PKKDIKBEUBTE*. Feuilleton-vertellingen. 8KMEHQDK B1RICHTMT. Pam- 8cha,»knibriek. Woon- en Wlnkelhuis. een fSinke DiENSTBODE INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. lederr /maa z t\: BRABANTSCHE BRIEVEN. inbraak bij een kassier te EEN ZEILJACHT VERONGELUKT. EEN BANGE NACHT OP DE ZUIDERZEE. DAMMEN. SCHAKEN. Woningbureau, Noordstraat 96, Ter Neuzen. T E ROOP IT-- Walcheren, (het ging er toen om of Terneu zen dan wel Walcheren kampioen zou zijn) in Middelburg gespeeld, waar werd verloren met 7l, zegt de inzender verder, dat sedert geen enkeie match in het competitieverhand door Hulst is verloren en dat dit record niet mag verbroken worden. 1 Voor de Ter Neuzensche voetballers ligt in deze opwekking eene waarschuwing en het is te hopen, dat zij deze nlet in den wind zullen slaan, maar er integendeel voordeel mee trach- ten te doen, want een gewaarschuwd man geldt voor twee, zegt het spreekwoord. Het competitierad draait Zondag a.s. voor Temeuzen de eerste keer en wel te Vlissmgen tegen het tweede elftal van de club van dien naam. Reeds bij haar eersten wedstrijd zal Terneuzen al zijn krachten moeten inspannen wil zij niet met de kous op den kop naar huis worden gezonden. Het zal zeer waarschijnlijk een geduchte partij worden, vooral daar het te verwachten is, dat het tweede elftal van Vlissingen wel versterkt zal worden door eeni- ge reserves van het eerste elftal. Echter mag dit voor Terneuzen geen red'en zijn om den moed te laten zakken, integendeel, als de overwinning kan worden behaald op een ver sterkt elftal, smaakt deze des te zoeter. ISpelers van Terneuzen! Denkt er aan dat de kampioenstitel, welke gij in de vorige compe- titie hebt verworven, door U in eere wordt ge- houden niet alleen, maar dat d'eze moet om- gezet worden in promotie! Toont reeds bii den eersten wedstrijd, dat het U ernst is, dat gij alien het vaste voomemen hebt Uwe club te doen zegevieren. Met voile vertrouwen de competitie aangevangen en met taaie volhar- ding de kleuren verdedigd' van uw club, waar dit noodig zal zgn! Op U, spelers in de voorhoede, is het oog gevestigd, voor wat betreft het maken van doelpunten! Benut elke kans die geboden wordt en verknoeid deze niet door een te ver doorgevoerd samenspel! Middenspelers, van U hangt het af of de voorhoede productief werk kan leverenSteunt haar daarom met al Uwe macht en dan zal het succes niet uit- blijven! De verdediging is hecht en sterk. Wanneer geen misverstand haar parten speelt, zal zij haar heiligdom niet alleen verdedigen, maar ook schoonhouden. De elf spelers een geheel, dat moet de leuze zijn. Daar door het niet opkomen van den scheidsrechter, den Zondag 1.1. bepaalden wed strijd tusschen de Sassche Boys en Terneuzen II niet kon doorgaan, speelt ons tweede elftal hier Zondag feitelijk ook haar eersten wed strijd voor de competitie. Ook zij heeft reeds dadelijk een der sterkste clubs te bestrijden, n.l. Breskens, die in de vorige competitie een emstig candidaat voor den kampioenstitel ge- weest is. Echter hebben wij alle hoop, dat van haar meer verwacht mag worden, dan het vorig jaar, waarom wij met voile vertrouwen de competitie tegemoet zien. Spelers van het tweede, toont dat er dit jaar wel degelijk re- kening met U moet gehouden worden. Stelt het vertrouwen van de vele supporters niet te leur, en probeeft de groote uitgaven welke Uwe club"zich voor U moet getroosten, ren- dabel te maken. ZONDAG 29 SEPTEMBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen 9% u. en 2 u., Ds. P. J. Steinz, (van Gees. Sluiskil. 9 V2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2Y2 u., Ds. J. A. Raams, van Kloetinge. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hosk. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6V2 u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Per Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8Va en 19 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 24 Sept. 1929. Menier, Toen 'k van de week 's mergens opsting en naar m'n vaste gewoonte eerst effekes deur de raam d'n erft op- zag, ollee, ollee wa zag ie eruit! M'n daliaa's of liever gezeed: die van Trui da's nouw eenmaal on- zen hovenier op d'n hof laggen mee geknapte Stengels, bezemstelen-dik, teu- gen d'n grond geslagen. D'n enkelde die nog overbnd sting, daarvan vielen de spitsrond- toeloopende blomblaaikes stuk veur stuk zachtjes af as groote tranen, die in 't 1am- geslagen loof druppelden. Mijn goudsblom- men, ge wit daar mot Trui vanaf blijven, da's mijn blom! die, laggen as lamgeslagen teugen 't zaand verspreid, plat as 'n dubbel- tje, terwijl heel d'n erft bezaaid lag mee dooie takskes, afgerukte blaren, en daartusschen de hardgruune ballen van honderden afge- scheurde noten. Ok d'n perelefer was er nie zonder kleerenscheuren afgekomen. Peren as vusten, maar nog gruun as gras, 'nen enkeie had 'n klurke as 'n boerenmeid die teugen d'n wind ingeloopen had die kuste- lijke vruchten, ze laggen daar triestig en be- schadigd, in 't gras van d'n blijk, halvelings bedolven onder de veule blaren. Amico, ik sting stijf van d'n schrik bij die rinnewasie. ,,As ge nog langer op oew bloote voeten op de plevuizen bleft staan", riep Trui uit de beastee, ,,kunde-'t-nog te pakken krijgen. Ge staat daar net te kijken of ze veurbij mot komen!" 'k Mag zooiets wel op m'n nuchtere maag, wa gij Ja, amico, die wefkes, man, ze kunnen 't vuur zoo reusachtig aan oew teenen leggen, ee! Want ge mot weten ,da Trui da zoo riep vanuit de bedstee, da was heelemaal gin toeval! Sjuust ha 'k 'n briefke ontvangen, lichtblaauw van kleur, en mee 'n donkerblaauw voeringske in 't envelopke uit Haarlem! Nouw kunde zo6 aan d'n teut van oewen klomp vuulen, da zo'n briefke van 't vrouwvolk komt. En as ik zeg: vrouwvolk'', dan is da-d-ok weer gin toevallig toevalleke, want 't leek wel 'nen volks-oploop! Nie meer en nie minder sting er onder as: „3 twintigjarige meisjes". 'n Soort van petisie dus, zooas ze zo'nen lijst van onderteekenaren gewoonlijk noemen! „Gij doe-g-et maar in 't groot, welja" had Trui al gezeed. Want toen 'k 't smergens te lezen zat bij d'n koffie, had ze net zoolaank achter me heenen geloopen tot ze gezien had wie mijn te schrijven had op zulk schoon lichtblaauw pepier in zo'n gevoerd zakske. Da's 'n eigenschap van Trui, amico, (andere vrouwen zijn zo nie, geleuf ik, lach nou nie, aanders kijken ze in m'n kaarten) maar Trui is zoo merakels nuuwsgierig, ee! En waar ga-g-et nouw over, ge mag 't grust weten, over een van m'n leste brieven, waarin ik van l£er getrokken ben teugen sommige wefkes, die, hoe za 'k da nouw zeggen, affijn, die er teugeswoorig nog net zo'n lin- nenkast op nahouwen as Eva zaliger ge- dachtenis, ge wit wel, Adam z'n vijftig per- sent. Toen gong da. Menier en mevrouw Adam hadden gin naaste buren. Kraanten- pottegraven waren er ok nog nie enEva hoefde nog gin-een rekortje te breken in springen, zwemmen, hardloopen, pianospelen, daansen, enz. Ze hoefde niks aanders te doen as d'r huishouwen; zurgen veur d'ren Adam, dat ie 's-Zaterdagsaves 'n schoon beestenvel, netjes versteld, aan kon trekken en z'n paks- ke tabak en zoo op z'nen tijd had. Anders niks Maar om op die drie twintigjarige wefkes trug te komen, ze schreven naar m'nen besten amico, van de Nuuwe Haarlemsche Kraant, die emmen mijn dan m'n ooren 's gerauschen omda 'k da-d-allemaal zoo maar gladweg neergepotlooid had. Lot