ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. Tweede Blad. Kloosterb&lsem No, 8434 VRIJDAG 4 OCTOBER 1929. 69e JAARGANG, BIiK N LAND. BTJITENLAND. nederland en belgie. GUSTAV STRESEMANN. f INGEZONDEN MEDEDEELINGEM, De venijnige steken van spit in den rug ,,Ceen goud zoo goed" TER NEUZEN, 4 OCTOBER 1929. 31 NEUZENSCHE RANT DEANKWBT. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ingevolge artikel 12, eerste lid der Drankwet ter openbare kennis, dat bij ben is ingekomen een afscbrift van een verzoekschrift van Gedeputeerde Staten om eene logementsvergunning van PETRO- NELLA CORNELIA JACOBS, van foeroep verlofhoudster, wonende te Ter Neuzen, Sluis- kil, voor den beneden voorlokalitedt van bet perceel platselijk gemerkt 4/5 en gelagen aan de Nieuwe Kerkstraat. Binnen twee weken nadat deze bekend- making is gescbiedt, kan ieder tegen bet ver- leenen van deze vergunning schriftelrjk be- zwaren bij Burgemeester en Wetbouders inbrengen. Ter Neuzen, den 4 October 1929. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. NA DE MALVERSATIES TE MEPPEL. In de Woensdagavond gehouden raadsver- giadermg te Meppei, kwam als voomaamste punt ter sprake net advies van Gedeputeerde btaten omtrent de aansprakelijkbeid van de autoriteiten en ambtenaren voor het geldelijk nadeel dat de gemeente heeft geleden als ge- volg van de door den ex-gemeentesecretaris J. v ,d. Z. gepieegde malversaties. Door de 1 eiders van alie fracties uitgezonderd de S. D. A. P., was het voorstel ingediend dat alle door Gedep. Staten genoemde personen elk voor zich zouden uitmaken in hoeverre zij zich moreel aansprakeiijk achten om het door Ged. Staten genoemde bedrag eigener beweging in de gemeentekas te storten. De beer Van lihee (s.d.a.p.) oefende scherpe critiek uit op het Jbeieid van den gemieente-ontvanger, die door zijn hantidingen zij het dan ook te goeder trouw er toe bad medegewerkt dat de malver saties mogelijk geweest waren. Hij stelde als amendement op het voorstel voor dat, waar de burgem/eester reeds in een vroegere ver- gadering had verklaard, dat hij, wat zijn aan- deel betreft, zou betalen, dit voorbeeld ook gevolgd zou worden door den ontvanger, en dat de verdere ambtenaren vrij gelaten zou worden. De voorzitter antwoordde, dat hij zijn eens gegeven woord gestand zou doen. schuid"zo"u aanva^rdeC zijn eenige fout hierin lieeft gelegen, dat hij te v-eel vertrouwen heeft gehad in een hoog- geplaatst amlbtenaar. Het deed hem genoe- gen dat de minister van Binnenlandsche Zaken in antwoord op vragen van den heer Schaper verklaard heeft, dat er geen schiin ot schaduw van kwiade trouw of fraude aanwezig was, hetgeen ook Ged. Staten in hun advies hebben onderschreven. Ten slotte zeide hij vrijwulig in de gemeentekas een bedrag van J 5.906 te zullen storten met de bijvoeging dat elke cent van deze som eigenlijk een cent te veel was. Hiema werd het voorstel van de vier fracties aangenomien. De correspondent van de N. R. Crt. te Brus- gel meldt: lln de Woensdag gehouden bijeenkomst van den ministerraad onder voorzitterschap van den minister-president Jaspar heeft de minis ter van buitenlandsche zaken Hijmans zijn coi- lega's langdurig onderhouden over de verga- dering van den Volkenbond en over de rol doo^ de Belgische gedelegeerden ter Haagsche con- ferentie gespeeld. Minister Hijmans gewaagde ook van de Nederlandsch-Belgische betrekkmgen. HiJ deelde onder meer mede, dat naar zijn oordeei de politieke atmosfeer, welke rondom dit vraagstuk hangt, thans gezuiverd