V I -li K. L r- Ru SPORT. V INGEZONDEN MEDEDEELINGBK "de orkaan op de bahama-eilanden. TER NEUZEN, 30 Sept. 1929. EEN PANIEK VOORKOMEN DOOR HET ETEN VAN SNOEPGOED. M VOETBAL. ■o HANDELSREGISTER. in het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROM. in te wrii\nsn en door zich des morgens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 't Voldoet iedereen. ven van welker uitslag zij een beslissenden omkeer ten nadeele van de socialisten ver- wacht. Dit is echter niet meer dan een ver- wachting en de gebeurtenissen kunnen boven- dien een heel anderen, nog onvoorzienen loop nemen, indien de Heimwehren voortgaan met hun dreigende betoogingen en het ten slotte tot botsingen met de elementen van links komt. men op het oogenblik kan zeggen is dat de toestand in Oostenrijk nog verre van .geconsolideerd is en dat de samenstelling van de nieuwe regeering geen waarborgen voor de opening van een tijdperk van verzoening biedt. SLAPTE BIJ KRUPP. De firma Krupp te Essen maakt bekend, dat zij zich door den slechten toestand in de ijzer- lndustrie genoodzaakt ziet een groot aantal Rarer arbeiders ontslag aan te zeggen. Het betreft hier ongeveer duizend man der gietstaalfabriek. VIER STEDEN ONDER WATER. 'Naar uit Mexico-City wordt gemeld, staan ten gevolge van overstrooming der rivier Moctazuma vier steden in den staat Hidalgo geheel onder water. Daar de vloed zeer snel kwam op zetten konden velen zich niet tijdig meer in veiligheid brengen. Volgens de laat- ste berichten zouden meer dan 100 menschen om het leven izjjn gekomen. Het grootste ge deelte van de bevolking in het getroffen ge- bied moet in de open lucht de komende nach- ten doorbrengen. 1 STEEDS MEER ONTHULLINGEN OVER HET TEGENWERKEN VAN DE VLOOT- BEPERKING. De Amerikaansche Senaatscommissie heeft besloten den „vlootpropagandist" Shearer, te ond'ervragen over zijn bemoeiingen ter Ge- neefsche conferentie van 1927 en over ziin werkzaamheden in dienst van Amerikaansche werven. j Steeds komen nieuwe onthullingen aan het licht. Voor de Senaatscommissie heeft de jour nalist Drew Peerson ernstige beschuldigingen geuit tegen de Amerikaansche vlootdeskundi- h m k Sen, die bij de ontwapeningsconferentie te Ge- f| neve in 1927 tot de Amerikaansche delegatie - behoorden. Volgens Peerson hebben deze veel tot mislukking van de conferentie bijgedragen. Peerson verklaarde, dat het hem zeer verwon- derd had te zien, dat tusschen de vlootdeskun- digen en Shearer zoo'n groote overeenstem- ming tegen het slagen van de conferentie be- stond en dat allerlei voorwendsels tot dit doel moesten dienen. Tusschen Shearer en de Amerikaansche vlootdeskundigen vond'en leyendige besprekingen plaats. Peerson is zelf bij een dezer besprekingen aanwezig geweest. Degene, die het levendigst de hoop uitte, dat de conferentie izou mislukken, was schout-bij- nacht J. M. Reeves, lid van den Amerikaan- schen marinestaf. Hetzelfde standpunt werd ingenomen door schout-bij-nacht Frank Scho- field en de kapiteins Frost en Train. A1 deze officieren waren het met Shearer Pens, dat de onderhandelingen maar moesten mislukken. Wat Shearer zelf betreft, verklaarde de ge- tuige, dat deze zeer verkwistend leefde, als groote mijnheer" was opgetreden en het klaar wist te spelen zijn berichten aan de pers zoo in te richten, dat zij aan hun doel beant- woordden. DE PAUS VERLAAT IN DECEMBER VOOR HET EERST ZIJN NIEUWEN STAAT. Paus Pius zal, naar de Romeinsche corres pondent van de „Ebln. Ztg." meldt, op 21 December voor het eerst de stad van het Vatikaan verlaten en per auto naar de kerk ban Carlo al Corso rijden. Italiaansche troe- pen zullen langs den weg zijn geschaard en voor de kerk zal de Paus worden ontvangen door de Italiaansche autoriteiten. Voor het- zelide altaar, waarvoor de Paus vele jaren ge- leden zijn eerste mis las, zal hij nu een hoog- ~s opdragen. Daarna keert' hij naar het W terug. CiJSIS IN DE IJZER- EN