ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Twrede Blad. No. 8427. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1929. 69e JAARGANG, BINHENLAND. BUITENLAND, GEMEHGDE BERICHTEH. m GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. DE BINNENLANDSCHE POSTTARIEVEN. Overwogen wordt om, zoo mogelijk met in- gang van 1 November, over te gaan tot ver- 1 aging van het port voor brieven tot 20 gram in het binnenlandsch verkeer van 7% tot 6 ct., alsmede van het minimumport voor monsters in het binnenlandsch verkeer van 5 tot 3 ct. Hot is de bedoeling, deze verlagingen tevens toe te passen in het verkeer met Nederl. Indie, Suriname en Curasao, mits tijdig met de post- besturen van deze gewesten overeenstemlming wordt verkregen. Voorts wordt met de Ned. Indische postadministratie overleg gepleegd om op een nog nader te bepalen datum tot eenige verlaging te geraken van het port der pakketten, welke met de zeepost naar Ned.- Ind'ie worden verzonden. WERELDTENTOONSTELLING TE ANTWERPEN. iDe minister van Arbeid, Handel en Nijver- heid heeft in een der zalen van zijn departe- ment Vrijdag de bij K. B. ingestelde Centrale Oommissie voor de deelneming van Nederland aan de Wereldtentoonstelling voor Kolonien, Zeevaart en VlaamBche Kunst, welke in 1930 te Antwerpen zal worden gehouden, gei'nstal- leerd. Toen aldus de minister de officieele uitnoodiging tot de Regeering kwam om aan die tentoonstelling deel te nemen, heeft onze Regeering gemeend, die uitnoodiging te moe- ten aannemen. Weldra zijn de onderhandelin- gen en stappen begonnen om het werk van de Nederlandsche 'deelneming voor te bereiden. Er werden besprekingen geopend met de ver- schillende betrokken departementen, met de besturen van de gemeenten van onze groote havensteden Amsterdam, Rotterdam, Dord recht, Vlissingen en met de Earners van Koop- handel aldaar. Er werden besprekingen ge- voerd mfet den Nijverheidsraad, met de Ver- eeniging voor Tentoonstellingsbelangen en an- derszins. Bij de onderhandelingen, die aanvankelijk werdc-n gevoerd, had een onderdeel epeciaal de aandacht: de besprekingen met het dep. van Kolonien, omdat het gewenscht scheen om in dezen tijd meer nog dan ooit de eenheidsge- dachte van ons geheele Rijk, zoowel hier te lande als overzee tot uiting te brengen ook m deze tentoonstelling. En als symbool, dat die eehheidsgedachte de deelneming beheerscht, zal dan ook de geheele Nederlandsche deel neming ondergebracht worden in een groot paviljoen. Mijne heeren, het is der Regeering een groote voldoening dat u bereidwillig zijt ge- weest om in dit belangrijke comite wel te wil- len zitting nemen. Dat Centrale Comite, waar- in u zitting hebt, zal, naar ik kan mededeelen, nog gereleveerd worden door een eere-comite, waarin zitting zullen hebben de betrokken mi nisters, de Nederlandsche gezant te Brussel en de Belgische gezant in Den Haag en enkele andere vooraanstaande personen in den lande. Uw comite zal zijn werkzaamsten kern vin- den in het uitvoerend comite. Door uwe deel neming en door het zitting nemen in het uit voerend comitd van den oud-minister Post- huma als voorzitter, van den heer ir. Van Leemden als vice-voorzitter, van den heer ir. Dusseldorp als beheerder der geldmiddelen en door de zekerheid, dat wij zullen kunnen be- schikken over de krachten van den heer ir. De Kruyff als gedelegeerde te Antwerpen en van den heer Snoek als eecretaris, door al die waarborgen vertrouwt onze Regeering ten voile, dat de ondememing, die u thans op zich neemt, zal slagen. Den dank van de Regeering, mijne heeren, gelieve bij monde van mij dan te ontvangen. De