BOTERDUURTE het inzeepen PUR0L ULLh I'S ROEM S f 0 E I, LANDBOUWBEEICHTEN. P&EDIKBEUBTE E. Feuilleton-vertellingen. OEMEHGDE BEBICHTEM. FN GEZONDEN MEDEDEELIN GEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. NOG 75 CT. PER POND F. J. KAAN, DIJKSTR. 45 WAARDE VAN AARDAPPELEN ALS VEEVOEDER. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. DOOR EEN REVOLVERSCHOT GETROFFEN. r ner weer terug te keeren. Alleen de 2 Ita- lianen betraden het terrein en bleven. Pogingen om langs den weg. der overreding de Belgiscbe werkwilligen te bewerken, schij- nen niet te gelukken; daarvandaan de groote verbittering, die zich van de gemoederen heeft meester gemaakt. Hedenmiddag is door den Burgemeester de volgende bekendmaking publiek gemaakt: „De Burgemeester der gemeente Sas van Gent maakt bet volgende bekend: ,,Dmsdagnamiddag zes uur hebben leiders van organisatie's mijn tusschenkomst ver- zocbt in den vorm als naar mijn oordeel doelmatig Voormiddag van 10 tot 12 uur geconfe- reerd met directie, waardoor is bereikt toe- zegging acht dagen vacantie met behoud van loon voor alle arbeiders aan Glucose- en Stijfselfabriek. Minimumpremie van f 250 per week, procentsgewijze te verhoogen bij uitbreiding personeel, alsmede instelling comit6 uit de arbeiders voor contact met directie en ieder arbeider bet volledige recbt persoonlijk bij de directie zijne belangen voor te dragen of bezwaren die over hem zijn binnengekomen te weerleggen. Met mach- tiging de rrjksbemiddelaar mede te deelen, dat de directie bovenstaande tegenover mij heeft vastgelegd. Verder directie bereid wanneer in deze streek buiten campagne op eenige fabriek booger arbeidsloon wordt uit- betaald op mijn verzoek direct bet loon wordt verhoogd. Sas van Gent, den 3 October 1929. De Burgemeester, (get.) L. M. G. HOEFNAGELS. Ziedaar dus een aanknoopingspunt. Of deze gelegenheid evenwel door alle organisaties zal worden aangegrepen om bet confbct tot een gunstige oplossing te brengen zal moeten worden afgewacbt. Dit stond echter beden nog vast, dat een deel der strikers" zicb met dezen gang van zaken niet willen verzoenen, gezien de vijan- dige bouding, die zij tegenover de persoon van den Burgemeester aannamen toen deze hen met bovenstaande bekendmaking in ken- nis stelde. Intusscben is misschien het oogenblik, waarop de gemoederen dusdanig verbit waren niet bet geschikte psychologische moment geweest en bestaat de kans, dat na een kal- men nacbt men zicb over de draagwijdte van deze voorstellen heeft kunnen orienteeren. 12en September jl. zou het overkluizen van de leiding over de lengte van Sluiskil's kom een uitgave meebrengen van 45.000 (zegge en herzegge vijf en veertig duizend gulden). Zoo'n slordige halve ton is niet voor bet op- rapen, integendeel! Geen enkel weldenkend mensch zal dan ook van de gemeente een zoodanig onpasselijk makend bedrag kunnen en durven vragen, om een werk ten uitvoer te brengen, dat stellig zijn nut zou afwer- ken, maar dat onuitvoerbaar blijft om de fabelachtige kosten, welke er mee gemoeid zijn. We stellen ons in dit verband al een zelf- standig Sluiskil voor, dat met zulke groot- sche of grootscheepsche plannen in zee zou gaan. De goegemeente brak vast den nek over de schrikaanjagende belastingen, ook al droeg bet Rijk in zoo'n werk bij. Kostelijk naief is voorts de notabene(!) in een officieele raadszitting gedane mededee- ling, dat een landeigenaar bad gezegd: „die leiding mogen ze best door mijn land laggen". Het is daarom wel interessant te vermel- den, wat een landbouwer uit de omgeving ons zei, toen we deze kwestie eens bespra- ken ,Ja, ja! ja, ja, zei bij (net als Teun de Klepperman bij de pomp), die praafjes van „dit