I! VOERMAN-DE PAUW Laatste Berichten. LANDBOUWBERICHTEN. QEMKJgQDE BE&1CHTEM. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6rjeTband TER NEUZEN SCHEEPSRAMP OP DE SCHELDE BIJ WALSOORDEN. RECHTSZAKEN. BIJ SPELEVAREN VERDRONKEN. Het ideaal VOOR IEDERE VROUW. STEUNT DE BUIKSPIEREN GEEFT STEUN IN DEN RUG EN VERSCHUIFT NIET. AANQEVOLEN DOOR H.H. DOCTOREN BESCHERMO TEGEN NAMAAK DOOR HET OCTROOI 17201 Verkrugbaar bij: NOORDSTRAAT 51—53 mr ZIET ETALAGE het er gesmeerd toegaat. Ook spreekt hij de hoop uit, dat de directeur eenmaal zal verlost worden van het watergebrek, aangezien hij dit thans van over de Schelde moet aan- voeren. Verschillende malen kwam spreker in ver- banid met de tramplannen in aanraking met den directeur, en heeft daarbij alien lof voor diens gebleken vasthoudendheid en doortas- tendheiid, die hem zouden doen zeggen dat zijn naam onjuist geschreven wordt en het eigenlijk zou moeten zijn Bries, of nog beter: Storm van Merkesteyn! Hij wensoht der maatschappij toe, dat zij dezen directeur lang aan het hoofd van het bedrijf mag houden. Het is hem hoogst aangenaam te kun- nen mededeelen, dat H. M. de Koningin de verdiensten van den heer C. Wind van Merkesteyn, algemeen-directeur van de Z. V. T. M. heeft willen huldigen door hem te be- noemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Applaus.) De heer Wind van Merkesteyn dankt voor de hoogst vleiende woorden die men tot hem heeft gericht, en voor de hem verleende eer- volle onderscheiding. Hij verzoekt zijn dank daarvoor te willen overbrengen aan H. M. de Koningin en dankt ook voorts hen, die heb- ben medegewerkt om dit voor te bereiden. Hij hoopt, dat, wanneer hij eenmaal het hoofd zal neerleggen, zal kunnen gezegd worden, dat hij deze onderschedding met eere heeft gedragen. Spreker heeft gedaan wat hij in het belang der tramwegmaatschappij meende te moeten doen, maar voor hetgeen hij daarvoor be- reikte had hij noodig de medewerking van den Raad van Commissarissen, met wie hij zeejr prettig heeft samengewerkt, terwijl voorts ook noodig had de medewerking van zijne afdeelingschefs, die nimmer heeft onit- broken. Doch uit de streek zelf, van ver schillende eenvoudige landbouwers, genoot hij sterken steun, voor de uitvoering van de plannen bij de voorbereiding van den aankoop van gronden. Het is inderdaad juist, dat de thans geopende lijn als een sluitstuk der lijn kan worden beschouwd. De Z. V. T. M. is ondertusschen uitgegroeit tot een financieel gezonde ondememing, die gezien mag wor den, en met hare geheele inrichting strekken tot een voorbeeld voor de tramwegen in Nederland. De heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens stipte aan, dat men deze nieuwe varbinding nog eerder gekregen heeft dan sommigen wel gedacht hebben. Zij kan een madhtige sohakel zijn voor de ontwikkeling van den landbouw, de tuinbouw ,de industrie, maar ook voor de badplaats Breskens, daar zij het bezoek aan het schoone strand ver- gemakkelijkt. Dat men dit alles verkregen heeft is te danken aan het onverwoestbaar optimisme van den secretaris der maatschap pij, de heer Mr. P. Dieleman en aan de energie van den algemeen-directeur den heer Wind van Merkesteyn. De heer Binkhorst bracht een dronk uit op mevrouw Wind van Merkesteyn, die in zijn leven zoon goede steun is voor haren echtge- noot, en het hem daardoor mogelijk maakt zijn veelomvattende taak te volvoeren. Vervolgens werd nog gesproken door den heer Van Maarleveld, burgemeester van Bier- vliet, door den heer Thomaes, burgemeester van Hoofdplaat, Joh. Risseeuw, vice-voorzit- ter van de Tuinbouw-maatschappij, die de be- langen van de tuinbouw in het bijzonder aanbeval. Daaraa kwam aan het woord de secretaris der maatschappij, de heer Mr. P. Dieleman, die de Zeeuwsche wapenspreuk aanhaalde, om te verklaren dat ook de Z. V. T. M. veel heeft moeten worstelen, maar ook ontzwom- men is. Hij memoreerde nog den oorsprong van de tramwegmaatschappij. Deze dateert uit het jaar 1907, toen, onder leiding van den heer J. A. van Rompu, spreker