GXMEVGDE BSBICHTEI. V A a I A EEN DORP DOOR BRAND VERWOEST. departementen zal uitleggen. Verder zou men, officieus of officieel, de reorganisatie als be- wijs beschouwd will en zien, dat het fascisme van lieverlede tot normale regeeringsmethoden terug wil keeren. De nieuwe ministers zijn nu in naam tegen- over het parlement verantwoordelijk gewor- den, maar daardoor is niets veranderd, want de Kamer is ,,100 pet. fascistisch" en staat aaneengesloten achter Mussolini. Aan hem alleen blijft iedereen verantwoording schuldig. KINDERVERLAMMING IN BELGIE. Het Belgische Roode Kruis heeft aan de bevolking een reeks aanbevelingen gedaan tot voorbehoeding tegen kinderverlamming, waar- van eenige gevallen zijn geconstateerd. On- middellijk is bij vele ouders groote bezorgheid gewekt en reeds is de actie der autoriteiten er ©venzeer op gericht de g;emoederen te be- daren als de ziekte te bestrijden. Te Antwerpen, waar een zevental gevallen werd aangegeven, werd een oogenblik over- wogen de scholen te sluiten, maar op advies van het geneeskundig corps werd daarvan af- gezien en besloten de controle in de scholen uit te breiden. Te Brussel werd aan den bur- gemeester door een gemeenteraadslid officieel de vraag gesteid wat tot geruststelling der ouders zal worden gedaan. Ook hier zal wel- licht het geneeskundige toezicht worden ver- sterkt. HERINNERINGEN AAN 1830. Opnieuw doet, naar de Brusselsche Stan- daard schrijft, in Belgie het gerucht de ronde, dat de directie van den Koninklijke Munt- schouwburg te Brussel ter gelegenheid van de lOOste verjaring der Belgische revolutie, de oude opera van Auber „La Muette de Portici in 1930 weer op het programma wil brengen. Deze opera gaf, zooals men weet, in den nacht van 25 op 26 Augustus 1830, te Brussel tot de eerste wanordelijkheden aanleiding. Tijdens de voorstelling was herhaaldelijk geroepen: „A bas le Roi, vive la France!" en na afloop schoolde de menigte samen om vervolgens on- der geroep van „Weg met Van Maanen de stad in te trekken, de ramen der redactiekan- toren van Ee National in te slaan en het huis van den minister van rechtswezen Van Maanen in brand te steken. Naar aanleiding van dit plan schrijft de Standaard „Iets willen we hier toch al dadelijk over de vieringen van 1930 ten behoeve van de officieele kringen opmerken: dat zii zich in hun belang! ten strengste zouden onthou- den van er de Vlamingen al te scherp aan te herinneren dat de opstand tegen wat in 1830 het wettig gezag heette te zijn, gevoerd werd onder den kreet: „Vive la France!" Er zal voor de komende maanden ten gerieve der Belgische bewindvoerders een leersohool noo- dig zijn voor buitengewoon groote politieke schranderheid, voor takt, voor juist inzicht en voor geest van gerechtheid. Want dit alles zullen zij broodnoodig hebben tegen het vree- selijk geprikkelde Vlaanderen. De minste flater kan de verstrekkendste gevolgen heb ben. Dat men er te Brussel bij regeering en pers aan denke, wanneer men 1930 voorbe- reidt..." HET DIRECTORIUM IN SPANJE. de zuster van haar vader, de nicht van haar man en ook van haar eigen kind. Het klein- kind moet oom zeggen tegen grootvader, tante tegen grootmoeder, oud-tante tegen zijn moe der en neef tegen zijn vader. De oplossing van de puzzle is: de groot vader is gehuwd met de zuster van zijn schoondochter. In een manifest, dat hij heeft gepubliceerd naar aanleiding van den jaardag van het Directorium, heeft generaal Primo de Rivera de noodzakelijkheid betoogt eener nieuwe Kamer, welke door den koning zou kunnen worden geleid in zijn hoedanigheid van mati- gend element. Hij voegt er aan toe, dat de dic- tatuur en een dictator, zelfs als zij gunstige resultaten hebben bereikt, 'niet eeuwig kun nen zijn. De regeering organiseerde haar in- stellingen en haar burgers met het doel alien eventueeie wanordelijkheden te verhinderen. Thans is de Patriotische Unie een waarborg voor Spanje. Een nieuw tijdperk van orde in de feitelijke vertegenwoordiging des lands is geopend. Alleen de koning en het parlement tezamen zullen het aftreden