If zittend Haar i I 08 INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. I N9 b i* andere nagels op ieder uur JEUGDIGE FRUITDI EVEN VOOR HET GERECHT. GEMEENTERAAD VAN AXEL. INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. k.-1 Als men zoo nu en dan des morgens slechts een weinig Purol even tusschen ide handen wrijft, dan wordt dit bij het uitstrijken I door de haren, onmiddellijk daarin opgenomen Jen het gevolg hiervan is dat na het kammen Uw 1 haar den geheelen dag keurig blijft zitten. Wollank, die zelf 66 jaar oud en lam is, ver- sclieidene keeren over den kop sloeg. In de auto zat ook een verpleegster; zij werd em- stig gewond. Mevrouw Wollank liep echter zoo zware kwetsuren op, dat zij spoedig over- leed. Haar echtgenoot is in den loop van den nacht aan zijn verwondingen overleden. De auto, welke het ongeluk heeft veroor- zaakt is slechts weinig beschadigd doordat zij van een bumper van rubber was voorzien. Het onmiddellijk ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat de chauffeur van dezen auto de schuld vaii het ongeluk draagt, daar er nauwelijks sporen van het remmen op straat te vinden waren. De familie Wollank is door haar groote schenkingen ten gunste van de armen van Berlijn bekend. Men schat het bedrag aan giften op 20 miljoen mark. EEN TREIN DOOR EEN OVERSTROOMING TEGENGEHOUDEN. Hit Potenza wordt gemeld, dat een vracht- auto daar een deel der passagiers heeft opge nomen van den trein, die Zaterdag j.l. dicht bij Balvam op de spoorlijn BattipagliaPa- tenga in een tunnel is opgehouden door het buiten haar oevers treden van een rivier. De passagiers vertelden, dat de trein geheel an ger water zou zijn gekomen als zij nog een klein eindje verder de tunnel was ingereden, daar de tunnel verderop beelemaal is volge- loopen. De overige passagiers zijn later ook te Potenga aangebracht, vijftien van hen, die de tunnel verder zijn binnengegaan, zeggen, dat daar zeer veel schade is aangericht. Men vreesde Zaterdag, dat alle passagiers ver- dronken waren, daar men aan het begin van den tunnel een lijk had zien drijven. Door de vloed is in Tolvo een boerderij in- gestort, waarbij 6 personen werden bedolven. Een andere lezing van het gebeurde zegt, dat men voor den gewonen trein een in- spectietrein had uitgezonden. Deze trein is door het hooge water verrast. Tien leden van bet treinpersoneel worden sedertdien vermist. f EEN HELD VAN 14 JAAR. (De 14-jarige Derek Wame, een schooljon- g-erj te Kilburn, de zoon van een echtpaar dat met het toezicht op een kantoorgebouw aldaar is belast, was alleen thuis, toen hii in een der vertrekken verdachte geluiden hoorde. in de ldeedkamer ontdekte de jongen dne mannen, terwijl een vierde buiten de wacht hield. iDe jongen wapende zich met eenige ledige conservenblikj esdie hii naar de lndirmgers wierp. Er volgde toen een zeer ongeliike vechtpartij, waarbij de jongen met een stoel op het boofd werd geslagen. De knaap gaf den strijd echter niet op en begon luid tfe schreeu- wen. De inbrekers namen daarop de vlucht, den jongen in emstig gewonden toestand ach- terlatend. Een agent van politie, die op het bulpgeroep was komen aanloopen vond den jongen dien hij naar een ziekenhuis hracht. Onmiddellijk is een onderzoek mgesteld doch van daders is tot heden nog geen spoor ge- vonden. Er wordt niets vermits. VAN DEN DAG. (De laatste Parijsche mode is het kleuren van de vingernagels precies in overeenstem- Tning met de kleur van de japon. Aangezien de Parijsche modedames verscheidene malen per dag een ander toilet aantrekken, moeten de nagels die veranderingen trouw meemaken Er is reeds voor gezorgd, dat dat mogelijk is Er bestaat een poeder, dat, als het met een bepaalde vloeistof wordt aangemaakt, de gewenschte kleur levert, om op de nagels ge- smeerd te worden, en een andere essence is reeds uitgevonden, welke die kleur kan doen verdwijnen, zoodat een andere kleur kan wor ■den