STAAL- l^'l STRIE. Maar uit Newport gemeld wordt, h^t d< ectie van de ijzer- en Staalfabrieken aldaar •e arbeiders en beambten Zaterdav j.l moe- ten ontslaan. Hierdoor worcTen ongeveer 3000 tot 4000 personen getroffen. Het stopzetten van het bedrijf is het gevolg van den scher- pen concurrentiestrijd die gedurende de laat- ste zes weken door de sterke prijsverminde- ri1^ der buitenlandsche maatschappijen is ontstaan. Indien niet spoedig tegenmaatrege- len worden genomen, zal het aantal werkloo- zen in dit gebied tot 20.000 stijgen. Volgens nadere berichten uit Miami, in Flo rida, heeft de orkaan op de Bahama-eilanden aan twintig menschen te Nassau (de hoofd- etad der Bahama's) het leven gekost. Geen enkel gebouw is er onbeschadigd afgekomen. De stad werd in duistemis gedompeld en de itelefoon werd onbruikbaar. De orkaan duurde van Woensdagavond tot den ochtend van Vrijdag. De stoomboot Princess of Montague werd op de rotsen geslingerd. De havendam van Nas sau is op verscheidene plaatsen weggeslagen. Men is beducht dat de orkaan ook Florida en Cuba nog zal teisteren. EINDE VAN DEN ZOMERTIJD. Onze lezers zij er aan herinnerd, dat de Zomertijd dit jaar eindigt in den nacht van Zaterdag op Zondag aanstaande. Zij die hun dus Zondagmorgen gelijk willen zien Twee politie-ambtenarern te Jeruzalem, ma- jo«r Harrington en zijn adjunct, Ibrahim Bey btahboeli, hebben naar de Daily Chronicle ver- telt, een paniek bezworen die dreigde te ont staan door dat de Arabieren het praatje rond .strooiden, dat de Joden aan de Arabieren ver- giftigd lekkers verkochten. Arabieren kwamen met de „vergiftigde" bonbons op het politie- bureau en vertelden daar hetzelfde praatje. Majoor Harrington ried hen aan niet zoo kin- ierachtig te zijn om aan dergelijke praatjes gelopf te hechten. En meteen at hij de bon bons een voor een op en verklaarde dat zij heel lekker waren. De Arabieren verwachtten leder oogenblik den majoor dood te zien neer- vailen en toen dit niet gebeurde, slaakten zij luicle kreten van verbazing. Iha-ahim Bey had een dergelijke ervaring: Hij was een opgewonden menigte Arabieren tegengekomen die een aantal Joden hadden ^tegengehouden met een partij vijgen bij zich, J ffie volgens de Arabieren eveneens vergiftigd zouden zijn. „Onzin", zei Ibrahim Bey en hij begon dadelijk een paar vijgen op te eten. Ook hier bleef het door d'e Arabieren verwachte dooivallen uit... Itytar de paniek werd door deze officieele met den officieelen tijd houden die v66r het naar bed gaan een uur stil of zetten die een uur achteruit. De openbare klokken worden des nacht 3 uur een uur teruggezet. CHR. WINTERLEZINGEN. In de Woensdagavond gehoudetn jaarlijk- sche vergadering van leden der Ver. voor Chr. Winterlezingen alhier, werd verslag uit- gebracht over het seizoen 19281929. Het financieel verslag wees weder een batig saldo aan. Het voomemen bestaat, dat in den a.s win ter zullen optreden: Op 6 Nov. Ds. J. L. van Leeuwen, Herv. predikant te 's Gravenbage- op 18 Dec. Ds. D. J. Couvee, Geref. predikant te Hillegersberg; in Januari Ds. M. Gerritse, Herv. predikant te Amersfoort en in Februari Ds. W. Semen, Geref. predikant te IJmuiden. De aftredende bestuursleden, de beeren J. C. Jansen en J. de Bruijne Mz., werden met bijna algemeene stemmen herkozen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 28 September stonden als werkzoeken- den (betgeen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs inge- scbreven: Transport- en losse arbeiders 86; zeelieden 2; centrale-machinist 1; halfwas- automonteur 1; kantoorbediende 1; chauffeur 1, metselaar 1; totaal 93; alzoo verminderd met 30 personen sinds 21 September. R ADIO V ORSTBERICHTEN. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat van 26 September 1929 af tot nadere aankondiging nachtvorstverwachtinigen radio- telefonisch worden geseind door het Station van het Koninklijk Nederlandsch Meteorolo- gisch Instituut te De Bilt (P, I. M.). Deze berichten worden uitgezonden op de golflengte 1470 M. te 15.45 uur en te 21 uur Amsterdamsche zomertijd (in het laatste ge- val na het gewone avondweerbericht). Van 7 October 1929 af geschiedt de ultzending te 15.45 uur en te 20 uur Amsterdamschen t(jd. NAJAARSZITTING DER STATEN VAN ZEELAND. De tweede gewone zitting der Staten van dit gewest in 1929 is door Ged. Staten vast- gesteld op Dinsdag 22 October a.s., des na- middags te half acht ure. Het ligt in de be- doehng, om de verslagen der afdeelingen te behandelen op Dinsdag 12 November, des voormiddags te 11.15 uur. RIJBEWIJZEN. De aandacht van houders van rijbewijzen wordt er op gevestigd, dat, aangezien de gel- digbeidsduur van de rijbewijzen, afgegeven ingevolge de bepalingen der gewijzigde Motor- en Rijwielwet, op twee jaren is gesteld, de op 1 November 1927 en op verdere data afge geven bewijzen te beginnen met 1 November 1929, moeten worden vemieuwd. De benoodigde formulieren voor het aan- vragen van een nieuw rijbewijs zijn verkrijg- baar op de secretarie van de plaats hunner inwoning tegen betaling der leges ad /1,50. Tevens wordt er op gewezen, dat het ten zeerste aanbeveling verdient de formulieren m te dienen ongeveer maand v66rdat de geldigbeidsduur van het rijbewijs zal zijn ver- streken. teneinde tijdig in het bezit te ge- raken van een vemieuwd rijbewijs. SLUISKIL. De staking aan de Cokesfahriek verloopt over het algemeen mstig. Enkele kleine inci- denten deden zich tot dusverre voor, waar- van er1 een om het komische van bet geval wel vermeldenswaardig is. Men weet, dat er Donderdag ruim 30 Franschen arriveerden, via Gent. E6n hunner was onderweg bij het overstappen zijn makkers kwijtgeraakt en kwam zoodoende een trein later te Sluiskil aan. Daar viel hij am zoo te zeggen in de handen van een groepje stakers, die zich wel- willend over hem ontfermden. Zij deden hem plaats nemen aan een tafeltje in een caf6 alhier, gaven hem te eten en te drinken en kochten zelfs een kaartje voor hem, waannee hij per eerste gelegenheid teruggetranspor- teerd werd naar Belgie, nadat hij had moeten beloven, zich hier niet weer te vertoonen. Men heeft dezen Franschman, fwien dus op komische wijze de gelegenheid tot het zich aanmelden ontnomen is, overigens geen haar gekrenkt. Het gerucht in de omgeving als zou hij door .de stakers mishandeld zijn, is ten eemen- male oajuwt. Het beiricht in ons blad van Vrijdagavond, dat verstrekt was van de zijde der politie, betreffende het gooien met steenen naar den directeur, behoeft eenige aanvulling. Naar aanleiding daarvan hebben de leiders der stakers een onderhoud gehad met den kapitein der Kan. marechaussbe. De stakings- leiding verzekerde, alles in het werk te zullen stellem, dergelijke dingen te voorkomen, maar zij meende te moeten betwijfelen, of er ge- gooid is door stakers. Indien dit onverhoopt gebeuren mocht, zal zij niet aarzelen, tegen de schuldigen op te treden. De stakingslei- ding verzoekt verder het publiek, zich rustig te houden, vooral des avonds, en bijv. iedere demonstratie voor de woning van den direc teur achterwege te laten. Van de zijde der leiding is voorts den sta kers op het hart gedrukt, zich in deze dagen meer nog dan anders te wachten voor mis- bruik van sterken drank. n.l. dat deze dagen niet betaald of gegeven mogen worden, omdat zij maar enkel wenscht te betalen voor arbeid, die gepresteerd is. We hebben gepoogd, de directie van dit starLdpunt af te brengen, doch deze beriep zich op de gewoonten, die in Frankrijk heerschen, en vergat, dat haar fabriek in Holland staat". Aan het slot van dat artikel ontleenen wii nog de volgende passage: „De directie van de cokesfabriek staat niet tegenover de organisaties en wenscht met haar te spreken. Zij was echter niet bereid eenige verbetering in de arbeidsvoorwaarden aan te brengen. Dit staat nu wel even anders De directie der