der regeering kunnen afkondigen. ONWEER. Te Spijkenisse is een paard van den land- bouwer B. C. Hoogenboom door den .bliksem gedood. Te Amsterdam heeft eep onweer gewoed, zooals in jaren niet is voor gekomen. Een tijd lang was de bliksem niet van de lucht. Bui ten verwachting echter zijn er geen groote ongevallen door dit korte noodweer veroor- zaakt. In totaal heeft de brandweer ongeveer tien maal moeten uitrukken tot het verleenen van assistentie. In Schouw (Broek in Waterland) is de boerderij van den landbouwer de Groot door den bliksem getroffen en afgebrand. De boerderij van B. v. d. Meer onder Schar- negoutum bij Sneek is door het hemelvuur ge troffen. Alles is verloren gegaan. De bewoners hebben zich temauwemood kunnen redden. De 24jarige arbeider J. H., die per fiets van Wagenborgen naar zijn werk te Delfzijl ging, is tijdens een kort, doch hevig onweer door den bliksem getroffen en gedood. Te Landsmeer werden tijdens een hevig on weer twee jonge koeien van den veehouder Bergman door den bliksem doodgeslagen. Te Farmsum, onder Delfzijl, is de boerderij van K. door den bliksem getroffen en afge brand. Alles ging verloren. Verzekering dekt de schade. Tijdens een hevig onweer, dat zich boven Hellendoom ontlastte, sloeg de bliksem in de boerenwoning van V., genaamd het Vrugte- veen. In een minimum van tijd stond het huis in lichterlaaie en binnen een half uur hadden de vlammen, die gretig voedsel vonden in den hooivoorraad, het huis in de asch gelegd. De oude moeder met twee ongelukkige doch- ters konden slechts met veel moeite gered worden. Een hond en een geit, alsmede de ge- heele inboedel werden door de vlammen ver- nield. Het vee was 's avonds tevoren in ver- band met een verbouwing, in de weide ge- bracht. Verzekering dekt de schade. Hoewel de motorbrandspuit spoedig ter plaatse was, kon, wegens watergebrek, geen blusschingswerk worden verricht. EEN FAMILIE—PUZZLE. Een dezer dagen te St. Annaland' gesloten huwelijk heeft, naar de „Tel." meldt, de vol- gende familie-puzzle doen ontstaan: De ge- trouwde man is de zwager van zijn zoon, de schoonbroer van zijn schoondochter en de oom van zijn kleinkind. Zijn vrouiw is de moeder van haar zuster, de moeder van haar zwager, d'e tante van haar kleinkind en de dochter van haar man. De zoon is de zwager van zijn vader, de broer van zijn moeder, de neef van zijn vrouw en ook de neef van zijn kind. De vrouw van den zoon is de zuster van haar schoonmoeder, AUTO DOOR EEN LOSSE LOCOMOTIEF GEGREPEN. Zaterdagavond te omstreeks negen uur heeft nabij de halte Usselo van de spoorlijn En- schede-Boekelo onder de gemeente Lonneker een zeer ernstig ongeval plaats gehad. Op den straatweg:, welke ongeveer parallel loopt met de spoorlijn, reed een bestel-auto uit En- schede, komende uit de richting Boekelo. In de auto bevonden zich de 46jarige handels- reiziger Workel, wonende te Twekkelo, ge meente Lonneker, en een 50jarige koopman uit Enschede. Laatstgenoemde was bezig chauf- feuren te leeren. Ongeveer ter plaatse waar zich het gebouwtje van de halte Usselo be- vindt, maakt de weg een zeer scherpe bocht en steekt de spoorlijn ongeveer loodrecht over. Op het moment, dat de auto de spoorlijn wilde overriden, werd de wagen gegrepen door een uit Boekelo komende losse locomotief. De rei ziger, die het gevaar had zien aankomen, be- vond zich op dat moment op de treeplank en wilde van den auto springen. De koopman, die achter het stuurrad zat, heeft blijkbaar plot- seling geremd, met het gevolg, dat de reiziger van de auto tegen den weg gesling;erd werd. De ongelukkige was op slag dood. Hij laat een vrouw en tien kinderen achter. D© losse locomotief, welke met groote snel- heid reed, heeft de auto nog 46 meter meege- sleurd. De koopman raakte tusschen de buf fers,. welke geheel door den wagen heendron- gen, en de stuurinrichting bekneld. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te En schede overgebracht. Het schijnt, dat beide inzittenden hebben gedacht, dat zij nog voor de locomotief de rails konden oversteken. De auto werd totaal vemield. BLOEMBOLLENSCHUUR AFGEBRAND. Zaterdag is de bloembollenschuur van de Gebr. Gerritsen te Hillegom, staande in de Zilk, totaal afgebrand. Het vuur tastte het brandbare gebouw zoo snel aan, dat binnen een uur zoowel de schuur als d'e pakplaats en het kantoor verwoest waren, benevens de geborgen bloembollen. Alles was verzekerd, maar omdat er vele dure tulpenbollen, nieuwe soorten en zaailin- gen in de schuur lagen, is de schade zeer groot. De brandweer van de gemeente Noord- wijkerhout, op welks gebied de brand woedde, was met een motorspuit aanwezig. De oorzaak is vermoedelijk aan een bran dende kachel te wijten. NOODLOTTIGE PETROLEUMBRAND. In de buurt van Campina ten Noorden van Ploetsi is een petroleumput in brand geraakt waarschijnlijk ten gevolge van een ontplof- fing van een motor, toen men een buis in de pas geopende sonde wilde brengen. Een arbeider werd terstond gedood. Drie arbeiders, wier kleeren vlam hadden gevat, zagen er uit als brandende fakkels. Zij ren- den over een veld om te trachten een sloot _te bereiken, doch vielen onderweg neer en stier- ven doordien hun hulp niet kon worden ver- leend. Verder kregen een ingenieur en vier arbeiders emstige brandwonden. Twee hunner verkeeren in levensgevaar. 8 Arbeiders liepen lichtere brandwonden op. De brand kon eerst na vele uren met groote inspanning door de brandweren van de verschillende petroleum- ondernemingen worden gelocaliseerd. De man met het dagblad wou, toen hij in de auto zou stappen, zich van de krant ontdoen. Beide verdachten werden naar een politiebureau gebracht, waar hun identiteit vastgesteld werd. Het zijn een 38jarige Franschman, geboren te Wignehies en een Bulgaar, 26 jaar oud, In het dagblad ontdekte men een--- tabakszak, welke op de tram van een vreedzaam reiziger gerold was. De dieven waren tevens in het bezit van kostbare juwee- len. Zij werden in de gevangenis opgesloten. HITTE IN DE TREINEN. Op het net van de Orleans-spoorwegmaat- schappij worden proeven genomen voor het afkoelen van de atmosfeer in de wagens door middel van ijs, waarover heen de lucht wordt gezogen. Aan 400 kilo ijs denkt men voor zes of acht uur genoeg te hebben. Tienmaal per uur kan men dit stelsel de lucht in de compartementen geheel worden vernieuwd. Natuurljjk moeten portieren en raampjes zoo- veel mogelijk geSloten blijven. Het schijnt, dat de proeven een bevredigend resultaat heb ben opgeleverd. SPIRITUSSMOKKELAARS VEROORDEELD De rechtbank van Hamburg heeft Donder- dag een aantal smokkelaars van spiritus ver- oordeeld in totaal tot 30 millioen mark. Zij hadden zich reeds vroeger voor andere recht- banken wegens hetzelfde misdrijf te verant- woorden gehad. Zij zouden ongeveer 140.000 liter spiritus hebben gesmokkeld, waarvan geen accijns was betaald, en in den handel ge bracht. De drie voornaamste schuldigen kregen meer dan 9 maanden gevangenisstraf. De gemeente Feladungen in den Rhdn is Vrijdagnacht door brand' vrijwel geheel ver woest. Een vreeselijk onweer woedde vijf uur lang en verscheidene malen sloeg de bliksem in. Het bureau van de gendarmerie werd een prooi der vlammen en daama brandden kort na elkaar een aantal boerenwoningen en schu- ren af. Tengevolge van de groote droogte van de laatste weken was er gebrek aan water en de brandweer stond machteloos. De schade is groot. De slachtoffers zijn meest kleine boeren en arbeiders en de meesten zijn niet verzekerd. ZWAAR WEER BOVEN ATHENE. iNaar de Atheensche correspondent van de „Vorwarts" meldt is het Donderdagmiddag te Athene bijzonder zwaar weer geweest. Het noodweer ging gepaard met een wolkbreuk, waardoor een groot deel van d'e stad onder water werd gezet. Van verschillende huizen werden de daken door den storm weggerukt. Barakken, waarin vluchtelingen uit Klein-Azie huisden, zijn geheel vemield, waarbtj eenige personen moeten zijn omgekomen. DE EXPEDITIE ALBERTINI. De expeditie Albertini heeft aan boord van de Heimen-Sucai bericht ontvangen, dat zii bezoek heeft gehad van den Russischen Ijs breker Sed'ow, aan boord waarvan zich