ongestreken. ■Goed voor vrouwen, die niets te doen hebben dan zich te laten verzorgen. DE SCHOONE VLAAMSCHE TAAL. [De Brusselsche „Standaard" wijst nog eens op de verminking van het Vlaamsch m ad- vertenties en circulaires. Een apotheker te Brussel gaf onlangs een monsterfleschje uit van een „Liqueur", waarbij hij het volgende ,JBen weinig in een tas kookent water doen, 's morgens een tas drinken voor het heten, en 's avonds bijna tiwee of drie dagen. Deze planten gewijt in eene alve liter ge- pever of zachte witte wijn maken een goed drinkbewijz. iGeel de pak in een liter vijn of alkool doet een terugbaar." 'Te Birugge wordt door een haarKapper uit Assebrouck reclame gemaakt voor een haar- middel. In een circulaire, die hij bij zijn klan- ten rondzendt, staat het volgende sclioone Vlaamsch t Gij hebben haren droogen 6 mand lang, in waschen met de Brise des Pres naar en goeden schampoing. „Uwe ondulaties houden 1 mang met een enkelvoudig van het haren voor golven. Eenige dagen geleden zijn een gens die fruit uit een boomgaard hadden ge- stolen, voor een rechter in het graafschap Lancashire veroordeeld om op ee\kepaalden dag van hun ouders voor het gerechtshof een afstraffing te ontvangen. Bij de voltrekkmg vam de straf zou een beambte van de Natio nal Vereeniging tot voorkommg van Wreed- heid jegens Kinderen te_ge=rdig^n. Verscheidene ouders weigerden deze te voltrekken, aanvoerende, dat zij hun Kin deren reeds hadden gestraft. Anderen pro- testeerden heftig tegen deze soort van straffen De rechter besloot de aangelegenheid nog eens te overwegen en zou Woensdag opmeuw vonnis wijzen. DE VUEKAAN SOTIFRIeRE OP ST. VINCENT WEER AAN 'T WERK. Uit Kingston op St. Vincent, een van de Britsche West-Indische eilanden, is te New- York bericht ontvangen dat de sedert gerui- men tijd niet meer werkzame vuurspuwende berg Soufribre, op dat eiland, teekenen van nieuwe roerigheid gaat vertoonen. Dit is ook bet geval geweest in 1902, in den trjd van de uitbarsting van den Mont Pel6 op Martinique, waarbij St. Pierre verwoest en zijn 40.000 be- woners gedood werden. en het is opmerkelijk, dat ook de Mont Peld den laatsten tqd meuwe teekenen van werkzaamheid vertoont. Dezer dagen hoorde -men in de Soufnbre ge- heimzinnig onderaardsch gerommel en de negers hegonnen naar veiliger plaatsen de S te nemen. De berg hield zich verder rustig, maar het water van het kratermeer is gestegen. [ltbar3ting van de Soufribre deed zich voor in 1812, toen vele menschen er het leven bij verloren. In 1902 is het vrucht- baarste gedeelte van het eiland verwoest met vele suiker- en arrowroot-plantages. Het ver- lies aan mensehenlevens werd toen op 2000 geschat. BRANDEND VLIEGTUIG. Bij de Littausche manoeuvres in het Memel- gehied weigerde, naar V. D. meldt, in de nabijheid van Gut Althof plotseling de motor van een militair vliegtuig. De vliegers poog- den te dalen, doch stortten op een hoogte van 250 M. neer, waarbij de machine in brand vloog. De beide inzittenden verbrandden. Het valscherm, dat de eene vlieger nog om- klemd hield, toont wel aan, hoe snel het on geluk gebeurd is. EEN VLIEGTUIG VERMIST. Sedert enkele dagen wordt het postvlieg- tuig ToulouseCasablanca vermist en daar er aan de Marokkaansche kust overblijfselen van een vliegtuig zijn gevonden, laat het geen t-wijfel of het postvliegtuig is in zee gestort. Vijf menschen hebben bij dit ongeluk het leven verloren. Omtrent de oorzaken van deze ramp is niets bekend. De bestuurder van het verongelukte vliegtuig. Degenne, genoot een voortreffelrjke reputatie als vlie ger. In den oorlog had hij zich als zoodanig een grooten naam verworven. EEN DURE ZWEMLES. Een Engelsche clame te Deauville was wel- iswaar reeds 52 jaar oud, maar haar hart was jong, gelij-k dadelijk zal blijken. Dat stilzitten op het strand begon haar te vervelen en daar zij nog niet zwemmen kon, besloot zij het te leeren van een jongmensch, die aan haar