dacht uit eigen beweging naar Duitschland terug te keeren. ,,AJs de Duitschers me noodig mochten hebben, moe ten ze me maar komen halenWaters besluit, dat de ex-keizer als balling" te Doom zal blijven, maar naar diens verklaring heeft critiek geen vat op hem, daar hij thans een „olifantshuid" heeft. Te Manchester is besloten een proef te nemen met door voetgangers, wanneer zij willen oversteken, te bedienen seintoestellen met gekleurde lichten. De proef zal begon- nen worden in straten met verkeer in 6<5n richting, waar geen verkeersagent staat en waar de aanhoudende stroom van voertuigen voor zenuwachtige voetgangers het overste ken moeilijker maakt dan in gewone straten. De voetganger behoeft slechts op een knop te drukken om het normale groene licht in een rood te veranderen. Dit blijft dan 15 seconden rood, in welken tijd hij den over- tocht volbrengen moet. Het stop-sein kan echter, dank zij een automatische inrichting, niet binnen 45 seconden herhaald worden. Het toestel is samengesteld door een fir- ma te Stretford, in Lancashire. HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. Het Sowjet-telegraafagentschap meldt, dat het volkscommissariaat van buitenlandsche za- ken aan het Duitsche gezantschap een nota overhandigd heeft, bestemd voor de regeerin- gen te Nanking en Moekden, naar aanleiding van het vonnis tegen de 37 sowjet-onderdanen (de 38ste was een Chinees), die in het consu- laat-generaal te Charbin in hechtenis genomen zijn. De nota herinnert eraan, dat de Sowjet- regeering in haar nota van 31 Mei de invrij- heidstelling van de gearresteerden geeischt heeft en merkt op, dat het proces tegen de Sowjet-onderdanen gevoerd is met volkomen miskenning van de gebruikelijke regels en ge- woonten van procesorde en niet alleen in de Sowjet-Unie, maar ook in de openbare mee- ning van andere landen, China inbegrepen, de sterkste verontwaardiging gewekt heeft. De Sowjet-regeering ziet zich gedwongen te con- stateeren, dat het proces, zooals uit zijn heele verloop gebleken is, een stuitende rechtscome- die is, waaraan de Sowjet-regeering geen en- kele juridische beteekenis toekent en die door haar slechts beschouiwd wordt als dekmantel van een zonder vorm van proces afrekenen met Sowjet-onderdanen. vorm aannamen, met een comimissie van neu- trale officieren sueces gehad, onder wier to- zicht de twee partijen een eind van de ge- meenschappelijke grens terugtrokken en die de geschillen regelde. Maar Mantsjoerije is ver weg en de grens is zoo lang dat het niet de minste waarborgen zou scheppen, als men op een bepaald punt een poiitie-bedaking van wege den Volkenbond instelde. Bovendien is de Sowjet-Unie niet alleen geen lid van den Vol kenbond, maar heeft het dien ook altijd als een imperialistisehe kongsie behandeld. Deze houding doet ook niet voorzien dat Moskou naar ernstige verihaningen uit Geneve zal luisteren, laat staan naar bepaalde instructies tot bewaring van den vrede. Het eenige wat nochtans in de verontrustende omstandig- heden aan de Russisch-Chineesche grens grond tot optimisme geeft, is dat van een werkelijk oorlogzuchtige stemming weinig te bespeuren is. Daarvoor zijn de binnenlandsche moeilijk- heden zoowel in Rusland als in China te groot en toch weer niet zoo groot dat een van bei- den den uitweg eruit in een oorlog met het bui- i tenland zou willen zoeken, om de binnenland sche eendracht te herstellen. Van China's binnenlandsche moeilijkheden gesproken uit de berichten van Zaterdag valt op te maken dat de bedreiging tegen Hankou, over