ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Elf d Levering Brandstoffen. gezeefde Anthraciet, Stukkolen en Eierkolen, No. 8437, VRIJDAG 11 OCTOBEI 1929. 69e JAARGANG, Bekendmaking. een eikenhouten Roeiboot BIVVKVLAND. Maandag 14 October 1929, TERNEUZEN, 11 OCTOBER 1929. CORRESPONDENTIE. SLUISKIL. 2fi3L. Burgemeester en Wethouders van ZAAM SLAG, vragen vo6r of op des voormiddags 10 uur, PRIJSOPGAAF met monster pet 1000 K.G., voor het leveren van de voor het a.s. seizoen 1929'30 benoodigde franco plaats van bestemming. Leveren Gemeentehuis, Openbare Lagere School (dorp), idem Groote Huissenspolder so idem Othene. Zaamslag, 7 October 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOH. DE FEIJTER, Burgemeester. J. STOLK Lzn., Secretaris. )f- De Burgemeester der gemeente ZAAM SLAG, zal op a.s. Donderdag 17 October, des voormiddags ten 10 ure ten gemeemtehuize, in het openbaar trachten te verkoopen: (model vlieger), lang 7 Meter, twee vaste banken zonder eenige inventaris, liggende in de haven aan den Kleinen-Huissenspolder (Griete). Zaamslag, 10 October 1929. De Burgemeester voornoemd, JOH. DE FEIJTER Pzn. DE KINDERVERLAMMING IN HET NOORDEN. Naar gemeld wordt zijn tot nu toe 7 ge- vallen van kinderverlamming te Baflo voor- gekomen, alle bij kind«r&n beneden den leer- plichtigen leeftijd. Drie ervan zijn overleden. De overigen zijn naar de barakken van het Academisch Ziekenhuis te Groningen overge- bracht, De rijksinspectie voor de volksge- zondheid heeft alle mogelijike maatregelen genomen om uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Vele ouders zenden hun kinderen naar elders omdat zij bang zijn voor besmetting. VERZOEK VAN DE V.A.R.A. OM EEN EIGEN ZENDER. Vanwege de V.A.R.A. wordt medegedeeld: Woensdagmiddag werd het dagelijksch be- etuur van de V.A.R.A. door den Minister van Waterstaat in audientie ontvangen, vooma- melijk ter toelichting van zijn verzoek om een eigen zender te mogen exploiteeren. Het dagelijksch bestuur werd vertegenwoordigd door zijn voorzitter en secretaris, de heeren J. Oudegeest, gedelegeerde van de S.D.A.P. en C. van der Lende, gedelegeerde van het N.V.V. Tegelijkertijd verzocht het V.A.R.A.- bestuur den Minister den grootst mogelijken spoed te ibetrachten bij de verdeeling van den zemdtijd, daar de V.A.R.A. van het jarenlang uitblijven daarvan groote schade ondervindt. Ten slotte vond het gelegenheid te voldoen aan de opdracht van den vereenigingsraad van de V.A.R.A., om den Minister te verzoe- ken den Radioraad uit te breiden met ver- tegenwoordigers der omroepvereenigingen. Aan het slot der audientie, die bijna een uur duurde, verklaarde de Minister met na- druk er van overtuigd te zijn, dat een be- slissing in zake een definitieve verdeeling van den zendtijd inderdaad op korten termijn dient te worden genomen. Zijnerzijds zal al het mogelijke worden gedaan om een zeer epoedige beslissing te. verkrijgen. Zoowel het verzoek tot machtiging voor het foouwen en exploiteeren van een eigen zender als dat tot uitbreiding van den Radioraad zal de Minister in emstige overweging nemen, waarbij Mr. Reymer nog verklaarde, dat hij, wat -betreft het bouwen en exploitee ren van een eigen zender door de V.A.R.A. overtuigd was van de urgentie van deze aangelagenheid en dat door hem ten spoedig- ste in dezen een beslissing zal worden ge nomen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maamd September werd op het postkantoor te Ter Neuzen op spaarbank- boekjes ingelegd1 21.368,84 en terugbetaald 11.921,67; derhalve meer ingelegd dan terug betaald jf 9.447,17. Het aantal nieu/w uitgegeven spaarbank- boekjes bedroeg 29. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd' uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van f 400. NOODLOTTIGE AANRIJDING DOOR DE TRAM. Toen de tram van Walsoorden naar Zaam slag jl. Woensdagavond kwart voor 8 aan de halte te Hengstdijk stil hield', bevond zich juist toen de conducteur het sein gaf om door te rijden op den overweg de 67jarige gehuwde vrouw L. Geers-Keersmakers. De machinist zette de machine aan, in de verwachting dat, eer zijn machine den afstand die hem nog van de vrouw scheidde zou hebben afgelegd, deze de rails reeds gepasseerd zou zijn. In plaats van den weg over te steken bleef de vrouw echter tusschen de rails loopen in de richting die de tram reed. Hoewel de tram nog weinig vaart had kon het remmen der machine toch niet voorkomen, dat de vrouw door de machine werd ingehaald en aangereden. Zij viel en ikwam met haar rechterbeen op de rails te- recht, dat boven de knie werd afgereden. Door het personeel van de tram werd onmiddellijk getraoht hulp te verleenen en geneeskundigen bij stand ingeroepen. De vrouw is vervoerd naar het ziekenhuis te Groenendijk, waar het been geamputeerd werd. Zij is Donderdagna- m id dag overleden. Door een en ander had de avondtram groote vertraging. Bij aankomst van d'e tram te Axel werd de locomotief door de marechaussee in beslag genomen. Zij werd gister door een des- kundige onderzocht en geheel in orde bevon- den. De locomotief werd gisteravond vrij ge geven. BEZOEK VAN DEN MINISTER VAN WATERSTAAT AAN Z.-VLAANDEREN. Woensdagavond kwam de nieuwe Minister van Waterstaat, de heer Mr. Reymer, ver- gezeld van Ir. P. H. A. Rosenwald, admini- strateur bij dat Departement, in Middelburg, voor een bezoek aan verschillende rijkswer- ken in Zeeland. Voor gisteren stond een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen op het programma. Z.Exc. arriveerde gistermorgen met den hem vergezellenden hoofdambtenaar, en be- geleid door Z.Exc. den Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr., J. W. Quarles van Ufford, met de leden van Ged. Staten G. van de Putte, Mr. R. M. van Dusseldorp, Mr. J. H. Stieger en Mr. Tellegen, griffier der Staten, De Vulder van Noorden, regee- ringscommissaris bij den prov. stoomboot- dienst, H. van Oordt, hoofdingenieur-direc- teur van den Rijkswaterstaat, J. J. van Leeuwen, hoofdingenieur van den prov. waterstaat, en De Jong, directeur van den prov. stoombootdienst, te Breskens met de motorveerboot Koningin Wilhelmina". Bij de aanlegplaats waren ter verwel- koming aanwezig de heer Wind van Merke- steyn, directeur van de Z. V. T. M., en de leden van Ged. Staten J. A. van Rompu en Mr, P, Dieleman, benevens de heer W, van der Vegt, leden van den Raad van Toezicht dier maatschappij. Daar voegden zich ook bij het gezelschap de heer C. J. Witteveen, hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, en de heer Cohen Stuart, ingenieur van den prov. waterstaat te Ter Neuzen. Voorts maakte ook de burgemeester van Breskens, de heer Van Zuijen, van deze ge legenheid gebruik om den Minister te be- groeten, Te Breskens werden toezichtigd de mooie werken voor de aanlegplaats der provinciale stoombooten, het kantoor van dien dienst en dat der Z. V. T. M. en de remises van die tramwegmaatschappij. Z. Exc. betuigde over een en ander zijn groote ingenomenheid. Met een extra-tram van de Z. V. T. M. werd gereden naar Sas van Gent. De rels werd onderbroken