als ,,Professeur de nage" was voorgesteld. En niet slechts moest de jonge man haar leeren zwemmen, maar zij wilde ook met hem trou- wen. En hij wilde ook. Dus alles bleek vol- maakt in orde. iMaar nu ging de familie van de lady eens naar den jongen man informeeren en toen bleek, dat men met een bekenden zwendelaar te doen had. Het voorgenomen huwelijk en het zwemonderwijs werden afgezegd. Maar na de eerste les had het jonge mensch van zijn leerlinge al dadelijk 250.000 francs geleend. Die waren weg, want ook het jonge mensch was verdwenen, zoodra hij merkte, dat men belang in hem begon te stellen. Zoo had dus de lady maar een zwemles gehad en was een ervaring rijker en een kwart millioen francs armer geworden. GESTOLEN AUTO'S. (Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Athene de volgende merkwaardige mededeeling ver- strekt: Binds eenigen tijd is te Athene een filiaal gevestigd van een New Yorksche onderneming tot het te gelde maken van gestolen auto's. Het filiaal wordt bestuurd door de broeders Antonopolis, is in het handelsregister inge- schreven en betaalt nauwgezet de vastgestelde belastingen. Alleen ontbreekt in het handels register het woordje „gestolen". Geregeld krijgt de firma uit New York zendingen ge- bruikte of geheel nieuwe auto's, die alle af- -komstig zijn van diefstal, en welker waarde in de millioenen loopt. De wagens worden in Athene 40 tot 50 pet. beneden hun waarde verkocht. Zelfs worden de auto's weer ge- exporteerd naar Egypte en Turkije. In het laatste halfjaar zijn 150 auto's door de firma in den Piraeus uitgevoerd. Volgens de Griek- sche wetgeving kan de regeering geen be- slag leggen op de auto's bij de huidige koo- pers. Ook tegen de beide firmanten kan niet worden opgetreden, daar geen Grieksche on- derdanen schade is berokkend en benadeeling van buiten Griekenland wonende buitenlan- ders niet strafbaar is. Het eenige wat de autoriteiten zouden kunnen doen is de firma ontbinden. DE SPREKENDE FILMj In Amerika wordt thans de eerste spreken- de leerfilm vervaardigd en kosten van de „University Film Foundation" van de Har vard Universiteit. Er zal een overzicht in wor den gegeven van de gescliiedenis van den staat Massachusetts van de stichting tot den tegenwoordigen tijd. De titel van de film luidt: „De hoeksteen van Amerika". Men is reeds met de opnamen begonnen Daar de benoodigde toestellen voorloopig nog vrij duur zijn, kunnen de meeste scholen er zich nog geen aanschaffen. Er zijn daarom speciaal voor scholen kleinere toestellen ge- construeerd, die weldra op de filmtechnische markt verschijnen zullen. De toestellen zullen bestaan uit een projectie-apparaat, geluidver- sterkers, een luidspreker en een projectie- scherm. Ze zullen klein genoeg zijn om in een auto te worden vervoerd en man zal ze gemak- kelijk kunnen opstellen in een schoollokaal. WAAR REMARQUE ONDER GEBUKT GAAT. W. Duesberg zegt in ,,1'Oeuvre" naar aan- leiding van de enorme populariteit van ..Im Westen nichts Neuss": „Het 800e duizendtal is verschenen!'... Het spreekt vanzelf, dat een dergelijke Schlager in den boekhandel ook voor den schrijver een goed zaakje is, vooral in Duitschland met zijn hooge boekenprijzen. (Men houde in het oog, dat de schrijver een Franschman is.) „Im Westen nichts Neues" wordt verkocht voor 4.50 Mark of 2,70, 800.000 maal f2,70 is 2.160.000, waarvan de schrijver 20 pet. ont- vangt, om niet te spreken van de vertalingen en de filmrechten. Erich Maria Remarque is een zeer sympa- thieke en bescheiden jonge man, en wie ja- loersch op hem is, deed beter, hem zijn suc- ces te vergeven, wat hij overigens zelf niet doet. Remarque gaat er onder gebukt, dat hij zoo in de hoogte gestoken wordt. Hij is bang voor den roem, dien .men hem bezorgd heeft en vindt dat die zijn krachten te boven gaat. Hij vertelt: Al jaren lang heb ik gepoogd, littera- tuur te scheppen. Ik heb een tooneelstuk wil- len schrijven. Maar