ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ter Neuzensche Courant Derde Blad. ^Njoor/comen No. 8438. MAANDAG 14 OCTOBER 1929. 69e Jaargang. BRIT E 9149 Feuill et on - ve rt elling en. Zoo gauw hebt U kou I sevat, lastig zijn de ge- volgen. Neem steeds een paar VVybert-tabletten. Vrijdag 11 Oct. No. 8437. HET vlaamsche ijzermonument. i DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. DE VERKLARING VAN HOOVER EN MACDONALD. 'mm BRABANTSCHE BRIEVEN. Ulvenhout, 7 October 1929. ,,Neen, Ernest", zeide ze „we moeten WBBBEBB5BBB TER UZENSCHE aUiONNEMENTSPRUS: Bmnen Ter Neuzer 1.40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen *- riost f 180 per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar /oo" Belgie en Amerika f 2,25, overige lan den /2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. Uitgeefater: Firma P. J. VAN DE SANDE GIRO 38150 TELEFOON No. 25. GEMEENTE TER NETJZEN. Vaccinatie en Revacclnatie. Op Woensdag 16 Oct. a.s., des nam. tus- schen half 2 en 2 uur, zal door den gemeente- geneesheer in een der lokalen van de voor- malige School A, op het Schoolplein, gelegen- heid worden gegeven tot het nazien der kos- teloos gevaccineerden en gerevaccineerden. Te Sluiskil zal op denzelfden dag hiervoor tus- NEDERLAND EN BELGIe. Naar aanleiding van het plan van den mge- "nieur Schramme te Brugge, waarover on- langs oud-luitenant-generaal ridder de Sel- liers de Morauville in de Revue Beige heeft geschreven, en dat het graven van een kanaal van de Schelde beneden Antwerpen via Sel- zaete naar Zeebrugge beoogt, waardoor de havens van Antwerpen en Gent niet langer afhankelijk zouden zijn van de Nederlandsche Schelde, wijdt de ..Gazette de Charleroi" een hoofdartikel aan het Nederlandsch-Belgische vrp fltrcjtnir D1t. liberal© blaxi <wil VF~ ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer /0,20. Grootere letters en cliches worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrrjgbaar is. - Inzending van advertentien liefst e6n dag voor de uitgave. DIT BLAB VERSCHIJNT IEDEREN MA ANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND December 1928. Blijkens de memorie van toelichting heeft de encephalitis-commissie uit den Gezondheidsraad wederom geadvi- seerd tot verlenging van de opschorting. De opschorting van den vaccinatiedwang in verband met het encephalitisgevaar had een sterke daling van het aantal inentingen en daarmede een vermindering van het aan tal encephalitisgevallen tengevolge. Het optreden van de ziekte, die alastrim gemoemd is, heeft in de tweede helft des jaars aanleiding gegeven tot een geleidelijke, maar sterke toeneming van de vaccinaties. vangst, welke het aan president Doumergue heeft bereid en geen beter geschenik kan ge- vonden worden dan de bank voor internatio- nale betalingen te Brussel te vestigen. Nie- mand mag deze bank voor nationale doelem- den gebruiken, wat te Londen en te Parijs het geval zou kunnen zijn. Waarom zou men echter dit geschenk aan NederLand of Zwit- serland geven. BelgiS heeft het verdiend, om- dat de schade, welke het door den oorlog heeft geled'en, door de Duitsche betalingen niet ge- deikt wordt. I Hijmans, de Belgische minister van buiten- landsche zaken, heeft Vrijdag een lunch ter (Ingez. Med.) VAN DE OOGSH DIT JAAR EEN RECORD. De Fransche minister van landbouw heeft in een rede gezegd, dat de oogst van dit jaar niet alleen alle verwachtingen had overtrof- fen, maar absoluut