ik eerlijk zijn, amico, en seerejeus en dan mot ik zeggen: keb veul schik in da briefke g'ad. Ze lezen me de les, die drie Haarlemsche troelekes, zekers, maarze doen 't om te bewijzen asdat er nog wel wef kes zijn, ze schrijven zelfs van duzenden (te veul om na te tellen, maar ollee) die nie d'r eigen te buiten gaan aan bespottelijke en on- zedige modes en aan sport mee wat daar allemaal aan vastzit. Meskes die aandere idejalen emmen dan eerste prijzen halen mee sjarrelstonnen. En die wefkes, schrijft da vechtlustige trio, die wefkes worden net zuk- ke goeie huisvrouwen as Trui! Toen Trui da las, toen kneep ze d'r oogen 'n 'bietje toe, net as 'n poes die ge over d'ren kop aail. Heeft u ze dan nooit eens ontmoet", vraagt die driekaart van hartevrouw. Da's 'n strik- vraag, amico. Maar ditte wil ik wel zeggen, as ik die drie wefkes 's teugenkoom die zoo veur d'r soort strijen, dan zal 't mijn 'n groot fiest zijn! Dan geef ik 'n rondje. En troelekes daar is veul kaans op, witte da wel? Waant binnenkort, zoo gaauw as ier alles binnen is, de erpels in d'n kuil, de pulp op d'n erft, dan koom ik naar Haarlem. Ge wit wel, keb da van d'n zomer al geschreven, toen 'r 'nen vent veur d'n Radio ee staan zeeveren over mijn briefkes, da ze van die briefkes ok 'n boekske gemokt emmen! Nouw, nie om wa te zeggen, maar 't zal 'nen schoo- nen boek worren. Keb er al wa van meugen zien en over ennigte weken komt ie in de wereld. En as dieen boek er is, dan... ollee, 't is nog 'n bietje 'n geheim dus nie ver der over praten, maar dan koom ik 'm zel- vers brengen en d'r wa-d-uit veurlezen en zoo! Daar zulle me 'n lollig avondje van ma ken, da geef ik oew op 'n briefke. De Tiest ee gezeed: „ik gaai mee en zal 'r 'n leutig mopke uittrekken uit m'nen trekiirgel", maar of da deurgaat, da weet ik nie. Waant kek 's, ik zou 't g&re netjes houwen ziede en da's nouw nie om wa van m'n kammeraad te zeg gen, maar d'n Blaauwe mokt er altij 'n ver- kenskot van ziede, en da kunde bij ons wel 's doen maar in de stad en nog wel in Ollaand, ollee, da neem ik nie op mijn veraantwoor- dingDe Tiest is ieveraans dalijk kind in huis ee, da's zo'n bietje 'n Brabaantsche eigenschap, en as d'n Blaauwe z'n eigen eenmaal op z'n gemak vuult en dorstig wor ren gaat en z'n monica uit mekaren trekt, dan kan ik veur de kepotte gloskes nie-meer instaan. Dus... of da deurgaat, of de „Blaau- we Herrenienie" meekomt, da's nog nie heele- gaar zeker. Affijn, oorevwaar zak maar zeggen, Tot de Slachtmaand! Maar mee heel dieen vrouwenoploop en Trui d'ren ,,goeien" zin 's mergens in bed al, ben 'k van m'n sjapieter afgedwaald. Keb, as de wiederweergaai, m'n klompen en m'n broek aangeschoten na die rinnewasie op d'n erft en ben naar m'n laanderijen gegaan. Op d'n weg zag 't er al evenmin rooskleurig uit. Ok daar laggen de afgerukte, nog grootdeels gruune blaaikes in de plassen te drijven en brak ik d'n hals over de dooie taks kes. 'n Rewiene. Maar op d'n akker viel 't nogal mee. Hier en daar 'n omgekaantelden kool, struik, of ontwortelden plaant, maar toch nie wa ge noemt heele plekaten teugen de wereld aan, die oew 't bloed naar oew hoofd laten stijgen. Keb d'n kruiwagel ge- nomen, de uitgerengelde en uitgesturmde bullen d'r opgelajen en naar huis gerejen veur d'n gruuntenwagel, om er koper lood van te maken. Waant ik zeg maar zoo amico, 'nen mensch mot van 't belabberdste altij nog wa goeds weten te maken, dan rolde 't beste deur 't leven. Maar toen 'k op d'n erft trug- kwam sappristie wa-d-'n kale petroelje. Trui had, zoo is ze nouw, mee 'nen fievelefors de zaak aangepakt. De omgekwakte daliaa's uitgedaan en de blommen d'r afgesnejen en ok de knoppen. Wel 'nen wagel