oos doodt hei haar Zenuwstillend Mijnhardt's Zenuwtabletten MAKKTBEEICHT. GROOTE BRAND TE DORDRECHT. EEN ORGEL BOVENOP EEN BERG. Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep I of nog beter met Purolzeep. Herhaal dit zoo nu dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. (Ingez. Med.) de politie hadden gezegd en nog te veel den wensch tot getuigen hadden. Bovendien was bet in die eerste dagen zoo geweldig druk in de Coolschestraat, dat zoo'n proef niet rus- tig zou kunnen worden genomen. Aan de getuigen is o.a. gevraagd, waar beeft u precies gestaan, waar speelde het kind en waar stond de man met de fiets. Vervolgens is de rechercheur met zijn fiets op de laatste plaats gaan staan, en de in- specteurs hebben er zicb van overtudgd, dat van de plaatsen waar de getuigen hebben gestaan inderdaad te zien is geweest, wat later als verklaring werd opgageven. Men is hierbij tot de conclusie gekomen, dat aan de verklaringen wel degelijk groote waarde mag worden toegekend, al zijn er dan in on- derdeelen gradueele verschilien, welke op het onderzoek voor het overige anders niet van grooten invloed zullen zijn. Bovendien heb ben de drie inspecteurs nu een nog duide- lijker beeld zich kunnen vormen van wat er de vorige week Woensdag precies in de Cooischestraat is gebeurd. De verklaringen van de getuigen grijpen good in elkaar. Uit den aard van de zaak heeft deze re- constructie in de buurt veel belangstellmg getrokken. Voorts heeft men enkele opmetingen ge- daan, de verlichting in de straat gecontro- leerd en de verschillende door de getuigen opgegeven tijden gecontroleerd. ERNSTIGE RELLETJES TE MAASTRICHT. y.D. verneemt uit Maastricht: Woensdagavond hebben op verschillende plaatsen van de stad emstige relletjes plaats gehad, die vooral op den Statensingel tot he- vige hotsingen hebben geleid. Er was daar veel publiek op de been, toen de werkwiiiigan van de zinkwitfabriek van hun werk kwamen. Plotseling is uit het pu bliek herhaaide malen geschoten. Een agent werd in den buik gewond. De marechaussee Henders kreeg een schot in de knie en is naar het politie'bureau vervoerd. Verder is de heer Schepers door drie scho- ten in den buik en in de borst gewond. De heer Dear heeft een schot in het dijbeen ge- kregen. De agent en de twee burgers zijn per ziekenauto naar het hospitaal vervoerd. .Ook in de Capucijnerstraat en Hoog Frank- rijk was er veel volk op de been. Ook hier was de opwinding groot. Uit de ramen zijn aller- lei voorwerpen naar de politie-agenten gewor- pen, die genoodzaakt waren verscheidene char ges uit te voeren om de samenscholingen uit- een te drijven. I ■Hier zijn geen gewonden gevallen. Hoewel de toestand op het oogenhlik in de geheele stad rustig is, beschouwt men d'eze toch als zeer emstig. De geheele politiemacht is op de been gehouden. jNader wordt gemeld: Woensdagavond half-elf is het tot een em stige botsing gekomen in de Capucijnenstraat tussehen politie en burgers. Van beide kan- ten werd geschoten. De agent Houben is levensgevaarlij k verwond naar het ziekenhuis gebracht; de marechaussee Scherders kreeg een schot in een been. Eenige burgers zijn bij den gemeentelijken geneeskundigen d'ienst verbonden; twee zijn in het ziekenhuis opge- nomen. Het verbod van samenscholing is opnieuw afgekondigd, en de herbergen moeten om 10 uur gesloten zijn. De socialist Pieters is aangehouden, als ver- dacht van opruiing, en voor den officier van justitie geleid. TWEE MINDERJARIGE MEISJES ONTVOERD. jDinsdagavond hebben te Venlo twee „hee- ren" uit Nijmegen twee meisjes, vriendinnen, aangesproken en onder fraaie voorwendsels verlokt met hen mede te gaan. Met den laat- sten trein van Venlo naar Nijmegen zou het gezelschap reizen. De plaatskaarten waren ge- kocht en reeds was men bezig met instappen, toen een der beide ongeveer 20jarige meisjes of berouw of argwaan kreeg omtrent de reis, zoodat zij plotseling uit den trein vloog en buiten het station wist te komen. Toen de trein met haar vriendin vertrokken was, heeft zij de politie met een en ander