TarNeuzensche Courant Tweede Blad. GBMEHGDE BKBICHTBff. Woensdag 4 Sept. No. 8421. een zonderling heerschap. EEN EIGENAARDIG GEVAL VAN GEHEU GEN VERLIES. HONDSDAGEN IN BOEDAPEST. een bruiloftsjaal voor den te GEMEENTERAAD VAN ZAAMSLAG. VAN Toen personeel van. de politie in de Miner- vahaven te Amsterdam bezig was gestolen fuiken te licbten, waarbij gebruik werd ge- maakt vein een bootje van den eigenaar van die fuiken, verscbeen plotseling een geheel ontkleed persoon, die met genoemd bootje wegroeide, en dot op eenigen afstand trachtte te vemielen. Na bet lossen van eenige revol- verschoten is de man weggevlucht. Verschil- lende voorwerpen welke zicb in bet bootje bevonden, zijn door den man in het water ge- worpen, doch door de politie weer opgevischt. een gevaarlijr strandspelletje Op bet strand te Kijkduin was een familie bezig zicb te vermaken met een tunnel van zand te bouwen. Toen de tunnel klaar was, kroop zusje er door. Dart; ging goed! Daarop ging ook vader er door, docb plotselmg stortte de tunnel in en de beer werd onder het zand bedolven. Op het hulgeroep der dame kwamen vele atrandbezoekers aanloopen om den beer uit zijn benarde positie te verlossen; wat dan ook weldra mocbt gelukken. Ware echter een kind bedolven, dan was 't niet zoo goed afge- loopen. IN EEN HOOIVORK GEVALLEN. De landbouweir J. Rijkers te Meijel viel van een hooiwagen in een hooivork, waarvan de scherpe punten hem in bet lichaam drongen In boogst emstigen toestand is de man naar het Gasthuis gebracht. Men vreest voor zijn leven. BRAND. Te Noord-Barge is een van drie acbter een personentram gehaakte wagons, geladen met pakken stroo, in brand geraakt. Men beeft toen de tram buiten de bebouw- de kom gebracht; daar de brandenden wagon afgekoppeld, waama de brandweer bet blus- scbingswerk aanving. De lading is grooten- deels vemield. Voorts is een personenrrjtuig beschadigd. TIENJARIG KIND ONTVOERD. Bij bet buis van den landbouwer V. te Eibergen is een tienjarig kind R. K. ontvoerd door een grooteren jongen, die langs de wo- ning fietste. Hij nam bet kind plotseling op zijn fiets en reed snel weg. Tot dusver beeft men den wielrijder nog niet kunnen ahhter- balen. Men vermoedt, dat de bedoeling is, het kind, dat bij V. was uitbesteed door de Vereeniging Kinderzorg weer naar zijn ouders te Zutfen terug te voeren. WONDERIJJK GOED AFGELOOPEN ONGEVAE Te Hoogersmilde bad een auto-ongeluk plaats, dat buitengewoon goed is afgeloopen. Uit de ricbting Assen kwam een auto met man, vrouw en twee kinderen, toen plotseling de stuurinrichting defect geraakte en de auto zwenkte, met bet gevolg, dat zij nagenoeg loodrecbt boven de Drentsche Hoofdvaart kwam te hangen. Gelukkig konden de m- zittenden uit hun benarde positie worden veriest, waama de auto door een paar paar- den weer op den weg getrokken werd. Het mag een wonder heeten, dat dit ongeval zoo goed afliep. BRAND IN EEN RIJNAAK. In de Nieuwe Vaart bij de werf en opslag- plaats van metalen van de firma B. J. Nij- kerk te Amsterdam, lag de Rijnaak ,,Mars uit Koudekerke ijzer-afval te laden, vooma- melijk z.g. krullem Door de olie, welke nog aan dit ijzer kleefde door de machinebewer- king, was vermoedelrjk tengevolge van broeiimg brand ontstaan onder de kajuit. Een bevige rook sloeg uit het schip. De brandweer werd gewaarschuwd, die met een motorspuit, de drijvende spudt „Jan van der Heyden" en de baby-spuit uitrukte. Met een magneet, gbonden aan een kraan, werd een gedeelte van de lading onder uit de kajuit gehaald. De motorspuit had van den Cruquiusweg af een slang uitgelegd naar de aak. Ook de babyspuit was in working ge bracht. Door deze 2 stralen werd 't vuur na gemimen tijd gebluscbt. Het scbip werd ge- deeltelijk onder water gezet. De „Jan van der Heyden" behoefde geen dienst te doen. EEN ONGEWENSCHTE KLANT. Reeds meerdere malen waren wijnbande- laren te Haarlem opgebeld om aan een be- paaid