welks ontruiming de nationalis- tische regeering reeds moet gedacht hebben, is toegenomen. Naar verluidt rukken de troe pen van generaal Feng (die dus, ondanks de vermeende gevangenfteming van hun aanvoer- der, nog niet onschadelijk zijn geworden) en de „ijzervreters" van den tegen Nanking in Kwangsi opgestanen generaal Tsjang Fa-kwi (welke „ijzervreters" dus niet in een val zijn geloopen, zooals vroeger verzekerd was) uit verschillende richtingen tegen de stad op en kan binnen enkele dagen een beslissend'e slag om Hankou verwacht worden. Deze bedreiging is voor de regeering van Nanking voorloopig van meer belang dan wat er heel in het Noorden aan de grens van Mantsjoerije gebeurt. DE MOEILUKHEDENJ te land, te water en in de WERKEN AAN DE ANTWERPSCHE TENTOONSTELLIN G. Het werk voor de Antwerpsche eeuwfeest- tentoonstelling begint thans met een buiten- gewone snelheid te vorderen. Reeds is de triomfpoort, toegang verleenend tot het ten- toonsteUingsterrein, bijna geheel klaar ter- wijl aan het Congopaleis en de paviljoens der vreemde staten, met koortsigen haast wordt gearbeid. De groote feestzaal zal 3500 personen kunnen bevatten en, gedurende de etxpositie, iederen dag worden gebmikt. Reeds is een orkest aangeworven en wordt het programma der tooneelvoorstellingen, muziekuitvoeringen en andere feesten gereed gemaakt. Engeland en Frankrijk en Italie blijken met elkaar te willen wedijveren voor wat den omvang en de pracht van hunne in- zendingen betreft, zoo zal, in de afdeeling juweelindustrie van het Fransche paviljoen ta.v., alleen reeds voor niet minder dan 250 h 300 millioen francs aan juweelen worden tentoongesteld. EIGENAARDIGE VERKIEZINGS- PRAKTIJKEN. Te Plymouth is onder groote belangstel- ling voor de rechtbank de petitie behandeld tegen de verkiezing van het lid der arbeiders- partij J. J. H. Moses in dat district. Er is geen persoonlrjke aanklacht tegen het lid zelf, CHINA'S De gevechten lucht tusschen Russen en Chineezen aan de grens van Mantsjoerije hebben gaandeweg, schijft de N. R. Crt., zuik een omvang aange- nomen, dlt de regeering van Nanking aan Moskou in een door Duitsche bemiddeling over- handigde nota ronduit veiwijt dat het „den oorlog begonnen is". Moskou zal dit natuur- lij'k ontkennen. In een gevecht op de Soengari-rivier, een zijrivier van de Amoer, zijn kortgeleden zes Chineesche en drie Russische kanonneerbooten in den grond geboord. Dit was al kras genoeg, terwijl er nog geen oorlogstoe&tand bestond. Hierop heeft zich een actie te land aangeslo- ten waarbij een Chineesche afdeeling versla- gen werd en haar aanvoerder sneuvelde. Al leken al deze operaties bedenkelijk op oorlogs- handelingen, de fictie dat het grensincidenten waren, werd nog altijd gehandhaafd. Tot nu China het omineuze woord oorlog gebruikt. Uit de besohuldiging dat de Sowjet-Unie den oorlog begonnen is, trekt het echter gelukkig niet de conclusie dat het hierop met een oor- logsverklaring dient te antwoorden, maar het neemt den Volkenbond in den arm, om hem to verzoeken tusschenbeide te komen. Dit betee- kent dat China van den Volkenbond verlangt, dat hij zich volgems art. 17 van het Handvest tot de Sowjet-Unie die geen lid van den Vol kenbond is, zal wenden om haar te vermanen zich voor de bijlegging van het conflict aan de op de Volkenbondsleden rustende verplichtin- gen te onderwerpen en dus niet tot oorlogs- handelingen over te gaan. Maar gelijk wij hier- boven, te verstaan gaven, Moskou zal op zijn beurt de schuld aan China geven en met het tegenverwijt