I S P 0 R X. GKMBVGDE BERICHTEV. V A SI A. IHGEZOHDEN M E D E O E E L I H G N. Hevig Onweer boven ons land. mmn EEN RAADSLID VERDACHT VAN OPLICHTING AANGEHOUDEN. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN, VOETBAL. Vo6r dat het competitierad in gang wordt gesteld, probeeren de verschillende voetbal- vereenigin-gen wedstrijden te organiseeren, vooral tegan die clubs, waarvan verwacht kan worden, d'at zij ook een woordje zullen mee- spreiken. Het gaat echter voor vereenigingen aan deze zijde van de Sch-el-de niet altijd ge- imakkelijk om clubs waartegen in de compe- titie gespeeld moet worden, gedurende de vrije zomenmaanden naar hier te krijgen, daar de meeste aan de overzijde gevestiigd zijn en er zoodoende te veel kosten aan verbonden zijn. En waar uit Zeeuwsch-Vlaanderen maar twee clubs in het N.V.B.-verband spelen, moet er wel uitgezien worden naar clubs van de over zijde en brengt dit heel dikwijls een tekort met zich mae. Voor a.s. Zondag echter heeft de Hul- stersche voetbalvereeniging zich bereid ver- klaart hier een vriend'schappelijke match te komen spelen tegen Terneuizen I en men kan er bij voorbaat van verzekerd zijn, dat de twee ploegen, die in de vorige competitie even hard om den kampioenstitel hebben gestreden, ooik bij dozen wedstrijd er alles op zullen zet- ten om de overwinning te behalen. Beide clubs zullen dezen wedstrijd beschouwen als een krachtmeting, zoodat er zonder twijfel voor de voetballiefhebbers wel iets bijzonders te ge- nieten zal vallen. Wanneer de belangstelling van het publiek voor dezen wedstrijd moet afgemeten worden naar die, welke hier tusschen Terneuzen en Hulst in de laatste competitie is gespeeld, dan mag verwacht worden dat de tekorten, waar- van hierboven sprake is, wel eeniger mate te niet gedaan zullen worden. Nadat we het eenige avonden hevig hadden zien hemellichten, brak ook jl. Woensdag- avond boven onize streek een onweersbui los. Toch woedde ze slechts een korten tijd hier nabij, doch wekten de aanhoudende bliksem- flitsen die het grauwe zwerk doorkliefden het vermoeden, dat het onweer op verren afstand Westwaarts met groote hevigheid woedde. Toch, hoe kort het hier betrekkelijk woedde, had het onweer gevolgen. Naar we vememen werden onder de gemeente Hoek eenige boo- men getroffen en is daar venmoedelijk ook het electrisch licht gestoord gerweest, daar men eenigen tijd van stroom verstoken was. lOok te Breskens had men een soortgelijk gevolg, daar de electrische installatie voor de ophaalbrug van de aanlegplaats der veerboot niet functionneerde. Men moest toen met hand- kracht de brug laten zakken, hetgeen niet meeviel en tot gevolg had, dat de boot van den laatsten dienst pas te half 11 te Vlis- singen aankwam. Ook was, naar we vernamen in een deel van onze omgeving de onweersbui vergezeld van hagel. In onize gemeente viel een malschen regen, d'och Oostwaarts van onze stad was de regen minder. In andere streken van ons land is het ech ter minder goed afgeloopen. Toevallig namen we kennis van een particuliere corresponden- tie van een gewestgenoot, die in het centrum van ons land vertoefde en de opmerking maakt d'at de donderbuien daar veel ernstiger woe- den en blijkbaar in de gevolgen ook heel wat ernstiger zijn, dan in het nabij de zee ge- legen deel van ons land, dat hij althans hier nog nimimer zoo'n weer beleefd heeft. Te Borssele is de bliksem geslagen in de landbouwschuur van J. Boone. Met de schuur zijn vier jonge runderen, een veulen, een geit en eenige kippen en konijnen, alsmede al het graan verloren gegaan. Niets was verzekerd. Op Schouwen werd de transfonmator van de electrische verlichting voor Noordgouwe en Kerkwerve getroffen, zoodat men in het don- ker kwam; de verlichting in die beide gemeen- ten was eerst sedert Vrijdag jl. in werking. Te Haamstede