BUITEHLAHD. 1NGEZONDEN MEDEDEELINGEN EVERDINGEN HERVAT ZIJN BETALINGEN. EEN DAG VAN VREES TE JERUZALEM. TER NEUZEN, 11 Sept. 1929. rijkspostspaarbank. MA CE.D ONA M C OA TTE:^ Na een week verbetering. De temperatuur daalde van Zaterdagmorgen af staffelvormig langzaam, zoodat ik eigen- lijk eerst Donderdag 22 Aug. een normale temperatuur had. In de meeste gevallen daalt de temperatuur binnen 24 uur onder sterk zweeten tot de normale hoogte. Met de daling van de temperatuur vermin- derde ook de hoofdpijn. Toen ik Vrijdag 23 Aug. voor het eerst uit bed kwam, voelde ik mij nog slap, zooals van zelf spreekt. Deze slapheid verdween voor het grootste deel in een paar dagen. Verschijnselen van den kant van het hart had ik niet. Zeer vaak hebben patienten in het reconvalescentietijdperk klachten over dui- zeligheid, hartkloppingen, stekende pijn in de hartstreek. Ik bleef van deze verschiinselen gelukkig verschoond. Achteraf beschouwd, zou ik mijn ziektegeval onder de lichte willen rangschikken, niet- tegenstaande de hooge temperatuur ged'uren- de de eerste 2 dagen. Het geringe aantal puistjes en de betrekkelijk korte duur der ziekte stempelen haar tot een licht geval. DE ALASTRIM. Te Delft werden Maandag elf gevallen van alastrim geconstateerd en wel bij tien kinde- ren en een volwassene. Sedert de vorige opgave zijn bij den G. G. D. te Rotterdam drie gevallen van alastrim aan- gegeven; ook Helmond meldt een geval. iGisteren is te Amsterdam het eerste alastrimgeval geconstateerd bij een dame, be- woonster van de Bilderdijkstraat. De patiente is vervoerd naar de Quarantaineinrichting op Zeeburg, waar een barak in gereedheid is ge bracht voor alastrimpatienten. F.F.N STAAT MET DEN BIJBEL-FONDS. 'Het Hoofdbestuur van de Herv. Ger. Staats- partij (H.G.S.) heeft besloten tot stichting van een eigen partijbureau en het riep daartoe ■een fonds in het leven onder den titel „Staat met den Bijbel-fonds". Als leden van het be- .stuur van dit fonds treden op de heeren d's. H. K. E. Gravemeijer, Ned. Herv. predikant, voorzitter; le luit. B. G. Peereboom, secre- taris; en J. W. Audier, accuntant, penning- meester, alien te 's-Gravenhage. OPBRENGST DER WEGENBELASTING. In het weekblad De Bedrijfsauto deelt J. H. T. mede, dat de Wegenbelasting van 1 Mei 1927 tot 1 Mei 1928 heeft opgebracht 7.274.845, ruim efen millioen meer dan de Minister geraamd heeft. In het tweede belastingjaar was de op- brengst f 8.907.357, drie millioen meer dan geraamd werd, en ten opzichte van het eerste belastingjaar een accres van 22.4 pet. Een millioen van de hoogere opbrengst heeft de Minister gereserveerd, omdat de rijwiel- belasting werd verlaagd'. Mogen wij nu een voorstel van den Minister verwachten de ove- rige twee millioen te gebruiken om de auto- tarieven te verlagen? vraagt de schrijver. HERZIENING RIJWIELBELASTING. De Bond van Rijwiel- en Motorhandelaren (B. R. H. N.) heeft zich met een uitvoerig schrijven gewend tot den Minister van Finan cien. Op billijkheidsgronden beveelt hij daarin eene herziening van de inning der rijwielbe- lasting aan in dier voege d'at de prijs voor een belastingmerk verminderd wordt met ongeveer een-twaalfde voor iedere verstreken maand van het belastingjaar. Verder acht hii het ge- wenscht dat het belastingjaar 1 Maart of 1 April aanvangt. De Bond heeft den A. N. W. B. en alle or- ganisaties op rijwiel-handelsgebied verzocht deze herzieningsactie te steunen. Naar aanleiding van het staken der beta- lingen door de gemeente Everdingen deelde de burgemeester dezer gemeente, de heer Kraai, aan d'e Tel. het volgende mede: iHet staken der betalingen is een gevolg van het feit, dat Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland de goedkeuring hebben onthouden aan de op 13 September 1928 door den raad voor- gestelde begrooting voor het jaar 1929. Er was echter een ding niet in orde en dat was de aanstelling van een hulp ter gemeente- secretarie. De burgemeester van Everdingen, die tegelijk secretaris van deze gemeente is, een gemeente van circa 1975 zielen, bekleedt ook dezelfde functies voor de gemeente Hage- stein met pl.m. 825 inwoners. Als zoodanig wordt hem voor Hagestein gekort 50 van de salarisnorm en 20 °/6 voor de gemeente Everdingen. Daar de burgemeester als secre taris niet al het werk aan kon, heeft hij uit eigen zak een ambtenaar moeten aanstellen. Hieraan wenscht hij echter een einde te maken. Hij stelde daarom voor een ambtenaar uit de geineentekas te salarieeren, gezamenlijk voor beide gemeenten, zoodat ieder de helft van het salaris, zijnd'e 1200 zou dragen. De raden van beide gemeenten weigerden hun medewerking hiertoe, met het gevolg, dat Ged. 