de expeditie Samoilonitsj bevindt, die op Frans Jozefsland een Russisch draadloos station heeft gesticht en ook een bezoek heeft ge bracht aan Rudolfseiland. Daar de ijsomstan- digheden ook daar ongunstig blijken te zijn, heeft Albertini zijn plan om naar Frans Jozefsland te gaan opgegeven en zal de Hei men-Sucai, die klaarblijkelijk door de Sedow uit het ijiS bevrijd is, naar Nova Zembla gaan om daar de nasporingen omtrent het lot van de verdwenen opvarenden van de Italia voort te zetten. DE ZIGEUNERS. Wie kent het niet, het volk der zigeuners? VLIEGTUIG STORT ZICH OP BADERSJ lEen watervliegtuig was Zondag door ben- zine-gebrek gedwongen bij Coney Island, het bekende vermaakstrand van New York, te lan- den. Het toestel kwam bij de golfbrekers neer, maar had nog zooveel vaart, dat 't het strand opvloog, waar zich duizenden bevon den, die de hitte waren ontvlucht. Twee baders werden gedood, vijf anderen, onder wie de bestuurder van het vliegtuig, werden gewond. EEN TENTPAAL GEKNAPT. In het Whiteway Circus, dat te Pangkalan Soesoe voorstellingen gaf, is een ernstig on- geluk gebeurd. Door een stormvlaag knapte n.l. een paal af in de circustent, waarbjj deze neerkwam op eenige menschen, die in het Cir cus op de vierde rij zaten. Een groote spijker, welke in den paal zat, drong hierbij geheel in het voorhoofd van een der bezoekers, een Javaansche boy, die vrijwel onmiddellijk over- leed. Vier andere aanwezigen werden ge wond, doch geen van hen ernstig. In het cir cus, dat geheel vol was, ontstond groote con- stematie. ZWAAR WEER IN SPANJE Uit de Spaansche provincies Valencia en Andaluzie worden zware onweders met hagel- slag gemeld, die een groot deel van den oogst hebben vemietigd. Vijf tig dorpen en stukken spoorweg zijn overstroomd. Er zijn vijf tien menschen verdronken en er zouden er vele door den bliksem zijn gedood of gekwetst. GEVOLGEN VAN ONVOORZICHTIGHEID. Dp het grondgebied van het stad'je Meenen West-Vlaanderen is door onvoorzichtigheid van een voorbij ganger, die een brandende luci- fer wegwierp de benzinepomp in den kelder van een cafe ontploft. Het pand stortte ge heel in; zeven personen, die zich in de gelag- zaal bevonden werden onder het puin bed'ol- ven en zwaar gewond. Drie hunner verkee ren in doodsgevaar. ONHEILEN DOOR DEN BLIKSEM AANGERICHT. Te Montignies bij Charleroi is een bosch van 20 hectaren, toebehoorend aan den Belgischen gezant te Washington door den bliksem in brand gestoken en vemield. Te Nokere bij Audenaarde is een landbou wer door den bliksem gedood; in dezelfde streek zijn drie pachthoeven door het hemel vuur getroffen en uitgebrand. INTERNATIONALE ZAKKENROLLERS AANGEHOUDEN. De Brusselsche speurbrigade heeft thans twee gevaarlijke internationale zakkenrollers aangehouden, die „werkzaam" waren op de trams in de hoofdstad. Twee agenten van de brigade hadden in de jongste dagen het oog gehouden op personen, die zeer elegant ge- kleed waren en tot een vreemd type behoor- den. Donderdagavond volgden de agenten een hunner, een kerel van zuid'elijk type, in de omgeving van het Zuidstation. Plotseling zagen de agenten een persoon, die met een geopend dagblad regelrecht naar den man toeging, die wacht scheen te houden. Hij overhandigde hem het dagblad. Na enkele oogenblikken gingen de twee personen een verfrissching nemen in een nabij gelegen hotel. De twee politiemannen verzochten aldaar de twee heeren in een auto te stappen, zonder eenigen uitleg te geven. NOG STEEDS HONGAARSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN SIBERIE. De „Neue Freie Press" ontleent aan het Hongaarsche blad „Uj Nemzedek" een bericht omtrent een onderhoud met den directeur van het Hongaarsche Roode Kruis, die meded'eelde, dat in Aziatisch Rusland nog steeds duizenden Hongaarsche krijgsgevangenen in gevangen- schap zuchten. Volgens het Hongaarsche departement van buitenlandsche zaken zouden nog 5000 Hongaren, die gedurende den wereld- oorlog in Russische krijgsgevangenschap zijn geraakt, in Siberie wonen, van wie velen de Russische nationaliteit hebben