de hoogste cijfers had geleverd voor de gemiddelde opbrengst per hectare. Geen enkel product had minder op- geleverd, maar van sommige was de op brengst meer dan dubbel zoo groot geweest. Alleen de hooioogst was op ongeveer het- zelfde peil gebleven. DE VELDWINNENDE AUTO. Zoo nu en dan plaatsen de Berlijnsche bladen een statistiekje over het snel toe- nemende autoverkeer in de rijkshoofdstad. Het laatste toont aan, dat het aantal motor- rijtuigen de honderdduizend nadert., Het be- draagt n.l. 98140 en is het laatste halfjaar met niet minder dan 10000 stuks gestegen. De auto's zijn onderverdeeld in 44446 perso- nenwagens, 16702 vrachtauto's en een 37000 kleine auto's voor bestellingen, enz. Onder de personenwagens zijn 9015 taxi's on 748 bussen. De „bakjes" of „aapjes" verdwijnen in het drukke Berlijn zienderoogen. In de buiten- wijken zijn er nog wat, in het geheel 165. Het leggen van den laatsten steen van het 52 meter hooge Vlaamsche Ijzermonument te Dixmuiden door prof. dr. F. Daels, hoog- leeraar aan de Universiteit te Gent en voor- j zitter van het Comite van Heldenhulde, zal j 12 dezer plaats hebben. Als datum voor de j plechtige inwijding, samenvallend met de lie jaarlijksche bedevaart naar de graven aan den IJzer, is 24 Augustus 1930 gekozen. Het aantal werkloozen in Engeland be- droeg einde September ruim 1.180.000, zijnde 19.000 meer dan een maand geleden, doch 11 pCt. minder dan op het overeenkomstige tij'dstip van verleden jaar. Uit Washington komt de tekst van een zeer belangrijke verklaring, welke president Hoover en MacDonald gezamenlijk open- haar gemaakt hebben en waarin zich, schrijft de N. R. Crt., de uitkomst van hun gesprek- ken van de laatste dagen weerspiegelt. De inhoud ervan bevestigt, dat hun program ambitieuser is en veel verder strekt dan een beperking of vermindering van oorlogs- schepen. Deze beperking is slechts een van de middelen waarbrj nog andere gevoegd zul- len worden, tot bereiking van een hooger doel, namelijk, als men het zoo noemen mag, LgaKKt-..-.- -AN-. -r- - - V n n a Fabrikantei Henkej Cie. A. G. Dusseldorf Eenig Imp. E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam (Ingez. Med.) het levend maken van het op papier geschre ven pact-Kellogg. Op de basis van een diplomatieke otvereenstemming voor welker totstandkoming in hun persoonlijke gedach- tenwisselingen de verwachting gewekt is, zullen nieuwe betrekkingen van volledig ver- trouwen en samenwerking opgebouwd wor den, die het mogelijk moeten maken oude tegenstellingen weg te nemen. ,,Wij zien", zeggen zij, ,,oude historische problemen onder de oogen, onder een nieu- wen hoek en in een nieuwe atmosfeer". Deze woorden, zoo meent men, slaan duiidelijk op de kwestie van de vrijlheid der zeeen. Zij zijn de aankondiging van een verdere ge- dachtenwisseling in den geest van die welke detzen zomer in Engeland tusschen de Engel- sche regeering en den gezant Dawes zijn ge- voerd. Van alle kanten zullen deze kwesties bestudeerd worden, met medewerking van de dominions natuurlijk. Voor het nieuwe tijd- vak is de weg geopend in het pact-Kellogg, dat den oorlog heeft uitgebannen en dat Amerika en Engeland zoo van heeler harte aanvaarden, dat zij een conflict tusschen elkaar voortaan als een onmogelijkheid be- schouwen. Maar als men zulk een onmogelijkheid aanneemt, dan wordt, dunkt ons, de kwestie van de rechten der oorlogvoerenden en neu- tralen op zee bij een gewapend conflict