stijfselfabriek te Sas van Gent moet nog leeren met de vakvereeniging overleg te plegen en dan gelooven wij, dat bet in de toekomst mogelijk zal zijn, met ver- mijding van scherpe middelen tot overeen- stemming te geraken'\ Tot zoover de aanhalingen uit „De Fa- brieksarbeider", welke, objectief geschreven den aard der conflieten scherp weeirgeven. Zaterdagmiddag is aan de stakende ar beiders het nog verschuldigde loon uitbetaald Tevens is medegedeeld, dat alle werklieden, die zich niet tot werken hebben aangemeld, zich als antslagen kunnen beschouwen. Als bewijs daarvan heeft ieder zijn rentekaart meegekregen. Het gaat dus in waarheid hard tegen hard en het einde van het conflict ligt vermoedelijk in een ver verschiet. Een drietal Belgische surveillanten, die aan- vankelijk aan het werk wilden blijven maar daarvan uiteraard niet veel plezier ondervon- aen, hebben ten slotte hun werk ook neer- gelegd. Afgezien van een enkele werkwillige, zijn alzoo slechts een kleine 50 Fransche en Belgische arbeiders binnen de fabriek. Na- tuurlijk kan dit handjevol het geweldige be drijf niet in werking houden, ook al werken chefs en ingenieurs zelf hard mee. De staking omvat thans circa 450 arbeiders uit onderscheidene gemeenten in de omgeving en uit Belgie. Daarvan zijn er 180 aangeslo- ten bij den R. K. fabrieksarbeidersbond, ter- wijl ruim 250 modem georganiseerd z(jn n.l. deels in de Nederl. Vereen, van Fabrieks- arbeiders, deels in de Belgische. Nog geen 5 is ongeorganiseerd. Op het einde der week vonden nog ver scheidene zeer druk bezochte vergaderingen plaats, waar de situa/tie nader onder 't oog gezien werd en de steunregeling vanwege de vakbonden werd vastgelegd. De stakers houden nauwlettend de bakkers, slagers, winkeliers, enz. in 't oog, of er mis- schien artikelen naar de fabriek gebracht worden, die bestemd zijn voor de Franschen en Belgen, die, gelijk bekend, alien binnen de fabriek verblijf houden. Zoo werd door op- schriften op muren ter kennis van diverse leveranciers gebracht, dat zij met levering moesten ophouden. Voorzichtigheidshalve is daaraan ook ge volg gegeven. E6n hunner verscheen uit zich- zelf op een vergadering, om te verklaren, dat hij ongemerkt er in geloopen was, maar ver zekerde, dat hij niets meer leveren zou, nu bij wist, voor wie zijn artikel bestemd was geweest. Een slager uit een naburige plaats kon met zijn kar terugrijden, zonder zijn vleesch gelost te hebben. Hij heeft zich sindsdien niet meer laten zien. Blijkt hieruit dus, dat de stakers met het voomemen bezield zijn, den strijd hardnekkig door te zetten, ook de fabrieksdirectie schijnt geen halve maatregelen te gaan nemen. Zijn we good ingelicht, dan bestaan n.l. plannen, de oude ovens niet meer in gebruik te nemen en zoo spoedig mogelijk over te gaan tot fa- brieksuitbreiding en bouw van nieuwe ovens. Dit lag toch reeds in een nabij verschiet, maar schijnt door de staking verhaast te worden. We hebben dienaangaande nog geen stellige bevestiging gekregen, maar indien het ge rucht betreffende blijvende buiten werking stelling der oude ovens juist is, dan is het niet minder dan alarmeerend in vollen omvang, want dan zouden naar schatting ruim 100 ar beiders overcompleet worden. Dit besluit schijnt genomen, hoe ook het resultaat der staking zjj. Daama zou dan de directie be reid zijn, de overige arbeiders weer aan te nemen op een hoogeren loonbasis. Het zal spoedig blijken, wat daarvan juist is, maar dat we met onze berichtgeving daaromtrent niet alleen staan, moge blijken uit het feit, dat het ,,Rotterdamsch Nieuwsbiad" een vrij- wel overeenkomstig becieht bevat. bedolven onder de veule blaren. Amico, ik sting stijf van d'n schrik bij die De groote pers schenkt algemeen be- langstelling aan de staking alhier. De cokes fabriek heeft er plotseling ongewone bekend- heid door verkregen. ,,Telegraaf',,Handelsblad", Nieuwe Rotterdamsche Crt/', „Maasbode", „De