met enkele andere heeren uit het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen in een keldertje op den Kouter te Gent samenkwamen. Men moest van dat keldertje igebruik maken, omdat geen andere ruimte in het betrokken gebouw be- schikbaar was. Ook de oud-burgemeester van Philippine, de heer Ouelenaere, de trouwe wachter aan de Isabellasluis was onder de aan/wezigen, voorts de heer Hendrikse, de vader van den tegenwoordigen burgemeester van IJzendijke, en de heer JMaurice Lippens, als vertegenwoordiger van zijn vader, betrok ken bij de stoomtrammaatschapprj Sehoon- dijkeBelgische grens. Deze koesterden het verlamgen doortrekken van de lijn naar het kanaal van Ter Neuzen bij Sluiskil. Op sprekers advieS werd die richting gewijzigd in Sas van Gent. „De Wijzen uit het Oosten" waren er toen nog niet in betrokken, die zaten toen nog te peimzen. Dat duurde tot wijlen de heer P. F. Fruytier een daad deed. Br is later een samenwerking gekomen tus- schen verschillende comity's de verschillende plannen zijn saamgesmolten en zoo heeft men kunnen maken een net van tramlijnen voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Omtrent de lijn van af Pyramide ontstond verschil in eigen boezem. Een deel van den Raad van Commissarissen wensohte de verbinding met de haven van Hoofdplaat een ander deel met die van Breskens, omdat zij meenden dat dit gunstiger resultaten voor de maatschappij zou afwerpen. Maar toch heeft het altijd voorgezeten ,dat die lijn er komen moest. Hij acht het gelukkig, dat die lijn thans Is ge- legd, en dat men zoover is gekomen, is te danken aan de stuwkracht van den directeur. Namens de maatschappij zegt hij alien dank, die voor de tot standkoming van het tramnet steun hebben verleend. In de eerste plaats aan de bestuurders dezer provincie, die' door den daaraan verleenden financieelen en moreelen steun hebben getoond mee te leven met Z.-Vlaanderen, dat bun troetelkind is. Hij brengt hovenal dank aan den heer Quarles van Ufford, den gouvemeur der pro vincie, en hoopt dat het dezen mag gegeven zijn de rijke ontwikkeling der maatschappij te aanschouwen en dat het renteloos voorschot tot den laatsten cent zal kunnen worden terugbetaald, dat men dan zal kunnen ge- bruiken ten bate van de vliegdiensten, die we in de toeikomst ongetwijfeld zullen krijgen. Hij dankt ook voor den steun, dien de maatschappij van het rijk heeft genoten, in het bijzonder ook den heer Ir. Ravenek, den hoofdingenieur bij het rijkstoazicht van spoor- en tramiwegen, die de verschillende bepalin- gen en voorscbriften soepel wist toe te passen. Het bestuur der maatschappij stelt het op hoogen prijs, dat haren directeur is gerid- derd, hetgeen zij ook op rekening stelt van de maatschappij die in 1914 onder zulke moei- lijke omstandigheden is begonnen, welk be- sluit echter met slechts 1 stem meerderheid werd genomen, Zeeuwsch-Vlaanderen heeft daardoor ver kregen wat het noodig heeft, een middel voor lokaal, voor onderling verkeer. Men verlangt hier geen trein van Cadsand naar Ossen- drecht, doch men moet het onderling verkeer kunnen onderhouden. Namens Commissarissen brengt spreker dank aan de heeren van het Rijk, die hier tegenwoordig zijn, voor den door hen ver leenden steun, aan de colleges van burge meester en wethouders van de verschillende gemeenten die heden door hun tegenwoordig- heid blijk van belangstelling gaven. Moge de tramwegmaatschappij strekken tot bevorde- ring van den bloei van Zeeuwsch-Vlaanderen, tot welzijn van dit stuk van Nederland, onder de gelukkige regeering van H. M. Koningin Wiiihelmina. (Applaus.) De heer Ph. J. van Dixhoom, plverv. voor- zitter van den Raad van Advies, herdacht de nagedachtenis van wijlen den voorzitter van dien raad, den heer A. Wolfert, en wenschte den algemeen directeur geluk met de verkre gen koninklijke onderscheiding. Die heer A. I. Leehhouts, voorzjititer der Z. L. M. in het Westelijk deel van Z.