'Staten, die ook een dergelijken ambtenaar wenschten, de begrooting van beide gemeen ten niet hebben goedgekeurd. Hagestein ver- zuimde echter in beroep te gaan, zoodat Ged. Staten, gebruik makend van de bevoegdheid bun verleend bij art. 212 van de Gemeentewet, 600 op de begrooting hebben gezet, te dekken uit onvoorzien. De raad van Everdingen is wel in beroep gegaan, welk beroep echter door vde Kroon is verworpen. Daarna heeft de raad besloten 400 uit te trekken, waarmede Ged. Staten thans zijn accoord gegaan. De burge meester had juist bericht gekregen van de voorloopige goedkeuring van de begrooting van Everdingen, zoodat de betalingen weer zijn hervat. Deze waren gestaakt van Juli 1929 af, doch alleen voor die posten, waar- tegen geen bezwaar bestond en waarvan de uitgaven inmiddels de raming met 50 had- den overschreden. Voor de mentaliteit van den raad typeeren wel de woorden van het raads- lid, dat het billijk vond een ambtenaar uit de gemeentekas te salarieeren, doch daartegen bezwaar had, omdat de financien der ge meente dat niet toelieten. De gemeente is echter volgens den burgemeester voldoende kapitaalkrachtig om zich de uitgaven van 600 gld. te veroorloven. Van het advocatenkantoor van mrs. Mendels en Gomperts was een aan- schrijving ingekomen namens den Nederland- schen Bond van Onderwijzers om binnen drie dagen te betalen. Bij dezen bond is slechts een ©nderwijzeres aangesloten. De and'eren waren lid van het N. O. G., waarvan echter nog geen actie was uitgegaan. Het spreekt echter van zelf, aldus de burgemeester, dat zij met de wet in de hand de salarissen niet hadden kun- nen betalen, hoezeer me het ook voor de onder- wijzers spijt, dat zij zonder salaris hun vacan- tie moesten ingaan. Nu is echter voorloopig alles weer in orde. UITVOER VAN TOMATEN NAAR BELGIE. Van verschillende kanten bereikten het cen- traal bureau der veilingen klachten dat zen- dingen tomaten, bestemd voor Belgie, aan de grens bij Esschen aangehouden en niet verder doorgezonden waren wegens het ontbreken van een certificaat inzake de afwezigheid van den Coloradokever. Inderdaad stelt Belgie bij den invoer van tomaten den eisch, dat de producten gegroeid zijn op en verzonden van een plaats, welke tenminste 20 K.M. verwijderd is van een door den Colorakever aangetatst gebied. Aange zien echter de genoemde kever in ons land in het geheel niet voorkomt, kunnen deze cer- tificaten zonder onderzoek door onzen Plan- tenziektenkundigen Dienst worden afgegeven. Het betreft hier dus louter een formaliteit, van zoo weinig gewicht, dat de Belgische grensdienaars tot nu toe ook zendingen door- lieten, welke niet van een Coloradokever-cer- tificaat waren voorzien. 'Thans echter wordt de eisch plotseling streng gehandhaafd Naar aanleiding van dit feit vraagt „De Tuinderij" zich af, of het niet tijd wordt, dat onze regeering pogingen doet om aan derge- lijke bepalingen een einde te krHgen. Ieder beiwijs dat de in te voeren tomaten van Neder- landschen oorsprong zijn, moet, daar het ab- soluut vast staat, dat de Coloradokever in Nederland niet voorkomt, voor Belgie vol doende -zijn. Belgie, dat evenals Nederland de conventie van Rome onderteekend heeft, zal zeer zeker op een desbetreffend verzoek van onze regeering geneigd zijn, aan dit volmaakt overbodige voorschrift een einde te maken. CLEMENCEAU'S ZIEKTE. Het eerste bericht over de ziekte van den „Tijger" blijkt een valsch alarm te zijn ge- weest. Clemenceau heeft te Sables d'Olonne een vertegenwoordiger van Havas ontvangen, die naar zijn gezondheid kwam informeeren. De oud-premier verklaarde, dat hij onwel was geweest en dat zijn beenen niet zoo erg stevig meer waren. Hij weigerde op politieke