aangenomen terwijl vele anderen afkomstig zijn uit de van Hongarije afgescheiden gebieden. Maar ook als men dezen niet meerekent, zijn er nog altijd een 3000, die naar Hongarije wenschen terug te keeren. Alle stappen, die de Hongaar sche regeering daartoe te Moskou heeft ge daan, zijn tot dusver echter vruchteloos geble- ven. Men veronderstelt, dat Rusland op deze wijze te Boedapest pressie wil oefenen, met het oog op herstel der diplomatieke betrek- kingen tusschen beide landen. Een onlangs door bemiddeling van het Intern. Roode Kruis teruggekeerde gevangene vertelde, dat vele Hongaren in Siberie niet eens weten, dat de wereldoorlog is geeindigd. FABRIEKSVLOER INGESTORT. Door het instorten van den vloer in een fabriek van pyama's te Napels_ zijn yijftig mannelijke en vrouwelijke arbeiders in de daaronder gelegen zaal, waar eveneens vijftig menschen werkten, terecht gekomen. Het red- dingswerk leverde groote moeilijkheden op en aanvankelijk konden slechts 14 arbeiders in veiligheid worden gebracht, van wie vier vrou- wen, die naar een ziekenhuis zijn getranspor- teerd. Volgens de laatste berichten zijn zes vrouwen gedood en achttien gewond. De fabriek was gevestigd in een huis van twee verd'iepingen in een der dichtbevolkste wijiken van Napels. De tweede verdieping was gelukkig onbewoond, omdat het huis als bouwvallig bekend stond, Ondanks de her- haalde klachten van de bewoners liet de eige- naar zich aan den toestand van het perceel weinig gelegen liggen. Zaterdagavond bezwe- ken de oude muren en het dak kwam naar be- neden, waardoor ook de zoldering van de eer ste verdieping instortte. Militairen en brand weer begonnen onmiddellijk het reddingswerk en eerst tegen elf uur 's avonds werd bij het licht van zoeklichten het eerste lijk onder de puinhoopen te voorschijn gehaald'. Van de ge- wonden verkeeren eenigen in levensgevaar, terwijl bovendien nog eenige menschen wor den vermist. Bij het reddingswerk werden nog twee leden der fascistische militie door vallende balken zoodanig gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. PAKKET AANDEELEN TE BRUSSEL VERDUISTERD. Voor enkele dagen gaven de Gebrs M. effec- tenmakelaars te Brussel, bij het gerecht het vermissen aan van een belangrijk pakket aan- deelen. De politie steld'e een nauwkeurig on- derzoek in en kreeg vermoedens tegen drie be- dienden, waarvan er een reeds 15 jaar in dienst der makelaars was. Alle drie zijn ge arresteerd en legden bekentenissen af. Sedert ongeveer twee jaren hebben zij talrijke ver- duisteringen gepleegd; uit het onderzoek der boeken bleek, d'at in totaal een bedrag van 1 millioen francs werd weggemaakt. Op aan- wijzing der verdachten werden 500.000 francs aandeelen onder de steenkolen in den kelder teruggevonden; een half millioen francs werd bij mislukte speculaties verloren. Deze eeuwig rusteloozen, die van plaats tot plaats, van land tot land trekkende vagebon- den? Sinds meer dan duizend jaar kwamen ze in Europa. Een volk van nomaden, zooals de Hunnen en Mayaren en doch, in wezen. door werelden van hen gescheiden. Want, terwijl de Hunnen en Mayaren, door natuur- lijke omstandigheden, werden gedwongen van land tot land te trekken om nieuwe jacht- gronden en weide-plaatsen te vinden en het verlangen hadden naar een nieuw vaderland, is de Zigeuner het begrip „vaderland" vreemd gebleven. De zigeuner is dezelfde gebleven als voor eeuwen. Het volk der zigeuners is het eenige volk, dat zijn raseigenschappen zuiver heeft be- waard, omdat het geen ontwikkeling kent. Moraal, zeden, godsdienst zijn voor hen niets zeggende begrippen. Ze zijn geboren para- sieten en hebben eeuwen de kunst verstaan ten koste van anderen te leven. Waar ze ver- schenen, werden ze steeds slechts geduld voor langeren of korteren tijd, en moesten dan verder, want ze deden niets om zich be- mind te maken. Wanneer men evenwel thans van het standpunt van den Europeaan een oordeel over hen wil vellen, dan mag niet worden vergeten, dat alles wat wij hen aanwrjjven, als onzedelijkheid, ruwheid, gruwzaamheid, ego'isme, voor