Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. BIN H;E N L A N D. FETJILLETON. BUITENLAND. Maaniiag 16 Sept. No. 8426. ESPERANTO OP DE LAGERE SCHOOL. Uit het Enpelsch .door PHILLIPS OPPENHEIM. - k*f VAN Ml®- ifc,.: ".r* H DE SCHELDE. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den iieer Vliegen betreffende de in het laatst van Juii 1929 voorgekomen strandingen van sohepen bij Vlissingen heeft de Minister van Waterstaat geantwoord: Zonder nadere aanduiding der bladen waar- in beriohten voorkwamen over strandingen bij Vlissingen van Duitsche en Engelsche schepen kan niet met zekerheid worden na- gegaan, welke berichten worden bedoeld. Ondersteld wordt, dat zij betrekking had- den op twee igevallen van aan den grond geraken, in den avond van 21 Juii j.L Een stoomschip, dat maar zee wilde gaan, is in de Sardijngeul, onder Vlissingen, bij laagrwater vastgeloopen. Het zou de voorkeur hebben verdiend, indien met uitvaren was gewacht tot het oogenblik van wassend water. Toch had het sohip, indien met vol- doende bekwaamheid en voorzichtigheid was gevaren, niet aan den grond behoeven te ge raken. Van drie sohepen, die ongeveer terzelfder tijd door het Oostgat naar binnen kwamen, siaagde een er in, het vastgeraakte schip te passeeren. De beide andere gaven de voor keur aan ankeren totdat de passage weder vrij zou zijn. Een dezer beide is bij het ma- noeuvreeren am voor anker te komen ook aan den grond geraakt. Beide vastgeraakte vaartuigen zijn na eenige uren met hulp van sleepbooten weder vlot gekomen. Deze twee gevallen van vastraken behoe ven niet te worden geweten aan onvoldoend onderhoud van het vaarwater, daar dit, voor zooveel bekend Is, nooit een grootere diepte en breedte heeft gehad. De toeneming van de tonnenmaat van de schepen maakt echter dat het vaarwater aan steeds hoogere eischen moet voldoen. In verband hiermede was dan ook reeds te voren besloten verbetering van het vaarwater te bevorderen. Een bagger- werk is in uitvoering. Dank zij het gunstige weder, kon dit bag- gerwerk reeds dadelijk met kracht worden begonnen, zoodat reeds een groote hoeveel- heid zand uit de vaargeul is verwijderd, ter wijl mag worden aangenomen, dat het werk nog in het najaar zal zijn voltooid, DE STAKING IN HET HOUTBEDRIJF. Van vier tot acht uur hebben Zaterdag in de „Industrieele Club" te Amsterdam de voortgezette besprekingen tusschen de bij het conflict in het Zaansche houtbedrijf betrok- ken partijen geduurd. Opnieuw vier uren van wikken en wegen, van gezamenlijk conferee- ren, afgewisseld met nader overleg der werk- gevers en -nemers afzonderlijk in eigen kring. En't is inderdaad ten slotte gelukt de onder handelingen over het gevreesde doode punt heen te helpen. De wederzijdsche besturen zijn tot overeenstemming gekomen en de be sturen der arbeidersorganisaties zullen heden het resultaat der onderhandelingen aan de ledenvergaderingen voonleggen. Bij de besprekingen is van den kant der werknemers het voorbehoud gemaakt, dat op- heffing der staking sleohts mogelijk is, indien ook het conflict tusschen de werkgevers- organisaties en de scheeps- en bootwerkens- vereeniging ,,Eensgezindheid" tot oplossing komt, terwijl de werkgevers hun toezegginr gen sleohts gestand kunnen doen indien uiter- lijk op Maandag 30 September a.s. het werk is hervat. Door de Centrale Esperanto Propaganda Commissie te Nijmegen, secretariaat Hugo de Grootstraat 35, is dezer dagen aan de bestu ren van alle gemeenten in ons land, het vol gende schrijven gezonden: Beleefd neemt bovenvermelde commissie de vrijheid aan uwen raad het volgende mede te deelen en te verzoeken: Sedert een paar jaren wordt te Nijmegen van gemeentewege, aan leerlingen der hoog- ste klassen van alle openbare en bijzondere lagere scholen, alsmede aan wat oudere kin- deren, gelegenheid gegeven tot