ik begreep, dat ik daar- voor geen talent had. Ik heb geen fantasie. Toen heb ik verteld, wat ik beleefd heb en ik heb mijn boek gemaakt. Maar scheppen uit de fantasie? Een kunstwerk makenDat kan ik niet!" En zoo is deze man van 30 jaar zeer be- droefd over de verwachting, die hij gewekt heeft en verklaart zich niet bij machte, om aan die hoop te voldoen. Zijn succes overstelpt hem. Bescheiden als hij is, wenscht hij, dat men hem zal vergeven. Hij wil zijn eigen leven leven en niet het leven, dat zijn uitgevers voor hem bestemd hadden. Hij heeft gewei- gerd, zich in het openbaar te toonen, en de lezingen, die men hem zoowat overal in Duitschland wilde laten houden, hebben nooit plaats gehad. Hij is een heel gewone man en iedereen wil in hem een buitengewoon mensch zien. Dat is zijn ongeluk. En het maakt hem bitter en melancholiek." MEDISCHE VERSTROOIDHEID. De Berlijinsche politie en justitie houden aich bezig met den dood van den 32-jarigen Deenscben onderwijzer Hans H., die 26 Augustus na een operatic in een ziekenhuis te Steglitz is overleden. Bij de operatic vond men in den buik van den patient een 14 c.M. lanige chirurgische schaar, die bij een vroe- gere operatie te Flensburg moet zijn ver- geten. Of de schaar oorzaak is geworden van den dood van H., of althans de buikvlies- ontsteking heeft veroorzaakt, waarvoor de man te Steglitz geopereerd is, staat nog niet heelemaal vast. De justitie zal de zaak ech ter in ieder geval onderzoeken. Vergadering van Dinsdag 24 September 1929, des namiddags 2 uur. (Vervolg uit het Tweede Blad.) 12. Vaststelling nieuwe politieverordenlng. De VOORZITTER merkt op, dat er twee adressen zijn ingekomen, in verband met de vaststelling van een nieuwe politieverorde- ning, n.l, een verzoekende het opnemen van bepalingen betreffende winkelsluiting en een verzoekende die bepalingen niet op te nemen. Het eerste is een adres van J. Visser-Koole en 62 andere winkeliers, luidende als vol-gt Geven met verschuldigden eerbied te ken- nen, ondergeteekenden, alien winkeliers in de gemeente Axel; dat in verscheiden gemeenten de verplichte winkelsluiting is ingevoerd; dat dit in deze gemeente niet het geval is, hoewei in diverse plaatsen van ons land van ongeveer dezelfde beteekenis daarvoor wel een regeling is getroffen; dat dit ook voor de gemeente Axel ge- wenscht is, daar toch ook de winkeliers recht hebben op een zekeren rusttijd en de invoe- rin-g van een dergelrjke verplichting de gezin- nen der winkeliers ten goede komt; dat sluiting op een vervroegd uur in onder- linge overeenkomst tusschen de winkeliers niet mogelij-k is, als gevolg van de ver door- gevoerde concurrentie, die in alle winkel- bedrijven, ook in deze gemeente bestaat; dat zij vernamen, dat bij bet gemeente- bestuur de berziening van de politieverorde nlng in voorbereiding is; dat zij daarom ibeleefd verzoeken, daarin op te nemen, een regeling tot verplichte win kelsluiting, waarbij worde bepaald, dat de winkels zullen gesloten zijn; gedurende den zomertijd des avonds om 9 uur, en gedurende den tijd, dat de zomertijd niet is ingevoerd, om 8 uur; met dien verstande, dat dit in alien gevalle tien uur wordt voor de Zaterdagen en voor de week vddr Paschen, Pinksteren en Sint- Nlcolaasfeest en Kerstfeest, alsmede voor de dagen der week, waarin laatstbedoeld feest valt en daaraan voorafgaan. Het andere adres is van P. A. Wondergem en 50 andere winkeliers en van den volgen- den inhoud: Het Is cms bekend, dat in deze gemeente pogingen zullen worden aangewemd om in de nieuwe politdeverordening bepalingen te krij- gen inzake de winkelsluiting. Wij hebben de eer Uwen Raad beleefd te verzoeken, in deze landelijke gemeente derge lijke bepalingen niet vast te stellen. Op grond van verkregen resuitaten elders, „geen steden" werkt een dergelijk verbod ont- stemmend omdat: voor de ingezetenen hieruit een groot on- gerief voortvloeit en voor de zakenmenschen