vergeet dan „Afa" niet! Bij Scheren I MME1GDE BERICHTES. INGEZONDEN MEDEDEELINGE.N HENCO Ata, het uitstekende schuur- middel wordt in de Persil fabrieken vervaardigd. Wie eenmaal de proef met Ata heeft genomen, blijft er bij, want Ata is een schuur- en reinigingsmiddel van bij- zondere kwaliteit. Aiies blijft als nieuw door TER NEUZEN, 27 Sept. 1929. AARDENBURG. RECHTSZAKEN. GOUD DOOR DE LUCHT VERVOERD. DRAMA AAN DE RECHTER ROTTEKADE. geen stukgaan en pijn meer en ook geen na- schrijnen der huid, als men v6or het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL op bij bet geschil met Poien behandeld beeft, voortdurend onrust gestookt. Te Geneve beeft men hem met veel moeite bewogen Zaleski, den Poolscben minister van buiten- landscbe, de hand te drukken, maar deze yerzoening is niet oprecht gebleken. Onder Woldemaras is Wilna, dat nu eenmaal in Poolsch gebied ligt, tot hoofdstad van Litauen verklaard en het spoorwegverkeer tusscben de twee landen nog steeds niet hersteld. Dit beeft een onmogelijken toestand gescbapen en alleen voor de grensbewoners is, na veel moeite, een modus vivendi geschapen die aan de allerondraaglijkste gevolgen van de af- sluiting der Litausche grens aan den Pool scben kant een einde gemaakt beeft. Te GenOve beeft Woldemaras door zijn onhan- j delbaarheid het Internationale prestige van j zijn land zeer gescbaad en men moest hem daar wel als een gevaar voor den vrede in bet Oosten beschouwen. Als bij werkelijk uit het politieke leven verdwijnt, zal dit een opluch- ting zijn. Hoewel dit nog niet zeker is, mag men bopen dat onder de nieuwe regeering een verbetering van de Poolsch-Litauschen betrekkingen mogelijk zal zijn, want alle an- dere ministers waren gematigder dan bom oude chef. Het is in elk geval met den geest van Geneve in strijd dat twee buurstaten elkaar als vijanden foehandelen. In Polen is Dascynski, de maarscbalk van de Sejin, met Pilsudski in botsing gekomen. Deze laatste is met onthullingen voor den dag gekomen, volgens welke Dascynski die een van de voormannen van de Poolscbe sociaal-democraten is. bij hem is geweest om hem den steun van de linkerzijde in de Sejin en met name die van de sociaal-democraten aan te foieden. De socialisten bebben Pil sudski totnogtoe heftig bestreden. Dascynski is Pilsudski bet antwoord niet schuldig gebleven. Hij is, erkent bij, in Juni bij Pilsudski geweest om met dezen over de vorming van een meerderheid in bet ver- scheurde parlement te spreken ten einde ge- zonden wetgevenden arbeid mogelijk te ma- ken. Dit was op een oogenblik toen de oeco- nomiscbe toestand van bet land ondragelijk werd. Voor particuliere leeningen moest 3 tot 5 pet. rente betaald worden, alle bouwwerk stond stil en er moest iets gebeuren om bet land oeconomisch op te beuren. Bij bet ge- sprek verzekert Dascynski voor bet overige van zijn hart geen moordkuil gemaakt te beb ben. Zoo zegt bij den machtigen Pilsudski toegevoegd te hebben, dat men grondwets- wijzigingen alleen met ibewijsgronden en niet met een stok kan doorzetten. Het onderboud leidde daardoor tot niets en kort daama zijn Pilsudski en verscheidene ministers maanden lang met verlof gegaan. De strijd tusschen den dictator Pilsudski en den eersten vertegenwoordiger van de Sejm die tegelijk een van de hoogste waardigheids- bekleeders in het land is, is thans in een acute faze getreden en men wacbt in Polen met spanning op den verderen loop van zaken. HET BANDIETISME IN CHINA. In de jongste aflevering van de Annalen van Scheut is opgenomen een uittreksel van een brief van pater Aug. van Susante (uit Boxtel) aan een confrater in Nederland. Aan dien brief, uit Nanhaotsjan, wordt het volgende ontleend: Ik zal trachten al die onbeschrijfelijke ellen iMUtZOHUtM IRfcUEUt'. ^flHenhrl l| en Henco haalt Eenicr Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam In handige strooiflesschen