het faculta- tief volgen van een 1-jarige Esperanto-cur- sus, met tiwee lesuren per week (nl. Woens- dag- en Zaterdagmiddag). Het resultaat van deze leergangen is dermate gunstig, dat wij met vertrouwen het verzoek tot uw gemeen- 59) Vervolp. ,,Luister eensviel Mr. Dorrington hem wanhopip in de rede, „een uur pe- leden was hier een man, die zich in die kamer verkleed heeft en die toen naar de London en Southampton bank pepaan is. Bent u die man of bent u hem niet?" Bliss lepde zijn wandelstok neer en zocht met zijn vinpers in zijn vestzakje. „Natuurlijk ben ik die man wel", zeide hij toen. „Onze ontmoetinp van pjster- avond was een buitenkansje voor me, Mr. Dorrington." Hij haalde de cheque te voorschijn, scheurde haar in tweeen en wierp de beide helften op tafel. ,,Allsjeblieft", zeide hij. ,,En nu zoo pauw mogelijk mijn deur uit." Met een onderdrukten uitroep van blijdschap preep Mr. Dorrington beide helften van de bewuste cheque. ,,En nu hoe eerder hoe liever", pinp Bliss voort, terwijl hij veelbeteekenend naar de deur wees. ,,Neen, u behoeft niet bang te zijn. Ik ben niet van plan om u en uw cheque au serieux te nemen. Zoo'n ondervindinp heb ik waarschijnlijk aan mezelf te danken. En honderd zestip dui zend pond is een te proote verleidinp voor de meeste menschen. t Kan zijn, dat Clo wes gelijk heeft, dat de taak van stil tebestuur richten het daarheen te willen lei- den, dat ook in uwe gemeente een dergelijke cursus words ingevoerd. De meeste kinderen, die aan zulk een cur sus deelnemen, leeren in e&i jaar de wereld- hulptaal z66danig, dat ze in heel de wereld, (althans met behulp van het Esperanto jaar- boek) terecht kunnen. Ongetwijfeld zal in de toekomst voor de jeugd kennis van de eenvoudige, mooie en logische intemationale taal Esperanto, die uitsluitend naast (dus niet in plaats van) ieders moedertaal wil gebruikt worden, een algemeene eisch zijn. Zeer zeker bewijst men dan ook een weldaad aan de jeugd, door ge legenheid te geven reeds op de lagere school met weinig moeite een vreemde taal geheel te leeren. De invoering van zulk een cursus is hoogst eenvoudig en weinig kostbaar. Gaame is onze commissie en wellicht ook het gemeentebestuur van Nijmegen, bereid hier- omtrent nadere gegevens te verstrekken, ook wat betreft het eventueel aanwijzen van een bevoegd Esperanto-onderwijzer. NA DEN RAADHUISBRAND TE LEIDEN. Zooals indertijd reeds medegedeeld, bedroeg het totale bedrag, waarvoor de gebouwen en de inventaris van het Leidsche sitadhuis wa- ren verzekerd 1.342.663,20, waarvan, na af- trek van alle onkosten, werd ontvangen 1.226.780,95. B. en W. hebben dit bedrag belegd tegen een rente van 5 en niet zoo als verluidde tegen 4 De hierdoor ge- kweekte rente van meer dan f 60.000 per jaar is, naar men verzekerde, ruim- schoots voldoende om de huren en de instal- latie der thans in gebruik zijnde hulpgebou- wen voor de gemeentelijke administratie te dekken. De hoofdsom benevens de gekweekte rente blijven na aftrek der aan de hulpge- bouwen besteedde en nog te besteden gelden, gereserveerd voor een eventueelen her- of nieuwbouw van het Stadhuis. NEDERLAND EN BELGIe. Sprekende over de hervatting van de Ne- derlandsch-Belgische onderhandelingen zegt het Antwerpsch reedersblad Neptune" te hopen, dat minister Hymans zich de argu- mentatie zal herinneren van de laatste Bel- gische nota aan den Nederlandsche regeering. Belgie is bereid zich verzoenend te toonen, aldus heit blad, doch alleen op formeele en proeabede voorwaarde, dat de bevredigende verzekering wordt gegeven voor een vaarweg Antwerpen-Hollandsch Diep. Elk trace van Konijnenburg of een van een ander, dat tot de vaart langs de Zee-Schelde of het Helle- gat zoude verplichten, noemt het reeders- orgaan echter nadeelig. Het blad besluit: De tijd werkt voor ons op dit oogenblik. Haasten