I >J Hois n K«f. Plni»vtg-riibriek. 1 herfsttooi. V jammer, dat de alhier bestaande vereenigin- gen steeds bfl de gemeente om een lokaliteit moeten komen aankloppen en de openbare lagere school het eenige gebouw <a waarover de gemeente zeggingschap heeft. Het is ook te betreuren, dat de bevolking van Axel niet beter is te vereenigen en tot samenwerking te brengen. Eenige jaren geleden werd er een oproeping gedaan tot het houden van een vergadering o<m te beraadslagen over het stichten van een groot gebouw, waarin de verschillende vereenigingen een onderdak zouden kunnen vinden en hunne uitvoeringen «i7 zouden kunnen geven. Die vergadering werd gehouden in de bijzondere school in de Nieuwstraat: Iemand, die practiseh was ge- weest, had een lijst gemaakt van de alhier bestaande vereenigingen en het bleek toen, dat er niet minder dan 42, van allerlei aard, waren. Met zooveel vereenigingen moest het toch al gemakkelijk geweest zijn, een gebouw, waar ieder izich op zijn beurt zou kunnen antwikkelen, te verkrrjgen. Indien ieder hun- ner een request naar den gemeenteraad had gezonden, met het verzoek zoo'n gebouw te stichten, gelooft hij niet dat de raad den moed zou gehad hebben dat af te wijzen. Het eenige bezwaar dat zou kunnen worden aan- gevoerd zou de geldkwestie zijn, doch die was bijl algemeene samenwerking naar hij meent wel te overbruggen. Men kwam echter niet tot een resultaat, er bestaan te veel stroo- mingen, die in plaats de menschen tot elkaar te brengen, deze van elkaar verwijderen. Onze bevolking lijdt altijd aan verdeeldheid, er is activiteit genoeg, maar te veel verdeeldheid. Hij zou graag zien, dat de bevolking zich met betrekking tot dit vraagstuk vereenigde en zou er graag zijn stem aan geven, dan had men de school niet meer noodig. Hij zou er ook wel zijn stem aan kunnen geven, om de school beschikbaar te stellen, maar moet zich toch vereenigen met de mobieven van Burge meester en Wethouders, dat die tentoonstel- ldngen daar eigenlijik niet thuis behooren en zal daarom stemmen voor het voorstel van Burgemeester en Wethouders. De heer't GILDE verklaart geheel te staan op het standpunt van den heer Van Dixhoom, dat de school aan het kind behoort, maar het prae-advies verwijst naar pas opgedane erva- ringen en aangezien het nog maar een paar maanden geleden is, dat Burgemeester en Wethouders hunne medewerking verleenden aan het houden van eene tentoonstelling in de school, moet die mededeeling slaan op die tentoonstelling en zou hij willen vragen waar in bestaat of bestaan dan de feiten, waarop die ervaring is gegrond. Met betrekking tot het betoog van den heer Van Dixhoom wijst spreker er op, dat de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer al sedert jaren streeft naar de stichting van een groot gebouw, en is begonnen met een fonds te vormen, om eenmaal tot de stichting van zoo'n gebouw te kunnen komen. Aangezien V. V. V. voor het houden van tentoonsteUingen van de school gebruik heeft gemaakt, krijgt 'i prae- advies ten opzichte van die vereeniging een hatelijke tint. De VOORZITTER betreurt het, dat de heer 't Gilde er dat uit wil lezen, maar moet er tegen op komen, dat er zoo iets in zou staan. Het prae-advies bespreekt de zaak van een algemeen standpunt en is niet tegen een be- paalde vereeniging of groep gericht. Het i3 absoluut ondoenlijk, dat een vereeniging die een schoollokaal ten gebruike krijgt, dit kan afleveren in den staat waarin hij het heeft ontvangen. Dat heeft het bestuur niet in handen. Dit kan niet alles voorkomen, en kan een lokaal niet afleveren zooals het dit heeft ontvangen. De heer 't GILDE weet wel, waar hem de schoen wringt; er is den beid-en wethouders een rad voor de oogen gedraaid. Het advies is naar aanleiding van het gebruik van een privaat, maar het is ook niet behoorlijk, dat bij een gelegenheid waar zooveel menschen komen maar 66n privaat beschikbaar gesteld wordt. De wethouders weten er niets van waar het over gaat. De VOORZITTER protesteert tegen die woorden; indien hier gezegd wordt, dat hij den wethouders een rad voor de oogen zou draaien, moet dat toch