r v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr INNATEnAtTrPAKK^M G ^TmrITbrTe" g. pn Voor het inzeepen BINNEMLAHD. BUITSHLAND. De /icjarei naa r ieder/ /maak 0BMEHQDE BERICHTEH7 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TER NEUZEN, 13 Sept. 1929. INGEZONDEN IEDEDEELIN6. SLUISKIL. DAMMEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. AlS gij U nioeilijk scheert omdat Uw huid gauw Stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij voor het inzeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig i ri ter terugriep. Hij heeft echter met tal van redenen geweigerd, ja, de onmoge- lijikheid om aan dit bevel te gehoorzamen, betoogd. In de 2de helft van Augustus 1524 vinden wij Erasmus weer te Bazel, in 1515 gaat hij „even" naar Engeland, dan weer naar Bazel, en wij mogen wel zeggen, dat thans zijn geestelijke ontwik- keling voltooid is, op 50jarigen leeftijd, terwijl hij in het begin 1516 werd be- noemd tot ,,raad van den vorst Karel V, een bloote eere-titel, die echter een jaar- lijksch inkomen van f 200,hem ver- zekerde. Weer wordt er in dit jaar een korte reis naar Engeland gemaakt, maar dan komt er een lang verblijf in Leuven 1517>1521), wat alieen dit is trou- wens bij dit onrustige leven niet anders te denken telkens door allerlei kortere uitstapjes onderbroken wordt; zoo was hij misschien in October 1520 aanwezig bij de keizerskroning te Aken, en had hij in elk geval 5 November van dat jaar te Keulen een ondierhoud met keurvorst Frederik van Saksen over Luther. In 1521 ging hij voor langeren tijd naar Bazel, al liet hij zijn meeste boeken nog te Leuven achter. Bazel werd nu van 15211529 Eras mus' woonplaats, en wel sprak hij nog telkens van verhuizen, maar er kwam toch pas iets van na al die reeds ge- noemde jaren, toen zijn positie te Bazel te moeilijk werd wegens het daar al meer veld winnend Protestantisme. Als toe- vluchtsoord werd nu Freiburg gekozen, waar hij (in 1531) zelfs een huis kocht, maar toch keerde hij in 1535 weer naar Bazel terug. 12 Februari 1536 maakte Erasmus zijn laatste beschikkingen; 12 Juli kwam er een einde aan zijn leven. De vrienden, die den stervende omringden, hoorden hem voortdurend steunen en zuehten ,,0 Jesu, misericordia; Domine, ibera me; Domine, miserere mei (O ezus, heb medelijden; Heer, verlos mii, deer, heb mededoogen met mij en ten slotte als laatste woord, in het Neder- landsch„Lieve God". Toen kwam eindelijk, eindelijk de rust. EERSTE KAMER. Benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer, mr. W. L. Baron de Vos van Steenwijk. GEBREK AAN INGENIEURS. Het Alg. Ind. Dagblad „De Preangerbode" meldt, dat het tekort aan ingenieurs vol- gens Aneta in Ned'. Indie in het bijzonder bij den dienst van den mijnbouw zich uitbreidt. Dit is een gevolg van het feit, dat zich totaal geen Nederlanders meer aanmelden voor in- genieursdiensten in Ned. Indie. Thans moet men noodgedwongen overgaan tot het aanstel- len van buitenlanders. Reeds is een buiten- landsch ingenieur aangesteld door de Electr. Maatschappij. EEN GEVOLG VAN DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Volgens een brief uit Wiesbaden aan de D. Express, zien niet alle Britten de ontrui- ming van het Rijnland met vreugde tegemoet. Zoo o.a. 500 burgerlijke beambten, die gedu- rende tien jaren met het administratieve werk van het bezettingsleger belast waren en wier arbeidscontract automatisch vervait met het einde der bezetting. Deze menschen zullen in Engeland het leger del' werkloozen vergroo- ten. Zelfs had de, directie der schatkist reeds besloten dat deze ambtenaren op eigen kosten met hun gezin naar het vaderland zouden moe- ten terugkeeren, doch dit besluit werd inge- trokken nadat de Britsche opperbevelhebber in het Rijnland hierover een paar telegrammen naar Londen had gezonden. Zij zullen nu ook nog een extra maand salaris ontvangen. De