Tijd", „De Oourant", zij alle pub'liceeren meer of minder uitgebreid het verloop der staking. De meer plaatselijke en streek-pers blijft natuurlijk niet achter. De „Fabrieksarbeider", het orgaan van de Nederl. Vereeniging voor Fabrieksarbeiders geeft op de voorpagina een origineele sta- kingskalender, waarop Sluiskil en Sas van Gent niet vergeten zijn. Ditzelfde blad geeft ook een uitvoerig overzicht van de voorbe- sprekingen der staking. Aan dit overzicht van de hand van ,,Js" (Jurgens) ontleenen wij het volgende: ,,De vertegenwoordigers van de Cokes fahriek (het gaat hier over de conferentie te Den Haag met Mr. Aalberse. Red.) deelen mede, dat zij niet bereid waren de verbete- ringen toe te staan, zooals die door de orga nisaties waren geeischt, doch wel bereid was eenige verbetering te geven. Nadat de par- tijen met den Rijksbemiddelaar hadden ge- sproken, werd door de directie toegezegd, dat zij bereid was den Zondagsarbeid met 50 te betalen en voor een deel van de arbeiders 5 cent uurloonverhooging te geven. Wat be treft de doorbetaling van Chr. feestdagen en het geven van vacantie meent de directie het standpunt te moeten innemen, dat haar door de hoofddirectie in Frankrijk is vooreezee-d HULST. In een vergadering van de comity's welke de feestelijke viering van het 750jarig bestaan der stadsrechten voorbereiden, werd medege deeld, dat de Kon. goedkeuring verkregen is om een loterij op touw te zetten, waarbij 20.000 loten van 1 gulden mogen uitgegeven worden ter verkrijging van een fonds voor het aanbieden van een carillon in den kerk- toren aan het gemeentebestuur. Besloten werd, een crediet bij den gemeen- teraad aan te viragen. Volgens mededeeling van den voorzitter bestaat het plan, de herdenking te doen plaats vinden in de tweede helft van Augus tus 1930. Door den gemeenteraad is overeenkomstig het verzoek van het comitd van gemeente- wege een crediet toegestaan van 4500. Door een comity uit de Stationswijk was een subsidie van f 300 gevraagd voor het hou den van een baankoers op den derden kermis- dag, 8 October. Burg, en Weth. stelden voor op dit verzoek afwijzend te beschikken. Be- zwaar bestond tegen de wijze waarop dit comity is gevormd (zonder algemeene oproe- ping). De voorzitter wilde als bewijs van sympathie ditmaal wel f 100 toestaan. De heer Blommaert stelde voor f 200 en dit werd met 5 tegen 3 stemmen en 1 onthouding aan- genomen. De heer J. Adriaanse werd benoemd tot onbezoldigd gemeente-archivarus. Aan den heer Poppe werd door den heer Lockefeer verzekerd, dat, indien deze bij de opening onlangs gehouden muziekfeesten geen uitnoodiging heeft ontvangen dit een vergissing moet zijn, doch dat opzet buiten- gesloten is. KOEWACHT. Naar wij uit goede bron vememen, zal aan de nieuwe meisjesschool staande op het Bel gische gedeelte dezer gemeente een vierde lokaal worden bijgebouwd. OOSTBURG. Benoemd tot Jeeraar aan de R. H. B. S. te Oostburg, de heer D. van Leeuwen, te Den Haag. DE ST AKIN GEN IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Daaromtrent bevat het Alg. Hbl. de vol gende beschouwingen en mededeelingen: Het standpunt van arbeiders en directie. Onze speciale verslaggever in Zeeuwsch- Vlaanderen meldt ons, in aansluiting aan de reeds gepubliceerde berichten betreffende de stakingen aan de Cokesfabriek te Sluiskil en een Stijfselfabriek te Sas van Gent, het vol gende: Hftt nistip-p Tr-rorH cvrv C31nIa1.I1 t varende, lachende Zeeuwsch-Vlaansche lan- douwen gelegen aan het kanaal TerNeuzen- Sas van Gent—Belgie, is thans ht terrein van een arbeidsconflict, zooals nog Z" in deze contereien is voorgekomen In de cokesfabriek te Sluiskil is een staking Welke na"en°e^ het g-ebeele per- soneel, dat voor het grootste gedeelte uit arb6iderS bestaat, omvat. Daar- naast hebben sedert eenige dagen te Sas van arbeid®rs van een stijfselfabriek het werk neergelegd en in lijdelijke berustinv wachten zij af