in kennis gesteld, welke oogenblikkelijk in actie kwam. Eerst werd de politie te Nijmegen ge- waarschuwd en toen is direct de Venlosche recherche per auto ook daarheen gegaan. Men kwam juist op tijd om het edele twee- tal bij aankomst te arresteeren, met het meisje. Onder gewapend geleide zijn de hee- ren, alsmede het meisje, naar Venlo terugge- bracht. Tegen hen is, naar Het Volk meldt, proces- verbaal opgemaakt wegens ontvoering en ont- trekking aan het ouderlijk gezag van een min- derjarige. Zij zijn naar Roermond vervoerd, ter voorgeleide aan den officier van justitie. BEWUSTELOOS GEVONDEN. lOp den Koudenhovenschenweg te Eindho ven is Woensdagavond 7 uur in bewusteloozen toestand in de nabijheid van zijn motorfiets gevonden de monteur M. Staals, uit Eindho ven. Op advies van een geneesheer is hp naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij des nachts is overleden. Bij het onderzoek van de recherche is gebleken, dat hij niet in aanraking met eenig voertuig is geweest, doch vermoe delijk over een steen is gevallen. EEN BOTSING. Donderdagmorgen omstreeks half acht heeft op den Vlokhovenschen weg te Eindhoven een botsing plaats gehad tussehen een autobus met personeel uit Oss voor de Philipsfabneken en een vrachtauto van Sender uit Eindhoven. Twee der inzittenden van den autobus kregen lichte verwondingen door glasscherven. Van den autobus waren nagenoeg alle ruiten ver- nield. VERPLEEGDE ONTSNAPT. fWoensdagavond is aan den uitgang van het Centraal station te Amsterdam een man aan gehouden, die poogde, zonder kaartje het sta tion te verlaten. Hij vertelde, dat hij maar even doorgeloopen was om iemand te zoeken en dat hij nu weer naar buiten won. Daar de man eenigszins vreemd deed, en bovendien zijn kleeren er bijzonder vuil uitzagen, hield men hem vast en bracht hem over naar het politie- posthuis aan het Centraal Station. Daar bleek dat hij een verpleegde was uit het gesticht Maasoord bij Rotterdam, die dien avond ont- vlucht was en kans had gezien, onder den laatsten wagen van een goederentrein geklemd de reis van Rotterdam naar Amsterdam mee te maken. KIND VERDRONKEN.1 Een dame fietsende langs de Grift te Vee- nendaal, ontdekte een truitje en een klomp op het water. Zij waarschuwde onmiddelhjk den heer v. H., die in de nabijheid werkte. Deze begaf zich terstond te water en bracht de 3ja- rige Roelof Simons op het droge. De onmid dellijk ontboden geneesheer, die de kunstma- tige ademhaling toepaste, mocht er echter niet in slagen, de levensgeesten weder op te wek- ken. VERDUISTERING TEN NADEELE VAN CALVeJ )Uit Weenen wordt gemeld, dat de hoofdver- tegenwoordiger in Oostenrijk der Oliefabrieken CalveDelft de 34jarige dr. Kurtmoll, wegens verduistering van een bedrag van 600.000 schilling, ten nadeele van Calve, in verzekerde bewaring is gesteld. iBij nadere informatie blijkt de N. R. Crt., dat het bericht in zooverre juist is, dat er in derdaad te Weenen onregelmatigheden zijn gepleegd.' Er zijn bereids eenige heeren van Calve-Delft naar Weenen gereisd, ten einde een nader onderzoek in het stellen. In elk ge- val schijnt de grootte van het verduisterde bedrag nog niet vast te staan. GAS VERGIFTIGIN G. In het ziekenhuis te Gorcum is de werk- man V., die zooals gemeld, Dinsdag door gas was vergiftigd, zonder bij kennis te zijn ge weest overleden. De man was weduwnaar en laat zoon achter. DE HEER A. VERKADE, DIRECTEUR VAN VERRADE'S FABRIEKEN ZWAAR GEWOND. Te Zaandam heeft Donderdag nabij het pontveer aan de Hembrug een emstig auto- ongeval plaats gehad, waarbij de heer A. H. Verkade, directeur van Verkade's Fabrieken zwaar gewond werd. Kort voorbij de Hem brug schijnt de chauffeur voor een aan- komenden auto krachtig hebben moeten rem- men, waardoor de wagen tengevolge van den slechten toestand, waarin de weg zich be- vindt, over den kop is geslagen. Om den heer Verkade uit zijn benarde positie te be- vrijden, moest de wagen worden opgevijzeld. Behalve de chauffeur bevond zich ook de heer F. Gebhard, directeur der N.V. Zwaarde- makers handel- en