mag heeten en hem uit besprekingen met Nederlandsche ministers in Den Haag gehouden, had mogen blijken, dat de Nederlandsche regeenng wel degelijk een binnen afzienbaren tijd met Belgie te bereiken accoord wenscht. De toon van dit gedeelte van Hijmans' betoog was dus nogal optimistisch. DE TOELATING VAN TROTZKY HIER TE LANDE. Op de desbetreffende vragen van het Tweede Kiamerlid den heer Albard'a hebben de minis ters van Justitie en van Buitenlandsche Zaken geantwoord, dat middellijk ook aan de Neder landsche regeering de vraag gesteld is, welke beslissing zij zou nemen op een eventueel ver- zoek van den voormaligen Russischen volks- commissaris Trotsky, om hier te lande te wor den toegelaten, voor een verblijf tot herstel van gezondheid. (De regeering was van oordeei, dat de om- standigheden van het geval niet van dien aard waren, dat voldoende termen kond'en bestaan, om de bezwaren te aanvaarden, die aan een verblijf van den betrokkene hier te lande zou den kunnen blijken verbonden te zijn. party, de Duitsche volkspartij een bijzonder standpunt in de werkloozenverzekering innam, nd. dat voor groote bezuiniging. De voorstel- ]c •D'Tilti'ch'S Vdk.- r tv'4t.i on v*5r- 7.'it zoo 'el bij het Centrum als bij de Soc.- Democraten en zooals dikwijls het geval is, was het in den bcezem der Duitsche regee- ringscoalitie weer hommeles. Er zat veel politieke spanning in de lucht en men sprak reed's van een regeerimgscrisis. Dat onder zulke omstandigheden door de be- trokken ministers en partijleiders onder hoog- druk gewerkt werd, spreekt vanzelf. Woens dag nam dr. Stresemann den geheelen dag deel aan de zitting van zijn partijfractie, welke 's avonds nog werd voortgezet. Het bericht van het overlijd'en van dr. Stre semann werd Donderdagmorgen in Berlijn slechts zeer langzaam verbreid, daar het af- sterven in den vroegen morgen plaats vond en volkomen onverwacht was. |De vrienden van dr. Stresemann, die hem in de laatste dagen zagen, hadden zich reeds geruimen tijd ernstig bezorgd gemaakt, daar hij een' zeer lijdenden indruk maakte en in de V/eensdag gehouden redevoeringen over de werkloosheid reeds zeer langzaam gesproken had. Desondaniks werd het overlijdensbericht met groote verwondering en met d'iep leed- gevoel ontvangen. Aan de openbare gebouwen werd de vlag terstond halfstok geheschen. iDr. Stresemann kreeg Woensdagavond tus- schen 10 uur en half elf een beroerte, doch de geneesheeren hoopten, dat hij toch nog in leven zou kunnen .blijven. Door den eersten beroerte- aanval was de geheele rechterzijde van dr. Stresemann verlamd. Donderdagmorgen om 5.25 uur kreeg hij opnieuw een beroerte. Dr. Stresemann was na den eersten aanval buiten kennis. EEN STAATSMAN VAN GROOTE BETEEKENIS HEENGEGAAN. De Duitsche minister van buitenlandsche zaken, dr. Gustav Stresemann, is Donderdag morgen plotseling te Berlijn overleden. Na de deetoemdng aan de lOe Volkenbonds- zitting te Geneve was de heer Stresemann die in de laatste jaren een zwakke gezondheid had, nog geruimen tijd in een Zwitsersche bad- plaats gebleven en was eind vorige week naar Berlijn teruggekeerd. De bijeenkomst van den Rijiksdag en de behand'eling van het regee- ringsontwerp tot reorganisatie van de werk loozenverzekering, riepen hem dringend naar de rijkshoofdstad terug. Hij arriveerde er tegelijkertijd met den rijkskanselier Miiller, die eveneens een zware ziekte achter den rug had. Met zijn bekende energie heeft dr. Strese mann zich na zijn terugkeer opnieuw in de politick geworpen. Aan