antwoorden (hetwelk het volgens voorstellingen in de Russische pers reeds ge reed heeft) dat de Chineezen het eerst Sowjet- Russische koopvaardijschepen op de Amoer aangevallen hebben en dat de Sowjet-Russische troepen aan de Amoer en de Soengari dus niets anders doen dan zich tegen Chineesche gewelddaden te weer stellen. Zoo komt de kwestie van den „verdedigingsoorlog" in het spel, die het altijd moeilijk zal maken den aan- rander van den vrede zonder langdurig onpar- tijdig onderzoek ter plaatse aan te wijzen. Op de onafwendbare noodzakelijkheid van de „verdedigingsoorlog" kunnen de twee partijen zich natuurlijk ook beroepen, als men hun een sehending van het anti-oorlogspact verwijt. Van een Volkenbondsactie is in dit geval heel weinig te verwachten, om verschillende rede- nen. Op den Balkan heeft de Volkenbond bij grensincidenten die een al te bedenkelijken DE STAKING AAN DE COKESFABRIEK. Hedenvoormiddag arriveerden alhier met de Provinciale stoomboot een 40tal Noord-Beve- landers om te gaan werken aan de cokesfabriek te Sluiskil. Door de gemeente- en rijkspolitie waren maatregelen genomen ter voorkoming van wanordelijkheden. Toen de boot arriveerde bevonden zich nabij de aanlegplaats een aan- tal stakers, doch alias bepaalde zich tot eenig gejouw tegenover de aangekomen werklieden, die per auto en met den trein de reis naar Sluiskil voortzetten, waar zij hun werk hebben aangevangen. Een poging tijdens de vaart van Vlissingen naar Ter Neuzen door den stakingsleider, den heer Rippen aangewend om hen tot terugKeer te bewegen, had geen resultaat. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. (Op 19 October stonden als werkzoetkenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs ingesehreven: Transport en losse arbeiders 95, zeelieden 2, centrale-machinist 1, kantoorbediende 1, totaal 99; Alzoo vermeerderd met 57 personen sinds 12 October. VRIJSTELLING VAN DEN DIENSTPUCHT. Bij beschikking van den Minister van De- fensie is aan den Dienstplichtige Rene Stout- hamer van de lichting 1929 uit de gemeente Sas van Gent vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend. De N.V. P. Sluis pluimvee- en vogelvoeder- fabrieken te Weesperkarspel zendt ons het eerste exemplaar harer „Mededeelingen" over het wetenischappelijk onderzoekingswerk, ver- richt in satnenwerking met prof. dr. E. C. van Leersum, directeur van het Ned. Instituut voor Volksvoeding te Amsterdam. Zooals in de „Inleiding" staat te lezen, is het de bedoeling mede te helpen om het pluim- veehoudersbedrijf in Nederland te laten pro- fiteeren van de merkwaardige vondsten welke de wetenschappelijke onderzoekingen van den laatsten tijd hebben opgeleverd. Daarom wor den deze „Mededeelingen" dan ook in populai- ren vorm geschreven. ONDERHOUD KANAAL SLUISBRUGGE. Door den Rijkswaterstaat is het onderhoud van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge gedurende 1930, 1931 en 1932 gegund aan den heer P. J. van de Sande te Breskens voor f 483 per jaar. OPHEFFING BURGERGAST- EN WEESHUIS TE AARDENBURG. IBij het besluit tot opheffing van het Bur- gergast- en Weeshuis te Aardenburg is be paald, dat naast een commissie van verdeeling een raad van beroep zal worden ingesteld, be- staande uit 6 personen buiten Aardenburg, welke raad zal hebben te beslissen over even: tueele geschillen en wachtgelden zal hebben vast te stellen voor het vaste perscneel aan de beide Godshuizen verbonden. Drie zijner leden worden benoemd door het r.k. armbestuur en de diaconieen der Ned. Hervormde, Doopsge- zinde