TER' euveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos 3¥lijnhardt9s Zenuwfabletten Dam- en Bchaakrnbriek. mm mm O! die Rugpijn! RugpijnNierenPillen GXHXI0DB BXKICHTEI. LANDBOUWBERICHTEN. INGEZONDEN IEDEDEKLINGEN. ONGEVAL BIJ HET MONTEEREN VAN EEN KRAAN. 1 DAMMEN. SCHAKEN. i m aim A«Ai m. wm. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Gebraik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. 8 uur de fabriek wilde instappen, liepen achter mij op den weg twee arbeiders. Op betzelfde moment kwarn een steen van a eli te r mijn rug voor mij en tusschen de arbei ders in terecht, zonder mij echter te raken. Ik kan niet zeggen, of de steen mij gold dan wel de twee arbeiders. Ik hefo daarop de marechaussee gewaarsehuwd, en deze heeft de stakers, een 100-tal, naar de andere zijde van de brug verwijderd". Tot zoover bet onderboud van den ver- slaggever met den directeur. In den nacbt na dit vraaggesprek bad een i emstig geval van sabotage plaats nabij bet buis van den directeur der fabriek, den beer 1 De Halu. In diens serre werden de druiven- wingerds en tal van planten en bloemstrui- ken vemield. Naar men ons meedeelde, be- loopt de aangerichte scbade ongeveer 300 gulden. De politic stelde een onderzoek in en boe- wel dit een bepaalde ricbting aanwees, ble- ken de daders niet op te sporen bij absoluut gebrek aan bewijs. Het is voorts een raad- sel, boe de bedrijvers van deze vandalen- streek den tuin zijn bdnnengekomen, daar juist bier niets vemield is. Aangaande deze zaak bebben wij ons nog gewend tot den voorzitter van 6bn der Sluis- kilscbe Fabrieksarbeiders-afdeelingen. Deze was ook boogst verontwaardigd over het ge- beurde en verklaarde de stakers, die den bewusten nacht „gepost" badden, alien scberp te hebben ondervraagd, maar zij ver- zekerden met nadruk, niets van de vemie- ling af te weten. Dus, zei onze zegsman ten slotte, beb ik geen enkele reden aan bun ver- klaringen te twijfelen, daar alle stakers strenge consignes hebben zicb te onthouden van, sabotage of wat daarmee verband boudt. Intusschen is de onverantwoordelijke ver- nieling boogst afkeurenswaardig en zoo deze weinig verbeffende daad mocbt gepleegd zijn door buitenstaanders, dan is bet des te ge- meener, daar alle wanordelijkbeden en bui- tensporigbeden in deze dagen zoo gemakke- lrjk op de stakers geschoven worden. Woensdag werd een pamflet verspreid en opgeplakt, dat (in 't Franscb) bestemd was voor de uit Longwy (Fr.) gekomen werkwil- ligen, om dezen te bewegen, het werk neer te leggen. De garde van de fabriek was al spoedig doende, de roode opvallende biljetten van de silo te verwijderen. Vermoedelijk zal de opwekking ook niet veel belpen, daar de Franschen, voor wie ze bestemd was, de fabriek niet afkomen en er allicht geen ken- nis van genomen zullen bebben. Ten slotte kwam ons ter oore, dat binnen enkele dagen de z.g. Raad van Bebeer der 4 cokesfabrieken, waartoe die te Sluiskil be- boort, hierheen komt, om het bangende con flict zoo mogelijk tot een oplossing te bren- gen. In arbeiderskringen zijn er niet weini- gen, die meenen, dat bet conflict spoedig ge eindigd zal zijn, wat, mi de winter voor de deur staat, ook te hopen is. STOPPELDIJK. Toen Zondagavond de heer H. Kerckhaert met zijn auto van Hulst kwam, zag hij op den weg tusschen Rustwat en de Kraai een man liggen. Aanvan'kelijk meende hij met een dronken persoon te doen te hebben, te meer omdat op eenigen af stand ook een rijwiel lag. Toen de heer Kerckhaert stopte en zich naar de persoon begaf, ontwaarde hij, dat de man erg geblesseerd was en kreunde van de pijn. Hij verklaarde door eene hem voorbij rijdende auto te zijn gegrepen en van de fiets geslin- gerd. De man was in het aangezicht erg ge- wond, waarom hij door den heer Kerckhaert naar den dokter te Zaamslag werd vervoerd en na aldaar verbonden te zjjn naar ziin woning te Reuzenhoek is overgebracht. 