het d'ebat over de kwestie der werkloozenverzekering, zoowel in als buiten den Rijksdag, nam de heer Strese mann een werkzaam aandeel, te meer daar zijn Dr. Gustav Stresemann werd op 10 Mei 1878 te Berlijn geboren. Hij is dus 51 jaren ge- worden. Aan de universiteiten van Berlijn en Leip zig studeerde hij o.a. staatswetenschappen en geschiedenis. Hij trad van 1902 tot 1918 als „Syndicus" in dienst bij de vereeniging van Saksische industrieelen. Hij werd tevens lei- der van den Duitsch-Amerikaansch economi- schen bond en uitgever van het tijdschrift Deutsche Stimmen", dat hij nog langen tijd daama leidde. In 1917 werd hij plaatsvervan- gend voorzitter van den bond der industriee len. Van 1906 tot 1912 was hij gemeenteraads- lid te Dresden, van 1907 tot 1912 en sed'ert 1914 lid van den Rijksdag. Sedert 1917 was hij voorzitter van de nationaal-liberale frac- tie als opvolger van Schiffer. Na de revolutie liet hij zich niet in met de samensmelting van de nationaal-liberalen en vrij'zinnigen tot de Duitsche np.mr^ratLs^Ka der stichters der Duitsche Volkspartij. Als vertegenwoordiger van die.partij werd hij voor een Oldenfourgsch distrikt in de Nationale V er- gadering (te Weimar) en voor een Potsdamsch district in den Rijksdag gekozen. De gebeurtenissen van 1918 hadden aanvan- kelijk de linkerpartijen op den voorgrond ge- bracht. Eerst na de kabinetten-Scheidemann, Bauer en Miiller, die uitsluitend steunden op de coalitiepartijen' van Weimar, Sociaal-Demo- craten, Centrum en Democraten, kwam de kans voor de gematigde midaenpartijen. In het kabinet Fehrenbach (1920'21) nam de Duitsche Volkspartij voor het eerst aan de republikeinsche regeering deel, maar het duur- de nog tot 1923 alvorens Stresemann voor het eerst rijkskanselier werd. Zijn eerste kabinet duurde van 13 Augustus 1923 tot 6 October d.a.v. waarbij zich on- middfellijk zijn tweede kabinet aansloot tot November van dat jaar. Hoewel kortstondig, was de combinatie-Stresemann van veel be- teekenis voor de latere politieke verhouding in Duitschland, daar het 't eerste kabinet was op den grondslag van de groote coalitie, met de Soc.-Dem., Democraten en Centrumpartij. In het tweede kabinet traden de Soc.-Demo- craten uit. De groote coalitie, die in latere jaren ook aan de regeering terugkeerde, was een wel- geslaagde pogimg om een rechtsche regeering te voorkomen en den opbouw van de republiek verder mogelijk te maken. Ook thans nog wordt de groote coalitie als de eenig moge- lijke regeering beschouwd, die zoowel binnen- als buitenlands den vrede kan consolideeren. Dr. Stresemann is langzaam maar zeker als politicus omhoog geklommen. Hij heeft ge- duldig zijn tijd afgewacht, beseffende, dat m de consolideering van het nieuwe Duitschland zijn middenpartij, de Duitsche Volkspartij, een groote taak had te vervullen. Toen zijn kans, na het uitdienen der uit sluitend linksche politiek, gekomen was, wist hij zijn talenten te ontplooien en nu foetreurt men zijn v-erlies allerwege, daar met hem een staatsman van buitengewone gaven is heenge- gaan, in een tijd, die allesbehalve rijk is aan groot-formaat staatsliedten. iStresemann is houder van den NobelvTede- prijs en zijn naam is voor altijd verbonden aan de Duitsche vredes- en verzoeningspolitiek, die hij met zooveel handigheid ten bate van Duitschland wist toe te passen. In de Duitsche geschiedenis is zijn naam verbonden aan Locarno, Thoiry en Geneve. Onigetwijfeld zullen, hoe fel hij ook bi.i zijn leven is bestreden, de komende geslachten