ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Flora's Hoenderbeschuit Tweeny ft No. 8431. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1929. 69e JAARGANG. 40 el bruin Kurklinoieum, Bekendmaking. BIN NKHLAND. Fa A. v. OVERBEEKE-LEUMS S P 0 E T. Burgemeestar en Weihouilers van Ter Neuzen EVERT JAN CHRISTIAAN. Zeeuwsch-VlaamscheTrsmweg-MaatschappijN.V. Stoomtram Hulst-Walsoorden N.V. VACCINATIE. TER NEUZEN, 27 Sept. 1929. SLUISKIL. v. TER NEUZEN. TER NEUZENSCHE COURANT vragen voor of op 5 October 1929, p'ijsop- gave met monster, vonr het leveren van rltk. 4 m.M. Ter Neuzen, den 27 September 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. B. 1. ZONNEViJLLE, Secretaris. GRONDBELASTING. De Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet op artikel 15 der Wet van 26 Mel 1870 (Staatsblad no. 82) tot regeling der Grondbelasting; Brengt ter openbare kennis dat de door hem ontvangen staten der uitkomsten van de meting en schatting enz. in bovengenoemd artikel bedoeld, gedurende 30 dagen op de Secretarie dezer gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder wiens eigendom- men in die staten vermeld zijn een kennis- geving zal worden toegezonden. Ter Neuzen, 27 September 1929. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. HUIZINGA. Eenige kennisgeving. De Heer en Mevrouw LUBBERS— Mijnsberoen geven kennis van de ge- boorte van hun Zoon Kebon Sirih 40. Weltevreden (N. O. I.), 27 Sept. 1929. Gevestigd te TER NEUZEN. Gevestigd te HULST. JVlet ingang van 6 Qctobi r.19?" Burgemeester en Wethouders van ZAAM- SLAG maken bekend, dat op Donderdag 3 October a.s., des namiddags ten 2 ure, ten ge- meentehuize gelegenbeid bestaat tot koste- looze De REVACCINATIE zal plaats hebbcn op Donderdag- 10 October a.s., des namiddags ten 2 ure ten. gemeentehuize. Zaamslag, 27 September 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JOHs. DE FEIJTER Pz., Burgemeester. J. STOLK Lz., Secretaris. AFSCHAFFING VAN HET GEMEENTE- VERSLAG? De centrale commissle voor de statistiek heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw bericht ontvangen, dat 't in diens voomemen ligt een wijziging van art. 182 der Gemeentewet te bevorderen, o.a. in dezen zin, dat de verplicbting voor de ge meentebesturen tot het uitbrengen van een jaarlijksch verslag komt te vervallen. Ten- einde echter te voorkomen, dat als gevolg hiervan tal van gegevens van, waarde verloren zullen gaan, acht de Minister het wenschelijk, dat de gemeentebesturen alsdan van ver- scheidene gegevens jaarlijks opgave verstrek- ken aan het centraal bureau voor de statis tiek, alwaar dit materiaal tot een centraal overzicht zal worden verwerkt en gepubli- ceerd. De Minister verzocht voorts aan de centrale commissie voor de statistiek, de noodige tabellen te doen ontwerpen, welke tot dat doel aan de gemeentebesturen ter invul- ling zullen worden gezonden. Dienovereen- komstig zoo bericht de voorzitter der sub- commissie voor de gemeentelijke statistiek aan gemeentebesturen zijn dezerzijds ,na overleg met verschillende deskundigen, reeds enkele tabellen samengesteld. Hij heeft den gemeentebesturen een exemplaar dier tabel len toegezonden, met het verzoek, hierom- trent hun meening te kennen te geven. HUURDERS VAN DORSCHMACHINES VRIJ VAN WEGENBELASTING? Het Tweede Kamerlid Van den Heuvel, heeft den Minister van Financien de volgende schriftelijike vragen gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen of en in