H&tWiegj&kmd PUHQL "laSdbouwbeeichteit. MMfMQDBTIijCHTEl. RECHTSZAKEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. efng van het ontiwapeningsvraagstuk van „wederkeerige concessies" aihanktivx is, den wensch uitspreekt dat de voorbereidingscom- anissie spoedig haar werkzaamheden zal her- vatten. Intusschen zal men moeten bedenken, dat de oude moeilijkheid tusschen staten met en zonder dienstplicht in de voorbereidings- commissie voorloopig geschikt kan worden, maar toch op de ontwapeningsconferentie zal terugkeeren en dan eenstemmig geregeld zal moeten worden, indien er van de uitvoering van een algemeen ontwapeningsplan ooit iets wii komen. De twee tegengestelde fronten zullen daar pas den strijd kunnen uitvechten. TER NEUZEN, 25 Sept. 1929. KON. ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is aan den lichtwachter bij de kustverlichting te Nieuwesluis. A, Brugge, de eere-medaille, in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, verleend. examen POLITIE-DIPLOMA, Voor het examen politie-diploma van den Alg. Ned. Politiebond zijn geslaagd de heeren J. v. d. Woestijne te Hulst en J. J. de Muijnck, marechaussee te Sluis. Het examen is afgeloopen. Van de 1150 deelnemers verwierven 112 het diploma met aanteekening en 353 het gewoon diploma, zoo- dat 685 afgewezen zijn. Gedurende het dertig- jarig bestaan, dat 20 dezer feestelijk is her- dacht, werden 9466 diploma's uitgereikt. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om- streeks halftwaalf, brak door onbekende oor- zaak brand uit in de groote landbouwschuur van den heer A. M. Dellaert, in het midden van Uzendijke gelegen. In een oogenblik tijd stond het geheele gebouw in lichtelaaie. Er verspreidde zich een vonkenregen, die voor de naast liggende perceelen groot gevaar op- leverde. De brandweer had het zwaar te ver- antwoorden, doch met behulp van de burgers slaagde men er in, de belende perceelen te behouden. De landbouwschuur brand'de totaal af. Vier gemeten ongedorschte tarwe, een partij hooi en twee vette varkens verbrandden. De oorzaak van den brand is onbekend. GEMEENTERAAD VAN AXEI.. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door alle leden werd bijgewoond, en te 2 ure geopend zonder on- derbreking tot ruim 7 uur duurde, werd o.m. naar aanleiding van een verzoek van L. M. de Groote om verhooging van loon door Burg, en Weth. meegedeeld, dat zij, op grond dat de loonen in het particulier bedrijf in stijgende lijn gaan, bij de begrooting voorstellen het salaris van adressant te verhoogen. Tot leden der gascommissie werden herbe- noemd de heeren J. de Fester, Ch. G. Claes- sens en A. Th. 't Gilde. Aan H. de Groote werd een door hem aan- gevraagd stukje gemeentegrond, ter opper- vlakte van 6 M2., gelegen ten Westen van de gemeentelijke opslagplaats aan de Ooster- straat verkocht a 2,50 per M2. Naar aanleiding van een verzoek van de Konijnen- en Fluimveevereeniging „Ter Ver- betering" om in de Kerstweek zoo noodig voor het houden 'eener tentoonstellmg gebruik te mogen maken van het gymnastieklokaal der openbare school, stelden Burg, en Weth. op hygienische gronden voor het destijds ge- nomen besluit, dat van schoollokalen geen gebruik meer mag gemaakt worden voor repetities en bijeenkomsten, uit te breiden tot tentoonstellingen. Dit voorstel ondervond bestriding van ver- schillende leden, op grond van het ontbreken van een andere geschikte gelegenheid. Het voorstel werd verworpen en dat van den heer Dieleman, om het verzoek in te willigen aan- genomen. Verschillende rekeningen, over 1928, die van het gasbedrijf, grondbedrijf, vleeschkeu- ringsbedrijf en Burgerlijk Armbestuur, wer den goedgekeurd. Ten slotte was aan de orde de vaststelhng van een nieuwe politieverordening. Daarbij kwam allereerst in behandeling een verzoek van J. Visser-Koole en 62 andere winkeliers om bepalingen op te nemen betref- fende winkelsluiting, en een verzoek van