Prijs 13 cent. Fabrikante: Henkel Cie. A. G., Diisseldorf geregend, zoodat de grootste helft van het land nog niet bezaaid is de roovers komen in steeds grooter getale voor den dag de burgeroorlog dreigt weer uit te breken, of is reed's uitgebroken. Doch er is geen reden om den moed te laten zakken; als het binnen een week eens flink regent dan komt de oogst nog wel terecht de roovers worden ernstig ach- tervolgd de burgeroorlog kan altijd nog een goaden keer nemen: dat gebeurt wel meer! En dan: O. L. Heer zal wel eindelijk zich over het arme China erbarmen en rust en vrede scheniken DE BUITENLANDSCHE BETREKKINGEN VAN DE SOWJET-UNIE. Kort voor Dofgalesky de Sowjet-Russische gezant uit Parijs, te Londen aankwam, om over de hervatting der diplomatieke betrek kingen tusschen de twee landen te onderhan- delen, heeft Moskou schrijft de N. R. Crt. even tegen de nieuwe Engelsche regeering uitgepakt. Men is aan dergelijke bolsjewisti- sc'he liefelijkheden gewend geraakt. Ditmaal kwamen de schimpscheuten uit den mond van Rykoff, de president van den Raad van Volkscommissarissen, in een toespraak tot het Congres van Sowjets in het gebied van Moskou. Volgens een telegram van de British United Press, dat de D. Herald, het orgaan der Engelsche arbeiderspartij zelf weergeeft, zeide Rykof dat de „zoogenaamde arbeiders- regeering in geen enkel opzicht van haar con- servatieve voorgangster1 verschilde". MacDo- nald speelde, vervolgde hij, een dubbelhartig spel door tegelijkertijd arbeidersstemmen te vangen en den conservatieven in het gevlii te komen. Op het Britsche departement van buitenl. zaken zal men net doen of men van deze on- vriendelijkheden niets gehoord heeft, want de Sowjet-regeering moet men nu eenmaal ne men zooals zij is. Lloyd George heeft inder- tijd toen hij de handelsbetrekkingen met de Sowjet-Unie aan wilde knoopen, op het ver- wijt dat hij dus van plan was, om met bloed bevlekte handen te drukken, met de vraag geantwoord, of de Engelschen er soms tegen opzagen met kannibalen handel te drijven. Het kabinet MacDonald heeft de bestrijding der werkloosheid door opbeuring van handel en nijverheid bovenaan haar program staan de (die n.l. veroorzaakt door rooverijen en en hoopt van een hernieuwing der normale hongersnood) een beetje uit m'n hoofd te zet- j verstandhouding verlevendiging van sterk ten en u te schrijven over verblijdende zaken: achteruitgeganen handel op Rusland. De En- O. L. Heer weet altijd eenig goed' uit het kwade te trekken en zoo hebben we hier, dank aan den hongersnood en dank aan de roovers, een buitengewoon vruchtbaar jaar van bekee- ringen gehad. Door onze edelmoedige weldoe- ners daartoe in staat gesteld, hebben we vele catechumenaten kunnen openen, en de toeloop was zoo groot, dat we nog vele candidaten hebben moeten weigeren bij gebrek aan plaats en... ook aan middelen; want, ofschoon we buitengewoon rijk door onze weldoeners ge- holpen zijn, toch was onze beurs niet onuit- puttelijk en we hebben s-inds eenigen tijd reeds den bodem bereikt. De uitslag is schitterend geweest: ik heb nog geen juiste getallen (die krijg ik pas in het begin van Juli), maar ik kan toch nu reeds zeggen, dat we hier in Nan haotsjan over de 400 H. Doopsels van volwas- senen hebben en met den omtrek mee (het westelijk gedeelte van de sectie Nanhaotsjan). zullen we tot aan de elf of twaalfhonderd ge- raken. Als men bedenkt, dat er in het geheele Vicariaat gewoonlijk slechts een goede duizend Doopsels van volwassenen per jaar zijn, dan is er wel reden om den Goeden God vurig te dan- ken voor het behaalde succes. Ik ben nog maar pas teruggekomen van een reis naar het Noorden, op 1112 uren afstand van hier. Daar liggen verschillende welvarende - r- .