ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Meer en betere Eieren Flora's Hoenderbeschuit 1 ch spirin- slillers! Eerste Blad. uumimm pijn- No. 8428. VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1929. 69e Jaargang. BINNENLAND. FEUILLET0N, smaakt als room BUITENLAND. Fa A. v. OVERBEEKE-LEUNIS Niemeijers Tabletten blijven onze INGEZONDEN MEDEDEELINGBsF PHILLIPS OPPENHEIM. 61 IN GEZONDEN MEDEDEELIN GEN. TER NEUZEN. SLUISKIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGESM INGEZONDEN MEDEDEELIN GEN. Weiger namaaken leterop dat op elke tablet het woord .BAYER" staat. Prijs 75cts. ABONNEMENTSPRIJS: Binnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post fl.80 per 3 maanden Brj voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Eelgie en Amerika f 2,25, overige lan dem f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. TJitgeefsterFirma P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeNVan 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en clichd's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertemtien bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrijgbaar is. Intending van advertentien liefst een dag voor de uitgave. DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MA AND AG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVONI) HERKEURING DIENSTPLICHT. De Burgemeester van TEiR NEUZEN brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: 1. In November en December a.s. houdt de herikeuringsraad in eenige gemeenten zitting. 2. De Voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of zeemacht zijn ingelijfd, of die wel reeds zijn ingelijfd, doch nog niet als dienstpldchtige in werkelij- ken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven, om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktbeid voor den dienstplicht te onder- gaan. 3. iBehoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie, worden tot het onderzoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplicbtige, of als zoodanig zijn ingelijfd; b. die in 1929 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. (die als vrijwilliger behooren tot de land- macht uitgezonderd den vrijwilligen land- storm tot de zeemiacht of tot de overzee- sche weermacht. 4. Overigens wordt een persoon, als in het derde lid bedoeld, tot het onderzoek slechts toegelaten, indien door hem of te zijnen be hoove daartoe een aanvraag wordt gedaan en in de aanvraag aannemelijk wordt gemaakt: a. zoo het een persoon geldt, die in 1929 door een der keuringsraden geschikt werd verklaard, dat hij na de udtspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den diens is geworden; b. zoo het een persoon geldt, omtrent wien in 1929 geen der keuringsnaden uitspraak deed dat hij vermoedelijk ongeschikt is voor den dienst. |5. Hij die de aanvraag doet, moet daarin ten aanzien van den ingeschrevene vemelden: a. zijn geslachtsnaam en voorname'n; b. het jaar en den datum van geboorte; c. de gemeente, waar hij voor den dienst plicht is ingeschreven; d. de lichting, voor welke hij is inge schreven; e. [het korps, korpsonderdeel of dienstvak, waaraan hij is toegewezen of waartoe hij be- hoort en het tijdvak of den datum, vastge- steld voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. zijn volled'ig adres; g. of hij in 1929 voor een der keurings raden is verschenen en, zoo ja, hoe de uit spraak van den raad luidde. 6. iDe aanvraag moet worden gericht aan den voorzitter van den herkeuringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toegezon- den onder het volgende adres: „Aan den Voorzitter van den Herkeurings raad, gebouw van het Departement van De- Defencie, Plein 5, 's Gravenhage. 