hen doel en leven beteekent. De zigeuner steelt uit nei- ging om de zaak zelf. Hij liegt ter wille van den leugen zelf. Hrj volgt hierbij den drang van zijn oerinstinct, welke is gebleven. Daar- btj is hij thans, evenals eeuwen geleden, in een net van bijgeloof gevangen, want hij kent geen ontwikkeling, zoomin als zijn vader of een ander van het voorgeslacht. Zigeuner of „Zigany" is de gebruikelijke benaming voor hen. Onder dezen naam zijn ze vrijwel door de geheele wereld bekend. In oude proces- acten van de vrjftiende en de zestiende eeuw noemde men ze dikwerf Egyptenaren en men ontmoet him rasgenooten in bijna alle toover- en heksenprocessen van dit tjjdperk. In de vijftiende eeuw kwamen zij over het Boheemsche woud naar Duitschland en an dere deelen van Europa onder aanvoering van hun eigen leiders. Ze vertelden de meest fantastische dingen over hun afstamming, omgaven zich zelf met de glorie van een uit hun vaderland verdwenen volk, dat te ver- geefs tegen zijn onderdrukking had gestre- den, en maakten de dorpelingen wijs, bekend te zijn met alle kunsten der tooverij. Ook naar Frankrijk trokken zij. Daar werden zij Bohemiens genoemd. We weten thans, dat zij geen Egyptenaren zjjn. Het oorspronkelijke vaderland van de zigeuners ligt in Indie aan de oevers van den Indus. Hun trek naar Europa begon in de dertien- de eeuw. Ze kwamen eerst in Aziatisch Tur- kije en naar Perzie en Armenie. Ze vormden in de vijftiende en zestiende eeuw roover- benden, die in wreedheid alles overtroffen. Uit Azie kwamen ze reeds in de 9e eeuw na Christus, in groote scharen naar het Weste- ljjke Europa. Ze werden van plaats tot plaats verjaagd. Steeds weer vereenigden zij zich onder hun eigen hoof den en koningen. De leden van de bende waren met onverbreekbare banden aan elkaar verbonden. De zigeuners waren vaak in de gelegenheid vrijbrieven van koningen en pausen te toonen. Zoo kreeg de hertog der zigeuners, die met duizenden van zijn aanhangers naar Bologna trok, van Paus Martin V, een vrijgeleide. In Europa wonen thans nog 650.000 zigeu ners. MIEREN. Gedurende de laatste jaren heeft men zeer interessante proeven genomen, ten einde na te gaan of de mieren zich onderling verstaan- baar kunnen maken. Natuurlijk bedoelt men dan niet te weten te komen of de beestjes met elkander conserveeren, omdat dartoe de geestelijke en vermoedelijk ook lichamelijke voorwaarden niet aanwezig zijn; het gaat hier slechts om een instinctmatige taal door middel van teekens. Eidmann heeft zich op dit gebied vooral zeer verdienstelijk gemaakt. Hij beperkte zich tot het onderzoeken naar de vraag of mieren die voedsel gevonden had den, dit hun soortgenooten kunnen mede- deelen. Legt men een dood insect in de na- bijheid van een mierennest, dan zal een zwer- vende mier het kadaver spoedig vinden. De vondst wordt betast en aanvankelijk probeert het beestje de prooi alleen weg te sleepen. Gelukt dit, dan keert het na verloop van tijd naar het nest terug met den buit, waarbij het slechts hulp ontvamgt van de mieren, die het onderweg ontmoet. Is het insectenkadaver echter te groot en te zwaar om door de „vind-mier" alleen te worden versjouwd, dan keert het beest zoo spoedig mogelijk naar het nest terug. Eidmann voor- zag de „vind-mier" van een gekleurd vlekje, ten einde na te gaan, wat er precies in het mierenest geschiedt. De vinder loopt zenuw- achtig in het nest rond en kruist de voel- sprieten met die van andere mieren. Op deze wijze gewaarschuwde mieren gaan onmiddellijk naar den uitgang van het nest. Zij volgen de ,,vind-mier" op den voet, zelfs veelal in direct contact met de „vind-mier". Is de eerste hulp nog niet voldoende, dan keert de „vind-mier" terug naar het nest en een tweede kolonie rukt uit. Eidmann merkt op, dat de waarschuwingen slechts werden gegeven aan werkmieren, die zich in een be- paald deel van het nest ophielden; blijkbaar wachtten deze beestjes op dergelijke signalen om onmiddellijk ter hulp te Snellen. De buit wordt dan door de mieren gedra- gen tot aan den ingang van het nest; daar