mag je en dat mag je", die kennen we, maar praatjes vullen geen gaatjes, zie je, want als het er op aan komt, dan laten ze zicb driedubbel en dwars betalen. Ja, ja, de boeren zullen gek zijn, dat weet ik wel toeter". Deze man, die ook landeigenaar is, liet dus wel een ander geluid hooren! Hij deed er geen woord Franscb bij en zijn „ik zou je ten minste danken" aan bet slot was, de bezegeling van een onwankelbare zekerbeid. Maar laten we nu nog eens aannemen, dat de leiding werkelijk omgegraven werd. Wat dan? Den drjk in de Kerkstraat af- gTaven en er een rrj woningen zetten, althans ouwgrond beschikbaar stellen voor particu- lieren? Het zou leuk zijn! Maar ook hier liggen de tegenstellingen weer voor het grijpen. Sinds jaar en dag tocb prijkte achter de Woningbouw een iet- wat scheef gezakt bordje met het ironische opschrift „Bouwgrond te koop", ironiscb was het, omdat de menschen overal bouwden, bebalve juist daar. Met dien grond is de Woningbouw destijds blrjven zitten en thans zit de gemeente er mee opgescbeept. We zullen niet gaan uitpluizen, of die grond eenmaal te veel werd gekocht Het is al welletjes, dat hij er ligt, renteloos sinds lanig, want de buur, dien hij opbracbt (en vaak ook niet opbracbt) was uiteraard miniem. Daarom doet bet nu zoo zonderling aan, dat tot in den raad plannen worden ge- bracht, om door dijkafgraving bouwgrond te stichten, terwijl achter en naast de woning bouw nog een massa bouwterrein aanwezig is, waar nimmer vraag naar is geweest. Het aangebaalde bordje bewijst dit, bet viel haast om zelfs van moedeloosheid, waar bet iets aanbood, dat geen aftrek vond. We hadden bet reeds over toekomstmuziek, waar „muziek" achter zat. Zou ook deze bouwgrond-comedie geen „muziek" ver- bergen? Velen weten het vermoedelijk wel, maar nog meer zullen er naar raden en misschien met succes! Sluiskil breidt zich uit, het wordt grooter, modemer, drukker, enz., dat mag allemaal waar zijn, maar bet is niet minder waar, dat dit beele uitbreidings-heibeltje verschrikkelijk overdreven wordt, want beuscb, zoo'n vaart loopt bet nog niet Meer dan een revolution sans r" kunnen we er vooralsnog niet in zien en gelukkig staan we op dit punt niet alleen. Een modem ingeriehte reinigingsdienst kunnen we daarom voorloopig ook nog onder de rubriek „toekomstmuziek" indeelen. Het is zeer goed mogelijk, dat bet bekende kar- retje van den gemeentewerkman soms aan 66n enkele woning volgeladen wordt en dat sommige menschen van alles meegeven, maar dat zal moeilijk als een motief kunnen gel- den tot ingrijpende verandering. Ook bier is n.l. weer onverbiddelijk de keerzijde aan wezig, die toch even goed als bet andere te berde gebracbt bad moeten worden. We be- doelen dit: De ganscbe Kanaalweg heeft aan de voorzijde het kanaal en aan de acb- terzijde de leiding en is er niemand, die dit beter weet dan de gemeentewerkman. In geen enkele straat of weg tocb heeft hij zoo weinig vuil weg te balen als langs bet kanaal. In dit ppzicht is de toestand dus nog verre van modem. Waar bet vuil dan blijft? Och, kanaal en leiding zwijgen beide, waartoe zouden wij dan spreken? Anders, heel anders staat bet echter met den ruimingsdienst. Wie er van op de hoog- te is, hoe die in bet jaar 1929 te Sluiskil nog geregeld is, staat verstomd over een zoo mid- deleeuwscben toestand. E6n keer per jaar komt de bekende machine uit Ter Neuzen, overigens staat de gemeentewerkman er alleen voor met zijn emrner en zijn karretje en werkt bij een halven dag aan €€n put. Het in hooge mate onbygieniscbe van dien toestand behoeven we stellig niet te ver- duidelijken, maar ieder zal toegeven, dat die niet meer van dezen tjjd is. Naar, we vememen, wordt nu