- dorpen met uitsluitend landbouwersbevolking, delen, dadelijk na het o-ptreden van MacDo- -ziiti no? maar zeer weinig Christenen. Ver- nald's regeering, is mistokt op de voorwaarden gelschen hebben den Amerikanen, die ook geen betrekkingen met Moskou onderhouden, maai toch een levendigen handel met de Sowjet-Unie drijven, het kunstje nog niet af kunnen kijken. Het is echter waar dat de Vereenigde Staten geen diplomatieke conflicten met Moskou heb ben gehad, omdat zij ook nooit diplomatieke betrekkingen hebben onderhouden. Tegenover Engeland voelt Moskou d'aarentegen wrok, om dat het na den inval in het Arcos-gebouw het tot een break heeft laten komen. In diplomatiek opzicht heeft het ontbreken van contact tusschen Londen en Moskou ook zijn schaduwzijden. Duitschland, Frankriik en Italie hebben wel diplomatieken omgang met de bolsjewiki en Engeland wordt nu buiten allerlei aangelegenheden gehouden, waarin het stem zou kunnn hebben. Het kan officieel niets ondernemen tegen het gestook der bolsjewiki in zijn Britsch-Indische rijk. Dit zijn alles on- gewenschte toestanden. Engeland wil dus na een straftijd voor Moskou opnieuw over de brug komen. Het program voor de onderhandeungen is nu dat men het over de ^procedure" volgens welke de betrekkingen hervat moeten worden, eens zal zien te worden. Vermoedelijk zal de Engelsche regeering het ditmaal niet al te nauw nemen. De vorige poging tot onderhan- er zijn nog maar zeer weinig leden jaar kwam er een deputatie van een der groote dorpen bij me; ze beloofden alien zich te bekeeren, als zij aanstonds een Priester kregen, die altijd bij hen zou wonen. Wat was de reden van hun besluit om zich te bekeeren De laatste drie of vier jaren hebben die men- schen onnoemelijk veel geleden van roovers en soldaten; hun prachtige veestapel is ten naas- regeering, die de Engelsche onderhandelaars vooraf gm- gen stellen. Moskou wil eerst hervatting der betrekkingen en daarna pas over de „hangende kwesties" onderhandelen. Daartoe behooren het weren van bolsjewistische propaganda in het Britsche rijk en erkenning van schulden en vorderingen. De regeling van deze kwesties zal altijd even moeilijk blijven. De Sowjet- tenbij vernield in het heele dorp zijn er regeering is bereid tot een zekere mate van J in-- avnr f nonpipp p vprnlirhtmeren in slechts 3 of 4 magere knollen van paarden en muilezels meer te vinden, terwijl zij vroeger honderden goede paarden en muilezels bezaten hun levensmiddelen werden door de onver- laten moedwillig vernield enz. Toen hebben ze hooren v-ertellen en met eigen oogen gezien, hoe de Christendorpen, hoewel ze er ook niet heelhuids afgekomen zijn, toch zeer veel min der van soldaten en bijna niets van roovers te lijden hadd'en, en ze hebben onder elkander be- raadslaagd en besloten om alien Christen te worden en een flinke p-arochie met pastoor in te rich ten In 't Westen en Z.W. van Nanhaotsjan zijn er zoo nog verschillende dorpen bekeerd om bescherming te zoeken tegen roovers en sol daten. Zooals ik in het begin reeds gezegd heb: er zijn voornamelijk twee bekeeringsmo- tieven: de honger en de roovers. 't Schijnt, dat het tegenwoordig door sommige Missionarissen en door vele Missiologen afgekeurd wordt om de menschen als bekeerlingen aan te nemen, als ze alleen door materieele motieven geleid worden; zij zouden willen, dat de geloofspre- dikers overal rondgaan en de katholieke leer prediken en de menschen overtuigen, dat zij zich moeten bekeeren alleen om hun ziel te redden. Ik ben 't met hen eens in zooverre, dat ik dit ook voor het volmaakste systeem houd, en dat het een prachtigideaal is. Maar helaas, de werkelijkheid is anders; ver- uit de groote meerderheid (ik schat tenminste 90 pet.) komt tot bekeering door materieele middelen. Is dit trouwens wel zoo hard af te keuren Wat den tegenwoordigen algemeenen toe stand betreft, dien kan men nu juist niet roos- kleurig noemen: de hongersnood maakt vele slachtoffers het heeft tot nu toe nog niet erkenning van financieele verplichtingen