industrie in den auto, die enkele lichte verwondingen opliepen. De toe stand van den heer Verkade, die naar het ziekenhuis is overgebracht, is niet zonder gevaar. Donderdagavond omstreeks half zeven is brand uitgebroken in de magazijnen van kunstmeststoffen van de firma P. J. van Aardenne aan den 's-Gravendeelschen dijk te Dordrecht. Na het uitrukken van de eerste ban van de brandweer bleek al spoedig, dat meer hulp noodig was, waarom de generaal- brandmeester de tweede ban requireerde. Tegen 7 uur was al het materiaal van de brandweer ter plaatse, de lafly en de auto van den reinigingsdienst, die ieder met 2 stralen het vuur bestreden, terwijl de spuiten van den betrokken brandkring met 1 straal werkten en de drijvende stoomspuit met 4 pijpen. Het vuur woedde toen in twee groote loodsen, die tot de nok met kunstmeststoffen gevuld waren. Er ontwikkelde zich een geweldige rook en waterdamp, zoodat de treinen op de spoorbrug er hinder van had den en onafgebroken fluitend de hindemis moesten passeeren. Het vele water dat in de brandende massa geworpen werd maakte dat men het vuur spoedig meester was. De voorraad kunstmeststoffen is echter geheel waardeloos geworden door vuur en water. De oorzaak van den brand is onbekend. Wat een koraal! Het sloeg op mijn regenjas die klapte als een vlag. Mijn hoed vierde zijn eerste hemelbad. Mijn aschgrauwe kousen grabbelden naar natte spikkelingen. Mijn schoenen doken onder en op, in en uit gerimpelde plassen. En rond mijn gezicht en mijn slapen joeg de regen en ronkte als had hij een mysterieuze opdracht. Al de ouwe, gladde wolken waren er met al de regens van Juni en Juli, Oogst en Septem ber, in baggerbakken uit de horizonnen getapt. EEN DROEVIG ONGELUK TE SINGAPORE. De Deli Crt. ontleent aan de Straits Times: Ondanks een wanhopige reddingspoging is een jong Europeesch scheepsmachinist onder tragische omstandigheden te Tandjong Pagar aan zijn einde gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de ,,Koningin der Nederlanden" van de kade vertrok te ongeveer 9 uur 's avonds. Nadat order was gegeven voor de passagiers om het schip te verlaten werden de trossen losgegooid en het schip was op het punt te vertrekken toen de 20jarige scheepsmachinist, G. J. Stekelen- burg, afkomstig van de K. P. M.-stoomer ,,Merkus" en een vriend langs een touwlad- der aan boord sprongen om vrienden voor het laatst goedendag te zeggen. Uitroepen van de kade waarschuwden hen, dat het schip vertrok. De tweede man slaag- de erin de ladder op te komen en naar den voorkant van het schip te loopen, welke nog in aanraking was met de kade, en daar weer veilig aan wal te komen. Stekelenburg daarentegen daalde langs de ladder af en trachtte over den afstand van 4 a 5 voet te springen, welke het schip reeds van de kade scheidde. Hij verloor echter zijn steunpunt en viel achterover in het water. Het schip vertrok snel, in verband met het lage tij en men zag Stekelenburg even onder den waterspiegel worstelen om boven te komen. Een Europeesch haven-employ^, G. F. Leachman, dook onmiddellijk naar hem, en hoewel hij erin slaagde de hand van den verdrinkenden man te pakken, kon hij hem toch niet aan de oppervlakte brengen. Leach man klom weer op de kade met behulp van een touw en men heeft naar het lijk van Stekelenburg gezocht met booten en lichten, doch zonder resultant. De reddingspoging van den heer Leach man was zeer moedig, wanneer me bedenkt, dat zijn eigen leven emstig gevaar liep door den sterken stroom van het vertrekkende schip en ook, doordat hij kans liep door haaien te worden aangevallen. De „Koningin der Nederlanden" vertrok naar zee. De „Mefkus" waarop de veron- gelukte diende als vierde machinist lag naast de „Koningin" aan de Oosteaijke kade. REGEN. In 't Nieuws verloren hoeksken van Het Laatste bezingt Nele Klauwaerdinne den r©gen: Ik heb er mijn oogen op uitgekeken: op dien regen, dien ouwen, vertrouwden regen. Hij was van ochtend terug, met zijn heele arsenaal, kompleet. Den avond te voren was hij bagonnen met uit de verte te fluiten. Ze