ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBIAD VOOB ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. bihkeslahb. r No. 8440 VRIJDAG 18 OCTOBER 1929. 69e JAARGANG. PRIDIKBBURTBI. Feuilleton-vertellingen. SPORT. GBMBHQDE BERICHTEB. drankwet. TER NEUZEN, 18 OCTOBER 1929. SLUISKIL. BRABANTSCHE BRIEVEN. RECHTSZAKEN. NEUZENSCHE CO U RANT Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis inge- volge artikel 12 eerste lid der Drankwet, dat bij ben is ingekomen een verzoek om vergun- ning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop van KRINA KUIJK, van beroep hotel- boudster, wonende te Ter Neuzen, voor de beneden voorlokaliteit van het perceel West- kolkstraat No. 18. Binnen twee weken, nadat deze bekend- making is geschied, kan ieder tegen het ver- leenen van deze vergunning scbriftelijk bezwaren indienen bij burgemeester en wet- houders. Ter Neuzen, den 17 October 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. DE VISSCHERIJ IN ZEELAND. Verschenen is het verslag over de visscherij gedurende 1928. In dit verslag is thans een uitgebreid overzicfat opgenomen van den om- vang en de uitkomsten van de zeer belang- riike visscherij in de Zeeuwsche stroomen, welk overzicht tot dusverre gepubliceerd werd in de jaarverslagen omtrent den toe- stand der visscherijen op de Zeeuwsche stroo men, door het bestuur dier visscherijen uit- gebracht aan den Minister van Financien. Aangaande den toestand in het oesterbe- drijf in Zeeland wordt gemeld, dat die be- vredigend was. Bij het mosselbedrijf in Zee- land was de verzending van mosselen in totaal grooter dan in 1927, doch de opbrengst ervan bleef beneden die van het vorige jaar. WAARSCHUWING. Het. Algemeen Politieblad bevat de volgen- de waarschuwing: In verhand met de in versehillende bladen voorkomende advertentie: ,,Westerburg, Bloembollen, dahlia's, Voorschoten, verzen ding naar Indie," meent de burgemeester van Voorschoten er op te moeten wijzen, dat het niet raadzaam is, met Westerburg in relatie te treden, alvorens bij hem inlichtin- gen te hebben ingewonnen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 6 tot 13 October in de provincie Zeeland bedroeg: 9 gevallen roodvonk en wel 4 te Axel, 2 te St. Philipsland en 1 te Hulst, Ter Neuzen en Serooskerke (W.), en 1 geval van Poliomye litis anterior acuta te Ierseke. Van 6 tot 12 October waren 10 gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de Volksgezondheid gebrachtvan af begin Augustus tot 5 Octo ber werden 59 gevallen met 10 sterfgevallen bekend; waarvan 14 en 5 na herinenting. VIII. (Vervolg van 11 October.) „Het is moeilijk, om het iedereen naar den zin te maken." Zoo ooit, dan zijn we stellig tijdens het schrijven dezer pretentielooze artikeltjes tot de erkenning van de groote waarbeid dier voorvaderlijike zegswijze gekomen. Nauwe- lijks toch hadden wij verleden week gevolg ge- geven aan het vereerend verzoek van onzen vriend den zakenman en een episteltje aan de staking geiwijd, of 's anderen daags thuis- komend vonden we de voordeur levensgevaar- lijk in d'r scharnieren hangend door het ge- wicht van al d'e brieven, waaimee onze ouder- wetsche brievenibus was afgeladen. Lichtelijk verwonderd, maar meer nieuwsgierig togen we aan 't werk om de scheefgezakte deur uit d'r benarde positie te redden. Niet minder dan 1 acht „gangen" bleken noodig, alvorens