in verband met oude leeningen, als men haar eerst aan een stevige nieuwe leening wil helpen. En daar verder de Sowjet-regeering het als haar eerste plicht beschouwt het roode evangelie onder alle volken te verspreiden, weet men wat haar beloften betreffende sta king van propaganda waard zijn. Men tast deze propaganda het best aan ter plaatse waar zij tot uiting komt, maar de staag vloeiende bron te Moskou blijft buiten bereik. Rykof heeft ook nog iets over de slechte betrekkingen met China gezegd. Wij willen, verklaarde hij, geen militaire actie tegen China beginnen zoo lang er nog eenige kans op een minnelijke regeling van het conflict in Mantsjoerije overblijft, maar aanvaardmg van de Chineesche voorwaarden voor een ge- meenschappelijke conferentie zou een capitu- latie van de Sowjet-regeering beteekenen. Er zijn genoeg menschen die de weinig oorlog- zuchtige neigingen van de Sowjet-Unie uit militaire zwakheid verklaren. In een rapport aan de volkscommissarissen moet onlangs in het licht gesteld zijn dat de roode soldaten, wanneer zij tegen de Chineezen te velde moe ten trekken, niet na zullen laten tot in den treure te vergaderen en te redeneeren over de vraag of de beweegredenen voor den oorlog volkomen zuiver zijn. Want zij zouden vechten voor het terugkrijgen van medebeheer over een spoorweg door Chineesch gebied, welk me debeheer door een vroegere Russische regee ring met imperialistische doeleinden van China is afgedwongen. In de berichten uit China over nieuwe revo lutionaire pogingen van Chineesche generaals tegen de nationalistische regeering wordt erop gezinspeeld dat een vreemde groote mogenheid d'aarachter zit. Wie met deze insinuatie be- doeld wordt, is niet twijfelachtig. Als Moskou de Chineesche regeering op binnenlandsch ter- rein moeilijkheden tracht te bereiden, zou dit slecht te rijmen zijn met Rykof's verzekering dat de Sowjet-unie naar een minnelijke rege ling van het conflict streeft. Dan kunnen de betrekkingen er enkel nog bitterder door wor den. COMMISSIE VAN OVERLEG MET DE PRO VIN CI ALE AMBTENAREN. Dinsdagmiddag is in een der zalen van het Provinciaal Bestuur te Middelburg boven- genoemde commissie ge'installeerd door den voorzitter Mr. P. Dieleman. Plaatsvervan- gend voorzitter is Mr. Stieger. Leden zijn: P. Ph. Paul, bureel-ambtenaar Prov. Water- staat, Middelburg; J. J. Eijke, idem te Ter Neuzen; G. C, Dalman, hoofdeommies ter Prov. Griffie te Middelburg; J. J. van Weijns- bergen, technisch ambtenaar Prov. Water- staat te Middelburg; D. Duurinck, kapitein Prov .Stoombootdienst op de Wester-Schelde; te Ter Neuzen; A. F. de Waal, dekknecht Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Hontenisse; A. Konig te Vlissingen; P. C. van Beusekom, machinist Prov. Stoomboot dienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; P. J. de Jonge, directeur Prov. Stoomb. op de Wester-Schelde te Vlissingen; P. de Bruijne, directeur Prov. Stoombootd. op de Ooster- Schelde te Middelburg; Ir. J. J. van Leeuwen, hoofd-ingenieur Prov. Waterstaat te Middel burg; H. Fieters, assistent Prov. Bibliotheek te Middelburg; Ir. J. Slooves, directeur N.V. P.Z.E.M. te Vlissingen; B. Lokerse, bode- schrijver Prov. Griffie te Middelburg. En als plaatsvervangende leden: J. Ver- hage, beeedigd klerk Arr. Rechtbank te Mid delburg; J. Janse, concierge Rijkskweekschool te Middelburg; J. Pouwer, technisch ambte naar Prov. Waterstaat te Goes; A. SalomC, idem te Breskens; Th. A. de Smit, kapitein Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; Th. P. van Zutphen, stoker Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; P. H. J. Willemse, machinist Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; W. J. Roest, stuurman Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; J. L. P. de Zwarte, agent Prov. Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Vlissingen; D. van der Voorde, ontvanger steigerrechten te Wolphaartsdijk; Ir. P. L. Israel, ingenieur Prov. Waterstaat te Goes; J. Hoekstra, amanuensis Prov. Bibliotheek te Middelburg; Ir. G. de Regt, ingenieur N.V. P.Z.E.M. te Vlissingen; H. P. Winkster, bode- schrijver Prov. Griffie te Middelburg, terwijl de heer Mr. Van der Harst te Middelburg als secretaris door Ged. Staten benoemd, de com missie wil dienen en een plaats-verv. secre taris nog door het college moet worden aan- gewezen. HERZIENING VAN DE J A ARWEDDEN VAN BURGEMEESTERS, SECRETARISSEN EN ONTVANGERS. In een enkele maanden geleden gehouden vergadering van de Vereeniging van burge- meesters en secretarissen van Zuid- en Noord- Beveland heeft de heer J. G. van Nieuwen- huijzen ,burgemeester van Schore, de wen- schelijkheid uitgesproken van herziening van de jaarwedden van burgemeesters en secre tarissen en ontvangers in Zeeland. Het ge- volg hiervan is geweest, dat deze zaak ter sprake is gebracht in de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van Gemeente- ambtenaren. Thans is een studiecommissie voor deze aamgelegenheid samengesteld be- staande uit de heeren J. G. van Nieuwen- huijzen, burgemeester van Schore, A. Bakker, burgemeester van Koudekerke, Jde Bruijne, secretaris van Brouwershaven; Mr. A. J. J. Mes, burgemeester van Heinkenszand, P. Brakman, ontvanger van Nieuwvliet, P. Baurdoux, secretaris-ontvanger van Nieuw- en St. Joosland, en B. I. Zonnevijlle, secretaris van Ter Neuzen. Door het bestuur van voomoemde afdee ling Zeeland werd tot voorzitter der commis sie benoemd de heer H. G. Horninge, burge meester van Amemuiden. Op 3 October a.s. zal de eerste commissie-vergadering te Mid delburg worden gehouden. SAS VAN GENT. Bekroning. Onze plaatsgenooten A. J. Inghels en A. de Vlieger, beiden erkende fokkers van ras- konrjnen hebben op de 7e Groote Internatio nale Tentoonstelling van Gevogelte en Konij- nen op 21, 22 en 23 Sept. 1.1. te Doomik ge houden, weer eenige prachtige successen be- haald. De eerste verwierf met een Lotlharinger- ram een eere-prijs, met een wit-Vlaamsche reus een 2e prijs, met een blauwe Weener-ram een 2e prijs, met een blauwe Weener-voedster een 2e prijs, met een andere blauwe Weener- voedster een 3e prijs. De laatste zag zijn Angora-ram bekroond met een eere-prijs, een Angora-voedster met een eersten prijs. Waar het aantal inzendin- gen op deze tentoonstelling geweldig groot was, mogen deze onderscheidingen als schit- terende successen beschouwd worden. HEN GSTDIJK. Van zeer vertrouwbare zijde deelt men ons mede, dat in den nacht van Zondag op Maan- dag eenige onverlaten bij den molenaar Bil- terijst alhier eenige landbouwwerktuigen, die langs den openbaren weg in 't land stonden, hebben vernield en vervolgens in de sloot ge- gooid. Him brooddronkenheid was hiermede evenwel nog niet bevredigd. Immers bij de alleen-wonende oude lieden P. Pardon aan de Oude Stoof namen ze een handwagen mede van het erf, vemielden dezen gedeeltelijk en gooiden de rest ervan in de „Waterleiding". Hun vemielzucht was hiermede ook nog niet bekoeld, want op hun doortocht naar 't ge- hucht Kampen, namen ze bij de wed. Feijen een bank en een inmaakton mede, die ze even eens in de ,,Leiding" deponeerden. De politie doet naar deze heldendaden nauwkeurig on- derzoek. 't Ware te wenschen, dat de politie hierin slaagt, om deze nachtelijke ridders een ddcoratie te kunnen bezorgen. Bestemd voor uitzending naar Ned-Indie: I. J. de Bert te Aardenburg, onderwijzer by het openbaar Eur. lager onderwijs. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep der gemeenten Aardenburg en St. Kruis tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij bepaald was, dat de weg AardenburgSt. Kruis vemieuwd moet wor den op kosten der beide gemeenten. Zooals bekend is de gemeente over deze kwestie ook nog in beroep bij den Hoogen Raad. Mocht deze een gelijke beslissing geven, dan kan dit de gemeenten op een bedrag van 30 h f 40.000 komen te staan. (Midd. Crt.) verlaten. De mijnmaatschappjj zou de ver- huiskosten betalen. Twee mannen hadden de uitnoodiging aan- vaard, en waren met een onderwijzer als tolk naar Rusland gegaan. Na hun terugkeer hebben zij nu een dezer dagen in de woning van den heer Tilden Smith bij Dover het woord gevoerd. Zij vertelden, dat zij, hoewel zij grooten honger hadden bij hun aankomst te Moskou, het eten niet konden eten, dat men hun voorzette en dat zij getroffen waren door het groote aantal bedelaars of bede- laressen. Alles was erg duur, de huisvesting was zeer slecht, ook van de mijnwerkers en in de mijn, die zij bezochten, waren de toe standen zoodanig, dat Britsche mijnwerkers er geen drie uur zouden hebben willen werken. Ze hadden genoeg van Rusland en waren blij weer thuis te zijn. In de Woensdag te Middelburg gehouden vergadering van advocaten en proeureurs van het arrondissement Middelburg, is tot deken gekozen de heer Mr. P. Dieleman, advocaat- en procureur te Middelburg, zulks in de plaats van den heer Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, die wegens hoogen leeftijd is afgetreden. EEN KRANIGE 80-JARIGE. De 80jarige R. Kempenaar uit Woubrugge ondemam dezer dagen nog den volgenden fietstocht. Den eersten dag werd van Vlis singen naar Goes gereden, den tweeden dag Goes—Rilland, derden dag RillandNu- mansdorp en vierden dag Numansdorp .Woubrugge, IN EEN POT MET KOKENDE TEER GEV ALLEN. Dinsdag had de werkman L. uit Souburg die bezig was met het leggen van blokjes en teren daarvan op de nieuwe ponton aan de Binnenhaven van Vlissingen, het ongeluk uit te glijden, waardoor hij terechtkwam in den pot met kokende teer. Hierdoor bekwam hij vreeselijke brandwonden, vooral aan den arm. Dokter Detmar was spoedig ter plaatse en na hem de eerste hulp te hebben verleend, ver- voerde hij den ge'troffene per auto naar zijn woning. BEJAARD MAN OP SLAG GEDOOD. Woensdagavond werd de 67jarige C. de F., te Geldermalsen, bij wachtpost 40, in de spoorlijn ArnhemGeldermalsen, door den trein overreden en op slag gedood. BLOED VERGIFTIGIN G. Te Wieringen is tengevolge van bloedver- giftiging overleden de 40jarige juffrouw D. Kuyt. De bloedvergiftiging was het gevolg van het openkrabben van een wondje. EEN LIJK AAN DEN WEG GEVONDEN. Maandagavond is tusschen de gemeenten Susteren en Echt het lijk gevonden van H. Jessen uit Susteren. De man had een gapen- de hoofdwond, welke van de kruin tot aan het voorhoofd liep en blijkbaar was toege- bracht met een scherp voorwerp. Zijn rijwiel lag in de onmiddellijke nabijheid en was niet beschadigd. Ook zijn kleeren toonden niet aan, dat een aanrijding door een auto had plaats gehad. De verslagene was gehuwd. De justitie heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld, maar omtrent de(n) dader(s) is nog niets bekend. Meer dan 5000 K.G. goud, waarvan de waarde op 750.000 geraamd wordt, zijn m groote vliegtuigen van de Imperial Airways op het einde der vorige week van Londen naar Parijs vervoerd. Het goud was gepakt in houten kisten met ijzeren banden eromheen en de vliegers waren met revolvers gewapend. TELEURGESTELDE MIJNWERKERS. De eigenaar van een steenkolenmijn in Kent, de heer Tilden Smith, had in verband met de communistische denkbeelden onder zijn arbeiders, aamgeboden de uitgaven te be talen voor twee der mijnwerkers voor een be- zoek aan Rusland en het maken van een studie van de toestanden aldaar. Als voor- waarde stelde hij, dat zij bij hun terugkeer in een openbare bijeenkomst van mijnwerkers verslag zouden uitbrengen over het resultaat van hun bezoek en dat, wanneer zij rappor- teerden, dat de toestanden in Rusland beter waren dan in Kent, zij met hun gezinnen naar Rusland zouden verhuizen of de mijn zouden EEN ERNSTIG ONGELUK. Vrijdagavond