overwogen, de machine iedere maand naar Sluiskil te zenden. Een groote verbetering, die onge- twijfeld voldoening zal schenken. (Wordt vervolgd) PROBEER ZE DIRECT :- HET PRIJSVERSCHIL IS GROOT TEL. 164 VOETRAL. Het is Zondag a.s. voor de voetbalvereeni- ging Terneuzen een zeer drukke dag. Niet minder dan 3 elftallen moeten tusschen de krijtlijnen verschijnen om de kleuren der ver- eeniging te verdedigen niet alleen, maar trach- ten deze hoog te houden. Het eerste elftal rnoet hier op eigen terrein een wedstrijd spe- len tegen Walcheren van Middelburg, het tweede elftal gaat naar Clinge op bezoek om het eftal van dien naaan te bekampen, terwijl bet derde naar Hontenisse gaat, om daar den strijd aan te binden tegen Hontenisse II. iZullen de drie elftallen succes kunnen boe- ken? Wij gelooven dat dit mogelijk is. Het eerste elftal krijgt in ieder geval een club te bestrijden, waarvan het best kan winnen. Kunnen is nog niet altijd doen, want het is al zoo dikwijls gebleken, dat juist de gering- schatting van den tegenstander duur te staan komt. Het is daarom noodig dat alle krachten worden ingespannen om zoo mogelijk de over- winning glamsrijk te maken. Spelers van het eerste, speelt Uw zelfde spel als verleden Zon dag tegen Vlissingen H en de overwinning is zeker. JWanneer het tweede eftal nu in staat is een overwinning te behalen, dan kan het de ver- dere wedstrijden in deze competitie met ver- trouwen tegemoet zien, want de tegenstan der van Zondag mag niet tot de minste ge- rekend worden. Daarom, spelers van het tweede, jullie uiterste best gedaan en...... de punten meegebraciht. iHet derde elftal, dat in de vorige competi tie tegen Hontenisse I een gelijk spel wist te behalen, geven we nu kans om Hontenisse II te kloppen. Wil het dit echter doen, dan zal het noodig zijn, dat van nieetaf direct flink wordt aangepakt, want het is een zeer groot voordeel wanneer in de eerste helft van den strijd een voorsprong kan behaald' worden. ITerneuzen I, II en III, tracht door een goed samenspel, een vaardig schot en een hechte verdediging uwe tegenstanders te overwinnen en gij zult uwe vereeniging een grooten dienst bewijzen. Uwe supporters zullen dit waardee- ren en Uwe wedstrijden trouw bezoeken. ,De lage prijzen van de aardappels zullen ook thans weer vele landbouwers noodzaken, hun product in veevoeder te laten omzetten. Het weekblad d'er Friesche Maatschappij vestigt er de aandacht op, dat aardappelen een goed veevoeder zijn en niet duur bij een prijs van 75 cent per korf, dat is 21,50 per 1000 K.G. De voederwaarde van 4 K.G. aardappelen staat gelijk met die van 1 K.G. gerst. Vroeger gaf men de aardappelen veelal gekookt aan het rundvee, doch daarvan is men teruggekomen, daar gebleken is, dat rauwe aardappelen door rundvee evengoed verteerd kunnen worden; ook werken rauwe aardappelen meer melkdrij- vend. Als goede voederrantsoenen worden ge- J noemd (bij een melkproductie van 2025 K.G. per dag): 7 K.G. hooi, 3 K.G. stroo, 17 K.G. j aardappelen, 4 K.G. krachtvoeder, bij een melkproductie van 610 K.G. per dag: 5 K.G. hooi, 3.5 K.G. stroo, 12 K.G. aardappe len, 1.5 KjG. krachtvoer. GUNSTIGE UITWERKING OP DEN VEESTAPEL Het Engelsche departement van landbouw vestigt de aandacht op een merkwaardig feit, namely k, dat de droogte een gunstige uitwer- king op den veestapel heeft gehad, ondanks het gebrek aan groenvoer. In een officieele rnededeeling leest men: „Vele weken achtereen zijn de weiden bruin en verschroeid en kaal geweest. Toch zijn de meeste beesten op de boerderyen, de omstan- digheden in aanmerking genomen, opmerkelyk goed gedijd. Wat kan de verklaring zijn? iSommigen zeggen dat zij minder last van insecten gehad