P. A. Wondergem en 50 andere winkeliers om het niet te doen. Burg, en Weth. adviseerden op grond van vroegere ervaring, en ook omdat de Rijks- wetgever dit zal regelen, dergelijke bepalin gen niet op te nemen. Als kenschetsing voor den toestand herin- nerde de heer Van de Bilt er nog aan, dat vroeger dergelijke bepalingen waren inge- voerd op verzoek van een aantal winkeliers, doch dat van deze voorstanders enkelen tot tegenstanders bekeerden, toen zij wegens overtreding van het verbod waren veroor- deeld. Zij hadden dus wel een verbod ge- vraagd, maar niet om het zelf na te komen. Met algemeene stemmen en een onthouding werd besloten geen bepalingen op te nemen. Bij de behandeling der politieverordening kwamen enkele principieele kwesties naar voren. De heer 't Gilde maakte bezwaar tegen het verbod voor het houden van voetlbalwedstrij- den op Zondag waarbij publiek werd toege- laten, en stelde voor dit te schrappen. De heeren Dieleman c.s. waren v66r handhaving, terwijl de heeren Claessens en Van de Bilt het alleen in den voormiddag wilden verbie- den met het oog op het vervullen der kerke- lijke plichten. Ten slotte werd met 6 tegen 5 stemmen besloten, dat het verbod slechts gelden zal tot namiddag 1 uur. De heer Van de Bilt had bezwaar tegen een algeheel verbod van kaartspel aan den open- baren weg en wenschte dit alleen te beperken tot een verbod voor het spelen om geld. De heeren Dieleman en De Feijter waren het die vooral pleitten voor een algeheel verbod, zoo- als door Burg, en Weth. was voorgesteld. Met 6 tegen 5 stemmen werd in den geest van den heer Van de Bilt besloten. De heer P. de Feijter wenschte een bepalmg dat de winkeliers op Zondag de gordijnen voor hun etalage gesloten moeten houden. De voorzitter wees er op, dat dit reeds bij de Zondagswet is geregeld, en dat, indien men daarvan handhaving wenscht, ook alle andere bepalingen, b.v. die op het sluiten van her- bergen enz., enz. zou moeten handhaven, hetgeen hij in een gemeente met zoo n ge- mengde bevolking en vreemdelingenverkeer niet gewenscht acht, al zou hij persoonlijk zijn v66r algeheele sluiting. Er ontstond een breed principieel debat, waaraan verschillende leden deelnamen en waarbij de heer Dieleman te kennen gaf, niets liever te zullen zien dan de consequente doorvoering der Zondagswet, om te verkrijgen algeheele Zondagsrust met Zondagsheiliging voor hen die dit wenschen. De heer P. de Feijter verklaarde niet te hebben vermoed, dat zijn eenvoudigen wensch tot zulke be- sprekingen aanleiding zou geven, wenschte r.iet die consequente doorvoering zooals de voorzitter deze besprak en trok zijn ver zoek in. SLUISKIL. Gisterenavond hadden in verband met de loonactie op de Cokesfabriek alhier een dne- tal vergaderingen plaats in het cafe van den j heer De Krijger, en in de Katholieke school. Besloten werd de staking 24 uur uit te stel- len, omdat de directeur toezegging had ge- daan, dat de loonen 5 cent per uur zullen worden verhoogd en bovendien 50 komt bij het loon voor Zondagsarbeid. Ongeveer een driehonderd personen zullen in die verhooging zijn begrepen, terwijl een 150tal nog zal zijn uitgesloten. Deze voor stellen werden evenwel niet aanvaard. De organisaties hielden zich aan hun eischen, zooals die reeds vorige week werden ver- meld. De directeur gaf hierop te kennen, dat hij hierover heden met Parijs spreken zou en de eischen zou overbrengen. Gisteren had te Den Haag de conference plaats met den Rijksarbeidsbemiddelaar oud- Minister Aalberse, Doch ook hier werd geen overeenstemming bereikt. Mocht door de directie niet aan de gestelde eischen kunnen worden voldaan, dan zal het werk worden neergelegd. Een 12tail Walen zijn intusschen op de fabriek aangekomen en is in de cantine op het terrein voedsel aangebracht, zoodat bij eventueele mogelijkheden, het werkende per- soneel zich niet buiten de fabriek zal behoe- ven te begeven. AXEL. Onder groote belangsteliling