't Bleek te zijn een zekere de Vos, aannemer, aldaar wonende. De auto bleef onbekend, doch de politic doet hiemaar onderzoek. HENGSTDIJK. ,De heer A. van Hijfte heeft wegens ver- trek uit de gemeente bedankt als raadslid, hiermede komt tevens een wethouderszetel vacant. DE MOORD TE 'S GRAVENHAGE. Naar de Haagsche Crt. rneldt, heeft het verdere politie-onderzoek in de zaak tegen K. v. d. M., verdacht van den mioord op de 72ja- rige mevrouw Odem aan het Bezuidenhout, nog een belangrijk feit naar voren gebracht. De huishoudster heeft namelijk verkiaard, dat K. v. d. M. op den dag van den moord omstreeks 12 uur in den middag een bezoek aan mevr. Odem heeft gebracht. Hij belde aan en toen zij hem opendeed, maakte hij zich bekend als vertegenwoordiger der firma Hus. Hij wensch- te mevrouw te spreken. De huishoudster heeft den man bij mevrouw Odem aangediend; deze ontving hem onmiddellijk en had een onder houd met hem, dat ongeveer 20 minuten duur- de. Wat er gedurende dit onderhoud bespro- ken is, weet de huishoudster vanzelf niet, wel echter weet zij, dat mevrouw Odem bij het weggaan tegen K. v. d. M. zeide, dat zij over de zaak zou denken en dat hij 's middags om 5 uur maar eens terug moest komen. Het politie-onderzoek in deze zaak is thans geheel geeindigd. DE AANGEHOUDEN ADVOCAAT. (De aangehouden advocaat inr. S. v. M., die 146.000 heeft verduisterd, is aan een lang- durig verhoor onderworpen. Hij zeide Zondag voor een week even te Amsterdam te zjjn ge- weest en daarvoor en daarna in het buitenland. Hij had na het Amsterdamsche bezoek de hoofdstad dadelijk weer verlaten. Hij erkende de transacties met den schei- kundige, maar ontkende zich te hebben schul- dig gemaakt aan een strafbaar feit. Zijns in- ziens kan men alleen een civiele actie tegen hem instellen. Hij is ter beschikking van de justitie ge- steld. REIZIGER UIT EEN TREIN GEVALLEN? Een dame, die met den laatsten trein van Utrecht naar Leiden reisde, merkte in een coupe een man op, die door zijn zonderling ge- drag haar aandacht trok. Toen zij even later, tusschen Alphen en Leiden door den wagon wandelde, stond de deur van de coupe waarin de man gezeten had, open. Hij zelf was toen echter verdwenen en op de bank lag een on- g..merkte heerenzakdoek. Daar zij vermoedde dat hij uit den trein gesprongen was, deed zij aangifte bij de politie te Leiden, die de lijn tot Alphen afzocht. Evenwel zonder resul- taat. Dinsdag was men op de werf van P. Smit jr. aan den Kreekweg te Rotterdam bezig met het monteeren van een nieuwe kraan, zooals deze op scheepswerven worden gebruikt. De kraan, welke 65 ton woog, zou met behulp van de drijvende bok „Titan" overeind wor den gezet. Juist toen de kraan in de takels hing, hoorde men een luid gekraak, waarna alien een goed heenkomen zochten, omdat men begreep, dat er een ongeluk zou gebeuren. Weldra kwam de 63 meter lange arm naar beneden tuimelen. Ook de vier stukken beton, welke elk 4 ton wegen en die als tegenwicht dienen, zijn afgeknapt. Het geheel is in den takel blijven hangen, en men kon het lang- zaam laten vieren, waarbij geen persoonlijke ongelukken zijn gebeurd. De materieele scha- de is zeer groot. ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN Te Weesperkarspel is" afgebrand de boerderij „de Lammerenberg", staande in den Bijlmer- polder en toebehoorende aan den heer J. Pronk. De vermoedelijke oorzaak is het spelen met lucifers door kinderen in de nabijheid van den hooiberg. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Te Schaesberg wandelde de heer Distel- meier met zijn meisje op de Streeperstraat. Een taxi bestuurd door iemand uit Ubach over Worms, kwam uit de richting van Heer- len en reed het paar aan. De jongeman is na enkele minuten aan de opgeloopen verwondin- gen overleden. Het meisje werd niet ernstig vferwond. De chauffeur werd door de politie gearresteerd. IEPEN ZIEKTE. De heer J. Adema te Goes, technisch ambtenaar le klasse bij den Plantenziekten- kundigen Dienst, schrijft ons Zieke iepen zijn er in den loop van den zomer weer heel wat bijgekomen. Nogmaals wil ik hier wijzen op het bericht van den Plantenziektenkundigen Dienst, van dezen zomer, waarin wordt aangeraden alle zieke, ook de licht aangetaste boomen, te merken om ze na 't afvallen van het blad te kunnen kennen, met de bedoeling ze dan te rooien. Redeneer dus niet als volgtik rooi de boomen, die niets meer waard zijn, maar de andere laat ik nog eenigen tijd staan. Zeker tot ze ook niets meer waard zijn en intus schen weer andere boomen hebben besmet, en zoo vervolgens. Dat zou toch wel buiten- gewoon kortzichtig zijn. Want het is be kend, dat eenmaal aangetaste boomen zoo goed als zeker doodgaan en het mag waar- schijnlijk worden geacht, dat aangetaste boomen een min of meer ernstige bron van besmetting vormen. ,'Merkt dus zoo spoedig mogelijk alle aangetaste boomen om ze later te rooien of rooi ze direct. LOODGLANS. De heer J. Adema te Goes, technisch ambtenaar le klasse bij den Plantenziekten- kundigen Dienst, schrijft ons Aan pruimen en in mindere mate aan appels, peren, kersen, bessen, e.a., ziet men soms aan een of meer takken, ook wel aan den geheelen boom, de bladeren een lood- kleur aannemen. Dit wordt in de meeste gevallen veroorzaakt door een zwam, die inwendig in het hout leeft. Een enkele maal schijnt zoo'n boom spontaan te genezen, sommigen beweren, dat dit bevordert kan worden door een sterke kali- of (en) stik- stofbemesting. In de meeste gevallen gaat de boom echter dood. Een aangetast exem- plaar blijft een voortdurend gevaar, als bron van besmetting voor Uw eigen perceel en voor de perceelen in den omtrek en het is daarom aan te raden, tot rooii'ng over te gaan. Vernietig (b.v. door verbranding) zoo'n boom dan direct, laat hem vooral niet in de kweekerij liggen, en gebruikt hem ook vooral niet als paal, want na afsterving van den boom, stoot de zwam haar vruchtlicha- men naar buiten en deze kunnen in de om- geving andere boomen aantasten. Vooral is deze kans groot, als men door sterke snoei, omenting, of verjonging, vele wonden heeft gemaakt, want deze zwam is een echte wondparasiet. Op het oogenblik kan men de zieke boo men nog goed herkennen. Mocht men nu tot rooien geen tijd hebben, merk ze dan direct, zoodat men ze na het afvallen van het blad weer terug kan vinden, om ze uit te doen. Hoe eer ze er echter uitgaan, hoe beter. Is er een enkele tak aangetast en betreft het een boom waar men veel prijs op stelt, zooals dat in boomgaarden wel eens het geval kan zijn, dan kan men nog probeeren, of men de kwaal tot staan kan krijgen door amputatie van zoo'n tak en af- sluiting van de wond met entwas, menie of teer. Tevens zou men dan tegelijkertijd de bovengenoemde extra bemesting toe kunnen dienen. In den regel breekt echter het volgend jaar de ziekte weer aan andere takken uit. De meeste boomkweekers rooien aange taste boomen wel uit, het verbranden blijft