zij'iier landgenooten hem roemen als den op- bouwer van het nieuwe Duitschland, als den man, die meer dan anderen de geschiktheid bezat, het land zonder schokken te brengen uit 't moeras, waarin het door den verloren oorlog en het vredesverdrag was verzeild. (Langen tijd heeft men ..over de grens" Stre semann gewantrouwd, als hehoorende tot de sterk-verbreide groep van Al-Duitschers, die door de omstandigheden schijnbaar vredelie- vend, achter de hand zich voorbereidden voor d'en „revanche-oorlog". Stresemann was te veel diplomaat en te veel ,,Realpolitiker" om zich tegenover het buitenland op al te glad ijs te wagen. (Hij heeft in zijn geheele verantwoordelijke loopbaan steeds het belang van zijn land voor- opgesteld. Zijn meening bleek meer en meer te zijn, dat vrede en samenwerking met de vroegere vijanden verreweg de verkieslijkste weg was, voor het vrij worden van Duitsch land van vele kwellende banden. De loop der omstandighedten heeft Strese mann, die tijdens den oorlog en nog eenigen tijd daama een voorstander van annexaties en monarchist was, een merkwaardige evolutie doen ondergaan. De Ruhr-crisis toonde hem de fouten der Cuno-politiek en hii luidde zijn groct-coalitie-politiek in, waarbij hij het ver- zet in de Ruhr opgaf. De onverzoenlijke hou- ding van Frankrijk veroorzaakte Stresemann's val! Hij werd daarna minister van buitenland sche zaken in het kabinet Marx. In de 3 jaren dat hij dien belangrijken post bekleedde, heeft hij zijn reputatle gevestigd. Zijn groot opbouv/end werk begon in het Lu- therkabinet in Januari 1925. Toen deed hii aan de-vroegere geallieerden ziin voorstel van een veijigheidsipact, hetgeen d'e grondslag werd voor alle latere pogingen om de wonden van Europa te genezen. lLocamo kwam in October van 1925 als de steunpilaar van Stresemann's politiek. Hij schreef toen eern artikel dat veel opzien wekte en waarin hij duidelijk de voordeelen van de vredespolitiek uiteenzette, zoowel voor Enge- land, Frankrijk als Duitschland. Revanche-oorlog ware krankzinnigheid, zoo betoogde Stresemann. Stresemann's volgend groote succes kwam in September 1926, toen hij, onder rijkskanse lier Luther, de toelating van Duitschland tot den Volkenbond verkreeg. Door dit succes steeg Stresemann opnieuw in de oogen van zijn landgenooten. Duitsch land was niet langer een uitgestootene, een pariah, maar werd weer als gelijke opgeno- men- in den- kring der volken. In het begin van Maart 1927 was Strese mann de eerste Duitscher, die een zitting van den Raad van den Volkenbond presideerde. Op 25 Januari 1928 werd hij door de univer- siteit te Heidelberg benoemd tot doctor ho noris causa. Kort daarop werd hij ziek. Op 5 Aug. 1928 begaf Stresemann zich voor de onderteekening^van het Kellogpact naar Parijs. Zijn handteekening was de eerste onder dit document. Een nieuwe, ernstige ziekte in het voorjaar van 1929 maakte een nieuw langdurig ver blijf in de badplaats Buhlerhohe noodzakelijk In Augustus van dit jaar nam dr. Stresemann nog deel aan de conference te den Haag. Het overlijden van dezen staatsman wordt niet alleen voor zijn eigen land, doch voor ge- 'heel Europa als een groot verlies beschouwd. Meer dan' iemand anders is hij werkzaam ge weest om den Europeesehen vrede te her- stellen en de volkeren nader tot elkaar te brengen. DE ONONDERBROKEN ARBEIDSWEEK. In bet kort is gemeld, -dat de sovjets een bervorming ten aanzien van week- en rust- tijden voorbereiden om een ononderbroken arbeidsweek in te voeren. Doel van de regeling