een onberekenbaar nadeel. Bij niet strenge toepassing van deze bepalingen zal op ver- schillende wijze clandestien worden verkocht, waardoor de bepalingen spoedig geheel waar- deloos zullen worden. Redenen waarom Uwen Raad beleefd ver- zocbt wordt op een dergelijk verzoek niet gunstig te beschikken. Burgemeester en Wetbouders stellen voor, de politieverordening, zooals deze aan de leden is toegezonden te behandelen en vast te stellen. Het advies van de Gezondheids- commis-sie is gevraagd, doch nog niet ont vangen. De definitieve vaststelling der politie verordening kan dan plaats hebben in een volgende vergadering, nadat bet advies zal zijn ingekomen. Met betrekking tot de ingekomen hiervoren vermelde adressen in zake winkelsluiting ad- viseerem Burgemeester en Wetbouders geene bepalingen daaromtrent in de verordening op te nemen. De rijkswetgever zal met 1 Janu- ari a.s. de Arbeidswet 1919 ook voor den arbeid in winkels volledig in werking doen treden en zullen de bepalingen van bet werk- tijdenbesluit van kracbt worden. Om nog verder te gaan lijkt hen voor deze gemeente niet gewenscht. Zij verwachtten bij bet in 't leven roepen van dergelijke bepa lingen, hetzelfde resultaat als in 1918 toen op verzoek van 65 winkeliers een dergelijke ver plichting is ingevoerd. Nog geen twee jaar daama werd op verzoek van 70 winkeliers uit deze gemeente de bepalingen betreffende de verplichte winkelsluiting ingetrokken. De beer 't GILDE merkt op, dat er met betrekking tot de ingediende rekwesten heel wat zou te zeggen zijn, maar de ervaring heeft geleerd, dat Axel daarvoor nog niet rijp is. Het heeft hem verwonderd, dat zoovelen bet adres hebben geteekend, en vindt bet jammer, gezien de opvoedkundige strekking, die van dergelijke maatregelen uitgaat, dat daarvoor bier zoo weinig sympathie bestaat. Spreker zal bier voor -die maatregelen geen verder pleidooi gaan houden en de maat regelen van anderen aard afwacbten, en zien wat de wetgever in dit opzicht zal doen. Hij begrijpt niet bet verzet tegen dergelijke maatregelen, aangezien er tocb wordt ge vraagd om in de weken v66r de feestdagen de winkels tot 10 uur te mogen open houden. Hij vindt het jammer, dat bet geen sympathie heeft. De beer OGGEL: U kunt tocb een tegen- voorstel doen. De heer 't GILDE: Ik heb daarover wel gesproken, maar bemerkt, dat een voorstel bij mijn medeleden geen voldoende steun on- dervindt. De beer VAN DIXHOORN begnjpt met, dat bet eerst meegedeelde adres gezonden is; indien er winkeliers zijn die op een bepaald uur willen sluiten, hebben ze daarvoor alle vrijheid. Er zijn er toch die dit reeds doen. We breken nu den hals reeds over verschil- lende verboden en klagen daarover dikwijls. •F.n zouden we er nu nog meer moeten gaan maken? Spreker kan er niet aan mee- werken. De beer VAN DE BILT: We hebben een winkedsluitingsverordening gehad, maar die ging niet op. Er werden al spoedig verschil- lende voorstanders veranderd in tegenstander. Er werden winkeliers, die het verzoek getee kend hadden, wegens overtreding verbali- seerd. Toen waren ze er tegen, maar er bleek ook uit, dat ze den maatregel dien ze ge vraagd hadden, zelf ntet nakwamen. Het slaat voornamelijk op winkels die met perso- neel werken. De groote zaken zijn echter bet eerst aan den gang, doch sluiten ook de middags en -des avonds. De kleme w^®lie genieten al meer gedwongen rust dan bun lie is en willen nog gaame wat doen, al is he ook des avonds. Hij kan er ook niet aan meewerken om die bepaling in de politieverordenmg opte nemen; die is toch al zoo lang. Hij bad ge hoopt, dat die wel de helft kleiner zou zijn, mpe VOORZITTER zal, om een beslissing uit te lokken, het voorstel van Burgemeester en Wethouders in stemming brengen. De heer 't GILDE: Is dat wel noodig, mijnbeer de Voorzitter, er is tocb memand die hoofdelijke stemming vraagt? De VOORZITTER: Er zijn twee adressen, van tegenovergestelde strekking en daarom