taak, die u op zich gaat ne men, is verre van onbelangrijk. Het gaat er hier niet om, om „zaken te doen" in den gewonen zin des woords. Hier gaat het om den goeden naam van ons goede land, om den goeden naam van de overzeesche gebiedsdeelen van Nederland en hun bestuur, van onze haivens, van onze zeevaart, van onze industrie en onzen handel elders te gaan hoog- houden te midden van vele deelnemende na- ties. En hooger nog gaat het doel, dat gericht is op den goodwill tusschen twee naburige staten, die in welvaart en beschaving hand in hand kunnen voorwaarts schrijden." iDe voorzitter der Centrale Commissie, de heer ir. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, beantwoord- de 's ministers rede. Deze verklaarde, een enkel woord te willen zeggen over den stand van de werkzaam- heden op dit oogenblik. „Ik zou aldus spr. in de eerste plaats eenige algemeene opmerkingen willen maken. De wereldtentoonstelling Antwerpen 1930 zal onrvatten de afdeelingen: Kolonien, Zeevaart en Vlaamsche Kunst en wordt geopend einde April 1930. De sluiting zal geschieden in Oct. daaropvolgende. Het terrein, gedeeltelijk een oud park, dat zooveel mogelijk in stand wordt gehouden, is zoowel uit het oogpunt van be- zoekers als wat betreft aanvoer van goederen en materialen zeer gunstig gelegen. De plaats waar gekampt moet worden is daarvoor bij uitstek geschikt. iDe deelneming overtreft verre de verwach- ting en concurrentie van de gelijktijdig ge houden wereldtentoonstelling te Luik wordt niet noemenswaard ondervonden. De tot nu toe verhuurde oppervlakte is tienduizenden vierkante meters grooter dan die op de wereld tentoonstelling Brussel 1910, welke een alge meene was. De buitenlandsche deelneming is zeer groot: ruim twintig landen zullen, in hoofdzaak in eigen paviljoens, op de tentoonstelling officieel vertegenwoordigd zijn. Vooral ook op kolo- niaal gebied zal er veel te zien zijn. Het ter rein is dan ook practisch vol en er is alleen nog maar plaats beschikbaar voor kleinere ge- bouwtjes. De Belgische inzenders worden onderge bracht in groote hallen, welke bijna gereed zijn. Het Nederlandsche paviljoen is zeer gunstig gelegen aan twee hoofdwegen en ligt in de onmiddellijke nabijheid van de paviljoens van Engeland, Frankrjjk, Italie, Canada, enz. Het paviljoen zal, behalve 'n receptiezaal en de noodige dienstvertrekken, bevatten eene officieele afdeeling van Nederl. Indie, Surina me en Curasao, afdeelingen voor de inzendin- gen van gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Vlissingen) en ten slotte afdeelin gen voor de inzendingen van particulieren. De groote gemeenten zullen om zich heen groepeeren de industrieen, welke in hunne na bijheid gevestigd zijn en hebben zich, zeer tot ger.oegen van het comite, belasf met het bil - eenbrengen dier inzendingen. Het aantal particuliere inzenders is groot en alle deelen des lands zijn vertegenwoordigd. Het is te voorzien, dat binnenkort de geheele beschikbare ruimte uitgegeven zal zijn. Het ontwerpen vdn het paviljoen is opge- dragen aan den bekenden Amsterdamschen architect Wijdeveld en het zal een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 M2. en tot de aller- grootste op de tentoonstelling behooren. De ontwerpen zijn gereed en binnen enkele dagen zal de aanbesteding geschieden. De teekeningen liggen op het departement ter visie. Wat Nederland vertoont. In de officieele Nederlandsche afdeeling zal speciaal naar voren worden gebracht een maquette en overzichtskaart van de Zuider- zeewerken; een maquette van de sluis van IJmuiden; een diorama van de haven van