Britsche schatkist bleef echter weigeren tegen over de onderofficieren en gehuwde soldaten. De toestand van hen, die in Duitschland ge- huwd zijn, is verre van rooskleurig. De vraag wordt gesteld hoe dezen met hun vrouw in Engeland zullen kunnen leven met de soldij en de karige toeslag die zij ontvangen. De offi- cieren, aldus de D. Express, keeren met ge- noegen naar hun vaderland terug, maar niet de onderofficieren en de gewone soldaten. DE NIEUWE DRANKWEl! IN BELGIe. De commissie, die in Belgie een nieuwe wet op het alcoholgebruik voorbereidt, is opnieuw bijeengekomen, ten einde te beraadslagen over de straffen, welke moeten worden opgelegd aan cafe- en restauranthouders die de nieuwe wet zullen overtreden. Na de eerste overtre- ding zal men zich inschikkelijk toonen en zich met het opleggen van een geldboete vergenoe- gen. Bij een tweede overtreding zal behalve een geldboete ook gevangenisstraf worden op gelegd en bij een derde overtreding zal het lokaal definitief gesloten worden, terwijl ont- duiking van dezen maatregel onmogelijk zal worden gemaakt. Tot dusver kon men in Belgie alcohol ver- koopen tot een minimum van twee liter. De commissie is van oordeel, dat men zich voort- aan met een minimum van 1.5 liter zal kun nen vergenoegen. De bestaande wet werd wel eens de twee-literwet genoemd; men krjjgt hier dus een 1.5-literwet. De cafehouders zul len voorts met alle andere Belgen gelijk wor den gesteld. Tot dusver mochten zij zelfs in hun particuliere vertrekken geen alcohol voor- radig hebben. Voortaan zal dit voor persoon- lijk gebruik wel geoorloofd zijn. Als alcoholische dranken zullen worden be- schouwd likeuren, die meer dan 10 alcohol bevatten en wijnen met meer dan 21 alcohol. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. Door den gemeenteraad is in de vergade- ring van jl. Donderdag een besluit genomen. dat zoowel om het bedrag dat er mede ge- moeid (2 ton) als om het belang dat het be- treft (uitbreiding der los-, laad- en opslag- plaatsen) voor de gemeente van zeer groote beteekenis is. Zooals bekend werd het vorig jaar, bij de interpellatie van den heer Mr. Kortenkorst in de Tweede Kamer, over de economische be- langen van Zeeuwsch-Vlaanderen o.m. meege- deeld, dat door de Regeering ten behoeve van de noodige uitbreiding der havenwerken te Ter Neuzen, aan den Waterstaat opdracht was gegeven tot het maken van de daarvoor noodige plannen. Enkele maanden daarna werden Burg, en Weth., de Kamer van Koophandel en Fa- torieken, de Maritime Vereemiging en de di- recties der hier exploiteerende spoorweg- maatschappijen door den hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat vertrouwe- lijk omtrent de gemaakte plannen ingelicht en uitgenoodigd tot het houden eener ver- trouwelijke bespreking over de teohnische waarde der ontwerpen, waaromtrent uitvoe- rig inlichtingen werden gegeven. De ontwer pen waren dusdanig opgezet, dat zij tot in een zeer verre toekomst voor de behoeften voldoende kunnen worden geacht, en kunnen zonder bezwaar in gedeelten worden tot stand gebracht. Er werd omtrent de plannen overeenstemming verkregen en in den loop van dit jaar ontvingen Burg, en Weth. van het Gedeputeerd College nadere mededeelin- gen omtrent een door 's Rijkswaterstaat naar voren gebracht plan, waarbij o.m. een opslagruimte zou worden verkregen die de bestaande terreinen met de dubbele opper- vlakte zou vermeerderen en dus bij de tegen- woordige behoeften als zeer voldoende kan worden beschouwd, De Minister meende ech ter voor de uitvoering van dit werk een bij- drage te moeten vorderen van de betrokken provincie en gemeente en die bijdrage werd voor de gemeente bepaald op 200.000, voor de bepaling van welk aandeel door Ged. Sta- ten rekening werd gehouden met analoge ge- vallen in de provincie Zeeland. Aanvankelijk werd door het gemeentebestuur tegen het groote bedrag bezwaar