de bus- inhoud gezellig wanordelijk op tafel was neer- j gegooid. Toen kon d'e inspectie beginnen! Stofzuiger Margarine Philipsradio Esperanto Kaaveewee Pain Ex- peller Kauwgom en Montessorireclame. Diat ging allemaal ongelezen de papiermand in. Een paar rekeningen, wat kranten, een brochure getiteld „Bemoeizucht van particu- TOTJRNeE MERIJNTJE GIJZEN'S JEUGD. Gezelschap Nap de la Mar. De opvoering van bet tot een tooneelstuk bewerkte druk gelezen boek van den schrijver j iieren inzake loonconflicten," dan bedenkelijk -» n/r14 rv r\-Y~\o TcmovV i j l 1-1 i*1 'I i_ 1 A. M. de Jong „Merijntje Gijzen's Jeugd (Het verraad) was het vorig seizoen een bij- zondere gebeurtenis in de tooneelwereld. Niemand minder dan de directeur van het Rotterdamsch-Hofstadtooneel, de heer Cor van der Lugt Melsert nam het op zijn reper toire en engageerde voor de opvoeringen die door'dat gezelschap in Den Haag, Rotterdam en Amsterdam gegeven werden voor de rollen van Merijntje en ,,De Kruik" speciaal Mej. Clsca Kremer en den heer Nap de la Mar. Na het speelseizoen is de heer Nap de la Mar met dit stuk een toumde gaan maken door ons land. Zooals uit de advertenties in de laatste nummers van dit blad blijkt, zul- len de liefhebbers ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren kunnen genieten van de opvoering van dit stuk en wat veel zegt alzoo van een opvoering door de artisten die dit ook in de Nederlandsche hoofdsteden voor het voetlicht brachten. De Nederlandsche artis ten nemen hiermede ook een proef voor het opnemen van Zeeuwsch-Vlaanderen in hun rondreis. Het is nu aan de liefhebbers om zoodamge proef te doen slagen, opdat die naar her- haling uitlokt. We zouden hier, met eenige variatie willen schrijven hetgeen we onlangs in de Haagsche Crt. onder dergelijke omstan- digheden lazen: „geen enkele liefhebber mag, voor zoover er in het Concert- en Bioscoopgebouw plaats is, deze gelegenheid verzuimen". En zooals men reeds heeft kunnen lezende gelegenheid voor plaats- bespreking Is opengesteld. DE RADIO-ONTVANGST-STORINGEN. (Het is nu circa anderhalf jaar geleden dat al'hier werd opgericht de Anti-Radiostorings- vereeniging. Het overgroote deel der radio- toestel-bezitters trad als lid toe, om door ge- zamenlijke financieele samenwerking de motor-storingen, die het genoegen van het be- luisteren van redevoeringen, muziekuitvoerin- gen vergallen, of het volgen van knip-, naai-, taal- of andere cursussen bemoeilijken of bij tijden geheel onmogelijk maken. De techniek deed een middel aan de hand om de storingen door het „afschermen" der motoren geheel, of in zeer moeilijke gevallen toch bijna geheel op te heffen. |De resultaten die de vereeniging bereikte, waren evenwel niet overeenkomstig de ver- wachtingen. Hier en daar werden storingen weggenomen, doch er schenen steeds beletse- len te zijn om tot een onderhanden nemen van alle motoren te geraken. Het werk van de vereeniging, die zich blij.kbaar niet vrij kon bewegen, werd daardoor verlamd. Thans ech- ter is in dit opzicht verand'ering ingetreden. Naar we vernemen is het bestuur der vereeni ging thans door de Electrische Centrale ge- machtigd iemand aan te stellen voor het plaat- sen der condensatoren op de motoren voor het waar en wanneer wij hebben geschreven, dat hij iets misdaan heeft. |Zeker, we hebben de eerste dagen van de staking gemeid, dat het