nemen andere werkmieren de vracht over. Eidmann legde op den weg van den buit naar het nest ander voedsel. De mieren lieten zich evenwel niet afleiden en brachten de eerste vondst in veiligheid. Zelfs droppels honing, waarop mieren toch zoo verzot zijn, waren niet in staat de beesten hun plicht te doen verzaken. dollar. De ervaring heeft geleerd, dat negen va-i de tien keeren deze raming juist is. Wat nu de burgers betreft, die een netto in- komen van een millioen dollar hebben opge- geven, hun aantal is natuurlijk minder gewel- dig, maar hedroeg toch in 1927 reeds 283 en was in 1928 zeker hooger. Terwijl deze cijfers bekend worden, geeft de Matin juist ook de overeenkomstige getallen voor Frankrijk. Volgens de jongste statistieken van minister Cheron waren er in 1927 in Frankrijk 651 personen, die een netto inkomen van een millioen francs of meer (maar een millioen francs is een 25ste deel van een mil lioen dollar!) hadden opgegeven. De gezamen- lijke inkomens dier 651 bereikten nog slechts een totaal van 1492 millioen; het gemiddelde inkomen dezer 651 was dus 2.300.000 francs. MILLIONNAIRS. Volgens een statistiek, die de Amerikaan- sche minister van Financien, Mellon, heeft op- gesteld, zijn er in de Ver. Staten met minder dan 14.000 millionnairs. En natuurlijk zijn dat dollarmillionnairs, dus bezitters van minstens 2% millioen gulden. De methode van het Traesury Department, om deze cijfers vast te stellen, is eenvoudig en curieus; het zoekt alle belastingbetalers uit, die een inkomen van minstens 100.000 dollar hebben aangegeven en baseert zich dan op de wetenschap, dat een inkomen van 100 duizend dollar, hetzij uit roerende goederen, hetzij uit onroerend bezit, hetzij uit handels-, industrieele- of landbouwwinsten, correspon- deert met een kapitaal van zeker een millioen HET KEOOSTER VAN DE WONDEREN EN DE VERSCHRIKKINGEN. Ver weg, aan de Witte Zee, ver van de be- schaafde wereld, ligt het Solowatszky-kloos- ter, dat in de geschiedenis van Rusland een groote rol heeft gespeeld. Nu in den herfst, als de stormen woeden, de nevels opstijgen en de sneeuwjachten beginnen, wanneer het ijs zich vastklemt aan de kust en het Noor- derlicht, in eindelooze nachten, een witte doode vlakte verlicht, is het klooster bijna van iedere verbinding afgesloten. De stoomboo- ten, die in den zomer het verkeer tusschen Archanelsk en de eilanden onderhouden, lig gen ingevroren en de winterslaap valt over het land in het hooge Noorden. Tegenwoordig staan er nog slechts de kerken, het klooster en het bedrijfsgebouw. Onder de vergulde koepels luiden evenwel geen klokken meer, geen pelgrim poogt zijn zonden door bestrij- dingen op de heilige plaatsen kwijt te raken, en de monniken zijn verdwenen. Bolsjewis- ten hebben ontzettende ohheilen over het eens bloeiende rijke klooster aan de IJszee ge bracht. Ze hebben er een verbanningsoord voor andersdenkenden, voor verdachten en voor tegenstanders van gemaakt. Het is een hel geworden, waarin scheurbuik en wan- hoop heerschen en waaruit slechts weinigen in het leven terugkeeren. Het Solowetszky- klooster werd in de vijftiende eeuw gesticht. Van daar uit zou onder de Lappen en Samo- jeden het Christendom worden verspreid. In- derdaad gelukte het de vrome monniken, die zich op de eilanden van de IJszee vestigden, velden te bebouwen, waarop graan, dank zij de warme stroomen, die deze eilanden om- spoelen, groeide en om de kerken primitieve beschavingscentra te vormen. Het Christen dom, dat de Samojeden en Lappen werd ge- predikt, drong niet al te diep door en ver- mengde zich met allerlei tooverspreuken en bijgeloof en nu nog worden aan de Goden dieren geofferd. De boschgeest en de Goden der winden worden als zeer machtig be- schouwd en men poogt hun gunst te verwer- ven door allerlei spreuken en offers in maan- lichte nachten. Reeds in de 16e en 17e eeuw was het gerucht van het vrome Solowetszky- klooster over geheel Rusland verspreid. Het klooster kreeg rijke geschenken, de kerken werden versierd met groote schatten aan goud en edelgesteenten en