BUITENLAND SPORT. TER NEUZEN, 23 Sept. 1929. het operette-gezelschap van de FOLIES BERGeRE TE BRUSSEL INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. VOETBAL. HET TEGENWERKEN VAN DE VLOOTBEPERKIN G. Uit Washington wordt gemeld, dat bij het onderzoek van de Sanaatscommissie gebleken is, dat Shearer 50.000 dollar van de Ameri- kaansche scheepswerven heeft ontvangen voor zijn werkzaambeden te Geneve, n.l. 't tegenwerken van Vlootbepenking, waarover tusscben Engeland, Amerika en Japan in 1927 werd onderbandeld. De conferentie mislukte. De eigenaars der scheepswerven, die door de conamissie zijn geboord, beweren dat Shearer nooit een politieke opdracbt yan ben iheeft ontvangen. Overigens is nog gebleken, dat de Ameri- kaanscbe scbeepswerven in 1927 143.000 dol lar bebben uitgegeven voor propaganda tegen de ontwapening en om invloed te oefe- nen op de wetgeving betreffende de Ameri- kaansche handelsvloot. STANDBEELDEN-STRIJD TE LENINGRAD. Sinds langen tijd is men in Sovjet-Rusland foezig met bet verwijderen van standbeelden, die in den tsaristiscben tijd in verschillende steden zijn opgericbt. Zoo wordt thans ook te Leningrad een campagne gevoerd om de monumenten, die ter eer van prins Olde- burgsky en de generaals Koetoezof en Bar- day de Tolly reeds jaren her opgericht zijn, omver te halen. Beide generaals bebben on- der meer een vooraanstaande rol gespeeld bij den strijd tegen Napoleon, toen deze Rusland was binnengerukt. Alle bewoners van Leningrad zijn bet ech- ter bij lange na niet met deze manier eens en zoo ontvangt de Leningradscbe ,,Krasnaja Gazeta" berbaaldelijk brieven, waarin wordt gezegd, dat deze standbeelden werkelijk de stad versieren, dat zij niet van kunstwaarde zijn ontbloot en dat er nog genoeg plekken in de stad ovebblijven, waar evemtueel monu menten voor bolsjewistiscbe leiders zouden kunnen worden opgericht. Hoogstens zou men, zoo wordt betoogd, de opscbriften op de voetstukken kunnen wijzigen, zooals dit met het standbeeld van keizer Alexander in is geschied. Volgens door genoemd blad ontvangen in- lichtingen heeft ook de boofdcommissie voor kunsten en wetenscbappen zicb tegen bet verwijderen der standbeelden uitgesproken, daar deze uit het oogpunt van kunst van zeer groote waarde zijn. Tegenover dit stand' punt staat ecbter dat van bet volkscommis- sariaat van Onderwijs, dat alle standbeelden, welke van v66r de revolutie dateeren, wil laten verwijderen. DE PRINS VAN WALES HEEFT ZICH EEN VLIEGTUIG AANGESCHAFT. Sedert eenigen tijd beoefent de prins van Wales de vliegsport. Hij beeft zicb een eigen vliegtuig aangeschaft, een Gipsy-Moth-toe- stel, dat 112 K.M. per uur kan afleggen. Het vliegtuig is blauw en rood geverfd en heeft een aluminium-neus. Een klein zilveren plaatje is er op aangebracbt met bet op- scbrift: „Z. K. H. de prins van Wales". Er zijn twee stuur-inricbtingen, zoodat de prins ook in staat is zelf te sturen. Hij beeft het vliegtuigbesturen geleerd van den esca- derleider Don, die gewoonlijk het militaire vliegtuig bestuurde, waarmee de prins tot dusver vluchten maakte. Met het Moth-vlieg- tuig kan de prins ook op kleine velden lan- den en in kleinere ruimten manoeuvreeren dan met de groote militaire vliegtuigen het geval is. In bet vliegtuig is de noodige bagageruimte voor golfstokken e.d. sport- materiaal. DE KINDERVERLAMMING IN BELGIe. De boofden van de gezondheidsdiensten en de directeuren van ziekenbuizen uit Brussel en omstreken, Antwerpen en Gent hebben een bespreking gevoerd over de gevaUen van km- derverlamming' die zich den laatsten tijd in Belgie hebben voorgedaan. Zij hebben mecle- gedeeld, dat de huidige toestand volstrekt geen emstig karakter draagt en dat bet overdreven is van een epidemie te spreken. Er zijn meer gevallen van kinderverlam- ming dan gewoonlijk, vooral in de provincies Antwerpen en Limburg, die aan Nederland grenzen, waar men bet zelf de verschipisel waarneemt. Te Brussel en elders in bet land zijn de gevallen van poliomyelitis uitzonde- ring Er is dan ook geen enkele reden om de scbolen te sludten. De