gemaakt, daar dit als gift moet beschouwd worden, aangezien de gemeente op geenerlei wijze bij de exploitatie der haven betrokken is. Ged. Staten hielden echter aan den eisch vast. Alieen zou ge- tracht worden de betaling der bijdrage in 30 in plaats van over 20 jaar te doen gesohieden. Aangezien zoowel door de gemeente als door de Kamer van Koophandel reeds vele jaren op uitbreiding van de opslagplaatsen is aangedrongen en verruiming van de kaden, hebben Burg, en Weth. gemeend niet te mogen aarzelen aan den raad voor te stellen van wege de gemeente deze bijdrage te ver- leenen. Zij zien in de uitbreiding vermeerde- ring van de werkgelegenheid en verminderen van het aantal werkfoozen, zoodat de steun- uitkeering ten slotte niet noodig zal zijn. Het voorstel werd nader uiteengezet en verdedigd door den Voorzitter, en voorts door de heeren Scheele, De Bakker, Bedet en Van Aken, doch het ondervond bestrijding bij den heer Hamelink, welke voorziet, dat vermeer- dering van werk aanleiding zal zijn dat de patroons in het havenbedrijf nog meer dan thans door importeeren van werklieden van buiten de gemeente een reserve van geschool- de bootwerkers te kweeken voor de drukke tijden, die zij in de tijden dat ze deze niet noodig hebben voor rekening der gemeen- schap laten. Hij wenschte, alvorens te be- slissen de zekerheid, dat de patroons er voor zullen te vinden zijn een reserve-regeling te treffen zooals die in andere havens bestaat, en waarin zij zelf in de kosten dier reserve bijdragen. De Voorzitter meende, dat men dit punt, waarvoor men overigens kan gevoelen niet bij deze kwestie kan behandelen en voorziet ook, dat de aanhangige rijksregeling voor werkloozenverzekering in dit opzicht wel wij- ziginig in de toestanden brengen zal. Ook voor de andere genoemde heeren was het door den heer Hamelink aangevoerde geen bezwaar om him stem uit te brengen v<56r het voorstel van Burg, en Weth., dat met 10 tegen 3 stemmen (die der S. D. A. P.-fraotio) werd aangenomen. In afwijking met fact voorstel van Burg, en Weth. otcide de heer Van Cadsand voor adHaesie te betuigen aan het bekende adres van den gemeenteraad van St. Jansteen be- treffende die toepassing der Leerplichtwet. Dat voorstel werd verworpen met 8 tegen 5 stemmen, voor stemden de heeren Bedet, Scheele, Van Cadsand, De Brurjne en Colsen. Medegedeeld werd een schrijven van de In- dustrieele Maatschappij te Amsterdam, be- vestigend een onderhoud met een commissie uit het gemeentebestuur naar aanleiding van te berde gebrachte klachten, en waarin die Maatschappij te kennen geeft dat zij geener lei invloed wenscht uit te oefenen op de aan- SGhaffing van electrische lampen enz. door de aangeslotenen en deze daarin geheel vrij zijn. Bij storingen zal evengoed harerzijds hulp worden verleend voor de opheffing der sto ring, onverschillig bij wie de lampen of appa- raten zijn aangeschaft. Ook zal medewerking worden verleend voor opheffing van radio- storingen door het beschikbaar stellen van een monteur. Van den heer A. de Bruijne was een schrif- telijk voorstel ingekomen om het nog onver- nieuwd gedeelte der Noordstraat, dat volgens genomen besluit herstraat zou moeten wor den met gesorteerde oude keien, alsnog te beleggen van koperslakkeien, zooals het ver- nieuwde gedeelte der straat. Hij deed dit naar aanleiding van door bewoners tot hem gerichte vertoogen en op grond dat de straat er anders zeer bont uit zien zal. De heer Hamelink gispte dit steeds terugkomen op een genomen besluit. Dat was voor den heer Scheele aanleiding er ditmaal niet voor te stemmen. De heer Bedet kon er zich mede vereenigen nadat hij vemomen had, dat het werk toch ten laste der begrooting van het volgend jaar zou komen. Het voorstel werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren Bedet, De Jager, Geel- hoedt, Verlinde, De Bruijne, De Bakker en Van Aken. Aan de heeren