adres eenige liters jenever te bezorgen. Het bestelde werd dan gebracht en er werd dan gezegd, dat „bet in orde was". Wanneer later de quitantie gepresemteerd werd bleeK dat de vogel gevlogen was. Een dezer dagen gebeurde bet weer, dat een wijnhandelaar werd opgebeld en gevraagd in een apotheek aan de Kleverlaan zeven liter jenever te brengen. Zooals later bekend werd, was de oplichter met een praatje aan den apotheker komen zeggen, dat straks een mandje fles- scben zou worden gebracht en of dat mis- schien daar zoo lang zou mogen blijven tot hij het kwam halen. Dit was toegestaan. De drank werd gebracht en de loopjongen werd weggestuurd. Toen de oplichter echter zijn buit in veiligbeid wilde brengen, stond de recherche te wachten en rekende hem in. Het bleek de 44jarige R. uit Haarlem te zijn. Een gedeelte van den op die manner verkregen drank had bij altijd zelf opgedronken, terwijl hij de rest aan onbekende personen verkocht wend is, als versteld stond. De vrouw bevond zicb thuis met twee andere kinderen. De man was gewoon naar bet werk gegaan. Di. Romein, de inmiddels ontboden directeur van den geneeskundigen dienst, stelde vast, dat bet kindje reeds ongeveer een dag dood moest zijn. Als oorzaak noemde bij ermstige onder- voeding en vervuiling. De vader, die zeer onder den indruk was, vertelde ons, dat zijn vrouw zicb weinig om de kinderen bekommerde en meer buitensbuis bij buren zat, dan dat zij de huishouding ver- zorgde en op de kinderen lette. Deze werden aan bun lot overgelaten. Hij was op zijn werk, dus kon bij er ook niet veel aan doen. Van de buren hoorden wij ongeveer het- zelfde. De man werkte geregeld tegen een behoorlijk weekloon, docb de vrouw maakte alles op en was thuis nooit te vinden. De twee oudere kinderen scharrelden den gehee- len dag in bet vervuilde buis rond, bijna zon- der kleeren aan bet lijf. Het kleine kind lag dan in een kinderwagen, die ontzettend ver- vuild was. Overal schoolden menscben samen, die in heftige bewoordingen commentaar leverden op het gebeurde. DRIE SLACHTOFFERS VAN EEN DRONKEN CHAUFFEUR. Er is een emstig auto-ongeluk gebeurd op den straatweg tusschen Dantzig en Langfunr. De metselaar Neumann uit Brentau maakte met 3 mannen en 3 meisjes een pleziertochtje, waarbij de flesch rijkelijk werd aangesproken. Neumann was tenslotte zwaar beschonken en de auto begon gevaarlijk te slingeren, en sloeg tenslotte over den kop. De zes lnzit- tenden werden uit den wagen geslmgerd en kwamen terecht op de rails van de tram naar Langfuhr, die juist passeerde. De 24jange bouwkundig teekenaar Wermer Schmidt en de 25jarige bouwarbeider Kurt Remus, alsmede een der tot nog toe onbekende meisjes, wer den door de tram overreden en ernstig ver- minkt. Zij waren op slag dood. De andere inzittenden moesten gewond in een zieken- huis worden opgenomen. Neumann bekwam slechts lichte verwondingen. de gloeiende arangHet smeulde, vlamde en viel tot asc'n uiteen. De vader kwam thuis en zocbt bet doosje om bet geld te gaan wisselen. Hij zocbt ver- geefs en, vragend waar bet gebleven was, vemam bij dat het door zijn kind op bet vuur geworpen was. Hij snelde naar bet gloeiende vuur, zag dat bet doosje met zijn inboud ge heel verdwenen was. In woede ontstoken greep hij den ketel van het vuur, en wierp bet kokende water over bet scbreiende kind. De arme kleine riep om bulp, kreunde en stierf kort daama. statistiekje gepubliceerd. Hij heeft berekend, dat er in Parijs iederen dag 200.000 franc uit- gegeven wordt voor astrologie, kaartlegsters, 1 chiromantie, occultisme, magnetisme en ver- j schillende andere soorten van waarzeggerij. j Er zijn ongeveer 34.600 bureaux en kanto- j 5 ren die zicb met deze bedrijven bezig bouden j en bet publiek met alle mogelijke voorspel- i lingen bet boofd op bol brengen. I Hun gezamenlijk inkomen bedraagt 73 mil- lioen franc per jaar. 2. Notulen. Het vaststellen veui de notulen der vorige vergadering" wordt aangehouden. 3. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van C. Hamelink, bou- dende bericht, dat hij, onder dankbetuiging, zijne benoeming tot havenmeester aanneemt. b. Een schrijven van heeren Gedeputeerde Staten, houdende bericht van ontvangst van het besluit van den raad d.d. 15 Juli j.l., tot Er zijn dagbladen in Parijs, die ieder jaar vaststelling eener verordening tot wijziging 300 duizend franc verdienen aan advertenties, De'ZX, die op bet erf baar werk ver- j waarin deze „kunsten" of te wel boerenbedrog richtte, kwam op de smartelrjke kreten van worden aangeprezen. bet kind naar binnen en vond daar den vader, steunend, bij bet reeds zieltogende docbtertje. Op bet erf bleef een kindje van enkele maan- den, door de moeder daar opgepast en in den schrik alleen gelaten, onbewaakt acbter. Het kindje kroop rond, en kroop al spelend naar den waterput. Het speelde nog even aan den rand, zag welUcht bet spiegelende water, boog zicb voorover, viel, en verdronk. Even later kwam de moeder naar buiten, zag bet kindje niet en vloog naar den put. Het was te laat; een ontzield kinderlijkje werd naar boven gebracht. De desamenschen, buren van bet buis, waar dit verschxikkelijke voorviel, waarscbuwden de politie. Zij kwam, en' vond in de kamer man en vrouw bijeen, verdwaasd door het ongeluk, bij de lijkjes der kinderen. Zij werden beiden meegevoerd, on- dervraagd en voorloopig in hechtenis geste moolSLe Daar, in de boei, werd de ontzetting de vrouw zouden worden geslacbt, opdat den gasten te machtig, en zij stierf dienzelfden dag. J een j!eeriyk bapje voorgezet zou kunnen wor den. Baas B. zou bet doodvonnis voltrekken. worden aangeprezen. DE GROOTSTE SPITSBOEF VAN DE WERELD. De grootste scburk van de wereld is vol- gens de Parijsche politie een dief, die de in- derdaad zeldzame gemeenbeid beeft begaan, van een armen verlamden oorlogsinvalide den ziekenrolstoel te stelen. Daar zoo'n stoel duur is, kan de man geen nieuwen koopen en moet nu thuis blijven, terwijl bij vroeger zicb in zrjn stoel kon voortbewegen en er een handel- tje in dreef met door hemzelf vervaardigd speelgoed. EEN AANDOENLIJKE GESCHIEDENIS. Een schoone Zaterdagavond was het, in het dorp Whitehall in den staat New York. En juist was bet doodvonnis over de twee mooiste ganzen van vrouw B. uitgesproken Voor het arbeid&gerecht te Berjijn heeft Donderdag een zonderling geval gediend. Een kantoorbediende, werkzaam bij een bank had een maand geleden met twee collegas een bierhuis bezocht, er twee kleine glazen ge- dronken en was toen weggegaan. Buiten was hii het bewustzijn verloren; hij wist met meer wie hij was en dwaalde drie dagen door de stad. Tegen den ochtend van den derden dag werd hij op een erf aangetroffen van een huis, welks bewoner hem voor een inbreker aanzag en hem op een duchtig pak slaag onthaalde. Ten slotte belandde de jonge man m een zie- kenhuis, waar hij na behandeling zijn geheu- gen terugkreeg. De bank had hem intusschen zonder opzeg- termijn ontslagen en voor de arbeidsrechtbank verdedigde de directeur deze houding met net argument dat de jongeman had moeten weten niet tegen alcohol te kunnen. Zijn vader was een drinker geweest en de kleinste hoeveel- heid alcohol werkte op den ontslagene al als vergif. De rechtbank heeft zich met dit betoog met kunnen vereenigen en deskundigen gedag- vaard, die er hun oordeel over zullen zeggen. Zijn ze het met de directie niet eens dan zal de bank nog een maand salaris moeten be- talen. In de gevangenis zit nu de man alleen. CHINEES DOOR INLANDERS DOODGESLAGEN. Naar de „Sum. Post" vemeemt, is te Be- lawan een Chinees door de woedende Inland- scbe bevolking doodgeslagen. Een autobus, bestuurd door een Cbmee- schen chauffeur en waarin zicb verscheidene Cbineesche passagiers bevonden, reed Bela- wan binnen, toen de auto, door wiens scbuld is nog niet