van vrienden, bekenden, ja van de gansche burgerij, vierde Maandag het echtpaar L. Lamaitre en N. Lansen, den dag waarop ze 65, zegge vijf en zestig jaren geleden door het huwelijk werden verbonden. Beiden resp. 85 en 82 jaren oud, genieten een goede gezondheid en zijn, hun leeftijd in aanmerking genomen, vrij kras. De heer Lamaitre heeft behalve verscheidene bestuursfuncties in vereenigingen het open- bare leven betreffende, ook jaren den ge- meenteraadszetel bezet, waarvan verschei dene als wethouder. Deze feiten zijn voldoen- de om te ibewijzen, dat de heer Lamaitre onder Axels burgers een eereplaafs inneemt, en als zoodanig ook een geziene persoonlijk- heid was in de jaren, dat hij meeleefde. Reden waarom hij nog ieders achting heeft, getuige I SELZAETE. Maandagmiddag beleefden de bewoners langs den ouden kanaaltak tegenover de suikerfabriek van Wittouck een ongewoon avontuur, dat bij slot van rekening nog goed is afgeloopen. De lieele wateroppervlakte stond n.l. in lichter laaien gloed en de vlammen sloegen huizenhoog naar boven, zelfs boven het lucht- spoor van de fabriek uit. De balustrade langs het water begon reeds te vlammen en de bewoners der huizen, opge- schrikt door de geweldig hooge vlammen, den dikken, zwarten vettigen rook en de enorme hitte begonnen reeds-aanstalten te maken hun boeltje in veiligheid te btengen. Gelukkig is het zoover niet behoeven te komen. Wat was het geval. V66r de teerfabriek, het teerkot, zooals ze hier zeggen ligt een boot, die haar olietanks had schoon gemaakt. De inhoud had men in het kanaal geworpen en was afgedreven en zeker door afvarende schepen in het stuk kanaalarm gestuwd, dat aan de zuidzijde van de markt dood loopt. Een onvoorzichtige voorbijganger moet een lucifer of een eindje brandende cigaret in die licht ontvlambare massa hebben geworpen, met het gevolg, dat de heele boel weldra in brand stond. Met zand en aarde heeft men ten slotte den vuurgloed kunnen dooven. Het had een leelijke catastrophe kunnen worden, als er bijvoor- beeld een schip in dat water had gelegen. Nu is alles nog met een beetje angst en wat moeite afgeloopen. HET NEDERLANDSCHE RUNDVEE- STAMBOEK. iDe vereeniqinq ,,Het Nederl. Rundvee- Stamboek heeft te Utrecht haar alqemeene verqaderinq qehouden. iDe voorzitter, d-e heer H. W. K.uhn te Naar den, herdacht in zijn openinqswoord i widen den heer K. A. G. baron Collot d'Escurv. een van de pioniers van het waarom mj nog leuens ucwi, d Escury, een van de pioniers van nn de talrijke bewijzen van hulde hun in vlaggen- g gpr deelt verder mede, dat er tooi en bloemen gebracht Des avonds bracht het muziekgezelschap „Concordia", waarvan de heer Lamaitre, de eenige der nog in leven oprichters is en tien- tallen jaren werkend, honorair en bestuurslid was, een serenade, die door een paar honderd belangstellenden werd bijgewoond. (M. Crt.) SAS VAN GENT. Meer aniino. Dinsdag bestond er weer gelegenheid om zich te laten inenten. Ditmaal was de animo eenigszins grooter dan acht dagen geleden. Behalve degenen, die den dokter nog eens even wilden raadplegen over een al of niet wenschelijke revaccinatie, omdat naar zij meenden het resultant van de eerste inenting niet aan de verwachting had beantwoord, waren er velen, die het nu maar verkieslijk achtten, zich aan de operatie te onderwerpen. Sommige huishoudens waren zelfs voltallig opgekomen met zelfs de dienstbode incluis. Slechts enkelen, die de vorige maal geen virrulens hadden gewaar geworden, behoef- den opnieuw te worden behandeld. Menigeen een overeenkomst tot stand is qekomen^met het Friesche Rundveestamboek, waaraoor een qrondslaq is qeleqd voor een qunstiqe samenwerkinq tusschen de twee stam- boeken. Spr. betooqde tenslotte, dat overal de verantwoordinq wordt qevoeld voor de kwaliteit van het vee, en dat achtte hij een verblijdend verschijnsel, en wekte dan ook alien op het N. R. S. te b'lijven steunen. IVolqens het jaarverslaq bedroeq het aan- 5 tal leden op 1 Januari 1929: 7322, Uet aan- tal inschrijvinqen heeft in 1928 bedraqen: voor het H-veeslaq 627 stieren en 2/oj koeien, voor het Ml R. R.