is bet bestaande aan- tal arbeidsuren per jaar en hetzelfde aantal rustdagen van tot dusver te bandhaven. In alle ondfimemmp-pn waarbii de onondertiro- bouiwbedrijven en seiaoen-ondernemingtm f wordt de" arbeidsweek van vijf dagen inge- voerd (vier dagen arbeid en een dag rust). Ook bij de instellingen, die ononderbroken zullen werken, zal de werkweek van vijf dagen worden ingevoerd met dien verstande, dat als zij tbans een zes-urigen werkdag hebben, deze tot zeven uur, met een half uur onderbreking, verlengd wordt. In bijzondere omstandigheden kan voor bepaalde onder- nemingen en instellingen, bij wijze van uit- zondering, een andere werkweek worden vastgesteld. Voor de bouwbedrijven en seizoenonder- nemingen wordt de duur van de arbeidsweek bij de invoering van de ononderbroken pro- ductie bepaald door de regeeringscommissie terzake bij den raad van arbeid en verdedi- gmg. Het aantal „wekelijkscbe" rustdagen moet voor arbeiders in ondememingen en instellin gen met de arbeidsweek van 5 dagen niet minder dan 72 per jaar bedragen, met in- begrip van de dagen die binnen bet gewone verlof vallen. De wekelijksche rustdag wordt den arbei ders volgens rooster op verschillende dagen gegeven. De vrije dag mag niet worden af- gekocbt. Op de volgende revolutionnaire dagen wordt niet gewerkt: 9 Januari (ter herinne- ring aan den bloedigen Zondag in 1905); 22 Januari (sterfdag van Lenin), 1 en 2 Mei (bet feest van de Internationale), 7 en 8 No vember (den verjaardag van de October- revolutde). Op den nieuwjaarsdag en alle kerkelij-ke feestdagen (tot dusver buitengewone rust dagen) wordt op den gewonen voet gewerkt. De revolutionnaire feestdagen vallen niet in de arbeidsweek. Dit hangt samen met het plan om in Rusland den z.g. eeuwigen ka- lender in te voeren (twaalf maanden van 6 weken van 5 dagen, 5 openbare feestdagen, die geen datum hebben en eens in de vier jaar een extra-werkdag, die evenmin een datum krijgt). Den dag voor de gewone wekelijksche rustdagen en de revolutionnaire feestdagen mag de arbeid niet langer duren dan op an dere dagen. Voor 1 December moet deze reorganisatie zijn ingevoerd, zonder dat bet personeel wordt uitgebreid. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Men zal zich herinneren, scbrijft de N. R. Crt., dat een deel van de Fransche pers zich na den terugkeer van Briand van de Haag- sdhe conferentie bezorgd heeft gemaakt, dat hij zich geen voldoende waarborgen had ver- scbaft, dat de ontruiming van de derde zone aan den Rijn niet zou beginnen dan na de ratificatie en het inwerking treden van het plan-Young voor de herstelbetalingen. Wel stond er, zbo merkten Briands bedillers op, in den brief, dien de vertegenwoordigers van de bezettingsmogendheden aan Stresemann hadden gericht, dat de ontruiming van de derde en laatste zone „onmiddellijk zal be ginnen na de ratificatie en de toepassing van het plan-Young", maar deze bepaling scheen door de volgende paragraaf van dien brief te worden tegengesproken. Hierin was im- mers te lezen, dat de ontruiming van de derde zone „in elk geval op haar laatst bin nen acht maanden en niet later dan einde Juni 1930 voltooid zal zijn". Door een man van de Echo de Paris hierover ondervraagd, heeft Briand zich echter op het standpunt geplaatst dat „wil er een begin met de ont- Gulling (van de -derde zone) gem&jki wor den, het noodzakelijk is dat de voorwaarden, van welke die ontruiming afhankelijk is, in de eerste plaats de toepassing van het plan- Young eerst verkregen moeten