en Gereformeerde Kerk wijzen ieder een lid aan. Benoemd voor deze functie zijn: voor de roomsch-katholieken: dr. J. F. J. ten Barge, directeur van het r.k. ziekenhuis in Den Haag, oud-Wethouder van Utrecht; mr. J. Houben, advocaat en procureur te Breda en mr. H. J. M. Derbeck, hoofdredacteur van het Dagblad v. Noord-Brabant, te Breda; voor de Ned. Herv. mr. J. Erasmus, advocaat en procureur te Oostburg; voor de Doopsgez. ds. J. Koeke- bakker te Middelburg, en voor de Geref. de heer H. van Mazijk, notaris te Sluis. voor onderzoek van den patient in alle moge- lijke houdingen en onder verschillende photo- gnafiscbe eischen, zijn aanwezig en gezamen- lijk opgesteld in een ruim 10 meter lang ver trek. De geruischlooze werking van het apparaat is buitengewoon aang-enaam, vooral voor klei- ne ziekenhuizen, waarin zich uit den aard der zaak, de kamers voor de patienten dicht bij de rontgenkamer bevinden. Met het oog daarop is het ook een groot voordeel, dat door de toe- passing van de nieuwste constructies op het gebied der rbntgenbuizen, gevaar voor de om geving geheel is uitgesloten. Aangezien tot heden patienten voor rontge- nologisch onderzoek zich moesten begeven naar Goes, Middelburg of Vlissingen, spreekt het vanzelf, dat door de zorgen van het „Lief- dehuls" een lang beistaande wensch werd ver- vuld. Het rbntgenonderzoek is reeds meer dan 25 jaren een onmis'baar hulpmiddel in de ge- neeskunde. Aangevangen met het voor het oog zicht- baar maken van ziekten van de beenderen, heeft het zich allemgs ontwikkeld tot een van de betrouwbaarste onderzoekingsmiddelen voor talrijke organen. Long, hart, maag, darm, galblaas en nier, om bij de voornaamste te blijven, toonen langs dezen weg vaak verrassend duidelijk hun zie- kelijke afwijkingen. En nog voortdurend breidt zich het geneeskundig kunnen op dit gebied uit. De oningewijde staat bij nadere kennisma- king met deze voor hem dikwijls ietwat ge- heimzinnige „hocus-pocus", verbaasd en ver- rukt over wat menschelijke speurzin en ver- nuft hier hebben volbracht. Vooral de wijze waarop onzichtbare orga nen, zooals de galblaas en darm, worden zicht- baar gemaakt, wekt bewondering. Hoe duidelijk, bijna voor het grijpen, liggen op de photo's de nier en galsteenen, hoe onze voorstelling helpend en verbeterd vertoont de longtuberculose, de verwoestingen, die ze in het longweefsel aanricht. Het zieke hart laat zijn veranderden vorm zien, de kanker van de ingewanden, de woekeringen die hij veroor- zaakt, de maagzweer, het door haar wegge- vreten gat in den maagwand. Veel te veel ech ter om in een klein bestek op te noemen. (Begrijpelijk is, dat waar een onderdeel van de geneeskunde zich tot dergelijken omvang heeft ontwikkeld', de beoefening speciale stu- die vereischt. Door de inrichting onder specia- listische leiding te plaatsen heeft het bestuur dan ook getoond, dat bet haar met hare plan- nen betreffende de geneeskundige verzorging ernst is. Hiermede is een nieuwe stap gedaan in de richting van het nieuwe ziekenhuis. aardappelen rooien en andere land- arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. Voetbaluitslagen van Zondag 20 October. Afdeeling IV. le Klasse. EindhovenP.S.V. 30 B.V.V.Roerxnond 71 L.O.N.G.A.—Wilhelmina 42 N.O.A.D.N.A.C. 1—2 2e Klasse. M.E.V.O.—R.B.C. V elocitasDongen BredaMiddelburg ZeelandiaVlissingen 3e Klasse. Middelburg IIS.I.N.O.T.O. TemeuzenZeelandia II Vlissingen IIZierikzee Competitiestand 3e Klasse A. 2—7 6—1 5—0 8—0 7—0 gesp. gew. TO <t doelp. •a v.