werd een vlasopper door den bliksem getroffen en totaal vemield. Twee jonge paarden werden aldaar getroffen en ge dood. Te Renesse werd een koe ge+^fti Y en ge- dood. V Volgens berichter oord-Brabant was het daar in den nacht van Dinsdag op Woens- dag eeii angstwekkend schouwspel, dat den geheelen nacht duurde. Het waren daar, en ook in een deel van Gelderland, en in het Noorden, voor d'e bevolking uren van ontzet- ting. De ongelukken zijn niet uitgebleven. Te Overloon, bij Boxmeer, is de bliksem ge slagen in het huis van mej. G. H. de Lange. De vrouw werd getroffen en op slag gedood. Er ontstond geen brand. 1Z00 vemeimen wij, dat te Doetinchem en omgeving de telefoonverbindingen in belang rijke mate zijn beschadigd. In Achterwehl werden twee haverbergen van T. Hagen een prooi der vlammen. In de gemeente Gend'rin- gen ontstond een begin van brand bij Loman te Netterden en Brugman te Wieken. Het vuur werd met brandbluschapparaten en ondermelk geblusoht. In de gem. Wisch werden koeien doodgeslagen en onder Varsseveld brandde een houtmijt af. Verd'er is in het buurtschap Sanderen een huis afgebrand. De bliksem sloeg in bij F. Bruns, waar geen brand, maar wel schade werd veroonzaakt. In het Duitsche grensgebied waren verschillende branden zichtbaar. Het is bekend, dat de Emmeriksche brandweer eenige malen is uitgerukt. Ook in de omgeving van Nijmegen heeft een zeer hevig onweer gewoed, op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in en deed' talrijke huizen in vlam/men opgaan. Op den Musschen- berg te Wijchen brandde af de woning van P. Kersten. Te Herpen bij Oss werd de dubbele woning van L. van Erp een prooi der vlam men. Te Schaijk bij Oss brandde de woning van J. Earners af. Te Mill brandde af de wo ning van v. d. Kruijsen. Te Haps is d'e land- bouwersrwoning van Barten afgebrand. In de omgeving van Sneek heeft het even- eens geducht gespookt; op verschillende plaat- .3en is de bliksem ingeslagen. Zoo is de boer- derij van B. H. onder Heidenschap geheel af gebrand, terwijl ook de boerderij van T. J. te Nijega een prooi der vlammen werd. Bij de zen laatsten brand kwamen 12 stuks vee om. Onder Langweer ging de boerderij van J in vlamimen op; te Traphome onder Harick, trof hetzelfde lot twee koemelkerijen van L. K. en P. de V. Ook de molen van den Koe- vorderpolder aan den rijksstraatweg, is totaal afgeband. Voor zoover bekend, zijn geen per- soonlijke ongelukken voorgekomen. Te Westervoort bij Arnhem sloeg de blik sem in een boerderij van W. A. Jansen; vier kleine kinderen, waarvan de oudste acht jaar was, konden slechts met groote moeite worden gered1, daar plotseling het heele huis in lichte laaie stond. Aan het in veiligheid brengen van meubilair enz. kon niet worden gedacht. Een zeug met negen biggen kwam in de vlammen om. De bewoner was laag verzekerd. Te Dui- ven is een boerderij afgebrand. In de omgeving van Deventer is het al niet minder raak geweest. Te Bathem sloeg de bliksem in een schuur van den landbouwer J. W. van Schouten op het erve Koldering. Met het gebouw gingen circa 500 pond hooi, 300 pond stroo, eenige kippen, een groote voor- _aad brandhout, benevens eenige landbouw- machines verloren. Alles was verzekerd. In de buurtschap Stokkum, gemeente Mar kelo, is de boerderij van den heer Greeve door het hemelvuur getroffen en afgebrand. In de buurtschap Achterhoek, eveneens ge- legen in de gemeente Harkelo, trof de bliksem een voorraadschuur van den heer Huiten, welk gebouw in de vlammen opging. Te Haaksbergen is de woning van M. door den bliksem getroffen en afgebrand'. Eenige varkens kwamen daarbij om het leven. De toran der Ned. Herv. kerk te Joure werd door den bliksem getroffen. Er zijn steenen uit den muur geslagen. Te Nijega sloeg de bliksem in de boeren- behuizinge van den heer S. Tjalma en onmid- dellijk