optred'en van den sla- ger C. bij de stakers ongenoegen had gewekt. Maar dat kunnen wij toch niet helpen We gaven immers niet onze meening, we haalden het slechts aan als een voorbeeld, hoe de geest onder de stakers was. En dat de heer C. dit niet snapt, kunnen we evenmin helpen! Als verslaggever hebben we getracht, de ge- beurtenissen zoo objectief mogelijk weer te geven, maar de heer C. moet nu niet gaan venkondigen, dat wij de berichten maakten. Dat is de zaak op den kop zetten. /We stellen er daarom prijs op te verklaren, dat wij niets onvriendelijks tegen de persoon van den heer C. op het oog gehad hebben. In- dien hij meent, dat we onze opvatting ge publiceerd hebben, dan vergist hij zich, maar we zijn natuurlijk ten alien tijde hereid die mond'eling uiteen te zetten, wat na onze laat ste onderzoekingen en informaties een hoogst aangenaam onderhoud kan worden, waartoe de heer C. ons dagelijiks hereid zal vinden. De rest van zijn ingezonden stuk kan bui- ten bespreking blijven, omdat dit verder ge heel langs ons heen gaat. lAlleen komt het ons in hooge mate onge- wenscht voor, dat de teere levenszaak d'er sta king nog meer aanleiding zou geven tot ge- schrijf en gewrijf. Er staan te veel en te groote belangen op het spel dan dat er een streven bij noodig is naar eerzucht-bevredi- ging of persoonlijke glorie. Als de heer Colsen voor zich zelf meent, dat hij de belangen van Sluiskil heeft gediend, dan kan hem dat vol- doende zijn en dan zal de tijd dat ook zonder twijfel uitwij'zen, maar dan is het absoluut overbodig, dat hij zichzelf nog eens per inge zonden stuk de hoogte in gaat-steken. (Wordt vdrvolgd.) toevallig een belastingbiljet en eindelijk brie ven, briefjes, Kattebelletjes, die op een enkele uitzonderimg na in vriendelijk of in „ander" Nederlandsch geschreven verzoeken behelsden, een of ander onderwerp te bespreken met be trekking tot Sluiskil. Het is een heele toer geweest er heelhuids doorheen te komen, want het ,,pootje" alleen dat hier en daar te ontraadselen viel, zou een mensch tureluursch maken en dat wil wat zeggen, als men nagaat, dat iemand, die nog het ver'heven ambt van „facteur" bij het 14e heeft bekleed, anders voor geen klein ge- ruchtje vervaard is. (Het overigens loffelijike voorbeeld van den zakenman had dus aanstekelijk gewerkt, en onnood'ig zal het zijn te verklaren, dat we met zoo machtig veel blijken van instemming pira- midaal vereerd zijn. Te zeer zelfs! Vooral het anonyme deel der correspondence was ontroerend van raad- gerverij en wegiwijzerij. Als we in wilden gaan op al wat die eene brievenbus in zich borg, dan schreven we in 1940 misschien nog en wie zegt ons, hoe Sluis kil er dan uitziet? iHet lijkt ons daarom het beste van deze za?k maar gewetensikwestie te maken en zoo- wel de onivriendelijke als de vriendelijke brief- schrijvers te melden, diat we van op- en aan- merkingen kennis hebben genomen, maar dat de te berde gebrachte onderwerpen zich meer- endeels niet voor bespreking of publicatie leenen. 