IJmuid'en; een diorama van de Maaskanalisa- tie; een diorama van het Julianakanaaleen diorama van het aandeel van Nederland in het verkeer door het Suezkanaal; een verlichte overzichtskaart van de waterverbindingen van Nederland met de Oostelijke landen; twee voorstellingen van de afd. luchtvaart van het departement van Waterstaat; een inzending (wandkaart en d'oorloopende film) van het Hoofdbestuur der P. T. T.; een inzending van de Rijkskustverlichting. Daar de officieele deelneming zoo veel be- looft mag verwacht worden, dat het comite het in hem gestelde vertrouwen zich zal trach- ten waardig te toonen en het is mij een aan- gename plicht u namens het comite daarvoor de verzekering te geven". MUSSOLINI AAN HET WOORD. In een lange rede voor de groote vergade- ring van de fascistische organisatie heeft Mussolini, schrijft de N. R. Crt., weer een pro- gramrede gehouden, die een verheerlijking van het fascistische stelsel en de dictatuur was. Terloops heeft hjj daarin bevestigd dat de hervorming van het ministerie slechts een promotie was voor negen onderstaats-secreta- rissen die hun „onmiskenbare leerjaren" thans achter den rug hebben, maar dat hij het heft zelf stevig in handen zal houden. De wijziging van het kabinet had ten doel aan de regeering en nog sterker fascistisch karakter te geven". Aan het einde van zeven fascistische jaren voelde hij zich gelijk iemand die zeven vette jaren overziet. Op alle gebied zijn uitstekende uitkomsten verkregen. Hij bereidt nieuw groot werk voor. De regeering zet haar reusachtig plan tot boderaverbetering voort, waarvoor 2300 millioen lire wordt uitgetrokken. Het zal een monument „tot eeuwigdurenden roem van het fascisme" zijn. Niet alleen zullen lan- derijen drooggemaakt en ontgonnen worden, maar er is ook besloten 374 millioen voor be- vloeii'ngswerken te besteden, afgescheiden nog van werlczaamheden aan kanalen, stuwbekkens en voor de exploitatie van rivieren en meren. De werken die reeds onder handen zijn, hebben het aantal werkloozen van 489.000 tot 201.000 (einde Juli) doen inkrimpen. Het lijdt geen twijfel of het fascisme trekt nog steeds han- dig partij van gelegenheden die vroegere re- geeringen al te lang verzuimd hebben en bii de uitvoering van zulke grootsche plannen tot opbeuring van de volkswelvaart toont het fas cisme zich op zijn best. Voor de rest wordt in politiek opzicht de fascistische boei vaster om den staat en zijn burgers geklonken. Vop-rtaan, zoo zeide hij, zal de secretaris van de fascisti sche partij hij kon. besluit benoemd worden, de bondssecretaris (de „ondergeschikte" me- dewerker van den prefect, hoofd van de pro- vincie) bij besluit van den minister-president, „hetgeen voorgoed de dienstbaarheid van de partij aan den staat zal jjjken." De partij is een partij, waarbij zich thans, volgens Mussolini, 1.020.000 Italiaansche man- nen, 93.495 vrouwen, 85.949 jongpns, 560.251 jonge meisjes, 53.600 meisjes-studenten, 25.440 mannelijke studenten, 2212 professoren en leeraren hebben laten inschrijven. „Het fas cistisch regime", zoo vervolgde hij, „ver- zamelt onder zijn vlag de ontzaglijke meerder- heid van de Italianen die iets te beteekenen hebben. Nooit heeft Italie zulk een diepe zede- lijke eenheid aanschouwd." Maar als die eenheid werkelijk zoo groot is, waarom wordt dan de leuze der vrijheid op zoo opzienbarende wijze door Mussolini zelf herroepen en in „gezag" veranderd? Naar buiten toe moet het den indruk maken dat het fascisme juist in zijn gezagswellust een besef van gemis aan alien en alles meesleepende kracht verraadt. BELGISCHE ZENDELINGEN VERMOORD. Naar