vol, onge- logen. ,,Kek 's", zee ze, ,,'t is zonde om al die schoone blommen d'n miestkuil op te gooien; ik zal er steuvige boeketten van draaien en die motte gij dan maar meenemen op d'n wagel veur de klaanten. De peren h6'k in 'n benneke gedaan, ziet daar centen van te maken." „Prachtig", zee ik, „de lolligste dienstmokkeltjes krijgen allemaal 'nen ruiker van me", en zoo haalde-n-ik gaauw efkes m'n haren trug van 's mergens toen ze vroeg: „of ze nog moest veurbijkomen." De goudsblommen had ze ok al uitgedaan en de plek zwart zaand netjes opgereven, maar ons blommenhofke, amico, da was naar de kullekes. D'n herfst had in <5<5nen nacht alles omgeworpen en as 'nen nuuwen, stren- gen meester bezit genomen van d'n troon. 'k Sting er even beteuterd van te zien. Vuul- de me even bij m'nen nek gegrepen. Weer 'nen schoonen zomer om. Weer 'nen stap verder't Blommenhofke was weer 'n kerkhofke geworren en veur heel veul maan- den. ,,'t Ziet er triestekes uit, Trui," bromde- n-ik. ,,Maar veul beter as van d'n mergen," zee ze en meteen dook ze in't loof van de daliaa's die ze mee wa touwkes aan 't opbinden was, op 'r hukken. ,,'t Leek wel 'nen pfeerdenstal", mopperde ze, ,,maar nouw kan iedereen weer mee fut- soen op d'n erft komen." En ollee, ze had gelijk, grif gelijk, maar wa ze zee leek vre^d. Ja, amico, d'n herfst is 'nen somberen tijd. As ik op m'n laand staai en ik zie daar hoog in de lochten de dikke wolken over mekaar duikelen van d'n haast die zemmen om weg te komen, dan is da-d-'n fier gezicht, zekers, maar 'n triestig, Dan is't hier zoo stil op d'n akker, dan heurde nikske nie as hogstens in de verte 't botsen van ijzeren wielebaanden van de boerewagens over de wegen. Dan heurde nouw en dan 'nen schreeuw, die as 't ware de stilte in tweeen scheurt, van 'n hoog-wegvliegende kraai. Dan heur ik laangst m'n akkers aan d'n boschkaant nouw en dan 't gepiep van 'n eekhoomtje da-d-over de tak- ken, in de boomen, springt bij 't opdoen van z'nen winterveurraad. Ja, dan is't stillekes alomme. En as dan de leste veugels wegvliegen, die eerst vergaderd emmen laangst de bosch- raanden in de hooge mastenboomen, as die dan mee veul wiekengeruisch opstijgen en 't zonneke tegemoet vliegen, laangs d'n kerks- toren, 't Zuien op, dan is 't of ze oew alleen in 'n leeg huis achterlaten. D'n herfst is schoon, h661 schoon en me- schient wel 't schoonste van heel 't jaar. Maar droefgeestig is ie ok, somtrjen. Fin nouw en dan uitgelaten wild. Waant wa kan de zoo 's nachts tekeer gaan. As ge dan op oew bed legt en ge heurt de takken teugen oew pannen aanslaan en de blaren laangst oew ramen rauschen en d'n wind in de schouw fluiten, nouw amico, ge mag 't weten maar dan zijn wij heel stillekes, waant er is nie veul noodig om 'nen boer te rinne- weeren! Maar op d'n akker, daar is 't stil. O zoo stil. Daar heurde de dikke druppels die er nouw en dan uit zo'n jachtend wolkske lek- ken, mee geweld in oewen nek patsen. Daar heurde de hazen soms onder d'n grond zitten woelen. En as dan d'n schemer vallen gaat, as dan 'n enkel lichtje op de wegen teugen d'n don- kerte te knipoogen staat, dan gade maar gauw naar binnen. Dan grendelde de deuren, dan pakte ouw kraantje en pepke en dan zoekte oewen troost maar ibij mekare. Dan zetten me 'n bomke op over de kienders, de kleinkienders, dan emmen 't nog wel 's over d'n ouwen tijd (toen me nog nie zoo ol- leenig waren Ollee, amico, 't is negen uur, me gaan sla- pen. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DR6, VREESELIJK ONGELUK BIJ PRINCENHAGE. Woensdagmiddag te ongeveer halfvier heeft op den onbewaakten overweg onder Beek bii Princenhage een vreeselijk ongeluk plaats ge- had. Twee jongetjes van ongeveer zeven jaar van de familie Rombouts en de familie Mut- saers, reden in een hondenkar, die bestuurd werd door een ouderen jongen. De moeder van een der knapen was bij familie te Beek op bezoek en had de kinderen meegenomen. Juist op het moment, dat de sneltrein van Breda naar Roosendaal den onbewaakten overweg passeerde bij Beek, was de honden kar met de kinderen bij den overweg gekomen. De grootere jongen kon den hond niet hou- den, en het wagentje met beide kinderen werd door den trein gegrepen en totaal versplin- terd. De kinderen werden op slag gedood; d'e zeer verminkte lijkjes werden langs den spoor- weg teruggevonden. De hond scheen juist over den spoorweg geweest te zijn, want het dier was alleen de staart afgereden. Het kind van de familie Mutsaers was een eenig kind-. In Princenhage heerscht groote con- sternatie over dit droevig ongeluk. BRAND IN DE KAMP VAN LAREN. Zondagavond om 7 uur ongeveer ontdekte de militaire politie, dat een d'er groote houten barakken van de Legerplaats bij Laren in brand stond. Het vuur greep razend snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond hej geheele gebouw van 15 bij 7 M. in lichte laaie. Met het vallen van den avond werd de gansche heide hel verlicht door metershoog oplaaiende vlammen. Het prachtige vuurwerk lokte dui- zenden uit alle omliggende gemeenten. De Brandweer uit Bussem, die 't eerst aanwezig was, kon niets uitrichten, omdat de kamp- waterleiding was afgesloten. Later kwamen de brandweren uit Laren en Hilversum, welke laatste, 't is daar juist Hilversumsch gebied, de slangen Uitrolde en erin slaagd'e om pre- cies acht uur het eerste dunne straaltje water te geven. Het gebouw lag toen reeds plat, in de vlammende resten ontploften wat losse patronen. Eerst toen het P.E.N. meer druk ging geven en ook de motoraanjager van de brandweerauto kon gaan werken, kon met meer waterstralen het vuur worden bedwon- gen. Het gevaar voor heidebrand was, in den aanvang bezworen doordat vele jongens met afgescheurde takken bet brandende heidekruid doofden. Gelukkig is de brand in een afzonderlijk staande barak welke, wanneer het kamp be- woond is, als militair tehuis dienst doet, ont- staan, anders zou stellig het geheele kampe- ment in vlammen zijn opgegaan. Tot den in- ventaris behoorde o.m. een orgel, waarvan evenmin lets is overgebleven. De oorzaak is onbekend, de barak was even- als het geheele karnp in geen weken bewoond geweest. HEER-HUGOWAARD. Vrijdagnacht is ingebroken bij den kassier van de Boerenleenbank te Heer-Hugowaard (Noord), den heer C. Overtoom, bii wien een bedrag van ruim 3000 is ontvreemd. De in- brekers hebben zich toegang verschaft tot de kamer, waarin zich de brandkast bevond. Daarna hebben zij in den wand van het ver- trek een gat gemaakt en de brandkast hier- door naar buiten gebracht. Vervolgens heeft men den steel van een bezem gebroken en op de beide stukken de brandkast naar buiten ge- rold. Het is blijkbaar niet gelukt een ope ning in de brandkast te maken, waarop de breekijzers een der wanden losgewrongen en geheel opengehaald is. In een nabijgelegen woning heeft men drie rnannen in het huis van den kassier gezien, doch daar de mannen niet thuis waren, durfden de vrouwen niet naar buiten te komen. Ook de heer Overtoom, die reeds ter ruste was gegaan, heeft gerommel bij zijn woning gehoord, maar hij verkeerde in de meaning, dat dit werd veroorzaalct door jongelui, die deelgenomen hadden aan de fees- telijkheden. De politie stelt een onderzoek in, doch op het oogenblik is van de daders nog geen enkel spoor gevonden. De Duitsche zeiler Hans Zitt uit Munchen, die met zijn 6 M. zeiljacht Bayern van Duitsch- land naar Egypte onderweg was, is in den nacht van 10 op 11 Sept. in de buurt van Durla bij Smirna gekenterd. Niettegenstaande de hevige branding is Zitt er in geslaagd het land te bereiken; zijn boot is echter met zijn ge heele uitrusting verloren gegaan. VERGIFTIGD. 