7. De aanvraag behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven, miaar moet wel gefrankeerd worden gezonden. Ter Neuzen, 19 September 1929. De Burgemeester voomoemd, J. HUIZINGA. RAADSLEDEN OMGEKOCHT? In de raadsvergadering van Dinsdagavond heeft de burgemeester van Eygelshoven mede- Uit het Engelsch door Vervolg.) ,,Zie zoo, nu zullen we eens zien, of we vanmiididag meer geluk hebben," zeide hij. ,,iDenk erom, dat je niet teruq komt, of je moet wat verkocht hebben," bromde f'jn patroon. „Ik hoop, dat je geluk hebt. F-r begon voor Bliss een middag, waar aan hij later niet zonder rilling van af- schuw 'teruq kon denken. Wel twintig keer werd hij dien middag afgesnauwd door kwajonqens van een jaar of zestien, die door het kleine raamnje in de deur naar hem keken en hem' dan maar op eigen initiatief wegstuurden. Telkens en telikens weer moest hij wachten in toch- tige gangen, waar de heen en weer loo- pende werklui hun ongenoepen over zijn ongewenschte tegenwoordigheid op on- dubbelzinnige wijze te kennen oaven. Hij werd uitgevloekt en onhebbelijk behan- deld door menschen, die hij vroeger geen blik waardig gekeurdi had. En toch, on- danks dat alles, kon hij een gevoel van voldoening niet onderdrukken, toen de eigenaar van een miniatuur-schoen- fabriekje in Bethnal Green Road na bijna een half uur aarzelen en na eerst wan- hopige pogingen aanoewend te hebben om den prijs nog lager te krijgen, hem een kleine order gaf. ..Dat is m'n eerste," zeide Bliss, terwijl hij het bewijs van zijn met moeite be- vochten overwinning in den zak stak. ,,Ik dank u wel." deeling gedaan van een brief, waarin de heer Pfennigs de raadsleden Frings, Eydems en Heckman ervan beschuldigt, van het raadslid Ubaghs geld te hebben aangenomen, waar- door zij zich hebben laten omkoopen om te stemmen voor een voorstel van B. en W. tot aankoop van grond op de Kamp, een terrein, dat aan den heer U. toebehoort. IDe voorzitter stelde voor, hem als hoofd der politie dezen brief in handen te stellen. Hij zou hem aan den officier van justitie doorgeven en dan zou een einde kunnen wor den gemaakt aan deze onprettige geruchten, hoe de uitslag ook zou vallen. De heer Schermer stelde voor, de zaak ook nog aan Ged. jStaten voor te leggen, welk voorstel met algemeene stemmen werd aan genomen. Aan het slot van de vergadering heeft de heer U. veriklaiard, dat hii geen enikel raads lid eenig geld heeft aangeboden. Spreker ver- heugde zich er over, dat de justitie de zaak zou onderzoeken. De voorzitter hoopte, dat de burgerij het resultaat kalim af zou wachten. GEBED OM REGEN. De bisschop van Roermond heeft de geeste- lijkheid en geloovigen in genoemd bisdom, in verband met de lang aanhoudende droogte, aangespoord den goeden God om regen te verzoeken. BRAND IN HET TELEFOONKANTOOR TE GENT. Dinsdagmiddag om half vijf is brand ont- staan in bet centraal gebouw van den tele- foondienst te Gent door kortsluiting in den hoofdverdeeler. De brand is door de Gent- sche brandiweer gebluscht, zoodat het gebouw gespaard is gebleven, maar door de groote hitte zijn alle draden gesmolten. De 7500 telefoonabonnementen te Gent zullen gedu- rende ongeveer 14 dagen van telefoniscbe ver- bindingen verstoken blijven. TRAPSGEWIJZE VERVLAAMSCHING. De Koning van Belgie heeft enkelen trjd geleden een officieel bezoek gebracbt aan de voomaamste nijverheids- en vakscholen in bet land.. Hij bracht o.m. ook een bezoek aan de hoogere nijverheidsschool te Gent, waar hoofdzakelijik kracbten worden gevormd voor de industrie van Oost-Vlaanderen. Niettemin was het onderwijs uitsltiitend in het Franscb. Slechts enkele avondlessen en Zondagcursus- sen werden in bet Nederlandsch gegeven. Naar verluidt beeft de Koning zich over dezen stand van zaken verbaasd en worden tbans maatragelen in overweging genomen, die op een trapsgewijze vervlaamsching van de hoogere nijverheidsschool zouden neer- komen. De fabrikant, wiens naarn Rosenthal was, en wiens handen, in contrast met een qrooten diamanten ring, hard naar een aanraking met zeep verlangden, keek hem achterdochtig aan. ,,Wat mankeert er aan die haikken?" vroeg hij haastig. „Den,k erom, dat ze ge- heel overeenkomstig aan de monsters moeten zijn. Ik waarscbuw u, dat ik elke hak afzonderlijk zal nakijken, voordat ik betaal." „De hakken zijn zoo goed als 't maar kan." stelde Bliss hem gerust. ,,De kwes- tie is, dat ik vandaag voor het eerst in een nieuwe betrekking ben en dit is mijn eerste ronde." iGelukkig werden zijn pogingen dien middag nog een of twee keer met succes bekroond, zoodat zijn patroon, toen