L. de Bruijne en G. Verlinde werd a 10 per M2. bouwgrond gelegen aan de Scheldekade verkocht. Besloten werd den gemeentegene^heer A. Spruitenburg, die den 65jarigen leeftijd heeft overschreden, na 1 December a.s. weer voor 1 jaar in dienst der gemeente te houden. Uitvoerig werd door Burg, en Weth. ge- antwoord op de vragen door den heer Colsen in een voor-laatste vergadering gesteld. Voor wat een oplossing van gemeentewege betreft komt naar hun meening alieen een wijziging in de beerruiming en die van het ophalen van straatvuil enz. in aanmerking. Bij de begroo ting zal dit ter sprake komen. De heer Colsen was allerminst bevredigd en dreigde met een openluchtmeting, waarop de voorzitter hem in een gemoedelijk betoog trachtte te vertuigen, dat hij een en ander door een te donkeren bril bekijkt en hij op den verkeerden weg is, als hij voor Sluiskil iets wil bereiken. Door den heer Van den Bulck werd ter sprake gebracht de overstrooming van het lage stadsgedeelte met rioolwater, hetgeen onlangs weer is voorgekomen doordat een stuk hout het sluiten van de schuif op het riool belemmerde. Hij vroeg daarin ten spoe- digste afdoend te voorzien. Enkele leden stemden daarmede in. Ondertusschen kregen wij niet den indruk, dat voor het oogenblik afdoende maatregelen magelijk zijn. De voor- genomen verandering aan de rioleering kan i door een onvoorziene omstandigheid dit jaar j niet meer worden uitgevoerd. In elk geval is er de aandacht voldoende op gevestigd. j De heer Bedet vroeg nog een andere rege- I ling van het snelverkeer tijdens en wegens de kermis tenten op de markt staan. Ten slotte nam de heer Van Cadsand, die kennis had gegeven van zijn ontslagneming afscheid van den gemeenteraad. Hij hoopte dat zijn opvolger zich aan de principes van zijn partij zou houden en als dit aan de orde komt zou stemmen tegen de verplichte aan- sluiting bij de waterleiding. Hetgeen den heer Van Driel den wensch van het tegendeel deed uiten. De voorzitter dankte den heer Van Cadsand voor hetgeen hij tijdens zijn lid- maatsehap in het belang der gemeente heeft verricht en wenschte hem een lang leven toe. III. (Vervolg van 6 September.) Begrijpelijkerwijs heeft de ongewone leven- digheid der laatste maanden alom de aan dacht getrokken. Verscheidene gemeente- raadszittingen zijn over het ,,geval"-Sluiskil volgepraat, waarbij voomamelijk de beide Sluiskilsche leden van Neuzens vroedschap zich hebben beijverd, speciaal die zaken in het voile licht te plaatsen, welke als gevolg van de heerschende drukte een tikje ouder- wetschheid vertoonen. Inderdaad hebben de gebeurtenissen van het laatste halfjaar een bijzonder cachet aan het voorheen zoo vredige dorpje gegeven, en modemiseering van ver- schillende bestaande toestanden zal in de toekomst stellig niet kunnen uitblijven, maar en hierop is tot dusver te weinig gewezen men dient vooral niet uit het oog te ver- liezen, dat ingrijpende uitbreidingsplannen en -voorstellen eerst dan op hun plaats zijn, wanneer er redelijken grond bestaat om aan te nemen, dat de plotselinge tijdelijke drukte van thans ook blijvend zal zijn. En eenige zekerheid dienaangaande is er niet. Daarom is de veeleischendheid, zooals die bij sommige gelegenheden gedemonstreerd is, niet van overdrijving vrij te pleiten, ja, in enkele opzichten zelfs in strijd met de ge- schiedenis der laatste tien jaren. Het gaat toch immers niet am, van het huidige Sluis kil een voorstelling te geven als van een achterlijk plaatsje, dat alieen middeleeuwsche toestanden zou kennen en dat letterlrjk in niets van eenig streven naar modem comfort zou hebben doen blijken. De feiten zijn daar, om dit te weerleggen, feiten, die ten deele wellicht een uitvloeisel waren van democratische bevliegingen (na- oorlogsch verschijnsel), voor een ander deel van menschlievendheid en van nog veel meer, maar in elk geval feiten, die ieder voor