schoolinspectie zal een streng toezicht uitoefenen. HET STIJGENDE INDEXCIJFER IN BELGIe. jBelgie is eens het land van belofte geweest, schrijft het R. N. Er werd goed verdiend, ta melijk veel geld uitgegeven en geen belas- iiner betaald. Onnoodig te zeggen, dat deze benijdens- waardige toestand heeft bestaan voor den oorlog Het wereldconflict heeft m Belgie aan het goede en goedkoope leven een emde ge- maakt. De zware druk, die moest komen, is lang uitgebleven, maar schijnt nu zijn intrede te hebben gedaan. De inflatie heeft er gedurende jaren voor gezorgd, dat de Belgen weinig hebben geweten van de stijgende levensduurte. Toen de franc steeds meer daalde en de waarde van het be taalmiddel regelmatig minder werd, onder- vonden zij daarvan slechts in gennge mate de onaangename gevolgen. De prijzen stegen niet in verhouding tot de waarde-vernunde- ring van den franc. Daardoor bleef het leven in Belgie goedkoop. De loonen stegen lang- zaam, zoodat gelijken tred' werd gehouden met de verhooging van de onderhoudskosten. Zeker, er werden tijdens de inflatieperiode blijven staan. Van daling is echter nooit sprake gerweest. Men troostte zich algemeen met de hoop, dat de index nooit het cijfer 1000 zou halen. En men merkte weinig van de duurte, of beter gezegd, men liet er zich weinig aan gelegen liggen. Want men verdiende grof geld. Wat meer is, men verdiende het zeer gemakkelijk n.l. aan de beurs. Er is een tijd geweest, dat heel Belgie heeft gegokt. Alle aandeelen stegen met den dag. Men had slechts vandaag te koonen om morgen heel wat rijker te zijn. Jammer genoeg bestond het grootste gedeelte van dezen zoo gemak kelijk verworven rijkdom slechts op papier. Hoe dan ook, de man in de straat verdiende grof geld, en wijdde niet veel aandacht aan het stijgende indexcijfer. Het was echter te voorzien, dat de beurskoorts niet eeuwig kon aanhouden. |De terugslag is niet uitgebleven en is zelfs spoediger gekomen dan de meesten hebben verwacht. Er werden geen ongehoorde win- sten meer gemaakt en het inkomen werd tot redelijike grenzen teruggebracht. (Nu begon men zich wel met het indexcijfer bezig te houden en bemerkte tot zijn schrik, dat de stijging aanhield. Bovendien, de kleine man begon gewaar te worden, dat hij belas- ting moest betalen, en zelfs tamelijk zwaar was aangeslagen. Kortom, hij voelde aan den lijve, dat het leven in zijn land duur was ge- worden. Het is een feit, dat op het oogenblik het levenspeil in Belgie nog niet zoo hoog is als in de omringende landen, Frankrijk inbegre- pen, maar dit neemt niet weg, dat reeds een zeer hoog niveau is bereikt. Wat echter voor al tot nadenken stemt is de regelmatige stij ging die valt waar te nemen. De index heeft de vorige maand een sprong van 8 punten ge maakt en voor Antwerpen het cijfer 930 be reikt. (De bange vraag, die velen zich stellen in: „Hoelang zal die stijging aanhouden en waar zal ze toe leiden?" Wanneer in de zomer- maanden het leven zooveel duurder wordt, wat zal de winter dan brengen? Men vergete niet, dat door de voortdurende stijging van het in dexcijfer automatisch ook de loonen stijgen. Daardoor wordt de levensduurte nog meer in de hand gewerkt en zoo komt men tot een tot wanhoop stemmenden kringloop van ongun- stige omstandigheden. De nieuwe stijging van het indexcijfer wordt vooral geweten aan de aanhoudende droogte. iSinds drie maanden heeft het fei- telijk niet geregend. Stellig zal de langdurige droogte wel van invloed zijn geweest, doch de Belgische winkeliers exploiteerden deze om- standigheid wat al te naarstig. De groothan- del maakt de prijzen niet veel hooger, maar de winkeliers maken zich er aan schuldig. Voor al de huismoeders klagen, hoe de prijzen van winkel tot winkel verschillen voor een en het- zelfde artikel. Er zijn wel wettelijke voor- schriften om aan zulke misbruiken paal en perk te stellen, doch ze zijn helaas moeilijk toe te passen. Het is betreurenswaardig te moeten constateeren, dat de Belgische winke liers er geen besef van schijnen te hebben, welk gevaarlijk spel ze spelen. Immers de kruik