zegden thuis dat het de wind onder de deur was. Maar mijn buur de Tuinier klopte eens op zijn barometer hij klopt er alle dagen weerkundig op sedert er barometers zijn en zei: iDat is regen, Nele. [En 't is regen. De regen heeft er zelfs deugd van, dat hij terug is in Vlaanderen. Hij is blij weer te kun nen loopen over Vlaamsche daken, te gaan wandelen langs de Vlaamsche hagen, beekjes te vormen naar de Zenne, de Nethe, de Schel- de en de Leie toe. De bronnekes in Halderbosch en Zevenborren, de grachten te Poperingen, de sloten te Damme en de venen te Zoersel: wat zullen ze kermis hebben gehad. Ik zal maar niet spxeken van de gele bloe- men in uw tuin, noch van de bruine boomen op den heuvel, noch van de laatste boerenzwa- luwen: ge kondt ze vanochtend hooren mee- zingen met de druppelen op de keien en de trommels in de historische goten. DE NEUS VAN CAILLAUX. Een tijd geleden is de auto van den vroe- geren minister-president en minister van fi- nancien, Caillaux, in botsing gekomen met een anderen wagen, waarbij Caillaux leelijke kwetsuren in het gezicht, in het bijzonder aan den neus, heeft opgeloopen. Men behoeft niet ijdel te zijn, niet zoo ijdel als Caillaux wordt gezegd te zijn, om de juistheid te er- kennen van het gezegde, dat wie zijn neus schendt, zijn aangezicht schendt. De maat- schappij, bij welke de auto van Caillaux was verzekerd, heeft den ibestuurder van den an deren wagen, die de botsing schijnt veroor- zaakt te hebben een proces aangedaan, dat voor de rechtbank te Rouaan is behandeld. Deze heeft nu vonnis gewezen en tienduizend frank schadevergoeding toegekend aan Cail laux, voor het hem toegebrachte ,,esthetische nstclGel' AANNEMERS-INVAL IN EEN VILLA. Jn een landhuisje, gelegen aan den weg, die Utrecht met het landgoed Rijnhaven verbindt, heeft zich Zaterdagochtend naar aan de Telegr. gemeld wordt een vreemde gebeur- tenis afgespeeld. Toen de bewoner van het landhuisje, zekere heer H., om even voor acht naar zijn werk- zaamheden in de stad was vertrokken, werd diens ziekelijke echtgenoote, terwijl zij in de huiskamer haar bezigheden verrichtte, plotse ling opgeschrikt door een geluid achter haar. Omziend zag zij zich van aangezicht tot aan gezicht geplaatst tegenover een heer, die, zon der op de vermaningen van de vrouw des hui- zes acht te slaan, alle sleutels van de deuren en kasten begon weg te nemen. De man die zich zonder toestemming via een zijdeur eigen- machtig toegang tot de woning van den heer H. had verschaft, bleek de aannemer en uit- voerder van het huis te zijn. Welke motieven hem tot het plegen van een dergelijke daad dienen, zal aanistonds blijken. De ongenoode gast had niet minder dan 12 helpers bij zich, die eveneens zonder toestem ming de woning binnenvielen, kleeden en par- ketvloeren met hun vuile schoenen besmeu- rend en beschadigend. Welke poging de hevig ontstelde mevr. H. ook aanwendde, de mannen tot betere inzichten te bewegen, niets hielp. Alsof het hun dagelijksch werk was begonnen de heeren ramen en deuren zelfs die van kasten en kastjes, waarin geld en sieraden ge- borgen waren, tot de deuren van de W. C. en het kolenhok toe, uit de voegen te nemen en weg te brengen. lEen spiegel boven een waschbak in de bad- kamer werd afgeschroefd en meegenomen. Vermoedelijk met de bedoeling de woning nog verder onbewoonbaar te maken begaven eeni ge mannetjes zich naar het dak en haalden daar een gedeelte der pannen weg. Vlak boven een met kleeren gevulde kast werd toen over de geheele lengte een plank weggezaagd, zoo dat het geheele huis aan regen en wind, maar evenzeer aan diefstal, werd prijsgegeven. Groot was de consternatie onder de bewo- ners der aangrenzende villa's. In zeer over- spannen toestand is mevrouw H. haar man gaan waarschuwen, die bij zijn terugkomst een onbewoonbaar huis aantrof. Het was Maandagmorgen in een der zalen der Utrechtsche arrondissementsrechtbank, dat wij kennis namen van de feiten, welke aan- leiding hebben gegeven tot dit zonderlinge op- treden. Eischer was de heer J. C. H., bewoner van het ,,gestoorde buitenverblijf", voor wien mr. C. L. Wieringa als procureur optrad. Als ge- daagde was op verkorten termijn gedagvaard mevr. W. V.