Reuter uit Itsjang bericht zijn drie Belgische Katholieke zendelingen, n.1. de bis- schop Trudo Jans en twee Fransciscaner pa ters, Bruno en Rupertus, in het dorp Liaotang in de prorvincie Hoepe, door bandieten ver- moord. De bisschop was reeds 22 jaar in China werkzaam. Het vermoeden bestaat, dat de bandieten, toen zij van de geestelijken vemamen, dat dezen geen geld hadden, in blinde woede ont- staken en den moord pleegden. ZIJ DURFDEN DE MAAS OVER TE ZWEMMEN Zondagmiddag waren enkele jongens van omstreeks zestien jaar gaan zwemmen bij de Merwehaven te Rotterdam. Het plan is toen' bij hen opgekomen, om de Nieuwe Maas eens over te steken. Vol moed gingen zij op weg en inderdaad arriveerden zij na langen tijd bii Tuindorp Heijplaat. Het waagstuk was ge- lukt. Maar terug zwemmen durfden zij niet en zoo zaten zij op Zondagmiddag in hun zwembroekje aan het uiterste puntje van den Linker Maasoever, terwijl hun kleeren aan de overzijde lagen. Goede raad was duur. Een enkele wilde maar vast op weg gaan, om via Waalhaven, Brielsche laan, Riinhaven, Stieltjesstraat, Koninginnebrug, van der Tak- straat, Willemsbrug, Boompjes, Westerstraat, Parklaan, Park, Westzeedijk en Pelgrimstraat, kortom, om langs een kilometers en kilometers langen weg, naar zijn kleeren te wandelen en dat alles in zwembroek en op bloote voeten. Maar de anderen waren ondernemender en be sloten te trachten een vlotje te bouwen, om daarmee de rivier over te steken. Een waker vond de jongens aan het werk en toen hij hoorde, in welk een lastig parket zii zaten, waarschuwde hij de rivierpolitie, die spoedig uitkomst bracht. Met een boot werden de jon gens afgehaald en naar het bureau aan de Parkhaven gebracht, waarna de kleeren wer den opgehaald. Daarna konden de ouders, die inmiddels waren gewaarschuwd, hun spruiten komen afhalen. ONGELUK OP HET LAND. Vrijdag had te Barendredht een ernstig on- geluk plaats. De landbouwer A. van der Tholen aldaar, was bezig mest te rijden, toen plotse- ling de wagen brak op de brug, die toegang geeft tot zjjn weiland. Het achterste gedeelte van den wagen kantelde en viel in de sloot, terwijl de paarden op hoi sloegen. Het voorste gedeelte van den wagen werd met Van der Tholen meegesleept. Eindelijk werden de paar den tot stilstand gebracht. Van der Tholen werd in zorgwekkenden toestand met zware inwendige kneuzingen naar zijn woning ver- voerd. MET LUCIFERS SPELENDE KINDEREN VEROORZAKEN BRAND. Te Kootwijkerbroek, onder de gemeente Bar- neveld, zijn het woonhuis en de schuur van den landbouwer A. v. d. Brik, totaal verbrand. Men vermoedt, dat het vuur ontstaan is doordat kinderen met lucifers hebben gespeeld. Huis en schuur waren laag verzekerd. TWEE MEISJES DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Zondagavond tusschen negen uur en half tien wandelden op den Oosterhoutschen weg te Breda ter hoogte van het missiehuis vier meisjes aan de zijde der tramlijn. Er kwamen twee auto's aan, waarvan er een werd be- stuurd door H. Deze auto heeft twee meisjes overreden, die in bewusteloozen toestand en gewond bleven liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Het eene meisje, de 21jarige mej. Snoek uit Teteringen, is tijdens het transport naar Breda overleden, het an dere, de 20jarige mej. Schellens, is in het Ig- natiusziekenhuis opgenomen. Haar toestand_ is bevredigend. Over de schuldvraag en de wijze waarop een en ander is gebeurd, tast men nog in het ruister. ONGELUK IN DE BERGEN. Uit Cham'onix wordt een ongeluk gemeld, dat in de groep der Aiguilles Rouges is ge beurd. Een gids en een toerist zijn bij de af- daling