-veeslaq 223 stie- ren en 1458 koeien, voor het G.-vees'laq do i stieren en 116 koeien, in het qeheel dus voor t de drie veeslaqen 886 stieren en 4339 koeien. Het aantal qereqistreerde volbloed- kalveren is iets vooruitqeqaan en is 14.8/1 qeweest. Inzake de uitvoerkeurinq wordt in het verslaq o.m. het volqende opqemerkt Het ligt op den weg van het N. K. o. er I had gedacht, dat de arm, waarop de virrus voor te waken dat de naam van ons vee i geplant was geworden, drie geweldige zweren door den uitvoer van minderwaardige aie- i moest vertoonen. De paar onbeduidende ren naar het buitenland met wordt ver- roode stipjes, die zich bij hen openbaarden, knoeid. De ervarinq in den loop der jaren heeft doen zien, dat dit qevaar niet denk beschouwden zij blijkbaar niet als reagens van de ingeente stof. Volgens den dokter is dat evenwel niet zoo. Het behoeven nu juist geen kerels van puis- ten te zijn, die zich na de inenting vertoonen. Een paar roode plekjes leveren alreeds het bewijs, dat de entstof gewerkt heeft. Welke beeldiq is, indien er vanweqe het N. R. S. niet een zeker toezicht op de kwaliteit, zoo- 1 wel wat model als productie betreft, be- staat. Uitvoer van jonge dieren, van welke men op qrond van de productie der vrouwe- lijke voorouiders maq aannemen, dat het gewaarwordingen ondervindt nu een patient 11)lvc v-..illpri WOrden be- die de proef doorstaan heeft? Deze schijnen geen qoede melkkoeien zullen woraen, loopenden aard te wezen. Enkelen met sterk ontwikkelde puisten op den arm verklaarden, dat zij totaal niets gewaar geworden waren. Alleen begonnen de zweren te jeuken, hetgeen reeds op genezing wijst. Een ander, de zestigjarige, waarover de vorige week gesproken werd, beschreef zijn V.LLlJJ-L^J-1 Cj C.V11 Xj vv- w voor verschillende Indlviduen «,h von nitsen- hoo.en werd op f 4, evenals voriqe jaar, qdhand- haafd. j De heer Van Leeuwen deelde aan de ver qaderinq mede, dat de Vereeniqinq yoor vee-arbitraqe besloten heeft, yeehouders- rvereeniqinqen kosteloos tot haar toe te indrukken als volgt: Den eersten nacht na jaten ten mjnste 20 pet. van hare leden de inenting constateerde ik lichte koorts en Jen wensch te kennen qeven. Spr. transpireerde nogal, nadat ik 'n poosje onder wee& in jjt verband op het nut van arbitraqe voor de veehouderij en -fokkerij. Over de voordeelen van vee-arbitraqe s Nachts werd naar aanleidinq van di em e de d c e ma een korte besprekinq qevoerd. Over het j alqemeen zaq men het nut daarvan in. de dekens lag. Den volgenden dag voelde ik een licn.e ,,lammigheid" in den arm en een eigenaardig gevoel van slapte in de beenen. daaropvolgende weer een ,,hitterig" gevoel alsof de koorts me weer te pakken had. Elken dag onderzocht ik mijn arm, maar •t bleven dezelfde tikjes, die de dokter mij in den arm gepoot had. Alweer geen resultaat, dacht ik, net als toen ik voor de eerste maal Daama heb ik niets SUIKERBIETEN. In het nummer van 4 Sept. namen wij een bericht op over de resultaten van een I j bietenvebouwers In nu nog maar eens teruggekomen om me nog- Nederland op 19 Aluq. maals te laten prikken, doch de dokter zegt, dat 't niet noodig is. De behandeling heeft haar uitwerking niet gemist, meent hij, voor al nu ik een jeukerig gevoel begin gewaar te worden, hetgeen er op wijst, dat ik al aan „beterhand" ben. We zullen het dus maar als in orde beschouwen, en ben blij, dat 't zoo ver is want, om de waarheid te zeggen, ik had mij nogal een beetje ongerust gemaakt Ze maken je zoo van alle kanten berme* dien „ency clopeditis post vaccinales". Ik ben i nu tenminste immuum voor alastrim en daar ben ik blij om, want't wordt er niet beter op. En hier in 't Sas, waar nogal veel schepen van Rotterdam en omgeving aankomen, zou je het te pakken hebben