hebben dan in andere jaren, maar over het algemeen zijn de vliegen dit jaar minder lastig geweest, en in Noordelijke streken, waar overvloedig regen gevallen is, en er volop gras is, is het twijfelachtig, of de schapen bijvoorbeeld er even goed uitzien als Ide schapen op sommige uitgedroogde weiden in het Zuiden. Is het niet mogelijk, dat de hoedanigheid van het gras de zaak ten deele verklaart? Uit de onderzoekingen van dr. Woodman te Cam bridge en anderen is gebleken, dat kort gras, zoowel in verschen als gedroogden toestand, een zeer groote voedingswaarde heeft. De weiden in het Zuiden hebben den heelen zomer door kort gras gehad en bij gebrek aan regen is het groenvoer in door de lucht gedroogden vorm gegeten." Het departement komt dus tot de slotsom, dat het gras, dat beschikbaar was, een zeer hooge voedingswaarde gehad moet hebben. Arr.-Rcchtbank te Middelburg. De volgende vonnissen werden in de zitting van 4 October uitgesproken: J. P. v. H., oud 53 j., werkman te Biervliet, is wegens mishandeling veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hecht. jW. A. v. H., oud 20 j., schippersknecht, is wegens als voren veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hecht. J. C. v. H., oud 16 j., arbeider te Biervliet, beklaagd van alsvoren, is vrygesproken. (A- v. C., oud 66 j., visscher en jager te Axel, is terzake van overtreding Prov. regle- ment op de polders (een visohtuig plaatsen in een watergang), niet ontvankelijk verklaard in het door hem imgestelde hooger beroep. ZONDAG 6 OCTOBER 1929. Ned. Herr. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., de heer L. Dek en 2 u., IDs. Hermanides, van Hulst; Bediening 1 Van den H. Doop en voorbereiding H. Avondmaal. Slluiskil. 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Ho«k. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. i n n m l Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9 u. en 2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zyn de H.H. Diensten om 7, 8M en IS uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvehhout, 1 October 1929. Menier, Twdntig keer op 'nen dag vraag ik aan m'n eigen zou 'r nen schon- deren tijd van 't jaar zijn aa d'n deuzen Maar even goed weet ik, da'k da- d-ok m'n zelvers afvraag in 't vruuga veurjaar, in d'n komenden zomer en mee d'n eersten snieuw. 't Is er al net iender mee as 'n dar- tig jaren gelejen, (ik kan da nouw grust zeggen: 't is „verjaard"), as ik 'n schatte- kopke van 'n frummeske teugenkwam! Dan doeht ik dikkels: wa-d'n wefke, wh-d-'n wefke, om er mee naar 't aander end van de wereld te kuieren; hoe schoon, hoe sjar- maant, hoe lievekes is da schepseltje ge- schapen; z66 hh 'k 't nog n66it gezien! Maar, amico, veur ik aan 't end van de- zelfde straat was, lot staan aan 't end van de whreld, was 't alwedr zoo mee 'n aander tiepeke da'k ghre zag. 'k Verloor, mee aandere woorden, m'n haart soms zeu- ven keeren in een en dezelfde straat. Veur 't eene bonsde m'n haart teugen m'n strot aan omda-d-et zo'n mollig propke was mee wangeskes as belleflurkes; veur 't aandere rokte-n-ik in de weer omda ze zukke zachte, blonde krullekes droeg; veur nummeroow drie, omda ze 'n paar oogkes had, die ille- triek in m'n bloed joegen, en zoo was 't altij wa-d-aanders da me tempteerde van bewon- derink. Ik tuimelde van de eene eeuwige liefde in de aandere liefdes-eeuwigheid wa, tusschen twee hokskes en stripkes, de beste remedie is om nie te gaauw de trappen van 't gemientehuis op te kraffelen. Maar ollee, daar ga-g-et allemaal nie om, 't is maar om 'n modelleke te emmen, 'k Wil dan ditte zeggen: 't is in de Schepping allemaal zoo schoon, zoo grotschig van enkele pracht da ge soms 't