kwes- ties in te gaan en zei alleen: Laat mij toch in vrede werken. Het Journal meldt, dat Clemenceau zijn ge- neesheer professor Gennes opbelde. „Ik voel me niets op mijn gemak", telefoneerde de „tij.ger"... Kom hier!" Gennes, die ook de geneesheer van maar- schalk Foch was, kwam en constateerde, dat Clemenceau een beetje uitgeput was door te veel werk en dat gevaar geweken zou zijn, indien hij zich maar in acht nam en zijn rust niet verwaarloosde. Het werk dat zulk een inspanning van zijn hart vorderde, is zooals bekend, het schrijven van zijn gedenkschriften. De 88jarige schrijft een kroniek over de opwindende oorlogsdagen. Hij was bezig aan het hoofdstuk, waarin hij zijn betrekkingen met maarschalk Foch be- handelt, met wien hij dikwijls verschil van meening had. Elke maand brengt Clemenceau in een na- burig dorp een bezoek aan een talrijk gezin, waarvan hij de weldoener is geworden. iNadat de dokter bij hem geweest was, is de krasse grijsaard den volgenden morgen op stap gegaan naar het zonnige dorp om zijn pleeg- kinderen te gaan opzoeken. CHINA EN DE SOWJET-UNIE. De door bemiddeling van de Duitsche regee ring tusschen China en Sowjet-Rusland ge- voerde onderhandelingen tot bij legging van het conflict over den Oosterspoorweg, hebben, schrijft de N. R. Crt., er een oogenblik zeer goed voorgestaan. Dit was einde Augustus toen de twee partijen in het geschil lieten verluiden dat zij het over „de procedure voor een poging tot regeling" eens waren gewor den. Op het laatste oogenblik is men echter niet tot overeenstemming kunnen komen over de kwestie van het beheer. Men had zich er- over verstaan dat China, op voordracht van Rusland, een nieuwen directeur en onder-di- recteur zou benoemen. Op de Russische voor dracht bleken de twee Russen te staan die voor het conflict de directie voerden en die, volgens de Chineesche voorstelling, de voor- naamste leiders van de communistische pro paganda in Chineesch gebied geweest waren. De Sowjet-Unie wilde haar voordracht alleen intrekken, indien de Chineesche regeering van haar kant een concessie deed door den tegen- woordigen Chineeschen voorzitter van den raad van beheer af te zetten en te vervan- gen. China is hier niet toe bereid of heeft al- thans geen antwoord op dit voorstel gegeven. Nu de onderhandelingen een week hebben stilgestaan en de Chineesche gezant te Ber- lijn die er een belangrijk tusschenpersoon in was, te Geneve vertoeft, schijnen de Russen hun geduld te verliezen, want aan weerskanten van den Chineeschen Oosterspoorweg, aan het Westelijk einde 'ervan bij Mantsjoeli en aan het Oostelijk einde bij Pogranitsjnaja hebben zij, volgens berichten uit Moekden en Tokio, militaire aanvallen gedaan. In gewone omstandigheden zou men zeg- gen dat wanneer de Russen de Chineesche linie bij het Westelijke grensstation Mants joeli en het daarop volgende station Delainor onder artillerie-vuur nemen en daarna met cavalerie aanvallen, en zij het Oostelijke sta tion Pogranitsjnaja in brand schieten, oorlogs- daden begaan zijn en het conflict niet meer voor diplomatieke behandeling vatbaar is. Te gelijk vernemen wij intusschen uit Russische bron dat Litwinof, de waarnemende commis- saris van buitenlandsche zaken, aan den Duit- schen gezant te Moskou een nieuwe nota ter doorzending naar Nanking overhandigd heeft. Indien die nota geen oorlogsverklaring in- houdt, en dat zal niet het geval zijn, aange- zien zulk een verklaring onmiddellijk wereld- kundig pleegt gemaakt te worden, moet men aannemen dat Moskou een nieuwe en zeer barsche waarschuwing aan Nanking stuurt, om met de onderhandelingen voort te maken. De krijgsverrichtingen welke van Russische zijde aan twee fronten geopend zijn, zouden dan als een, wel zeer hardhandige, demonstra te tot ondersteuning van de gestelde diploma tieke eischen bedoeld zijn, aan welke men achteraf nog altijd het karakter van „grens- incidemten" of zoo iets kan geven. Van Mos kou, hetwelk het pact van Kellogg zoo prach- tig vond dat het zich haastte het in een bij- zondere overeenkomst met verscheidene buur- staten van kracht te laten worden, voor het algemeen in werking getreden was, kan men toch nauwelijks verwachten