wij ons niet te zeer om opnieuw rondom de groene tafel met onze geslepen tegenstanders plants te nemen. Anderzijds verheugt ,,de Standaard" er zich over, dat te Geneve wordt gepraat. Dit blad waarschuwt tevens tegen overhaasting en meent dat thans het vraagstuk van de Rijn- verbinding in een phase is getreden, waarin van Belgische zijde niets anders kan worden gedaan dan afwachten. Voor de Belgische Rrjnvaart werden de maatregelen getroffen, die na de weigering van Nederland om het Moerdijkkanaal te graven noodig en mogelijk waren nl. de compensatiebijslag, de opening van de Kruisschans, nieuwe sleepbooten voor de dokken en weldra nieuwe en modeme overslag inrichtingen. Alleen een goede verbinding van de Schelde- haven met den Rrjn kan een gesohikte basis vormen voor onderhandelingen; zoo niet, dan meent het blad, blijft de status quo. Slagen de pogingen van Hymans op die basis niet dan moeten we aan den tijd over- laten te brengen wat we door de diplomatic niet kunnen verkrijgen. ALASTRIM. De vorige week heeft zich te Almelo een ge- val van alastrim voorgedaan bij twee kinde ren van een machinist bij de Ned. Spoorwe- gen, die eenige dagen in Hoek van Holland hadden gelogeerd. Hoewel de meening van de geneeskundigen uiteen liep, of men hier met werkelijke alas trim te doen had, zijn de kinderen in het oude ziekenhuis, dat dienst doet als kinderhewaar- plaats, maar dat thans ontruimd is, geisoleerd. Thans is vastgesteld, dat de ziekte inder daad alastrim is. De gevallen zijn echter van liohten aard. Men meldt uit Delft: Men is hier in medische kringen van oor- deel, dat de uitbreiding van het aantal geval len van alastrim alhier niet meer is te stui- ten. Thans worden alleen nog de zwaardere gevallen in de barak van het gasthuis ter verpleging opgenomen. De toestand van Dr. Thomee is vooruit- gaande. In het St. Hippolytusgesticht zijn Zaterdag zitten en niets te doen dan eerlijk te blij ven te zwaar is. Als u nu even wilt kijken waar uw bediende zit, dan kunt u mis- schien wel meteen verdwijnen, want ik zou praap willen sluiten. Jij kunt morpen- ochtend naar Mr. Crawley paan, die zal je dan wel verdere instructies geven. Mlaar, dat is waar ook, wacht nop even. Ik moet me nop eerst verkleeden. U be hoeft niet op ons te wachten, Mr. Dor rington." Mr. Dorrington verdween zoo snel, alsof de politie hem al op de hielen zat, gevolgd door zijn bediende. Bliss pinp naar zijn kleedkamer terup en bepon zich daar, geholpen door een door en door ontzenuwden Clowes, zoo snel mopelijk te verkleeden. ,,U bent toch niet van plan om deze plunje weer aan te trekken, mijnheer?" vroeg Clowes smeekend, terwijl hij het eenigszins glimmende pak en de afgeloo- pen schoenen Bliss ter inspectie voor- hield. Met een komischen trek om den mond keek Bliss naar de tentoongestelde ldee- ren. ,,Ik kan je verzekeren, dat ik ze even leelijk vind als jij, Clowes", bekende hij, ,,maar op het oogenblik zit er niets anders op, dan ze weer aan te trekken. Als ik maar een half dozijn van die over- hemden dorst mee te nemen." ,,Maar 't zijn toch uw eipen overhem- den, mijnheer", zeide Clowes verbijsterd. ,,'t Zijn toch allemaal uw eipen kleeren." Bliss zuchtte, terwijl hij zich critisch in den spiepel bekeek. ,,Neen, waarachtip niet, Clowes", ant- woordde hij toen. „Ze zijn niet van mij, ze zijn van dien anderen Bliss." HOOFDSTUK XXVI. Doodmoe, met zijn hoed achter op zijn hoofd en een pezicht, dat droop van het zweet, zat Bliss op een bank in het park voor het eerst eenige alastrimlijders opge nomen. Het badhuis wordt met ingang van a.s. Maandag gesloten, zoowel voor de binnen- als voor de buitenbaden. Ook te Hellevoetsluis is een geval van alastrim geconstateerd bij een zesjarig meis- je. Ter isoleering is het gansche gezin over- gebracht naar de ziekenbarak. Een te Rot terdam