zich spreken en zonneklaar het bewijs leveren, dat Sluiskil van de modemiteiten en noviteiten der 20e eeuw zijn deel reeds heeft gehad. Daar is in de eerste plaats de Woning- bouwvereeniging geweest, die in korten tijd een complex woningen uit den grond tooverde en een nieuw-Sluiskil deed verrijzen, dat om zijn bouw en inrichting gezien mag worden. Mooie huisjes zonder eenige luxe, eenvou- dig en doeltreffend en van een prettige regel- maat, welke men in oud-Sluiskil vergeefs zal zoeken. En nu moge het ^yn, dat in den boezem dor v.Vi.mgbouwbestuurderen fouten zijn gemaakt, die ten slotte zelfs geleid heb ben tot algeheele elimineering van het be- stuur, de huizen staan er als producten van den nieuwen tijd. Alle bijkomstige kwesties, die in den loop der jaren zooveel stof hebben doen opwaaien kunnen daamaast gevoeglijk uitgeschakeild worden. Of de woningbouw van Sluiskil in den grond een speculatieve ondememing is ge weest, of de huizen op een andere plaats meer rendabel zouden geweest zijn, of er, gelijk men fluistert, veel achter de schermen is gebeurd, dat het daglicht niet kon ver- duren, wat doet dit alles er hier toe De feil- looze mensch moet nog geboren worden en 't is dus allerminst verwonderlijk, dat ook in deze zaak ..something rotten" geweest is, maar het modeme woningbouw-gedoe was er bleek ten slotte noodig, en rendeert thans onder gemeentelijk beheer schitterend; wat wil men nog meer? En de eens gemaakte fouten rekene men de betrokken bestuurderen dan ook niet te zwaar aan. De tijd heeft uitgewezen, dat hun idee juist was en het doel bereikbaar; slechts in de uitvoering hunner plannen faal- den ze, omdat de eeuw van vooruitgang, die over hen vaardig was geworden, hen wel met ideal en bezielen kon, maar niet in staat was, hen tevens rijp te maken voor de moeilijke verwezenlijking er van. In de Kerkstraat verheffen zich de fraaie gebouwen van de R. K. vereeniging voor ver- pleging en opvoeding. Het ziekenhuis, dat aan alle eischen van dezen tijd voldoet en voorziet in een wezenlijke behoefte, en de St. Antoniusschool, een monumentaal ge- bouw, tot stand gekomen, toen de pacificatie- wet van 1920 de openbare kassen voor het bijzonder onderwijs wagenwijd openzette. Ziekenhuis en R. K. school, zij beide zijn stich- tingen van den nieuwen tijd. Geheel in den geest van ons modeme leven zijn voorts van gemeentewege enkele ver- meldenswaardige en lofwaardige instellingen gevestigd. Eerstens de gelegenheid om dag en nacht telefonisch geneeskundige hulp uit Ter Neuzen te kunnen inroepen en voorts de motorspuit, die in den aanvang van 1926 te Sluiskil gestationneerd werd ter vervanging van de oude piepende handspuit. Twee sim- pele feiten, maar beide van verstrekkende beteekenis, noodwendige gevolgen van den veranderden, meer verlichten tijd, onmisbare nieuwigheden, die de bevolking de rustige zekerheid schenken, dat er voor haar welzijn gewaakt wordt en die in talloos vele plaat sen in het centrum van ons land nog tot de vrome wenschen behooren. Last not least het electrisch licht, dat als nieuwste en beste phase van het kunstlicht de wereld veroverde, dat reeds zijn weg vond naar Sluiskil, toen het op zoovele plekken van ons wereldje nog slechts bij name be kend was. Het was duur, dat is waar, en de weg, waarlanigs het kwam, was misschien niet de gelukkigste, de manier, waarop het zich uitbreidde, wellicht niet steeds de beste in het belang der verbruikers, maar het licht was er en bleef. Het kende een lrjdensweg, het vond voetangels en klemmen op het pad naar de uiteindelijke zege, het ontmoette critiek, in geen mindere mate dan de woning bouw, maar het overwon en ruim 80 der aansluitbare perceelen werd het motto van een blangrijke tariefverlaging. Het licht van de P.Z.E.M. schijnt thans opwekkender dan ooat tevoren, het is goedkooper zelfs dan in Ter Neuzen en het werpt zijn stralen een