uitgemaakt, een Batakscben koe- lie, werkzaam bij de haven, over zijn teenen reed. Niet bepaald vol geestdrift voor zijn taak ging bij naar het achtererf, om de ganzen te zoeken. Hij vond ze ook maar in welken toestand? Ze lagen in een hoek, den kop in de vleugels, en verroerden zich niet; ze waren dood, dat was evident. Ontzet rapporteerde baas B. zijn vrouw deze schrikkelrjke vondst. Vrouw B. vond de zaak echter niet zoo tragisch. Zij zag er een gunstige speling van het lot in, dat baar hal- verwege reeds hielp met de toebereiding van het weekend-hapje. Maar B. protesteerde er tegen, dat op zijn tafel gebraden ganzenlijken Op bet gescbreeuw kwamen verscbillende I werden geserveerd, en zoo besloot de practi- koelies aangeloopen, die een zeer dreigende |l sclie huisvrouw, de doode ganzen maar op te houding aannamen, ten slotte naar steenen a ruimen. had. AFSCHUWELIJKE ONTDEKKING TE DORDRECHT. Donderdagmorgen deed de politie te Dordrecht, naar de Tel. meldt, een droevige ontdekking. Zij vond n.l. een bbn-jarig kindje dood in een kinderwagen liggen, overdekt met vuil en ongedierte. Het geval deed zich voor in de Wijngaardstraat no. 15 ten buize van zekeren Br on. Toen de vader vanmorgen om acbt uur naar zijn werk wilde gaan ,viel bet hem op, dat zijn jongste kind zoo stil in den wagen lag. Hij nam het op zijn arm en bemerkte tot zijn ontsteltenis, dat de kleine overleden was. Het lichaampje was reeds verstijfd. Verschrikt liep de man de straat op en ver telde het aan de buren, die op hun beurt on- middellijk de politie waarschuwden. Toen deze ter plaatse kwam, was de geheele buurt in rep en roer. Men trad de woning binnen, docb de atmosfeer was zoo verpest, dat de politie, die uit den aard der zaak veel ge- TYFOON BIJ HONGKONG. Een hevige tyfoor. is ten zuiden van Hong kong gepasseerd, waarbij de wind een snel- heid van 120 mijl per uur bereikte. Huizen- hooge golven verhieven zich in de haven. De meeste schepen hadden tijdig een veilige schuilplaats kunnen zoeken, doch de blauw- pijper „Tyndareus" sloeg van de boei en raakte op drift; men slaagde er in, het schip aan den grond te zetten. Tot nu toe zijn nog geen berichten ontvan- gen over ernstige schade. Wel zijn op ver scheidene plaatsen aardverschuivingen geko- men, waardoor het goederenvervoer ernstig werd belemmerd en het zakenleven groote hin der ondervond. De storm, die ongeveer vijf uur aanhield, werd gevolgd door geweldige stortregens. KAMERAADSCHAPPELIJK GEVOEL VAN DEN OLIFANT. De Daily Telegraph meldt uit St. Thomas in den staat Ontario (Canada), een ontroe- rend verhaal over kameraadschappelijk gevoel bet scherpe gebeugen van den olifant. Een groep circus-olifanten zou vervoerd wor den. Onder deze dikhuiden bevond zicb ook de olifant Alice, thans 110 jaar oud, eens in bet circus Bamum de gezellin van den wereldberoemden olifant Jumbo. Toen Alice voorbij de plaats kwam, waar Jumbo in Sep tember 1895 door een trein gedood werd, bleef bet dier staan, stampte met de pooten, begon schril te trompetten, liet zicb op de kndeen vallen en drong de acht andere olifanten die in den stoet meeliepen ruw opzij. Met de grootste moeite slechts kon men Alice wat kalmeeren maar telkens als het dier deze plaats moest passeeren, was bet bedroefd en temeergeslagen. Men zag zicb tenslotte ge- dwongen, Alice van de plaats, waaraan zulke treurige herinneringen verbonden waren, verre te bouden. In de hondsdagen der laatste week vlucbtte de heele bevolking uit de gloeiend-heete huizen van Boedapest naar buiten, om zicb in de Donau eenigszins af te koelen. Het gelief- koosde bad der arme bevolking is bet strand langs de Donau in he district LAgym&nyos, dat echter niet op dergelijk bezoek is inge- richt. Zondag werden 64 ongevallen gemeld van personen, die alien in bet water in glas- splinters hadden getrapt, hiervan waren 4 gevallen zoo emstig, dat men de betrokkenen naar bet hospitaal