worden". Bovendien, zoo merkte Briand nog op, zou de brief aan Stresemann in geen geval in de plaats kunnen treden van art. 430 van het tractaat van Versailles, hetwelk bepaalt dat ,,in geval de commissie voor het herstel, 't zij gedurenide de bezetting, 't zij na afloop van de vijftien jaar (voorzien voor de bezet ting) zou erkennen, dat Duitschland weigert al zijn verplichtingen of een deel daarvan, voortvloeiend uit het verdrag betreffende de vergoeding, na te komen, het geheele of een deel van het gebied, nader aangeduid in ar tikel 429, dioor de troepen der geallieerden en geassocieerden onmiddellijk opnieuw zou worden bezet," Een toepassing van dit artikel is echter, naar Briand zelf zal erkennen, een zeer ver- wijderde mogelijkheid, want een herbezetting van Duitschland zou ontzaglijke moreele na- deelen voor een verzoening van Europa heb ben en in de praktijk alleen mogelijk zijn door Frankrijk met of zonder Belgie. Frank rijk behoeft er niet op te rekenen, dat de Engelsche regeering ooit meer ddn soldaat naar den Rijn zou zenden. In werkelijkheid heeft Briand natuurlijk het vertrouwen, dat de Duitsche regeering de spoedige tenuit- voeriegging van het plan-Young uit al haar macht zal bevorderen. Voor de rest heeft Maginot, de Fransche minister van kolonien ,in een rede te Bar le Due, Maandag nog eens uit naam van de regeering uitdrukkelijk gezegd, dat de vroeg- tijdige ontruiming van de derde zone, welke volgens het tractaat pas in 1935 zou ge- schieden, in Den Haag strikt onder bepaalde voorwaarden was toegestaan. Daar was be paald, vervolgde hij, dat de ontruiming van de derde zone door Fransche troepen zou be ginnen onmiddelijk na de ratificatie door de Fransche en Duitsche parlementen van het plan-Young en zijn in werking treden. ,,In- dien woorden eenigen zin hebben, beteekende dit, dat het plan-Young aangenomen moet zijh vo6r onze troepen met de ontruiming beginnen. Dit is in elk geval de beteekenis die de Fransche regeering aan die woorden geeft. Indien de voorwaarden niet vervuld worden, zal de ontruiming niet beginnem Daarom blijft de handhaving van onze troe pen aan den Rijn voor ons een waarborg voor de in Den Haag genomen besluiten." De Fransche regeering mag gerust zijn dat de tegenwoordige Duitsche regeering de zaak niet anders beschouwt. Want in een onderhoud met een journalist heeft de Duit- ^n^jnjkskyinsejier toen hij zijn hart lucht^e ring tegen werkloosheid, de opmerking ge maakt, dat de partijen zich hun verantwoor- delijkheid bewust moeten zijn. Aan het einde van October, zoo zeide hij', zal de Rijksdag een aantal wetsontwerpen, die op het plan- Young gebaseerd zijn, moeten aannemen ,,en tenzij dit gebeurt, zal het bezette gebied niet ontruimd worden". Wanneer de houding der partijen in zake de verzekering tegen werk loosheid tot een regeeringscrisis zou voeren, v66r de wetsontwerpen die voor het rijk een levensbelang zijn, aangenomen waren, zou men terecht kunnen vragen, of de Duitschers nog niet altijd, gelijk vddr den oorlog, een in politiek opzicht onrijp volk waren. Uit zulke woorden spreken waarlrjk het ernstige voornemen en de goede wil van de tegenwoordige Duitsche regeering om de regeling volgens Young zoo snel mogelijk van kracht te laten worden. TELEFOONSPIONNAGE IN HET STADHUIS TE NEW-YORK. Volgens een bericht aan de B. Z. am Mittag uit New York in de geheele stad New York door de ontdekking van een grootsch-opgezette telefoonspionnage in het stadhuis zeer opge- wonden. De beambten van de New