—t. s #-► Terneuzen 4 4 30-3 8 Middelburg II 4 4 15-5 8 Hulst 3 3 13-2 6 Zeelandia H 4 3 1 14-13 6 Vlissingen H 5 1 4 12-20 2 Sinoto 5 1 4 6-21 2 Walcheren 3 3 4-12 Zierikzee 4 4 4-22 BUITEN GEW ONE RIVIER- CORRESPONDENTIE. Onder de ambtenaren van den Rijkswater staat, die in den winter van 19291930 met de zorg voor de buitengewone rivier-corres- pondentie zijn belast, zoomede van de stand- plaatsen, waarop die ambtenaren zich ge durende de buitengqwone rivier-correspon- dentie zullen bevinden, komen o.a. voor de opzichter J. van Goor te Ter Neuzen en de ingenieur H. ten Bokkel Huinink te Goes, die dan resp. te Meijen en te Heusden stand- plaats zullen hebben. De heer Ir. H. van Oordt, hoofdingenieur- directeur te Middelburg, de technische amb- tenaar G. H. Bolier te Hansweert en de op zichter J. N. Maas te Ter Neuzen komen voor op de lijst van vervangers. HULST. Vrijdag j.l. werden door het Bestuur van het R.K. Liefdehuis te Hulst, een aantal genoo- digden in de gelegenheid gesteld, de nieuwe rbntgen-in richting van het ziekenhuis te be- zichtigen. Zoowel op techmsch- als geneeskundig ge bied werd aan de bezoekers uitlegging ver- schaft. Het rontgentoestel het nieuwste „Polyphos" apparaat van de firma Siemens Halske bezit een capaciteit, ruim vol- doende om aan de moeilijkste opdrachten te voldoen. Ook de voor goed rontgenologisch onderzoek absoluut noodzakelijke hulpapparaten, zooals (Ingez. Med.) EEN GOEDE DAG VOOR „TERNEUZEN". De voetbalvereeniging Terneuzen kan er zich op beroemen, dat hare drie elftallen gisteren de resp. wedstrijden hebben gewonnen, waar van vooral het eerste met heel mooie cijfers. Dat ook het derde elftal de overwinning kon behalen, belooft heel wat voor de toekomst, daar Axel zeker niet tot de minste der tegen- standers kan gerekend worden. Het tweede elf tal had niet zoo'n zware taak, maar toch kan men nooit weten hoe zoo'n wedstrijd tegen een lichter elftal zal afloopen. Een overwinning met 52 is voor haar een zeer goede presta- tie en onze voorspelling, dat met haar reke ning zal moeten gehouden worden in deze competitie, komt steeds meer en meer tot uiting. Terneuzen IZeelandia II. 80. Het was nog geen klokke twee toen reeds de elftallen onder leiding van den scheidsrech- ter Knappert op het veld stonden opgesteld en het sein werd gegeven voor den aanvang. Ter neuzen had reeds direct bij den aftrap een doorbraak geforceerd en kreeg de kans voor het eerste doelpunt, doch wist die niet te be- nutten. Het was dadelijk te zien, dat het een spannende strijd zou worden en menig suppor ter van Terneuzen hield z'n hart vast, toen het al spoedig bleek, dat er iets haperde aan de voorhoede en dat vooral de linksbinnen het spel niet kon vatten, waardoor de linksbuiten ook een minder mooie partij kon spelen dan wij van hem gewoon zijn. Nadat er reeds veel kansen voor Terneuzen waren verloren gegaan wist de middenvoor zijn club te leiding te ge ven met een prachtig schot dat niet kon ge- houden worden. Twee minuten later trapte de rechtshalf van Zeelandia den bal in eigen doel en werd het 20. Hierin kwam geen verande- ring meer in de eerste helft. In de tweede helft speelde Temeuzen met het voordeel van den wind en kreeg ontelbare mooie kansen. Nadat het spel tien minuten aan den gang was, kreeg de middenvoor van ler- neuzen den bal te pakken en bracht den stand op 30. Kort daarop wist de rechtsbinnen de score te brengen op 40, terwijl de midden voor nog tweemaal kort na elkaar wist te doel- punten. Toen daama een der Zeeland'ia-backs, door den bal in eigen doel te trappen, den