boeverre juist is het gerucht, volgens het- welk voortaan als bouders van tractors in landbouwbedrijven, vrijgesteld van de wegen- belasting, aangemerkt zullen worden ook huurders van dorschinstallaties Indien dit gerucht juist is, wil de Minister dan deze ver- anderde en verbeterde interpretatie op zoo- danige wijze ter algemeene kennis brengen, dat de betrokken belastingambtenaren, land- bouwers en verhuurders van dorschinstalla ties biermede rekening kunnen houden? HOOFDIN SP ECTETJR VOOR DE VOLKS- GEZONDHEID GAAT VRIJUIT, Op de desbetreffende schriftelijke vraag van bet Tweede Kamerlid mej. Groeneweg antwoordt de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, dat het niet waar is, dat de hoofd- inspectie bij het Staatstoezicht op de Volks- gezondheid op een bewijs van overlijden, waarop door een Rotterdamschen medicus als doodsoorzaak was ingevuld „Variola haemorr- hagica" (zwarte pokken), deze aanduiding heeft veranderd in ,,alastrim". Het bewijs van overlijden, afgegeven door een genees- kundige aldus zegt de Minister komt niet in handen van den hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, zoodat hij, behalve, dat hij er niet bevoegd toe is, ook niet in staat is, de door den geneeskundige opgegeven doodsoorzaak te wijzigen. CAND.-EXAMEN RECHTSGELEERDHEID. Geslaagd1 te Leiden voor het cane1 -examen rechtsgeleer dheid mej. C. A. Stuffim te Ter Neuzen. ZEILSCH1P „PIETERNELLA". i .46 zeuschip „Pieterneila", met koien voor us Kiuispnidei bestemd, is Woensdag nabij wo --den onihcog gevcren c-.i fciij.ven z tten. lieigiiigsmateriaal kwam in de nabijheid. lvien zoi uuchten het schip met hoog water vlot te brengen. Het zeilschip is gisterochtend, zonder dat een gedeelte der lading was geiost, vlotge- komen en vervoigens door de motorboot Trio de haven Kruispolder binnengesleept. BELAST1NG. Dit woord schrijft men ons heeft een onaangenamen klank in het oor van het groot- ste gedeelte der menschheid. Over het al of niet billijke of de zwaaite der helasting, is het niet mijn bedoeling hier enkele regelen te schrijven. iSpeciaai wi] ik dit doen over een aangele- genheid betreffende de menschen, die reeds jaren achtereen helasting hebben ontdoken en zich daardoor hebhen biootgesteid en blijven blootsteilen aan strafvervolging, navordering en vcrhooging. Indien zulke menschen op dit feit worden betrapt, kost het geld en bii een eenigczins belangrijke ontduiking veel geld. Toch zijn er velen onder d'eze menschen die steeds maar blijven ontduiken en in veel ge- vailen ten eigen nadeele. Ik heb hier het oog op renteniers, die gaarne eens een goede hy- potheek zouden habhen gencmen, doch dit niet konden met het oog op de helasting. De Gndbouwer, die een stuk land koopt en hy- 'fc'heek er op neemt, terwijl hij zelf geld be- oCiiikbaar heeft, doch dit niet kan gebruiken, daar anders zou blijken, dat hij fraude heeft gepleegd in de aangifte zijner helasting. Ook meen ik te niogen wijzen op den voortduren- den angst, dat door een of ander feit hun fraude aan het licht zal komen. Thans is er echter gelegenheid het ontdo- ^ne vrijwillig aan te geven, zoodat geen ayafvervolging of verhooging (en dit zjjn \oorname factors) zal worden toegepast. Bij vrijiwillige aangifte der ontdoken bedra- l-en kan men er op rekenen, dat slechts be- *3 .ling der te weimg geheven Inkomsten- en Vermogensbelasting zal worden verlangd over de jaren waarover kan worden nagevorderd (dus hoogstens drie jaren). Kort en