'Het tweejarig zoontje van B. G. W. te Mun- sterscheveld is vermoedelijk tengevolge van het eten van nachtschade overleden. Een zusje van het jongetje, ook ziek geworden is her- stellende. (Schipper E. Scholten, die met zijn schip „Ambulant" op de Vliehorst bij Texel voor anker lag om schelpen te laden, wilde Zater- dag:avond omstreeks 8 uur het water uit zijn roeiboot scheppen. De vallijn door welke deze aan de Ambulant" verbonden was, brak echter, waardoor de roeiboot naar de Zuider zee afdreef. De redd'ingmaatschappij te Har- lingen, die door den burgemeester van het gebeurde in kennis gesteld was, zond een boot uit om schipper Scholten op te sporen, doch de reddingsboot keerde na drie uur zoeken Zondagmidd'ag zonder resultaat terug. Inmid- dels had evenwel het motorschip „Tenna" den onfortuinlijken schipper tegen 12 uur in het Nieuwediep opgepikt en hem daarna behouden naar Harlingen gebracht. 't Was geen aange- name nacht, die schipper Scholten op zee had doorgebracht! VERDUISTERING. Te Wormerveer is gearresteerd J. B., direc- teur van de cooperatieve maalderii „De Voor- uitgang". Hij heeft zich schuldig gemaakt aan verduistering van 25.000 ten nadeele van die cooperatie. Gebleken is dat B. in granen heeft gespeculeerd. Om zijn verliezen te dekken heeft hij geld van de cooperatie aangewend. ENGELSCH SCHIP OP DEN OCEAAN IN BRAND. Lloyds meldt dat het Britsche stoomschip „Siltorihall", metende 6000 ton en op weg naar Arelaide, in het Zuid'en van den Indischen Oceaan in brand is geraakt. Het stoomschip „Anthea", dat zich op 700 K.M. afstand be- vindt, snelt de „Siltonhall" te hulp. EEN AL TE GROOT VUURWERK. INegen wagonladingen met vuurwerk-artike- len, die vernietigd moesten worden omdat de douanerechten niet betaald waren, zijn Maan- dag te Norfolk (Virgina) op een hoop gewor- pen en in brand gestoken. De ontploffing, die daarvan het gevolg was, had evenwel met aaff: zienlijk grooter hevigheid plaats, dan men verwaehtte, zoodat tot in den verren omtrek schade werd aangericht. Vijf en twintig per- sonen werden gewond. HAGELKORRELS OM DE OOREN. Toen Vrijdagmorgen enkeie militairen var de afdeeling seiners van het 6e reg. inf. bij dy 1 plaats gehad hebbende herhalingsoefening«^p zich bevonden bij een daar ter plaatse staan. landhuisje (in de buurt van de Molenschotsche heide) te Tilburg, om een optische verbinding tot stand te brengen, kwam plotseling de be woner van het landhuisje naar buiten met een dubbelloops jachtgeweer. H. sommeerde beide miliciens, zekere L. van Son, woonachtig te Breda en Jan Bierens, te Tilburg, tot d'oorloo- pen. Toen deze zich verwijderden, knalde er een schot, waarbij de hagelkorrels beide mili tairen om de ooren vlogen. Toen deze zich in allerijl uit de voeten maakten kregen zij nog een schot hagel achtema. Van een en ander is bij den bataljanseommandant rapport uitge- bracht. CXLIV. Remises bij het Damspel. Twee beperkingsvoorstellen. Onze beschouwingen in de beide vorige rubrieken leidden, zooals wij reeds aanstip- ten, tot de volgende conclusies: A. Dure damzetten in het systeem-Damme zijn verliezend, daar de dam gemakkelijk wordt afgenomen. B. Waar de geringste voordeeltjes door- slaan, moeten de spelvarianten nog nauw- keuriger dan voorheen worden berekend. C. Het combinatiespel wint door de voor- gestelde wijzigingi Men zie hiervoor onder- staand diagram met de oplossing. Tenslotte nog enkeie voorbeelden, die ge- baseerd zijn op het