van den 2996 meter hoogen Belvedere op den gletscher neergestort en omgekomen. De lijken zijn gevonden. VLIEGONGELUK. Een Goliath-bombardeervliegtuig van het 22ste regiment der vliegers is bij een nacht- vlucht nabij Geurville in de buurt van Char- tres in brand geraakt en gevallen. De vier inzittenden zjjn omgekomen. HEVIG ONWEER. iNaar uit Monpellier wordt gemeld, is het stadje Olonzac Vrijdagmiddag door een hevig onweer geteisterd. Tengevolge van de hevige regens werd het laaggelegen gedeelte van het stadje overstroomd. De oogst is verwoest. Vele huizen dreigen in te storten of zijn reeds ingestort. Er zijn menschen verdronken. De totale schade wordt op twintig millioen frank geschat. MIJN-ONGELUK. Op de mijn Charles van de miaatschappii Sarre et Moselle (De Wendel) te Klein Ros- seln op de grens van het Saargebied en Lotharingen heeft een ontploffing den dcKxl van vier mijnwerkers tengevolge gehad; vier anderen zijn zwaar gewond. In de schacht, waar de ontploffing geschiedde, werkten 400 arbeiders. Zij konden echter door een nabu rige schacht de mjjn verlaten, wat in goede orde geschied is. BRUTALE INBRAAKi Reeds meermalen kqnden we er melding van maken, hoe ingenieus sommige booswichten zijn. Het wordt dan ook bijna onmogelijk iets „niemals dagewesen" te geven onder deze ru- briek. En toch heeft er zich in Parijs een tragi-comedietje afgespeeld, hetgeen eerder aan een Nick Carte rromannetje dan aan de werkelijkheid doet denken. Twee politie-agenten troffen des nachts te drie uur twee individuen aan in den Fanbourg Saint Denis, die met uiterste krachtsinspan- ning een enorm pak droegen. De agenten ver- wonderden zich over deze verhuizing op dit nachtelijk uur en hielden daarom de beide dra- gers aan, teneinde eens te onderzoeken, wat er zich wel in dat pak kon bevinden. De hee ren toonden eerst niet veel lust om gehoor te geven aan de nieuwsgierigheid, ze wilden het zelfs op een loopen zetten, zoodat een der dienders hen in bedwang moest houden met een revolver. Uit het pak kwamen petten, kou- sen, overhemden, shawls, zakdoeken enz. te voorschijn. Ondervraagd weigerden de heeren te vertellen, waar ze al die spiksplinter nieuwe koopwaar vandaan haalden en onder bedrei- ging werden ze dus mleegenomen naar het bureau. Daar bleek, dat men te doen had met een zekeren Maurice Combes en met een Belg, Valiere Roberti, beiden oude bekenden van de politie. De laatste had een kamer gehuurd in de Rue Aboukir, op de eerste verdieping, in een hotel. Beneden is een groote confectiewinkel. Roberti had zich in het hotel ingeschreven als lyrisch zanger en verteld, dat hij verbonden .was aan een cabaret in Montmartre. De hotel- houder had er zich dan ook in het minst niet over verwonderd, dat Roberti laat was thuis- gekomen z.g. na afloop van de voorstelling in gezelschap van een vriend en collega, Combes. En toen iedereen ter ruste was, waren de heeren aan het werk gegaan. Eerst had den ze netjes het kleed opgenom!en, toen den tegelvloer opengebroken, zonder leven te ma ken de dikke houten binten doorgezaagd en met behulp van twee aan elkaar geknoopte lakens hadden ze zich in den winkel beneden laten zakken. Uit het onderzoek in den winkel bleek, dat ze n'et een, maar twaalf groote pakken koop waar hadden klaargemaakt, in de hoop, die ongestoord den volgenden dag, een Zondag, als de winkel gesloten was, te transporteeren. De uitgezaagde planiken en het tapijt hadden ze weer over de opening getrokken, zoodat zonder de oplettendheid van de agenten, de complete diefstal anders zeker zou zijn ge- lukt. DUIZEND DOLLAR VOOR HAARKNIPPEN. Een