acht ik he-t beter, dat de leden zich bij stem ming uitspreken. Het voorstel van Burgemeester en Wetbou ders om geen bepalingen met betrekking tot winkelsluiting op te nemen, wordt aange- nomen met 10 stemmen voor. Voor stemmen de heeren J. de Feijter, Ros ter, Van Dixhoom, Dieleman, P. de Feijter, Oggel, Kruijsse, Van de Bilt, Claessens en Wolfert. De heer 't Gilde ontboudt zicb van stemmen. De VOORZITTER stelt alsnu aan de orde de behandeling der politieverordening. De beer 'it GILDE wenscht daaromtrent in het algemeen iets te zeggen. Hij merkt allereerst op uiithoofde van zijn dagelijksche bezigbeden, niet die zorg aan deze nieuwe politieverordening te hebben kunnen besteden, die eigenlijk wenschelijk zou zijn. Toch ver- keert hij sterk onder den indruk, dat men ook -al heeft men er meer dan een jaar op zitten broeden nog niet kan spreken van een gemo- derniseerde politieverordening. Er staan in deze politdeverordening naar het hem voorkomt een massa dingen die reeds bij andere wetsbepalingen zijn geregeld. Verder, dat zal straks nog nader blijken, staan er verscheidene artikelen in welke niet of onmogelijk gehandhaafd kunnen worden. Deze moesten naar zijn meening acbterwege zijn -gebleven daar de heeren tocb wel zullen gevoelen, dat bepalingen die totaal niets uit- werken of anuitvoerbaar zijn of blijken, soms in emstige mate bet gezag afbreken, Wat de redactie van de nieuwe verordening betreft deze is al zeer slordig en zal nog wel zeer nauwkeurig behooren te worden herzien. Den logischen gang zou voorts ook moeten zijn, dat de verbodsbepalingen voorafgaan aan datgene, wat in art. 9 is vervat, n.l. dat de overtreding der bepalingen zal worden ge straft met hecbtenis van ten boogste 6 dagen of een geldboete van f 25. Waar volgens de 2e alinea van dit art. 9 reeds aanstonds naar art. 51 verwezen wordt, dat dus eerst veel later volgt, zullen de hee ren bet wel met hem eens zijn, dat dit artikel bier niet op zijn plaats is maar aan het slot moet volgen. Verscbillende bepalingen in de politieveror dening getuigen ervan, dat men zicb maar zeer weinig vergewist heeft van de tijdsom- standigheden, b.v. ten aamzien van het groote wereldbedrijf dat in het Westen van de ge meente in wording is en waar ook een groote bebouwde kom zal ontstaan indien niet alle voorteekenen bedriegen. Het zal na verloop van een betrekkelijk klein aantal jaren blij ken, dat deze bepalingen voor een deel moei- lijk toe te passen zullen zijn voor den nering- doenden stand. Ook voor de kom worden verscbillende bepalingen zooals de sluitings- uren der cafe's hoe 1 anger hoe bezwaarlijker nu blijkt, dat deze zonder meer uit de oude verordening zijn overgenomen. Er is nu nog tramverkeer, to.v. omstreeks 11 uur des avonds. Met zoo'n tram kunnen tocb ten alien tijde roizigers medekomen, die terecbt moeten in hotels, terwijl bet reeds om half elf sluitingstijd is en des Zondags nog vroeger. Verscbillende andere bepalingen, die zijn sympathie niet hebben zouden aanleiding kunnen zijn, dat hij tenslotte aan deze politie verordening zijn stem zou moeten onthouden. Het spijt spreker nogmaals, dat de tijd voor degelijke studie hem -heeft outbroken, betgeen hem echter niet weerhouden zal ver scbillende opmerkiingen te maken of even- tueel voorstellen te doen. De beer P. DE FEIJTER stemt bet den beer 't Gilde toe, dat er over het ontwerp heel wat te zeggen valL Er staat veel in, maar toch heeft hij er iets in gemist dat bij er graag in zou zien, nl. dat -bet verboden is om des Zonidags in winkels te verkoopen met open ramen. De VOORZITTER merkt op, dat bij dan daaromtrent bij de betrokken af-deelmg een voorstel kan doen. Overgegaan wordt tot de artikel-sgewijze behandeling. HOOFDSTUK I. Algemeene bepalingen. Artikel 1. Onder vergunning wordt in deze verorde ning verstaan schriftelijke vergunning, voor zooverre door den belanghebbende niet be- wezen wordt, dat de vergunning