modeme en goe dkoopere toekomst in, die maling heeft aan contracten. Wel neen immers, we overdreven niet, toen we zeiden, dat de adem van den nieuwen tijd reeds vroeger over Sluiskil was heengegaan. Maar de tijd schrijdt voort en stelt weer nieuwe eischen. Het rustelooze en bezige leven gaat immer verder op den weg der ontplooilng, zonder omzien, een onzekere toekomst tegemoet. Die tijd en dat leven, ze vragen de altrjd durende aandacht der menschheid. (Wordt vervolgd.) CXLII. Remises bij het Damspel. Twee beperkingsvoorstellen. Voor wie geregeld de verslagem van be- langrijke wedstrijden en matches volgt, is het groote percentage remisepartijen een ge- woon, een bijna normaaJl verschijnsel ge worden. Een vijftien tot twintig jaren geleden kwam dit niet zoo sterk tot uitdrukking, doordat werkelijke ,,uitblinkers" op het dam- bord vrij sporadisch voorkwamen. In den loop der laatste tien jaren .is het getal der sterke spelers belangrijk toegenomen en zelfs de mindere ,,goden" hebben zich een niet on- aanzienlijke theoretische kennis eigen ge maakt. Gevolg was, dat in wedstrijden min der gemakkelijk igewonnen werd. In twee kampen was dit minder erg, daar remise partijen den onderlingen stand niet wijzigden, doch in rondtomooien met een groot aantal deelnemers werd de remise de schrik van iederen sterkeren speler, meer vomamelijk wanneer dat gelijke spelresultaat verkregen werd tegen 'n „zwakkeren broeder". 'n Enkele remise immers kan beslissend zijn voor den eersten prijs en om den ooute que cohte te winnen, trachten vele vooraanstaande spe lers door uiterst riskant spel de remise te ontgaan en forceeren de meest onberekenbare standen, die echter vaak, combinatierijk als die standen zijn, op onverwachte wijze juist aan den zwakken speler de winst kunnen bezorgen. Niet-ingewijden spreken dan van een verrassing, maar men zal het volkomen misplaatste van dit woord begrijpen, nu men de grondoorzaak kent van zulke ongeloofe- lijke uitslagen. Bezien uit een oogpunt van psychologies waarbij dan de suggestie evenmin als quan tity negligeabie" beschouwd zou mogen wor den, valt over deze materie wel meer te schrijven. Allicht komen we daarop nader terug naar aanleiding van een gespeelde partij uit 66n of ander groot tomooi. Voor ditmaal zullen we ons bepalen tot de zaak, die we hebben aangeroerd. Om nu (pour revenir k nos moutons) het aantal remises te beperken en in het bijzon der de remise in voordeeligen stand, bijv. met drie tegen een, in winst te kunnen omzetten, heeft de Nederlandsche kampioen A. K. W. Damme reeds in het begin van 1922, toen hij toevallig ook juist dien titel had behaald, een voorstel aan de Nederlandsche en de Fransche Dambonden doen toekomen, welk voorstel hij nader uitwerkte in een uitvoerig en met voor- j neeiden gelllustreerd antikei in ,,Het Dam- spel" en ,,Le jeu de Dames". Het kwam neer i op een geheel nieuw systeem, dat zelfs bij het j geringste voordeel winst waarborgt en ge- baseerd is op een betrekkelijk kleine wijzi ging van het bestaande reglement. Bedoeld artikel is te groot om het in zijn geheel over te nemen, maar we meenen aan duidelijkheid niets te zullen inboeten, wanneer we ons be palen tot de hoofdzaken. De heer Damme dan oordeelde reeds in 1922, dat de tijd was gekomen, om het be kende voordeel, maar niet voldoende om te kunnen winnen" tot de kleinst mogelijke pro perties terug te brengen. Geleid door deze overweging, die overigens niet nieuw was, had hij getracht een bevredigende oplossing te vinden. Het meest voor de hand liggende idee was, bij remise eenvoudig door het aan tal stukken te laten bepalen, wie de partij had gewonnen. De voorsteller der nieuwe speelwijze liet deze welhaast onmogelijk toe te passen oplossing varen en nam als hoofd- gedachte aan, het spel zelve over winst of remise te laten beslissen. Na ampele over- wegingen kwam hij toen tot de