gevuul krijgt, da ge beetgenomen wordt. Z66 denkte: z66 prachtig was 't nog nooit enveur ge 65n straat verder bent Kek, da wouw ik zeggen van deuzen tijd! As 'k oew in 't veurjaar schrijf: 't is d'n schonsten tijd van 't jaar, dan motte nie zo stillekes zitten te lachen as 'k oew da-d-en- kelde keeren per jaar ovemuuw weer zeg! Denkt dan maar om al die wefkes van oewen jongen tijd, want ge mot 'r nouw maar nie omhenen perbeeren te draaien, amico, ik zal wel ginnen uitzonderink zyn gewiest, ee? Zondaggemergen, toen 'k naar de kerk gong, toen gong ik kepleet deur 'nen gouwen regen, Duzenden, neee muljoenen geele en brons-kleurige blaadkes fladderden deur de locht. Ze tuimelden en duikelden as gekskes in de rondte en de boomen stingen ze mee voile ermen van d'r af te schudden( 't Had 's nachts 'n bietje gevrozen. De weg lag dun-wittekes deur ons durpke ge- trokken. De bruggeskes laggen lijk 'n wit kattenruggeske over de Mark gebogen en de zon die bong as 'nen vurigen bol laag in de miestige mergenlocbt en goot over 't laand 'nen rooi-koperen gloed. Lang rekten de schaduws van de boomen d'r eigen uit over de witte graspinnekes, die gebogen stongen van de zwaarte van d'nen ijs-gestolden daauw, die 'r aanplekte en naarmate 't zon- neke aan gloed en wermte winnen gong, in 'nen stralenkrans kwam te staan, dooide-n-et witsel weg en liet 'n spoor van vocht na dat d'n weg te glimmen lag in rose gloeiing! De nachtvorst bad 't leste bietje vocht uit de dorre, dooie steeltjes, g'aald van de blaai- kes en d'n hoogen wind, boven in de kruinen, sleurde de zwaksten er nouw af. Maar zoo- doende, amico, (was 't ier Zondagmergeu zoo schoon, da'k bijna te laat in de kerk kwam. 'k Kon er nie van scheien! Aan m'n schoenen hong 'nen dikken, zach- ten koek van dooie natte blaren en 'k liep zoo stillekes de kerk in of ik op 'n dik tapijt liep. In de bank verloor ik 't van m'n schoe nen af en toen zag ik da-d-eel onzen wit- geschuurden vloer vol lag mee zukke bodekes van d'n herfst. 't Rook emaar, wilde da ge- leuven. 't Rook as in 't bosch waar nouw die zware, lekkere geuren hangen tusschen de boomen van die balf-verteerde blaaikes. Dan ruuk 't naar 'nen nuuwen tijd. Zooas in de huizen de koffie op de platte-buiskachels te geuren staat as 't weer winter worren gaat, zoo hangen in onze bosscben de geuren van 't stervend loof. 'k Ben d'r 's gaan zien. ,,Trui", zee ik on der d'n koffie, ,,'k gaai dalijk 'n bietje stap- pen. 't Is buiten, z66 mooi, da g'er stillekes van worren zouw. 't Is nouw de tijd, witte nog wel, da me-n-ok vrijen mochten van jouw vader en da me deur d'n wind ldepen onder de slierende blaaien tot me-ner buiten asem van gerokten. Witte nog Trui, da gij dan 'n klurke kreeg da 'k er stapel van wier en da'k oew dan ,,Eddet of krijgdet?" viel Trui in m'n rede en ze tikte mee d'ren krommen wrjs- vinger teugen de plak waar ze vermoedt dat d'r barsens zitten. En meteen slurpte ze d'ren zooveulsten bak koffie leeg. Of ik er nouw zoo kemieke- rig uitzag, of 'n erg-ongelukkig gezicht trok na die interupsie, 'k weet et zelvers nie, maar toen Trui onder 't geslurp boven 't randje van d'r kom naar mijn keek, toen schoot ze medeen in 'nen lach dat de koffie in m'n ge zicht spetterde, Trui wier p5&rs. „Blijft 'r nie in," gaf 'k ze d'n goeien raad en: ,,da-d-adde dartig jaar gelejen motten doen, toen me-n-op dat baankske zatten onder dieen ouwen beuk, waar ik ons veurletters ingesnejen eb mee da-d-haart eromhenen, medam Koffiedrap!" ,,Wa dan nog?" vied ze toen uit, ,,wa-dan nog ee, zegt da-d-is, menneke!" Toen ha 'k ze, amico! „Wa-dan nog?" zee ik, ,,wa-dan nog? Motte da nog vragen, vuurspouwende berg, koffie-vesuvejusWa-dan nog? Dan