moest overbrengen. Er werden ook 13 gevallen van zonnesteek gemeld, waarvan 2 doodelijke. De voerman M. Beck bezweek van de hitte, viel van den bok en stierf kort daarop, een onbekende man viel op straat neer en overleed op weg naar het ziekenhuis. Maandag 19 dezer heerscbte er een kort onweer boven de stad. Een ar- beider, die op het Israelietisch kerkhof werk te, hoastte zicb om onder een beschermend dak te komen, hij werd echter op zijn vlucht door den bliksem getroffen. Het lijk van den armen man was verkoold. en flesscben grepen en een Chinees, naar zij dachten den chauffeur, daarmede te lijf ^Vrnwel terstond kwamen ook de lugubere elementen van de Unie Kampong er bij, waar door een groote riboet ontstond, met bet re- sultaat, dat den man met een steen de her- sens werden ingeslagen Hij werd in zorgwekkenden toestand naar bet Stadsverband vervoerd, waar hij is over- le<d6ii. Niet de Cbineesche chauffeur is het slacht- offer van deze woedebekoeling geworden, docb een Chinees, die zicb toevallig in de buurt van de herrie bevond en waarschr)nli)k voor den bestuurder van de autobus werd aangezien. PRESIDENT. Een bejaarde boerin uit Colgne du Gers, in de buurt van Toulouse, koestert voor den heer Doumergue een bijzondere vereenng. Daar- aan wilde zij uiting gey en door den president het dierbaarst aan te bieden dat zij bezat. Dit dierbaarste was de sjaal die zij op haar brui- loft had gedragen en sindsdien als een ge- wijde relikwi bewaard. Zij pakte het kostbare geschenk zorgvuldig in, sloot er een brief bij met hulde-betuigingen en goede wenschen en adresseerde de zending aan mijnheer den r re sident der Republiek, Elysee-paJeis, Parijs. Maar het brave vrouwtje had bmten den waard gerekend, vertelt l'Oeuvre. De waard is in dit geval de chef van het Protocol. Deze cerberus achtte de sjaal niet waar dig voor e hoofd van Staat en na talnjke formaliteiten werd het kleedingstuk teruggezonden naar de Den volgenden ochtend werd de familie B. door vroolijk ganzengesnater gewekt. Zij kon haar ooren eerst niet gelooven, maar de oogen overtuigden baar al spoedig, dat de beide doode ganzen frisch en wel over het erf wandelden. Baas B. smoorde een verwen- scbing bij de gedachte, dat hij nu toch slach- tersdiensten zou moeten verrichten. Maar vrouw B. zag in bet voorval een nieuwe be- scbikking van het lot. Wat was er gebeurd? De beide ganzen der verordening betreffende den genees-, heel- en verloskundigen dienst, met verzoek na ver- loop van een half jaar een verslag van den toestand onder de werking der gewijzigde verordening te mogen ontvangen. Burgemeester en Wethouders stellen voor de stukken a en b aan te nemen voor ken- nisgeving. Met algemeene stemmen wordt aidus oe- sloten. c. Een schrijven luidende; De aanwending van electriciteit, indien daarvan in mime mate gebmik wordt ge- maakt, bevordert de welvaart. Het is van algemeene bekendheid, dat bg lage tarieven het stroomverbruik vergroot, wil derhalve de electriciteit aan baar doel be- antwoorden, dan dient de prijs ervan zoo laag mogelijk gesteld te worden. Bij groote stroom- afname zijn de opwekkingskosten laag en kan de verkoopprijs van den sfcroom verminderd worden. Prijzen per K.W.U. van 45 cent voor licht en 20 cent voor kracht zijn veel te boog en sporen eerder aan tot bezuiniging dan tot rrn- mer verbruik. In Belgie bedraagt de elec- triciteitsprijs zoowat 17% cent, terwijl men in Gelderland nergens meer rekent dan 30 cent. Wij nemen derhalve de vrijheid ons in ver- band met bovenstaande tot U te richten met het verzoek de electriciteitstarieven voor de afnemers te herzien en de grondtarieven te willen verlagen tot hoogstens 30 cent voor licht en hoogstens 15 cent voor kracht en voor verlichting van winkeletalages, hotels, caf6's en restaurants een speciaal tarief te willen bepalen. De R. K. Hanze in Zeeuwscb-Vlaanderen Naar aannleiding van dit adres deelen