't Lijkt ons niet bepaald, als spreektrompet te fungeeren van anderen, en misschien ge- voeligheden te scheppen ten pleziere van hen, die achter de schermen genieten en glunderen. Willen de zulken iets ruchthaar maken, dan kunnen zij dat per ingezonden stuk, en de redactie zal den inhoud dan zeer zeker uiterst billijk aan critiek onderwerpen en indien maar eenigszins mogelijk tot plaatsingen overgaan. [Men zal begrijpen, dat we in deze aan den drang der tijdsomstandigheden ontsproten artikeltjes moeiliik de volgende onderwei-pee kunnen hehandelen (we doen „vrijblijvend" slechts een greep)! ,,De misleading der Sluiskilsche arbeiders", of als pendant: ..De rol van Colsen in de Sluis kilsche staking". Verder: „De houding der fabrieksdirectie", ,.De onjuiste berichtgeving van ,.De Telegraaf", „De ondeskundigheid' van den Rijksbemiddelaar", ,.Te lage uitkeeringen aan de stakers", „Verdeeldheid in het stakers- kamp", „Het afhreken der oude ovens slechts een dreigement", enz. /Of buiten de staking het volgende: „De dijk- doorbraak toegelicht door een ingewijde", „De aangename rcuk van leiding en varkenshok- ken te Sluiskil", emz enz. Zooals men ziet, van alles wat! De veel- vervige rok van Joseph is er niets hij. Ten overvloede voegen we hier nog aan toe (en dit meer speciaal ten gerieve van een be kend raadslid), dat niet wij al dat fraais heb- Jihen verzonnen, maar dat het ons aan de hand beoogde doel. Het heeft daarvoor aangezocht is gedaan door anderen, die graag zagen, d'at den heer A. I. B. Schirris, radio-monteur, wel- er over die onderwerpen eens geschreven werd. ke zich ter beschikking der vereeniging stelde. i Het is wel vervelend, dit nog eens extra te ZONDAG 20 OCTOBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. Blauwen- draad, van Vlissingen. 's Avonds 6 u., Ds. H. van de Linde, van iKleverskerke en de heer C. Tabak, Alg. Siecr. van het Ned. Jongel. Verbond, te /Amsterdam. Sluiskil. 9Vz u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u., Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugte- ren, van Axel. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis, H. Avond- rnaal en 2 u., Ds. G. van Dis, /Dankzeg- ging. Sas van Gent. 9V& u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9V2 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5 Y2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2V2 uur Lof. MAANDAG 21 OCTOBER 1929. Gereformeerde Kerk. 1 Zaamslag. 's av. 6 u., Ds. Ringnalda, van Mid- delburg. In het belang van stichting (Vrederust. strijd aan te binden. Dit bezoek kan wel op een nederlaag voor hen uitloopen, maar het wisselvallige in het voetbalspel kan zelfs de sterkste partij doen struikelen. Het is daarom noodig dat er gespeeld wordt met de voorop- gezette gedachte: Wij kunnen winnen. /Spelers van de diverse Temeuzensche elf- tallen! werkt ieder voor zich met den vasten wil, om 20 October tot een pracht-dag te ma ken. Gij zijt dit aan U zelven, maar bovenal aan de eer Uwer vereeniging, verschuldigd. Ulvenh/out, 14 October 1929. Menier, Keb staan kij- ken, keb staan turen, maar niks toorreOf „niks", da mag 'k ok nie zeggen, al was 't nie veul biezon- ders. Waant toen ik 'n oogenbliks- ke zoo te kijken sting onder m'n notenboom, toen viel er 'n noot mee bolster en al, ter grotte van 'n kiep-ei, kwak! net boven op m'n oog da'k docht da'k 'nen doffer op m'n ge- zicht kreeg, dat de sterrekes om m'nen kop stingen te pinkelen. As 'nen kakkerlak, mee allebei m'n haanden aan m'n linkeroog, hek om d'n stam van dieen boom heenen ge- loopen van de pijn. Jongen, jongen, wa was ie raak. En toen 'k daar zoo blindelings, mee groote stappen, m'nen kop in m'n haan den, rond dieen boom diweleerde, heurde-n- ik Trui aan de deur komen en die floot toen 'n lie-ke op de maat van mijnen pas! En in blinde kwaaiegheid rende-n-ik op 't gevuul op Trui af en op 't mement da'k docht 's kwiek teugen d'raan te bonzen, toen... was ze net weg! En lag ik teugen de plevuizen aan, boven op de poes. „Och erm beesje, erm poeske, komde gij maar gaauw bij de vrouw; hee-d-'n stouten baas jouw pijn gedaan? 