bewezen kunnen worden. De heer't GILDE zegt, dat er bezwaar ge maakt is, omdat men wat veel water heeft moeten pompen om het privaat te reinigen. De heer KRUUSSE komt daar ook tegen op; het bezwaar dat gemaakt is kwam om dat het privaat opgepropt was met sigaren- en sigaretten-eindjes, enz. Dit veroorzaakt natuurlijk veel last om het schoon te maken. En overigens zal de heer 't Gilde toch ook moeten toegeven, dat er onwillekeurig be- SChadiging wordt toegebracht aan het verf- werk in de lokalen. Hoe licht komen er geen krassen op deuren of banken, of worden met punaisen gaatjes in de muren geprikt voor het ophangen van reclameplaten, hetgeen witte gaatjes achterlaat. Er is geen sprake van een aanval op V. V. V. Er is nu geen tentoonstelling en juist daarom doen Burge meester en Wethouders hun voorstel. Wordt het voorstel aangenomen, dan kan men daar Tokening mee houden. Spreker is tegen in gebruik geven van de schoollokalen voor andere doeleinden. Daarom heeft hij er m het iaar 1920, ook voorgestemd, dat er geen repetities meer in de school zouden worden toegelaten, hoewel hij toen zelf voor zitter was van het muziekgezelschap en dit toen ook naar een ander lokaal moest uitzien. Spreker is toch zelf ook beschermer van V. V V. Als die vereeniging nu voor een ten toonstelling stond, was het iets anders maar men kan wel overal iets in zoeken. De heer VAN DIXHOORN merkt op, dat hetgeen gezegd wordt over het misbruik van een privaat niet V. V. V. treft, doch het PUDeekheer 't GILDE; Ja, maar V. V. V. wordt er dan toch de dupe van! De heer VAN DIXHOORN; Als het later nog eens tenitoonstelling is hebben we mis schien wel een waterleiding en kan er door- gespoeld worden. Het bestuur kan nu zelf het water toch ook niet toevoeren. De heer OGGEL wijst er op, dat als er een vacantie is van 3 weken, de schoollokalen goed kunnen worden gelucbt en schoon- gemaakt, zoodat de kinderen na de vacantie hi goed gezuiverde lokalen komen. Nu heeft spreker ook altijd helpen inwilligen de ver- zoeken van V. V. V. voor het gebruiken van schoollokalen voor een tentoonstelling maar ten nutte van het onderwijs is dat met, want dan moet ten slotte in de laatste week van de vacantie de school vliegensvlug worden schoongemaakt en de kinderen komen dan na de vacantie niet in een fnsch lokaal. Op deze manier gaat men ook maar steeds verder en kan men de lokalen wel voor verschillende doeleinden, die met het onderwijs niets uit- staande hebben, gaan vragen. Men vraagt het nu voor een tentoonstelling van komjnen Het is onmogelijk, dat men het lokaal goed zal kunnen reinigen en er geen onreinheden tusschen de naden van den vloer zullen vallen erf bliiven liggen, die dan, als later de vloer geveegd wordt, drooggeworden zijnde, als stof door de school zullen dwarrelen. De heer DIELEMAN merkt op, dat er steeds geredeneerd wordt, alsof de geheele school wordt gevraagd en dat is niet het geval. De heer OGGEL: Dat wordt niet gezegd. De heer DIELEMAN wflst er op, dat de vereeniging all66n het gymnastieklokaal vraagt en nu meent hjj, dat dit wel eenig ver- schil maakt en dat dit gymnastieklokaal om dat dit zoo goed als leeg staat en ook wel gemakkelijker zal zijn te reinigen dan de andere lokalen. Als de schoollokalen er niet geschikt voor zijn, is de Zondagsschool er nog minder voor geschikt. De vereeniging braidt zich uit en waarom zou de raad haar niet helpen om vooruit te komen. Ze vragen niet de geheele school en spreker kan niet inzien, dat het gymnastieklokaal in de Kerst- week niet voldoende zou kunnen schoonge maakt worden. Als deze bezwaren z66 wegen, zouden die toch ook voor de Zondagschool bestaan. Dit lokaal is, gelooft hij, wel iets kleiner. Hij zou gaame zien, dat het verzoek werd ingewilligd en kan het bezwaar niet in zien. De VOORZITTER geeft te kennen, in te stemmen met het advies van Burgemeester en Wethouders. Wil de raad evenwel anders, dan moet hij dit weten, doch dan komt het ook voor zijn verantwoording. De heer CLAESSENS zou het voorstel van Burgemeester en Wethouders soepel willen toepassen en nog vergunning geven zoolang er geen Vereenigingsgebouw