wij Uwe vergadering mede, dat de stroominkoop over bet jaar 1928 bedroeg 27,2 cent over 1927 27,56 cent en over 1926 26,73 cent per K.W.U. Het behoeft geen betoog, dat zoolang de gemeente aan de provincie dergelijke hooge prijzen moet betalen bet onmogelijk is bet verzoek van gemelde vereeniging in te wil- ligWb stellen U voor dit aan de R. K. Hanze in Zeeuwsch-Vlaanderen te berichten en baar in overweging te geven zich met bet adres DRAMA UIT DE DESA. In een desawoning in het Pekalongasche, lezen wij in de Java Bode, kwam het hoofd van het gezin binnen, een tani, die zoo juist bij de afdeelingsbank een leening van hon- derd gulden had aangegaan. Het geld was hem beta aid in een biljet van honderd en hij borg bet, onvoorzicbtig, in een leeg lucifers- doosje, gelijk de desaman dat soms doet. Het lucifersdoosje met zijn kostbaren inhoud zette hij ergens neer en ging toen heen. Tijdens zijn afwezigheid moest het vierjarig docbter tje vuur aanmaken om het water voor de rijst te koken. Zij maakte haar vuurtje, en om het te doen vlammen wierp zij, spelend, het er- 1 gens in een hoek gevonden lucifersdoosje op prefecture van het departement du Gers, met verzoek het aan de eigenares ter hand stellen. Natuurlijk was de expeditie verge- zeld van een missive met comimentaren en instructies. Zelfs werd een speciaie cornmis- saris belast met het teruggeven, waarby de edelmoedige geefster met kon nalaten haar spijt erover uit te drukken, dat men haar goede bedoelingen zoo had miskend. De heer Doumergue, die te Rambouillet ver- toeft, zou, indien hij op de hoogte van het geval zou zijn geweest, ongetwijfeld het brave vrouwtje niet hebben teleurgesteld. OPGESLOTEN IN EEN VARKENSHOK EN TOT VALSCHE MUNTERIJ GEDWONGEN. De Ind. Crt. maakt melding van een geva.1, waarbij Ho Ing Hwat te Malang den goud smid Ong A Tjoe door opsluiting in een var- kenshok en bedreiging met den dood, dwong tot het maken van vaLsch geld. Om het vertrouwen van den bruut te win- nen, voldeed Ong A Tjoe aan de opdracht, doch zoodra hij de kans schoon zag, vluehtte hij uit zijn varkenshok-gevangenis-atelier en deed bij de politie aangifte van het gebeurde. Ho Ing Hwat, die na het gebeurde onver- wijld de plaat poetste, werd te Soerabaja ge- vat en gevankelijk naar Malang gevoerd. Uiteraard ontkende de man alles, wat hem ten laste werd gelegd, ofschoon alle bewijzen tegen hem waren. Dezer dagen kwam de zaak voor den Malangschen Landraad. Beklaagde en onge veer alle getuigen a decharge waren versche- nen, doch wie ondanks een dringende oproe- ping was weggebleven, was de hoofdgetuige Ong A Tjoe. Men schreef dit wegblijven toe aan het heilig respect van den singkeh voor een rechtbank en was niet meer van plan hier verder werk van te maken. Niettegenstaande de afwezigheid van den hoofdgetuige, werd de varkensfokker echter toch wegens het doen vervaardigen van valsch geld en vrijheidsfoerooving tot twee jaren ge- vangenisstr£if veroordeeld. Den volgenden morgen vroeg kwam de goudsmid echter bij de politie aangifte doen, dat men hem wederom zijn vrijheid had be- roofd, blijkbaar met de bedoeling, hem te be- letten voor den Landraad getuigenis tegen Ho Ing Hwat af te leggen! iDen avond' voor de rechtzitting werd Ong A Tjoe namelijk door een landgenoot, Ho Tjik Han genaamd, naar diens woning gelokt en zoo gasrtvrij ontvangen, dat hij, op uitnoodi- ging van zijn gastheer, b6sloot daar to big- ven overnachten, bij welke gelegenheid hii in zijn slaapkamer is opgesloten! Een mooie zaak voor een scherp onderzoek! HOOGE HUIZEN EN HOOGE HUREN. Te New York wordt in September bet nieuwe bote! Delmonico geopend en daarin bevindt zich het duurste appartement van de wereld. Deze woning bevat 15 kamers en is verdeeld over de dertigste verdieping en de beide daarboven liggende. De huurprijs voor dit appartement bedraagt maar even 45.000 dollar. Vroeger was de hoogste prijs voor