echter vaak achterwege. Er staan ook nu heel wat boomen in de diverse aanplantin- gen, die voor rooien in aanmerking komen, laat elke kweeker zijn boomen dus goed nagaan. Vooral ook moeten goed opletten die fruitkweekers, die niet in 't vak zijn op- geleid, zooals er de laatste jaren heel wat bijgekomen zijn, en er, gezien de toestand in den landbouw, vermoedelijk wel meer bij zullen komen. Iedere afwijiking moet op- gemerkt worden. Weet men zelf de oorzaak van het verschijnsel niet, dan vrage men raad, waarvoor het Rijk zijn adviseurs steeds gratis ter beschikking stelt. CXLV. Remises bij het Damspel. Twee beperkingsvoorstellen. Het voorstel-Damme is alzoo gemoedelijk doodgezwegen. Nimmer is het weerlegd, maar, en dat was beslissend, door niemand is het ooit ook verdedigd. Thans is het ver- geten en op officieele invoering behoeft het niet meer te rekenen. Tooh achten we het altijd nog beter, of althans minder slecht, dan het tweede beperkingsvoorstel.waar wij thans aan toe gekomen zijn, n.l. het systeem- Hoogland. Evenals de heer Damme deed, laat ook de oud-wereldkampioen de opening en het midaenspel onaangetast, en heeft hij de wijziging gezocht in de kracht van den dam, maar op veel ingrijpender wijze, veel bruter, zouden we haast geneigd zijn te zeg gen. Het groote versdhil springt in het oog, als we beide voorstellen even vergelijken: a. Damme wil den dam geplaatst zien onmiddellijk achter het laatst gestagen stuk. Het slaan geschiedt evenals onder het tegen- woordige reglement steeds in schuine rich- ting en tast de grondbegrippen van het dam spel dus niet aan. b. Hoogland stelt voor, den dam zoowel loodrecht als schuin te laten slaan en foe- wegenj Daarmee wit hij niet meer en niet minder dan aan den dam dezelfde kracht toekennen als aan de Dame of Koningin op het schaakbord. De idee van het damspel is daarmee natuurlijk verdwenen en we zouden willen vragen waarom hij er maar niet ineens een schaakspel van heeft gemaakt, dan was de overgang consequenter geweest. Het gekke van het geval is nu, dat de dammers, vooral den laatsten tijd, in grooten getale met het plan-Hoogland gaan sympatlhiseeren. Mogelijk is het een nieuwtje, maar intusschen zitten we op 't ooganblik met het damspel in een lastig parket Wat willen de heeren eigenljjk? Een soort combinatie van dam- en schaak spel? We zijn wel benieuwd, hoe de Inter nationale Dambond deze geschiedenis zal op- nemen. Het kan op die manier een warwinkel worden van je welste. Want was het aan- vankelijk onschuldig liefhebberen en experi- menteeren, thans begint de heele zaak een emstig aanzien te krijgen.. Er heeft zich be- heids een commissie gevormd, die het voor- stel-Hoogland in studie heeft en die in af- wachting van (haar bevindingeu ondertus- schen tomooien en matches organiseert, die meer belangsteUing trekken dan verwacht kon worden. Maar laten we eerst de v66rgeschiedenis geven. Na onze uitvoerige artikelen over dit onderwerp mag als bekend worden veronder- steld, dat zoowel Damme als Hoogland uit gaan van het feit, dat het groote aantal remises een handicap is geworden voor tor- nooien en matches. Nu is het niet toevallig, dat juist deze twee dammers met beperkingsvoorstellen zijn gekomen. We zouden hen immers de remise- spelers bij uitnemendheid kunnen noamen. Met 66n voorbeeld van elk kan volstaan worden. In 1927 speelden in het ,,V. A. D." te A'dam de heeren Springer, Damme, Keller en Haije een vierkamp, waarin de deelnemers elkaar driemaal ontmoetten. Ieder speelde dus 9 partijen. Keller werd no. 1, Springer no. 2 en Damme no. 3. De laatste speelde al zijn