v66r je 't wist. En als 't eens bij den een of ander mocht voor- komen, wat dan! Werkstaking. In den stand der werkstaking aan de Zelandia is tot nu toe weinig verandering in- getreden. Tot dusverre is overigens alles rustig om dat er voor zoover bekend geen maatregelen genomen behoeven te worden tegenover niet- stSrksrs De fabriek ligt naar men ons meedeelt, thans stil en daar de directie niet van plan schijnt, de eischen der werknemers in te wil ligen noch deze laatsten van plan zijn zich aan den ouden toestand te onderwerpen, kan het geruimen tijd duren, alvorens dit conflict, in welken zin dan ook, zal zijn opgelost. Besprekingen. Maandagmiddag is onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. Aalberse een be- spreking gehouden op het departement van arbeid eerst met vertegenwoordigers der ar- beiders, betrokken bij de staking aan de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek Sas van Gent, daama met af gevaar digden van de directie dier fabriek. De directie meende, dat er geen aanleiding bestond voor een gemeenschappelijke bespre- king. Wel heeft zij den Rijksbemiddelaar meegedeeld, dat enkele eischen reeds waren ingewilligd, andere voor inwilliging mogelijk vatbaar waren. De Rijksbemiddelaar heeft hiervan schrif- telijk kennis gegeven aan de arbeidersorgani- saties, die haar standpunt thans nader zullen hebben te bepalen. Thans zijn de resultaten bekend van deze tweede monsterneminq op 10 September en is het vo'lqenide hieraan ontleend: Voof de Zeeuwsch eilanden was het qe- wicht per biet 733 G en het suikerqehalte 17.32 voor Z.-V>laanderen 619 G en 17.12 Voor qeheel Nederland was het 656 G en 17.40 tegen 671 G en 7.48 op 10 September 1928 en 545 G en 14.83 op 7 September 1927. DE TOMATENPRIJ ZEN IN ]ULI. Nu de invoerstatistiek van Duitschland over ]uli qepubliceerd is, b'lijkt wat een der belanqrijkste oorzaken is qeweest van de debacle der tomatenprijzen in ]uh, aldus De TUDuSland importeerde in Juli 1928 18 millioen KG tomaten, waarvan 10 millioen KG uit Italie en 6 millioen KG uit Neder land. In Juli van dit jaar impoTteerde ons land 7 millioen KG tomaten in Duitschland, naar Italie 20 millioen KG, welke groote hoeveelheid in de tweede helft der maand op de Duitsche markt werd qeqooid. Dat het toen met de prijzen gedaan was, spreekt iHier komt n<jg bij, dat Italie de laatste jaren met een veel betere kwaliteit tomaten aan de markt komt en in zijn wijze van ver- pakkinq qroote vorderinqen heeft gemaakt. Dit bracht onzen tomatenuitvoer naar Duitschland in de knel en wij moesten met een vee1! grcx)ter kwantum dan wenschelii was naar de Engelsche markt, met het ge- volq, dat oo,k daar de prijzen kelderden. Het blad trekt uit het gebeurde de les, dat de Nederlandsche tuinders de kwaliteit hun- ner tomaten nog belanqrijk moeten opvoe- ren Onze doorsnee exporttomaat is nog met wat zij zijn kan. Wij moeten zorgen voor een prima tomaat, die ver uitkomt boven hetgeen onze Italiaansche concurrenten kunnen exporteeren. De koopers moeten niet in twijfel zijn of het Nederlandsche kas- tomaten of Italiaansche opengrondstomaten zijn. Het wordt tijd, dat wij door een qoede en scherpe controle ons zelf uit de impasse halen; de geleden schade is nu groot genoeg. Politierechter te Middelburg. Zitting van 24 September 1929. De volgende zaken werden behandeld: F„ M. S., oud 40 j., huisvrouw van D. F. V., zonder beroep te Koewacht, werd beklaagd, dat zij op 16 Augustus j.l. te Koewacht Mathilda Elegeert heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit- spraak f 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. J. v. K., oud 30 j., vischdrager te Bres- kens, werd verdacht, dat hij op 4 Augustus j.l .te Breskens den gemeente-veldwachter J. Wagenaar heeft beleedigd. Eisch 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. J. J. M., oud 21 j., arbeider, A. M. d. M., oud 18 j., landibouwersknecht en J. F. K., oud 