't Is schaande!" Amico, 'k docht da'k uit mekare spatte. 'k Was heel de pijn aan m'n oog glad ver- geten, ok al vuul ik 't nouw nog gloeien. Keb ze toen d'r vet leggen te geven, amico, keb daar teugen die plevuizen aan leggen te kafferen teugen d'r da-d-et „erm poeske" uit d'r haanden sprong en d'n erft oprende mee z'n ooren achterover om niemeer thuis te komen veur 's avonds. Meer zal ik 'k er maar nie van vertellen; de rest begrepte z66 wel! Maar da's dan mijn Zeppelin-ervaring. Die vergeet ik veur- loopig nie, da kunde aan d'n teut van oewen klomp voelen. As 'k er n6g aan denk, dan zou'k die serpenten, die kat en Trui mee d'r ooren kunnen pakken en deur mekaar schud- den, da-d-et wit van d'r oogen as zuren melk wier. Maar ollee, keb 'm dan nie gezien, d'n Zeppelien, die „as 'nen vogel deur de locht" gong, zooas ik in de kraanten gelezen eb. Wa-g-anders maar 'nen vogel noemt! Keb 'r is eenen gezien in d'n oorlog, 'n jaar of vef- tien igelejen. Da zat zoo! 't Was in d'n zomer en 't zonneke sting al ferm in de locht toen 'k er 's naar keek om te zien hoe laat 't was. Ein meteen, amico glinsterde-n-er iets in m'n oogen da'k er scheel van keek. De stralen van scberpe lichtjes ketsten d'r af! Net 'nen grooten worst in zilvermpampier, zoo zweefde-n-ie daar deur d'n bemel. Wel eenen van twee meters laank. 'k Wis nie wa'k zag. Mee 'nen open mond m'n pepke viel er van op m'nen klomp kapot hh'k 'm Naar we vernemen hestaat bij het bestuur der vereeniging het voornemen voor zoover de financien daartoe zullen in staat stellen een tegemoetkoming te verleenen aan de mo- tor-bezitters aan wie door Burg, en Weth. krachtens art. 17 van de Hinderwet als nieu- we voorwaarde het afschermen hunner mo toren is bevolen. Voor zoover ons bekend is, loopt de daarvoor gestelde termijn met 1 Nov. a.s. af. Voor het gebruik van de radioymtvangst een vind'ing die voor de cultuur van zoo groote beteekenis is het te hopen, dat men nu zal komen tot een opheffing der storingen. De anti-staringsvereeniging zal daartoe ook paraat moeten blijven en het is in hun eigen belang noodig, dat de radio-liefhebbers zich alien daarbij ^nsluiten. moeten vermelden, maar voor sommige men- schen schijnt dat broodnoodig te zijn, een on- vermijdelijk gevolg van hun tekort aan lees- vermogen. In dit verband kan het zijn nut hebben, het ingezonden stuk in de krant van j.l. Maandag vriendschappelijk recht te zetten. De schrijver van dat ietwat duistere „ingezon- den" sleept er „een" verslaggever met de haren bij in den volgenden volmaakt onhegrij- pelijken zin: i„En tot besluit, of ik daar nu iets door heb misdaan, daar heeft een verslaggever niets om te geven, dat zal ik tot mijn eigen verantwcor ding moeten nemen, enz." Het ligt er dik op, dat met dien verslaggever de Sluiskilsche berichtgever bedoeld is. En we zouden daarom den heer Colsen allerbeleefdst willen verzoeken, ons eens te komen vertellen, Arrondissements-rechtbank te Middelburg. )De rechtbanik heeft in hare zitting