ba'k oew olleen laten zitten, olleen verstade da, stik-olleen, op da baankske, diep in 't bosch, olleen bij da-d-uitgesnejen haart en 'k was mee jouw nooit, nooit, begrepte da goed, in de volgende Meimaand getrouwd!" uaTt cfe Korne "rdoK, pal mee d'r hoofd teugen mijn gezicht aan, mee d'r haanden in d'r zy. En of ze 'kweet nie wa te zeggen had, keek ze me effen aan, zee niks, kneep d'r lippen op mekaren en dee d'r oogen 'n bietje dicht, gooide toen d'r hoofd achterover en siste: ,,m5ende da?" „Ja," zee ik onverschillig. Toen kwam ze nog 'n bietje dichter en langzaam vroeg ze: „m55ndegijda?" Nouw, amico, toen zag ik olleen d'r oogen, die schitterden van drift enne... as 'k oew d'r nouw bijvertel da zij 't dingeske was in- dertijd da mee d'r oogskes illectriek in m'n bloed tooverde, dan begrepte de rest wel. 'k Zag Trui weer van d'r achttien jaren veur m® enollee, ok d'n herfst van 't men- schenleven kan wonderschoon zijnOk bij ons vallen de blaaikes, scbiet 'r nacht- vorsje deur ons schors. Maar ok bij ons too- vert 'n laaghangend koperkleurig zonneke soms nog rose gloeiing deur ons botten, Toen ben 'k in 'n bui van zonnegoud de bosscben ingeschoten. Keb nog 's gezeten op die baank bij dieen steenouwen beuk. Keb 'm gezeed: „ouWe jongen, as gij 's praten kon." Keb naar m'n beeldhouwwerk ge- speurd en keb 't gevonden. 't Was vergroedd. Hij sting vol mee zukke soort van inskripsies en over mijn werk hadden aanderen weer aandere figuurkes gesnejen. Maar bij rausch- te nog net iender as zooveul jaren gelejen in deuzen tijd. Z'n blaaikes kwamen mee droog-geritsel langs 'nen steuvigen bast ge vallen. Gebogen bong ie over de laan en 't jonk gebomte om 'm henen dee 'm nog groo ter lijkenen. Zonneplaskes vielen deur z'n kruin op d'n witten zaandweg. 't Was of ze opsprongen en d'r eigen weer verdoken. Muschkes titsten as illestieke ballekes in z'nen schaduw en pikten in de gruime aanwaskes van de ge vallen beukeblaren. Schoon stingen er de zulveren berkenbomkes te wiegelen mee d'r slaanke stammeke in 'n zebra-velleke. 't Gloeiend rood van de eikenblaren tooverde 'r klurkes deurbenen om oew mee 'nen open mond van bewonderink te laten gapen. En 'k ben toen weer 's op da baankske gaan zitten van veur zooveul jaren her. 't Was allemaal veuls te mooi om er maar laangst te kuieren. 'k Wou 't weer 's goed zien. De bank was los gaan zitten. D'n eiken bint, over die twee afgezaagde boomen, daarvan waren de moeren gaan roesten. Hij zat ok vol mee snijwerk van even diepzinnige be- teekenissen as 't kunstige beeldhouwwerk. En keb er zitten peinzen, de laan af, zoo stillekes en zoo laank, tot 'r 'n spinnekopke z'n webke aan me vastgemokt had. Amico, 'k zat daar midden in de wonder mooie natuur, en 't schoon da'k er genoten heblach nie, maar 't Is d'n scboonsten tijd van 't jaar! Amico, veul groeten van m'nen Vesuvius en, as alty, gin borke minder van oewen toet a voe DR<5. BRAND TE HILVERSUM. Te Hilversum is brand uitgebroken in het pompstation van de gemeente aan het Laa- persveld. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur te beperken tot het gebouw van het pompstation. De stroom van het electrisch net werd direct uitgeschakeld. De zeer kostbare machine leed groote schade, zoodat het waterbedrijf veel stagnatie onder- vond. Er zijn reeds maatregelen getroffen voor het plaatsen van een nieuwe machine, daar bij hevigen waterval verscheidene stra- ten blank zouden komen te staan. iGebouw en inventaris zijn verzekerd, de oorzaak is onbekend. DE DRANG NAAR DE GULDEN VRIJHEID. Zaterdag werd de Venlosche politic van Tegelen uit opgebeld, dat aldaar zoo juist een nieuwe fiets gestolen was; de dief zou op het rijwiel in de rich