goed, er is diis gelegenheid zonder een cent meer te betalen dan men werkeliik is verschuldigd geweest in de afgeloopen laatste twee jaren en verschuldigd is voor het loopende jaar (Belastingjaren 1927/28, 1928/29 en 1929/30) deze zaak in het reine te brengen. Gij menschen, die leeft onder bovengenoem- de omstandigheden, neemt deze gelegenheid waar en laat door een vertrouwensman deze zaak voor U in orde maken. Gij verkrijgt daardoor de vrije beschikking over Uw eigen geld, zonder dat dit al te veel kost in ver- gclijking bij een eventueele ontdekking uwer fraude die vroeg of laat volgt. In verband met bovenstaand verwijzen wij naar een advertentie voorkomende in dit blad. PRO\ INCIALE SCHIETWEDSTRIJD VAN HET ZEEUWSCH VERBAND VAN DEN BIJZONDEREN VRIJWILLIGEN LANDSTORM. Op 18 en 19 September hield genoemd Ver band weder een Provincialen schietwedstrijd op de militaire schietterreinen te Souburg. Beide dagen begunstigd door mooi weer, is deze wedstrijd ten voile geslaagd. Voor den aanvang van den wedstrijd werden de deelnemers toegesproken door den comman dant van het Zeeuwsch Verband, majoor G. J. Huijbregtse, waarbij spreker den heer Van der Beke Callenfels, lid van d!e regelings-com- missie, geluk wenschte met zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau en hem veizocht den wedstrijd te openen door het los- sen van het eerste schot, waaraan gaarne werd voldaan. (Kort na opening van den wedstrijd werden d'e deelnemers nogmaals verzameld voor de in ontvangstneming van het door den kunstschil- der Willemse van Oostkapelle vervaardigde Verbandsvaandel, een prachtstuk! De voorzitter van de Provinciale Landstorm- commissie Zeeland, gep. kolonel Umbgrove, nam het vaandel in ontvangst en droeg het met een toespraak, waarbij het symbool werd uiteengezet, over aan het Verband. De secre taris van de Prov. commissie, de heer P. G. Laernoes, zal d'e zorg voor het \aandel op zich nemen. iOm een denkbeeld van het mooie vaandel te krijgen volge hier een omschrijving. Het be staat uit 4 liggende banen, van boven naar be- neden: rood, goud, blauw, zilver, voorstellende de Zeeuwsche kleuren, waarin het heraldische wapen van Zeeland aangebracht is. In het midden het wapenschild met rooden leeuw, geflankeerd door twee grootere leeuwende schildhouders; boven het wapenschild de helm met helmdek, ter linker in wit met blauw, ter rechter in rood en goud uitgevoerd; boven den helm de kroon; onder op een hreeden band: ..Luctor et Emergo"; boven het geheel, de woorden: „Zeeuwsch Verband Bijzondere Vrij- willige Landstorm". Het vaandel is ontwor- pen door den kunstschilder M. Willems en uit gevoerd door mevrouw WillemsRambonnet te Oostkapelle. Opgemerkt dient nog dat de grootte is 145 X 145 c.M. en dat de beelden aan weerszijden gelijk zijn, dus niet een spie- gelbeeld vertoonen. Van den wedstrijd op korps-, personeele- en vrije baan is op beide dagen druk gebruik ge- maakt. Vele mooie prijzen waren beschikbaar gesteld: Twee medailles van den inspecteur van den Vrijwilligen Landstorm; een van den voorzitter, gep. kolonel Umbgrove; een van den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderen; een van den secretaris, den heer P. G. Laernoes. Voor den personeelen wedstrijd was door den heer P. G. Laernoes een keur van prijzen aangekocht, bestaande uit kunstvoorwerpen. Voorts Werden geschonken door den gep. luitenant-kolonel M. Q Buijs Ballot, burge meester van Veere, een in brons uitgevoerd beeld op