daarna stond de geheele woning in lichtelaaie. De vrouw van den landbouwer was den dag tevoren moeder geworden, lezen wij in de Tel. Zij kon nog bijtij-ds met haar kindje naar de buren gedragen worden. Dit opont- houd had echter ten gevolge, dat twaalf koeien en een hond met zes jongen niet meer gered konden worden en jammerlijk in de vlammen moesten omkomen. Aan het redden van huisraad, enz. viel niet te denken. Boven Brielle en omgeving heeft een hevig onweder gewoed. Tijdens dit onweer is de bliksem ingeslagen in de kapitale boerderij „Vogelenzang" te Hekelingen, eigenaar de heer G. Visser. De geheele boerderij en de bijbehoorende schuren zijn afgebrand'. Inboe- del en de geheele oogst gingen verloren. Een pas op een tentoonstelling bekroonde stier kwam in de vlammen om. Te Heenvliet is een kleine boerderij door den bliksem getroffen en afgebrand. Van den landbouwer v. d. Sluis te Velsen is door den bliksem een paard in de weid'e ge dood. De heer W. N. J., lid van den raad van Oost- en West-Souburg, is gearresteerd ver- dacht van oplichting van een bejaard echt- paar, wonende te Aagtekerk. Het zou om een belangrijk bedrag gaan. De gearresteer- de is eenige jaren raadslid en wethouder van de vrijzinnige partijen geweest. Bij de aftre- ding in 1927 lieten die partijen hem los en werd hij op een vrije lijst gekozen. MOORD TE 's GRAVENHAGE. Gister is te 's Gravenhage een 72-jarige mevrouw in het Bezuidenhoutkwartier in haar woning met een scheermes den hals af- geaneden. Ook haar 50-jarige huishoudster is emstig verwond. Deze kwam te half 5 de woning uitgeloopen, roepende „moord", toen juist een tramwagen van lijn 3 passeerde. Deze stopte en de oonducteurs zetten een man, dien zij den dader vermoeden na. Zij grepen hem en gaven hem aan de politie over. Onder de vlucht wierp hij een pakje weg, dat later bleek een scheermes te bevat- ten. De verdachte is verhoord, doch weigert iets te zeggen. De huishoudster heeft hem, toen zij was bijgekomen, herkend. Het ge- beurde trok groote belangstelling. WEER IEMAND UIT DEN TREIN GEV ALLEN. Op het station te Schagen is een reiziger uit een in beweging zijnden trein gev«llen. Bewusteloos en met een herscuschudding werd hij opgenomen. ^Dp- oorzaak schijnt te zijn, dat het porrier niet goed sloot. TUMULT IN DEN ROTTERDAMSCHEN GEMEENTERAAD. Het is Dinsdag in den Rotterdamschen Ge- meenteraad een oogenblik heftig toegegaan. De communist van Burink interpelleerde over de werkloozen, die uit de Drentsche werk- verschaffing wederkeerden wegens klachten over de huisvesting, o.a. ongedierte. De com munist pakte geweldig uit. Wethouder Ni- vard liet zich in zijn repliek ontvallen, dat de heer van Burink niet de belangen der arbei- ders behartigt en ook niet de bedoeling heeft, die te behartigen. De heer van Burink wond zich daarover zoo op, dat hij 'n glas met water naar het hoofd des webhouders smeet. Het communis- tische raadslid snelde op den wethouder toe, alsof hij hem te lijf wilder De voorzitter, die heel eventjes ontdaan leek van dit tooneel, was gaan staan en hamerde vergeefs. Tot een handgemeen kwam het niet, hoewel de heer van Burink zijn handen reeds uitstak. De heer Kersten greep den heer van Burink beet en verhinder- de dat. Er ontstond een hevig lawaai. De verslaggevers konden slechts scheldwoorden uit den mond des heeren van Burink noteeren. De voorzitter schorste de zitting, doch ook buiten de deur was het tumult binnen te hooren. Na enkele minuten was de burgemeester er in geslaagd, de gemoederen zoo verre te kalmeeren, dat de vergadering hervat kon worden. EEN ERNSTIG TREINONGEVAL. Toen Donderdagmorgen de eerste trein naar Leeuwarden om 5.51 uur uit Zwolle ver- trok, bleek de brug over de Smilder Vaart open te staan, terwijl de seinen op onveilig stonden. Niettemin reed de machinist door