ting Venlo verdwe- nen zijn. De Venlosche politie kon inderdaad aan de Roennondschepoort te Venlo den dief arresteeren. Het bleek te zijn zekere G. B., een gesignaleerde, die door de rechtbank te Utrecht veroordeeld was tot vier jaar ge- vangenisstraf en door de Alkmaarscbe recht bank nog eens tot vier maanden, alles wegens diefstal. In het doorzendhuis te Alkmaar had hij de kans schoon gezien, te ontvluchten. Gedurende den naeht van Zaterdag op Zondag werd hij te Venlo in arrest gehou- den om Zondag aan de Tegelsche politie te worden uitgeleverd. Daar stopte men den dief in een celletje, om Maandag de zaak te kunnen behandelen. Groot was de verbazing en de spijt van de Tegelsche politie, toen Maandagmorgen ont- dekt werd, dat de vogel gevlogen was; met een stoel had hij bet plafond van de eel in- geslagen en zoo zijn vrijhedd weer weten te veroveren. EEN INDRINGER. De losse werkman B. is, vergezeld van zijn vrouw, school D aan de Marktstraat te Wormerveer binnen gedrongen en daar een omderwijzer te lijf gegaan, omdat deze een kind van B. een ziijns inziens onbillijke straf had opgelegd, Tegen den man is proces- verbaal opgemaakt. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK. Woensdagmorgen toen Dr. Roelvink te Kruisland, gemeente Steenbergen, per motor- fiets zijn patienten zou gaan bezoeken, is hij op ongeveer 50 meter van zijn woning in botsing gekomen met een uit de richting Steenbergen komenden melkvrachtwagen, van de fabriek Vacca te Oud-Gastel. Dr. Roelvink was op slag dood. Waarscbynlijk is zijn motorfiets geslipt tengevolge van de gladheid. HET ZWAKKE GESLACHT. Op een terrein aan den Crusiusweg te Amsterdam, kreeg Dinsdagmiddag een 53jarige man twist met zijn vrouw. Nadat beiden reeds flink hun hart hadden gelucbt, door elkaar een reeks minder lieflijke bena- mingen toe te voegen, nam de vrouw baar toevlucht tot krachtiger maatregelen. Met een schep sloeg zij baar echtgenoot op het hoofd, waardoor deze ineenzakte. De G. G. en G. D. vervoerde hem naar bet Onze Lieve Vrouwengastbuis. Zijn wonde is ge lukkig niet emstig. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. „OM HAAR BEMINDE BETER IN DE KLEEREN TE KUNNEN STEKEN". De 16jarige dienstbode J. H. is te Rotter dam aangehouden, verdacbt van diefstal van een gouden borloge met ketting uit een dres- soir ten buize van de familie R. aan den Een- drachtsweg aldaar, waar zij in dienst was. Het meisje bad bet vrij kostbare uurwerk weggenomen, omdat baar beminde, de 20jarige L. J. v. K., zoo slecht in de kleeren zat en bij op deze wijze een nieuw pak zou kunnen koopern Het ^"rioge was defect. j-^scuiaii is, toen by naar zyn wera wilde gaan, aangehouden. Hij had bet hor- loge met ketting in zijn zak, en zeide, niet van plan te zijn geweest, het te verkoopen. Na verhoor zijn bet meisje en de jongen weer op vrije voeten gesteld. Dinsdagavond ontstond er bevige ruzie tusschen bewoners van bet woonwagenkamp aan den Molenweg te Leiden, welke plaats in verband met de 3 October-feesten over- vuld is met tijdelijke gasten. De ruzie nam dusdanige afmetingen aan, dat er tenslotte geschoten werd, waarbij een kermisklant emstig gewond werd in de zijde. Men bracht bet slachtoffer naar bet Aca- demisch Ziekenhuis, waar snel operatief in- grijpen noodzakelijk geacbt werd. De vermoedelijke dader is in arrest ge steld. BESCHERMING VAN DEN WALVISCH. De zeer groote vlucht, die de walvisch- vangst in de laatste jaren genomen heeft, leidde er toe, dat men in Noorwegen de nood- zakebjkbeid is gaan inzien, om dit bedrijf van staatswege aan een beter toezicbt te onder- werpen. Vroeger kon men, naar we in „Handels- berichten" lezen, in Noorwegen de walvisch- vaart niet