is. De heer OGGEL is van meening, dat, zoo lang er lokalen beschikbaar zullen gesteld worden van wege de gemeente, er geen pogin- gen zullen worden aangewend om een veree nigingsgebouw te krijgen. Als de raad geen vergunning meer geeft, zal de actie om daar- toe te komen, worden geprikkeld. De heer VAN DIXHOORN verklaart aan de zijde van den heer Oggel te staan. V. V. V. treft in deze geen blaam, want deze heeft al pogingen aangewend, maar als het verbod dat Burgemeester en Wethouders willen in- voeren soepel twordt toegepast slaagt V.V.V. nooit. De heer DIELEMAN zegt, dat het gym nastieklokaal ook nog onvoldoende is; ook in sprekers kringen heeft men het gemis van een groot vereenigingslokaal al meermalen gevoeld, maar de tijd is daarvoor nog niet rijp. Er blijft thans niets anders over dan een schoollokaal. Waar zou je de menschen an ders willen zetten. Het publiek weet nu ook wel, dat het niet anders kan. Laat men de vereeniging ter wille zijn en hen zooveel mo- gelijk helpen, anders maakt men hun werk onmogelijk. De heer OGGEL deelt mede, dat er inder- tijd een vereenigingslokaal heeft bestaan, in de Nieuwstraat. Daarvan werd echter z66 weinig gebruik van gemaakt, dat het geli- quideerd is. De heer 't GILDE meent dat het op grond daarvan dan ook op den weg van het ge- meentebestuur zou liggen, om gunstig te ad- viseeren op verzoeken tot het houden eener loterij, indien althans daarvoor het advies van Burgemeester en Wethouders gevraagd wordt. Spreker is overtuigd van de mede werking die V. V. V. van den heer Oggel reeds heeft ondervonden. Misschien zal dit bij de behandeling der begrooting nog ter sprake kunnen komen en zal er weer een verzoek van V. V. V. komen voor het houden eener verloting. De heer KRUUSSE meent, dat het dan op den weg van Burgemeester en Wethouders zou liggen om dat verzoek van V. V. V. te steunen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat de Minister van Justitie volkomen op de hoogte is hoe de toestand hier is. De heer KRUUSSE deelt mede, dat het op hem wel eens den indruk heeft gemaakt dat het publiek in de meening verkeert, dat Bur gemeester en Wethouders die loterij tegen- werken, maar hij kan verklaren, dat er nog nimmer bij Burgemeester en Wethouders een verzoek om advies voor het houden eener loterij is ingekomen anders zouden Burge meester en Wethouders zeker hebben ge- tracht den Minister te bewegen zijn goedkeu- ring te verleenen. De heer 't GILDE: Maar dat verzoek is toch om advies naar Axel gekomen? De heer KRUUSSE: Ik heb daarover nog nimmer een stem uitgebracht. De VOORZITTER: Dat advies werd ge vraagd aan het hoofd van de politie en nu is het misschien wel goed bij deze gelegenheid naar aanleiding van uitgestrooide praatjes omtrent tegenwerking mijnerzijds mede te deelen, dat ik een gunstig advies heb ge- geven en aan den Minister heb medegedeeld, dat er naar mijn meening van een te stichten vereenigingsgebouw veel gebruik zou worden gemaakt. Het is wel goed, dat de menschen dit nu eens kunnen lezen. Trouwens, de voor- zitter van V. V. V. weet dit en de heer 't GUde ook. De heer DIELEMAN zou wel willen voor- stellen, het verzoek alsnog toe te staan. Dit voorstel wordt door verschillende leden ondersteuhd. ,TO_ De VOORZITTER zal dan het voorstel van Burgemeester en Wethouders, als van de verste strekking, eerst in stemming brengen. De heer KOSTER wenscht, alvorens ge- stemd wordt, nog te weten welke dieren er zullen worden tentoongesteld. Naar hij meent, wordt dit gevraagd voor gevogelte en pluim- g*wonen dienst 88.058,70 en d« uitgaven 91.199,69, verlies alzoo f 3140,99. Van den kapitaaldienst bedroegen de ont- vangsten f 117.184.85 en de uitgaven f 87.974,51, voordeelig saldo f 29.210,34.. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren Wolfert, P. de Feijter en Dieleman, deelt mede, dat zij de rekening van het be- drijf met de bijlagem heeft onderzocht en dit tot geen op- of aanmerkingen aanleiding gaf. Het is de wensch der commissie hierbij te vermelden, dat zij vol lof zijn over de nette en accurate behandeling van de administratie van den boekhouder. De rekening wordt met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. b. Rekening van het grondbedrijf. De ontvangsten en uitgaven van den ge- wonen dienst hebben bedragen f 2767,72, zoo dat deze rekening met gelijke cijfers sluit. Van den kapitaaldienst bedroegen de inikom- sten 3371,68 en de uitgaven 15706,06, na- deelig saldo alzoo f 12.334,38. De commissie van onderzoek bestaande uit dezelfde heeren rapporteert dat het onder zoek der rekening en bescheiden haar tot geen op- of aanmerkingen aanleiding gaf en adviseert tot goedkeuring. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. c. Rekening van het Vleeschkeurings- bedrijf. De ontvangsten en uitgaven hebben bedra gen 4817,68, zoodat deze rekening met ge lijke cijfers sluit. De commissie, bestaande uit de heeren Koster, 't Gilde en Claessens, rapporteert bij monde van eerstgenoemde, dat de rekening, voor wat de cijfers betreft door haar in orde is bevonden. Het heeft echter de aandacht getrokken, dat er voor de levering van druk- werk een rekening was van een drukker uit een andere gemeente. Dit komt der commis sie vreemd voor, aangezien er in de gemeente 2 drukkers zijn, die het benoodigde toch ook zouden kunnen leyeren. De heer OGGEL deelt mede, dat de keu- ringsveearts die levering aan een drukker te Zuiddorpe heeft opgedragen wegens de goed- koope aanbieding. Daarxqede dient toch ook rekening te worden gehouden. De VOORZITTER: Bovendien is hot geen keuringsdienst van de gemeente Axel alleen. Zuiddorpe behoort ook tot den kring en indien een drukker te Zuiddorpe alleen werd uitge- sloten omdat aan. ingezetenen van Axel de voorkeur gegeven wordt, zou het bestuur dier gemeente ook en met recht daartegen bezwaar kunnen inbrengen. De rekening wordt met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. 11. a. voor d. Rekening stuur. van het Burgerlijk Armbe- 10. Vaatatellen kohier van de bonden- belasting. Burgemeester en Wethouders stellen voor het kohier van de belasting op de honden voor het dienstjaar 1929 vast te stellen zoo als dit in ontwerp is overgelegd, op een be- drag van f 479. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. De heer 't GILDE vraagt naar de oorzaak, dat dit kohier zoo laat wordt vastgesteld; het wordt toch reeds in Februari opgemaakt? De VOORZITTER antwoordt, dat dit ver- band houdt met het bekend worden der aan- slagen in de inkomstenbelasting, daarop moet worden gewacht. Van enkele aangeslagenen in de hondenbelasting is zelfs op het oogen- blik de aanslag nog niet bekend. Wjjziging begrootingen voor den dienst 1929. Burgemeester en Wethouders stellen de begrooting der inkomsten en uit gaven van de gemeente, voor het dienstjaar 1929, te wijzigen als volgt: onder de inkomsten op te nemen een post „achterstallige inkomsten van vorige dienst- jaren" 1250, „uitkeering van een schade- geval" 63, ,,heffing voor het gebruik van openbare gronden en wateren" 50, samen f1363; onder de uitgaven op te nemen of te ver- hoogen de volgende posten: achterstallige posten van vorige dienst- jaren f 1250, contributie aan de Vereeniging van Ned. gemeenten en/of hare prov. afdee- ling f 28, kiezerslijsten en het uitoefenen van kiesverrichtingen /25, verteeringen ten be- hoeve van het bureau van stemopneming 10, overige kosten van den Burgerlijken Stand 45, bevolkingsregister en huisnumme- ring 50, vergoeding van een schade op grond van wettelijke aansprakelijkheid /63, onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen f 40, teruggave van te veel betaalde vergoe ding voor beerruiming f 10, jaarwedden der onderwrjzers f 1000, bijdragen aan gemeenten in de scholen van bet lager nijverheidsonder- wijs /1800; samen /4321; te Verminderen de volgende posten: steun aan uitgetrokken werkloozen 1000, onvoorziene uitgaven 1948, samen 2948. b. Burgemeester en Wethouders stellen voor de begrooting van het gemeentelijk grondbedrijf voor het dienstjaar 1929 te wijzi gen als volgt: onder de kapltaalsinkomsten den post na- deelig saldo te verhoogen met 310,64; onder de kapitaalsuitgaven den post nadee- lig saldo van den kapitaaldienst 1928 uit te trekken op 12.334,38; te verlagen den post nadeelig saldo van den kapitaaldienst 1927 met f 12.023,74. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten (Zie verder het Eerste Blad.) vee omdat de andere lokaliteit waarover de vereeniging kan besohikken te klein is. Zou er niet kunnen bepaald worden, dat m het schoollokaal alleen pluimvee mag worden ten toon sf&stdd De VOORZITTER merkt op, dat volgens het adres het gymnastieklokaal voor het on- derbrengen van pluimvee gevraagd wordt Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt verworpen met 7 tegen 4 stem- de heeren Van Dixhoom, men. Voor stemmen Oggel, Kruijsse en Van de BiL; tegen stem- men de heeren J. de Feijter, Koster, Lie e- man P. de Feijter, 't Gilde, Claessens en WHetrvoorstel van den heer Dieleman wordt daama aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, Kos ter Dieleman, P. de Feijter, 't Gilde, Kruijsse, Claessens en Wolfert; tegen stemmen de heeren Van Dixhoom, Oggel en Van de Bilt. 6. Aanbieding gemeente-rekening dienst 1928. Burgemeester en Wethouders bieden aan de gemeente-rekening, dienst 1928 met hare be scheiden, welke sluit met de navolgende CllGewone dienst: werkelijke inkomsten 199.255,95; werkelijke uitgaven 186.721,11, batig slot 12.528,84. Kapitaaldienstwerkelijke ^komsten 14.036,31^werk el. mtgaven 13,233,34 /2 batig" slot 802,97. Deze rekening wordt, voor het uitbrengen van rapport gesteld in handen eener commis sie bestaande uit de heeren Van Dixhoom, Van de Bilt en J. de Feijter. 7. Voorloopige vaststelling van rekenin- gen, dienst 1928. a. Rekening van de gasfabriek. De ontvangsten hebben bedragen van den De ontvangsten hebben bedragen 10.012,54%, de uitgaven 7692,50, batig saldo 2320,04%. De heer KOSTER rapporteert namens de commissie dat geen op- of aanmerkingen zijn gemaakt en tot goedkeuring geadviseerd wordt. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 8. Aanbieding gemeentebegrooting, dienst 1930. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor den dienst 1930, op een eindcijfer van 98,865, met een post voor onvoorziene uitgaven van 1947 voor den gewonen dienst. Voor den kapitaaldienst is het eindcijfer 802,37. De VOORZITTER wil de raad laten over- gaan tot het trekken der afdeelingen voor het bespreken der begrooting in afdeelingen, al vorens deze in openbare behandeling komt. De heer KOSTER maakt tegen behandeling in afdeelingen bezwaar; dat haalt z.i. niets uit. De heeren P. DE FEIJTER en CLAES SENS steunen die meening. De VOORZITTER deelt, na onderzoek, mede, dat het reglement van orde het onder zoek in afdeelingen niet gebiedend voor- schrijft: het khn. De heer DIELEMAN merkt op, dat het ver- strekken van inlichtingen aan raadsleden wie een of ander niet duidelijk is, de debatten zeer kan bekorten. Overigens weten de leden wel al dat er veel posten zijn waaraan men toch niets doen Ijan. De heer VAN DE BILT acht een onderzoek in de afdeelingen veel beter, omdat de leden, die van een en ander niet veel af weten, daar op de hoogte kunnen komen. De heer 't GILDE was aanvankeltjk voor- stander van afdeelingsonderzoek, maar is ook van meening, dat het hier weinig uithaalt. lets anders is het, als het gebeurt zooals in Ter Neuzen, waar een afdeelingsverslag wordt opgemaakt en Burgemeester en Wet houders er behoorlijk antwoord op geven, Tnaai- hier valt het ieder jaar tegen. Hier draagt het absoluut geen vrucht en daarom kan spreker zich wel vereenigen met het voorstel van den heer Koster. Het voorstel van den heer Koster wordt verworpen met 6 tegen 5 stemmen, zoodat afdeelingsonderzoek zal gehouden worden. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, Van Dixhoom, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt en Wolfert; tegen stemmen de heeren Koster, I Dieleman, P. de Feijter, *t Gilde en Claessens. Bij de loting wordt beslist, dat van de eerste afdeeling deel zullen maken de heeren J de Feijter, Van Dixhoom, P. de Feijter, Oggel en Van de Bilt; van de tweede afdee ling de heeren Koster, Dieleman, Kruijsse, Claessens en Wolfert. De heer 't GILDE weigert aan de loting deel te nemen; hij zal zich ook van het afdee lingsonderzoek onthouden. De heer OGGEL: Die onderwerpt zich due niet aan een raadsbesluit! 