22 j., landbouwersknecht, alien te Biervliet, werden beklaagd, dat zij op 25 Augustus j.l. te IJzendijke P. Klaaijsen, te samen en in vereeniging hebben geslagen, geschopt en getrapt. Eisch ieder 15 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraak idem. D. v. C., oud 35 j., koopman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 16 Aug. jj. te Westdorpe zich heeft verzet tegen de veldwachters Kousemaker en Scheir, toen deize hem -ter zake van overtreding der Motor- en Rijwielwet beetpakten, om hem voor een Hulpofficier van Justitie te geleiden. Eisch S15 boete of 15 dagen hechtenis. Uitspraak idem. NEDERLANDERS IN BELGIel VEROORDEELD. Door de rechtbank te Gent zijn veroordeeld tot 50 boete subs. 15 dagen gevangenisstraf J. d. F. en C. V. te Hoek, beschuldigd van het fabriceeren van geneesmiddelen die bij gebruik volkomen waardeloos zouden gebleken zijn. V. had die geneesmiddelen in de omstreken van Eecloo en Bassevelde ten verkoop aangeboden. REDDING VAN DE BEMANNING VAN HET s.s. „DISCIPLINA". |De N. R. Crt. meldt daaromtrent nog het volgende: Een onderhoud met kapitein Slis. IKapitein Slis en zijn mannen waren echt in hun schik. Zij hadden een moeilijke en ge- vaarlijke karwei opgeknapt en het was met succes beloond. De naam van de redders langs de Nederlandsche kust was weer hoog gehou den. Over het afhalen van de bemanning van de ,,Disciplina" heeft kapitein Slis het volgen de verteld: Van de Berghaven zijn wij regelrecht naar de „Disciplina" gevaren. Er stond veel zee en wij kregen onophoudelijk veel water over. Onze boot ging erg te keer, maar wij scho- ten goed op. De „Disciplina" was een kwart slag omge- draaid, zoodat er nu lij aan bakboord was. Maar toen wij langszij kwamen, ter hoogte van de midscheeps, vielen de overgeworpen lijnen in het water en wij dreven snel af. Wii zijn toen verder zee in gevaren, hebben daar- op rechtsomkeert gemaakt en zijn voor den wind en de zee weer naar de „Disciplina" ge- gaan. Naast het schip gekomen hebben wii het roer hard omgegooid, zoodat wij opeens weer met den kop tegen de zee in kwamen te liggen en daarbij tevens dicht langs bakboord- zij van de Disciplina kwamen. Wij wierpen een lijn, die werd opgevangen en van de Dis ciplina" werd een tros uitgezet, die wii aan den achterkant vastmaakten. Ons eigen tros werd voor vastgezet. Zoo lagen wij al gauw naast het schip; dat iets kleiner is, dan de ,yChristiaan Michelsen", welke hier op het strand' zit. Alle opvarenden van de „Disci- plina" stonden aan dek en de kapitein gaf zijn orders. Een voor een wees hij de opvarenden aan, die aan de beurt waren om op onze boot over te gaan. Toen wij er juist een stelletje hadden overgenomen, brak de achtertros. Op nieuw werd een tros uitgebracht en deze hield, totdat er nog maar een man aan boord van de „Disciplina" was: de gezagvoerder. Wij schreeuwden hem toe gauw over te springen. Maar toen hij aan de reeling stond, gereed om zjjn schip te verlaten, heeft hij eerst een eere-saluut gebracht aan Nederland, en aan ons, toen riep hij een groet aan het eigen vaderland en zijh koning, waarna hij sprong en behouden bij ons aan boord kwam. Het was voor ons hoog tijd om weg te komen. Onze boot zwiepte op en neer en dreigde steeds weer tegen de Disciplina" stuk te slaan. Wii kapten onzen voortros, waarvan een draad al was gebroken en verlieten haastig het ge- strande schip, dat verlaten lag in de kokende branding. Nu het schip dwarszee ligt slaan de golven hoog over voor- en achterdek heen. Het water is geen oogenblik van d'e dekken af. Van de hutten aan stuurboordzij ziin de deuren ingebeukt en zij staan vol water. Ook in de machinekamer is al water doorgedrongen maar de machines zijn nog intact. Den ge- heelen nacht heeft de machine full speed ach- teruit geslagen en hoewel het schip in het zand zit, heeft de kapitein, die een kranige zeeman is, kans gezien de boot langzaam te doen draaien. Gebruik