uitoefenen zonder vergunning der bevoegde autoriteiten. Toen was een zekere controle op dit bedrijf mogelijk, omdat de walvischvaarders aan den vasten wal een sta tion noodig hadden, vanwaar zij uitvoeren en waar zij bun vangst ter verwerking been bracbten. Sinds echter de vangst op drijven- de kokerijen in voile zee verwerkt wordt, ont- snapt bet bedrijf ten eenenmale aan over- beidscontrole en de vrees is ontstaan, dat ten gevolge van de toepassing van nieuwe meer doeltreffende vangstmethoden en de onoor- deelkundige wijze, waarop vele walvischvaar ders te werk gaan, de walvisschen binnen af- zienbaren tijd uitgeroeid zullen zijn. Van sommige zyden was aanbevolen om de materie bij verdrag tusschen belangheb- bende staten te regelen, doch met bet oog op bet feit, dat Noorwegen in zoo sterke mate in de walvischvaart geinteresseerd is, en dit bedrijf tbang een der belangrijkste bronnen van bestaan van dit land uitmaakt, heeft de regeering er de voorkeur aan gegeven baar onafhankelijk van andere mogendheden te regelen. Na daartoe vooraf bet advies van belang- hebbenden ingewonnen te hebben, heeft zij in bet begin van dit jaar een wet, houdende bepalingen nopens de uitoefening van en het toezicht op de walvischvaart bij het Storting ingediend, welke wet onlangs werd aange- nomen, EEN 600 JAAR OUD KASTEEL DOOR BRAND VERNIELD. Het kasteel van graaf Schall-Riaucour te Malschwitz bij Bautzen is vorige week geheel door brand vemield. Volgens de po litie staat het vrijwel vast, dat de brand is gesticht. Reeds Vrijdagavond was brand in het dak uitgebroken. Het vuur kon toen spoedig gebluscht worden. Zaterdagnacht was dit echter onmogelijk; het kasteel is ge heel vernield. Den laatsten tijd werd het kasteel, dat een zeer bewogen gescbiedenis heeft gehad, door graaf Schall verpacht. Wegens den woningnood werd bet door ver scheidene gezinnen bewoond, wier buisraad slechts ten deele gered kon worden. Vroeger is reeds herhaalde malen getracht bet kasteel in brand te steken. Twee weken geleden' is een vleugel uitgebrand. Als gij U moeilijk scheert omdat Uw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voor- komen, indien gij voor het inzee pen de huid even inwrijft met slechts een weinig V GENEZiNG elkTpcEK HUlO Do own 30-60 tn 90 ct. Tube 80 a. T IT T g IT T T Vervolg van 97 (September.) Toekomstmuziek, de naam zegt bet immers al, daar zit „muziek" achter, wel niet altrjd bestaand uit welluidende klanken, maar in- tusschen drommels goed boorbaar en ,,vat"- baar. Naast de los-van-Ter Neuzen-manie, waar- aan we verleden week enkele beschouwingen wijdden, is nu de in den raad ampel bespro- ken kwestie betreffende de omlegging of overbrugging van Sluiskils groote plaag, de leiding, wel een der sprekendste voorbeelden van toekomstmuziek. En hoogst belangwekkend is weer de tegenstelling, die hierin tot uiting kwam tus schen de van zaakkundigheid getuigende meening van den voorzitter eenerzyds en de het-zal-zooveel-niet-kosten-argumentatiie van een raadslid anderzijds. Uiterst sober, maar daarom niet minder overtuigend was de weerlegging door den voorzitter, toen deze als het ware terloops stipuleerde, dat omleggen of overbruggen van de leiding met groote kosten gepaard zou gaan en dat men bet tout court van rijkswege niet doen zal. Dat staat alzoo vast! Wie ooren heeft am te hooren, die boore! Nu is er natuurlijk geen enkel be- zwaar, de zaak nog eens bij de regeering aanhangig te maken, maarieder voelt, dat het resultaat er niet anders door zal worden. Dan rest nog de gemeente! Het is im mers maar een peulschilletje. Blijkens de mededeelingen in de raadszitting van den

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6