daar- om nog niet academisch. Indien Engeland, ofschoon het thans hartstochtelrjk de leer van het pact-Kellog belijdt, nu toch eens buiten zijn schuld in een oorlog betrokken werd (dit kan b.v. het gevolg zijin van de verplichtin- gen die het bij het tractaat van Locarno aan- vaard heeft en ten aanzien waarvan het ook bg de toetreding tot het pact voorbehoud heeft moeten maken), kan het, wanneer het de Amerikaansche leer van de vrijheid der zeeen aanvaard heeft, geen blokkade meer volgens de oude regelen ultoefenen. Het zou Amerikaansche schepen met levensmiddelen enz. ongehinderd moeten doorlaten, omdat het geen conflict met Amerika meer mag uitlokken. Bombardeeren Amerikaansche drankweerwachtschepen eigenmachtig een Engelsch schip, alleen wegens de verdenking dat het alcoholische dranken aan boord zou hebben die voor Amerika bestemd zijn, (dit is, tusschen twee haakjes, een speciale Ame rikaansche opvatting van de „vrijheid der zeeen" in vredestijd) dan mag Engeland daar nooit meer een beleediging van zijn vlag of zijn nationale eer in zien. De winst aan Amerikaanschen kant zou wel zeer groot zijn, indien tegenover zulke concessies van Engelschen kant geen enkele vergoeding van de andere partij staat. Wij hebben totdusver niet vernomen, dat, om maar iets te noemen, de Monroe-leer ter sprake is gekomen, waar- voor Wilson biji de vredesconferentie bedong dat zij niet als onvereenigbaar met een van de artikelen van het Handvest van den Vol- kenbond te achten was. Reeds nu zien wij in d.en tekst van de ver klaring bij voorbaat een traditioneel Ameri- kaansch standpunt gehandhaafd in de zin- snede, dat een van de twee partijen (d.i. Amerika) „nooit in de Europeesche diplo- matie verwikkeld zal worden". Als men aan het herzien van historische opvattingen gaat, zou toch Amerika daarvan moeilijk uitgesloten kunnen worden en daar- om verwachten wij, dat na het koor van in- stemming hetwelk thans In Elngeland over de verklaring van historische beteekenis" loskomt, omdat een wanklank bij het ver- broederingsfeest niet zou passen, toch ook later Britsche kritiek vemeembaar zal zijn. Het tijidstip om die te oefenen, zal echter pas aanbreken, wanneer op de basis van de ver klaring de gedachtenwisselingen aan den anderen kant van den Oceaan worden voort- gezet. Menier, Zemmen dus weer aan de klok leggen te pmtsen, amico. Die lopt nouw weer gelijk mee 't zonneke op-en-neer. En is 't om haalf zes op 't laand veur ons ged'aan. Dan is d'n schemer al zoo gevallen en d'n op- komende nevel graauw, da g'oew eigen beenen nie- meer ziet. Dian mokte op d'n akker meer ke- pot as goed en is 't gerajen om te zurgen da ge th-uiskomt, waar toch ok altijd nog 't een en aander te verapstukken is. In de stallen, waar dan de bronolie-laamp al aangestoken is, in de schuur bij de verkens, op d'n erft, ieve- raans mot nog zoowa gedaan worren, ee. I'!k Was vandaag 'n bietje laat mee m'nen pulp. iKeb heel d'n middag pulp gerejen; 'n lol- lig werkske. 'k Miag er altij gere mee d'n Bles op uit. ,,'n Vliegende kraai ee altij wa", zeerg-et sprikwoord en zoo is 't. Ge zie nog 's 't een en aander en as ge dan mee 'n paar kennissen onderwege zijt, dan mag ik zoo 's gere hier of daar 't aanleggen en 'n protje maken. Vera! zoo in deuzen tijd dan heurde 's van mekare of d'n oogst meegevallen is; d'n erpei is gekuild, wa ze denken van d'n kool; hoe 't mee d'e verkens erbij staat en 't slacht- verken, affijn dian kaaieren me zo'n bietje over 't vak. 