welgesteld aannemer uit New York, William Kenny, die een bezoek brengt aan Europa, kon noch in Engeland, noch in Frank rijk een kapper vinden in staat zijn haar te knippen zooals hij dat wilde. Dies wij zeiden reeds dat hij Amerikaan en welgesteld is seinde hij naar New York aan zijn gewonen kapper dat deze naar Londen moest komen om zijn haar te knippen. Deze adoniseering kost hem het bagatel van duizend dollar, waarvan de helft voor den kapper is; de andere helft gaat weg aan reis- en verblijf- kosten. Men zou dit ten hoogste een kostbare gril noemen ware het niet dat er naar de Man chester Guardian onthult vertoogen zijn ge richt tot het Britsche ministerie van Arbeid 1 dat dit een geval is dat valt onder de wet welke het landen van vreemdelingen ver- biedt die aangenomen werk komen verrichten dat evengoed door een Engelschman kan wor- den gedaan. Misschien zal er, meent het blad, een compromis worden getroffen daarvoor is men* nu eenmaal in Engeland in dien zin dat een Engelsch kapper als assistent op- j treed" en het gebruikelijke Engelsche hono rarium opstrijkt. Dat zal de heer Kenny er j nog wel bjj kunnen betalen. CHANTAGEPLEGERS ONTDEKT. j De correspondent te Duisburg van de „Frankf. Z." deelt uitvoerig mede, hoe han- dig dezer dagen een poging om chantage te plegen, is verijdeld. i Het is den laatsten tijd nog al eens voorge- komen, dat met dreigbrieven werd gewerkt. Een enkelen keer slechts gelukte het de schul- digen te grijpen bij het afhalen van de ge- eischte geldsom. De hier bedoelde chantage-poging en de ont- 5 dekking van de daders verdient wel even 1 nadere aandacht. De poging tot oplichting was gericht tegen I den grootindustrieel Battberg. Voor diens woning werd een kooi met twee postduiven gevonden, met een bijgevoegden brief, waarin de eisch werd gesteld met elk der duiven een bedrag van 5000 M. af te zenden. Werd het geld niet ontvangen, dan zou de heer Pattberg gedood worden. (Men geloofde op deze wijze elk spoor van den dader onvindbaar te hebben gem'aakt. Maar spoedig bleek het tegendeel waar te zijn. De politie stelde zich in verbinding met een vlieger, die met zijn waamemer verschillende proeven nam om na te gaan of het mogelijk zou zijn met een vliegmachine een postduif te volgen. De moeilijkheid bleek te liggen niet in het bijhouden van den duif, maar in het blijven waarnemen van zulk een klein object, waarbij dan nog kwam, dat voorzichtig ge- vlogen moest worden om het diertje niet te verschrikken. Het experiment gelukte ten- slotte. Een der „chantage"-duiven werd, met een stukje rood doek aan een poot, Maandag losgelaten, terwijl de vliegers reeds in de lucht waren. Het dier vloog rechtstreeks naar zijn til in het dorpje Hochheide bij Homberg, gevolgd door de menschelijke vogels, wien het gelukte de til te fotografeeren. Dadelijk zet ten zjj zich telefonisch in verbinding met de recherche on korten tijd later waren de brief- zenders ontdekt en gearresteerd. Het bleken twee mijnwerkers te zijn. IZij verklaarden bij hun verhoor op het denk- beeld te zjjn gekomen van hun geraffineerd plan, toen zij in een courant gelezen hadden, dat iets dergelijks geschied was in Amerika, waar het echter niet gelukt was de duiven met een vliegtuig te volgen. GEHEIMZINNIGE STERFGEVALLEN. |Het district Heaton Moor te Stockport bij Manchester wordt sinds kort in opschudding gebracht door een epidemie van sterfgevallen onder de handen. De laatste paar weken zijn er zoowat dertig honden gestorven; voor de oorzaak was niet steeds een bevredigende ver- klaring te vinden. In sommige gevallen werd echter