BUITENLAND. TER NEUZEN, 2 Sept. 1929. Koninginnedag te Ter Neuzen. Ook bij nacht kan deze snelheidsmeter war den gebezigd; de agetnt heeft dan slechts te letten op bet samenvloeien van de koplicbten in den kijfcer, waama bij den auto staande boudt en de breed te tusscben de koplampen opneemt, om dan in zijn boekje de snelheid af te lezen. DE REIS OM DE WERELD VAN DE GRAF ZEPPELIN. Het luchtschip Graf Zeppeling wordt in de eerste dagen dezer imaand te Friedrichshaf en terugverwacht. De autoriteiten en in het hij zonder het gemeentebestuur treffen thans reeds met het rijks- en het W'uerttembergsch ministerie van verkeer zorgvuldig alle ivoor- bereidingen om de geheele bemanning van de Graf een waardige ontvangst te bereiden. De toemanning zal men in een feestelijken optocht naar het raadhuis geleiden, waar zij namens het gemeentebestuur hegroet en gehuldigd zal warden. Ook de werf izal den terugkeerenden een verrassinig bereiden. Op het dak van de luchtschiphal, waarin de Graf Zeppelin van den vermoeienden tocht zal uitrusten, zijn met groote witte letters de woorden: Wir gratu- lieren! geschilderd. In Friedrichshafen rekent men er op, dat de opkomst der belangstellen- den in de aankomst van het luchtschip groo- ter zal zijn dan men daar ooit heeft meege- maakt. Het gemeentebestuur heeft tal van uitnoodigingen rondgezonden. Ook Zwitserland' zal ter gelegenheid van deze groote gebeurtenis afgevaardigden van het land en uit enkele groote steden naar Friedrichshafen zenden. Het Amerikaansche departement van marine heeft het aanbod van dr. Eckener am dne Amerikaansche zeeofficieren als passagiers op de teruigreis naar Friedrichshafen mee te ne- men, aanvaard. Er zullen nog dne nieuwe Amerikaansche passagiers meegaan en er blij- ven er zeven aan boord, die te Friedrichs hafen ingestegen zijn en daar hun reis om de wereld zullen beemdigen. iDe Pruisische minister van onderwijs heeft bepaald, dat op den dag van de aankomst van het luchtschip Graf Zeppelin in Duitschland of op den volgenden dag in de scholen een plech- tigheid zal plaats vinden, waarin dejeugd op de beteekenis van de reis om de wereld van net luchtschip wordt gewezen. Bovendien heeft dfl minister bepaald, dat er op dezen dag geen school zal zijn. DE REIS OM DE WERELD DOOR DE LUCHT. Het grootsche feit is volbracht, schrijft de N. K. Crt. Yoor het eerst heeft een luchtschip een reis om de wereld tot een goed einde georacht. Wat Jules Verne nog met had durven droomen is geschied. Niet als een doidnftig avontuur, op het kantje af van er op of er onder, maar met de kalme zekerheid van een half wetenschappelijke, half commer- cieede onaernemmg, waarbij de kwade kansen zorgvuldig waren uitgeschakeld, voor zoover zulks mogelijk is. Wanneer het eerlang tot geregelde luchtvaarten over een groot deel van den aardbol zal zijn gekomen, zal men daarbij nog aanzienlijk verder kunnen gaan, tgeijjk. men ook de scheopvaart in. het natte element van steeds betere voorlichtings- en veiligheidsdiensten is gaan voorzien. Maar torh r,ii mwF. welk 'n schitterende verrichtmg filer hebiben lnderoaad tochmek en wetenschap samengewerkt om hun groote triomfen te h»- halen. In de eerste plaats in d«& bvuw van het luchi.scnip en de vervaardiging van de motoren. Het stijve stelsel van luchtschip, waaraan graaf Zeppelin zijn hart verpand had, heeft een harden strijd om erkenning moeten voeren. De groote kwetshaarheid van deze lange stijve hulsels heeft in den aanvang menig ongeiuk veroorzaakt, tot men ook hier door steviger constructiemethoden en gebruik van andere materialen de nadeelen voor een groot deel overwon. Ook het ankeren van deze gevaarten heeft langen tijd een groot probleem uitgemaakt, dat tensiotte met de bekende ankermasten een heel eind nader tot de oplossmg is gebracht. Ook inzake de vul- lingsgassen is men door ervaring en proef- nemmgen geleerd, een heel eind gevorderd, waarmee o.a. het brandgevaar aanzienlijk ver- minderd is. De grootste triomf ligt echter in de volmaking der motoren, die langzamer-- hand de betrouwtoaarheid van scheepsmachi- nes