partijenremise! In 1925 vond te Parijs een wedstrijd plaats om het wereldkampioenschap. Hoog land had daar zijn in 1912 gewonnen titel te verdedigen, maar hij bleef ver achter. Na de helft van het tomooi trok hij zich terug. Hij had tot zoover al zjjn partijenremise gespeeld! Geen wonder dus, dat juist deze spelers met beperkingsvoorstellen zijn komen aan- dragen. Hun abnormaal groot aantal remises is wellicht meer toe te schrijven aan hun doorgewinterde voorzichtigheid van spelen dan aan een tekort in de spelregels. Spelers als Herman de Jongh, I. Weiss, Keller hebben heusch geen last van de remise-plaag. Zij halen uit het spel wat er in zit en riskeeren iets, als het spel daar aanleiding toe geeft. Herman Hoogland noemde zijn voorstel al- vast „De Nieuiwe Speelwijze". Onder dezen naam publiceerde hij zijn plannen en vindin- gen in den jaargang 1923 van ,,Het Dam spel". Deze jaargang -is compleet verkrijg- baar f 2,— bij den heer J. W. van Dartelen, Raadhuisstraat 1 te Heemstede. Schrijver dezes belast zich gaame met toezending. Een paar jaar later verscheen ,,De Nieuwe Speelwijze'' ook in boekvorm. Om het werkje aantrekkelijk te maken, schreef de auteur zelfs een oplosserswedstrijd uit voor de er in voorkomende problem en. Wel iets bij- zonders, een probleemwedstrijd in een boek. Niettemin, liep het boekje slecht, z66 slecht, dat de prijs weldra verlaagd werd van 1, tot /0,50. Wie met de nieuwe speelwijze wil kennis maken, kan het werkje bekomen bij den heer Van Dartelen bovengenoemd. De titel is „De Nieuwe Speelwijzle" van Herm. Hoogland Jr., beschreven door C. H. Broek- kamp. Het boekje bevat 26 hoofdstukken, 120 diagrammen en beslaat 120 biz. mooi zwaar papier. Men kan het bedrag van f 0,50 6 cent voor oporto ook aan ons doen toekomen, we willen er dan gaame voor zorgen. Volgende week zullen we eenige voorbeel- den uit die „Nieuwe Speelwijze" ovememen, waaruit men zal kunnen zien, hoe het plan- Hoogland het eigenlijke karakter van het damspel aantast. Het BfX'Uapcgter tomooi. Geheel in de lijn der verwachtingen is het tomooi, dat onlangs in Hongarije's hoofd stad gehouden werd, geeindigd met een meer dan beslissende overwinning van Oapablanca. 't Is zelfs een walk-over" voor den Cubaan geworden, zooals uit het eindresultaat blijkt: 1. Capablanca 10^ p. (uit 13 partijen). 2 en 3. Rubinstein en Tartakower, ieder 8y2. 4 en 5. Thomas en Vaida, elk 7%. 6 en 7. Steiner en Colle 7. 8. Havasi 6%. 9. Przepiorka 6. 10 en 11. Canal en Monticelli 5(4- 12. Jhr. Mr. Van den Bosch 4(4- 13. Brinckman 4. 14. Prokesj 3% p. De Nederlandsche deelnemer Jhr. Mr. Van den Bosch eindigde in de onderste helft. Het was zijn eerste belangrijk tomooi, waar hij intusschen wel bewezen heeft, dat er in de toekomst nog veel van hem te verwachten is. Hier moge curiositedtshalve de kortste partij uit dit tomooi volgen (slechts 11 zetten! Wit: Capablanca. Zwart: Colle. 1. d2d4, Pg8f6. 2. c2—c4, e7e6. 3. Pblc3, Rf8 -b4. 4. Ddl—b3, Rb4Xc3f. 5. Db3Xc3, Pf6e4. 6. Dc3c2, d7—d5. 7. Pglf3, 00. 8. e2e3, Pb8c6. 9. Rfle2, Tf8e8. 10. 0—0! Tot zoover een vrij normaal verloop. Wel is het zwarte Koningspaard ietwat voorbarig op e4 geplaatst, maar gevaar is er niet te duchten. Thans volgt echter een onbegrij- pelijke blunder, die ineens de partij kost. 10. e6e5? Het beste was misschien Pe4f6, hoewel dan de witte e-pion bewe- gingsvrijheid erlangt en Rcl in het spel komt. Daamaast komt ook f7f5 in aan merking. In de partij volgde na e6e5 11. c4Xd5 en Zwart gaf op, want op Dd8X d5 volgt 12. Re2c4 en Wit wint Pe4. De oud-wereldkampioen zal het vermoedelijk wel nooit zoo