-Vl. herinnerde dat meermalen gedacht is, dat de verbinding HoofdplaatBreskens een illusie zou blijven, en hoe ten slotte een aantal landbouwers met een verzoek tot de Z. L. M. kwamen zich daarvoor te spannen, hetgeen deze zeer gaame deed. Hij zet hat aandeel der vereeniging in de voorbereiding van de tot standkoming dezer lijn uiteen, en brengt als vertegenwoordiger der landbouwers dank aan het bestuur der Z. V. T. M. voor het aan- leggen der lijn, aangezien daaruiit blijkt de groote liefde voor den landbouw die bij hen voorzit, en welken aanleg niet het minst te danken is aan de stuwkracht van den secretaris, den heer Mr. Dieleman, terwijl hij de maatschappij gelukwenscht met haren directeur, die niet alleen een goed technisch leider is, doch ook zulke goede eigenschap- pen bezit om anderhandelingen te voeren en waarbij zijn joviaal karakter van zoo groote beteekenis blijkt. Hij hoopt, dat de heden ge opende lijn, de financieele positie van de Z. V. T. M. ten zeerste moge versterken, en zij moge groeien en bloeden tot welvaart onzer streek. De heer Huizinga wil, als burgemeester der grootste gemeente in Zeeuwsch-Vlaande ren, de Z. V. T. M. gelukwenschen met de voltooiing der lijn. Hij is een vriend van tramlijnen en heeft in Friesland de opening der eerste tramlijn in ons land bijgewoond. Een tramlijn sdhept voor de bevolking de ge- legenheid zich lokaal te verplaatsen, hetgeen aanleiding is voor verruiming van denkbeel- den. De maatschappij heeft een mooi resul- taat verkregen, zij strekt tot bevondering van den bloei van Z.-Vlaanderen en we behoeven in dit opzicht niet achter te staan bij midden- Nederland. De heer Van der Bilt, lid der Tweede Kamer, verklaarde als geboren Zeeuwsch- Vlaminig, met belangstelling de geschiedenis van deze maatschappij te hebben gevolgd. Hij is van oordeel dat een tramlijn als deze zeer bevorderlijk is aan de uitbreiding der cultuur. De huldiging van den directeur, den heer Wind van Merkesteyn, acht hij zeer op zijn plaats en wensoht dezen daarmede geluk. De heer Bleiker, burgemeester van Sdhoon- dijke, wees op het belang der tramverbinding voor de tot zijn gemeente behoorende buurt- schap Sasput. Hij stipte aan, dat daar het vorig jaar reeds waren aangevoerd 5 millioen Kg- bieten. Voor de landbouw is deze lijn van groote beteekenis. De heer Callenfels sprak als werknemer in los verband en stipte aan, dat hij in die kwa- liteit slechts met den directeur in aanraking komt. Hij bracht dezen bulde voor het be- reikte resultaat en de verkregen onderschei ding. De heer Hendrikse, burgemeester van IJzendijke stipte aan, wel eens met den di recteur van meening te hebben verschilt over den voorramg die aan de lijnen moest ge geven worden, toen deze die naar het Eiland, onder IJzendijke wilde iaten voorgaan aan HoofdplaatsBreskens. Thans moet hij er- kennen dat deze het goed gezien (had, maar hij had niet kunnen voorzien dat tijdens den aanleg van eerstgenoemde lijn, zou doorge- werkt worden aan de verbinding Hoofdplaat —Breskens. Hij drukte thans den wensch uit, dat de directeur ook zijn aandacht zou willen wijden aan het tot standbrengen eener lijn van het Eiland naar St. Kruis, waardoor het derde gedeelte van sprekers gemeente, dat thans van tramverbinding verstoken is, ge- baat zou worden. De heer Wallien, wethouder van Breskens, uitte de hoop, dat de nieuwe lijn, die een snelle verbinding van Oost naar West mo gelijk maakt, z66veel passagiers te Breskens zal aanbrengen, dat dit aanleiding zal zijn voor een verbetering der bootverbinding, door een uur-dienst, inplaats van om de twee of drie uur, zooals thans. De heer R. van Beek, hoofdcommies bij het Departement van Waterstaat, bracht een dronk uit op het spoedig herstel van den heer De Thou&r, directeur van de stoomtram BreskensMaldeghem, die door een emstige ongesteldheid verhinderd is dit feest bij te wonen. Op zijn voorstel werd besloten den heer De Thouar een telegram te zenden waarbij hem een voorspoedig herstel wordt toegewenscht. Nadat ook nog de heer Brinkhorst, hoofd ingenieur van 's rijkswaterstaat te Vlissin- gen, en de heer Van der Vegt, commissaris der maatschappij, het