of de directie hun verlangens om een betere vacantieregeling zal billijken. Het standpunt der arbeiders. -»r Ij8 heeI ^ipPer> vertegenwoordiger van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieks arbeiders, beeft ons omtrent de voorgeschie- deel'd Van CQnflicten bet volgende medege- De arbeidsvoorwaarden zoo zeide hij waren op deze fabrieken steeds minder gun- stig dan die in de bedrijven in Holland. Loo- nen, vacantieregelingen, overwerkregelingen en wat dies meer zij, zijn in de groote bedrij ven elders veel en veel beter dan hier en al mag niet worden verheeld, dat een 'verge- lijking van den levensstandaard van Sluiskil met dien van Amsterdam, niet ten gunste van de hoofdstad zou uitvallen, niettemin moest rekening worden gehouden met de om- standigheid, dat bepaalde regelingen even- goed hier konden worden ingevoerd ten voor- deele van de arbeiders als in Amsterdam. Vandaar dat de vakvereeniging de laatste maanden een intensieve propaganda had ge- voerd onder de arbeiders te Sas van Gent zoowel als te Sluiskil met de bedoeling hen tot organisatie en tot gemeenschappelijke actie aan te sporen. Zooals thans gebleken is, zijn deze pogingen van de zijde der vak- vereenigingen niet zonder resultaat gebleven Het meerendeel der Sluiskilsche arbeiders is thans georganiseerd en gezamenlijk vragen zij om betere arbeidsvoorwaarden, welke reeds bekend gesteld zijn. Het gemiddelde weekloon kan gerekend worden op 20, wat een lage taxatie wordt geacht. Het zrjn meerendeels unskilled labou rers, die uit het boerenland in de fabriek aan het werk zijn gezet. De meer geschoolde krachten verdienen loonen van 60 tot 70 cents per uur. Wanneer nu van vakvereen igingszjj de wordt aangevoerd, dat in Amsterdam mini- mumloonen van 28 tot f 32 per week wor den verdiend in gelijksoortige bedrijven en derhalve een eisch om te komen tot een mini- mumloon van /22 voor de SiuiskUsche arbei ders niet als onredelijk moet worden be- scbouwd, wordt uit het oog verloren, dat plaatselijke omstandigheden bij de beoordee- ling van deze vergelijking van overwegendeo invloed moet worden geacht. Een Zeeuwsche hoerenarbeider liet zich vol verontwaardiging over de staking uit. Het was schande, zoo zeide hij, dat deze men schen, die werkelijk niet slecht betaald wer den, nog om meer loon dorsten vragen. Wij verdienen niet meer dan 12 tot 15 in de week en werken daarvoor van 6 tot 6. Van andere zijde wordt de opmerking ge- maakt, of de directie van de cokesfabriek niet alles in het werk gesteld heeft om het conflict te voorkomen. Feit is, dat de direc tie een verzoek om loonsverhooging van een bepaalde groep van arbeiders, die daartoe een collectief request indienden, onderteekend door 148 man, heeft beantwoord met een loonsverlaging van een andere groep, waar- mede de requestranten gelijkstelling van loon vroegen. Daarmede werd een voomame aan leiding tot de staking geboren. De gelijkstel ling van loon immers werd thans verkregen ten koste van de kameraden, die daardoor eveneens tegen de fabrieksieiding werden in genomen. De vakvereeniging was thans een vruchtbare bodem voor een succesvolle actie bereid. En toen de directie later bereid was tot toegeven, althans wat betreft eenige zeer belangrijke eischen door de toezegging in- zake de verhooging van loon vijf cent per uur voor alien, met uitzondering van de arbeiders van de machinewerkplaatsen en van het ter- reinpersoneel, welke categorie volgens een hoogere klasse bezoldigd wordt, zouden ruim 300 man in inkomsten vooruitgegaan zijn nu zeggen de arbeiders: „alles of niets". Er is geconfereerd tusschen de fabrieks ieiding en de vertegenwoordigers der vakver- eenigingen uit en er na. De directie was be reid tot aanziemlijke concessies, doch toen zij zag. dat deze werden verworpen, heeft zij alle toezeggingen ingetrokken terwijl de- genen, die het werk neergelegd hebben, als ontslagen warden, beschouwd. Gevraagd, hoe