hij zich dien avond aan het kleine fabriekje in Finsbury aanmeldde, meer dan tevre- den was met het resultaat van een mid dag werken en zijn verbazing over het qroot aantal bezoeken in ronde termen lucht gaf. ,,Noiu hoor", zeide hij, „je bent een bestdoener, zooveel bezoeken op een mid dag. Bliss maakte van de gelegenheid ge- bruik om een van de grootste bezwaren tegen meer succes te berde te brengen. ,,Weet u wat het is', zeide hij, ,,het con- tant betalen daarin zit hem de moeilijk- heid. Ze zouden wel willen koopen, maar ze hebben te weinig contanten." Mr. Morgan scbudde het hoofd en zuchtte diep. ,,Ik heb zelf geen cent, al mijn qeld zit in die vervloekte machines en ik heb nog niet de helft betaald", zeide hij toen openhartig. ,,En daarom moet ik geld zien los te krijgen, dan kan ik Zaterdag tenminste de loonen betalen. Als je zoo doorgaat als vandaag, dan zullen we het er net doorhalen, maar je hebt dan ook verduiveld je best gedaan. Heb je zin om een glas bier te gaan drinken?" Te zamen met zijn nieuwen patroon AMERIKAANSCHE APPELEN. Maandag zijn te Liverpool de eerste Ameri- kaansche appelen van 't seizoen aangebracbt. Het waren er 5 millioen die in 10.000 vaten gepakt waren. Gisteren werd de tweede zending van 9000 vaten en 6000 kisten ver- wacht en vandaag zou dit Amerikaansche fruit op de Vrucbtenbeurs verkocht worden. De Engelsche kweekers zien de Amerikaan sche appelen weer met leede oogen komen, juist nu het voor ben ten gevolge van de droogte een moeilijke tijd is. In Australie is de appeloogst de grootste dien men daar ooit gekend heeft. Ook van daar is dius sterke mededinging te wachten. Intusschen wordt er in de pers op aange- drongen dat de Engelsche kweekers bun fruit beter moeten sorteeren en in dit opzicht bui- tenlandsche voorbeelden dienen na te volgen. DE AAN ST AANDE VLOOTCONFERENTIE. De Times deelt mede, dat MacDonald de Fransche, Italiaansche en Japansche regee- ringen zal uitnoodigen deel te nemen aan de vijf-mogendheden-conferenitie voor ontwape- ning ter zee, welke, naar het plan is, in de derde week van Januari te Londen bijeen- komen zal. De Amerikaansche regeering zal dergelijke uitnoodigingen verzenden. De twee regeeringen zullen aan de confe- rentie de bijzonderheden over hun voorloopige voorstellen voorleggen en aan de uitgenoodig- den wordt kennis gegeven, dat zonder bun volledige en hartelrjke samenwerking, met name ten aanzien van de beperking van torpedo-jagers en duikbooten, geen gunstige uitkomst te bereiken is. HET AUSTRALISCHE PROTECTIONISMS De vorige maal schreven wij hier, aldus de N. R. Crt. over de protectionistische po- litiek van verscheidene groote Britsche do minions, die met het beleid van de nieuwe Britsche arbeidersregeering te Geneve by de beraadslaging over heb voorstel nopens een tariefwapenstilstand in botsing gekomen is. Wij noemden Australie als een dominion waar de protectionistische politick tot het uiterste is gedreven, met rampspoedige gevolgen voor de algemeene welvaart. Gisteren lazen we in tusschen dat de Australische regeering, voort- gaande op den weg van bescherming, weer een invoerrecht van 12.5 pet. van de waarde van alle niet-Britsche films heeft gelegd. Zulk een bevoorkeuring van Britsche films is natuurlijk ook vermomde bescherming, gelijk de heele bevoorkeuringspolitiek van rijksvoortbrengse- door Bestelt eens een proefbaal, U zult over de schitterende resultaten verbaasd staan dronk Bliss het aangeboden glas bier; daarna ging hij naar een van de vele sta tions van de ,,Tube", had het geluk een hoekje te vinden en was na een paar mi- nuten vast in slaap. Vervolgens ging hii Frances halen. Toen ze eenigen tijd ge- wandeld hadden, gingen ze op een toe- vallig leeg zijnde bank op een van de groote pleinen zitten. Het was heel warm zonder eenige beweging hing de warme, bedompte groote stadsatmosfeer om hen heen. Geen van beiden hadden ze veel lust tot praten. Bliss had oipgezwollen, pijnlijke voeten van het ongewoon vele loopen, terwijl Frances zich dien avond heel moe voelde. Toch lukte het Bliss om haar een -paar maal aan het lachen te ma- ken, door de manier waarop hij