woord hadden gevoerd, werd de tafel opgeheven. Met leedwezen bemerkte men, dat de tijd van scheiden was aangebroken. Het tijdstip van het vertrek der veerboot was aangebro ken voor de gasten van boven de Schelde en voor hen die Oostwaarts moesten reizen wachtte de feesttram om hen weg te voeren. Met die tram waren ondertusschen het mu- ziek van Hoofdplaat en de schoolkinderen van daar en Sasput huiswaarts gebracht. Het muziekgezelschap van Breskens kwam aan het Hotel de Vuijst den algemeen-direc teur een serenade brengen en hem geluk wenschen met de koninklijke onderscheiding. Voorts begeleidde dit gezelschap de gasten naar de plaats van vertrek, waar ook de directeur, de heer Wind van Merkesteyn af- scheid nam van de gasten, die hem hartelijk dankiten voor den aangenamen dag. Het was zeker een dag die niet alleen in de naaste omgeving welke het feest betrof doch bij alien die dezen meemaakten, in aangename herinnering zal blijven voortleven. OVERS LAG. iMaandagavond had op de Belgische grens- gemeente Overslag een ernstig ongeluk plaats. Ter gelegenheid van de kermis aldaar werd er een gaaischieting gehouden en zooals ge- bruikelijk, wordt er dan een jongen belast met het rapen van de pijlen der schutters en een met het afroepen der namen van d'egenen, die aan de beurt van schieten zijn. De 11-jarige knaap, het zoontje van den hulpbrigadier der douane, den heer Aug. Gheese, kreeg daarbij een vallenden pijl boven op het hoofd, waardoor hij ernstig gewond werd, een half uur later was het manneke overleden. Zooals te begrijpen is, werd het schieten gestaakt; men was zeer onder d'en indruk. Hedenmorgen liep alhier het gerucht dat bij Walsoorden een schip door aanvaring was gezonken en 16 personen verdronken waren. Uit nadere informaties vemamen wij, dat in derdaad het Belgische stoomschip „Estella", groot 1000 ton en komende van Antwerpen, hedennacht 1 uur, ter hoogte van den ouden strekdam bij Walsoorden, is aangevaren door een naar Antwerpen opvarend Duitsch stoom schip, en binnenkorten trjd gezonken is. In die omgeving van Walsoorden dreven van morgen wrakstukken en een deel der lading op de Schelde. Van de bemanning zijn er zeker 2 gered, van de 14 overigen is nog niets bekend. Vermoed wordt, dat er wel zullen zijn opge- pikt door de zich in de nabijheid van de ramp bevindende verscheidene schepen en door het opvarende Duitsche stoomschip. Bij hoog water is van de ,,Estella" niets te bemerken, hetgeen bij laag water waarschijn- lijk wel het geval zal zijn. De -sleepboot „Goliath", te Hansweert lig- gende, is hedennacht nog ter plaatse geweest, doch heeft, evenmin als de te Bath gestation- neerde sleepboot „Max", die eveneens ter plaatse kwam, lets van de opvarenden be- merkt. Een later bericht meldt: Aan boord van de gezonken ,,Estella" be- vonden zich 15 man equipage en de Belgische loods P. uit Antwerpen. De machinist en lid der bemanning zijn gered. De 14 overigen zijn verdronken. Het lijk van den loods en een lid der bemanning zijn te Waarde aangespoeld, terwijl een derde lgk nog op de Schelde drijft. De „Estella" was geladen met stukgoed op weg naar L#onden. Van het wrak heeft men nog niets ge- vonden. Politierechter te Middelburg. In de zitting van 10 September werden de volgende zaken behandeld: IF. M. Th. F., oud 18 j., metselaar te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij op 12 Mei 1929 te Hulst Alouis van Houdt in zijn gezicht heeft geslagen. Eisch 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. L. v. d. V., oud 24 j., varensgezel te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 19 April 1929 te Pensacola (N.-Amerika) is ge- deserteerd van het Ned. s.s. Helena, waarvan de reederij is gevestigd te Ter Neuzen, in plaats van daarmede terug te keeren naar eene Nederlandsche haven, zooals hij was aan- gemonsterd. Eisch 1 maand gevang. Uitspraak 50 boete of 50 dagen hecht. Mr. Tichelman, verdachte's raadsman, pleitte dementie. C. W., oud 25 j., matroos te Ter Neuzen, werd hetzelfd'e feit ten laste gelegd. Eisch 1 maand gevang. "Uitspraak idem. A. Z., oud 20 j., venter te Axel, werd ver- dacht dat hij op 3 Aug. j.l. te Axel, toen de gem.