systeem-Damme. Zwart: Dam op 19.. Wit: 35, 45. Dam op 6. Deze stand is bij het gewone spel steeds remise, te meer, daar Zwart de lange lijn be- zet. Het voorstel van Damme doet Wit als volgt winnen: 3530 (Zwart 19X35); 45- 40 (35X44) en 6X50. Mooi is ook het volgende: Zwart: Dam op 23. Wit: Schijf Op 47. Dammen op 15 en 43. Wit speelt 4741! (Zwart 23X46); 43— 25! en Zwart is verloren, daar op 465 Wit 1510 laat volgen en na 4641 of 37, enz. volgt 2514! Verrassend werkt de spelwij.ziging in on- derstaanden stand: Zwart: 7, 12, 13, 17, 26 en 32. Wit: 21, 33, 34, 35 en 42. Zwart, aan zet, is een schijf voor en denkt de winst te forceeren door 3238 te spelen, waama het spel aldus verloopt: Wit Zwart. 1. 32—38 2. 33—29 38X47 3. 34—30! 47X24 (n.l. direct achter het geslagen stuk). 4. 30X8 12X3 5. 21X1 en Wit wint door 123! Uit al deze voorbeelden mogen wij conclu- deeren, dat het damspel door deze nieuwe regeling aan belangrijkheid zou winnen, ter wijl een leemte in het bestaande reglement zou worden aangevuld. De voorstellen van Damme, in 1922 gepu- bliceerd, zijn niet meer en niet minder dan doodgezwegen, wat wel bewijst, dat de dam- wereld er niets van hebben moet. Inderdaad zijn er massa's tegen-argumenten te lan- ceeren, die ieder afzonderlijk steekhoudend mogen heeten. We zullen deze de volgende maal eens bezien en dan tevens een samen- vatting geven van het tweede beperkings- voorstel, dat afkomstig is van den oud- wereldkampioen Herman Hoogland Om het wereldkampioenschap. De tweede phase van de match begint Egh ait aisle hypotheek op het pand gevesligd blijven. Te bevragen Brieven onder No. 317, Bur. v/d Blad. Begin October ZWART 1 2 26 36 4S y//. 49 50 WIT 47 48 Stand in cijfers: Zwart: 2, 3, 8, 12, 13, 14, 16, 18, 19, 23, 24, 26. Wit: 27, 28, 32, 34, 35, 36, 38, 39, 40, 42, 45, 50. Oplossing: Wit Zwart. 1. 36—31 26X48 2. 3933 48X30! De dam wordt onmiddellijk achter het ge slagen stuk neergezet. 3. 27—22 18X27 4. 32X21 23X43 5. 5044 16X27 6. 44—39 43X34 7. 40X7 2X11 8. 35X2 en wint. Deze diep verborgen slag is onder het hui- dige reglement niet mogelijk zonder een zwarte schijf op 25. Het aantal mogelijkheden, ook op combina- tiegebied, wordt dus grooter. Wint alzoo het middenspel (en hierdoor evenzeer de opening) aan gewicht, ook het eindspel wordt moei- lijker. Wel zouden de beroemde Blankenaar- eindspelen komen te vervallen, maar wie kreeg die ooit in de partij? Hiertegenover staat, dat standen van vijf tegen vijf of acht tegen acht, waarin doorgaans weinig voordeel te beihalen is, nu in hooge mate belangrijk worden. Tot het laatste oogenblik blijven de moei- lijkheden het spel dan immers beheerschen. Als voorbeeld van een eindspel, dat moeilijker wordt door het voorstel-Damme, geven we den volgenden partijstand uit een competitie van den Nederl. Dambond 1921/1922. Zwart: 16, 18, 26. Dam op 50. Wit: 10, 27, 32, 37 en 38. Opmerkelijk is, dat Wit volgens de be staande spelregels vrijwel alles spelen kan en remise houden. Bij de nieuwe regeling is dit niet zoo eenvoudig. Indien Wit nu speelde 104 (Zwart 506); 4X22 (6X311, zou hij verliezen door Zwart 162127, 26 31. Wit 2721 (26X17); 105 is niet mogelijk wegens Zwart 1823 (Wit 5X1D en 50X6. Wit 37—31 en 105 geeft remise. Hier was de keuze dus veel moeilijker. Jteekc^_ De wereldkampioen is een veel te fijne, geestige en onverschrokken psycholoog, om Bogoljoebof's wezen niet te doorschouwen en daarmede de zwakke plekken van zijn waar- lijk reusachtige en onuitputtelijk schijnende vechtkraeht te ontwaren. Bij een geringer onderkennings- en ma- noeuvreer-vermogen levert Bogoljoebof's im- mens optimisme en daardoor veroorzaakte zielerust hem den bodem voor een nauwkeu- rig