gemakkelijk hebben gehad als in deze partij. Colle's spel, juister misschien Colle's inspanning bleef beneden het middel- matige in deze partij. Dat hij te Boedapest ook betere dingen vermocht te toonen, be- wees hij in zijn partij tegen Rubinstein, dien hij met Zwart fraai overwon. We komen hierop terug. Diverse tomooien. De schaakmeesters zijn in 1929 wel in actie. In de maand September namen niet minder dan 3 tomooien een aanvang. Ader- eerst te RohitschSauerbrunn in Joego- Slavie, waar deelnemen Rubinstein, Canal, Maroczy, Samisch, Griinnfeld, Flohr, Prze piorka, enz. Na de 5e ronde had Ruben- stein de leiding met 4% punt, gevolgd door Flohr met 4 p. Dan te Venetie van 24 Sept.5 Oct. ter gelegenheid van 't congres van den Wereld- schaakbond. En eindelijk het Wereldtentoon- stellingstomooi te Barcelona, met deelname van Capablanca ,Dr. Tartakower, Code, Mon ticelli, Yates, miss Menchik, benevens een negental Spanjaarden. Om het Wereldkampioenschap. Thans is officieel vastgesteld, dat van de 5 partijen, welke Aljechin en Bogoljoebof als onderdeel van hun match om het wereld kampioenschap in Nederland zullen spelen, en drie gespeeld worden in het Nationaal Schaakgebouw te 's-Gravenhage, 66n te Am sterdam en 66n te Rotterdam. De eerste dier vijf partijen is bepaald op Donderdag 24 October in het Nationaal Schaakgebouw. Zooals men weet, worden in elk geval eerst 30 partijen gespeeld, onafhankelijk van den uitslag tot dusver, m.a.w. de vastgestel- de 30 partijen gaan alle door ook als edn der matadors ibijv. na 15 partijen reeds 6 winst- pimten had behaald. In bovenstaand bericht vindt men overigens de bevestiging hiervan. Partijstand: In den loopenden wedstrijd om het kam- pioenschap van Amsterdam deed zich in de partij tusschen de heeren H. Kleefstra met Wit en Van Hartingsveld met Zwart de vol gende stelling voor: abedefgh Wit aan zet speelde den oogenschijnlijk sterken zet Dflf7. Zwart verraste nu zijn tegenstander echter met een niet voor de hand liggend offer, n.l. Rd7Xa4. Na Wit b3Xa4 gaf Zwart mat in drie zetten. Hoe? Eindspel. Op een clubavond van de Ter Neuzensche schaakclub werd onlangs het volgende leuke en leerzame eindspel vertoond. Zwart: Kd5, pi a3 en d4. Wit: Kd7, Rh4, pi c2 en d3. Wit speelt en wint. Van bovenstaande partijstelling en van het eindspel geven we volgende week de oplos- singen. Vooral het laatste loont de moeite van het zoeken alleszins. GEMEENTERAAD VAN WESTDORPE. (Onder presidium van den heer A. de Beleir, kwam de raad der gemeente Westdorpe in openbare vergadering bijeen. Door den com- missaris der Koningin was aan den burge- meester verlof toegestaan tot 3 Oct. a.s. Eeni ge processen-verbaal van kasopname bij den ontvanger der gemeente, alsmede bij dien van het gemeentelijk electrisch bedrijf, werden voor kennisgeving aangenomen. Ingewilligd werd een verzoek van den voorzitter der afd. Zeeland van den Bond van Nederl. gemeenten, om een bijdrage van een kwart cent per inwo- ner (voor Westdorpe dus neerkomende op 5 voor aankleeding van de bestuurskamer van het vereenigingsgebouw. Een schrijven was ingekomen van de Centrale Esperanto propa- gandacommissie met advies om een cursus voor Esperanto te openen voor de leerlingen der lagere school,; zal worden doorgezonden naar het schoolbestuur om advies. De voor zitter vond een dergelijke cursus een zeer nuttige installing. Een verzoek van de R.K. Middelbare Han- delsdagschool te Hulst om een subsidie uit de gemeentekas' van 150, werd aangehouden tot de gemeentebegrooting voor 1930. De voorzit ter voelt weinig voor dit verzoek, terwijl de heer Van