en stortten de looomotief en de tender in de vaart. De rijtuigen schoven gedeeltelij-k in elkaar. Het postrijtuig werd totaal vemield. De postconducteur, de heer Platenburg, die zich in dat rijtuig bevond, liep daarbij ver- wondingen op. Een der beide 3e klasse rij tuigen drong in een daarop voigend 2e klasse- rijtuig, waarin een reiziger uit Tilburg lag te slapen. Wonder boven wonder kwam hij met den schrik vrij. Bij onderzoek is gebleken dat de brug- wachter zich -had verslapen. Nader wordt uit Meppel gemeld, dat de spoorwegdienst naar Groningen door het on- geval geen vertraging ondervond. Er wordt met spoed aan het opruimingswerk gewerkt. Het station Meppel had geen verbinding kunnen krijgen met de brugwachterswoning bij de brug. De hoofdconducteur-treingeleider nam toen op de locomotief plaats. Hoewel het sein v66r de brug op onveilig stond, is men toch doorgereden. Eerst op het laatste oogenblik zag de machinist, dat de brug open stond; hij remde uit alle macht, maar kon het ongeluk niet meer voorkomen. KERMISHOUDEN IN BLARICUM. Woensdagnacht aan het slot van de Blari- cumsche kermis zijn daar wil-de tooneelen ge- beurd, waarbij een slachtoffer gevallen is. Een groepje Hilversummers had op de kermis de bloemetjes buitengezet en zich daarbij ver- maakt met Laarder meisjes, hetgeen reeds tot vechtpartijen aanleiding gegeven had. Twee van de Hilversummers gingen om onge- veer 1 uur per auto naar huis, doch in de Torenlaan kwam het tot een treffen met Laarders. Zij stapten uit en sloegen -den eerste den beste, die nader kwam, tegen den grond. Daarna stapten zij in den wagen en een van de Hilversummers, die tevoren reeds met een browning gedreigd had, trok -dit wapen opnieuw. Hij loste een schot op den nog half ter aarde liggenden man. De kogel drong dezen in de borst vlak onder den hals, doorboorde de longen en zocht een uitweg door de lendenen. De auto reed snel vender. Het slachtoffer, de 25-jarige T. de Leeuw, gehuwd en vader, werd het eerst geholpen door Dr. Labardie en naar -het R.K. Zieken- huis overgebracht. De ontboden chirurg, Dr. Barendrecht uit Hilversum, achtte het geval hopeloos en geen operatie meer mogelij-k. Des morgens was de man echter nog in leven. De beide Hilversummers, Van Schaik en Hamers genaamd, zijn nog dien zelfden nacht van him bed -gelicht en te Laren in arrest gesteld. Een bekentenis is nog niet afgelegd. Volgens de getuigenverklaringen is het meest j waarschijnlijk dat Hamers het noodlottige i schot heeft gelost. De Hilversummers waren onder den invloed van sterken drank. I DAK VAN EEN CONSUMPTIETENT MET DERTIG PERSONEN INGESTORT. De Oranjevereeniging te IJmuiden had volksfeesten georganiseerd op een Gemeente- i terrein. Bewoners van een aangrenzende straat vonden de entree van een dubbeltje blijikbaar te duur en hadden ladders tegen de schutting gezet, om zoo het feest te kunnen volgen. Toen de clou kwam, geeostumeerd' hardrijden met kinderwagens, sprongen velen op het zinken dak van een consumptietent. Ofschoon de men- schen bij herhaling werden gewaarschuwd, stapten er steeds meer op het dak, dat ten- J slotte met groot gekraak instortte, waardoor een 30 personen, onder wie verscheidene kin- deren, omlaag vielen. |Het ongeluk bleek heel goed afgeloopen te zijn. Slechts een meisje werd bewusteloos naar den Rooden Kruispost gedragen en dit bleek later een gevolg van den schrik te zijn. De pachter der consumptietent had echter heel wat gebroken glaswerk en moest de tent ont- ruimen. WEER EEN VLIEGTUIGRAMP. Reuter mel-dt uit New York, dat het vlieg- tuig City of San Francisco, dat bestemd was om een vliegdienst te onderhouden tusschen West- en Oostkust der Ver. Staten, Donder- dag was zoek geraakt in een hevigen storm. Men heeft nu dit verongelukfe vliegtuig teruggevonden in de buurt van Gallup im