van 18 Oct. L. W., oud 21 j., taibaksbewerker te Aalst (Belgie), gedetineerd, veroordeeld tot 6 maan- den gevangenisstraf, met aftrek van het voor- arrest. gin bonderd gouwen tientjes eenen bos peeen af, amico. Dan, dan zitten me zonder cen- ten; allemaal. Rokkeveller net zoo goed as Hadjememaar. Groote gebouwen, museum^, kerken en zoo, waar veul goud in zit, waren in eenen slag enm! De kelders van de Neder landsche Baank waren nie veul meer as uit- dragerijen. Oome Jan, mee z'n gouwen kloks- kes waar ie 'n schuin briefke voor afgegeven bad, gong op de flesch. Aandeelen in de Nederlaandsche Indestrie knudde (veur zoo ver ze 't toch al nie zijn). As ik mee m'nen gruuntenwagel van huis af gong, dan mocbt ik er nog wel 'nen leegen wagel bij emmen, om de „ontvangsten" op te laaien. Dan verruilde-n-ik, bij gebrek aan centen onder de menscben, 'nen boerenkool veur 'n krukske bier; 'nen kielo juin veur 'n pakske tabak; 'n mud erpels veur 'n paar Zondagscbe schoenen veur Trui; kortom dan kwam ik elken mergen thuis mee 'n kepleete bazaar. Veur dieen bersjaft Duzend z'n lol! Ok de pollitiek zou z'n eigen beelegaar wijzigen De kamerlejen wieren betaald per spiets. Veur 'n redevoering van 'n uur, 'n doos keelpijntabletjes; veur een van 'nen dag tien doozen. Veur 'n goei veurstel 'nen zak spruitjes en veur 'n interupsie 'n rolleke pruim of 'n siegretje naar keus enzoo- voorts. Het bols-je-wisme gong vaneiges feljiet en de belastingmannen... maar ollee, da's te mooi om waar te kunnen zijn, amico M'nen zeun uit Amsterdam, Dre d'n verver, ee me geschreven, dat ie mee alle belaank- stelling die affaire van Duzend volgt. ,,As 't 'm lukt", zoo schreef ie, „dan is Duzend d'n grootsten man ter wereld", zooda 'k, onder ons gezeed en gezwegen amico, op d'n oogenblik weer nie veul feduusie eb in z'n ververij'k Denk, da'k weer heel gaauw de kunst zal motten gaan bescbermen! D'r is al 'n vracbt erpels, appels en zoo onder- wege veur d'n winterprevisie en beet d'n kunst al de eerste zij gesponnen bij de looien- buizenaffaire van Duzend die er zelvers ok al 'nen ,,gezeten" man mee is geworren. Keb er mee Trui ok al 'n protje over g'ad. 'k Zee 'r wa'k ierboven allemaal al neer- scbreef en toen zee ze: ,,ga-d-'s zitten." Toen 'k zat vuulde ze mee d'r baand aan m'n veurhoofd en vroeg: „die noot is toch nie op oew barsens trechte gekomen, Dre?" Ik heb toen gezeed: „neee", en nog zoo 't een en aander, maar da's privee, witte In ieder geval, amico, in die goudmakerij zie ik veul in. Mee die goudmakerij, die eigenlijk 't goud naar de maan helpt, zou 't ier nog 's 'nen echten heilstaat kunnen worren, maar da van 'n solider moksel as dieen BolsewiekschenWaant daarin he'k 't leste greintje, 't allerleste pietske vertrou- wen verloren nouw een van de vestigers van dieen heilstaat, Trotski, na in alle laanden op de wereld de deur veur z'nen kokkerd 't- emmen zien dicbtgegooid, weer terug wil naar dieen „bemel" bij gebrek aan beter. Zoo groot as de wereld is, veur hum is er nergens plak en mot ie, teugen wil en daank, en mee zoete brooikes te bakken, op looien schoenen naar den „hemel" trug. 