een woning te New-York 36.000 dollar. Die wo ning bevindt zich dicht bij bet Delmonico- hotel, ook in de Park Avenue. BIJGELOOF TE PARIJS. Dezer dagen heeft een oud-beambte van de politie-prefectuur te Parijs een merkwaardig van de bio emeu van en van dat goedje hadden zrj zooveel genoten, dat zij er dronken van waren geworden. Daarop hadden zij zicb neergelegd om baar roes uit te slapen, en den volgenden ochtend waren zij, op een kleinen kater na, weer gezond. GRIEZELIGE VERHALEN IN BANDOENG. Een alarmeerend praatje ging door Ban doeng, zoo meldt de „Preangerlx>de". Het nieuwe gebouw, de studio der Inter nationale radio-telefonie, aan den Ouden Hos- pitaalweg, was sinds enkele dagen tot spook- huis geworden! Het verhaal vertelt, dat een Inlander, die in de gang aan bet dweUen was, plotseling in elkaar zakte; een katjong, die gras wiedde, overkwam hetzelfde, terwijl een derde Inlander, naar het heette, om drie uur een straatje om moest wandelen, om ook met bewusteloos „geslagen" te worden Griezelige verbalen, die niet nalieten groote onrust onder de bevolking teweeg te brengen en haar dat groote buis, waarin intematio- nale spoken ronddwaalden, decjen mijden Het blad ging eens op kondschap uit. Van de eene zijde vertelde men, dat bet ter- rein. waarop bet intemationale radio-telefo- nie-bome staat, vroeger een kuil was geweest. Deze grond werd opgehoogd met allerlei vml. Op deze mestvaalt is het nieuwe gebouw ver- rezen. In den drogen tijd schijnt deze, overi- gens uitstekende bodem gassen af te scbeiden, die vergifUgend op den mensch inwerken. Reeds vijf malen deed zicb het mysterieuze geval voor en de doktoren constateerden steeds vergiftigingsverschijnselen. Een andere meening is, dat de grond in t gebeel geen dampen ontwikkelt. De gewezen mestvaalt is ten eerste reeds veel te oud om nog onaangename gassen te kunnen versprei- den. Bovendien werd bij den bouw de geheele nieuwe laag afgegraven, tot men op den ouden ondergrond stootte en daarin werden de fundamenten gelegd. Wat men aan ver- deren grond noodig bad, werd met nieuwe stof aangevuld. Slechts bet onbebouwde ge deelte van bet terrein zou dus nog overblijf- selen van de mestvaalt kunnen bevatten. Men acht het echter zeer onwaarschijnlijk, dat hieruit kwade dampen zouden kunnen opstij- gen, de grond is er te oud voor. De geheim- zinnige ziekte-gevallen scbrijft men van deze meer toe aan de electriciteit. Men hadden uit een trog gedronken, die aftreksel j to e te vennin<jeren zoodanig, dat T/nn de bloemen van den leeuwetand bevatt i verzoek door de gemeenten kan worden voldaan. De VOORZITTER voegt bieraan toe, dat het voor deze gemeente niet doenlijk is, de prijzen te verlagen, zoolang de P^.E M zoo'n hoog tarief aan de gemeente bhjft stellen. Deze gemeente zal vermoedelijk tegenover andere gemeenten ook aan den schadelijken kant staan, omdat zij indertijd een dure eigen centrale beeft gesticht, waarvan de kosten nog op het bedrijf drukken. Daarom meenen Burgemeester en Wethouders, dat adressan- ten bet beste zullen doen bij de P.Z.E.M. aan te dringen op een lager tarief. De heer HAAK zou het ook toejuichen, als de P.Z.E.M. de tarieven verlaagde. Het is zooals de Voorzitter zegt, er drukt nog een groote scbuld van bet oude net, en zoolang die niet is afgelost, zullen de taxieyen bier altijd hoog blijven. Verlaagde de P-Z-E.M. bet tarief, dan kon dat aan de gebruikers ten goede komen. Hij wil van een eyentueel ver zoek der Hanse aan de P.Z.E.M. bet beste zijde vraagt zicb af, of deze misschien dusdamge gas-ontledingen in de atmosfeer kan teweeg- brengen, dat zij scbadelijk is voor levende wezens. Men ziet, aldus de „Preangerbode", twee geheel verschillende meeningen. De plaatse- lijke gezondheidsdienst is er bij gebaald en bet onderzoek is thans in vollen gang. EEN TIJDSDUURREOORD IN HET PIANO-SPELEN. In een danszaal aan de Wedding te Berlijn heeft de