Nieuw Mexico. Alle inzitten-den waren omge- komen. Blijkbaar was het vliegtuig door den bliksem getroffen. Een nader bericht behelst, dat de City of San Francisco drie man bemanning en vijf passagiers aan boord had. NOODWEER BOVEN SILEZIe. Boven Silezie hebben hevige onweders ge woed. In Amodorf in het Reusengebergte werd een 9-i"~-cr meisje rlrvor den bliksem ge- trorien. Op verschillende plaatsen is de blik sem ingeslagen en heeft brand veroorzaakt. Ook sloeg de bliksem op verschillende plaat sen in de electrische geleidingen van het pro- vinciale electrische net, zoodat een aantal ge- meenten een tijd lang zonder licht waren. ONDER ZAND GESTIKT. De 32jarige Remighaus was bij Eijgelsho- ven op den Loosweg bezig met het graven van een put. Hij was gekomen tot een diepte van ongeveer 2.50 M., toen er plotseling een zand- verschuiving plaats had. Ongeveer 5 kub. M. zand bedolf hem. In de buurt waren twee kin deren aan het spelen; een geraakte ook ge- deeltelijk bedolven. De schoonvader van R. -kwam op het hulpgeroep van d'e kinderen toe- schieten. Hij kon het kind redden, doch het duurde ruim drie kwartier voor R. uit het zand was bevrijd. Men kon toen slechts den dood constateeren. KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN. Woensdag is het groote kruitmagazij.n van de munitiefabriek van Montechiagi bij Bres cia in de lucht gevlogen. De ontploffing is door brand veroorzaakt. De geheele fabriek werd in een puinhoop herschapen. Uit de stad Brescia snelden brandweer en troepen toe om bij het reddingswerk behulpzaam te zijn. Op het oogenblik d-er ontploffing werkten er 27 personen, voor het meerendeel vrouwen. De muren van het gebouw werden door de kracht der exploisie voor een deel omgeworpen, zoo dat de arbeiders onder het puin werden be- graven. Het aantal dooden is tot 17 gestegen. Ongeveer 20 gewonden zijn in de naburige ziekenhuizen ondergebracht. De brand werd laat in den avond gebluscht. v•>- i .-."r b MISDADIGER DOOR DE POLITIE DOODGESCHOTEN. Zondag vond voor het Kurhaus te Bad Ems een schietpartij plaats, die groote opwinding verwekte. De politie had een verdacht jong- mensch gearresteerd, die zioh plotseling wist los te rukken. De jongeman loste een schot op een der politie-a-genten en wist in de alge- meene verwarring te ontkomen. De politie- agent stierf korten tijd later aan de verwon- dingen. Maandagmorgen werd de dader door de politie in de omgeving ontdekt. Ook hier trachtte de dader zich te weer te stell-en en een politieman loste een schot, waardoor de vTuchteling doodelijk gewond werd. Hij bleek te zijn de beruchte en langgezochte roof- moordenaar Vieluf uit Sorau. TE VEEL VROUWEN. Men berekent het aantal vrouwen, die op het oogenblik in Europa ,,overschieten", dus tot ongehuwd blijven zijn veroordeeld, op minstens 18 millioen. Dat ontzaglijk aantal wordt begrijpelijk, als men bedenkt, dat de wereldoorlog alles bij elkaar minstens 10 mil lioen mannen het leven heeft gekost. In Duitschland waren er bijvoorbeeld in 1900 on geveer 15.924.000 mannen tusschen de 15 en 60 jaar en daartegenover 16. .431.000 vrouwen. Destijds bedroeg dus in dat land het overschot aan vrouwen reeds meer dan een half mil lioen. In 1920 daarentegen waren er 17.782.000 mannen van 15 tot 60 jaar tegen 20.204.000 vrouwen; het overschot aan vrou wen was dus tot ongeveer 2% millioen ge stegen. In Frankrijk bedraagt het overschot aan vrouwen meer dan 2 millioen, in Engeland evenveel en ook Italie, waarvan de oorlogs- verliezen aan mannen geringer zijn dan van Duitschland en van Frankrijk, heeft een over schot van een millioen vrouwen. In Rusland zijn er op het oogenblik 4 millioen vrouwen meer dan mannen, terwijl in 1914 het vrou- wenoverschot slechts 700.000 bedroeg. Het Turkije van tegenwoordig heeft een overschot van 491.307 vrouwen op