gaat zoolang te water totdat ze breekt. ONTWAPENINGSMOEILIJKHEDEN. Op gezag van d'e Times is gemeld, dat Mac Donald tegelijk met de uitnoodiging van Frankrijk, Italie en Japan tot de conferentie der vijf voornaamste zeemogendheden, die in de derde week van Januari te Londen bijeen zal moeten komen, aan de regeeringen van die landen te verstaan heeft gegeven dat „zonder hun volledige en hartelijke medewerking, met name in de kwestie van het beperken van de (gezamenlij'ke) tonnemaat van torpedojagers en duikbooten, geen gunstige uitkomst te ver- krijgen zal zijn." De Britsche eerste-minister heeft hiermee schrijft de N. R. Crt. dadelijk een teere plek aangeraakt. Officieus weet men reeds dat Engeland en Amerika op het standpunt staan dat zij de d'uikboot liefst afgeschaft zouden zien. Van het standpunt der twee groote zeemogendheden is dat begrijpe- lijk. Wanneer enkele van hun groote een- heden in een oorlog door duikbooten in den kelder geboord worden, gezwegen nog van het gevaar waaraan transportschepen blootgesteld' zijn, kan dit voor hun maritiem overwicht plotseling bedenkelijke gevolgen hebben. Dit is echter juist de reden waarom de zeemogend heden van minderen rang zooveel waarde aan het bezit van hun duikbootvloot hechten. De onderzeeer is wel het „armelui's-wapen ter zee" genoemd. Een dergelijke rol vervulden in vroeger tijden de beruchte kleine branders, die op de groote zeekasteelen afgezonden, voor deze zoo dikwijls noodlottig werden. MacDonald spreekt volgens de Times enkel van beperking, omdat hij moet inzien dat het gebruik van den term afschaffing de vloot- conferentie nog voor haar bijeenkomst zou torpedeeren. Op de Washingtonsche conferen tie van 1921 heeft men in dit opzicht reeds ervaring opgedaan. Balfour heeft daar voor Engeland de volkomen afschaffing van het duikbootwapen voorgesteld. De Amerikanen zochten een middenweg met het voorstel om de Amerikaansche en Engelsche duikbootvlo- ten tot 60.900 ton voor elk te beperken en den status quo voor Frankrijk, Japan en Italie te handhaven (ongeiveer 31.500 ton voor de twee eersten en 21.000 ton voor Italie, maar de Fransche gedelegeerden weigerden met min der dan 90.000 ton voor duikbooten genoegen te nemen. Dientengevolge is er toen niets van de beperking gekomen, die men u weer ter hand wil nemen. Briand, die aanvankelijk op de conferentie mede tegenwoordig was, maar later naar Frankrijk terugkeerde, vatte in een telegram het Fransche standpunt aldus sa- men: „Het denkbeeld dat de Washingtonsche conferentie beheerscht, is een beperking van maritieme wapeningen die offensief en kost- baar zijn. Maar ik geloof niet dat het haar program is aan een natie gelijk Frankrijk, dat een lange kustlijn en een groot aantal ver- afgelegen kolonien bezit, de middelen te ont- zeggen om zijn verbindingslijnen en zijn vei- ligheid te verdedigen." Nu de nieuwe groote vlootconferentie in de maak is, is er nog niets in dit Fransche stand punt veranderd. Het bewijs hiervan is dat het Journal des Debats, dat men als de spreek- gram in wording, dat weinig goeds voor de conferentie voorspelt, indien MacDonald wer kelijk meent dat zonder overeenstemming over de duikbootenkwestie geen gunstige uitkom- sten te bereiken zijn. Op de voinning van een ander, Fransch-Italiaansch-Japansch front te Geneve tegen de Engelsche opvatting inzake de ontwapening te land zullen wij nog ge- legenheid hebben terug te komen. DE FACULTATIEVE BEPALING. Er is Donderdag aan de tafel van den Vol- kenbondsraad te Geneve eenig gedrang ge weest, zoovele gegadigden waren er voor de onderteekening van de facultatieve bepaling van het statuut van het Vaste Hof van Inter nationale Justitie in Den Haag. De onder- teekenaars waren Engeland, Britsch-Indie, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Frankrijk, Tsje- cho-Slowakije en Peru. Vrijdag kwam bericht dat ook het Gemeenebest van Australie on- verwijld zal teekenen, en de aansluiting van Canada bij de overige Britsche Dominions kan slechts een kwestie van enkele dagen zijn. Dus heeft Groot-Britannie met zijn