dat het den plech- tig in den ban gedanen oorlog pardoes in de oude eer^herstelt. EEN AMERIKAANSCH GEDELEGEERDE ZOU TE GENEVE GEPOOGD HEBBEN DE VLOOTCONFERENTIE TE DO EN MISLUKKEN. Uit Washington wordt gemeld: Als gevolg van het onderzoek van William Shearer, lid van de Amerikaansche delegate ter marine- ontwapeningsconferentie te Geneve in 1927, heeft president Hoover medegedeeld, dat hij aan den procureur-generaal heeft opgedragen de handelwijze van Shaerer te onderzoeken, speciaal ten aanzien van zijn pogingen om de marine-ontwapeningsconferentie te doen mis- lukken, daar hij in geheimen dienst was van Amerikaansche maatschappijen, die belang hadden bij de marinevloot-contracten. 'President Hoover verklaart, dat hij nauwe lijks kon gelooven dat de directies van deze scheep'sbouwmaatschappijen persoonlijk be- trokken waren bij Shearers' handelwijze en het is dan ook voor hem van groot belang, dat deze aangelegenheid wordt opgehelderd. Hoover voegde er nog aan toe, dat d'e regee ring, indien noodig, maatregelen zal nemen om het Amerikaansche volk tegen dergelijke in- vloeden te beschermen. William Shearer is in Amerika welbekend als propaganist voor een sterke vloot. Hi.j was als propagandist voor de scheepsbouwmaat- schappijen werkzaam. Shearer heeft onlangs tegen de Bethlehem scheopsbouwmaatschappy, evenals tegen de Nc.-v Po;: N 'is rcheepsbouTrmaat.schappii en de Amerikaansche Brown Bover maatschappij een eisch ingediend tot betaling van 250.000 d- liars voor door hem verrichte diensten. iShearer wordt thans ten laste gelegd, dat hij internationalen haat ten voordeele van Amerikaansche scheepsbouwmaatschappijen heeft gekrweekt. Hoover heeft de betrokken scheepsbouwmaatschappijen uitgenoodigd in- lichtingen over deze zaak te verschaffen. Mocht hieraan geen gevolg worden gegeven, dan zal de Amerikaansche regeering moeten overwegen welke stappen noodig zijn om de Vereen. Staten van dergelijke boosaardige handelingen te bevrijden. Te Jeruzalem heerschte Vrijdag groote be- duchtheid toen werd vernomen, dat de groot moefti een specialen oproep had gericht tot de Mohammedanen van alle d'istricten om te ko men bidden in de moskee van Omar, hetgeen een grooten toeloop van Arabieren tot gevolg had. De meeste winkels en bureaux werden gesloten, zoodat alle leven uit de stad ver dween. Er werden uitgebreide voorzorgsmaat- regelen genomen; troepen met mitrailleurs be- zette de strategische punten en de poorten der oude stad, terwijl politie en Britsche vrjjwil- ligers door de stad patrouilleerden. De dag verliep echter zonder betreurens- waardige incidenten. Arabische geneesheeren, advokaten en de vereeniging voor de bescherming der Heilige plaatsen hebben opnieuw geprotesteerd tegen de proclamatie van den Hoogen Commissaris van 1 September. RADIO. iHeden slaagde te Amsterdam voor radio- monteur onze stadgenoot de heer C. A. van Fraaijenhoven. Bij de heden gehouden examens van den Bond van Radio-handelaren is geslaagd als Radio-Technicus onze vroegere stadgenoot de heer J. P. Meertens J.Azn., thans te Zwolle. EEN SERENADE. Zooals in ons vorig nummer aangekondigd, bracht het muziekgezelschap ,,De vereeniigde werklieden" jl. Maandagavond een serenade aan den heer C. Wind van Merkesteyn, alge- meen-directeur van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij, ter gelegenheid zijner benoeming tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Het muziekgezelschap werd daarbij voorafgegaan en gevolgd door een groote menigte belangstellenden, terwijl bovendien reeds zeer velen op de Scheldekade in de om- geving der woning hadden post gevat. Brj het muziekgezelschap had zich tevens aan gesloten de burgemeester en het bestuur der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Na de muzikale huldiging werd de heer Wind van Merkesteyn door den voorzitter van het muziekgezelschap, den heer N. J. Harte, ge- lukgewenscht met het suoces dat hij als directeur der Z. V. T. M. heeft behaald, door de voftooiing van het tramwegnet, en de hem bij die gelegenheid te beurt gevallen Koninklijke onderscheiding, die hier met zeer veel voldoening vernomen is, omdat zij be treft een vooraanstaand burger