't Zal oew overkomen, amico! Zelfs 'n hemel in mekaar zetten, 'm dus net zoo kunnen maken as ge zelvers wilt en er dan gineens in willen wonen! Maar ollee, ,,ginnen eenen slager die z'nen eigen worst eet," zulde gij ok zeggen! En gelijk bedde. Nouw geleuf ik ok wa 'k lest in de kraant las, waant ge mot nie denken d'k alles veur zoete koek opneem, al sta-g-et gedrukt, maar nouw geleuf ik toch, da stukske waarin gedrukt stong, da-d'nen Engelschen werkgever twee arrebeiers in dlenst bad, die geregeld laggen te kankeren in z'n febriek. i Die twee waren Bolsjewiek van d'r geloof engoeie ,,geloovigen". ,,Hoor is ier" zee dieen Engelschen ,,uitzuiger" op z'n En- gelsch, ,,guillie mot op mijn kosten naar Bol- sewiekia, naar Ruslaand, en 'k zal oew trac- wel 'n vol kertierke na staan oogen. Aan de blaauwe locht, hongen allemaal van die witte tement geregeld opsturen. Ge zuukt er naar schapenwolkskes en daar vrong ie nouw en werk en as 't daar zo'nen hemel-op-aarde is, VOETBAL. IZondag a.s. komen hier twee voetbalcluhs tegenover elkaar te staan, die tot hiertoe on- geslagen uit het strijdpenk zijn getreden, zoo- dat men er wel op rekenen kan, dat het een spannende strijd zal worden. Zeelandia, de club die het Zondag tegen Terneuzen I moet op nemen, heeft achtereenvolgens gewonnen van Sinoto met 2-1, van Walcheren met 32 en van Zierikzee met niet minder dan 92. Het zal dus voor de spelers van Terneuzen zaak zijn, haar te verhinderen den zegetocht voort te zetten, evenals haar dit de vorige compe- titie is gelukt, nadat Zeelandia vier overwin- ningen had behaald. Wij gelooven, d'at de wed- strijd ook best in het voordeel van Terneuzen kan worden beslecht, maar dan moet er niet te licht over gedacht worden. Er dient van het begin af gewerkt te worden om de overwin- ning zoo groot mogelijk te doen zijn, wil men de plaats behouden, die men nu inneemt. Het zal wel overbodig zijn, de spelers er op te wij zen, dat zij aan den naam hunner club ver- plicht zijn de gasten in een sportief gespeelde partij het onderspit te doen delven. Het tweede elftal moet naar Hontenisse en als wij nagaan wat die club al heeft gepres- teerd, dan zal het voor Terneuzen II zeer goed mogelijk zijn, de twee winstpunten mee naar huis te brengen. Wanneer er gespeeld wordt zooals verleden Zondag tegen de Sassche Boys en de keeper heeft een goeden dag, dan zal Hontenisse het in ieder geval zwaar te ver- duren hebben. Alleen zouden wij de spelers van Terneuzen op het hart willen drukken, dat er nu een kans voor hen is, en dat zij deze moeten benutten, willen zij de belangstelling blijven genieten zooals deze hier 1.1. Zondag is gehlr'.en. De jeugdige spelers uit het derde elftal moeten naar Axel om daar tegen Axel II den dan z'nen snoet in. Dan dook ie, as 't ware, in 'n blaauw gat da-d-in d'n hemel gopte, om er na 'n oogenblikske weer mee statige kalmte uit te stijgen. Schoon! In een woord! Maar 'nen dag later las ik zoo maar aarige dingskes van dieen schoomen zwever. Hij was naar Londen gevaren en daar had ie, van uit veilige hogte, net 'nen olifant, alle maal groote ronde moppen naar benejen laten patsen op de koppen van de zjentle- mannekes en dito-vrouwkes. Ik beloof oew, amico, as er zo'n dink boven oew durp trekt en van die bommen op oew mikt, da-d-oew haar daar lillek van in de weer gaat zitten, jonk, en da ge dan heel wa angst doorstaat. Kek, da's de pee van al die uitvindings. Zoogaauw as 't oorjog is, dam worren ze ge- brukt om oew 't leven er mee te verzuren; om oew de smoor in te jagen. Maar genogt; zaand erover. 