luisterend gevoel en een zeer praktisch werkende intuitie. Zijn optimisme is echter niets anders dan verbazend ver gedreven opportunisme, waarop het begrip bluf slechts uit decentie en wegens overschrijding van den gebruikelijken maat niet toepasselijk is. On- peilbaar diep, onttrokken aan elke reactie, door geen zintuig waameembaar, door de ge wone reden niet op te sporen, door geen symptoom zich verradend, verbergt zich in hem het besef, dat bij weleens zwakker dan zijn tegenstander kon blijken. Op deze on- vatbare, wijl zoo kunstig gemimicreerde uit- zondering na, is zijn wezen geheel van een verpletterende superioriteit doordrongen, welk geniaal besef, indien het kon worden overgeent, bij vele volslagen krukken reeds voldoende waren, om er meesters van te maken. Uit deze constitutie oogst Bogoljoe- bof het maximale profijt. Een ander doel dan dit nuchter binnenhalen van de vruchten van zijn glimlach, kan dezen bestaansvorm niet worden toegeschreven; elk ander doel is fic- tie, hoe dit oorspronkelijk ook gesteld is, zij het een tomooiprijs of een kampioenstitel. Het is natuurlijk Bogoljoebof's fairste recht, zoo te zijn, en zich aan te trekken wat hij verkiest. Doch zijn tegenstander heeft er het hoogste belang bij, het mechanisme van Bogoljoebof's reageertrant, de reeksen en op- volgingen van motieven, die zijn zetten en plannen op het bord bezielen, nauwkeurig te onderscheiden en te kunnen volgen. Vooral het ware van den schijn af te zonderen, om steeds alleen op de waarheid, op den kern der zaak in te gaan, is een hoofdvoorwaarde voor de winst, die ook de meest oningewijde toe- schouwer begrijpt. Deze studie is door Aljechm in de eerste phase stevig aangepakt en tot een voor hem bevredigende voorloopige oplossing gebracht. Hij heeft er reeds twee verliespunten voor neergeteld en zal bereid zijn, om er nog meer kapitaal in te steken, vermits het rendeert en hem naar de ware suprematie boven zijn tegenstander leidt. Aljechin's zelfvertrouwen moge ook in het vervolg nog zekere schommelingen vertoonen, zeker is het dat hij, geestelijk toegerust als hij is, voor zijn tegenstander minder dan ooit zal wijken. Daarvoor is hij te zeer de geboren logicus uit een stuk: raak gevolgtrekkend tot hel- derziendheid toe, door en door onbevreesd voor elke gedaante, waarin het onverklaar- bare, d.i. het onjuiste, het foutieve, het on- gerechte, zich hult. Wij verwachten dan ook, dat hij met hoe langer hoe grootere kalmte Bogoljoebof's monsterachtige psychische stahiliteit zal peilen en elke reactie van Bogoljoebof zal weten te volgen, haar ,,du tac au tac beant- woorden. Dat beteekent echter, dat hij op elke waaghalzigheid van den uitdager het daardoor logisch veroorzaakte contra-waag- atuk zal toepassen. Van den wereldkampioen is dus een zielsch veiliger spel te verwachten, hetgeen technisch de doldriftigste, stoutste en logisch onbere- kenbaarste ondernemingen kan beteekenen en met de geijkte voorstelling„voorzichtiger spelen" niets uitstaande heeft. Zou trouwens de overwinnaar van den „voorzich ugen speler" par excellence, die daarbij met bijna onfeilbare techniek bewapend was, van Capablanca, in staat zijn tot „voorzich- tiger" spelen tegen een partner die wfl durft Tot alles, behalve dat! Hier volgt de merkwaardige achtste partg. 1. (12—d4, Pg8—f6, 2. c2c4, b7—1)6. Van de hier gekozen variant zegt Aljechin "in zijn boek „Mijn beste Schaakpartijen"Na 2. c4 is 3... h6 niet goed wegens 3. Pc3! Rb7, 4. Dc2! waardoor Wit in elk geval tot e2 e4 komt. Maar ziilke schaaktechnische overwegmgen hebben slechts zeer betrekkelijke waarde, wanneer het^evecht zich toespitst tot een

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6