'k Mag altij gere 'n bomke over ons vak opzetten; want ge kun nie haalf geleuven, amico, wa daar nog allemaal bij kijken komt. En d'n eene wit ditte en d'n aandere wit datte en zoo komde mee stukskes en brolcskes ieve- raans van op de hogte. Waant eer ge in ons vak uitgesturdeerd bent, amico, nouw dan m-agde wel zoo oud worren as Metuuzelem zaliger gedachtenis. En dan motte nie vergeten, hoe alles tellekes ver- aandert. As m'n vader nog 's trug kon komen op z'n ged-oeike, ollee, dan snapte-n-ie d'r gin bal meer van. iVeul doen me masjenaal wa vruuger mee de haand gebeurde. Botter maken me nie meer, da doen de febrieken; melkklaanten, he, 'k ok niet meer; d'n melk ga naar de fabriek, en zoo ga-de maar deur. Keb m'nen gruuntenwa- gel aang'ouwen, die doe 'k nie weg, maar as 'k mergen heel d'n krippot op de veiling wil kieperen, dan kan 'k 't doen. Of ik 't zoo beter vin, amico? Eerlijk gezeed: neee! 't Was vruuger veel aariger, gezelliger! 't Blonuneke is er afgeplukt, om't zoo 's te zeggen. 1 ,jDe powezie", zou m'nen verver zeggen, „is- t-eraf". Zoo veraandert alles mee d'n dag. 't Mot al veurgekomen zijn, da 'nen menier en 'n juffer mekare op straat teugenkwampen en zooas da wellis gebeuren kan mekare twijfelend aankijken of ze zeggen wouwen: ,,Keb jouw toch meer gezien, maar waar?" iZemanen toen mekare-n-aangesproken, maar ze kossen't toch nie meer herinderen. En zooas da gaat in de wereld, van 't een sukkelde in 't aander, ze sprakken mekare nog 's en nog 's, hij zee eerst 't meeste, toen zeeen ze allebei evenveul en op 't lest zee zij alles alleen (ze waren dus al ondertrouwd'l) en toen ze mekare's papieren bekeken, toen kregen ze in de gaten da ze al 's getrouwd waren gewiest mee mekare...! IDe menschen houwen teugeswoorig van 'n veraanderingeske, amico! 't Mot nie te laank duren. Sjegaren worden bekaanst niemeer ge- rokt. Die duren te laank siegretjes, da ga veul vlugger. Eh let er op amico, zoogaauw as-t-er minder sjegarenfebrieken feliet gaan dan pas ga-g-et weer goed! 'k Geef toe, de menschen kunnen 't zelvers maar aamper hellepen. Keb 'r ontmoet die mee gin duvelsch geweld langzaam meer kun nen loopen. Die altij over d'n weg leggen te rennen of ze achterna-gezeten worren deur 'nen deurweerder. Let 'r 's op, amico, zukke lui zijn d'r. Eh as ge ze daar attent op mokt, dan kijken ze net eender of ze sjuust wakker worren. Dan emmen ze al jaren as 'nen gek ge- rend zonder da ze 't wiesten. De menschen worren gejaagd as hazen. Ze zien 't leven aan as 'nen filluim die veulste haard aflopt, in 'nen wolk van oliewalm die uit de automebielen stinikt. iHaasten, jachten, en as wezenloos 't leven deurrollen. 'k Las van de week van 'nen zuige- ling 'nen bnak van aanderhalf jaar, die al twee keer 'nen vliegtocht overzee had meege- mokt. Zoo eene had nouw in d'n letterlij.ksten zin van 't woord al kunnen verdrinken veur ie water had gezien. Ze worren teugeswoorig in 'n autemebiel en in vliegmesjien geboren en... de meesten gaan deur zo'n ding dood ok! En as of 't nog allemiaal nie vlug genogt gaat, nog alles nie genogt aan veraanderinges- kes onderhewig is, nouw leggen ze al te fiele- sefeeren over 'n veraandering van d'n scheur- kalender, Die hee-d-ok alweer te laank daar neerg'angen mee z'n twaalf maanden, z'n twee- en-vijftig weken en z'n 365 dagen mee d'n schrikkeldag. Aan d'n Volksbond in Zjenijve of daar niks aandens te redderen