voetstuk, waarin gegraveerd: „Pro Aris ^et Fotus" vertaald: „Voor akker en haard"; een d'oor den gep. majoor Th. E. Bretschneider vervaardigd schilderij, waarvan de symboliek: „ALs 't moet". De British American Tobacco schonk 250 Melkonian Bristol sigaretten, onder mededee- ling dat 6 maanden later den winner nogmaals eenzelfde aantal wordt aangeboden; de heer Houbaer, Sopla-fabrieken, steld'e twee kistjes sigaren ter beschikking, terwijl „Turmac"' 5 doosjes met 20 sigaretten elk, en 1 plated aschbakje als prijzen aanbood. Van het koffiemaal, door den secretaris van het Provinciaal comite, den heer P. G. Laer noes, aangeboden, word onder heel vriend- 1 schappeivken kout gebruik gemaakt, waarbij de saamhoorigheid zich treffend uitte. Gedurende den wedstrijd1 werden we vereerd met een bezoek van de heeien Boulogne, secre taris van de Nationale Landstorrmcommissie, en Van Schelven. Na afloop van den geanimeerden wedstrijd \yerden de prijzen door den commandant van het Verband uitgereikt. Uitslagen; Korpsbaan, scherp, 100 M. (maximum 50 punten). Klasse Koningsschutters (een prijs): de heer P. Kloosterman te Nisse met 48 punten. Kjasse Scheipschutters (een prijs): de heer P. C. van Melle te Breskens met 48 punten. iKlasse Schutters le klasse (een prijs): de heer H. Verschuuren te Biggekerke met 48 punten. Klasse Schutters 2e klasse (een prijs): de heer C. A. de Maat te Stoppeldijk met 49 punten. Personeele baan 100 M. scherp (maximum 50 punten). i 3e prijs J. van Goor te Ter Neuzen, 48 pun- ten; 13e pr. P. Baart te Stoppeldijk, 47 p.; i Personeele baan K.S.O. 12 M. (maximum 50 punten). le pr. A. M. Mosselman te Groede, 50 p.; 6e pr. B. van Gassen, Sluis, 49 p.; 12e pr. Van Cruyningen, Zuidzande, 48 p.; 18e pr. S. J. Bevelander, Sluis 48 p. Prijs beste schutter op 100 M. scherp, korps- en personeele baan: le pr. S. de Roo te Vrou- wepolder, 95 p.; 2e pr. P. Kloosterman te I Nisse, 95 p. I Prijs beste schutter KjS.O. korps- en per- i soneele baan 12 M.: le pr. J. van den Ende i te Borssele, 99 p.; 2e pr. S. Walraven te Oost- kapelle, 99 p. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. vHet aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 15 tot en met 21 Sept. in de provincie Zeeland bedroeg: Febris typhoidea (buiktyphus)Ter Neuzen 1, Oostburg 1. Roodvon kAxel 1, Middelburg 1, Ter Neu zen 4, Noordwelle 1, Ossenisse 3. Diphtheritis: Hontenisse 1. Alastrim: Poortvliet 1, Tholen 2. In genoemd week werden acht gevallen van encephalitis ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondehid gebracht. St.ct. DE STAKING TE SLUISKIL. Zooals wellicht onzen lezers bekend zal zijn, brak d'e staking aan de cokesfabriek te Sluis- kil uit in den nacht van Woensdag op Don derdag jl. In de stand der staking is nog geen veran- dering gekomen. Er zijn enkele werkwilligen, die door de marechaussee naar het werk en naar huis worden gebracht. In verband hiermede zij er op gewezen, dat strafbaar is een ander wederrechtelijk op den openbaren weg in zijn vrijheid van beweging belemmeren; het zich aan een ander opdrin- gen of hem op hinderlijke wijze volgen. iGisteravond ongevear 9 uur werd vanaf stakers en nieuwsgierigen, staande op den weg voor de fabriek met steenen gegooid naar den directeur der fabriek, die zich naar de poort begaf. Dit is natuurlijk hoogst afkeurenswaardlg en brengt de stakers niets verder. Het gevolg was dan ook, dat de politie zich genoodzaakt zag alien van daar te verwijde- ren