Dominions, daar ook de Iersche Vrij staat reeds vroeger geteekend heeft, nu de verplichting op zich genomen om de jurisdictie van het Hof te aan- vaarden in geschillen nopens de uitlegging van tractaten alle vraagstukken van inter- nationaal recht, het bestaan van een feit dat, indien het wordt vastgesteld, een inbreuk op een internationale verplichting zou vormen en den aard of omvang van de vergoeding voor een inbreuk op een internationale verplichting. Behalve Ierland, hebben de Britsche landen al- leen het voorbehoud gemaakt dat er geschillen tusschen d'eelen van het Britsche rijk en de geschillen welke volgens het internationale recht tot de jurisdictie van hun eigen land be- hooren, van behandeling voor het Hof uitge- sloten zijn. Wat het eerste beding betreft, is de toe stand schrijft de N. R. Crt. eenigszins abnormaal, omdat de Dominions naast Enge land nu eenmaal zelfstandige leden van den Volkenbond zijn. Het overgroote deel van het Britsche rijk wenscht echter voort te gaan met familie-twisten zond'er vreemde inmenging uit te imaken en daarmee naar buiten toe de op vatting hoog-te houden dat de onafhankeliike staten van het rijk nog door een ideeelen band te zaam verbonden zijn, welke ook in het vol- gen van een algemeene Britsche rijkspolitiek tot uiting gebracht wordt. Alleen de Iersche Vrij staat heeft geenerlei voorbehoud gemaakt en eischt daarmee het recht op om in geval van een geschil met Engeland dat de uitleg ging van het Engelsch-Iersche tractaat zou kunnen betreffen, dit voor de Haagsche rech- ters te brengen. Engeland zou zich volgens het gemaakte voorbehoud, daartegen moeten verzetten, maar dit zou geen verstandige poli- tiek zqn, omdat het een gevaarlijike crisis zou uitlokken, waarin de Vrij staat het besluit zou kunnen neimen zich van het Britsche rijk in I alien vorm los te maken. Voor het alternatief om het dan met geweld te dwingen er deel van uit te blijven maken, zou elke Engelsche regeering terugdeinzen. Men moet zich dus te Londen goedschiks voegen naar den door Zuid-Ierland getoonden onafhankelijkheidszin. Dit alles is intusschen een interne aangelegen- heid van het Britsche gemeenebest van naties. Het voornaamste is dat dit jaar weer twee groote mogendheden als Engeland en Frank rijk voor de gedachte van verplichte minnelij'ke regeling van internationale geschillen gewon- nen zijn en dit beteekent een grooten stap vooruit op d'en weg naar'organisatie van een duurzamen vrede. EEN ONDERSCHEIDING VOOR MAC DONALD EN SNOWDEN. De City of London Corporation, het lichaam dat de City in engeren zin bestuurt, heeft be- sloten aan Mac Donald en Snowden het eere- burgerschap der City aan te bieden en de oor- konden te vervatten in gouden doozen. Het besluit is genomen om de waardeering te uiten voor hetgeen Mac Donald in hot belang van den wereldvrede in Washington zal ondeme- men, en als algemeen blijtk van achting voor een man, die zich door moed en karakter- grootheid uit een nederige positie tot premier van Engeland heeft weten op te werken. Jegens Snowden gevoelt het Citybestuur zich vooral verplicht wegens zijn fiere onbuigzaam- heid in Den Haag, waardoor Engelands pres tige verstevigd is in de internationale wereld. Wlastineen betaald, maar de groote massa be- I maak is, is er nog niets in dit t ranscne stana- belastmgen Detaaiu, n^ar c veranderd. Het bewijs hiervan is dat het ^Sewaren de handel^ondernemingen en de Journal des Debats dat men ah3 dB spreek- fabrieken die den grootsten financieelen last buis van den Franschen marinestaf beschouwi hadden te dragen, en wanneer de groote massa daarvan in de kranten las en zelfs waarschuwende stemmen vernam, die op het gevaar van dien geldelijken druk wezen, haal- de zij daarvoor minacbtend de scbouders op met de overtuiging dat handel en industrie nooit te veel belasting konden betalen. Het leven was en bleef betrekkelijk goed koop. Toen kwam de stabilisatie. Er waren heel wat tegenstanders, die bij hoog en laag beweerden, dat een vaste waarde voor den franc niet gewenscht was, en zij kondigden een