valt daar leggen ze al laank te zeeveren over da- d-ouwerwetsche dink. Maar de Bolsjewiekers emmen nouw de koei bij d'r ooren gepakt. Die gaan weken innvoeren van vijf dagen. Nouw kunde zeggen wa ge wilt, amico, maar ik vin 't 'n schandalige schenderij van d'n mensch z'n herinderingen. As ik 'n blaaike van d'n klender trek, dan is da nuaiwe pampierke 'n ouw bekend gezicht. Dan zee mijn zo'n velle- ke pampier wa. Dan is da d'n dag da-d-onzen eerstelink geboren wier bevoorbeeld en dan kijk ik da blaaike zoo's effekes aan as 'n ouw kenniske. Dan schiet me da cijferke en die maand die er bij sting, kortom: heel 't gevalle- tje, 'n paar keer in m'nen kop op zo'nen dag. Dan denk ik om elf uren as ik de stad weer uit gaai treikken mee d'n gruuntenwagelnouw kwam de baker, vrouw Schellekes; toen was ie op de wereld; toen sting ik 'r eentje op te pakken. Dan amico, dan ruuk ik d'n braande- wijn, waar je mee gewasschen moes worren volgens vrouw Schellekes, die mee brandewijn dweepte... En hoe ouwer of ge wordt, hoe meer van die herinderingen da ge krijgt! Leutige en trdestige, maar ok de leste wild® nie missen. En as z'oew nouw 'n aander dink in oew kle- vieren willen douwen, as ze nouw ok weer daaraan gaan zitten te pulken, ollee, waar Iblijft dan 'nen mensch z'n schoone gedacht. Denkte soms da'k wa voel veur 'nen Sinde- reklaasavond die b.v. vaalt op Lenindag, d'n zeurvenenbwintigsten van B6vveluusiemaand in 't jaar twaalf? iDa'k wa vuul veur m'nen trouwdag as die dan b.v. vallen zou op Vrijiheidsdag (hou me vast!) d'n zeuvenenveertigsten van Nuuwere- geeringsmaand in 't jaar dertien. Ga maar deur kopnian, vandaag niks nood'ig. Tweeen- dertig jaren getrouwd in 't jaar dertien, daar geef ik te veul op toe! Kom ik mee m'n pensioen aan te kort. Maar da's maar 'n lolle- tje; wa'k zeggen wil is ditte: Ze plukken mee die stuipen alle blonumekes uit't leven, de lam- zakken en da's bijna 'n heiligschennis, amico! Uit het Engelsch door E. PHILLIPS OPPENHEIM. Vervolg. 71) „Ja, wilt u duizend guineas naar het volgende adres sturen: Mr. J. Miles, Ver- eeniging ter bevordering van de emigratie naar Canada, Queen Victoria Street No. 17. Gever wenscht onbekend te blijven." Heeft u misschien nog iets „Ja, dan moet u nog honderd pond aan William Jennings sturen, adres Pin ter Street No. 17, Camberwell, dat is mijn maat hier op de bus. Hij heeft een ziek kind, dat hij graaa naar buiten zou willen sturen. Natuurlijk ook anoniem." „Zeker," knikte Mr. Crawley. „Ver- der nog iets ,,En dan nog vijftig pond naar Thomas Bride, chef-bestuurder, adres hoofdkan- toor van de Omnibus Maatschappij. En dan zoudt u mij een genoegen doen, als u dien hakkenfabrikant in Finsbury nog- eens wilde gaan opzoeken," ging Blise voor, „om te zien hoe het hem gaat. Als hij meer kapitaal noodig heeft, kan hij ae serai near eiycm.v>u - weet u." „U schijnt heel wat vrienden gekreggn te hebben," merkte Mr. Crawley op. ,!En de jonge dame Het gezicht van Bliss betrok, maar na een paar oogenblikken nadenken, schud- de hij het hoofd. tf „Neen, haar mag ik niet helpen," zeide hij eenvoudig. ,,Zij moet het nog maar acht en veertia dagen uithouden." Mr. Crawley klapte zijn opschrijf- boekje dicht en stak het in zijn zak. ,,Over een paar dagen zal ik u weer op dezelfde plaats als vandaag opwach- ten," beloofde hij. „Maar zoudt u uw vriend William niet willen uitleggen, dat een ..zetje van achteren" geven, zooals hij het