strychnine-vergiftiging geconstateerd. Dezer dagen werd een blad te Manchester opgescheld door iemand die zich „Springheel Jack" noemde en meedeelde dat er vier weken lang geen honden meer zouden vergiftigd wor, den, maar dat er nog een hond, door hem nader aangeduid, aan moest gelooven. Voor men er iets aan kon doen was deze hond ge storven. Er werd evenwel geen vergif gevon den bij het onderzoek na den dood. Er wordt echter nog een nader onderzoek ingesteld. Inmiddels zijn, zooals te begrijpen is, de eigenares van honden van Heaton Moor zeer ongerust en laat men de viervoeters zoo weinig mogelijk los loopen. KORTSLUITING MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Het dorp Stibar-Limbach heeft van Dins- dag op Woensdag een nacht vol verschrikkin- gen beleefd. In den transformator van de hoogspanningsleiding ontstond om 10 uur 's avonds kortsluiting, en het geheele dorp werd door een vonkenregen helder verlicht, daar de 10.000 volt stroom op het lichtnet oversprong. Men vreesde overal brand. Een jongeman had den moed onder eigen levens- gevaar den transformator uit te schakelen. Brandbluschmiddelen voor dit ongeval waren niet aanwezig. Een draad van de hoogspan- ning brak en stak het dorre gras in brand. Een boer gooide een ernmer water op het brandende gras en werd onmiddellijk zwaar gewond door een enormen schok. GEVAARLIJKE AARDIGHEID. Bij een feestje te Salzburg mikte een jon geman schertsend met een niet geladen pistool op de 17-jarige dochter van den her- bergier, biji wien het feest werd gehouden. Toen hij voor enkele oogenblikken de kamer verliet, werd zijn pistool door vrienden van hem] geladen. Niets kwaads vermoedend her- haalde de jonge man na zijn terugkeer zijn scherts en drukte af. Tot zijn grooten schrik werd thans echter het meisje levensgevaarlijk gewond. VOGELKERKHOF IN DEN STILLEN OCEAAN. !Het eilandje Isabel in de nabijheid der kust van California wordt door een nog nimSmer ge- heel blootgelegd oerwoud bedekt. Eenigen tijd geleden werd het door Amerikaansche onder- zoekingsreizigers aangedaan en het eerste wat hun opviel was het ontelbare aantal vogel- ljjkjes en vogelskeletten, dat den bodem be- dekte. Bij het verder onderzoek bleek, dat het on- derhout van het oerwoud door 6en zoo dicht netwerk van dooreengestrengelde klimplanten. is verbonden, dat elke vogel, die er in ver- ward geraakt, gevangen zit als een vlieg in een spinneweb en onvermijdelijk van honger omkomt. KROKODILLEN IN Z.O.-BORNEO. Aan de „Borneo Post" werd gemeld, dat in het gedeelte der Martapoera-rivier, stroomend door de kampong Benoa Anjer, Bandjermasin, het krokodillengevaar opnieuw ernstige afme- tingen aanneemt. Het is weder zoover, dat na zonsondergang de bevolking de huizen niet meer durft verlaten. Reeds vroeger zijn bij het bestuur twee, requesten ingediend met verzoek om hulp in. den strijd tegen het krokodillen-gevaar, doch de bevolking mocht van bestuurszijde nog geen hulp verkrijgen. Nadat in Juli 1927 tot Juli 1928, dat is in een jaar tijds, alleen in het gedeelte der Mar tapoera-rivier, stroomend door de gei'soleerde kampong Benoa Anjer tachtig menschen, van den oever, van de batangs en uit prauwtjes door krokodillen medegepakt en sedert spoor- loos verdwenen zijn, is vorig jaar door de in- wonenden der kampong een razzia onder deze lugubere beesten gehouden, waardoor het tijdelijk verminderd is. iNu evenwel hebben de krokodillen zich weder zoodanig vermenigvuldigd, dat maat- regelen noodig zijn. EEN SCHIETLUSTIGE POLITIEAGENT, In het plaatsje Pschow in Poolsch Opper- Silezie kreeg een beschonken politieagent ruzie