bij Pyramide, waar den Minister inlichtingen werden ver- strekt omtrent den daar te maken korten verbindingsweg naar IJzendijke, in aanalui- ting aan den bestaanden verbindingsweg tus schen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Vervolgens werd stilgehouden aan de Isa- bellasluis, de uitwatering voor een groote uitgestrektheid van Belgie, waarvan sprake is, dat de moeilijk te behouden natuurlijke afwatering zal moeten worden vervangen door een gemaal. Te Sas van Gent lag de stoomboot „Wal- soorden" van den prov. stoombootdienst ge- reed om het gezelschap aan boord te nemen. Alvorens af te varen werd een kijkje ge nomen bij de groote draaibrug over het kanaal, waarvan de electrificatie, evenals van die der Ibrug te Sluiskil met het oog op de verkeersbelangen zoo dringend verlangd wordt. 't Was wel jammer, dat er op dat tijdstip zoowel te water als te land geen ver- keer was. Indien op dat tijdstip eens een der normale verkeersstremmingen voor Z.Exc. was gedemonstreerd geworden, zou dit wel- licht deze zaak ten goede hebben kunnen komen. Onder de vaart door het kanaal in de rich- ting Ter Neuzen werd aan boord geluncht. Bij Driekwart werd gemeerd en begaf de Minister zich aan wal, voor het bezichtigen der electrische centrale van de P. Z. E. M. Vervolgens werd gemeerd te Sluiskil, waar het gezelschap aan wal ging voor een be zoek aan het terrein waar door verschillende aannemers worden gebouwd de reusachtige installaties voor de stikstoffenfabriek der N.V. Compagnie Neerlandaise de l'Azote, waar de Minister werd rondgeleid door den heer Van Hamont, beheerend ingeftieur bij den bouw. iNadiat van Sluiskil was afgevaren werd nog aandacbt gewijd aan de plaats waar de uit breiding der havenwerken voor Ter Neuzen is ontworpen en de bestaanide werken. ITe Ter Neuzen vroeg na bet aan wal stap- pen weer terstond een ander belang de aan- dacht, n.l. het verzoek van de Ter Neuzensche Groenteiweiling, om tramspoor te mogen door- trekken langs de Grenulaan, door de Westkolk- straat naar de aanlegplaats der provinciale boot, ten behoeve van den export der geveilde producten. Na korte beschouwing van den plaatselyiken toestand en bespreking, wandelde de Minister met den Commissaris der Koningin en enkele der hem vergezellende heeren naar het stad- huis, waar audientie zou verleenid worden, wel- ke, in verband met den tijd die bij de uitvoe- ring van het programma van dezen dag reeds verloren was, slechts kort kon zijn. De Minister werd ontvangen door het ge- meentebestuiur, terwijl de burgemeester, de heer Huizinga, de gelegenheid lcreeg namens het college enkele gemeer.tebelangen aan Z. Exc. voor te dragen, n.l. de havenwerken, ver- vanging der bestaand'e verouderde Axelsche brug door een voldoende voor het moderne verkeer en omlegging der westelijke rijkswa- terleiding bij Sluiskil. Vervolgens werd door den Minister ontvan gen het Bureau der Earner van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, dat bij monde van d'en voorzitter en den secretaris, de voldoening der Kamer uitdrukkende over verschillende voltooide of in uitvoering zijnde werken, bepleitte spoedige uitvoering van de geprojecteerde nieuwe havenwerken te Ter Neuzen, de aandaoht vestigde op de noodzake- lijike verbetering van de aanlegplaatsen voor de Prov. boot te Hoedekenskerke, door h?t ?.a«- brengen eener ponton, verbetering van die te Walsoorden en te Hansweert, naar het zij het op bescheidener schaal model van die te Breskens, electrificatie der bruggen te Sluis kil en Sas