der Heijden het verzoek gedeeltelijk zou willen inwilligen. Voorts worden de reke- ningen van gemeente, electrisch bedrijf en armbestuur op advies der commissie tot na- zien hiervan, goedgekeurd. Tot leden der commissie tot nazien der rekeningen en be- grootingen werden voor 1930 herbenoemd de heeren Daelman, Van der Heijden en De Jonghe. Aan Ph. van der Spieghel wordt toe- gekend f 300 voor woningbouw. Door den voorzitter werd thans de aanschaf- fing van brandbluschmiddelen ter sprake ge bracht. Spreker die met de heeren Daelman en den Secretaris, den heer Kieboom een demonstratie van de Sawal-schuimapparaten had bijgewoond, gaf hierover zjjn voldoening te kennen. Hij sprak zich uit voor aankoop van een apparaat van 200 liter voor den prijs van f 500,benevens twee kleine apparaten voor eventueele kleinere branden. De heer De Jonghe achtte de aanschaffing van een groot apparaat voorloopig voldoende, hetgeen dan ook, na breedvoerige bespreking aldus werd besloten. Bij de omvraag wijst wethouder Kalle op het steeds grooter wordend alastrimgevaar en zag gaarne dat ook gelegenheid tot kostelooze in- enting zou worden opengesteld, bijvoorbeeld des Zaterdagsmiddag tusschen 4 en 6 uur. Alsdan zullen ook zij, die door de week, hier van geen gebruik kunnen maken, met het oog op hunne werkzaamheden, van de inenting kunnen profiteeren. Er zal worden onder- zocht, of dit kan geschieden. Men zal zooveel mogelijk met de wenschen rekening houden. Hierna sluiting der openbare zitting. De raad gaat over in geheime vergadering. GEMEENTERAAD VAN IJZENDIJKE. (Maandag vergaderde de raad dezer ge meente in voltallige zitting. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd gearresteerd. De heer Oh. Haverbeeke vraagt, of de laat ste levering keien in orde was. De voorzitter deelt mede, dat een kleine hoeveelheid geleverd Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op elken leeftijd en de eruit voortkomen- de kwalen en ziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra ved kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe- volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij overde geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. 54 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. is, dat kleiner van stuk was, doch dat hier- voor dan ook minder in rekening is gebracht. l>e heer Scliijve dringt opnieuw aan, om den Boulevard te doen schoon maken, desnoods door voorloopig de brandnetels af te maaien. De Voorzitter zegt dit toe, doch verklaart, dat dit al gebeurd zou zijn als hij hiervoor volk had kunnen krijgen. Omtrent het ophoogen van de Boulevard nabij J. Ciaeys, deelt spre ker mode, dat de toegezegde voorraad zand niet toereikend zal zijn. De gemeenterekening 1928 wordt in gewo- nen dienst vastgesteld in onrvangst 61839,07 en in uitgaaf 62663,02wat een nadeelig slot daarstelt van f 813,95, dit voor wat be treft gewonen dienst. In kapitaaldienst lui- den de bedragen: lnkomsten 89723,33 en uit- gaven f 84920,50, wat een batig slot veroor zaakt van 4802,83. De heer Gh. Haverbeeke als commissielid vindt de kosten, welke ge maakt zijn voor wegenschouw veel te hoog. Hij stelt voor in het vervolg, den heer Du Puij in aanmerking te doen komen voor de levering van het benoodigde. Eveneens vindt spreker f 1000 voor den gemeentearts meer dan genoeg en de 50, die deze afzonderlijk in rekening brengt voor A. Gillis, best hieronder begrepen zouden mogen zijn. Spreker stelt dan ook voor deze 50 te schrappen, wat met algemeene stemmen wordt besloten. De gemeentebegrooting voor 1930 wordt den raad aangeboden met een