tot over de brug. Na ongeveer een uur werd het vrije verkeer ter plaatse weer her- steld. In verband daarmede zij er op gewezen, dat artikel 42 van de politieverord'ening voor deze gemeente strafbaar stelt hij (zij), die niet onmiddellijk voldoet aan een bevel der politie, om zich uit een volksverzameling op den open baren weg te verwijderen. De inspecteur van politie alhier verzoekt oris, het publiek op een en ander te wijzen, om onaangename gevolgen te voorkomen, met verzoek aan de ouderen om de jongeren van verkeerde daden terug te houden. Ruim 450 arbeiders zijn bij het conflict be- i FNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. i trokken. Met betiekking tot het loonconflict op j UoDT Qfl HofOTO ^lOTCII de cokesfabriek alhier vememen wij nader^dat J»|ggj y|| RJyiy! 0 LiU! CII door SLUISKIL. Staking. iN. dat Dinsdagavond door de samenwerken- de organisaties was besloten, de proclamatie der staking 24 uur te verdagen in afwachting van de nadere voorstellen der fabrieksdirectie, viel in de op Woensdag tot na middernacht gehouden vergaderingen het verwachte defi- nitieve stakingsbesluit. Het werd zelfs nog verhaasd, doordat van de ploeg, welke dien avond om 10 uur opging, de helft der arbei- deis werd teruggezonden. Was het dus eerst de bedoeling, Donderdagmorgen het werk neer te leggen, nu kwam de beslissing nog plotseling door het feit, dat de halve nacht- ploeg weggestuurd werd. Dit was dan ook de reden, dat voor middernacht alle arbeiders van de fabriek verdwenen waren. Donderdag morgen ging niemand aan het werk. Zelfs de onderbazen, die me 'endeels niet georgani- seerd zijn, bleven weg. Ds strijd, die tot dusver langs den weg der onderhandeling gevoerd was, is hiermede in een conflict veranderd, dat scherpe vor- men dreigt aan te nemen. Beide partijen handhaven hun standbunt en het laat zich aanzien, dat het een strijd zal worden van langen duur. ,'Gisteren arriveerden nog circa 35 Fran- schen, die op de cokesfabriek zijn werkzaam gesteld, zoodat tlians een kleine 50 buiten- landsche werkwilligen binnen de fabrieks- poorten verblijven. Zij eten en slapen daar ook. de cantine is in een eetzaal herschapen en tal van leveranciers hebben zich al in moeilijk- heden gezien wegens voed'sellevering, ten be- hoeve van de vreemdelingen. IHet gerucht gaat, dat nog een ploeg vreemd werkvolk te wachten is. Een aamzienlijk politiecorps is naar Sluis- kil gedirigeerd uit alle deelen van Zeeuwsch- Vlaanderen. In het gymnastieklokaal van de openbare school zijn een twaalftal marechaus- see's ondergebracht, terwijl nog verscheidene rjjksveldwachters te wachten zijn. (De stakende arbeiders houden zich kalm, hoewel d'e stemming onder hen natuurlijk ge- prikkeld is. Dit ondervond Donderdagmorgen de slager C., die door een groep om- singeld werd en wien op niet al te aangena- me wijze de gedane leverancies verweten wer den. Het schijnt verder, dat genoemde heer zich geroepen heeft gevoeld, als een soort ar biter in het conflict te moeten optreden. De menschen zijn vanzelfsprekend van die arbi trage niet gediend en houden zich aan het parool hunner organisaties. de fabrieksdirectie bereid was, het uurloon j van ongeveer twee-derde der arbeiders met 5 cent te verhoogen. Hiervan werden echter uitgesloten degenen, die werkzaam zijn op het 1 atelier, op de cour en onder de kranen, in totaal circa 150 man. Deze voorstellen werden op de arbeiders- vergaderingen van de hand gewezen. Unaniem volhardd'e