van Gent op eigen initiatief van den Nederlandschen Staat, terwijl de tusschen- k net van den Minister werd ingeroepen voor het verkrijgen van een lager tarief voor goe- derenvervoer op de trammen in Zeeuwsch- Vlaanderen, daar de tegenwoordige toestand belemmerersd werkt voor het vervoer en daar- door ook voor d'e maatschappijen zelf. IDaarna werd ontvangen het bestuur van de K.A.H.A. om te pleiten voor haar plan tot doortrekiking van het zijkanaal van de Axel sche Sassing naar Huist. De Minister, die in het algemeen geen positieve mededeelingen kon doen, gaf aan de vertegenwoordigers van het bestuur te kennen, dat het plan in geen geval tot stand zou komen zonder bijd'ragen van de naastbelanghebbenden en van de pro- vincie en dat pas daarna de Staat zou kunnen overwegen wat in deze zijn taak was. ■Ten slotte werd in gehoor ontvangen een af- vaardiging van het bestuur der Cooperatieve Groenten- en Fruitveiling Ter Neuzen die haar doortrekking der tramrails naar de aanleg plaats der boot kwam bepleiten. IDe Minister gaf in het algemeen te kennen dezen tocht te hebben ondemomen om kennis te verwerven omtrent toestanden en personen en dat hij van de verschillende zaken die on der zijne aandacht waren gebracht met groote belangstelling heeft kennis genomen. In hoe- verre het hem mogelijk zal zijn de gevraagde medewebking te verleenen zal nader moeten blijken. In zooverre het de officieele corpora- ties betrof gaf hij te kennen dat het hem steeds aangenaam zal zijn, wanneer men een belang der streek aan hem wenscht voor te dragen en hij daarvan gaame kennis zal ne men. |Na afloop der audientie ging het gezelschap aan boord van de „Walsoorden", die ben naar Hoedekenskerke bracht, waar de plaats, waar het voornemen bestaat een aanleghaven met drijvende ponton voor de prov. boot in te rich- ten werd bezichtigd. Van daar keerde de Mi nister terug naar Middelburg, om heden een ander deel der provincie te bezoeken. BESMETTEL1JKE ZIEKTEN. Het aantal gevalien van besmettelijke ziekten over de week van 29 September tot 5 October in de provincie Zeeland bedroeg: Poliomyelitis anterior acuta 1 te Biervliet; roodvonk: 1 te Hulst, 1 te Ter Neuzen, 1 te Oostburg. Alastrim: 2 te Poortvliet (in een gezin, waar de ziekte reeds voorkomt), fetorus typhoidea (buiktyphus)2 te Tholen. In genoemde week werden 16 gevalien van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgeizondheid ge bracht. VEE NAAR BELGIe. In de Belgische Staatscourant is een Kon. besluit verschemen, Wiaarbij het besluit van 21 Maart wordt ingetrokken, dat een quarantaine voorschreef van viermaal 24 uren op Nederl. grondgebied van al het Nederlandisch vee, dat in Belgie wordt ingevoerd. Dit besluit wordt ingegeven door de overweging, dat het mond- en klauwizeer in Nederl. niet meer in epdzoo- tischen staat heerscht. Voorgeschreven wordt thans, dat elke Nederlandsche herkauwer die zal worden ingevoerd, een door Nederlandsche autoriteiten verleenden stempel zal moeten dragen, waaruit het Nederlandsch grensstation van invoer kan worden bepaald en dat als be- wijs zal gelden, dat het dier van besmetting vrij is. De nieuwe regeling zal van kracht wor den ingang 16 October. VERNIEUWING VAN VERVALLEN RIJBEWIJZEN. Door den Commissaris der Koningin in Zeeland is het volgende schrijven aan de gemeentebesturen verzonden: Zooals U bekend zal zijn, zijn de volgens de thans geldende Motor- en Rijwielwet af- gegeven rijbewijzen geldig voor den duur van twee achtereenvoLgende jaren, gerekend van den dag van uitgifte af, en, ingeval de gel- digheidsduur van het rijbewijs overeenkcan- stig door den Minister ingevolge art. 18 gegeven voorschriften is verlengd, bovendien voor den duur der verlenging. De Minister van Waterstaat heeft echter medegedeeld, dat het voorloopig niet in zijn voornemen ligt, gebruik te maken van de hem in art. 18, 2de lid, van de Motor- en Rijwielwet ge geven bevoegdheid tot het geven van voor schriften omtrent verlenging van den geldig- heidsduur dier rijbewijzen. 