dienende dochter had vorige week een bezoek gebraoht. Te Poortvliet (Tholen) hebben zich volgens de Thoolsche Crt. twee gevallen van alastrim voorgedaan. Te Tiel doet zich een geval van alastrim voor bij een klein kind, dat eenigen tijd ge- leden ter observatie naar een der ziekenhui- zen aldaar was overgebracht. OVERPLAATSING VAN BELASTING- KOMMIEZEN. Het Tweede Kamerlid J. ter Laan heeft den minister van Financien gevraagd, of als mo- tief voor de overplaatsing met ingang van 1 September jl. van de kommiezen bij 't Rijks- belastingen, W. Brink en J. Koetse, resp. ge- plaatst te Nieuwe Schans en te Wedde, naar Selbingen heeft gegolden: dat genoemde ambtenaren in hun vrijen tijd met steunlijsten hebben gewerkt voor de stakende landarbeiders in Oostelijk Gronin- gen; dat zij op deze lijsten teekenden; dat zij verkiezingsmanifesten hebben uitgereikt en deelgenomen aan een 1 Meifeest; voorts dat zij lid waren van een arbeiderszangvereeniging en van het instituut voor arbeidersontwikkeling. Indien de bovenstaande vraag bevestigend moet worden beantwoord, hebben deze ver- plaatsingen dan de instemming van den mi nister zoo wordt verder gevraagd en, zoo neen, is de minister dan bereid deze ver- plaatsingen ongedaan te maken? GOUVERNEUR FRUIJTIER NAAR DEN HAAG ONTBODEN Aangezien het door de commissie Hoorweg op Curasao ingesteld wordende ond'erzoek bin- nenkort zoo ver gevorderd zal zijn, dat de aan- wezigheid van den gouvemeur aldaar niet meer strikt noodzakelijk is, heeft de regeering hem tot het verstrekken van nadere ophelde- ringen herwaarts ontboden. De landvoogd zal omstreeks 3 October a.s. d'e reis naar Nederland aanvaarden en op zijn wensch door zijn gezin worden vergezeld. Als waarnemend gouvemeur zal, na het vertrek van den reer Fruijtier, optreden de heer H. Schotborgh, administrateur van Fi nancien. VURIGE GEMEENTERAADSDEBATTEN. Het communistisch raadslid van Hoogkerk, de heer Horting, die onlangs uit de vergade- ring van de gemeenteraad is verwijderd, heeft een voorstel bij den Raad ingediend, om te besluiten vergunning aan te vragen, tijd'ens de raadsvergaderingen vuurwapenen te mogen dragon, zoolang de tegenwoordige burgemees- ter voorzitter blijft; voorts de intrekking te verzoeken van de rechterlijke vervolging, die tegen hem is ingesteld. (Gezien de behandeling, welke hij heeft on- dergaan, acht hij het bezoeken van raadsver gaderingen levensgevaarlijk. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIe. Naar aanleiding van de vluchten naar Ned.- Indie en terug deelt het departement van Wa terstaat mede, dat: Voor het vliegen naar Ned.-Indie en terug, zooals bekend, toestemming noodig is van de regeeringen der landen, waarover gevlogen en waarin geland wordt. Deze vergunningen werden aanvankelijk voor de verschillende vluchten afzonderlijk gevraagd en verkregen. In den aanvang van dit jaar zijn pogingen gedaan om toestemming te verkrijgen om de vluchten, die thans zijn aangevangen, zonder onderbreking te doen overgaan in een volledig geregelden luchtdienst. Deze pogingen hebben nog niet het gewenschte resultaat opgeleverd. De daarbij ond'ervonden bezwaren zijn voor- al van practischen aard, in verband met voor- genomen werkzaamheden aan luchtvaartterrei- nen, die daardoor tijdelijk onbruikbaar zullen worden. Onder deze omstandigheden kon voor het oogenblik slechts de toestemming worden verkregen om de vluchten als proefvluchten tot 1 Jan. a.s. voort te zetten. Met d'e betrok- ken regeeringen worden thans onderhandelin gen gevoerd om, zoodra dat practisch mogelijk blijkt, de vluchten daarna verder zonder on derbreking geregeld te kunnen uitvoeren. Met het vliegtuig dat Donderdagochtend van Schiphol naar Ned'.-Indie is vertrokken, wor den 17 zakken luchtpost vervoerd met een totaal gewicht van 145 K.G. en 900 gram bruto, en 139 K.G. 625 gram netto. De zending bevatte 6501 brieven. 