makend van de kracht van de golven, die op zijn schip los beukten, de hooge zee en de kracht van zijn schroef en zijn roer heeft hij de „Disciplina" dwarszee weten te krijgen. Een mooi staaltje van zee- manskunst. Het verlaten van het schip was daardoor voor zijn mannen minder gevaarlijk geworden en de kans, dat het schip later af te brengen zal zijn is gestegen. Alle opvarenden zijn dadelijk in het ach teronder gegaan, behalve een, die per abuis in een kabelgat is gaan zitten en de kapitein en de eerste stuurman, die voorop gingen Boo lang onze boot slaags lag d.i. recht op de zee ging dat nog wel, al werden zij door de overkomende brokers ook doornat. Maar toen wij wegvoeren en de „Koningin Wilhelmina" allerlei rare capriolen ging maken, vielen zij allebei al gauw plat op dek. Zij zijn toen ook achteruit gekomen. Met voile kracht zijn wij naar hier teruggevaren. Onderweg heben de gered'den braaf gezongen en hoera geroepen. Zij waren wat blij, dat zi) er af waren. Toen wij den eersten keer langs zij kwamen, hing er al een aan een touw buiten boord, om over te springen, maar w« hebben geschreeuwd, dat zij hem weer gauw binnen boord moesten halen. Het zou dien man zijn dood zijn geweest. (Behalve de dertig mannen, een kat en een hond, hebben wij nog de seheepspapieren en een sextant meegebracht. Moeders nemen voor de roode. gesmetteofontstokenhuid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat is Doos 30en60cLTube80el.Bij Apolh.en Drogisten Twee waren, zag ik, dat wij het niet meer houden konden. Ik liet voile kracht achter- uitslaan, liet het bakboordanker vallen, maar de achterketting brak en ik seinde met de stoomfluit om sleepboothulp. Maar het was al te laat. Wij raakten aan den grond en zaten weldra vast. Al spoedig verscheen een zeesleeper, maar hij kon niet bij ons komen, doordat het daar ter plaatse te ond'iep is. Het schip werkte zwaar en wij werden hoe langer hoe meer op het zand gezet. De schuit stootte hevig en ruim 3 raakte lek. Peilen konden wij niet, want onophoudelijk sloegen zware zeeen over dek. Ik heb terstond een draadloos attentiesein laten geven. Ik be- greep, dat er geen oogenblikkelijk gevaar voor het leven te duchten was en dat een sleep- boot onder deze weersomstandigheden niets kon doen. Wij hadden dus maar af te wach- ten. Dit hebben wij dan ook tot Zondagmor- gen toe gedaan. De toestand aan boord was intusschen verre van prettig en niemand is sinds Vrijdagavond ter kooi gegaan. Toen Zaterdag de wind naar het westen liep, be- sloot ik een poging te wagen, het schip meer dwars op de kust te krijgen en den geheelen nacht ben ik op de brug in de weer geweest. Er stond water in de machinekamer, maar de machine werkte best en wij konden gelukkig voldoenden stoom houden. Het ergste was, dat de proviand opraakte. Sedert Zaterdag- avond hebben wij niets meer te eten gehad. Naar mate het schip draaide, kregen wij de zee meer en meer van stuurboord in en weldra lagen d'e deuren van de hutten te loever in stukken. Het zeewater spoelde die hutten in en uit. De mannen scholen, voor zoover zij niet op de vuurplaat of in de machinekamer noodig waren, wat zamen op een beetje be- schut plekje aan dek. De kapitein eindigde het onderhoud met zijn warme waardeering uit te spreken over het werk van de mannen van de reddingboot. Een onderhoud met den kapitein van de ..Disciplina" De gezagvoerder van de ..Disciplina kapi- tein Lamonaco heeft het volgende over zijn wedervaren verteld: Het is mijn eerste reis op de ..Disciplina Ik vaar al langer als gezagvoerder en ben al meer in Rotterdam geweest. Toen ik Vrqdag- avond vertrok, heb ik den loods, bij de Berg haven geland. Het was zwaar weer en hoe meer ik naar buiten kwam, hoe zwaarder de zee werd. Wij hadden 200 ton briketten en 4000 ton vetkolen in en lagen dus heel diep. Ik zag al gauw, dat wij een harden dobber zouden hebben, maar dat het zoo zou gaan- Wij werden