-veldwachter C. Griep en den marechaus- see H. C. van Waardenburg, hem beetpakten om hem uit een cafe, waar hij in dronkenschap de orde verstoorde, te brengen naar het ge- meentehuis, zich tegen die ambtenaren heeft verzet. Eisch 5 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak idem. P. S., oud 61 j., veldarbeider te Axel, werd be- klaagd, dat hij op 3 Aug. 1929 te Zaamslag toen hij daiar een rijwiel bereed, niet heeft voi- daan aan de vordering van den gemeente- veldwachter J. v. Westenbrugge en den kom- rnies Michielsen, om af te stappen, maar is doorgereden. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. I. M. S., oud 38 j., zonder beroep te West- dorpe, werd verdacht dat hij op 2 Aug. 1929 te Westdorpe Rosalia Obrie heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. (G. v. d. Z., oud 31 j., artist in een circus, zonder vaste woonplaats, wegens mishandeling van Lodewijk Weemaes te Kloosterzande, op 5 Aug. 1929, door hem te slaan. Eisch f 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak 10 boete of 10 dagen hecht. A. C. R., oud 43 j., artist in een circus, zonder vaste woonplaats, werd verdacht dat hij op 31 Juli jl. te Hulst Desire van Kemseke heeft gestompt. Eisch vrijspraak. Uitspraak idem. IF. R., oud 69 j., arbeider te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij op verschillende tijdstip- pen 15 maal, telkens f0.60, die hij had ont- vangen van E. Dekker, om daar rentezegels voor te plakken, voor zich heeft behouden. Eisch f 25 boete of 25 dagen hecht. Uitspraak idem. - ""^aagj TOMATEN. Men schrijft uit het Westland: De tomatenprijzen zijn zoo buitensporig laag, dat de kleinste der vier handelssoorten, de CC meestal onverkocht blijft, daar krach- tens besluit van het bondsbestuur de han delssoorten niet bened'en 2 cents per kilo mo- gen geleverd worden, wat overeenkomt met 25 cents per bak. Ook op de Engelsche markten zijn de toma- ten zeer laag in prijs door den enormen aan- _yper t.pnp-evnicrp yEP1 li'ttp DE RAMP l'E SCHIEDAM. Thans staat vast, dat er tien dooden zijn. Uit de officieele gegevens van de rivier- politie blijkt, naar de N. R. Crt. meldt, dat bij deze ramp tien menschenlevens zijn te betreu- ren. Verbrand zijn de volgende arbeiders van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij: P. de Haan, oud 22 jaar en M. van Beuren, oud 28 jaar. De lijken van deze beide slachtoffers zijn geborgen. Voorts worden vermist de 44- jarige J. v. d. Stoep, de 39jarige J. M. van Pelt, de 31jarige J. Hardenbol, de 23jarige J. M. Geiok, en de 23jarige J. Vuijk, alien arbei ders bij de Ii. D. M. Van de bemanning van de Vimeira worden vermist de 32jarige lste stuurman Bruce Steward en de 39jarige Cyrill Bone, lste machinist. Voorts is Van Schaik Maandagavond in het ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. In totaal zijn dit dus tien dooden. De tanks van de Vimeira zijn zooveel mo gelijk doorzocht, maar men heeft daarin geen der slachtoffers kunnen vinden. Aangenomen moet worden, dat alle zeven vermisten zijn verdronken. Van den lsten stuurman van het schip staat dit vast, omdat de kapitein hem over boord heeft zien springen. De rivier- politie zou den geheelen nacht blijven dreggen. Naar men ons van deskundige zijde mee- deelt, hebben alle ooggetuigen verklaard, dat het vuur van buiten naar het schip is toegeko- men. Dit werkt het stellige vermoeden in de hand, dat op het water benzine heeft gedreven. Deze moet dan afkomstig zijn uit de tanks van de Vimeira. Vermoedelijk heeft men aan boord' van een van de sleepbooten, die het schip zouden verhalen, asch gestort. Hierdoor zou de benzine vlam hebben gevat, waardoor het vuur zich snel over den waterspiegel heeft voortgeplant. Zooals bekend is, is zoowel het storten van asch als het over boord iaten loo- pen van benzine verboden. De rivierpolitie stelt een onderzoek in. Te omstreeks half een was het aan boord