een totale bevolking van 13.760.275 zielen. In bijna alle andere landen, ook op den Balkan, bedraagt het over schot aan vrouwen minstens 10 procent van de bevolking. In Portugal wordt alleen voor Lissabon het aantal overschietende vrouwen op 200.000 berekend. Men heeft dus blijkbaar bjj dat buiten- gewoon groot overschot aan vrouwen in Europa met een oorlogsverschijnsel te doen, maar overigens is toch een normaal overschot aan vrouwen een verschjjnsel, dat algemeen is vast te stellen en dat berust op de ver- schillen in de sterftecijfers van beide ge- slachten. Op zichzelf worden in bijna de ge heele wereld in doorsnede meer jongens dan meisjes geboren. Dat overschot aan mannen bestaat evenwel alleen voor de eerste levens- jaren. Zoo worden bijvoorbeeld in Duitsch land, Engeland, Frankrijk en de meeste lan den van Europa 105 jongens tegenover 100 meisjes geboren, maar in die landen is de sterfte onder de mannelijke zuigelingen veel grooter dan onder de vrouwelijke, soms tot 30 k 40 procent, zoodat reeds in de eerste levensjaren de verhouding zich omkeert. Met het aantal overschietende vrouwen alleen is evenwel het aantal van de vrouwen, die voor een huwelijk niet in aanmerking komen, nog niet vastgesteld. Er komt bij, dat een geweldig groot aan tal mannen nooit tot het sluiten van een huwelrjk overgaat. Zoo kan men voor Duitsch land aannemen, dat ongeveer 6 millioen vrou wen ongetrouwd blijven. De oorzaken, die zooveel mannen ervan afhouden te huwen, zijn natuurlijk langs statistischen weg niet vast te stellen. VOOR LIJDERS AAN SUIKERZIEKTE. Brood en aardappelen, schrijft dr. Wartena in de Geneesk. Gids, zijn wel de meest popu- laire voedingsmiddelen; deze te moeten missen is een kwelling voor den lijder aan suikerziekte; wat moet ik voor ontbjjt gebruiken? is de dagelijksche vraag, waarmede onze lijders tot ons komen. Ben intelligente dame kwam op het idee een broodje te maken, juist geschikt voor een dag; dit zou dus niet oud worden, niet te kor- stig en niet onaangenaam van smaak. Daar- voor is een vormpje noodig, waarin men een kleine cake bakt, dit wordt van binnen be- smeerd met slaolie. Dan wordt de massa klaar gemaakt en wel als volgt: 1 ons havervlokken worden door den gehakt- molen fij-n gemalen, gemengd met een tiende liter water, 1 theelepel zout of meer, naar smaak, en twee eierdooiers. Bij dit papje, dat goed gemengd dient te worden, doe men twee stijfgeklopte ©iwitton en zet de massa ruim sz uur m bovengenoemd m-myje In een matig verwarmden oven (gas- oven). Dan krijgt men een heerlijk broodje, waarvan men eenige sneedjes voor ontbijt en lunch kan afsnijden en met flink boter tot een prettige boterham maakt. Ik hoop dat velen van dit recept genoegen mogen beleven. EEN PENNY IN DE WOESTIJN. GEVONDEN. In het Geografisch Genootschap te Londen beleefde men onlangs een sensatie. Sir Aurel Stein gaf aan de verzamelde geleerden ver- slag van zijn laatste groote reis door Azie en vertelde, hoe hij er in was geslaagd, in Thibet voor vreemdelingen gewoonlijk ontoegankelijke plaatsen te bezoeken. Daarbij maakte hij gewag van een tocht van vele dagen door een dorre woestijn. Geen struik verzachtte het eindelooze grauwgeel van het zand. Plotseling zal hij iets glinsteren. Sir Aurel klom van zijn kameel, bukte zich en vondeen Engelsch penny- stuk. Hij schetste aan de vergadering zijn ont- roering, toen hij deze herinnering aan zijn va- derland op duizenden mijlen afstands ervan in de woestijn opraapte en hij zich afvroeg, hoe deze penny daar in het zand was gekomen. Toen werd hij plotseling in de rede geval len. Fridjof Nansen vroeg hem, of hij nauw- keurig wist, waar hij het geldstukje had ge- vonden en sir Aurel kon hem dit precies me- dedeelen. Tot verbazing van het genootschap zeide toen Nansen: Dan hebt u mijn verloren penny