hooge levensduurte aan. De voorstanders beriepen zich op den vooroorlogschen toe stand om te bewijzen, dat nu evenals toen, Belgie zich dank zij zijn lage loonen en de vlijt van zijn bevolking, een bevoorrechte plaats zou weten te veroveren in de Euro- peesche duurte-constellatie. Het zou zijn le- vensstandaard veel lager weten te houden dan de omringende landen, zooals Nederland, En geland en Duitschland. Toen de stabilisatie er was bleven de ge volgen niet uit. Het leven werd inderdaad duurder, en de belastingschroef werd straffer angedraaid. Maar de Belg in het algemeen merkte er steeds weinig van. Hij voelde de last niet die hij te dragen had. Bij het tot- standkomen van de stabilisatie was het index' cijfer ongeveer 750. Het steeg langzaam en scheen soms neiging te hebben om stil te reeds tegen de Engelsch-Amerikaansche op vatting front maakt. Frankrijk, schrijft het, heeft Engeland's aanspraken tot beheersching der zee niet betwist en zou ook niet een derge lijke eisch van de overzijde van den Oceaan betwisten, maar dit heeft niets met de kwes tie der duikbooten uitstaande die een levens- belang zijn voor de verdediging der Fransche verbindingslijnen met de Afrikaansche kolo nien. Frankrijk zal zijn duikbootvloot niet op- geven. En evenmin zal het toestemmen m eenigen vorm van pariteit met een andere Buropeesche mogendheid, welke Frankrijk, dat ook met zijn verafgelegen kolonien rekening moet houden, tot een maritieme minderheid in de Middellandsche Zee (tegenover Italie be- doelt de Debats natuurlijk) zou veroordeelen. De vrijheid van de zee van Marseille tot Al- gerie is onmisbaar voor de mobilisatie van Frankrijk's leger. Tegelijkertijd worden uit Tokio uitlatmgen van den Japanschen minister van marine over- gebracht, waarin hij o.m. verklaarde: ,^fapan is tegen een afschaffing of drastische ver- mindering van de duikbooten, welke het als het meest doeltreffende wagen tegen een sterkere vloot van een tegenstander be- schouwt". De tegenstander waarmee Japan het meest rekening houdt, is natuurlijk Amerika. Zoo zien wij dus reeds een Fransch-Japansch front tegen het Engelsch-Amerikaansch pro- DE KERMISWEEK behoort weer tot het verleden. Zij werd de eerste dagen door mooi weer begunstigd Vrijdag en stille dag was het regen- en stormachtigweer, met minder goede vooruit- zichten voor den Zaterdag, als wanneer pas het vreemdelingenbezoek te verwachten is. Het viel Zaterdag nogal mee, en in den na- middag en avond was het zeer druk. Er werd blijkbaar als men zoo hier en daar eens rondzag, opgewekt en prettig kermis gehou den. Jammer dat in de 'laatste minuten zich zooals hiema uit de politleherichten blijkt in een der inrichtingen nog een incident voordeed, dat gelukkig nog goed is afgeloo- pen, zoodat de getroffene geen bljjvende ge volgen zal ondervinden. LUXOR-THEATER. T-n bovengenoemd theater werd jl. Vrijdag- avond door het gezelschap van den heer Joh. Langenaken gegeven de laatste der serie voorstellingen in de kermisweek. Opgevoerd werd het kluehtspel „De Kribbebijter". Voor dit oer-comische hlijspel hleek ook veel be- langstelling te bestaan, aangezien de zaal ge- heel bezet was. Het opvoerende gezelschap kreeg algemeen den bijval der opgekomenen. genoot in het Concert- en Bioscoopgebouw weer zeer groote belangstelling en had veel succes, Vooral was dit het geval met de Vrijdagavond gegeven opvoering van „De kuische Suzanna". Er was geen plaatsje on- bezet gebleven. Zooals gemeld was de zaal reeds des middags geheel uitverkocht. Wel een bewijs dat er groote verwachting be stond. En die werd niet beschaamd. Er was maar &§n roep bij de talrijke bezoekers, over de mooie opvoering. En dit was welverdiend. Het flink bezette orkest onder leiding van den heer Em. Verwilst zorgde voor een goede uitvoering van de mooie muziek dezer ope- rette en het optreden der dames en heeren voor het voetlicht liet niets te wenschen, ter- wijl aan alles ook de goed verzorgde leiding van den regisseur, den heer Henri Caspeele te bemerken viel. Met genoegen zag men weer optreden mevr. Manon