1586 brief- kaarten, 38 drukwerken, 11 postwissels en 1 monster. Totaal 8137 stuks. Hiervan zijn aan- geteekend verzonden 545 brieven en 32 brief- kaarten, totaal 577 stuks. NAAR VERMINDERING DER STRIJDKRACHTEN TER ZEE. Mac Donald, de Britsche eerste-minister, zal dan d'en 28sten dezer naar Amerika scheep gaan, en toen het bericht kwam dat zijn reis thans vaststond, was dit reeds schrijft de N. R. Crt. een aanwijzing dat de onderhande lingen tusschen En gel and en Amerika ten slotte over het gevaarlijke punt heen waren. Nu zien wij op grond van officieele commen- taren vooral uit Washington plotseling vol licht schijnen op de uitkomst der met zooveel goeden wil aan weerskanten ondemomen pogingen. De gesprekken zijn met groote ge- heimhouding gevoerd zoo lang niet te zeggen viel of zij zouden slagen, maar de laatste week begon het licht erover door te breken toen het eind ten leste in het zicht kwam. Men kreeg toen te hooren dat er nog moeilijkheden waren over de verdeeling der sterkte aan kruisers, maar dat men den moed niet op behoefde te geven. Dit heeft te zeer den indruk gewekt dat de gesprekken in hun wezen eigenlijk al leen de kruisersterkte betroffen. In het licht dat plotseling op het overge- komen Britsch-Amerikaansche program valt, ontwaren wij dat het een grootsch plan is, het- welk alle belangrijke categorieen omvat. Een korte samenvatting op grond van de officieuze mededeelingen moge dit duidelijk maken. De hoofdpunten van het nieuwe program zijn dienvolgens: le. gelijkheid tusschen Ame rika en Engeland in 1936 in kruisers, te be- reiken doordat eensd'eels Engeland verouderde kruisers niet vervangt en aldus zijn kruiser- tonnemaat tot 340.000 ton vermindert en Ame rika anderzijds slechts 12 van de op zijn bouw- program voorziene 15 groote kruisers bouwt; 2o. vermindering van de uitgaven voor de linie-schepen door vertraging van hun ver- vanging bij veroudering, m.a.w. verlenging van hun levensduur; 3o. vermindering van d'e torpedo-jagers met in geheel ongeveer 200.000 ton, zoodat Engeland en Amerika elk in 1936 tusschen de 125.000 en 150.000 ton van deze soort van schepen zullen hebben; 4o. een nieuwe vermindering van de tonnemaat voor linieschepen (het op de conferentie van 1921 te Washington vastgestelde maximum bedroeg 35.000 ton), met welk doel tegen 1936 een conferentie bijeen zou komen. Dit is wat erover bekend is. Maar het plan moet nog verder gaan want Stimson, de Ame- rikaansche minister van Staat, heeft gezegd dat het streven was om tot een besnoeiing van vijf categorieen te komen. Als twee belang rijke groepen blijven inderdaad de vliegtuig- schepen (aircraft carriers) en de duikbooten nog over. De groote lijnen van het besnoeil'ngsprogram zijn nu tusschen Amerika en Engeland gere geld, maar de medewerking van de drie an dere zeemogendheden die in rang volgen, is onmisbaar. Dit zijn Japan, Frankrijk en Italie Om die medewerking te verkrijgen zal tegen December een conferentie van de vijf grootste zeemogendheden bijeengeroepen worden en als plaats van samenkomst noemt men Londen. Op die conferentie willen Amerika en Enge land dan tegelijk de laatste verschillen die ben nog scheiden, in het reine brengen. Bij alle voldoening over hetgeen een forsche stoot is in de richting van vermindering der oorlogstoerustingen ter zee, zal niemand zich ontveinzen dat wij alweer een intemationale conferentie met groote moeilijkheden in het zicht hebben. Maar dit is van later zorg. Stimson heeft gezegd dat ,,als men slaagt, de wedstrijd op vlootgebied gedaan is en een ge heel andere atmosfeer geschapen zal zijn, welke niet alleen weldadig voor onze nationale verdediging, maar voor onze geheele houding in onze betrekkingen met Engeland zal zijn.' Vooreerst heeft het frissche initiatief van