men bij den eisch: 5 cents loons- verhooging over de geheele lijn zonder eenig onderscheid. Bovendien houden de organisa ties vast aan de overige eischen, te weten 6 vacantiedagen met behoud van loon, extra- betaling van overuren overdag met 25 des nachts 50 en des Zondags duhbele betaling. Op d'e conferentie, welke door den rijksbe- middelaar oud-minister Aalberse Dinsdag j.l. te 's Gravenhage was belegd, waren voor de vakbonden de diverse hoofdbestuursleden aanwezig, o.a. voor de Ned. Vereen. van Fa- brieksarbeiders de heer Jurgens en voor den R.K. bond' de heer De Bruine, terwii'l de cokes fabriek vertegenwoordigd was door de hee- ren Pijnacker en de Munck. Overeenstemming werd niet bereikt. Des avonds vond nog een korte conferentie plaats op het kantoor van de directie alhier, eveneens zonder resultaat. /De 24 uren uitstel hebben evenmin mogen baten en Woensdagnacht is de bom gebarsten. In den namiddag van d'ien dag was er een ar- beider ontslagen, daar hij weigerde, aan een der pasgekomen Walen het werk te leeren, waaraan hij bezig was. Dit ontslag, alsook het des avonds terugsturen van de helft der nachtploeg, heeft veel kwaad hloed gezet en heeft de algemeene stemming der menschen niet verbeterd'. Het is voor den goeden gang van zaken te hopen, dat de gemoederen niet al te zeer verhit worden, dat ieder het hoofd koel houdt en onaangenaamheden met de politie zooveel mogelijk vermed'en worden, daar de zaak, waar het om gaat, daarmee wel het slechtste gediend zou zjjn. Intusschen ligt de fabriek nu stil. Een een- zaam rookwolkje stijgt hier en daar nog om- hoog, een sporadisch gasvlammetje werpt een schuchter licht en verdwijnt allengs, en overal is stilte. Buiten de fabriekspoort is drukte, gcwoel van menschenmenigte, die gonst als een zwerm hijen. |Daar is strijd, de eeuwenoude strijd van arbeid tegen kapitaal. Hoe lang zal het duren? Met welk resul taat? De strijd duurt, en d'e toekomst zwijgt. Op een nacht in het begin dezer week hoorde de voerman Pladdet alhier, dat eenige mannen, die hij even tevoren zingende had voorbij hooren gaan, met zijn naast de schuur staande kar op den loop gingen. De heer P., die reed's te bed lag, haastte zich naar bui ten, maar vond zijn kar verdwenen, evenals de nachtelijke pretmakers. De politie, die nog op het kanaal aanwezig was, stelde met be- hulp van den haak der reddingsbrigade vast, dat de kar in bet water lag op enkele meters van den kant. Den anderen morgen is d'e „drenkeling" licht beschadigd op het droge gehaald. Het onderzoek van de politie wees uit, dat men hier te doen had met een bal- dadige daad van een paar vreemde werklui der nieuwe fabriek, die echter eerst wegens gebrek aan bewijsmateriaal niet op te spo- ren waren. De aangerichte schade is intus schen vergoed. (Vervolg van 20 September.) Een dikke maand geleden (we zaten toen al midden in de besprekingen over de ,,ver- waarloosde" buurtscbap Sluiskil) dook aller- onverwachts het gerucht op, dat een groote openlucht-meeting te houden stond, waar naast e6n onzer raadsleden een oud-minister het woord zou voeren, bij welke gelegenheid meer speciaal de klemtoon zou gelegd wor den op de noodzakelijkheid, Sluiskil tot een zelfstandige gemeente om te goochelen. Het gerucht verbreidde zich hardnekkig en werd niet tegen gesproken, zoodat ieder in span- nende afwachting de gewichtige gebeurtenis tegemoet zag. Laat men zich de grootsch- heid van zoo'n alarmeerende tijding eens voorstellen: een oud-minister! Dat was niet voor de poes! Wel bleef het illustre per sonage voor ieder een onbekende grootheid (zijn naam immers was niets bij de geweldig- heid van het vooruitzicht zelve), maar niet- temin: hoeden en petten af! Alleenlijk Sluiskil wacht nog, zal blijven wachten en immer tevergeefs. Wat wel jam mer is, want het wondermooie vooruitzicht Sluiskil „sans peur ni reproche" plots inge- nomen te zien door een oud-minister (sjonge, sjonge, dat is toch wat, een ex-minister!), dat vooruitzicht had nieuwsgierigheid ge- weikt. En nu ja, nu meesmuilt Sluiskil, nu zoowel raadslid als gewezen minister den beganen grond blijken te prefereeren, in plaats van manmoedig op de planken te springen. Plankenkoorts wellicht! Maar in elk geval jammer, tienduizend maal jammer! Sluiskil heeft een hartroerend tooneel gemist en het zegevierende beeld des oud-ministers is roemloos in vergetelheid weggezonken. Was alles bluf geweest? Ongebreidelde grootdoenerij Mislukte stemmingmakerij Wat doet het er toe? Alleen de idee, die met het meeting-gerucht gelanceerd werd, was immers hoofdzaak! Stemmingmakerij en wel zeer doorzichtige De leuze: Sluiskil zelfstandig, dus los van Ter Neuzen, is al zeer oud, ietwat afgezaagd zelfs. Als we met een mensch te doen had- den, zouden we van ,,aftandsch" spreken. De oudste bewoners van Sluiskil weten zich te herinneren, hoe vele jaren geleden reeds tallooze menschen met de eerzuchtige in- beelding rondliepen, van Sluiskil een zelf standige gemeente te kunnen maken. In de eenvormige rij der opeenvolgende jaren is die zelfstandigheidsmanie lang als een roode draad geweest, die men nu eens liet schieten, dan weer zorgvuldig opnam, maar die nim- mer met succes werd gehanteerd. Langen tijd is nu verloopen, sinds men het onmogelijke, het absurde der los-van-Ter Neuzen-leuize heeft ingezien. En nu, in 1929, diep in de eeuw der onbegrensde mogelijk- Bestelt eens een proefbaal, U zult over de sc'nitterende resultaten verbaasd staan heden, komt daar plotseling de roep om zelf- standigheid als een dissonant onze ooren weer ingewaaid. Het moge dan zijn een stem eens roependen in de woestijn, het teekent niette- min de mentaliteit van wie den kreet aanhief. Slechts een volkomen gebrek aan inzicht in de hedendaagsche maatsohappelijke verhou- dingen kan er aan ten grondslag liggen. En wat komt er dan nog bij Eerzucht Dwars- drijverrj Een schromelijk tekort aan poli- tieke ontwikkeling De gedachte alleen immers, van Sluiskil een eigen gemeente te willen maken, is al om te gieren! In een tijd als de onze, nu we aloin de annexatie van kleine of minder kleine ge- meenten door nabijliggende grootere tot stand zien komen, nu de regeering en de Kamers zooveel als kan in dien geest mee- werken, kan het niet anders, of iemand die de vorming van nieuwe dwerggemeenten gaat propageeren, loopt kans, zich blijvend te ridi- culiseeren. Men bezie de nuchtere practijk! Eindhoven was in 1910 (nog geen 20 jaar geleden! een stadje van 5500 inwoners. Thans nadert het de 100.000(!) met rassche schreden. De massale uitbreiding der Philips- industrieen hebben een Philips-dorp, neen, een Philips-stad in een stad gesticht. De expansie maakte annexatie der omliggende dorpen noodzakelijk en het gebeurde dan ook, zonder uitstel. Men zou nu toch de zaak op den kop zet- ten, als men van Philips-stad een aparte ge meente ging maken. Haarlem's annexatie van nog recenten datum maakte de stad van dien naam tot een plaats van over de 100.000 inwoners. 