mondeling verleend is. Art. 2. Ieder, wien bij deze verordening bevoegd- heid is gegeven tot het verleenen van vergun ning, kan daaraan voorwaarden verbinden. Art. 3. Hij, die bandelt in strijd met, of niet na- komt de voorwaarden, verbonden aan een vergunning, hem overeenkomstig deze veror dening verleend, wordt geacbt te hebben gehandeld zonder vergunning. Onder handelen wordt in dit artikel ver staan zoowel doen, als hebben of nalaten. De heer VAN DE BILT wil hierin gelascbt zien „of bevelen te doen", opdat iemand die een opdracht heeft welke tot een overtreding leidt daarvoor ook de verantwoordelijkheid zal dragen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat voor overtreding van dit artikel beboor-t te j worden gestraft hij die de overtreding begaat. De heer KRUIJSSE merkt op, dat men den dader niet kan vrijlaten en dezen zich laten i beroepen op een lastgever. Veronderstelt.dat iemand opdracht zou geven om te stelen, of erger De heer VAN DIXHOORN acht wijziging niet noodig; als men iemand in dienst beeft is men tegenover derden door -de wet verant- woordelijk voor de schade die deze veroor- ZaDet heer DIELEMAN noemt de bedoeling van het artikel goed, doch de redactie wat ongelukkig. De VOORZITTER acht bet artikel juist en goed de bedoeling weergevend. Het betreft hier het overtreden van verleende vergunnin- gen en dit kan alleen door den houder ge- I perceeien No. 557 en scbieden, zoodat deze ook terecht verant- grens van de Spoorbaan woordelijk is. Het artikel wordt ongewijzigd aangenomen Art. 7. De opsporing van overtredingen dezer ver ordening wordt behalve aan de ambtenaren aangewezen bij artikel 141 van het Wetboek van Strafvordering, opgedragen aan de amb tenaren en beambten van de gemeente-politie. De beer 't GILDE vraagt, welke ambtena ren bier bedoeld worden. De VOORZITTER: Verschillende catego- rien ambtenaren, genoemd in bet Wetboek van Strafvordering. Art. 8. Zoo dikwijls de zorg voor de nakoming van de bepalingen der na te noemen artikelen dezer verordening dit vereischt, zijn de amb tenaren en beambten van de gemeente-politie bevoegd, te alien tijde de woningen en de lokalen der ingezetenen buns ondanks binnen te treden. Art. 9. Overtreding van de bepalingen dezer ver ordening wordt voor zoover die overtreding niet bij een wet of algemeenen maatregel van bestuur is strafbaar gesteld, gestraft met hechtends van ten boogste 6 dagen of geld boete van ten boogste 25 gulden. Bij overtreding van artikel 51c dezer ver ordening kunnen bovendien de voorwerpen, waarmede de overtreding is gepleegd, voor zoover zij den veroordeelde toebehooren, wor den verbeurd verklaard. De been 't GILDE vraagt, of in dit ont werp dan nog overtredingen genoemd wor den, die reeds bij een wet of algemeenen maatregel van bestuur zijn strafbaar gesteld. En kan de gemeenteraad dan daaromtrent nog bepalingen voorstellen? De beer OGGEL geeft te kennen dat, in dien bij een overtreding blijkt, dat die reeds door den Rijkswetgever is strafbaar gesteld, de gemeenteverordening vervalt. De VOORZITTER deelt mede, dat deze be paling is gemaakt in overeenstemming met art. 161 der Gemeentewet, welk artikel een dergelijke bepaling bevat. Indien blijkt dat een overtreding strafbaar is gesteld bij de wet of algemeene maatregel van bestuur, dan laat de rechter de politieverordening buiten beschouwing en spreekt recht overeenkomstig de Strafwet. De heer KRUIJSSE acht bet ook onmoge lijk een verordening te maken, waarin niet iets zou voorkomen dat ook reeds bij een wet is geregeld. Zoodanige bepaling komt in de laatste jaren ook in de politieverordeningen van bijna elke gemeente voor. HOOFDSTUK H. Art. 10. De gemeente bestaat uit een kom, omvat- tende de wijken A, B, C, D, E, F. G. H. I, en J, benevens de buitenwijken K, L, M, N, O, P en Q. De beer 't GILDE acht de redactie van dit artikel niet jiuist; daarin staat, dat „de kom" der gemeente bestaat uit