-W., bij gestaan door haar echtge- noot B. V., die als haar gemachtigde en uit- voerder bij het bouwen fungeerd'e. Namens de tegenpartij trad mr. Holsteijn als procureur op. Mr. Wieringa zette in zijn uitvoerig be- toog o.m. uiteen, dat zijn client die op Biltsch grondgebied aan den weg naar Rhijnauwe een landhuisje met schuur had laten bouwen, ge- weigerd had den opleveringstermijn te vol- doen wegens het niet nakomen der besteks- voorwaarde. Mr. Wieringa ging van het standpunt uit, dat die eerste opleveringstermijn nog steeds niet opeischbaar was geworden omdat de ge- breken en dat waren er zeer vele en ern- stige nog steeds niet hersteld zijn. Eischer bleek wel bereid het bedrag ad 3804.10 te betalen, mits het huis, overeenkomstig de be- palingen in het bestek, in staat van oplevering en deugdelijkheid zou zijn gebracht. Uit het- geen verder door pleiter werd naar voren ge bracht, bleek, dat de heer H. den architect v. O. pit Bunnik volledig betaald had, echter on der voorbehoud, dat alles in orde zou komen. Op 5 October j.l. stuurde deze architect aan zijn principaal bericht, dat naar zijn meening, het huis was opgeleverd. Zeer vreemd keek de heer H. op toen de architect met wien hij aan- vankelijk op goeden voet stond, hem in gezel schap van den aannemer om betaling kwam aanmanen. De heer H. voldeed hieraan, om de genoemde redenen, niet. Het gevolg was, toen de inval in diens woning, welke door mr. Wie ringa als een daad van bruut geweld werd ge- kwalificeerd. Op zeer ernstige wijze, zeide de procureur is hier het recht geschonden en aan den heer H. onnoemlijke materieele en idieele schade toegebracht. Aan de verklaringen van den architect kan hij, jammer genoeg, geen waarde meer hechten, daar thans overduide- lijk de kwade opzet blijkt. Mr. Wieringa ver- zocht ten slotte den president om, bij vonnis uitvoerbaar bij voorraad zonder borgtocht en op de minuut te bevelen: staking der voor- melde onrechtmatige daden en den gedaagde te bevelen, al zoodanige maatregelen te tref- fen als noodig zullen blijken, om, binnen zes uren na het in dezen te wiizen vonnis, het door eischer bewoonde perceel te herstellen met machtiging op eischer, om, indien gedaagde mocht in gebreke blijven aan den inhoud van dit vonnis binnen den gesteld'en tijd te vol- doen, zelf die maatregelen te treffen, zulks op kosten van gedaagde alles met haar veroor- deeling in de proceskosten. Mr. Holsteijn merkte hierna op, dat de ar chitect het 'werk heeft goedgekeurd en het werk op 6 Aug. regelmatig is opgeleverd. Hoewel dus alles in orde was, werd betaling door d'en heer H. geweigerd. Wat er nu Zater- dag gebeurd is, noemde de heer Holsteijn niets anders dan het uitvoeren van de opdracht van den heer H. om ten spoedigste de zaak in orde te maken. Waarom hier nu, zooals mr. Wierin ga had beweerd van ruw geweld sprake zou zijn, kon pleiter niet begrijpen. De president besloot ten slotte de beslissmg de volgende week te zullen nemem. nacht plotseling onafgebroken begon te hui- len. De ternmer werd wakker, stond op, en zag, dat de toren, waartegen de kooi van den zeeleeuw geplaatst was, in brand stond. De drie brandspuiten uit het dorpje waren spoedig ter plaatse en verstrekt door de torandweren uit naburige dorpjes, is het ge- lukt de kerk voor het grootste deel te be- houden. De toren en het hoofdaltaar zijn emstig beschadigd, maar zonder het alarm van den zeeleeuw zouden toren en kerk vol- komen verwoest zijn. DE BIOSCOOP ALS VERRADER. Men meldt aan de N. R. Crt.: Te Boedapest heeft een dame plotseling op het witte doek in een cinema haar man zien verschijnen, van wien zij sedert jaren en jaren taal noch teeken had gehoord. De kunstschilder Bela Sandorhazi had reeds in het begin van het jaar 1914 ruzie met zijn vrouw gekregen en had haar met haar twee dochters in den steek gelaten. Maandenlang wist niemand, waar hij eigenlijk uithing, en eerst ongeveer een