van de Vimeira nog een groote verwarring. De slangen van de verschillende drijvende stoom- brandspuiten lagen kris en kras over het ach- terdek heen en werden door het stuurhuis naar de tanks van het voorschip, waarin de brand woedde, geleid. Uit de tankluiken sloegen ■metershooge vlammen op en er ontwikkelde zich een verstikkende rook welke in een dichte zwarte massa naar het tuindorp Heijplaats afdreef. Het personeel van de afdeeling brand- bluschmidd'elen leidde de straalpijpen onder toezicht van den heer J. Pellenkoft, hoofdop- zichter van deze afdeeling. Op dit oogenblik werkten de Havendienst 1, Gemeentewerken, Havendienst 5, Rijnhaven, Maaswerken, de Vestus van L. Simit en Co.'s intemationalen sleepdienst en de Dockyard 1 van de R. D. M., welke sleepboot het eerste water had gegeven.. De hutten van het benedenvoord'ek, het hoofd- dek en het bovendek waren reeds geheel uitge- brand, maar de benzine die met het blusch- water in de tanks mee naar boven dreef, brandde nog steeds. Te ongeveer een uur was men zoo ver, dat tank 3, waar de brand liet eerst was ontdekt, geheel onder water was ge- zet, terwijl ook in het voorschip veel water was gebracht. Verschillende dekplaten zijn door de groote hitte ontzet en uiteraard viel er over de schade aan de tanks nog niet veel te zeggen. Van het stuurhuis was niets dan een zwart geblakerde massa overgebleven, in de hutten was alles verwoest. Van het begin af had de brandweer zich tot taak gesteld het vuur te localiseeren, tot het voorschip en stuurhuis. Zij is hier volkomen in geslaagd. Wij hebben reeds gemeld, dat de havenmeester de heer F. Verschoor van Nisse met de leiding van het blusschingswerk was belast. Hij werd daarbij geassisteerd door de hoofdlieden Van de Wetering en Van Gunsteren. Ook d'e ad- junct-havenmeester de heer Kortland heeft in de leiding van het blusschingswerk een groot aandeel gehad. Om tegen half twee was men het vuur vrij- wel meester. Het schip is naar de werf van de R. D. M. verhaald. SCHIP GEZONKEN. Vrijdagmiddag is op Het Krammer, nabij Oude Tonge, het ijzeren aakschip Maria Jan- tina, schipper A. Broekhuijzen van Bierem, door een rukwind omgeslagen en gezonken. Het schip was geladen met vlas en op weg van Texel naar Belgie. De opvarenden wis- ten zich met een boot te redden. Het schip zal door de naaml. vennootschap Hoogenboezem en v. d. Taks Bergingsbedrijf worden gelicht. De sleepboot Zeehond' van die maatschappij heeft reeds de deklast opge- pikt en nabij de tramhaven te Zijpe op de slikken gezet. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Vrijdagavond omstreeks negen uur is er bij den onbewaakten overweg van de halte Busselo (gem. Lonneker) een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto, waarin 2 personen zaten, is tegen een daar passearenden losse locomotief gere- d'en, waardoor de auto geheel verbrijzeld werd. Een der inzittenden, G. W., werd gedood, ter wijl de andere. G. Z., ernstig gewond naar het ziekenhuis te Enschede is overgebracht. Vrijdagavond' te zes uur is de 5-jarige H. H. Kok uit de Brielschelaan, toen de knaap met zijn vierjarig vriendje op een vlot in de Maas- haven speelde, te water geraakt. Na een half uur dreggen haalde een agent het ventje op het droge. Dr. Dekhuijzen heeft nog langen tijd getracht het leven op te wekken, doch alles tevergeefs. Het lijkje is naar de ouder- lijke woning vervoerd'. WEDEROM GETROEFEN DOOR DEN BLIKSEM. Donderdag sloeg te Oudenhoorn de bliksem in den kerktoren, echter zonder brand te ver- oorzaken. Als bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat het Vrijd'ag juist veertien jaren was geleden, dat op Zondag 5 September de bliksem ook in dezen toren sloeg, met het gevolg, dat toen kerk en toren geheel zijn af- gebrand. HET DRAMA TE RUCPHEN. iDe verd'achte van het drama te Rucphen, waarbij, zooals bekend is, drie kinderen zijn verbrand, Heeren, werd Donderdagavond j.l. op vrije voeten gesteld, doch denzelfden avond op last van den officier van justitie wederom gearresteerd en te Breda