1 November a.s. zullen dus de eerste rijbewijzen hunne geldighedd verliezen. Zij, die in het bezit willen blijven van een geldig rijbewijs, be- hooren tegen den tijd, dat hun rijbewijs ver- valt, een nieuwe schriftelijke onderteekende aanvraag tot mij te richten. Evenals dat tot nu toe het geval was, acht ik het gewenscht, dat deze aanvragen niet geschieden rechtstreeks ter Provinciale Grif- fie, doch uitsluitend door Uwe bemiddeling. De Minister van Waterstaat heeft het niet noodig gevonden, dat bij die tweede aanvraag weder een geneeskundige verklaring en een rijvaardigheidsbewijs worden overgelegd en zulks omdat art. 15, voorlaatste alinea, der Motor- en Rijwielwet uitdrukkelijk bepaalt, dat overlegging van deze stukken alleen is vereischt bij de aanvraag van het eerste rij bewijs, hetwelk een aanvrager wordt uitge- reikt na de inwerkingtreding van het artikel. Door mij kan ingevolge dit zelfde artikel ook bij een tweede of verdere aanvraag de overlegging van deze stukken worden gevor- derd; van deze bevoegdheid zal thans door mij slechts in uitzonderingsgevallen gebruik worden gemaakt, Wel behooren de aanvra- gers een uittreksel uit het geboorteregister, het bevolkingsregister, of eenig ander be- wijsstuk betreffende datum van geboorte van den aanvrager over te leggen, zoomede twee afdrukken van een welgelijkend fotografisch portret van den aanvrager van ongeveer 4 c.M. hoogte en ongeveer 3 c.M. breedte, op de achterzijde waarvan hun naam is vermeld. Wanneer vemieuwing van twee rijtbewijzen (rijbewijs A en rijbewijs B) worden verzocht, kan met drie foto's worden volstaan. Ten slotte zij opgemerkt, dat eveneens in de aan vraag eene verklaring dient te worden opge- nomen, dat de overgelegde foto's den aan vrager voorstellen. De verplichting tot het overleggen van een uittreksel uit het geboorteregister of bevol kingsregister geldt niet, indien de aanvrager zijn oud rijbewijs inlevert. Blijkens een van den Minister van Water staat door mij ontvangen schrijven zou deze het op prijs stellen, indien bij het verwisselen van de rijbewijzen -de oude rijbewijzen werden inigeleverd en zulks ter voorkoming, dat de oude rijbewijzen op de een of andere wijze onrechtmatig gabruikt worden. Ik moge U daarom verzoeken te willen medewerken, dat door de aanvragers bij hunne aanvraag het oude rijbewijs, gelijktijidig met of inplaats van een uittreksel uit het geboorteregister, bevolkingsregister of een ander stuk be treffende datum van geboorte, wordt over gelegd. Mocht daar tegen bezwaar worden ge maakt, omdat men zijn rijbewijs moeilijk eenige dagen kan missen, dan zou bij de uit- reiking van het nieuwe rijbewijs kunnen wor den verzocht het oude in te leveren. De verwisseling komt dus hier op neer, dat een zelfde aanvraag tot mij moet worden gericht als twee jaar geleden, met dit ver- schil echter, dat geen doktersverklaring of rijivaardigheidsbewijs behoeft te worden over gelegd en dat zooveel mogelijk de inlevering van het oude rijbewijs in de hand wordt ge- werkt. De leges, welke voor deze