noemt, niet bepaald de juiste ma- nier is om iemand van mijn leeftijd en met mijn figuur te helpen En kan ik u nog met wat cigaretten van dienst zijn Bliss schudde het hoofd. .Alleen geworie fooien zijn geoor- loofd," legde hij uit. „Een handvol ciga retten van een passaaier is iets heel ge- woons. Tweemaal achterelkaar zou tege l de voorschriften zijn." „Een kleine fooi dan," begon Mr. Crawley. zijn deel moet geven." „Met het meeste genoegen," stemde Mr. Crawley toe. ,,Denk erom, deelen met den bestuur- der," riep Bliss hem na, toen mr. Craw ley al een paar meter weg was. Bij de volgende halte kwam de con- ducteur naar voren gestapt. „Die oude grappenmaker heeft me twee bob voor ons samen gegeven, Er nie," zeide hij, zich verheugd in de han- den wrijvend. ,,Als we klaar zijn, zullen we samen op zijn gezondheid gaan drinken." Bliss begon te lachen. ,,Wat gooit die man met zijn geld, vindt je ook niet Den eersten Zaterdag na zijn indienst- treding bij de Omnibus Compagnie werd Bliss zijn loon, zeven en twintig shilling, I uitbetaald en kreeg hij twee uur vrij. Eerst zocht hij den chef-bestuurder op om hem de geleende vijf shilling terug te geven en daarna ging hij zoo snel moge lijk naar de kamer van Frances. Bij de deur kwam ze hem al tegemoet, gekleed om uit te gaan. Haar geheele manier van doen had iets lusteloos, zelfs de glimlach, waarmee ze hem begroette, was niet ge- niet durtae. „0, dan ben jij zeker ook buiten be- trekking geweest riep ze uit. ,,Heb je dan het geld, dat je mij geleend hebt, niet noodig gehad ,,Je slaat de plank glad mis," ant- woordde hij opgewekt. ,,Ik heb niet ge- regeld gewerkt, maar ik heb toch altijd voldoende verdiend en nu," vroegde hij er trotsch aan toe, „heb ik weer een be- trekking." ,,Als wat vroeg ze vermoeid glim- lachend. „Als bestuurder van een ,,bus"", legde Bliss haar uit. ,,Het is een eigenaardig soort betrekking, maar het geeft zes en dertig shilling in de week." „Een ,,bus herhaalde ze. „Het is vandaag geldjesdag voor me geweest," ging Bliss voort, terwijl hij zijn arm door den hare stak, ,,en ik heb een honger als een paard. Ga je mee „Neen, ik ben niet van plan ergens met je te gaan eten," zeide ze vastbe- sloten. ,,Och kom, onzin, je gaat mee", hield hij aan. Maar zij trok resoluut haar arm uit den zijne .roTwv 111J ClllOLlVjr „Of ik 't doen mag of niet, ik zie geen anderen uitweg", ging ze voort. ..Steeds heb ik t weer geprobeerd en steeds is het weer het oude liedje. En ik moet ook om mijn zusters denken. Zooals de toestand nu is, kan ik niets voor ze doen en ze hebben mijn hulp zoo hard noodig." ,,Maar je houdt toch niet van dien Masters", wierp hij er tegen in. Natuurlijk houd ik niet van hem antwoordde ze. ,,Je weet heel goed, dat jij de eenige man bent, om wien ik op die manier geef. Maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Een bestuurder van een autobus met een weekloon van zes en dertig shilling is niet in staat een vrouw en twee zusters van die vrouw te onder- houden. Dat weet je even goed als ik. En daarom is het beter, dat ik je maar niet meer terug zie. En daarom ga ik vanavond ook niet met je mee ergens eten." Zwijgend bleef Bliss gedurende een paar oogenblikken voor zich uitstaren. Voorzichtig draaide ze haar hoofd om, om hem aan te kijken. Maar toen ze de uitdrukking van zijn gezicht zag, schoten haar oogen vol tranen. (Wordt vervolgd.J

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 9