'k Wduw 't nouw nie over oorlog emmen. Na da geval van giester- mergen he'k m'nen buik nog knapkes-vol van al die krakeelderij. Maar over uitvin dings gesproken: wa zegde van dieen uitvin- der daar in Duitschland, die goud kan maken uit 'n ouwe looien gasbuis of gootpijp. Tau- send hietie, „Duzend" zouwen wij zeggen, en as ge wa-d-ouwe looien prjpen over hebt, z'n adres is op d'n oogenblik: Huize-Van- bewaring, Berlijn. Zemmen 'm zuinig opge- borgen; hij mokte teveul goud! En ze scbijnen er heel hard aan te twijfelen of ie da-d-allemaal van ouwe lekke dakgoten mokt, ziede! Z'nen awekaat, die netuur- lijk d'n kweil uit z'nen mond lopt bij de ge dachte aan zo'n zelfgoudmakend kliejbntje ee-g-et z66 weten te friemelen da memier Duzend in 't gevang, in de parapluu, z'n fa- briekasie deurzet! Da's wiedes. Zo'n bedrijf stopzetten is gekkenwerk. En amico, d'r is goud te veurschijn gekomen in 't celleke, maar nouw twijfelen ze weer aan de sie- gretjes die menier Duzend daar rokt. Hij zit daar schijnbaar in 'n afdeeling Rooken! Maar ik eb daar 's bij nagedocbt en 'k ben tot 'n aarige konklusie gekomen, amico. Keb z66 gedocht: as Duzend 't lukt, am 'n goei end aan die uitvinding te maken, as ie na veul getob d'r achter is, (bij is er al achter" zulde zeggen), dan beet ie nog maar 'nen wind in 'n netje gevangen! Waant op 't zelfste mement, hee-g-et goud nie meer wCer- de as 'n lekke looien pijp. Dan geef ik veur dan blijfde'r natuurlijk. Vaalt het teugen, dan komde maar trug, naar hier, naar de hel, dan zal 'k oew weer in dienst nemen, maar dan is 't gekanker uit, verstade!" Ze gongen. Ze gongen mee voile meziek! As g'ok naar het land van belofte gaat, mee 'n vrijkortje, ee? Maar witte wa-d-et end is gewiest, amico? Op hangende potjes zijn ze weer verom ge komen en ,,of ze asteblieft trug mochten kamen bij dieen ,,uitzuiger". Nouw gij Zooda 'k maar zeggen wil, amico, d'n hemel waar Lenin op 'nen troon van wolken zit, daar krijgde mijn nie in! Gif mijn plotske maar aan Trotaki. Amico, ik schei er af. Veul groeten van Trui, en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRe. DE MOORD IN DEN BLIJDORPPOLDER. Woensdagavond zijn de drie met het onder- zoek in de moordzaak belaste inspecteurs van den justitieelen dienst van het bureau aan de Groote Paauwensteeg te R'dam, met een rechercheur, die voorzien was van een fiets, naar de Coolschestraat gegaan, om de feiten van de vorige week te reconstueeren, teneinde na te gaan, in boeverre de verkla- ringen van de ooggetuigen van de ontvoering van Marietje van O. juist kunnen zijn. Men moet niet vergeten dat vele van deze getuf- gen jonge kinderen zijn en de ervaring heeft geleerd, dat men juist met verklaringen van kinderen extra voorzichtig moet zijn. Daar bij komt dat men zooals trouwens altijd in de versehillende verklaringen, kleine afwij- kingen heeft, hetgeen niet te verwonderen is, want het is een bekend feit, dat, als tien personen moeten vertellen wat zij bijvoor- beeld bij een aanrijding hebben waargenomen, men in den regel tien van elkaar afwijkende verklaringen krijgt. De reconstruotie is op- zettelijk eerst eenige dagen na het misdrijf in elkaar gezet, in de eerste plaats omdat de getuigen van de eerste dagen nog te veel onder den indruk van het gebeurde waren, in de tweede plaats nog te woordelijk zich zouden kunnen herinneren, wat zij precies aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5