weergevonden. Ik heb namelijk vijf jaar ge- leden een tocht door dezelfde woestijn gemaakt en verloor een penny, toen ik iets uit mijn zak haalde. Daar ik te vermoeid was, om van mijn kameel te stappen, bleef het geldstuk liggen. Sir Aurel nam daarop de penny uit zijn zak en legde hem op tafel,, waarop Nansen het geldstuk opnom, het een oogenblik bekeek en in zijn zak liet verdwijnen. Aan het eind van de zitting zeide Nansen nog: De wereld is klein. Zelfs uit Thibet, uit de woestijn krijgt men verloren voorwerpen terug. DE BLIKSEMAFLEIDER. De zware onweersbuien, die in dit jaar bijna alle landen van Europa hebben geteisterd, heb ben veel schade aangericht en vooral zijn men- schenlevens te betreuren. Dit fei-t vestigt op nieuw de aandacht op den bliksemafleider en vele sceptici beginnen aan zijn nut eenigszins te twijfelen. Het is een vrij algemeen voor- oordeel, dat de bliksemafleider meer schade dan voordeel heeft veroorzaakt. Want nil „trekt den bliksem aan". Dat doet hi] mder- daad. Maar daarom is het vooroordeel nog niet gemotiveerd. Het denkbeeld, den bliksemschichten zulk een sterke geleiding in den aardbod-em te ver- schaffen, dat zij dien weg alleen volgen en met hun weg nemen door het dak, de wanden enz. van het huis, is en blijft goed en gemotiveerd, Twee eischen moeten aan den bliksemaflei der worden gesteld: in de eerste plaats moet de metalen geleiding van den bliksemafleider tot in den aardbodem onafgebroken zijn. In de tweede plaats moet er een goede en juist ge- construeerde aardverbinding zijn. Want wan neer de aardverbinding gebrekkig is, doet de bliksemafleider meer schade dan nut. Het verdient de aandacht, dat de toestellen, die de noodlottige uitwerking van het onweer van bepaalde plaatsen willen afleiden, niet pas sedert Benjamin Franklin bestaan, doch dui zenden jaren bekend zijn. Reeds de oude Egyp- tische priesters kenden binnen bepaalde gren- zen de wetten van den bliksem. Zoo bevinden zich op den tempel van Edsu twee opschnften, die vermelden, dat de vier vlaggestokken, die boven het gebouw uitstaken, het onweer af- wendden en het gebouw zouden beschermen. De ingang van dezen oud-Egyptischen tempel die meer dan drieduizend jaren oud moet zijn, wordt beschermd door twee hooge torens. Er bevinden zich gleuven in het metselwerk, die van boven tot beneden loopen. In deze gleuven bevinden zich geweldige houten masten, die aan den top met koper zijn beslagen en wimpels dragen. Het opschrift luidt: „Dit is de hooge Pylonbouw van den God Edsu. Mastboomen bevinden zich paarsgewijze op hun plaats, om het onweer tegen te houden". Ook op den tem pel van Dendrah bevindt zich een dergelijke opschrift, dat van de naast den tempel staande 3040 M. hooge houten, met koper beslagen en aan den bovenkant toegespitste palen ver- klaart: „Zij zijn bestemd het onweer te bre- ken". Een dergeljjk opschrift te Medinet Abou vermeldt, dat de toppen verguld en de masten door Ramses II (1300 v. Chr.), zijn opgericht. Men gaat dus niet te ver, wanneer men be- weert, dat het afleiden van den bliksem reeds in de grijze oudheid is bekend geweest. Op deze kennis wijst ook de gewoonte, de obe- lisken in kleine, spitse pyramiden te laten uit- loopen. Op dezelfde wijze kan men ook de mededeeling uitleggen, die in verschillende historische stukken wordt gedaan, namelijk dat de Grieksche en de Romeinsche priesters kans hadden gezien „den bliksem van den hemel te lokken" en dat verscheidene priesters en koningen daarbij door den bliksem zijn ge dood. Tenslotte vermeldt de geschiedschrijver Fla- vius Josephus dat ook de Joodsche tempel te Jerusalem voorzien was van een voortreffelij- ken bliksemafleider. Op het dak bevonden zich talrijke ijzeren lansen met verguldetoppen. Ook de dak- en de zijvlakken waren sterk ver guld. De afvoer van het regenwater