rijbewijzen even eens 1,50 bedragen, zullen zooals voorheen, door Uwe bemiddeling worden ingevorderd. De rijbewijzen, welke in de maand Novem ber 1929 vervallen, kunnen terstond ter ver wisseling worden ingezonden; de verdere inzending van aanvragen behoort z66 te ge schieden, dat niet eerder dan 66ne maand voor den vervaldatum de aanvrage de Provin ciale Griffie bereikt. SLUISKIL. Woensdagmiddag had, gelijk wij reeds meld- den, te Vlissingen op het stadhuis een confe- rentie plaats, welke belegd was door den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberse, en die ten doel had, te trachten een oplossing te vin- den in het arbeidsconflict op de cokesfabriek alhier. De directeur der fabriek, de heer De den Rijksbemiddelaar mede te deelen dat de Directie bovenstaande tegenover hem had vastgelegd. Verder is de Directie bereid wan neer in deze streek buiten campagne op eenige fabriek hooger arbeidsloon wordt uit- betaald op zijn verzoek direct het loon te verhoogen. Naar aanleiding van ons onderschrift bij het ingezondene van d'en heer Rippen, in ons vorig numimer, doet de WelEerw. Pater Richardus, i Capucijn, geestelij.k adviseur van de R.K. Fa- brieksarbeiders te Sluiskil ons heden telefo- nisch mededeelen „dat de hem door den heer Colsen op 14 Sep tember 1.1. (des avonds tegen 7 uur) overge- brachte toezeggingen van den Directeur der Cokesfabriek door hem bij den aanvang der vergadering, omstreeks half 9 uur (en dus niet na 10 uur, zooals ons was gezegd Red.) aan den voorzitter schriftelijk zijn ter hand gesteld. Toen later de heer Kroone van de conferentie der arbeidersleiders met de directie terugkeerde, is hem ook die schriftelijke ken- nisgeving voorgelegd. Informatorisch zijn de toezeggingen ook zeer tijdig in de vergadering j voorgelezen. De in het onderschrift gegeven voorstelling van zaken is dus, voor wat betreft het tijdstip waarop de toezeggingen zijn ge daan en de wijze waarop dit door d:en geeste- lijiken adviseur zou zijn geschied, niet juist. VII. (Vervolg van 4 October.) Het is misschien juist, zooals dezer dagen een ibevriend zakemnan stipuleerende, dat er moed voor noodig is, in een voor Sluiskil zoo boogst emstigen tijd als we thans beleven, door te gaan met de bespreking van dood- gewone, alledaagsche dingen, welke zich in en buiten Ter Neuzens raadszaal met betrekking tot onze buurtschap gemanifesteerd hebben in den loop der maanden, die achter ons lig- Hallu, woonde deze conferentie persoonlijk bij, gen. Misschien, zeggen we, want we zijn terwijl hij bijgestaan werd door den heer De Munok als toik. De Nederlandsche Vereeni- ging van Fabrieksarbeiders was vertegen woordigd door de heeren F. Muller, le secreta- er niet van overtuigd, dat de behandeling van en de belangstelling voor zaken van specifiek Sluiskilschen aard .nolens volens" T, j,. VI op den achtergrond zouden moeten worden is, en P. Rippen, distnctsbestuurder, de U.K. Q„® _r,Qi v,»f vereeniging door de heeren J. Kroone en Klein, terwijl voor de Belgische organisatie optrad de heer Chalmet, hoofdbestuurslid en Belgisch Kame rafgevaardigd e De conferentie duurde van 1 tot 4 uur. Eerst werden de organisaties gehoord, die hun eischen naar voren brachten, zooals zij geschoven, alleen omdat het werk op de cokesfabriek stilligt. Zeker, de staking is momenteel het belang- rijkste gebeuren! Het wel en het wee van tallooze gezinnen hangt er van af, wat ook het uiteindelrjke resultaat moge zijn. De immer met toekomst-onzekerheid bezwan- die reeds voor en bij het begin der