de directie de verdere wikkeling van de situatie tegemoet ziet, ajjv. woordde zij, een afwachtende houding ce zu[_ len aannemen „Wij leven in oa^kerheid en weten niet wat de naaste toe!;omsl zal lb;m. g"en'\ --De waarscji^jhlijkheid is groot, "dat een 160 oude ovens, welke reeds sedert 1911 in bedrijf zrjn en welke gedurende den geheelen oorlog hebben stilgelegen, niet meer in wer king gesteld zullen worden, nu zij tengevolge van de staking niet meer onderhouden wor den en uitbranden. In verband hiermede kunnen circa 200 ar beiders worden gemist. De werkzaamheden op de fabriek beperken zich thans tot onder- houdsarbeid. Worden er reeds maatregelen genomen voor indienstneming van andere arbeiders van elders vroegen wij. Neen, speciale maatregelen zijn nog niet getroffen; wie zich aanmeld en geschikt be- vonden wordt, kan in dienst komen. Overi gens werden de stakers volledig uitbetaald voor de dagen, die zij hebben gewerkt. Wedstrijd-uitslagen van Zondag 29 Sept. Afdeeiing IV. le Klasse. N. A. C.W ilhel mina Longa—M.V.V. B.V.V.P.S.V. EindhovenN.O.A.D. RoermondWillem II 2e Klasse. T.A.C.Breda R.B.C.Zeelandia D.O.S.K.O.M.E.V.O, 3e Klasse. SinotoHulst Walcheren^Zeelandia II Vlissingen IITemeuzen 2—0 2—1 5—3 1—1 1—2 5I 6—3 1—2 0—6 2—3 1—10 SFQ TO n TO n Hulst Zeelandia H Temeuzen Middelburg H Walcheren Zierikzee Sinoto Vlissingen H 2 2 1 1 1 1 2 2 A. doelp. v.—t. 3 9-1 4 5-3 4 10-1 2 3-1 2 2-3 1-3 1-8 2-13 VLISSINGEN II—TERNEUZEN I. De eerste omwenteling van hot wiel dat men competitierad heet, heeft gisteren voor het eerste elftal plaats gehad en leverde een suc- ces op waar niet op gerekend kon worden. Met niet minder dan 101 werd Vlissingen H op eigen terrein verslagen. Wanneer het elftal door het niet moeten spelen van Vlissingen I nog versterkt was door een paar reserves dan is het begin der competitie voor haar niet be- moedigend, daar zij d'e twee eerste weken reeds heeft verloren. De voorhoede van Temeuzen was in goeden vorm, haar samenspel was sluitend en hare schotvaardigheid viel te prijzen. De midden- hnie heeft goed en hard gewerkt waardoor de voorhoede voldoende werd gevoed en deze voor het meerendeel van de wedstrijd voor het doel van Vlissingen zweefde.* De verdediging, over het algemeen goed, was gisteren bijzonder op dreef en het was een lust hoe telkens op een taktische wijze haar veld werd schoongeveegd of haar heiligdom verdedigd. Aan het maken van het groote aantal doel- punten, heeft heel de voorhoede braaf meege- daan en het was de rechtervleugel vooral die het den doelverdediger van Vlissingen dikwijls het nakijken gaf. Het eerste succes is Jbehaald. Met taaie vol- harding gestreden tot het gewenschte resul taat is bereikt! Het standpunt der directie. Zaterdagmorgen hadden wij een kort on derhoud met de directie van de Sluiskilsche Cokesfabriek, die ons haar standpunt inzake de staking uiteen zette. De directie betoogde dat zij bereid is ge weest partieele verbeteringen in te voeren, doch onmogelijk te kunnen overgaan tot een collectieve verhooging aller loonen, wijl hiervoor teveel' verschil bestaat in arbeids- prestatie en bovendien de beter betaalde groepen, die tot 70 cent per uur uitbetaald kregen, absoluut geen reden tot klagen heb ben. De stakers, aldus de directie, hebben het onderste uit den kan gewild en daarom valt hun het lid op den neus. De directie heeft steeds welwillend aan personeelswenschen het o°r geleend. Zij wijst er natuurlijk op, dat, toen eemigen tijd geleden goedkoope Belgische werkkrachten te krijgen waren, n.l. voor circa 3 franks per uur, zij toch de voorkeur gaf aan de arbeiders uit deze streken, die zij met 40 cent en hooger per uur betaalde. Zij voelt zich dan ook door den huidigen toestand zeer gedupeerd. Op onze vraag of enkele maanden geleden reeds collectief om loonsverhooging was ge vraagd, antwoordde de directie bevestigend. Zij gaf te kennen, dat toen ook