9. Vaststellen der kosten per leerling en der bijdragen aan de bijzondere scholen over 1925, 1926 en 1927. Burgemeester en Wethouders stellen voor. a, de kosten per leerling der openbare school, gezien de totale uitgaven, voor het jaar 1925 vast te stellen op f 10,65, over 1926 op 10,18 en voor 1927 op f 10,82. b De bedragen te verrekenen met het be stuur der Chr. Nat. school, met inachtneming van de bedragen, genoemd onder a, vast te stellen in totaal op 8292,77, waarvan m voorschot is ontvangen 6000, alzoo nog te ontvangen f 2292,77. De bedragen te verrekenen met het bestuu van de Hulpver. voor Ger. Schoolonderwijs, met inachtneming van de bedragen onder a, vast te stellen op 4134,26, waarvan in voor schot is ontvangen /3100, alzoo nog te ont vangen f 1034,26. De bedragen te verrekenen met het R. K kerkbestuur met inachtneming van de bedra gen genoemd onder vast te stellen op 3378,9Si'waarvam in voorsClIOt. L ontvangen 2600, alzoo nog te ontvangen 778,98. Met algemeene -'"ramen wordt aldus besloten. r 3im - De zomer is voorbij, rondorn ons prijken de herfstkleuren en eenige grimmige regenbuien en woeste windvlagen hebben ons duidelijk gemaakt, dat we ons in een overgangstijdperk bevinden, waarin het somber en doods kan zijn als een droefgrijze schemering alles als in nevel omvat. Maar welk een poezie kan er trillen in de herfststilte van bosch en veld, als onder de gulden stralen van een vnende- lijk herfstzonnetje, de voile schoonheid van al die talrijke en met elkaar wedijverende herfst- tinten ons tegenglanst. Tot de planten die tot het laatst bijdragen tot een fraaien herfsttooi, behooren de herfst- Asters. Als alle andere bloemen hun blade- ren laten vallen, vergelen en verschrompelen en alleen de knoppen voor een jonge lente warm inpakken, dan pronken de herfst-Asters te midden in de ruines van rijke zomerweken. Wat al kleuren en tinten worden er aangetrol- fen in de verschillende soorten en varieteiten. Er zijn er met paarsche, blauwe, witte, rose lilakleurige bloemkorfjes. De meesten hier- „n hloeien bijzonder rijk en overdekken zich met groote tuilen met honderden bloempjes, die als sterretjes ons tegenglinsteren. iGroeien doen de herfst-Asters uitstekend, alleen stellen ze ons geduld wel eens op een harde proef. In begin Juli schijnt het soms reeds of ze zoo zullen bloeien, doch heel ge makkelijk wordt het half September. Is er eindelijk na lange spanning een bloempje open, dan halen ze de schade snel in en m een mini mum van tijd zijn ze overdekt met een wolk van bloemen. Er zijn soorten die een paar meter hoog kunnen worden, andere die weer meer bij den grond blijven, zoodat er op velerlei manier profijt van is te trekken. Ze leenen zich zoo- wel voor perkbeplanting, als om ze tusschen de heesters uit te zetten. iHerfst-Asters zijn vaste planten, welke heel bescheiden eischen stellen, zoo bescheiden zelfs, dat de meest smalle beurs hieraan kan voldoen, terwijl de cultuur zoo eenvoudig is, dat de meest volslagen leek er nog succes mee kan behalen. Het zijn vaste planten, die elk jaar terugkomen en steeds rijker en mooier bloeien De aanschaffingskosten zijn germg en door scheuring kan men nieuwe planten op- n Om de drie of vier jaar moeten de planten gescheurd en opnieuw uitgeplant worden, waarbij dan tevens de grond wat opgefnscht en bemest wordt. Het zijn dus werkelijk geen verwende planten en al waait en giert het door den tuin, al woelen grauw en donker de wolken door de lucht, dan staan de weeluenge planten frisch en groen tusschen brume kastanjebladeren. Tot aan het laatst van October, begin November bloeien ze door, om langzaam te verbleeken voor de grimmige majesteit van den strengen winter. Als dan alles leeggeplunderd staat in dc natuur, als storm en vorstschade hun killen adem over alles hebben laten gaan, dan wordt het ook de herfst-Asters te machtig, schrom- pelen de glinsterende sterretjes tot onooglijke propjes ineen. Snijden we dan de ta.aie sten gels een paar duim boven den grond af, dan ontdekken we reeds de eerste jonge spruiten, wachtende op April, om door warmte en mime voorjaarsregens tot meuw leven geWijkthehhen slechts een van flora's herfst kinderen hier besproken, doch het aantal soor natuurliik veel grooter. Als men m eigen omgeving eens rondneust ontdekt men allerlei soorten die het op dezelfde gron( - soort uitstekend doen en die alien de verdien- ste hebben dat ze betrekkelijk weinig zorg vereischen en geen groote uitgaven vorderen. In het volgende artikel komen we hierop nog nader terug. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. PLUIMVEEHOUDERIJ IN HET BUITENLAND. Oostenrijk een openbaring. In Praag, Praha, zijn wij in een vreemde wereld, in een vreemd taalgebied, onder een vreemd volkenras. Tsecho-Slowakije, vroeger grootendeels tot Oostenrijk behoorend, nu een eigen republiek met een eigen taal, waarvan geen lettergreep te lezen of te verstaan is. Het eenige woord dat ik kon ontcijferen in Pilsen aan het station, was Vitello, dus een bekend Hollandsch margarinemerk. Later zag ik ook Philips, een naam die ik zelf verleden jaar tot in de klednste Poolsche dorpen zag. Natuurlijk kan men Pilsen niet passeeren of men moet een glas Pivo (bier) drinken, dat naar wij bemerkten, hier aan de bron heel an ders smaakt dan bij ons en naar het mij voor- kwam ook veel koppiger was. (Was Munchen betrekkelijk rustig, Praag is een en al drukte en met zijn nauwe straten, linkshoudend verkeer, maakt het een zeer verwarrenden en verwarden indruk. Hier zijn we direct veel meer in een Oostersch cultuur- gebied. Opvallend zijn bijvoorbeeld vrouwen, die als opperman de metselaar helpen, iets wat mij verleden jaar in Finland ook sterk opviel. Verder een wat wij zouden noemen zeer ongegeneerde kleeding. De mannen zag ik in de steden werken met geheel ontbloot bovenlijf, korte broeken en bloote beenen, alien bronskleurig van de zon. Vrouwen buiten in de dorpen en kinderen loopen veelal blootsvoets en in de steden loopen massa's jonge dames zonder kousen, alleen met heele korte witte sokjes in de schoenen. Of dit alles een soort zuinigheid is of een soort mode weet ik niet. Wel vallen weer direct al deze bruine beenen op tegenover de lichte z.g. vleeschkleurige dameskousen in ons land. Voor excursies bleef na bezoeken aan mi- nisteries geen tijd meer over. Doordat Praag van een provinciestadje plotseling tot hoofd- stad van een flink rijk gepromoveerd werd, komt men allerwege te koi-t aan ruimte voor regeeringsgebouwen en worden allerlei oude kasteelen van den vroegeren adel gelegen in de bovenstad, voor regeeringsgebouwen inge- richt. Een vroeger hotel diende als ministerie van Landrbouw en het oude paleis van den be- roemden veldheer Wallenstein was ingericbt voor ministerie van Arbeid. Opvallend zijn de mooie winkels met glas of kristalartikelen, daar de glasindustrie in dit land zeer hoog ontwikkeld is. Dit nieuwe land is uiterst actief, zoowel op industriegebied als op het gebied der reclame. Aan een der mi- nisteries heeft men een eigen afdeeling daar voor en de hoofdambtenaren welke wij spra- ken, bleken zeer bereisd'e vakmannen, die overal in het buitenland gestudeerd hadden, teneinde hun jorge land zoo spoedig mogelijk omhoog te helpen. Van Praag naar Weenen gaande is de tegen- stelling wel zeer groot. Praag, de drukke, op- bloeiende stad van een jong, aan mineralen rijk industrieland, Weenen, de groote, prach- tige Keizers-stad van een eertijds machtig rijk met vele millioenen inwoners, thans gedoemd te sterven, daar het geen achterland meer heeft. Een schitterend en grootsch opgezet bouwplan met een serie overweldigende groote en fraaie gebouwen, als een gorden om de oude stad opgetrokken, met ongeveer 2 millioen in woners in een land met slechts ongeveer acht millioen inwoners een olifant in een konij- nenhok. Maar ook hier een staf mannen op pluimiveegebieddie op de hoogte bleken van de nieuwste vindingen der wetenschap, zoodat de pluimveetentoonstelling die ik hier bezocht een openbaring voor mij was en een geestelijk genot. -Veel heb ik gestudeerd en geschreven