den nieuwen president der Vereenigde Staten vrucht gedragen en dit is voor een groot deel te danken geweest aan de omstandigheid dat er te Londen nieuwe mannen aan het bewmd waren gekomen, die voor zijn nieuwen geest ontvankelijk zijn. IN HET SOW JET-PARADIJS. De Sowjetregeering is met de uitvoering van haar nieuw experiment, n.l. de invoering van de onafgebroken arbeidsweek in alle in- dustrieele ondememingen begonnen. Dat wil zeggen, dat de fabrieken 7 maal 24 uur in de week in werking zullen zijn, terwijl de rust- d'agen aan de arbeiders met een overeenkom- stig aantal vacantiedagen zullen worden ge- compenseerd. De onafgebroken arbeid is in weerwil van de protesten van den commissaris voor volksgezondheid en vakvereenigingen in gevoerd. In de protesten kwamen de volgende meeningen tot uiting*. dat de onafgebroken ar beid nadeelig voor de gezondheid der arbei ders zal zijn, dat het niet aangaat in een arbeidersstaat een arbeidsweek van 7- tot 8- urige werkdagen in te voeren en wel in een tijd, dat men in andere landen er naar streeft een 5daagsche arbeidsweek te verkrijgen, om den arbeiders twee rustdagen te geven. (En waar blijft thans het bekende manifest van verleden jaar betreffende den geproclameer- van Bermondsey. Op zijn knieen lap een kleine, poedkoope monstertasch, pevuld met hakken van imitatie leer, bovenop lap een nieuw orderboek, dat hij nop niet eens peopend had. Zijn eenip peldelijk bezit was drie shilling en zeven en een halve penny. Tot dusver was zijn tweede poping om als reiziger in het een of ander zijn brood te verdienen, nu niet bepaald een succes te noemen. En, terwijl hij daar op dien heelen middag een beetje moedeloos voor zich uit zat te kijken, kwam een man, die hem van een bank aan de overzijde van het breede printpad al eenigen tijd oplettend had zitten be- kijiken, naar hem toe en pinp naast hem op de bank zitten. ,,U lijkt moe, mijnheer", zeide hij. Bliss keek den spreker aan. Het was een donker uitziende, corpulente man, van een onmiskenbaar joodsch type. Hij had een vettig keelpeluid en een allerbe- minnelijksten glimlach. En daarbij was hij buitengewoon sanerig. ,,U zoudt ook moe zijn", antwoordde Bliss, „als u drie uren achtereen een ar- tikel had trachten te verkoopen, dat niet den minsten aftrek heeft." Zijn buurman schudde het hoofd. ,,Als u maar met koopjes aankomt, m'n beste meheertje", zeide hij, ,,dan koopen ze wel. Veel te veel geld wilt u natuur- lijik hebben. Wat heeft u daar in dat taschje?" Bliss maakte de monstertasch open?" ,,Kijk, hakken, voelt u er wat voor?" De dikke man bekeek den inhoud van de tasch met kennerssblik. ,,Dat is me ook toevallig", zeide hij. „Ik doe zelf ook in schoenen. Voor mij niets peen nieuws. ,,Wat is de prijs van die hakjes, meheer?" Met een martelaarsgezicht haalde Bliss uit den binnenzak van het colbert een prijscourant te voorschijn. ,,Iik heb er zelf meer dan genoeg van". zuchtte hij. „Kijk u eens hier op elken hak is een klein etiketje met een nummer ge- plakt. En hier heeft u de prijscourant. Zooals u ziet staat achter elk nummer de prijs per pond vermeld. Zoekt u nu maar zelf uit." Stuk voor stuk verpeleek de dikke man de nummers op de hakken met die van de prijscourant. Toen hij klaar was, schudde hij het hoofd. „Veel te hoop", was zijn oordeel. „Elf pence per pond, veel te hoop. ,,Die opmerkinp heb ik meer pehoord antwoordde Bliss eenigszins sarcastisch. ,,'t Zou me werkelijk spijten, als ik haar missen moest." ,,Bent u bekend met het vak, m nheer? ,,iEen heel klein beetje", barstte Bliss uit, terwijl hij zich meteen daarna bepaald opgelucht voelde door het ge bruik van het tweede woord. ,,Wat is dan de reden, dat u juist in de schoenen bent pepaan?" „Dat heb ik aan een bijzonderen samenloop van omstandigheden te dan ken", legde Bliss hem uit. ,,Gisteren in