reeds kleine verbeteringen na onderzoek van elk afzon- derlijk in de arbeidsvoorwaarden zijn inge voerd. De directie ontkent echter pertinent, dat zij dit verzoek beantwoord beeft met een ver- laging van het loon met 5 cent per uur voor een hooger bezoldigde groep arbeiders. De directie wii thans ook wel verbeteringen aan- brengen, doch zal zelf het daartoe strekkende onderzoek doen en elk geval afzonderlijk be schouwen. Zij schrijft de staking toe eendeels aan ver- ruiming van de arbeidsgelegenheid vanwege de bmnenkort in bedrijf te stellen, thans nog in aanbouw zijnde ammoniakfabriek van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote naast haar fabriek en anderdeels aan de werkzaam- heid van Nederlandsche en Belgische vakor- ganisaties. Wat het eerste betreft, wijst de directie erop, dat tot voor korten tijd het aanbod van werkkrachten, overstelpend was; velen kwa men een vaste betrekking vragen doch moes ten worden afgewezen, terwijl thans exobi- tante eischen worden gesteld. Wat het laat ste betreft, merkt de directie op, dat zonder de inmenging van de vakorganisaties het hooger fabriekspersoneel het werk zeker niet TERNEUZEN II—BRESKENS I Het is gisteren niet alleen voor het eerste elftal een dag van succes geweest, ook het tweede kan daarop bogen en het komt ons voor met meer trots dan het eerste, daar zjj naar verhouding een veel sterker elftal te bekampen had, in ieder geval een tegenstander waarvan het nog nimmer heeft kunnen win- nen. Zal het tweede elftal, nu aangemoedigd door het succes dat zij in haar eersten wed- strijd behaalde, het pad der overwinning blij ven bewandelen tot het goede einde is bereikt Wij vertrouwen dat alle spelers het vaste voornemen met zich omdragen: „de vorige competitie ons eerste elftal kampioen, wij nu! Voor de rust maakte de rechtsbinnen van Breskens, uit een als voorzet bedoelde bal welke echter in het doel woei, voor zijn club het eerste en eenige doelpunt 01. Met dezen stand werd ook gedraaid. In de tweede helft was Terneuzen, gesteund door den wind, het meest aanvallend. Wan neer op een gegeven oogenblik de rechtsback den bal krijgt toegespeeid, brengt hij dezen ver op, tot bij de back's van Breskens, waarna hij hem overgeeft aan de voorhoede. Uit dit opbrengen kwam Terneuzen's eerste doelpunt, want de rechtsbinnen gaf daarop den doelman van Breskens het nakijken 11. Eenigen tijd daama zorgde de midden voor, met een zeer kalm schot, voor de leiding 21. Hoe Breskens nu ook zwoegde voor een doel punt, de kans hiervoor kregen zij niet. Ver volgens was het Terneuzens linkshalf, die aan alle onzekerheid een einde maakte, door met een fraai gericht schot de score op 31 te verhoogen, met welken stand ook het einde- kwam. Kamer van Koophandel voor Z.-Vlaanderen te Ter Neuzen. In de week van 16—28 Sept. werden bij het bureau der Kamer de volgende zaken Ingeschreven: Coop. Landbouwvereeniging „Zeeuwsch- Vlaanderen" G.A., O 35. Voorz.: H. de Regt, Ter Neuzen; vice-voorz.: H. P. Pateer, Zaam- slag; seer.: J. Huijssein-Dieleman, penningm.; L .Ch. Wabeke, bestuurslld: J. J. Huijssen— de Bruijne, alien Ter Neuzen; comm.: K. de Kraker en L. W. de Regt, beiden te Zaamslag. W. de Smidt, Breskens, O 250, handel in automobielen, motoren, rijwielen, onderdee- len en aanvarwante artikelen, exploitatie van garage- en rep.-mrichting met al hetgeen tot dit bedrijf behoort. Venn.: W. de Smidt, Breskens en H. de Blieck, Groede. Gewijzigd: Firma L. G. Lockefeer, St. Jansteen, Wil- helminastraat, grossier in koloniale waren, agentuur- en commissiehandel. De handels- naam is gewijzigd in: Lambert Lockefeer. J .Smallegange, Provinciate weg O 21 Z, boomkweekerij en zaadhandel. Deze zaak is omgezet in een venn. onder firma, onder den naam: Smallegange en Schouten. Venn.: J. Smallegange en A. Schouten. Opgeheven W. de Smidt Wz., Groede, rijwielhandel en

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2