van Ter Neu- zen. Want, niet alleen dat de heer Wind van Merkesteyn, naar Zeeuwsch-Vlaanderen ge- komen, Ter Neuzen als woonplaats heeft ge- kozen, doch hij heeft sinds getoond ook met de burgerrj te willen medeleven, heeft blijk gegeven dat hij nevens zijn veel omvattende taak bij de Z. Vj T. M. ook lust had en nog tijd kon vinden om zich te interesseeren voor zaken die het publieke leven van Ter Neuzen betreffen, hetgeen door hen die zich deze be- langen onzer goede stad aantrekken ten zeerste wordt gewaardeerd. Ook sprekers vereeniging die reeds bij verschillende ge- legenheden de medewerking en welwillend- heid van den directeur der Z. V. T. M. onder- vond, neemt ten zeerste deel in het succes dat hem thans is wedervaren. Met den wensch, dat de ridderorde vele jaren zijn borst moge sieren, ook tot genoegen zijner gade, en de heer Wind van Merkesteyn ook nog tal van jaren werkzaam zal kunnen zijn voor de be- vordering der belangen zijner maatschappij, en ook aan die van Ter Neuzen, besloot spre- ker zijn gelukwensoh. De burgemeester, de heer Huizinga, sloot zich in het algemeen bij deze woorden aan, en verklaarde in de benoeming van den heer Wind van Merkesteyn tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau aanleiding te hebben ge- vonden zich bij dezen stoat aan te sluiten, om als hoofd der gemeente ook zijn gelukwensch te brengen, aangezien het werk van den ge- ridderde ook van bijzondere beteekenis is voor Ter Neuzen, aangezien de tram de wel- vaart dezer stad bevorderd, en de directeur heeft getoond steeds bereid te zijn om wen- schen, die tot verbetering van een of ander kunnen leiden in welwillende overweging te nemen. Ook hrj wenschte hem geluk. Vervolgens sprak de heer Ph. J. Callenfels, als voorzitter der Vereeniging voor Vreem delingenverkeer, die niet in herhalingen wensohte te vervallen, doch verklaarde dat ook het bestuur der vereeniging aanleiding had gevonden om bij deze gelegenheid open- lijk te komen getuigen van hare voldoening dat een harer medewerkers eene koninklijke onderscheiding had ontvangen, die zeer zeker verdiend mag genoemd worden. De heer Wind van Merkesteyn verklaarde zich zeer getroffen, door de hulde die hem op deze wijze door Ter Neuzens ingezetenen wordt gebracht, dankte de sprekers voor de tot hem gerichte sympathieke woorden en directeur en leden van het muziekgezelschap die dit in schoone toonen hebben vertolkt. De wijze waarop de bevolking hem en zrjne vrouw heeft ontvangen, toen hij hierheen werd gezonden met de opdracht om zoo mo- gteljjk de zaak der Z. V. T. M. in orde te brengen, is hem steeds zeer sympathiek ge weest. Hij heeft zich bij die bevolking ook zeer gemakkelijk kunnen aansluiten. En in dien er bij verschillende gelegenheden aan leiding was om ook iets voor de bevolking te doen, deed hij dit gaame. Ook door het ver- loop der zaken bij de Z. V. T. M. was zijn verblijf in Z.-Vlaanderen hem aangenaam, daar deze maatschappij zich tijdens zijn be heer heeft ontwikkeld tot een krachtige maatschappij, die o.m. ook wat betreft de zorg voor haar personeel en met haar pen- sioenfonds in vergelijking met andere maat schappijen in de eerste gelederen staat. Ten slotte bracht hij hulde aan directeur en werkende leden van het muziekgezelschap voor het door hen gepresteerde werk, tot ver- aangenaming van het leven en verhooging der muziekkunst. Het bezit van een muziek gezelschap als dat der „Vereenigde Werk lieden" is reeds meermalen voor deze stad van groote waarde gebleken. Hrj feliciteert hen met het te Hulst behaalde succes en spreekt de hoop uit, dat de vereeniging in bloei moge toenemen. Hiema werden de besturen en de muzikan- ten gerecipieerd. Het muziekgezelschap maakte brj deze gelegenheid nog een optocht bij fakkellicht door een aantal straten der stad, tot groot vermaak van velen die den stoet vergezelden. Het werd een aangename avond. CONCERT OP DE MARKT. Gisteravond gaf het muziekgezelschap „De i vereenigde werklieden", directeur de heer A. I Schirris, op de Markt het concert tot sluiting van het seizoen. Het bezoek was, vooral onder de eerste afdeeling, zeer groot. Er werd een mooi varieerend programma uitgevoerd, ter wijl