de tram van Camberwell kwam ik toeval lig naast den man zitten, voor wien ik nu die ellendige dingen verkoop. We raak- ten aan het praten en toen vertelde ik hem, dat ik buiten betrekking was. Als antwoord zeide hij me, dat rij Morgan heette en leeren hakken fabriceerde. Als ik wilde, kon ik probeeren ze voor hem te verkoopen, de voorwaarden waren een zekere provisie van den verkoop. Als u hem had hooren spreken, zou u, net als ik, den indruk pekregen hebben, dat alle schoenfabrikanten me om den hals zou den vliegen, als ze die hakken zagen. Daarna paf hij me een lijstje met namen van firma s die ik moest bezoeken. En nu het resultaat. Vanmorgen ben ik naar zestien schoenfabrikanten geweest. De eene helft vond het model goed, maar den prijs ten minste vijftig procent te den 7urigen arbeidsdag? Deze is waarschifn- lijk na de langgemaakte reclame vergeten.) Technische specialisten hebben van hun kant aangetoond, dat men bij het gebruik van de zeer oude en versleten machines op de fabrie ken van Sowjet-Rusland niet aan onafgebro ken arbeid denken kan, daar deze machines vaak moeten worden gerepareerd, wat het luieren van de arbeiders in de hand zal wer- ken. De resultaten lieten niet lang op zich wach ten: De arbeiders zijn eenvoudig van de fa brieken, waar de onafgebroken arbeid was in gevoerd, weggeloopen en begonnen werk met andere condities te zoeken. Naar de Sowjet- kranten zelf vertellen moest een metaalfa- briek, die het werk in drie ploegen verrichtte binnen een week nieuwe geschoolde werk- krachten zoeken, om ten minste een ploeg te bezitten, daar 60 pet. geschoolde arbeiders hun werk hadden neergelegd. In Sowjetkringen overlegt men, welke maatregelen men tegen dit verschijnsel moet nemen. Waarschijnlijk zal Stalin agenten van de Ge-Pi-Oe naar de fabrieken zenden, om de arbeiders tot werken te dwingen. Het is wel interessant te kunnen constatee- ren, dat de buitenlandsche communistische pers over deze nieuwe onderdrukking van de arbeiders zwijgt. Ook staat het vast, dat de buitenlandsche communisten hebben begrepen dat mededeelingen aangaande zulk een onge- hoorde exploitatie van de arbeiders zelfs bij die arbeiders in het Westen van Europa, die zoo naief zijn geweest om te gelooven, dat de Sowjetregeering een arbeidsregeering was, groote opschudding zullen te weeg brengen. DE REORGANISATIE VAN HET ITALIA AN SCHE MINISTERIE. Mussolini torst negen portefeuilles van zijn ministerie, want hij was minister-president, minister van buitenlandsche zaken, binnenl. zaken, oorlog, marine, luchtvaart, corporatie- wezen, kolonien en openbare werken. Voor een gewoon mensch is dit, schrijft de N. R. Crt., aantal moeilijk te ontspannen, maar de Leider is nu eenmaal geen gewoon mensch. De Brit sche eerste-minister MacDonald heeft een keer de proef genomen om naast het premierschap de portefeuille van buitenlandsche zaken voor zijn rekening te nemen, maar toen hij dit jaar opnieuw aan de regeering kwam, deinsde hij voor een herhaling van het experiment terug omdat het de vorige maal te veel van zijn krachten gevergd had. Poincare, die in den tijd, dat hij gezond was, toch ook heel wat werk kon verzetten, moest tot de slotsom ko men, dat het te veel van hem eischte om de portefeuille van financien naast het minister- presidentschap te houden. Het zou dus geen wonder zijn als Mussolini ten slotte had inge- zien dat het in het belang van zijn gezondheid noodig was zich verlichting van werk te ver- schaffen. Men kan echter moeilijk aannemen dat hij, hoewel hij in naam aan het hoofd van zoovele departementen stond, ook metterdaad voor al die departementen het gewone werk van een minister verrichtte. Hij had onder- staatssecretarissen onder zich die alien vurige bewonderaars van hem en van z'n geest bezield zijn, en in de praktijk ministerieele functies