met voorbijgangers. Twee collega's trachtten hem te kalmeeren, doch dit had slechts tot resultaat, dat hij zijn revolver trok en om zich heen begon te schieten. Twee van zijn collega's en een arbeider werden zwaar gewond. De beschonkene vluchtte hierop en werd door een groote menigte achtervolgd. Gedurende zijn vlucht ging hij door met schie ten, waardoor nog iemand werd gewond. Ten- slotte werd hij door de menigte neergeslagen en zoodanig mishandeld, dat hij bewusteloos met zijn 3 slachtoffers naar het ziekenhuis moest worden gebracht. EEN FLAUWE GRAP. Voor het huis van een brigadier van de rijksveldwacht aan den weg SegebergHam burg heeft men Zaterdagnacht een pakket ge vonden, dat bij onderzoek een wekker en een leege flesch bleek te bevatten, die met een stuk gordijnkoord aan elkaar verbonden was. Daar de onschuldigheid van het pak niet op het eerste gezicbt kon blijiken, heeft men eerst gedacht met een nieuwen aanslag te doen te hebben, wat in de buurt heel wat beroering teweeg bracht. Als daders van dezen kwa- jongensstreek heeft men twee leden van de nationaal-socialistische arbeiderspartij aange- houden, die reeds bekend hebben aan de streek te hebben deelgenomen. Vergadertng van Donderdag 12 Sept. 1929, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huiztnga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, P. van Cadsand, C. A. Verlinde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Col sen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. De VOORZITTER opent de vergadering. Aan de orde komt: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 20 Juni en die van 25 Juli l.L worden met algemeene at em m en vastgesteld zooals zjj in druk zjjn verschenen. 2. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van het bestuur van den Pierssenspolder, waarin wordt bericht, dat in de vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder op 6 Juni 1.1. door het bestuur werd voorgesteld het onderhoud van het ge deelte van den weg, genaamd Pierssenspol- derstraat, loopende van af den hoek woning Bleijenbergh tot aan de woning van de weduwe Visser, beiden wonende te Sluiskil, over te dragen aan de gemeente Ter Neuzen en dat het bestuur met algemeene stemmen gemachtigd werd daartoe de noodige stappen te doen. De polder is bereid aan de gemeente te be talen eene sam ineens, voor zoover het on derhoud dat toelaat. Geen tol, belasting of anderszins mag door de gemeente nu of later voor het gebruik van dien weg worden ge- heven. Geen toestemming tot rioleering vsin de daarlangs loopende sloot mag worden ge- geven anders dan door de gemeente en zal moeten worden uitgevoerd alleen onder toe- zieht van wege de gemeente. De polder blijft het water van den weg ontvangen. Daar de weg het eigendom is van den Coe- gorspolder zal de gemeente zich hiervoor ook met dien polder in verbinding moeten steilen. Burgemeester en wethouders steilen voor dit schrijven in hunne handen te steilen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. b. Een adres van W. A, Riemens Az., wonende Klaassenstraat no. 16, die daarin verzoekt hem afwijking toe te staan van de bepaling van art. 10 der Rouwverordening, voor het bouwen van een waschhok op zijn perceel voomoemd overeenkomstig de inge- zonden teekening. Burgemeester en wethouders steilen voor dit schrijven in hunne handen te steilen om bericht en raad. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. c. Een adres van J. P. Geensen Az. namens de Vereenigde Bootlieden, waarin deze verzoekt afwijking te willen verleenen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5