van het dak geschiedde door metalen buizen, die uit liepen in reservoirs in den voortuin en dus een voortreffelijke aardverbinding hadden. Ook uit de middeleeuwen zijn sporen van ken nis der wetten van den bliksem aan te too- nen. Desniettemin had Benjamin Franklin te kampen met grooten tegenstand voor zijn ge- niale uitvinding. Zijn proefnemingen datee- ren uit het jaar 1750, doch eerst tien jaren later werd de eerste bliksemafleider volgens zijn voorschrift in gebruik genomen, namelijk op het woonhuis van den koopman West te Philadelphia. Hoe groot de vooroordeelen wa ren, waarmede de uitvinding van Franklin had te kampen, ziet men o.a. uit een rapport van hot jaar 1777. Daarin wordt geschetst hoe te Siena in Italie bij een op 18 April 1777 uitbar- stend onweer duizenden nieuwsgierigen rond- om de kathedraal stonden om er getuige van te zijn, hoe de ketterij zou worden gestraft. Want ketterij vond men het, aan het mooie Godshuis de „ketterstangen" aan te brengen (zoo noemde men de staven van den blimsem- afleider van Franklin). Stellig zou nu de toren door het onweer worden verpletterd. En waarlijk: weldra weerlichtte het, bijna op het zelfde oogenblik viel een ratelende donderslag: de toren was getroffen. De bliksem was zon der schade aan te richten, door den bliksem afleider den grond ingegaan. De kathedraal van Siena was gered. En Franklin had de over- winning behaald. b.o. rusLJUJNA van East London naar Duin- kerken, was 4 dezer 260 mijl Zuid-West van Kaap Palmas (Ivoor Rust). s.s. MAGDALENA wordt heden te Himango verwacht. s.s. TERNEUZEN in lading te Kemi v. Gent. Van GentTer Neuzen: 5 Sept. Eng. s«s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Van Sas van Gent: 5 Sept. Fransch s.s. SURVILLE, 1449, ledig, New-Castle. Voor Selzaete: 5 Sept. Eng. s.s. SHEAF ARROW, 1183, kolen, New-Castle. Van Riemen: 5 Sept. Eng. s.s.i JOLLY CHARLES, 254, fosfaat, Antwerpen. Voor Gent: 4 Sept. Eng. s.s. WAYPARK, 837, kolem, Hull; Eng. s.s. THERESE, 697, kolen, Goole; Eng. s.s. MADAME DORETTE, 363, kolen, Boston; Russ. s.s. KOVDA, 1000, vlas, Leningrad; Letl. s.s. RAUNA, 1441, hout en vlas, Riga. 5 Sept. Duitsch s.s. HARALD, 612, ledig, Antwerpen; Noorsch s.s. ASPLUND, 899, pyriet, Thamshavn; Eng. s.s. NINA, 672, kolen, Goole; Eng. s.s. FAIR HEAD, 629, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. MELROSE, 938, ledig, Londen; Eng. s.s. FALCON 738, stukg., Londen; Duitsch s.s. STEINBURG, 724, ledig, Londen; Eng. sjs. WALLSEND, 1739, kolen, New-Castle; Eng. s.s. RUNNELSTONE, 427, ledig, Londen; Letl. s.s. KULDIGA, 1186, hout en vlas, Riga; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. WEDGWOOD, 1008, kolen, New-Castle. Van Gent: 4 Sept. Nederl. s.s. WAAL- HAVEN, 2170, ledig, Kirkenaes; Zweedsch s.s. DAGFRID, 409, ledig, R'dam; Eng. s.s. SHEAF CREST, 1617, ledig, Tyne; Fransch s.s. ASTREE, 427, kolen, Caen; Deensch s.s. ELIE, 1112, ledig, Tyne; Eng. s.s. HULL, 451, stukg., Hull; Belg. s.s. SCHELDESTROOM, 542, rjzer, Boness. 5 Sept. Letl. s.s. LIDUMS, 1680, ledig, Tyne; Eng. s.s. ELEVEEN, 969, ledig, Tyne; Eng s.s. JAMES DUNFORD, 712, ijzer, New port; Belg. s.s. PORTUGAL, 1111, ledig, Ant werpen; Eng. s.s. THERESE, 697, ledig, Goole; Eng. s.s. WAYPARK, 837, ledig, Hull; Zweedsch s.s. SOLVE, 259, fosfaat, Limham; Duitsch s.s. CORDELIA, 723, fosfaat, R'dam. Amsterdam, 6 Sept. 1929. Londen 12,09 12,10 Berlrjn 59,38% 59,40% Parijs 9,75% 9,76% Brussel 34.66 34.68 Weenen (100 sh.) 35,10 35,17% Vreemd Bankpapier. Duitsch 59,35 59,45 Fransch 9,70 9,80 Belgisch 6>92 Oostenrijksch (100 sh.) 35,10 35,17% (Zonnetijd.) Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag voorm. nam. 7 Sept. 3.57 4.15 8 4.32 4.49 9 5.08 5.26 10 5.46 6.06 11 tf 6.32 7.03 12 7.37 8.22 13 tt 9.12 10.03

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6