er vooral voor de z.g. concours-nummers bijzondere belangstelling was. Het was voor de vereeniging weer een mooie avond. Zij sluit tevens af een druk, doch succesvol zomersei- zoen. De studie voor het concours heeft het corps goed gedaan en het behaalde succes is ook aanleiding tot verhooging der belangstel ling. Naar we vernemen is de toeloop van leerlingen voor den muziekcursus en die voor trompetters en ook voor tamboers ongekend groot, en heeft ook een propaganda voor het aanwinnen van donateurs, voor de bij dit alles noodige versterking der financien aanvanke- lijk ook een niet onbevredigend succes. De ver eeniging verd'ient dan ook ten voile belangstel ling en steun. „FLORALIA" EN „TUINBOUW". Hedennamiddag werd in tegenwoordigheid van een aantal belangstellenden door den bur gemeester, de heer J. Huizinga, in een der lokalen der ambachtsschool geopend1 de ten- toonstelling georganiseerd door de vereeniging „Floralia" en „De TuinJbouw" alhier, waarna door de genoodigden een rondgang door de twee zalen waarin de tentoonstelling wordt gehouden, werd gemaakt voor bezichtiging van het ingezondene. Ondanks de stekken van Floralia laat in dit jaar uitgegeven zijn, is er althans van de fuchsias en begonia's nog aardig .wat terecht gekomen. Belangwekkend zijn eenige inzendin- gen bloemen van particulieren en vaklieden, maar bovenal is op deze tentoonstelling „De Tuinbouw" goed uitgekomen. Er zijn inzendin- gen vruchten om van te watertanden, zoowel van particuliere kweekers als van de vereeni ging van Oud-leerlingen van den Tuinbouw- cursus. Door dergelijke tentoonstelling krijgt men beter dan ooit een denkbeeld van d'e re- sultaten onzer kweekers. Zooals bekend is de tentoonstelling nog hedenavond en morgen geopend. Zij is alles- zins een bezoek waard. Morgenavond heeft de prijsuitreiking plaats. In de maand Augustus werd op het post- kantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd 20.409.69 en terugbetaald 9.058.26, derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 11.351.43. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 14. Door tusschenkomst van het kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaal /400. TE WEINIG BETAALDE BELASTINGEN. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastin- gen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) is ontvangen bij den inspecteur der d'irecte belastingen te Ter Neuzen f 56,16. R.K. RIJKSKIESKRINGORGANISATIE MIDDELBURG. In de Zondag te Ter Neuzen gehouden ver- gadering der R.K. Rijkskieskringorganisatie Middelburg zijn, zoo meldt de Msb., tot leden van het dagelijksch bestuur gekozen de heeren J. p. F. Mentink (aftr.) Vlissingen, (voorzit ter), mr. A. J. J. M. Mes, Heinkenszand (se cretaris) en M. C. Heerts, Hulst (penning- meester). Tot leden van den Partijraad werden geko zen de heeren A. Meheere, 's Heerenhoek, B. J. A. Stoopman, Middelburg, G. J. H. A. Schuurs te Sas van Gent en tot plaatsvervangers de heeren A. Adriaanssens-Buijsrogge, Walsoor- den, P. Baart, Stoppeldijk en M. C. Geerts, Hulst. Tijdens de vergadering kwam nog een be- drag binnen van f 160 tot dekking van het bestaand kastekort. GEVONDEN VOORWERPEN. iDe inspecteur van politie alhier maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermeld'e adressen: iDuif, G. v. d. Bent, Zandstraat 5. IJzeren beugel, Politiebureau. Muts, H. Harte, Dwarsstraat 14. Damesportemonnaie, J. de Rijcke, Pel- molengang 2. Heerenportemonnaie, Postkantoor. iZwembroek en handdoek, Politiebureau. (Oude portemonnaie met inhoud, J. L. de Putter, O 205. Kam, Politiebureau. Armbandhorloge, G. W. Verbiezen, Steen- kamplaan 55. Portemonnaie met eenig geld, A. Frederik- sen, Karzernestraat 5. Boodschaptasch, Jac. Riemens, Dekkerstr. Kinderarmband, C. d'e Schepper, Axelsche straat 44. Damesportemonnaie, S. J. Gazan, P 38 (te bevragen politiebureau). Kinderportemonnaie, C. Weststrate, West- kolkstraat 5. 