Latour, in de titelrol, en maakte met genoegen kennis met mevr. Germaine de Glas, in de rol van Jacqueline, die over een mooie stem hleek te besdhikken. Een succes was ook de rol van Baron des Aubrais, vervuld door Jean Im- mers. Met genoegen zag men weer bij het gezelschap terug de heeren Adolf Denis en Frans Monnoyer, die geruimen tijd verbonden waren aan een, operettegezelschap in Holland. Ook Constant de Vuyst, als Pomarel, en Jules Oebrechts, als Oharency, hadden groot succes. Trouwens alle optredenden, ook het koor, werkten mede tot het geven van een in alle opzichten succesvolle opvoering. De groote toeloop van Vrijdag was aanlei- ding om op Zaterdagnamiddag nog een mati nee van deze operette te geven. Ondanks de weinige reclame die hiervoor nog in het laat ste oogenblik kon gemaakt worden, werd deze door een tamelijk aantal bezoekers bij- gewoond. Des avonds was het weer geheel vol bij de opvoering van de operette ,,De 28 dagen van Clairette". Deze Fransche operette biedt niet de pracht en praal die men van de Duitsche of Weensche operettes kent, ook de muziek is meer vluchtig, doch de inhoud was kluch- tig. De titedrol werd weer op uitmuntende wijze vertolkt door mevr. Manon Latour, ter- wijl de heer Constant de Vuyst in de rol van Michonnet, den gasfitter, en reserve-soldaat, een zeer comische uitbeelding zijner rol gaf, hetgeen de lachspieren geducht deed werken. De schrijvers van het libretto, de heeren Ray mond en Mars hebben van een eenvoudig ge geven, met verschillende vindingen die door als het ware natuurlijk verloopen voor een aantal comische verwikkelingen weten te zor- gen, die door de hiervoren genoemden en de overige dames en heeren van het gezelschap goed voor het voetlicht werden gebracht en daardoor ook deze avond succesvol maakten. POLITIEZAKEN. Zaterdag v66r kermis zag de politie zich genoodzaakt twee menschen wegpns dronken- schap en een wegens in staat van dronken- schap de orde verstoren te arrasteeren. Vrijdagavond jl. waren olhier verschillende Duitschers, werkzaam aan de nieuwe fabriek te Sluiskil, te zamen uit. In een der cafd's ontstond ruzie tusschen hen en ingezeteneu dezer stad, waardoor daar een algemeene vechtpartij ontstond, Gelukkig, dat in de zaal politie in burger aanwezig was, die spoedig werd versterkt, waardoor het ergste kon worden voorkomen. Om de orde te herstellen werden dan ook ge- duchte klappen uitgedeeld en werden 4 der Duitschers gearresteerd, die zich ter zake van in staat van dronkenschap de orde ver storen zullen hebben te verantwoorden. Den laatsten kermisdag werden twee men schen wegens dronkenschap ingerekend, ter- wijl er een, die in staat van dronkenschap verkeerde en die zich begeven had op het remmingswerk der Axelsche brug om zich te verdrinken, mede werd opgeborgen in het be lang van zijn eigen veiligheid. Te 11.30 uur dien avond onitstond in een der kermisgelegenheden een vechtpartij, waarvan de oorzaak gezocht moet worden in, naar men zegt, te weinig ontvangen ritten- kaarten Een der bezoekers werd daarbij niet ernstig in den rug verwond, vermoedelijk met een scherp vooiwerp. Op aanwijzing van eenige personen werd daarop de vermoedelijke dader gearresteerd, doch later meldde zich een oog- getuige aan, die een ander als de dader perti nent aanwees. Hierop werd deze in arrest ge- steld, en heeft deze dan ook bekend den dader te zijn. De Kon. marechaussee onderzoekt deze zaak; dit korps arresteerde in den loop der week ook nog enkele personen wegens dron kenschap en orde verstoren. NED. HERV. KERK. Ds. L. J. Cazemier te Gieterveen, die het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier heeft aangenomen, hoopt op 27 Oct. a.s. af- 6cheid van zijn tegenwoordige gemeente te nemen. De intrede heeft, zooals gemeld, op 3 Nov. plaats, na door Ds. O. S. Cazemier, van Stavoren, te zijn bevestigd. MOTORBOOT GESTRAND EN AFGESLEEPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is wegens het stormweer op de Wester-Schelde tegen den zeedjjk aan den Margarethapolder gestrand de motorboot „Telegraaf XIV", van de Firma