Yorksche telefoonmaatschappij, die op het stadhuis waren besteld om storingen in het net te her- stellen, stelden vast, dat de 17 verbindingen, die burgemeester Walker op zijn bureau ter beschikking staan, alle afgetapt werden. Siga- retteneindjes en stukjes papier in de openge- broken zoldergangen, waar de drad'en hggen, wijzen er op, dat daar waarschijnlijK door spionnen wekenlang de telefoongesprekken van den burgemeester en zijn beambten rus- tig werden afgeluisterd. Ook op de directe verbinding van Walker met den hoofdeommis- saris van politie schijnt door vreemden med'e- geluisterd te zijn. Een groot aantal recher- cheurs stelt een onderzoek in. Men neemt aan, dat deze spionnage-aange- legenheid verband houdt met de in November plaatsvindende burgemeestersverkiezingen.. overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal- sem, welke tot diep In de weeisels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij- nen, snel en grondig verlicht. gestrand. Ten slotte remde de machinist, maar kon niet voorkomen, dat de tram op de auto reed en deze nog een meter of zes voort- duwde. De auto werd daarJbij beschadigd. De inzittenden hadden de auto tijdig kunnen ver- laten, zoodat geen persoon-lijke ongelukken voorkwamen. POLDERBESTUREN. Bij Kon. be&luit zijn benoemd: In de provincie Zeeland: tot gezworene van den Clarapolder ET. J. Verroeste, te IJzendijke; met ingang van 1 Nov. tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Ser-Lippens, Nieuw Othene, Margaretha, KJ. Huissens en Eendragt, W. Dees Pzn., te Zaamslag. ONDERSCHEIDING. IZ.M. de Koning van Belgie heeft benoemd tot ridder in de Kroonorde van Belgie, den heer mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten .van Zeeland. Gistermorgen is op het Belgisch consuiaat te Vlissingen, met een hartelij'ke toespraak van den heer J. van Boven, consul van Belgie, dit onderscheidingsteeken aan den gedecoreer- de uitgereikt. ■Z.M. de Koning van Belgie heeft hiermede de verdiensten van den heer Dieleman willen huldigen voor zijn hulp aan de Belgische vluchtelingen in Zeeland tijdens den wereld- oorlog. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 22 tot en met 28 September zijn in Zeeland de volgende ge- v,alien van besmettelijke ziekten voorgeko- men: Roodvoiik: 2 te Hontenisse, z xe Ter iNeuzen, 3 te TTOorawelte, s -bo. Serooskerke (W.) en 1 te Sluis. Diphtheritus: 1 te IJzendijke. In deze week werden 15 gevallen van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge- bracht. Omtrent een van deze gevallen wordt een nader onderzoek ingesteld. DE STAKING TE SAS VAN GENT. het TE BETREUREN. De leden van de vereeniging „Kunstkring Terneuzen" waren gisteravond ter vergade- ring opgeroepen, in verband met de ontslag- neming van de directrice, mevr. Doussy Slingeneijer. De besprekingen leidden tot het besluit de vereeniging te liquideeren. De deel- neming van werkende leden wordt niet vol doende geacht om met gunstig resultaat het werk voort te zetten. De vergadering benoem- de een liquidatie-commissie en besloot het kas- saldo te bestemmen voor het instrumenten- fonds van het muziekgezelsahap „De vereenig- de werkliedien". Dit einde is voor het vereenigingsleven al- hier wel te betreuren. Deze muziek- en zang- vereeniging was feitelijk een voortzetting van de vroegere orkestvereeniging „De Volhar- ding" en de zangvereeniging „Flandria", die zoowel aan de leden als aan de bezoekers der concerten veel genoegen hebben verschaft. De vereeniging voorzag o.i. in een