half jaar later kwam er een brief van den voortvluchtigen man uit Amerika; eenigen tijd later kwamen ook vrij geregeld geldzendingen, maar daarna hield dit opeens weer op. Toen de oorlog afgeloopen was, liet me vrouw Sandorhazi haar man door de autori- teiten in Amerika zoeken, maar er werd geen spoor meer van hem gevonden. Zij had reeds alle hoop laten varen ooit nog iets van hem te vememen, toen zij plotseling in een bioscoop zijn gezicht op het witte doek ge- reproduceerd zag. Zij twijfelde er geen oogenblik aan, of de meneer, die hier onder den naam van William Darling als regisseur nan het publiek werd voorgesteld, was nie mand anders dan haar verdwenen heer ge- maal. Zij schreef een brief aan ,,Mr. W. Darling" te Hollywood, en toen deze niet ant- woordde, wendde zij zich tot den Hongaar- schen consul te Chicago die de zaak nauw- keurig ging onderzoeken en tot de ontdek- king kwam dat William Darling en Bela Wil- helm Sandorhasi werkelrjk 6en en dezelfde persoon waren. De vroegere schilder had zijm naam in Amerika laten veranderen en had bovendien een andere vrouw gehuwd. Waarschijmlijk wordt hij thans wegens biga- mie vervolgd. Men schrijft aan het Hbld. De electriciteit heeft op allerlei gebied geiweldige veranderingen teweeg gebracht, niet het minst ook ten aanzien van den orgelbouw. In het begin van het volgende jaar zal te Kufstein in Tirol een orgel gebouwd worden bovenop een robs, geheel in de vrije lucht en slechts tegen den onmiddellijken invloed van regen en wind beschermd. Het plan is nog niet in alle bijzonderheden uitgewerkt. Zoo staat bijv. nog niet vast of het werk achter jaloezieen zal worden ge bouwd, dan wel geheel vrij. Proeven zullen moeten uitmiaken of een zwelkast onder deze bijzondere omstandigheden tot haar recht zal komen. Wel staat thans reeds vast dat het instrument twee manualen en een pedaal zal hebben en ongeveer vijf en dertig regis ters. De speeltafel komt in een voor het doel speciaal te bouwen kapel in het dal, 150 M. van het orgel verwijderd en daarmede door een electrischen kabel verbonden. Het spreekt wel vanzelf dat aan den bouw van dit instrument zeer bijzondere eischen moeten worden gesteld, vooral omdat het rechtstreeks aan de invloeden van weer en wind is blootgesteld. Vermoedelijk zullen de pijpen uit koper worden vervaardigd, ter wijl dit metaal ook een belangrijke rol zal spelen bij het bekleeden van de windladen e.d. Ook de vele honderden contacten zul len natuurlijk aan zeer hooge eischen moeten beantwoorden. Het orgel, dat bedoeld is als een herinne- ring aan de helden van het Duitsche volk, zal reeds in den zomer van 1930 in de dalen van Tirol weerklinken. DE WORSTJESMILLIONAIR OVERLEDEN. In Halberstadt is de fabrikant der Halber- stadtsche worstjes, een zeer bekende soort, Friedrich Heine, al eenige malen millionnair, overleden. In een dorp bij Maagdenburg, als zoon van een handelaartje geboren, moest hij al vroeg zijn vader helpen. Thuis was schraal- hans keukenmeester. Slechts Zondags kwamen voor de zes leden van het gezin twee haringen op tafel. Na d'e dorpsschool te hebben afgeloopen, ging hij na een tijdje los arbeider te zijn ge weest, op zijn 18en verjaardag naar een sla- ger te Halberstadt, die hem als handlanger gebruikte en speciaal den verkoop van worst jes opdroeg. Met den worstketel aan den hals trok de jonge snuiter eerst naar de stations en dan verder naar de schuttersfeesten in de om- liggende dorpen en in alle cafe's e.d., waar hij maar klanten kon vermoeden. In twee jaar tijd had hij 800 mark bespaard en toen maakte hij zich in zijn branche zelfstandig. 