's Gravenhage slokte enkele jaren geleden de gansche omgeving op," Breda werd ,,groot- Breda", Delft bleef niet achter, om van Am sterdam en Rotterdam dan nog maar te zwijgen van zooveel andere voorbeelden in ons vaderlandje. Wie kennis genomen heeft van het nieuwe annexatie-plan van Rotterdam, waarbij een zevental omliggende plaatsen geheel of ge- deeltelijk zullen worden opgeslokt, ondanks alle tegenkanting in verschillende groote ge- meenten (o.a. Schiedam), staat verbaasd, dat er nog heden ten dage menschen rondloopen met ideeen omtrent stichting van noodlijden- de dwerggemeenten. Noodlijdend, ja, dat zou Sluiskil worden, in dien het op eigen beenen kwam te staan. Nu klaagt men reeds vaak over de hooge belas- tingen, maar dan jammerde en weeklaagde men stellig! Geen wegen, geen eigendommen, geen stad- of gemeentehuis, geen burgemees ter en secretaris, geen zorgen thans, en dan de zorg voor alles, waar niets was. Wat zou Sluiskil te beklagen zijn geweest, indien het als eigen gemeente, als zelfstandig dorp met die ,,dure" en ,,rendeerende" woningbouw had opgescheept gezeten. Wie zegt, wat het zelf standige Sluiskil gedaan zou hebben met het destijds zoo schromelijk dure electrisch licht? De garantie-kwestie zou vermoedelijk niet zoo zakelijk en van voorzienigheid getuigend zijn opgelost als door Neuzens raad. Strop na strop halen zulke dwerggemeen ten zich op den hals en de helasting is er veeltijds hemeltergend. De inwoners van het nabije Boschkapelle kunnen er van meepraten. Een schip op strand is een baken in zee! En wat voor argumenten worden er vaak aangevoerd 't Is waar, „the men in the street" weet veel, weet alles zelfs, maar die hoeft men niet au serieux te nemen. Emstiger wordt het geval echter, wanneer menschen, die „vooraanstaand" behoorden te zijn, met motieven van-lik-m'n-vestje af- komen. Zoo werd er plompweg beweerd, en niet door de eerste de beste, dat de Pierssens- polderstraat alleen meer belasting opbracht dan de Noordstraat in Ter Neuzen. Bij zoo veel „sancta simplicitas" houdt natuurlijk alles op, daar zinkt ledere interpellatie bij in het niet. Het i3 ook al te dol! En dat als argument, dat er zoo weinig voor Sluiskil gedaan wordt, als motief voor een eigen gemeente. De leuze „los van Ter Neuzen" is niet meer van dezen tijd. Slechts het omgekeerde is juist: annexeeren moet Ter Neuzen, veel, zoo veel mogelijk althans. Een welvarende ge meente als doel stellen, dat te bereiken is, geen noodlijdend gemeentetje scheppen, dat zichzelf niet bedruipen kan. En een oud- minister met zulke propaganda-tendenzen is wel het allerlaatste, dat we noodig hebben. Natuurlijk heeft niemand de zelfstandig- heids-reclame emstig opgenomen. 't Was enkel stemmingmakerij! En toekomstmuziek, maar muziek, die een pietsje valsch klonk. Toekomstmuziek, o die is er nog meer! (Wordt vervolgd.) VOETBAL. )„Nu of nooit", is de aanhef van een inge- zonden stukje van B. -in het te Hulst ver- schijnende blad Zelandia, om daarna de spe- lers van d'e Hulstersche voetbalvereeniging een riem onder het hart te steken voor de competitie 1929'30. Na te hehben beweerd, dat Hulst steeds een leidende figuur in ons voetbalwereldje is geweest, roept hij nu de spelers toe: In 1929'30 kampioen! Het is mogelijk, dus: Het moet, nu of nooit! Na verder nog te hebben herinnerd aan de smadelijke nederlaag op 17 Mei 1928 tegen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5