'Geldstukje, W. Kense, Markt. Kindertasch, J. Witte, Jozinastraat 4. iHuissleutel, C. Leunis, Zandstraat 3. Lips' sleuteltje, P. Kok, Oostkolkstraat 6. Kinderportemonnaie, L. de Doelder, Donze Visserstraat 124. Heerenhorloge, A. de Meester, Klaassen- straat 5. Ford-tang, J. v. d. Peijl, Schoolplein 14. Geldstuk, M. v. Kerkvoort, P 42. Kat, P. J. Galle, v. Steenbergenlaan 14. Portefeuille, Politiebureau. Vulpotlood, Postkantoor. Damesportemonnaie, C. Sol, Kerkhoflaan 24. Autostep, L. de Vos, Steenkamplaan 2. TELEGRAAF 4. De motor-passagiersboot Telegraaf 4, heeft Zaterdag bij Bath (op de Westerschelde) haar schroef verloren. I>e sleepboot Max heeft het schip op sleeptouw genomen en naar Ant- werpen gebracht. HET VEER WOLPHAARTSDIJK KORTGENE Aan den voorzitter der Prov. Bootcommis- sie, den heer J. A. van Rompu, is een telegram gezonden door de Goesche handelsvereenigin- gen: Handelsbelangen en de Hanze. Zij drin- gen er daarin ten zeerste op aan, onverwijld maatregelen te treffen, dat de thans in ge bruik zijnde reserveboot de „Zuidvliet" op het veer WolphaartsdijkKortgene door een grootere wordt vervangen, daar de boot „Zuidvliet" te eenenmale onvoldoend'e is, om het drukke verkeer het hoofd te bieden. Adressanten hopen zoodoende te voorkomen, dat het verkeer geheel spaak loopt. ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG MAATSCHAPPIJ. Opening der lijn HoofdplaatBreskens, de sluitsteen van het tramnet. (Slot.) We hebben het eerste deel van ons verslag moeten afbreken na den eersten dronk die aan tafel was uitgebracht door den Voorzit ter, den heer J. A. van Rompu, op het Vorste- ■lijk Huis. Tweede spreker was de Commissaris der Koningin, de heer Jhr. Mr. Quarles van Uf- ford, die reeds vodr het geven van het sein tot vertrek van den eersten trein de beste wenschen had uitgesproken voor de nieuwe lijn, en daaraan de hoop had toegevoegd, dat zij, onder Gods Zegen in ruime mate zou mogen bij dragen tot den bloei van Zeeuwsch- Vlaanderen en in het bijzonder van de land- streek die zij doorsnijdt. Hij verklaarde thans namens het Provin- ciaal bestuur, dat het hem aangenaam ge weest was de uitnoodiging tot het bijwonen van de opening der lijn te ontvangen. Het was hem aangenaam geweest den feestrit mede te maken. Niet in de eerste plaats wegens den tocht die men daarbij had ge maakt door de schoone landouwen, doch om dat men daarbij had kunnen hooren de feest- marschen der muziekgezelschappen, de vrien- delijk klinkende toonen der jubelende kinde- ren, had kunnen waamemen de versieringen en het vlaggedoek door de bevolking op ver schillende plaatsen aangebracht, waaruit blijkt, dat ook de bevolking uiting heeft wil len geven van hare voldoening over de ope ning der- lijn HoofdplaatBreskens en zij zich van de beteekenis en het groote nut daarvan voor deze landstreek bewust is. En het is hem aangenaam te kunnen spreken van een aangename samenwerking tusschen het provinciaal college en de maatschappij, den Raad van Commissarissen en den Raad van Toezicht. In het boekje dat van wege de maatschap pij aan de gasten is toegezonden, worden verschillende gegevens omtrent de maat schappij verstrekt en blijkt daaruit wat zij reeds wist te bereiken. Dat dit alles ver- kregen is, heeft de maatschappij te danken aan den moed, aan de voortvarendheid en de doorzettende kracht waarmede commissaris sen ondanks de moeilrjke oorlogsjaren met het bouwen der lijn zijn begonnen, terwijl men thans beschikt over een net van naar hij meent wel 100 K.M. Uit het boekje blijkt tevens van een finan- cieel richtig beheer, en een niet ongunstige ontwikkeling der maatschappij en spreker hoopt, dat deze ontwikkeling zoodanigen voortgang zal hebben, dat de provincie ook nog eenmaal de vruchten zal mogen plukken van hare offervaardigheid en het verstrekte renteloos voorschot haar zal kunnen worden teruggegeven. Spreker wenscht de maatschappij geluk met het aanleggen van het laatste gedeelte der lijn, dat beschouwd kan worden ais een sluitstuk van het net en het was een wijs besluit am dit aan te leggen, aangezien dit in hooge mate van beteekenis is zoowel voor de belangen van de Z. V. T. M. zelf als voor de algemeene verkeersbelangen. In de tweede plaats wenschte hij de maat schappij geluk met het bezit van een alge meen directeur als de heer C. Wind van Merkesteyn, die zich, van af den t(jd dat hij in Zeeland kwam, met energie heeft gekwe- ten van de taak om de maatschappij