Braakman Co., varende tusschen Rotterdam en Gent. Door de sleepboot „Jan", van den reeder C. Jansen alhier is de motor- boot vlot gesleept en behouden hier binnen gebracht. CHR. GEMENGDE ZANGVEREENIGING „EXCELSIOR". Zooals uit de in dit blad voorkomende ad- vertentie blijkt, zullen de Repetition van bovengenoemde vereeniging a.s. Woensdag weder een aanvang neimen. We twijfelen niet, of het 1.1. door haar ge geven concert en het werk voor de a.s. win- termaanden, zal er toe bijdragen, dat ook deze vereeniging de voile medewerking zal hebben; van die zijde, vaniwelke ze het inzonderheid verdient, en velen welke nog geen lid der ver eeniging zyn, zullen aan deze oproep gehoor geven. NAGEKOMEN BELASTINGGELDEN. jWasch de aangedane plaatsen met warm Iwater en Purolzeep; droog dan voor- Izichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal Idit elken dag, zoo lang het noodig is. tijds stopte om een aanreiding met den trein te voorkomen, anders waren de gevolgen weer niet te overzien geweest. De overwegwachter zeide geen kloksignaal te hebben gehoord. (Men vraagt zich af, wat nu eigenlijk onvei- liger is: een onbewaakte overweg, waar men in elk geval weet, dat de dood om een hoekje ligt te grijnzen, of een bewaakte overweg, die niet behoorlijk bediend wordt. (M. Crt.) ALASTRIM. (In onze provincie is weder een geval van alastrim geconstateerd en wel te Tholen, bij een kind van 2 jaar. SLUISKIL. Aan de cokesfabriek zullen met ingang van Woensdag een 450 personen,- betrokken bij het arbeidsconflict, het werk neerleggen, tenzii de directie nog met aannemelijke voorstellen mocht komen. Morgen heeft nog een bespre king met de arbeidsbemiddelaar plaats. SAS VAN GENT. Conflict. Er komen sombere wolken den Sasschen hemel verduisteren. Reeds zijn de eerste symptonen van het naderende onweer waar- genomen, door bet onverwachte ontslag van een 17-tal werklieden bij .de Glucose- en - Olie- fabriek, de vroegere Stijfselfabriek „Zelandia" op welk ontslag onmiddellijk een partieele staking uitbrak onder het atelier-personeel. Deze verschijnselen moeten slechts als voor- loopers beschouwd worden van het groote ge- beuren, dat zich in de naaste dagen zal af- spelen, nJ. werkstaking door een groot ge deelte van het overige arbeiderspersoneel met den aankleve van al hetgeen daarmede ge- paard gaat: vijandelijfcheden tegenover dege- nen, die niet goedschiks de leiding willen vol gen, tusschenkomst van politiezijde om werk- willigen te beschermen, relletjes, vechtpartijen en wat al meer van dien aard, wanneer al- thans niet voor het beslissende moment tot overeenstemming tusschen partijen gekomen wordt. Nader meldt men ons dat hedenmorgen de staking is uitgebroken. Een 250tal werklieden hebben het werk neergelegd. Een 15tal blijft aan het werk. Morgen heeft een conferentie plaats met de arbeidsbemiddeling. Wegsverbreeding en verkeersverbetering. iReeds maandenlang verdiepte zich menigeen in het raadsel, wat er toch met al die klin- kers en kasseisteenen moest geschieden, die zich in lange rij aan de zijde van den weg, ter hoogte der glasfabriek uitstrekte. Het mystieke geval is thans opgelost. (Zij moeten dienen om den straatweg daar ter plaatse te verbeteren en te verbreeden. Er is bereids een begin gemaakt met die werkzaambeden. In aansluiting met het ge- modemiseerde weggedeelte tusschen de Bel- gische grens en de glasfabriek wordt de kas- seiweg thans op gelijk peil gebracht, d.i. onge veer 10 c.M. verhoogd en tegelijkertiid een paar meter verbreed. De klinkers zullen moe ten dienen om daamaast een klinkerpad aan te leggen, dat zich ook weer zal aansluiten aan het reeds bestaande ter hoogte van de phosphaatfabriek. Een en ander belooft een groote verbetering voor het verkeer en als zoo- danig ook een waarborg voor meerdere veilig heid, zoowel van fietser als voetganger, waar aan daar ter plaatse werkelijk behoefte be stond. Een tweede plan, dat aanleiding zal geven tot een enorme verbetering van het verkeer, is naar vertrouwhare mededeelingen luidden, het verleggen van de z.g. Kleine Brug over den