uitoefenden. Belangrijke besluiten namen zij natuurlijk niet zonder den „minister" zelf te raadplegen, maar voor zoover zij zelven nu minister geworden zijn, zal er op hun depar tement voortaan zonder den wil van den Lei der geen muschje van het dak vallen. Vermoedelijk is er in de regeeringspraktijk dus heel weinig veranderd, zal Mussolini over alle departementen nog steeds zijn gebiedend oog laten gaan en zijn werkdag even bezet zijn als vroeger. Zoo beschouwd, zou de heele verandering voomamelijk neerkomen op een promotie op groote schaal voor een aantal on- d'erstaatssecretarissen. De nieuwe ministers hadden zulk een pro motie door hun ijver voor de openbare zaak en hun bekwaamheid verdiend, maar er was ook een practische overweging die het wenschelijk maakte hen in rang te verhooger. Om een paar voorbeelden te noemen. Grandi, die nu van onderstaatssecretaris tot minister van buiten landsche zaken is bevorderd, kwam wanneer hij in andere landen vertoefde, steeds als iemand van lager rang tegenover de ministers van buitenlandsche zaken daar te staan. Op zijn reizen naar de Balkanhoofdsteden, in de Volkenbondsbijeenkomsten te Geneve, op de Haagsche conferentie enz. kon hij niet met het gezag van het hoofd van het departement van buitenlandsche zaken optreden en dit moest aan het prestige van Italie afbreuk d'oen. Hij kan nu Briand, Henderson, Stresemann en an deren als gelijken in rang ontmoeten, als lei der van de buitenlandsche politick van zijn land, hoewel van zelf spreekt dat de opperste leider Mussolini de teugels vooral voor dit de partement in handen houdt en op ruggespraak zal blijven staan. Het feit was d'at Italie te Geneve totdusver de eenige groote mogend- heid was die er niet door zijn eerste minister of zijn minister van buitenlandsche zaken ver- tegenwoordigd was. Balbo, de nieuwe minister van luchtvaart, is pas te Londen geweest, maar stond daar als onderstaats-secretaris tegenover den Britschen luchtminister. 'Men verwacht d'at Mussolini in een openbare rede de verandering als een blijk van vertrou wen in zijn medewerkers in de verschillende hoop, de andere helft vond den prijs goed maar zeide, dat het model tien jaar bij de tegenwoordige mode ten achter was." In gedachten draaide zijn nieuwe ken nis een van de hakken om en om. ,,Maar dat is toch peen bestaan!" zeide hij hoofdschuddend. „Dat weet ik wel", antwoordde Bliss. „Of liever, die ondervindinp heb ik van morgen wel opgedaan." ,,Wat bent u van plan te doen?" „Den heelen rommel terup te brengen en een ander baantje zien te krijpen", was het eenigszins neerslachtige ant woord. Heel voorzichtig schoof de dikke man een eindje naar Bliss toe. ,,Luister eens poed toe", zeide hij ver- trouwelijk. „Die patroon van u heeft er een mazzel van willen maken. Mlaar nou zal ik u eens een fijn zaakje aan de hand doen. Dan zet u het hem betaald en wij, u en ik, hebben meteen een klein profijtje ervan. Bij me thuis heib ik nop van dat oude zakkenpapier met J. Marcus, fabri- kant van lederwaren, erop pedrukt. Als ik u nou geeft zoo'n klein ordertje voor driehonderd van die hakken, zou u den ken, dat uw patroon dan eerst zal infor- meeren wie J. Marcus is?" „Neen, natuurlijk niet, hij is veel te blip dat hij ze verkoopt tegen zijn eipen prijs." ,,Zoo pauw als hij kan, stuurt hij ze me dan natuurlijk. En als de kruier dan met de hakjes aan de deur komt. ben ik toevallig net uit. Hij laat natuurlijk de hakjes achter en zept, alsdat hij den vol- genden morgen om het peld zal komen. Ondertusschen verkoop ik ze. Ik heb een kennis, die er zes pence per pond voor wil geven dus voor ons ieder drie pence. \Vel, wat zept u? U kunt bijtijds zorgen dat u weg bent en daarna kunt u altijd nop probeeren een andere betrek king te krijpen." (Wordt vervolpd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5