stand op 70 bracht, was het met den tegenstand zoo goed als gedaan. Er kwam bij Zeelandia een inzinking, maar het moet ter hunner eere gezegd worden, dat deze niet lang geduurd heeft, en dat later weer hard werd gevochten om toch cle eer te redden. Het mocht hun ech ter niet gelukken. Nadat de rechtsbinnen nog- maals had gedoelpunt kwam er geen verande- ring meer en eindigde deze wedstrijd met niet minder dan 801 in het voordeel van Terneu zen. Zeelandia had ook wel een tegenpunt ver- diend voor het taaie volhouden en het zeer dik wijls goede spel, dat werd gegeven. Hontenisse ITerneuzen II. 25. Dat het tweede elftal in Hontenisse winnen zou was bijna zeker, maar het loopt wel eens anders uit dan men denkt. Dit is evenwel nu niet het geval geweest, daar het den wed strijd won met 52. Ook daar ging de rust in met 20 in het voordeel van Terneuzen. Axel IITerneuzen III. 23. Het derde elftal heeft zich bijzonder goed gehouden door Axel II te kloppen met 32. Ook dit elftal wilde niet voor de andere onder- doen en wist het voor de rust ook te brengen tot 20. SAMENSTELLING NED. ELFTAL. Voor de op 3 Nov. te spelen Interland- wedstrijd NederlandNoorwegen zijn de volgende spelers gekozen v. d. Meulen (H.F.C.) doel. De Bruin (H.D.V.S.) en Van Kol (Ajax) aehter. De Leeuw (Willem H), Van der Wildt (V.U.C.), Van Heel (Feijn.) midden. Landaal (A.G.O.V.V.), Kools (N.A.C.), Van Loon (Willem II), Van der Broek (P.S. V.), Van der Heide (Wageningen) voor. Reserve zijn; Halle (Go Ahead), Vermetten (H.B.S.), Scheffers (H.D.V.S.), W. Tap (A.D.O.) en Bakhuys (Z.A.C.). Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Oct. 1929 de volgende zaak behandeld: |C. B. T., oud 34 j., arbeider, zonder vaste woonplaats, gedetineerd, werd ten laste ge- legd, dat hij in December 1925 te Aardenburg heeft weggenomen een rijwiel, toebehoorende aan C. Robesin. Eisch 6 maanden gevangenisstraf met af- trek van het voorarrest. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raadsman roept de clementie der rechtbank in. OFFICIEELE OPENING DER COOP. ROOMBOTERFABRIEK „EENSGEZ1NDIIEID" TE IJZENDIJKE. Maandag j.l. heeft onder groote belangstelling de opening der derde cooperatieve roomverwer- kingsfabriek in Zeeuwsch-Vlaanderen plaats ge had en wel van de fabriek „De Eensgezindheid" te IJzendjjke. Aangemoedigd door de goede reaultaten van „Kloosterzande" en Aarden burg", besloten ook een aantal melkveehouders uit deze omgeving onder leiding van onzen zui- velconsulent, den heer Zwagerman, tot het bouwen eener roomverwerkingsfabriek over te gaan. Men zag in, dat door voort te tobben met het maken van boerenboter, de vele zorgen aan de veehouderij en de veeverbetering besteed, niet naar behooren werden beloond en vatte, niettegenstaande tegenwoordig van zekere co<5- peratiemoeheid te spreken valt, de koe toch maar eens flink bij de horens. Op 12 April werden de statuten verleden en thans staat daar reeds een modem ingerichte fabriek, welke op het punt staat de melk te gaan verwerken van 101 aandeelhouders, welke ge- zamenlijk 490 koeien houden en 336 aandeelen bezitten. De Voorzitter der Cooperatie, de heer A. H. van Waes, verwelkomde de talrijk opgekome- nen van wie inzonderheid onzen hooggeachten heer Commissaris der Koningin, die, belang- stellend als hij is, in alles dat tot bevordering der welvaart in ons gewest kan strekken, zich bereid had verklaard de fabriek te openen. Spreker ging de tot standkoming der fabriek na en gewaagde met groote dankbaarheid van de hartelijke en hechte samenwerking die