omstreeks half acht is de 18- jarige v. M. te Rilland-Bath, onder die ge meente, terwijl hij op een rijwiel zonder licht reed, in aanraking gekomen met het achter- wiel van een hem tegemoet komenden auto, tengevolge waarvan hij een levensgevaarlijke hoofdwonde bekwam. Hij werd naar het zie- kenhuis te Bergen op Zoom overgebracht, al- waar hij des nachts is overleden. Door de politie werd beslag gelegd op den auto. Bij de politie van het bureau Bergsingel werd Vrijdag door een bewoner van de Rech- ter Rottekade aangifte gedaan, dat zijn dienstbode zich te zijnen nadeele aan diefstal van geld zou hebben schuldig gemaakt. Een inspecteur van politie begaf zich naar het aangegeven adres om daar een onderzoek in te stellen, doch toen hij nog voor het pand stond, viel plotseling de 18jarige Duitsche dienstbode E. R. uit het raam der derde ver- dieping op straat. Zeer ernstig gewond zij kwam in haar val ook nog tegen een voor de deur staande auto aan is zij met een gebroken been, een gebroken arm en een schedelbreuk in het Ziekenhuis aan den Berg- weg opgenomen, waar zij 's avonds aan de bekomen verwondingen is overleden. Het vermiste geld is later teruggevonden verstopt in het bed der dienstbode. HOE DE GIESSENNIEUWKERK-ZAAK WORDT UITGEBUIT. Gedurende deze week treedt in het Prin- sesse-theater te Rotterdam op als varidtd- nummer de heer Paoli, o.a. met een lied, ge- titeld: „Vier jaar onsohuldig veroordeeld", een actueel liedje dus, betreffende het groote proces GiessenNieuwkerk. Zaterdagavond echter is het echtpaar Kroon, de hoofdgetuige in deze overbekende rechtszaak ,als bezoekers in het theater aan- wezig geweest en tenslotte op het tooneel verschenen, op aandringen van andere be zoekers, die hen kenden. Het echtpaar Kroon had toen een ovatie van het publiek in ontvangst te nemen, waar- aan ibijna geen eind kwam. En het resultaat isdat het echtpaar Kroon nu ook de volgende dagen ten tooneele zal verschijnen, nadat Paoli zijn lied heeft gezongen! Commentaar omtrent de ,,handigheid" van den bioscoop-exploitant overbodig. TWEE I4INDEREN VERGIFTIGD. Te Munsterscheveld (gem. Emmen) zijn twee kinderen van een cafehouder vergiftigd door het eten van bessen van de zwarte nachtschade. Het jongste kind, een driejarig knaapje, is kort.daarop overleden. Het oud- ste kind, een meisje van vijf jaar, werd naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het kind maakt het, naar vemomen word., tame- De' zwarte nachtschade (Solanum nigrum) is een onkruid, dat veelvuldig voorkomt op bouwland, niet slechts m ons land, doch m geheel Europa. De plant heeft gave, onchep toeesneden bladen en draagt betrekkelflk kleine witte bloemen. De rijpe bes, in den regel 'zwart van kleur, is vergiftig, evenals die van de aardappel (Solanum tuberosum). Trouwens, de meeste leden der nachtschade- familie zijn vergifplanten bij uitnemendheid, al zijn er uitzonderingen, als b.v. de tomaat (Solanum locopersicum). DOOR EEN VtlEGENZWERM VERJAAGD. Toen de klokkenist van het uurwerk van de Ned Herv. Kerk te Groote-Lindt in de torenruimte kwam om het uurwerk op te winden, werd hij overvallen door de daar aan- wezige duizenden vliegen en wespen en was het hem onmogelijk er langer te bhjven. Om het uurwerk niet te doen stilstaan, heeft hij dit nog met eenige slagen opgewonden en is daarop weggevlucht. Het personeel der ge meente is met een verdelgingsmiddel begon- nen het insectenbroeinest te bespuiten. Beide werklieden waren genoodzaakt het ge- zicht met doeken te beschermen. Na de be- spuiting in de torenruimte werden de vliegen- cadavers en de bedwelmende exemplaren op- geveegd en had men een paar emmers geheel Deze diertjes komen tusschen de klank- borden door in de torenruimte, om aldaar een langdurig verblijf te zoeken. Over eenige dagen zal de verdelging voortgezet worden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2