pianist Heinz Amts uit Dusseldorp 80 uur acbter elkaar piano gespeeld en daar mede het bestaande wereld-record voor piano- spelen, dat met 72 uur op naam van den Amerikaan Jack Vanderbilt stond, verbeterd. Heinz bad zicb Donderdag 6 uur aan de piano gezet in de groote zaal waarin voor 2000 personen plaats is. Hij begon met straatliedjes, speelde vervolgens ouvertures van opera's en operettes, liederen, sympho- nieen, potpourri's. Na elke twee uur bield hij een korte pauze om brood of wat groente te eten. Voorts rookte bij cigaretten en dronk veel koffie om wakker te blijven. Men heeft den record-man reeds contracten in Amerika en Oost-Afrika aangeboden. Vergadering van Vrijdag 30 Augustus 1929, des namiddags 1,30 uur. Voorzitter de heer Job. de Feijter, Burge meester. Verder tegenwoordig de leden: A. de Feij ter, S. van Hoeve, A. de Koeijer, D. Dees, C. H. H. Wisse, M. Dekker, A. Haak, A. Dees, H. Bakker, J. de Regt en A. Jansen, benevens de Secretaris J. Stolk. 1. Opening. De VOORZITTER opent de vergadering door het uitspreken van het gebedsformulier. h°Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. d Het besluit van den raad der gemeente d.d. 29 October 1928 tot het aangaan van een kasgeldleening, voorzien van bewijs van goed- kGiirin?. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit schrijven aan te nemen voor kennisgevmg. Met algemeene etemmen wordt aldus be- sloten. e. Een schrijven van den Burgerwacht, daarbij toezendende bare begrooting, dienst 1930, met verzoek voor dat jaar eene subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen van f 240. f. Een schrijven van den Vrijwilligen Brandweer, daarbij toezendende hare begroo ting, dienst 1930, met verzoek voor dat jaar eene subsidie te mogen ontvangen uit de ge meentekas van f 788,87%. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. De rekening der Cbristelijke Bewaar- school, dienst 19281929. h. De begrooting der Christelijke Bewaar- school, dienst 1929—1930, daarbij verzoeken- de om eene subsidie van 12 per kind. i. De rekening der geitenvereeniging ,,Ons Belang", dienst 1928. i De begrooting der geitenvereeniging „Ons Belang", dienst 1930, daarbij verzoe- kende om eene subsidie van 50. Burgemeester en We thou d e r s stellen voor ej te stellen in handen van de commissie van onderzoek. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. k. Een schrijven van Burgemeester en Wethouders der gemeente Sint Jansteen, daarbij toezendende een afschrift (luidende als volgt) van een door die gemeente verzon- den adres aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, inzake toepassing art. 3 der Leer- plicbtwet. Geeft met verscbuldigden eerbied te kennen, de raad der gemeente St. Jansteen; dat laatste wijziging der Leerplichtwet, bij de wet van 24 Mei 1928 (St.bl. 185), bet eigen- aardige gevolg heeft, dat b.v. leerlingen eener lagere school met een zevenjarig leerplan, die school niet mogen verlaten, wanneer zij niet dertien jaar oud zijn, op bet oogenblik, dat zij alle klassen doorloopen hebben en zij daarom gebouden zijn diezelfde hoogste klasse nog eens geheel af te doen; dat deze regeling voor onvermogende ouders, vooral van groote gezinnen, niets an- ders beteekent, dan het belemmeren der ge legenheid om van hunne kinderen zoo spoedig mogelijk financieelen steun te ontvangen, het- geen meer klemt voor gemeenten met een bevolking waarin land-, tuin-, bosebbouw of veebouderij het hoofdbestaan uitmaken, dat toch bij artikel 1 sub a, der Arbeidswet 1919, wordt bepaald, dat de wet in casu de Arbeidswet, niet onder „arbeid" verstaat het verrichten van werkzaamheden in een der hiervoren genoemde ondememingen, zoodat artikel 9 der Arbeidswet het verrichten van zulke werkzaamheden niet verbiedt en het derhalve integendeel door den wetgever is mogelijk gemaakt, dat ook kinderen beneden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5