over de nieuwe batterij-kunstmoeder om kuikens op te fokken, doch hier zag ik ze op de tentoon stelling in voile werking gedemonstreerd. Deze batterij-kunstmoeders waren geheel aan Europeesche toestanden aangepast en van een goed doordachte constructie. De Amerikaan- sche geven meestal op de hoogte van 1.80 M. 5 verdiepingen en als de kuikens grooter wor den moet men ook grootere kunstmoeders ne men. Hier heeft men slechts vier verdiepingen die dus hooger zijn en daarom voor allerlei soort kuikens gehruikt kunnen worden. Len groot voordeel in het ook dat de afdeelingen ieder voor zich een verwarmde ruimte hebben, zoodat zoo'n batterij dus eigenlijk niets an ders is dan vier kunstmoeders boven op elkaar staande. De Amerikaansche kunstmoeders moeten in hun geheel in een verwarmd ver- trek gezet worden, wat een massa bezwaren meebrengt en ook veel duurder is. Het geheim van het succes dezer kunstmoeders ligt in den vloer van ijzergaas. De mest der kuikens valt door de mazen heen op een zinken bak en wordt iederen dag verwijderd. Hierdoor wordt onderlinge besmetting voorkomen. Het zou mij nu te ver voeren deze kunstmoeder in alle bijzonderheden te gaan beschrijven, ik heb er een gekocht eh zal deze in Holland in de prak- tijk bestudeeren en mijn lezers op de hoogte houden. Interessant ie het dan in deze landen (ix spreek nu van Oostenrijk, Hongarije, Joego- Slavie, die ik thans bereisd heb) dat de pluim- veehouderij zich direct gaat richten op log- vleeschrassen, geheel anders als hii ons waar de legrassen zooals Wit Leghorns meer in trek zijn. Men wil hier vooral bij den opfok de jonge haantjes rendabel maken, vandaar groote voorliefde voor Rhode Islands Reds. Oostenrijk is thans een arm land en voert des- ondanks per jaar nog voor ongeveer 70 mil lioen schilling in aan pluimveeproducten. Daarbij bestaan er groote mogelijkheden tot pluimveehouderijzoodat het geen wonder is dat men thans met alle macht aan het werk is gegaan om de pluimveehouderij te bevor- deren. Voor eenige jaren importeerde Oos tenrijk ook veel melk en zuivelproducten, thans is men daanmede al zoo ver dat men zich zelf verzorgen kan en men rekent er op dat dit met pluimvee ook spoedig te kunnen bereiken. Een prachtig voorbeeld van het nieuwe leven in de pluimveehouderij in Oostenrijk bood de Weensche najaars-beurs, waar men in den beroemden Prater, een soort stadswijk, die geheel ingericht is voor blijvende kernus, twee soorten pluiirweetentoonstellingen xon aantreffen. De eene, de ouderwetsche ee verzameling konijnen met aUeriei soortkippen er in, over het algemeen ™«t veel moois.de deroark "^zooals dat thans gepropagandeerd wo?dt Al^rlei modellen pluimveehokken en Ifokhokken werden gedemonstreerd met nluimvee er in. In een der groote kuikenop- ?&n een drietal tettenj-kunst^eders met kuikens van verschillenden leeftijd. Dit was de eerste tentoonstelling van dien aard in Oostenrijk en zij trok enorm veel publiek. Dat de pluimveebewegmg geheel op nut in gericht is bleek mij ook bij een bezoek 0p een der officieele fokstations. Dit_ bedrijf werkt met een paar onderafdeelingen m anf|f reR^tr?" ken van Oosterijk met eemge duizenden Rhode Island Reds, welke op den leg gecontroleerd worden en waarvan de broedeieren en kuikens de boeren geleverd worden. Van aan een roode kleur was echter bij de dieren met veel meer te bespeuren, ze waren voor een poot deel geel-bruin van kleur, daac men 'iil het fokken alleen op eieren en niet 0P ^e^retS had Ook de eieren zelf leken mil J\iez eig run Oncitpriik: ziet dan ook met belang- ftomn^ui? naarJ de wereldtentoonstelling in om daar goed materiaal te koopen. Heef jammer was het voor mij te vernemen dat men ook een proef met Barnevelders ge- nomen had, doch bij den aankoop van mate riaal dusdanig voor den gek was gehouden, dat men zich aan de Barneveidersmet meer waagde. Dit bleek mij een sterk voorbeeUi hoe door onverantwoordelijke manier van doen van een pluimveefokkenj, m ons land, aan de Barnevelders leelijke schade is met het oog op den verkoop naar deze landen. Dr TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 8