behoefte, het geen vermoedelijk eerst na haar verdwijnen ten voile zal worden gevoeld. AUTO AANGEREDEN. Toen heden de tram der Z. Vlaamsche Tramweg Maatschappij van Schoondijke naar IJzendijke het traject tusschen eerstgenoemde plaats en Turkije bereed, bemerkte de ma chinist een Citroen-auto op de rails. Aanvan- kelijk had hij er geen erg in, en verwachtte dat d'e auto de trambaan zou verlaten. Dit was echter niet mogelijk. De auto, bestuurd door den leenling-chauffeur A. Leen'houts, was daar (Gisteren werd uit Sas van Gent aan Hbl. gemield: (Gisteravond was dit dorp het tooneel van een min of meer rumoerige stakersbetooging tegen de werkwilligen, waarbij de stakings- leider Ripper aanwezig was. Toen de werkwilligen huiswaarts gingen, werden zij door ongeveer 200 stakers en sta- kersvrouwen uitgesoholden. Den fietsrijders werd belet, rustig door te rijden, en ook het kantoorpersoneel w-erd met steenen geworpen. Weldra greep de marechaussee in; zij ver- maande de stakers tot kalmte en maakte tegen drie hunner proces-verbaal op wegenis hinder- lijk volgen. De stakers bleven in groepjes bii de fabriekstoegangen staan. Zeven werkwilli- ge Italianen, die uit Selzaete aankwamen, keerden daarom terug, zonder gelegenlheid te hebben gehad, zich voor werk aan te melden. De burgemeester, die juist gisteravond den uitslag van een onderhoud met de fabrieks- directie aan d'en heer Ripper had medeged'eeld was ontstemd over de houding der vakvereeni- gingsleiders, omdat dezen de demonstratie niet voorkomen hadden, hoewel zij bekend' waren met een voor de arbeiders gunstig re sultaat zijner bemiddelingspoging. De burge meester was van oordeei, dat de leiders de arbeiders blijkbaar onkundig hadden gehou den van dit resultaat. Dat deze meening juist was, bleek den burgemeester later bij een on derhoud met den voorzitter van de afdeeling Sas van Gent der S.DA.P.. die evenmin van de stakingsleiding vernomen had, dat feitelijk aan alle eischen der arbeiders tegemoet was gekomen door de directie der stijfselfabriek. SAS VAN GENT. Verbod van samenscholingesn. In verband met den gespannen toestand, die gedurende de laatste dagen de gemoede- ren in onze anders zoo rustige plaats in be- roering gebracht heeft, heeft de Burge meester Donderdagmiddag vanaf het hordes van het stadhuis aan de zich daarvoor op- eengehoopte menigte ter kennis gebracht, dat van heden samenscholingen van meer dan drie personen verboden zijn. Overtreding van dit verbod wordt gestraft volgens art. 463 van het Wetboek van Strafrecht Aanleiding tot dezen maatregel heeft ge geven de omstandigheid, dat er door de stakende arbeiders aan de Zelandia een vijandige houding aangenomen wordt tegen over de werkwilligen, die naar en van de fabriek onder politie-escorte tot aan de grens gebracht worden. Heden bv. was de toestand al zeer gespan nen. Politie te paard en te voet, rijks- en gemeenteveldwachters hadden de handen vol om de opgewonden menigte in bedwang te houden. In een enkel geval werd zelfs van het blanke geweer gebruik gemaakt. Zooals die toestand zich thans ont- wikkeld heeft, heeft niemand zich kunnen voorstellen. Dinsdagavond arriveerden een 7-tal vreemdelingen, die aangeworven waren om werkzaam gesteld te worden aan de fabriek, Onder politiegeleide werden deze personen: 2 Italianen, 1 Oostenrijker, en Checho- slovakken naar men zegt, naar de fabriek gevoerd, doch toen de stakers voeling met deze werkwilligen kregen, besloten vijf hun-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5