de wijken die en die „benevens" de buitenwijken K enz. Door dat woord benevens" wordt de gebeele ge meente tot kom verklaard. De VOORZITTER leest er dat niet uit, doch vraagt den heer 't Gilde dan eens een betere redactie aan te geven. De beer 't GILDE acht dat niet zijn taak. De beer J. DE FEIJTER geeft in over- weging te lezen in plaats van „benevens de buitenwijken" ,,en voorts uit de buiten wijken". De beer KRUIJSSE acht wijziging over- bodig, aangezien in art. 11 nog een nadere omschrijving wordt gegeven van het deel der gemeente dat onder ,,de kom" wordt ver staan. Art. 11. Onder „kom der Gemeente" wordt in deze verordening verstaan, bet grondgebied inge- sloten door eene lijn, loopende van het oude Tolhuis aan den Ter Neuzenschen weg met een lijn naar binnen buigende langs de hof- stede „Nooit Gedacht" tot aan den Butbdijk of Rijksweg, uitkomende achter langs de Buthstraat; van daar met een rechte lijn over de kreek naar den Liniedijk, loopende langs de Drie-Sehouwen, volgende den Hulsterschen weg tot over de brug, om van daar met een rechte lijn te gaan over het kanaal achter langs het perceei kadastraal bekend sectie F No. 783, en volgende't kanaal tot de eerste verkorting, volgende den weg over den Ar- mendijk en de spoorbaan en zoo met een ge- bogen lijn 15 Meter achter den Oudenweg am tot aan het oude Tolhuis. Art. 12. Onder bebouwde kom der gemeente" wordt in deze verordening verstaan, bet grondgebied ingesloten ten Noorden door de Spoorbaan, ten Zuiden door het kanaal, ten Oosten beginnende bij den Noordwesthoek van perceei kadastraal bekend gemeente Axel sectie D No. 1461 en 1459 en van sectie F No. 830; ten Westen beginnende bij den Zuidoost- hoek van perceei, kadastraal bekend, gemeen te Axel, sectie F No. 440, loopende in Noor- delijke richting langs de Oostgrens van de perceeien No. 440 en 89 en van sectie G No 1746 511. 519> 523 en 2400, benevens het vroegere \,Plaatje", den Nieuwendijk, den Oudenweg met wat daartusscben is gelegen en een gedeelte van den Grooten Noordpolder, ingesloten door de Zuidelijk-e grens van de 558 en de Noordelrjke Art. 4. Hij, die krachtens eene vergunning, hem overeenkomstig deze verordening verleend, iets doet, heeft of nalaat, is verplicht die ver gunning aan de personen, belast met de op sporing van overtredingen der bepalingen, tot afwij king waarvan hem vergunning is ver leend, op hunne eerste vordering ter inzage te geven. Art. 5. Waar in deze verordening gesproken wordt van perceei" wordt daaronder verstaan: elk huis, erf, gebouw of getimmerte, onder welke benaming ook. Art. 6. Voorzoover betreft de artikelen 14, 16, 17, 21, 25, 31 en 46 dezer verordening, wordt onder de benaming „eigenaar" ook verstaan de beheerder, en voorts een ieder, die krach tens eenig zakelijk recht, bezit daaronder be- grepen, beschikking heeft over bet onroerend goed in die artikelen bedoeld. Art. 13. Onder de buitenwijken verstaat deze veror dening de volgende gedeelten der gemeente. Wijk K. Te beginnen bij bet perceei ka dastraal bekend sectie F No. 766, loopende langs de perceeien kadastraal bekend sectie F No. 726, sectie E No. 667, sectie E No. 641, en sectie E No. 674, van daar naar de baan- wachterswoning, kadastraal bekend sectie D No. 1021, loopende langs bet kanaal tot sectie E No 688, verder een gedeelte van bet ge- hucbt Kijkuit langs den Armendijk of Lmie- dijk tot perceei kadastraal bekend sectie L Wiik L. Beginnende bij het perceei ka dastraal bekend sectie D No. 1400 aan bet andere gedeelte van het gebucbt Kijkuit, loopende met een gebogen lijn achter de hof- stede Reigersbosch", kadastraal bekend sec tie E No. 633, volgende den weg langs de ge- huchten Watervliet en 't Fort en verder vol gende de Beoostenblijschestraat achter langs bet perceei kadastraal bekend sectie D no. 1390 tot den Oudenweg. Wijk M. Beginnende aan den Zeedijk van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2