tot ont wikkeling te brengen. De maatschappij mag trotsch zijn op haar directeur, aangezien deze iemand is met groote stuwkracht. In de derde plaats wenscht spreker de landstreek Zeeuwsch-Vlaanderen geluk met hetgeen heden is bereikt. Het tramwegnet der Z. V. T. M., dat thans ook rechtstreeksch is verbonden met de voomaamste haven van het Westelijk deel, is van groot belang voor den landbouw, zoowel als voor den zich thans ■krachtig ontwikkelenden tuinbouw, en al is het ook dat de ontwikkeling der lijn niet is gegaan in de richting die men in Hoofdplaat gaame wenschte, zoo acht spreker niettemin de verbinding met Breskens ook een heuglijk feit voor de bevolking van Hoofdplaat. Ook voor de verbinding tusschen het Oostelijk en Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen is deze lijn van beteekenis, aangezien er ook voor dezen wel een tramverbinding met Bres kens bestond, maar deze dan toch moeilijker was, omdat zij ging over twee maatschap pijen. Deze nieuwe lijn opent dus nieuwe vooruitzichten, om zoo snel mogelijk van Oost naar West en omgekeerd te reizen en spreker is overtuigd, dat de maatschappij gaame zal mfiewerken om dit te bevorderen. Men heeft met dezen aanleg een goed werk verricht en dit is tot stand gekomen dank zij de medewerking der Regeering welken dank spreker den vertegenwoordiger van den Mi nister van Waterstaat verzoekt aan de Re geering te willen overbrengen. Hij brengt ten slotte een dronk uit op het welzijn van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij en alien die aan de tot stand koming hebben meegewerkt, en uit de hoop dat deze in de toekomst van groot nut voor Zeeuwsch- Vlaanderen moge blijken. De volgende spreker was de heer Mr. H. J. Silvergieter Hoogstad, die mededeelde, dat Z. Exc. de Minister van Waterstaat zeer tot zijn spijt verhinderd was hierheen te komen en hem opgedragen had hem te vertegen- woordigen. Hij stipte aan, dat het nu de -»f tweede maal is binnen korten tijd, dat hjj hierheen gekomen is voor het openen eener tramlijn, de vorige maal die vein Breskens over Groede naar Retranchement, en nu die van Breskens naar Hoofdplaat. Hij zal het niet hebben over de mooie Zeeuwsche meisjes en de papavervelden die hij indertijd gezien heeft, doch zou, met eenige afwijking willen zeggen, dat hij hier schijnt te komen in een land waar niet de citroenen, doch de stoom- tramwegen bloeien. Want het is toch zeker een feit van beteekenis, dat deze maatschap pij, die in de dure oorlogsjaren is begonnen met het bouwen van haar net, inmiddels zooveel heeft weten tot stand te brengen. uit eigen middelen nog lijnen heeft weten aan te leggen en bovendien voor haar personeel ook zoo'n mooi ingerichte pensdoenregeling heeft gesticht. In Den Haag let men vooral op de finan- cieele resultaten der tramwegen, welke in ons land over het algemeen niet schitterend zijn, maar hier in Zeeuwsch-Vlaanderen ziet men een dividend uitkeeren van 4% en ook het dubbele. Men verheugt zich daar- over, omdat het over het algemeen met de tramwegen een droeve geschiedenis is, en de regeering steeds de helpende hand moet uit- strekken voor de instandhouding. Hier gaat het daarentegen goed. De thans geopende lijn, moet beschouwd worden als een sluitsteen van het net, maar als spreker het goed vernomen heeft, koestert de algemeen-directeur weeral nieuwe plannen voor den aanleg van landbouwlijnen. Zooals met alles, wegen de laatste loodjes het zwaarste en het is aan spreker bekend, hoe de directeur voor de tot standkoming van dit laatste stuk heeft gestreden. Het ging hier slechts over anderhalve ton, maar dat heeft meer moeite gekost als het verkrijgen van de eerste millioenen. De Minister heeft spre ker opgedragen der maatschappij zijn beste wenschen over te brengen en dat het haar ook in de toekomst goed mag gaan. Het door den Commissaris der Koningin aangehaalde boekje bewijst, dat het met alles in stijgende lijn gaat, behalve dan die van het gebruik van smeerolie, welke hoeveelheid van 6000 Kg. in '22 en '23, is gedaald tot 900 Kg. Dit zijn wel opvallende cijfers, die belang stelling wekken, maar hetgeen bewijst, dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2