be stuur, leden en adviseurs tot dusverre aan den dag hadden gelegd. Architect en aannemers werden eveneens niet vergeten, terwijl speciaal door hem werden gememoreerd den commissaris Van Tiggelen, den heer Zwagerman en den ad ministrates der fokcentrale, den heer Brevet. Spreker deed een beroep op de leden tot aller medewerking, drong er bij hen op aan veel en goeden room te leveren en deed ten slotte een beroep op het personeel, van wiens toewijding het welslagen der zaak in zoo groote mate af- hankelijk is. Het Bestuur zal van zijn kant gaame alles in het werk stellen wat maar in het belang der Cooperatie is te noemen. Zich weer tot den Commissaris der Koningin wendende, uitte spreker zijn groote dankbaar heid voor diens groote belangstelling jegens het landbouwleven en sprak hij waardeerend over de vlotte wijze, waarop met de P. Z. E. M. over stroomlevering onderhandeld is. In de hoop, dat onder Gods Zegen de fabriek tot heil der leden zoude strekken, verzoekt spreker den Commissaris der Koningin de fabriek te willen openen. De Commissaris, dank brengende voor de door hem op hoogen prijs gestelde uitnoodiging en de waardeerende woorden tot hem gericht, zeide zulks met zeer veel genoegen te willen doen. In een weldoorwrochte rede deed spreker uitkomen, dat hij groote belangstelling koestert jegens een aloud bedrijf als het zuivelbedrijf. Van de tak- ken van bodembedrijf zal voor Zeeland de eigen- lijke landbouw wel de hoofdbron blijven, doch ook de veehouderij zal steeds een belangrijke plaats blijven innemen. Wat W. Z.-Vlaanderen betreft, in geen deel van ons gewest staat de vee houderij op zulk een hoogen trap. Neerkomende op de boterbereiding, zeide spreker, dat de Zeeuwsche boerin in figuurlijken zin niet ge- bukt mag gaan onder de groote zorgen voor het bedrijf. Zij mag niet de slavin van haar werk zijn, doch behoort in de eerste plaats de gade van den landbouwer te zijn. Spreker brengt de ongunstige omstandigheden waaronder de botermakerij op de boerdenj zoo menigmaal plaats vindt ter sprake, waardoor veelal een product van mindere kwaliteit ver- kregen wordt, waarom ten slotte een niet vol- doende prijs bedongen wordt. Gold b.v. de boe renboter in 1926 gemiddeld f 1,64, in 1927 /l,68y2 en 1928 f 1,81 per KG, voor fabrieks- boter "werd in die jaren gemiddeld /1,97, /2,03y2 en 2,12% betaald. Geen wonder dan ook, dat in ons land in 40 jaren 900 zuivelfabrieken tot stand kwamen. Het stemt tot groote vreugde, dat in 1927 de eerste fabriek te Kloosterzande werd opgericht. Ze telt nu 97 leden en heeft een productie van 50.000 KG boter. Aardenburg volgde in 1928 met 63 leden, telt er nu 148 en heeft een pro ductie van 80.000 KG boter per jaar. Hulde brengt spreker aan de veehouders, die het nut der samenwerking hebben ingezien, hulde brengt hij aan de mannen die daartoe den stoot gaven. Spreker zeide verder zeker te weten in aller geest te handelen, wanneer hij lof en warmen dank bracht aan den heer Zwagerman voor de vele moeite die hij zich heeft getroost om tot de oprichting dezer fabriek te geraken. Tot slot stelde spreker nog in het licht, dat het te maken product op den duur nog in waar- de zal kunnen stijgen, zoodra de zoo dringend noodige drinkwaterleiding tot stand zal zijn ge komen. Met den wensch, dat deze zuivelfabriek onder Gods Zegen zal mogen strekken tot meer- deren bloei van deze landstreek, verklaarde de Commissaris hierna de fabriek voor geopend. Volgende spreker was de heer Zwagerman,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2