al meer en meer naar den Zuidwal gedreven en toen wij goed en wel bij Rood De Italiaansche consul, Carlo graaf Cones- tabile della Staffa, heeft kort na den behou den terugkeer van de „Koningin Wilhelmina" een bezoek gebracht aan kapitein Slis om hem dank te zeggen, voor wat hij en zijn mannen gedurende deze bange dagen hebben gepres- teerd. MAN OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Maandagmiddag is de 21jarige matroos J. Appel, afkomstig van Marken, van het sloe- pendek van het stoomschip Prins der Neder- landen van de Maatschappij Nederland, welk schip gemeerd ligt aan de Javakade te Am sterdam, overboord geslagen en verdronken. Het lijk is korten tijd na het ongeluk op- gehaald. DOOD OP DEN WEG GEVONDEN. Op den rijksweg tusschen Susteren en Echt is Maandagavond 9 uur, de 50jarige H. Jassen uit Susteren met gespleten schedel dood op den weg gevonden. Of hij door een auto overreden of vermoord is, is nog niet bekend. KIPPENSMOKKELARIJ. Aan de grens bij Dinxperloo hebben de Duitsche kommiezen Zondag een vrachtauto uit Bielefeld aangehouden, welke bevracht was met 620 levende kippen, welke uit ons land waren binnengesmokkeld. De chauffeur en een grensbewoner werden gevangen ge nomen. KIND DOOR EEN PAARD DOODELIJK GEWOND. Toen de veehouder P. Epema en zijn 5jarig zoontje te Aegum een paard naar de wei brachten, sloeg het paard eensklaps achteruit en trof den knaap tegen het hoofd. Zwaar gekneusd werd het kind opgenomen. Nog denzelfden nacht overleed het aan de be- komen verwondingen. EEN COMPLOT VAN VALSCHE MUNTERS AANGEHOUDEN. In den laatsten tijd was het der politie te Rotterdam bekend geworden, dat er veel valsche kwartjes in omloop werden gebracht en wel speciaal op den Linker Maasoever. In het bijzonder ontvingen sigarenwinkels en tramconducteurs deze valsche munt. Veer- tien dagen geleden werden bij een sigaren- winkelier aan den Linker Maasoever niet minder dan 16 valsche kwartjes ontdekt. Het bleek evenwel, dat deze man volkomen ter goeder trouw was. Hij wist niet mee te deelen, van wie hij die kwartjes had ont- vangen. Vrijdag heeft een andere sigarenwmkelier, wonende aan den Langen Hilleweg te Rotter dam, een agent van politie aangeroepen, om dat iemand hem even te voren een valsch kwart je in Ibetaling had gegeven. Hij heeft den agent den man aangewezen; het bleek de 43jarige losse werkman T. V. te zijn. Op hem werden zeven valsche kwartjes aangetroffen. Bij een huiszoekdng in zijn wonmg werden eenige valsche kwartjes, vijlen, gips en een gebroken matrijs gevonden. Terwijl de politie met de huiszoeking doende was, werd er ge- beid en verscheen de 31jarige koopman M. J. A Deze wist de reden van zijn komst niet op te geven en men heeft hem daarom maar eens gefouilleerd. Er werden 14 valsche kwartjes op hem gevonden. Ook hij is daar- op opgesloten. Bij een huiszoeking in zijn woning vond men vier gipsmatrijzen, een smeltkroes, een gietlepel en een hoeveelheid metaal, benevens 21 valsche kwartjes. Alles werd in beslag genomen. Uit het verdere onderzoek bleek, dat nog meer personen in het complot betrokken waren. Als verdacht van medeplichtigheid zijn nog aangehouden en opgesloten de 48jarige schoenmaker J. B. van M. en de 48jarige monteur A. C. K. De vier aangehoudenen zijn ter beschikking van de justitie gesteld en in het huis van be waring opgesloten. Vermoedelijk hebben zij ongeveer 50 valsche kwartjes uitgegeven. SLACHTOFFERS VAN DEN STORM. De storm heeft op de IJmuidensche vis- schersvloot reeds twee slachtoffers .gemaakt. Van de Zondag te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler Derika 10 is Zaterdagochtend de stoker L. G. uit Middelburg door een stortzee overboord geslagen en verdronken. [Hetzelfde lot trof den matroos A. S., af komstig uit IJmuiden, van den stoomtrawler Olympia. De man is bij het aschwippen over boord geslagen en verdronken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2