prachtige Iconen (Christus- of Mariabeelden) versierden de muren en rondom het eigenlijke klooster ves tigden zich in de eenzaamheid der wouden, ver weg van den menschelijken strijd om het bestaan, kluizenaars en aceten, wier eenig voedsel bestond uit wat brood, dat zij een- maal in de week of in de maand uit de keu- ken van het klooster haalden. Hun drank werd geleverd door gesmolten sneeuw of een nabije bron. Menigeen van deze kluizenaars werd wel- dra als een heilige beschouwd. In hun onbe- schrijfelijke armoede waren ze rijk aan goed- heid en liefde en de pelgrims, die met schuld beladen naar hen gingen, om troost en vrede te vinden, keerden gesterkt en verzoend in de wereld terug. Tal van zulke pelgrims werden in Rusland, het land der mystici, gevonden, met zware ketenen beladen, blootshoofds en barrevoets ,van de eene heilige plaats naar de andere trekkende, om te bidden en te biech- ten om een of andere gelofte te vervullen en juist voor die pelgrims was de moeilijke en gevaarlijke tocht naar Solowetzky een plicht, waaraan ze zich zelden onttrokken. Onder de pelgrims bevonden zich tot aan den wereldoorlog talrijke voomame mannen en vrouwen, hooge ambtenaren en officieren naast eenvoudige boeren, rijke kooplieden, aan wie hun eigendommen als zonden toe- schenen. Ze zagen niet op tegen een tocht naar de IJszee, knielden in de kloosterkathe- dralen, die schitterden van goud en edelge steenten, biechtten en trokken dan de een- zame vlakten in, om zich door de kluizenaars te laten zegenen. Een der laatste abten van het klooster was eens een bekend officier van de garde te St. Petersburg. Om onbekende redenen hing hij plotseling zijn uniform aan den kapstok, werd monnik en na verscheidene jaren abt in het klooster van Solowetzky. Ofschoon ook ver van de wereld, had hij de wereld niet ver geten. Oyer zijn ascetengezicht gleed vaak een wereld lachje, als hij zich met de voor- name bezoekers onderhield en in de vrije uren trok hij zich in zijn bibliotheek terug, waarin alle schatten van binnen- en buiten landsche literatuur werden bewaard. Aan zijn organisatorisch talent was het voomamelijk te danken, dat op de eilanden van de Witte Zee werven ontstonden, houtzagerijen, leer- looierijen, traankokerijen, waaraan niet alleen de monniken, maar ook de pelgrims werk vonden. Het klooster had hierdoor rijke in- komsten. Maar het klooster van Solowetzky was in den loop der eeuwen niet alleen een bolwerk der Grieksch-Orthodoxsche Christenheid ge worden, het werd tegelijkertijd, dank zij zijn plaats ver van de bewoonde wereld, een ver banningsoord voor hen, die een dwaalleer ver- kondigden en ook de staatslieden, die met meer stonden in de gunst van den tsaar. In het Solowetzky-klooster werden honder- den en honderden van weerspannige priesters en bisschoppen begraven. Ze waren in die jaren de martelaren van het oud-Russische geloof. Thans is alles vemield en verdorven. Van de kerken zijn de kruisen verwijderd, de hei- ligdommen zijn verwoest en de monniken verdreven. Slechts enkele eremieten leven nog in de stilte van het wilde landschap, om dat de Bolsjewisten hun niets kunnen ont- nemen, omdat ze niets bezitten en niets noo- dig hebben. Bijna alle door de monniken op- gerichte bedrijven zijn ten gronde gegaan en de gevangenen, die in het klooster zijn opge sloten, sterven lanjzaam uit. Tot Archan- gelsk voert een spoorbaan. De stad aan de Noordelijke Duna was eens een rijke en bloeiende stad. De rivier en de Witte Zee zijn rijk aan visschen, de rondliggende wou den die zich uitstrekken over een oppervlakte van duizenden vierkante meter, leverden eens het hout van talrijke zagerijen. Pelsjagers vonden loonende buit. Thans is het hooge Noorden doodsch en verlaten. In October be- gint de strenge winter. De rivieren zijn met meterdik ijs bezet, en alleen de spoorbaan on- derhoudt nog het verkeer met Arkhangelsk. Bijna dag aan dag vervoeren de treinen nieu we bannelingen, die wachten, om verder naar Solowetzky te worden gezonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6