uitwerking van het volgende systeem: A. De loop der schijven en ook het slaan met een schijf- blijft, zooals het huidige regle ment dit voorschrijft. B. De loop van den dam blijft eveneens ongewijzigd. C. Wanneer met een dam geslagen wordt, moet deze onmiddellijk achter het laatstge- slagen stuk worden neergezet. Hierin nu ligt het zwaartepunt van de spelwijziging, zooals de heer Damme zich die voorstelt. Betrekkelijk eenvoudig dus, maar in wezen van zeer ingrijpende beteekenis. Onderstaand enkele voorbeelden ter Illustratie. Zwart: twee schijven op 13 en 39. Wit: een dam op 48. Wit aan zet slaat beide schijven en blijft staan op ruit 8. Het aantal stukken, dat door een dam kan worden genomen, blijft alzoo hetzelfde. De bepaling geldt alieen voor het laatste stuk. Het groote belang van dezen regel blijkt, wanneer het laatst geslagen stuk tevens het eenige stuk is, dat geslagen kon worden. Men plaatse den volgenden stand op het bord: Zwart: Dam op 28. Wit: Dam op 25 en een schijf op 15. Deze stand, die anders steeds remise is, wordt volgens het voorstel-Damme gewonnen door Wit 2514 (Zwart 28X10) en 15X4. Een zeer klein voordeel kan op deze wijze dus in winst worden omgezet. Twee dam- men tegen 6en is daarom altijd gewonnen. Bijv. Zwart: Dam op 46. Wit: Twee dammen op 45 en 50. Wit kan altijd 1 om 1 spelen met winst, waar de zwarte dam ook staat, zoodat die stand volmaakt dezelfde waarde heeft als in het huidige reglement 4 dammen op 4, 5, 14 en 15. Behalve in standen van gelijke kracht blijft remise ook mogelijk in een positie als de volgende: Zwart: Dam op 3, schijf op 36. Wit: Dammen op 37 en 47. Na Wit 3714 (Zwart 3X20) en 47X15 is het spel remise door 3641. Men bezie ook. Zwart: Dam op 46, schijf op 45. Wit: Dammen op 49 en 50. Wit kan hier nooit winnen! Een derde dam zou Wit natuurlijk de winst bezorgen. Aangezien een klein voordeel dus doet winnen, is behoudens een blunder, remise spelen tegen een zwakkeren tegenstander uitgesloten en riskant spel is dan niet meer noodig. Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke wijziging alieen dan geaccepteerd mag wor den, indien het spel er niet onder lijdt. Niets van het mooie in het spel mag verloren gaan. In de volgende rubriek plaatsen we eenige standen, die volgens den heer Damme het bewijs leveren, dat het spel niet alieen niets aan schoonheid inboet, maar zelfs mooier en moeilijker wordt. Het middenspel blijft in hoofdzaak gelijk; toch doet de nieuwe regeling haar invloed gelden. Conclusies: a. Dure damzetten zijn verliezend, daar de dam gemakkelijk wordt afgenomen. b. Waar de kleinste voordeeltjes door- slaan, moeten de varianten nauwkeuriger berekend worden dan thans het geval is. c. Het combinatiespel wint veel door deze regeling. Men zie hiervoor de diagrammen in de volgende rubriek. (Wordt vervolgd.) VROUW IN BRAND. Maandagmiddag geraakte de vrouw Sn. wonende Vernisstraat te Tilburg in brand, toen zij petroleum in een brandend fomuis goot. Over het geheele lichaam bekwam zij ernstige brandwonden. In deerniswekkenden toestand is de vrouw overgebracht naar het R.K. gasthuis. Men vreest voor haar leven. MET EEN AUTO ER VAN DOOR. De heer J. H., te IJmuiden, zette zijn auto neer voor een perceel in de Cederstraat aldaar. Toen hij wilde wegrijden was de auto ver- dwenen. De politic heeft den ,wagen opgespoord welke onbeheerd stond in de Generaal Cronje- straat te Haarlem. TRAGISCH ONGEVAL. In de buurtschap Albergen, onder de ge meente Tubbergen heeft een tragisch ongeval plaats gehad. De 64-jarige W. en diens zoon, de 30-jarige W., waren gezeten op een leegen hooiwagen, waarvan het paard schrok, toen het een anderen wagen passeerde. Het dier sloeg op hoi en rende in voile vaart den har den! weg AlbergenZenderen op. De oude W. sprong van den wagen, spoedig gevolgd' door zijn zoon. Beide mannen kwamen te vallen, zoo emstig, dat zij een