staking gerde stakingswolken overscbaduwen heusch hadden geformuleerd. Daarna was het woord aan de directie, die verklaarde geen positieve toezeggingen of mededeelingen te kunnen doen, maar toch be reid bleek, behoudens goedkeuring van de Hoofddirectie in Frankrijk, de uurloonen tot en met 55 ct. met 5 ct. te verhoogen. De directeur zal zich dienaangaande met Parijs in verbin- ding stellen en het resultaat dier besprekin- gen ten spoedigste ter kennis van den Rijks bemiddelaar brengen. Voorts hebben de hoofdbesturen der vakbon- den met Prof. Aalberse de middelen besproken, die aangewend dienen te worden, om na beein- diging van het conflict alle rancune te voor komen. Een dezer middelen is volgens hen, dat de Fransche arbeiders, die thans op de fabriek vertoeven, door de directie weggezonden wor den, alvorens de gewone arbeiders d'e fabriek ingaan. Des avonds van denzelfden dag waren de stakende arbeiders ter vergadering opgeroe- pen. In de zaal van den heer A. J. de Krijger kwamen ruim 200 modem georganiseerden bij- een, terwijl de vergadering der R.K. vereeni ging in de St. Antoniusschool eveneens zeer goed bezet was. Uit den aard der zaak kon op deze bijeen- komsten geen beslissing vallen, daar gewacht moet worden op de nadere mededeelingen van de directie der fabriek. De leiders bepaalden zich dan ook tot het uitbrengen van een ver- slag van wat op de conferentie te Vlissingen besproken was. Men zie voorts onderstaand bericht: jNaar aanleiding van de hardnekkige doch onjuiste geruchten, die thans in de omgeving loopen, betreffende het verloop der staking aan de cotkes-fabriek alhier, acht de directie der fabriek het nuttig ons het volgende mede te deelen: lo. Tijdens de besprekingen, die jl. Woens- dag te Vlissingen met den rijksbemiddelaar zijn gehouden, is door de directie geen enkel voorstel gedaan. 2o. Gedurende die besprekingen is door den directeur aan den Rijksbemiddelaar medege deeld, dat de helft der Coppe-ovens definitief stil gelegd is en als gevolg daarvan hoe ook de duur en de uitslag der staking ziin zal het aantal werklieden der fabriek met 120 zal verminderd worden. De staking aan de Stijfselfabriek. Voor bovenvermelde conferentie waren jl. Woensdag door den Rijksbemiddelaar te Vlis singen ook opgeroepen de belanghebbenden bij de staking aan de stijfselfabriek te Sas van Gent. De directeur dier fabriek was echter niet opgekomen en had aan Mr. Aal berse ibericht gezonden dat hij niet anders kon doen, dan het door hem aan den burge meester van Sas van Gent meegedeelde be- vestigen. Voorts deelde de directeur mede, dat hij zijn hoofdbedrijf had stilgezet en voor het Glucosebedrijf over voldoende werkkrachten beschdkte. Voor verdere onderhandelingen vend hij geen aanleiding. De Rijksbemidde laar heeft toen op zich genomen, zich met de directie in nadere verbinding te stellen, ten einde te weten te komen, hoe de gedane toe zeggingen moeten geinterpreteerd worden. Naar aanleiding van bovenstaande zij ge- memoreerd, dat de burgemeester van Sas van Gent op 3 October 1.1. heeft bekend ge maakt, dat door hem in eene conferentie met de directie was verkregen 8 dagen va- cantie met behoud van loon voor alle arbei ders aan de fabriek. Minimum premie van f 250 per week, procentsgewijze te verhoogen bij uitbreiding personeel, alsmede instelling comite uit de arbeiders voor contact met de Directie en ieder arbeider het volledig recht hij de Directie zijne belangen voor te dragen of bezwaren die over hem zijn binnenge- komen te weerleggen. Met