opgesloten. De rnoeder van de drie kinderen is vorige week Dinsdag naar Breda overgebracht. Haar aan- houding is eveneens verlengd, daar er zich nieuwe, tegen haar pleitende omstandigheden hebben voorgedaan. EEN BEJAARD ECHTPAAR OPGELICHT. Omtrent de gemekie oplichting te Aagte- kerke meldt de Tel. nader: Begin Augustus van dit jaar vervoegde zich bij het bejaarde echtpaar te Aagtekerke een persoon, die voorgaf belastingambtenaar te zijn en die zeer goed met de situatie en de financieele positie van het echtpaar op de hoogte scheen te zijn. Hij heeft deze men- schen wijs gemaakt, dat zij de belastingwet- ten ontd'oken door hun spaarpenningen thuis te bewaren. Ook waren zij schenkingsrecht aan den Staat verschuldigd, omdat zij aan hun kinderen een belangrijk bedrag aan geld geschonken hadden. De bejaarde menschen geloofden die vertellingen volkomen en in hun angst veroordeeld te worden tot een geldboete of gevangenisstraf hehben zij dien persoon on geveer /2400 afgegeven. Deze persoon is VQWAln-onc w>n4 "L ^4- weggereden. Na eenige dagen is daarop bij den burgemeester van Aagtekerke aangifte van deze oplichting gedaan, waarop de bur gemeester den brigadier der rijksveldwacht, Marcusse, en den gemeenteveldwachter Ver- hage heeft opgedragen een onderzoek in te stelien. Welke wegen bij dit nauwkeurig on derzoek echter werden ingeslagen, steeds weer leidde de weg naar Oost- en West Souburg. In verband met het door het echtpaar opgegeven signalement en in samenwerking met de Oost en West-Souburgsche rijksveldwacht rezen bezwarende aanwijzingen tegen een thans gearresteerden verdachte, waardoor tot arre- statie kon worden overgegaan. Na confron- tatie met de beide oudjes verklaarden laatst- genoemden pertinent in hem den dad'er te her- kennen. De burgemeester van Aagtekerke heeft inbewaringstelling van den arrestant be- volen. Woensdag j.l. is verdachte voorgeleid voor den Officier van Justitie te Middelburg, die zijn bewaring noodig oordeelde en waama insluiting in het Huis van Bewaring is ge volgd. DOOR ELECTRISCHEN STROOM I GEDOOD. De 27-jarige hulpmonteur bij de Electrische Centrale in Den Haag, J. B., wonende in de v. d. Veldestraat is Vrijdagmiddag tegen 3 uur bij het verrichten van werkzaamheden in den Schouwburg, door electrische stroom getrof- fen. Men heeft nog getracht de levensgees- ten op te wekken, doch bij aankomst in het Gem. Ziekenhuis aan den Zuidwal bleek de man reeds te zijn overleden. EEN MYSTERIE. De commissaris van politie te Deventer maakt bekend, dat op 4 September op den Bol- werkweg bij den IJsel is gevonden een grijs geruite colbertjas bevlekt met verf en waarin het merkteeken van de fa. Gebr. Bervoets, een dito broek en een verstelde bonte boezeroen. In de bovenvestzak zat een sigarettendoosje, waarop aan den binnenkant met potlood stond geschreven: Waarde Kameraad, hier zijn de kleeren van den jongen, maar het is geen werk, dat u met gekomen bent. Nou, besjoer." Dit was geteekend met den naam De Jonge. ZIJN VROUW BUNA GEWORGD. Te Velsen leefde zekere van P. reeds eeni- gen tijd met zijn vrouw in onmin. Gisteren vervoegde hij zich bij een familie in de Wes- terwijkstraat en vroeg zijn vrouw, die daar vertoefde, te spreken. Dit werd hem echter met toegestaan, waarop de man naar de ach- terzijde van het huisje liep. Hij zag daar zijn vrouw door het raam, sloeg een ruit in en greep door de opening zijn vrouw bij de keel. Op het hulpgeroep van een meisje kwam een buurman toesnellen, die de vrouw ontzette. De man bleek zijn echtgenoote bijkans ge- worgd te hebben. De politie arresteerde den zeer overspan- nen man, die zeide, in d'rift gehandeld te heb ben. CHANTAGE OF BEROOVING? Tot Vrijdag was de justitie nog in het on- zekere, schrijft de H. Crt. wat de drijf- veer geweest is van Kr. v. d. M. bm bii de oude dame op het Bezuidenhout te 's-Graven- hage binnen te dringen, doch thans is het haar gebleken, dat de man getracht heeft de oude mevrouw Odem geld af te persen. Kr. v. d. M. is een buitengewoon gewiekste vogel. Velen weten