schedelbreuk kregen. De vader is eenige uren later daar aan overleden, de zoon verkeert in levens- gevaar. ONDER EEN SCHOMMEL. In een speeltuin te Noordwijk heeft een negenjarig meisje een schommel tegen het hoofd gekregen, waardoor zij een ernstige schedelfractuur kreeg en in levensgevaarlijken toestand naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden moest worden vervoerd. OM EEN GLAASJE BIER. Twee Zweedsche zeelieden logeerden in den nacht van Zondag op Maandag in een hotel op Katendrecht. In het hoist van den nacht kregen beiden een geweldigen dorst, welke slechts door een glas bier te lesschen zou zijn. De logementhoud'ster weigerde evenwel hun op dat uur te tappen en toen de logees het haar wat al te lastig gingen maken, sloot zij hen kordaat in hun gemeenschappelijke kamer op. Maar de mannen lieten zich niet weerhouden. Zij moesten en zouden bier hebben. Daartoe knoopten zij hun beddelakens aan elkaar en bonden deze aan hun bed vast. Zoo liet een van de twee zich uit de tweede verdieping zak- ken. Toen hij onder aan zijn lakens kwam bleek hij nog 5 meter boven d'en beganejn grond te hangen. Hij liet zich vallen en brak den linkerpols. Dr. Bijlsma heeft hem be- handeld. VLIEGEN IN DEN TO REN. Vrijdagochtend tusschen kwart over tien en half elf heeft men den „Boerendans" van den Wijnhuistoren te Zutphen niet hooren klinken. Wat daarvan de reden was? De stadsklok- kenist, de heer Ferd. Engelsma, kwam het aan de „Zutph. Ct." vertellen: Het is zoo stamp- vol vliegen in den toren, dat het niet te doen is er langer dan een paar minuten te verblij- ven. Ook op Koninginnedag wemelde het er al van d'e vliegen, maar Vrijdagochtend was het oneindig veel erger; zitten er honderddui- zenden, in centimeters dikke lagen boven op elkaar, langs de wanden, in de raamkozijnen, op den vloer, ja letterlijk overal. Natuurlijk werpen de lastige insecten zich dadelijk op den mensch, die het wagen durft zich in den toren te begeven. In het lokaal, waar de klokken bespeeld worden, was het eenvoudig niet te harden, te midden van het gegons der lastig stekende vliegen. De trappen en de vloeren zijn bezaaid met vliegen, levend'e en doode. Het instrument dat de heer Engelsma bespelen moest, zat ook vol met de gehate insecten. De heer Engelsma heeft rapport gemaakt van deze afgrijselijke vliegenplaag, maar er is niets aan gedaan. De directie van ge- meentewerken weet er geen weg op, zoo werd den stadsklokkenist meegedeeld. De vliegenplaag geeindigd. De vliegenplaag in den toren te Zutphen stelde de directie van de Bataafsche Import Maatschappij in de gelegenheid een buitenge- wone demonstratie te geven met haar vlie- gendoodend middel Shell-Tox. Het personeel van het Amsterdamsche labo- ratorium der BPM vond bij binnenkomst deu- ren en raamkozijnen zwart van een vrieme- lende gonzende laag vliegen. Op oordeelkun- dige wijze werd het offensief tegen de nullioe- nen vliegen boven in den toren geopend. Met een electrische verstuiver ging men d'e insec ten met Shell-Tox te lijf. Zoodra de damp de insecten bereikte, vlogen deze even op, raakten onmiddellijk daarna bedwelmd en stortten dood neer. Na verloop van eenigen tijd waren de vloe ren met een d'ik tapijt van vliegenlijken be- dekt, zoodat het noodig was ze in zaklcen te scheppen en naar buiten te brengen. De insecten, die nog de kracht hadden naar buiten te vliegen, vielen aan den voet van den toren neer, waar het ook weldra bezaaid was met doode vliegen. Een aantal door Shell-Tox bedwelmde vlie- gen, die nog kans zagen naar buiten te vlie gen, waren een gemakkelijke prooi van zwer- men zwaluwen, die van alle kanten op dit festijn afkwtamen. Na ruim een uur werken was de toren ge heel gezuiverd van vliegen en dus zullen de Zutphenaren, de tonen van hun mooie cam ion wederom over de stad hooren weerklmken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2