bedrag van 66718,87 in ontvangst en uitgaaf. Volgt bespreking vernieuwing en onderhoud van wegen, waarvoor verschillende wegen in aanmerking komen. De Voorzitter geeft toe, dat dit voor de gemeente een groote last be- teekent en spreker tegen zulke hooge uitgaven opziet. Het totaal aan kosten vernieuwing is begroot op f 7000, waarvoor dan de volgende wegen in aanmerking komen: Pad vanaf wed. Termote tot Plasschaert l>egroot op f 1025. Er wordt besloten dit te vernieuwen, doch al leen het hoogst noodige gedeelte en de rest te laten, zooals het is, hetgeen de kosten eenigszins vermindert. De Lakenstraat, be groot op 1579,36. Dit wordt aangehouden, waar onderhandelingen zullen worden gevoerd met B. Wijffels, om het hooge gedeelte langs zijn stalling af te voeren. Voorts Zuidstraat. Begrooting voor nieuwe keien 2147. Wordt eveneens besloten aan te houden. De goot in deze straat zal worden verlegd. Vanaf On- derdonk tot Schoonacker wordt begroot op f 1025. Hiervoor wordt besloten, eerst nog- maals een begrooting te maken van vernieu wing door betondekking, bij wijze van proef en dit de volgende vergadering te behandelen. Voorts wordt de weg van het gemeentehuis naar abattoir begroot op f 396,50. Deze zal worden vemieuwd met overgeschoten keien. Voor lichten van wegen wordt na bespreking een post op de begrooting geplaatst van f 800. Wordt voorts besloten de sloot, die veel stank veroorzaakt, en loopt vanaf de v,"c<i Hooft tot aan de Kromming te rioleeren. De heer Haverbeke vreest, dat de buizenwijdte te klein zal zijn. De Voorzitter deelt deze mee- ning niet en zegt, dat er vier flinke zinkput- ten zullen worden aangelegd. Voorts wordt een post op de begrooting gesteld groot f 500 voor beplanting van verschillende wegen. De Voorzitter stelt voor de kastanjeboomen op de Markt te rooien en deze te vervangen door Lindeboomen, hetgeen wordt goedgevonden. Hiervoor zal aan ingezetenen prijs voor be planting worden aangevraagd. Door Ged. Staten is aangedrongen op aan schaffing van een groote brandkast tot opter- ging boeken enz. B. en W. stellen v >o ee brandkluis te laten bouwen in de telefooncel, waarvan de kosten zqn geraamd op f 950. Waar mettertjjd toch de verplichting zal komen, om hiervoor te zorgen, wordt besloten dit werk te laten doen. iDoor het winkelweek-comite is een verzoek ingediend tot bijdrage van f 100 ter organi- satie van een kinderattractie en tevens om of ficieele ontvangst op het raadhuis. De heer Haverbeke vraagt, wat de winkelweek beoogt, wat door den voorzitter wordt uitgelegd. De heer Schijve vindt, dat men ieder jaar komt. Verleden jaar is toch gezegd, dat het maar voor een jaar was. De Voorzitter stelt voor, daar het hier toch een attractie voor de kin deren geldt, de subsidie toe te staan. De heer Schijve vindt, dat er geld genoeg voor de ge meente noodig is. In stemming gebracht, wordt het voorstel van den Voorzitter aange nomen met 5 tegen 2 stemmen (Ch Haver beke en Schijve). Wat de ontvangst op het raadhuis betreft wordt met 4 tegen 3 stemme besloten, dit niet toe te staan. (Tegen Schyve, Smet, Oh. Haverbeke, en Then. Verder wordt besloten, om op enkele uit- zonderingen na, het geheele personeel van de brandweer te ontslaan en geheel nieuw per soneel te benoemen, bestaande uit personen tusschen 19—45 jaar. Hiervoor zal ook de politieverordening worden gewijzigd. Tot nieuwe commissie voor het weren van schoolverzuim worden de volgende heeren be- noemdCornelis, Rooseveld, Overtverd en Bukkens. Als plaatsvervanger P. B. van der Weijde. Hierna sluiting.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2