verslag deed van zijn nieuwe ondervindingen. ,,Denk eens aan", zeide hij lachend, zeven shilling provisie in een dag. Maar ik moet je zeggen, dat ik nog nooit zoo hard gewerkt heb." Bijna medelij'dend keek ze hem aan. ,,Em dan praat je nog, alsof er in de toekomst heel wat voor ons is wegge- legid',, zuchtte ze. ,,Dat is er ook", zeide hij rustig; .voor dat we een jaar verder zijn, verkeeren we in geheel andere omstandigheden.' Frances gaf geen antwoord; even daar na stond ze op. ,,Ik ga maar naar huis", zeide ze neer- slachtig. ,,Ik geloof, dat het buiten nog warmer is dan binnen. Het beste is, dat ik vanavond maar vroeg naar bed ga. Morgenochtend om halfnegen moet ik weer present zijn. En ik durf natuurlijk geen oogenblik te laat komen, zoolanq ik op proef ben." Langzaam wandelden ze door de stoffi- ge straten naar huis. Hun weg voerde hen hoofdzakelijk door voliksbuurten, waar de qehe^-' bevolking .-:t dc rumen hing. of in overhemd, de vrouwen in een niet na- der te omschrijven costuum, op de stoe- pen zat. In de betrekkelijk nauwe straten was het zoo drukkend warm, dat de men- len dit is, waarmede men het Britsche rijk tot een van anderen zooveel mogelijk onafhanke- lijk economisch gebied hoopte te maken. Van de nieuwe Engelsche regeering is echter geen bevordering van de bevoorkeuringspolitiek te wachten. Tegelijk komt uit Australie een krasse uit- lating tegen de heele beschermin.gs- en be- voorrechtingspolitiek, die in haar geheel weer- gegeven dient te worden. In een vergadering van de Henry George Liga (deze liga is ge noemd naar den bekenden Amerikaanschen staathuishoudkundige die in 1897 is gestor- ven) van Nieuw Zuid Wales, te Sydney gehou- den, is het volgende besluit goedgeikeurd: „WIj betuigen van heeler harte instemming met het voomemen van Philip Snowden, kanselier van de Schatkist, gelijk dit in de pers ver- meld is, om alle belastingen op levensmiddelen op te ruimen en wenschen hem alle mogelijke succes. Wij wraken de bevoorkeuringspolitiek, die door Bruce en andere politici in Australie bepleit wordt, als gemeen en verachtelijk daar zy hoogere kosten van het leven voor vele mil- lioenen bewoners van het Vereenigde Ko- ninkrijk tot gevolg heeft. ,,Wy wenschen in het licht te stellen dat suiker gedroogde vruchten en andere in Aus tralie geproduceerde levensmiddelen in het buitenland gedumpt en beneden de productie- prijizen verkocht worden, terwijl van de plaat- selijke verbruikers hooge prijzen worden afge- perst, om de verliezen die uit zulk een krank- zinnige politiek voortkomen, goed te maken. Wij wenschen hier nog bij te voegen dat de zqogenaamde beschermingspolitiek in Austra lie een ontgoocheling en een bedrog is geble- ken, waardoor onze kosten van het leven en van de productie opgedreven zijn tot al onze mdustrien, behalve de wolwinning, op subsidie leven of die trachten te krijgen. Tegelijk wor den wij gekweld door het ernstigste werkloos- heidsvraagstuk sedert de totstandkoming van den Statenbond in 1901, toen het protectionis tische bijgeloof dat Victoria had verarmd, tot het Gemeenebest werd uitgebreid, waar het dergelijke noodlottige gevolgen heeft gehad." Aldus de aangenomen motie. Misschien zal het protectionisme in Australie echter eerst nog verder moeten gaan voor de toestand on- houdbaar wordt en er uit een onweerstaan- hare reactie verbetering kan voortkomen. An dere naties kunnen middelerwijl met de bittere ervaringen in Australie hun voordeel doen. IV. (Vervolg van 13 September.) Weinig onderwerpen hebben jarenlang in het brandpunt der dageiyksche bespreking gestaan als de brug, met een Zondagsch naampje Lely-brug geheeten naar den on- langs overleden oud-Minister Van Waterstaat Dr. Lely. Sinds jaar en dag toch is die brug bet groote obstakel geweest in bet verkeer tus- scben de beide zijden van bet kanaal. Argu- menten, die ten doel hadden, in deze kwestie een voor de bevolking meer bevredigende regeling in bet leven te roepen, zijn dan ook al vroeger in velerlei toonaarden aange- voerd, en zy werden te klemmender, naar- mate aan de overzyde van bet kanaal de industrieen zicb ontwikkelden. We spraken