's Morgens stopte hij worstjes en verder liep hij tot laat in den avond met zijn worstketel. Dat was in 1883 In Juli 1890 werden als recordprestatie op een dag al 1000 worstjes gemaakt. Tot 1914 steeg dit getal voortdurend, tot 400.000! Maar de fortuin viel den rustelooze niet zoo maar in den schoot. Nadat Heine in 1892 de eerste machines en de eerste arbeiders had genomen, deed zich de noodzakelijkheid van conserveering der worstjes gevoelen. De eer ste poging mislukte glorious! Op een kokkunst- tentoonstelling in Wernigerode had Heine in 100 aspergabussen, welke hij in Brunswijk be- steld had, geconserveerde worstjes ingezonden Toen de beschermheer d'er tentoonstelling, vorst von Stolberg Weningerode, de worstjes probeerde, waren ze zoo bedorven, dat ze een infernal en stank verspreidden! Heine ging naar Brunswijk en leerde daar in de conser- venfabrieken hoe men hehoorlijk conserveert. In 1896 kreeg hij opdracht om bij de ont- hulling van het Kyffhauser gedenikteeken 50.000 paar worstjes klaar te hebben. l)e worstjes waren schitterend gelukt, maar een ontzettend onweer rukte zijn tent boven zijn hoofd weg en alle feestgangers vluchtten. Heine zat met zijn worstjes en met 50.000 broodjes moederzalig alleen op het groote terrein De broodjes waren bedorven, alle en zenuwsterkend is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Ingez. Med.) brengt het bloed in den neus aan het stollen. De tot 28 graden Reaumur verhitte lucht in de longen zou het stollen onmiddellijk weer doen ophouden, wanneer zij niet door den mond verwijderd werd. Het middel moet probaat zijn, men kan er in alle geval licht een proef mee nemen. BIERPRAAT JE. De bewoners van het Oosten van Europa hebben het -bierbrouwen vermoedelijk geleerd van de stammen, die Tracie, Illyrie en Panno- vie bewoonden. Zij noemden dezen drank „ca- mum". De barbaren in het Westen van Noord- Buropa hebben het brouwsel der Egyptische beschaving leeren kennen via de Noordkust van Afrika en Spanje. Het Keltische woord' voor bier ,Jforma" stamt met het Spaansche „cerea" van eenzelfde „koren"-woord af. pe naam bier, ontstaan uit het oud-Ger- maansche „peor" of „pior" kan teruggevoerd worden op het middellatijnsche „biber" of „bi- beris" (drank). De oer-Germaansche bena- ming is eigenlijk „aloe" (alo, ealo), die zich nog in het E'ngelsche „ale" heeft gehand- haafd. DE WARMTECAPACITEIT der zee. De Fransche geleerde George Claude is van zijn onderzoekingen aan de Cubaansche kust te Parijs teruggekeerd. Hij heeft verklaard dat zijn proefnemingen veel gunstiger resul- taat hebben gehad dan hjj had durven ver- wachten. Hij is overtuigd, dat men het volgend jaar er in zal slagen de warmte-energie van de zee practiseh aan te wenden, waardoor na tuurlijk enorme krachtbronnen kunnen wor den verkregen. Zijn terugkeer werd bespoedigd doordat zijn station zeer van storm heeft geleden en de instrumenten herstellingen behoefden, die niet ter plaatse verricht konden worden. KANARIES VOOR DE FILM. De Metro Goldwyn Mayer studio's verfilm- de onlangs het boak „Verlossing" van Tolstoi. Een eigenaardigheid bij deze film is het op- treden van een orkest van 50 kanaries. Daar zij waarsohijnlijk ieder op eigen toonhoogte zouden fluiten, heeft men er iets op verzonnen Een viool werd geforuikt om een bepaalden hoogtetoon aan te geven en de kanaries vallen instuitief op denzelfden hoogen toon in, pre cies zooals zij de tonen van andere vogels op- pakken en imiteeren. HOU-ZEE! De groote Oceaanbooten worden niet meer door roengangers bestuurd, die de bevelen van den kapitein hebben op te volgen, maar is het schip eenmaal in zee dan zet de officier,, die het commando voert het roer op de streek van het kompas, die hij gewenscht acht en auto- matisch regelt de hydraulische roerbeweging den stand van het roer. Iedere kleine afwij- king wordt gecorrigeerd en daardoor maakt het schip niet meer de slingeribewegingen, die de roerganger veroorzaakt door het te lang uit den koers te laten loopen en daarop weder te veel te corrigeeren. Bij proefnemingen bleek, dat zulk een schip door beter in de koers te blijven op de 12 mijl een halve mijl in zui- veren afstand wint. COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEE U W SCH-VLAAN DEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 16 October. Jacques lebel 1.702 ct., Rembours 2e soort 1.10 ct., Rembours le soort 5.90 ct., Berga- motten 2e soort 1.20 ct., Hondsmuil le soort 10.50 ct., Hondsmuil 2e soort 2.203.40 ct., Bellefleur 