daarvan mee te praten! Talrijk zijn degenen die voor zijn mooie praat- jes gezwicht zijn. Die medelijden met dien beschaafden man met dubbelen naam kregen als hij de hartroerende verhalen over zijn leven deed. Vooral bij de vrouwen kon hij geen kwaad doen. De man werkte op haar moeder- lijke instincten en menigeen is er ingevlogen, omdat hij zich zoo zielig-hulpeloos voordeed. lEenvoudigen overblufte hij met zijn af- komst. Zijn vader had een prachtigen, geeer- den naam en zijn rnoeder had een groote erfe- nis achtergelaten. Tienduizenden guldens kwamen hem toe, maar hij kon ze nog niet in handen krijgen omdat hij onder curateele stond! „Doch wacht, zeide hij dan, het vol- gend jaar komt alles in orde. Als ik een levensverzekering sluit van dertigduizend gul den, dan wordt mij de erfenis uitgekeerd. Maar eerst moet ik een jaar lang toonen, dat ik wil oppassen." En zoo tooverde hij den eenvoudlgen men schen gouden droomen voor. Spon hij van gouden draden een net waarin menigeen ge- vangen is! Zoo wist hij zich te dringen in het gezin van den neef van mevrouw Odem. Uit mede lijden heeft men den kerel van de straat ge- raapt. Leugens heeft hij als dank er voor in de plaats gegeven. Leugens over zijn familie- betrekkingen, leugens over zijn maatschappe- lijke positie. Toen de man d'oor middel van dit goedhartig gezin met een juffrouw van onbesproken gedrag in aanraking kwam, wist hij niet beter te doen dan het mensch voor honderd gulden te bestelen. Terwijl aan dit misdrijf wederom de belofte van een rijke toe- komst voorafgegaan was. Het bankbiljet van 100 gulden. Het was op den Donderdagavond' van de vorige week aldus vertelde men ons dat Kr. v. d. M. bij de juffrouw en haar oude rnoeder op visite was. De man deed zich weer zoo vriendelijk voor en praatte, praatte! Honderd-uit. Hij vertelde weer van zijn leven en van zijn plannen, van de toekomst, welke hij met d'e juffrouw, als hij haar verloofde en later haar man geworden was, zou deelen. Toen kwam er iemand in den winkel en de juffrouw wisselde uit het geldkistje honderd gulden in het bijzijn van Kr. v. d. M. en haar rnoeder. Het kistje werd weer in de kast ge zet. Erven later moest de oude vrouw zich even verwijderen en terzelfd'er tijd moest de juffrouw in den winkel iemand helpen. Kr. v. d. M. was in het kleine kamertje alleen 's Avonds bij het naar huis gaan, vertelde Kr. v. d. M. leelijke dingen uit zijn verleden. Hij maakte zich zelf zwart in de oogen van de vrouw, die hij wilde huwen en het leek de juffrouw of de man opzettelijk die verhalen deed', opdat zij de verhouding „uit" zou maken. Den volgenden dag miste de juffrouw het bankbiljet van honderd gulden en 's avonds kwam er een telegram van Kr. v. d. M., dat hij voor zaken te Amsterdam moest blijven. Toen werd de politie er in gemengd. En daar kende men den vogel al! Het was niet voor het eerst, dat hij die „grapjes" uithaalde. Een vermoeden. De juffrouw piekert over den moord en zij denkt aan dien anderen vreeselijken moord op het Bezuidenhout, waar de manufacturier- ster mevr. W. vermoord is en zij herinnert zich een uitlating van Kr. v. d. M. dat hij, wanneer hij eenmaal zijn erfenis in handen heeft, graag met haar een winkel wil begin- nen, het komt er niet op aan waarin, als het maar geen manufacturenhandel is en de juf frouw heeft een vreeselijk vermoeden- Zat Kr. v. d. M. in geidnood? De vorige week Vrijdag bezat de man, zoo als wij gezien hebben. de gestolen honderd gulden. Hiermede heeft hij vermoedelijk de wijk genomen naar Amsterdam. Zijn onze in- lichtingen juist, dan was hij in het begin van deze week weer hier en heeft hij zich bii de oude dame op het Bezuidenhout vertoond. Later is hij daar teruggekomen en nog eens. Het is onbekend gebleven, waar hij in die dagen geslapen heeft. Den neef van mevrouw Odem had hij zoo schandelijk behandeld hij had zijn weldoener meenen wij voor een be drag opgelicht dat hij d'aar niet meer komen mocht en de deur voor hem gegrendeld bleef.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3