machtiging aan niet alleen de fabriek en de stakende arbei ders, zij vormen, voor wie den emst van het conflict doorschouwt, een angstige en niet weg te cijferen bedreiging van Sluiskils eco- nomisch leven, van den welstand van een groot kwantum der bewoners. En ieder hoopt, dat het alarmeerende bericht aan- gaande de uitschakeling der onde ovens uit het bedrijf der cokesfabriek onjuist zal blij ken te zijn, waannee tevens de bange vrees zou worden weggenomen, dat straks meer dan valide werkkrachten als overcompleet de straat op zouden gaan. Nog vdor de staking uitbrak, spraken vele voorbarigen al van een ,,ramp". Het zou niet minder dan een catastrophe zijn, zoo het angstaanjagend ge- rucht bewaarheid werd! Opnieuw is er nu met den Rijksbemiddelaar onderhandeld, hebben fabrieksdirectie en stakingsleiding geconfereerd, hun standpun- ten uiteengezet en aan elkaar kunnen toet- sen, en afgaand op wat we te dier zake mochten vememen, gelooven we wel te mogen concludeeren, dat er binnen niet al te veel dagen een brug zal zijn geslagen, waarop beide partijen elkaar ter overeenstemming tegemoet zullen treden. Wat dan ook innig te hopen is, voor Sluiskil in het algemeen, maar voor de arbeiders en de fabriek in het. bijzonder. i Ja, Sluiskil staat wel in het teeken van de staking. Herrie gisteren, relletjes vandaag en kalmte morgen. 't Is gek, maar aan alles schijnt een men- schelijke sterveling nu eenmaal gewoon te raken, zelfs aan de staking. Toen zestien dagen geleden de bom op springen stond, wisselden optimistische en jeremieerende beschouwingen elkaar af, er was drukte, beweging, thans kan men al niet anders meer dan op de meest nuchtere wijze de staking aanvaarden, en het is gewaagd de stelling te poneeren, maar voor velen zal het weer vreemd zijn, als straks de staking tot het verleden behoort. Zoo is een menschl- Kruidenders en bakkers weifelden aanvan- kelijk, him houding tegenover het conflict te bepalen. Zeer begrijpelijk, want er dreigde een aanval op hun prijzen, dus op hun beur- zen. Men kent de geschiedenis nog uit den tijd der Vlissingsche staking. Al wat nering- doend stakers telde onder zijn klanten, gaf hun 10 korting, misschien niet steeds uit louter sympathie, maarhet gebeurde! Veel genoegen hebben de winkeliers in Vlis singen over 't geheel niet van hun ,,beau geste" beleefd. Maar wat zal men doen, niet waar? De 66n ging voor ende ander volgde. Concurrence, mijn waarde! 't Is hier in de omgeving krek zoo gegaan. De R. K. cooperatie gaf het sein, en wie lust had of geen lust had, hij volgde! De 66n gaf 10 een ander deed er nog een schepje bij en bracht het percentage der korting op 12 En vaak steekhoudende argumenten ter weerlegging van dat kortingsstelsel werden gesmoord: Necessity ne connait pas de loi Een winkelier vroegen we er naar en hij klaagde ons als het ware zijn meelijwekken- den nood. „„Och, meneer, wij zitten toch in zoo'n lastig parket. Gelooft u me gerust, onze verdiensten zijn ook niet zoo geweldig en 10 is geen kleinigheid. De stakers strijden voor lotsverbetering en dat is hun goed recht. Zij vragen meer loon en wij moeten daarvoor een groot deel van onze verdiensten laten vallen. Vindt u dat billijk?"" En toen we hem zeiden, dat hij' immers niet verplicht was, die korting te verleenen ging hij voort: „„Och, meneer, dat begrijpt u zoo niet, omdat u er niet in zit, maar ieder houdt graag zijn klanten en nu vind ik het onbil- lijk, een deel mijner klanten den vollen prijs

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5