4.80 ct., dubbele Bellefleur 10.40 ct., Tomaten 7.10560 ct., W. Duchesse 9.90 ct., B. Durou de ausi 1—2.20 ct., Perzikperen 1,80 ct., Zoete Holaert 6—6.10 ct.; Sold. Laboureur 6.908.70 ct., B. van den Ham 2e soort 4.20 6.40 ct., B. van den Ham le soort 10.108.30 ct. Zoete Champagne 6.209.10 ct.; Sterappels le soort 10.10 ct.; Sterappels 2e soort 3.20 7 ct., Goudrinet (val) 2.70 ct., Goudrinet le soort 10.10 ct., Goudrinet 2e soort 1.30 ct., Maagdeperen le soort 7.20 ct., B. Clairgeance le soort 8.10 ct., Mad. Poiteau 4.90 ct., B. Wil- helmina le soort 8.20 ct.; Cox Pomona le soort 8.108.90 ct., Grof Zuur 2.30 ct., Pondsperen le soort 8.70—3.90 ct., Cox Pomona 2e soort 2.50 ct., Vijgeperen 3 ct., Paradijs 4 ct., per K.G. Savooikool 5.70 ct.; Witte kool 7.40 ct., Roode kool 7.106.90 ct., Meloenen 10 ct., per stuk. GEMEENTERAAD VAN HENGSTDIJK. (Behoudens een vacature was de raad vol- tallig. Voorzitter den heer L. van Esbroeck; Secretaris den heer Hermans. De agenda vermeldde: 1. Notulen. i Deze worden voorgelezen en ongewijzigd goedbgekeurd. 2. Ingekomen stukken. II. Van Ged. Staten bericht van goedkeu- ring der gewijzigde keurloonen. 2. Van de Geitenvereeniging dankbetuiging voor de verleeinde subsidie. 3. Van den heer du Puy te Stoppeldijk een zelfde schrijven voor de bijdrage wegens het instandhouden van een autobusdienst op Maandag en Donderdag. 4. Van de Gezondheidscommissie te Hulst, de raming van ontvangsten en uitgaven, dienst 1930. De bijdrage voor Hengstdijk bedraagt ^b.^Van de R.K. Handelsdagschool te Hulst de gespecificeerde rekening van inkomsten en uitgaven. Hieruit blijkt, dat deze inrichting met een chronisch tekort te kampen heeft en niet in stand kan worden gehouden, als de om- liggende gemeenten geen flinken financieelen steun verleenen. Het Bestuur vraagt derhalve een bijdrage van /150 per jaar en per leerlmg en indien geen leerlingen der gemeente aan het onderwijs deelnemen een subsidie van f 150 Burg, en Weth. stellen voor 25 te ■Hper jaar. moeite was tevergeefs geweest, maar de worst- jl verleenen. jes verhuisden naar de kooktentoonstelling in De heer van Heese verkiaart zich hiertegen, EEN ZEELEEUW MAAKT ALARM VOOR EEN BRAND. In het dorpje Howden in Yorkshire was Maandag een reizend circus aangekomen, dat er deze week voorstellingen geeft op de markt dicht bij de oude kerk, een der laatste fraaie dorpskerken in oud-Engelschen stijl, die nog zijn overgebleven, uit den tijd van Eduard IH. Tot den inventaris van het cir cus behoort een zeeleeuw, die den vorigen Wiesbaden en vonden daar gereeden aftrck Van jaar tot jaar groeide de fabriek en nu is Heine's fabriek de grootste in haar soort op het continent. ERNSTIG ONGELUK. In de gemeente Potkomlos bij Bekescsaba is Zondag op een overweg een auto, waarin een aantal aangeschoten jongelui zat, door een motortrein aangereden. Vier jongelui werden gewilligd. omreden geen kinderen van hier die inrichting bszoeikGn. Nadat de Voorzitter het groote nut dezer school voor de omgeving heeft in het licht gesteld, wordt de voorgestelde bijdrage met algemeene stemmen verleend. 6. Een verzoek van F. de Rijk voor 't aan- sluiten aan het net van een motor van 5 I -L wordt eveneens met algemeene stemmen m- gedood en drie zwaar geiwond. De auto werd J totaal vemield. EEN MIDDEL TEGEN NEUSBLOEDEN. Wanneer iemand door een neusbloeding overvallen wordt, moet hij, terwijl hij de mond vast gesloten houdt, door den neus diep adem- halen, deze vervolgens met den vinger stpf dicht houden en door den nu geopenden mond uitademen. De door den neus ingeademde lucht 17. Van den Voorzitter van den Bond' van Nederlandische gemeenten, afdeeling Zeeland, het verzoek* om een bijdrage van een vierde cent per inwoner in de kosten, groot f 15000, voor de stichting van een vereenigingshuis, dat den Bond als geschenk zal worden aangeboden, wordt met algemeene stemmen goedgevonden, nadat de Voorzitter op 't geringe bedrag 1,50) heeft gewezen, dat .van de gemeente gevraagd wordt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6