over bruggescbiedenis en brug- ellende met 6en onzer raadsleden en deze vatte op vry origineele wijze en fijn laconiscb zijn oordeel aldus samen: ,,Als ge 't ongeluk bebt, voor de brug te vallen, dan zijt ge dood, j want alle leven staat immers stil, zoodra de brug open is." Alle commentaar is hierbij overbodig! In deze weinige woorden is de juistheid van den toestand onweerlegbaar vastgelegd. Alleen de weg die gevolgd zal moeten worden ter geheele of gedeeltelgke ver- belping van bet euvel, kan meeningsver- scbil doen ontstaan. En dlenaangaande staan wij aan de zijde van de velen, die meenen, dat de brugkwestie minder den gemeenteraad dan wel de Kamer van Koophandel raakt. schen amechtig naar een beetje frissche lucht zaten te snakken. Toen Bliss ter- sluiks naar het meisje naast hem keek, kromp zijn hart van medelijden ineen. 't Was ook wel iets om medelijden te krij gen, steeds verscheen ze in hetzelfde slechtzittende mantelpak, dat langzamer- hand zeer zichtbare teekenen van een veelvuldig geibruik begon te vertoonen en daarbij voor dit warme weer volkomen ongeschikt was. En daarbij kwam, dat ze de laatste maand sterk vermagerd was; ze had zelfs iets van haar rechte, ener- gieke houding en haar veerikrachtigen, pittigen loop ingeboet. Heel langzaam aan werd ze gebroken... gebroken op het rad van voortdiurende armoede. Frances", zeide hij heel ernstig, toen ze voor haar hiuisdeur stonden, ,,toe, laat je niet zoo terneer drukken. Heb wat meer vertrouwen in mij. Je moet willen gelooven, dat onze moeilijke omstandig heden niet altijd zullen duren." (Maar Frances scbudde teneergeslagen het hoofd. ,.Och". zeide ze moedeloos, ,,ik heb vanavond zelfs niet meer de kracht om iets te willen gelooven." ..Maar beloof me dan, dat je niets over- haast zult doen." Bijna onmerkbaar knikte ze; toen stak ze hem onverschillig de hand toe. Ze ging de stoep op en de deur in, zonder ook maar een keer om te kijiken. Met een zucht keerde Bliss zich om. HIOOFDSTUK XXVII. Met een zekere aangeboren koppiqheid had Bliss nu al drie maanden volgehou- den, wat hem eerst iets onmogelijks had toegeschenen. Elken morgen begon hij met de straten van Bethnal Green, daar na kwamen Whitechapel en het East End aan de beurt. Zijn middagmaal ge- brruikte hij in de meest uiteenloopende gelegenheden, waar bij als tafelburen soms zeer zonderlinge individuen had. I Zijn gemiddeld weeksalaris bedroeg der- tig sbilling, waarvan hij echter de helft, ondanks haar zeer ernstig gemeend pro test, aan Frances leende, die door de on- verwachte terugkomst van haar voor- gangster, weer zonder werk was. Zijn schoenen waren doorgeloopen en lang- zamerhand begonnen zelfs zijn kleeren, zijn vroeger zoo keurige kleeren, de qe- wone kenteekenen van een veelvuldig gebruik te vertoonen. Langzamerhand leerde hij oogenblikken van een ontzenu- wenden angst kennen, als hij met zijn potlood in zijn hand, in spanning stond j te wachten, of de een of andere fabrikant er toe besluiten zou, hem een order te geven. Elken avond weer, om zes uur ongeveer, keerde hij terug naar het kleine fabriekje in Finsbury, om verslag uit te brengen en elken avond weer, onver schillig of hij dien dag geluk gehad had of niet, werd hij door mr. Morgan naar het dichtst bijzijnde cafetje geloodst, waar hij op een glas bier en nooit meer dan een getracteerd werd. Het was merk- waardig, zooals hij meestal gedurende het laatste uur van zijn werkdag begon te verlangen naar het gewichtige moment, waarop mr. Morgan zijn hoed opzette en met zijn krommen, zwarten duim over zijn schouder naar de deur wees. Tot zijn groote verbazing merkte hij, dat hij lang zamerhand meer en meer belang begon te stellen in den grooten, slordigen, onge- wasschen man, die dag in, dag uit in den ruimen kelder onder zijn huis zelf de groote pers bediende, waardoor hij twee maal zooveel werk afleverde als in ge- wone omstandigheden het qeval zou zijn geweest, maar die, en dat had hij maar al te goed bemerkt, met taaie volbarding den moeielijken striid tegen een te klein bedrijfskapitaal volhield. (Wordt vervolqd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1