westelijiken kanaalarm. Het voornemen be- staat om deze te verleggen, in dezelfde lijn als de beide andere bruggen, waardoor den gevaarlijken hoek aan den zuidelijken kant van de veemarkt wordt afgesneden. Er wordt tegelijkertijd bij het vervangen of het vervan- gen der tegenwoordige, overwogen de breedte zoodanig te nemen, dat er kruisverkeer over kan plaats hebben, hetgeen thans niet het ge val is. Stroovervoer. Heeds sedert een heele week is men druk in de weer met het lossen van stroo, dat van het spoor weer per as naar een voor den wal De minister van financien maakt bekend dat liggend schip vervoerd wordt. ten behoeve van's rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) is ontvangen bij den inspecteur der directe be lastingen te Ter Neuzen f 13JK). GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 21 September stonden als werkzoeken- den (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijnbij de arbeidsheurs ingeschre- ven: 116 transport en losse arbeiders; 2 zee- lieden; 1 centrale-machinist; 1 halfwas-auto- monteur; 1 kantoorbediende; 1 chauffeur; 1 metselaar. Totaal 123. (Alzoo verminderd met 3 personen sinds 14 September. De dagelijiksche aanmeldingen bedroegen: 16 Sept. 52, 17 Sept. 33, 18 Sept. 65, 19 Sept. 55, 20 Sept. 59 en 21 Sept. 67. EEN AUTO-ONGELUK. Gisteravond ongeveer kwart voor 6 uur moest de heer P. J. Vale, van Axel, die per auto van Schoondijke was gekomen, nabij IJzendijike uitwijken voor een motorrijwiel en botste daardoor tegen een boom, met het ge- volg, dat de auto over de tramrails vloog, tweemaal over den kop duikelde en in de sloot naast den weg terecht kwam. De machinist van de trein van de Z.V.T.M., die juist achter op reed en van op ongeveer 100 M. afstand het ongeval zag plaats grijpen, stopte ter plaatse en heeft met het overig personeel ge- holpen om den heer Vale uit zijn benarde po sitie te helpen. Hij is naar IJzendijke ver voerd en zijn toestand was, naar wij ver- nemen, wegens emstige kwetsuren zoo zorg- wekkend, dat hem nog des avonds de laatste H.H. Sacramenten zijn toegediend. |OP EEN BEWAAKTEN OVERWEG. (Vrijdagavond is door de tegenwoordigheid van geest van den autohand-elaar Kievit uit Middelburg een emstig ongeluk voorkomen. Toen de heer K. tegen half negen den be- waakten overweg, bij wachtpost 23, bij 't sta tion Rilland-Bath naderde, waren de boomen niet gesloten en reed den heer K., die bij het station een trein had zien staan, met een kalme vaart verder. Reeds was de auto tusschen de boomen, toen de trein, die te 20,21 van Ril- land in de richting Goes vertrekt, kwam aan- rijden en alleen door zoo hevig remmen, dat de passagiers tegen elkaar rolden, kon de be- stuurder zorg^en, dat d€ auto nog juist bij- Bij het inwinnen van nadere inlichtingen omtrent dit stroovervoer deelt men ons mede, dat dit stroo afkomstig is uit Frankrijk met bestemming voor Rotterdam. Er worden in den loop van de volgende weken 300 van deze wagons hier aangevoerd om denzelfden weg te gaan. I (Het stroo is geperst in pakken van 50 K.G. zoodat het vervoer gemakkelijk kan geschie den en er geen afval langs de straten plaats heeft, zooals anders bij het vervoeren van los stroo te constateeren is. Inmiddels is het eerste schip met hoogen opperlast bijna afgeladen en tot vertrek ge- reed. N. V. B. AFD. IV. Wedstrijduitslagen van Zondag. Eerste klasse. Willem HWilhelmina M.V.V.N.O.A.D. RoermondLonga B.V.VEindhoven P.S.V.—N.A.C. 2—2. 0-4. 2—1. 4—3. 2—1. Tweede klasse A. VlissingenDosko MiddelburgT .A. C. Derde klasse A. Hulst^Vlissingen II Zeelandia IIiSinoto Z. V. B. De gisteren te spelen voetbalwedstrijd tus schen de Sassche Boys I en Terneuzen II kon niet doorgaan, omdat de daarvoor aangestelde scheidsrechter niet was opgekomen. Terneuzen III speelde hier een wedstrijd tegen Hulst II, welke eindigde in een gelijk spel, 11. De rust ging in -met 10 voor Hulst. Hier was wel de aangewezen scheids rechter in het veld, althans er waren 23 per sonen, maar van eenige leiding was geen sprake.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2