beginnen te evenaren. Dat men bii een vorige reis naar Amerika wegens het falen der motoren is moeten terugkeeren, doet hier niets aan af, daar men toen te doen had met gabreken, die een gevolg waren van een nieuwe wijze van monteeren, welke in de praktijk nog niet beproefd was. Intusschen zou zelfs het volmaakste luchtschip in de lucht hulpeloos zijn, gelijk het volmaakste zeevaartuig op zee, wanneer het niet beschikte over de noodige hulpmiddelen om zijn plaats en weg te hepalen, kennis te nemen van de weerberichten enz. Ook hierbij speelt de moderne techniek en wel voornamelijk de radio een groote rol. Dank zij de radio heeft men den geschiktsten koers kunnen sturen, van gunstige winden partij kunnen trekken, oniweders kunnen ontwijken en, wat vooral voor ons, belangstellenden, van zoo groote be teekenis is geweest, van uur tot uur met den vasten wal in gemeenschap kunnen blijven. Dat is voor ons het grootste wonder geweest van deze schitterende reis om de wereld, dat wij als het ware op onzen stoel mee hebben gereisd, zoowel van de gepasseerde plaatsen, als uit het luchtschip zelf ingelicht omtrent de plaats, waar het zich bevond, de omstan- digheden, waarin het venkeerde. De ontvangst te Los Angeles hebben wij door de radio van miniuut tot minuut kunnen volgen. IZoo hebben schier alle takken der techniek meegewerkt om deze reis om de wereld mo gelijk te maken, maar het welslagen is ten slotte toch te danken aan de mannen, die op de reis zelf voor een goede vaart hebben zorg gedragen, aan dr. Eckener en zijn flinke hel pers Aan hen in de eerste plaats komt een woord van warmen gelukwensch toe voor de volbreniginig van dit grootsche werk. Hun m de eerste plaats is het te danken, dat het cre- diet van het luchtschip in het algemeen, doch van dat van het stijve stelsel in het bii zan der, weer gestagen, en als niet alle teeke- nen bedriegen ook voorgoed gevestigd is. Zij hebben daarmee de gansche wereld, doch hun vaderland vooral een grooten dienst be- wezen.. De Duitsche techniek, de Duitsche wetenschap en de Duitsche ondernemingsgeest hebben een waren triomf behaald en dr. Eckener en de zijnen zijn daar de dragers van. Zij hebben de toej-uichingen en gelukwenschen die hun van alle zijden zullen geworden, ten voile verdiend. DE GRAF ZEPPELIN heeft gisteren te 12,40 Am-std. tijd de terugreis van Lakeburst naar Friedrichshaven aan vaard. Er zijn 22 passagiers aan boord, de bemanning bestaat uit 44 personen. DE HITTE IN ENGEL AND. Zaterdag was het ook in Engeland buiten- gewoon heet. Te Londen werd s middags in d'e schaduw een temperatuur van 86 gr. F. gemeten. Het is 23 jaar geleden. dat het op den laatsten dag van Augustus zoo heet is ge weest. In het Zuiden en midden van Engeland heeft het op sommige plaatsen geregend en ge-onweerd. HITTE IN BELGIe. Zaterdag is het overal in Belgie buitenge- woon warm geweest. Te Brussel steeg de temperatuur in de zon tot 45 graden Celsius, d. i. 113 gr. F. DE ONONDERBROKEN ARBEIDSWEEK IN RUSLAND. Het decreet omtrent de invoering van de ononderbroken arbeidsweek begint met op te merken, dat den laatsten tijd door de toe- neming van het scheppend initiatief en de zelfwenkzaamheid van de massa, welke het sterkst tot uiting komt in den z.g. socialen wedijver, del mogelijkheid geschapen is van bespoediging van de uitvoering van het vijf- jarige plan, thans door invoering van de on onderbroken productie. Terwijl de bestaande rusttijd-normen gehandhaafd blijven, wordt daardoor de economische macht van het land versterkt, vollediger gebruik gemaakt van de bestaande uitrusting, de termijn van nieuw- bouw en reconstructie van de oude fabrieken verkort, worden verdere mogelijkheden gebo- den tot ontwikkeling van de Industrie en dien- tengevolge ook een aamzienlijke vergrooting van het aantal in de industrie werkzame ar- beiders mogelijk gemaakt. Daar bovendien de bevrediging van de behoeften van arbeiders en boeren aan industrieproducten erop voor- uit zal gaan en het materieele en cultureele levenspeil van de arbeidersklasse verhoogd zal worden, heeft de raad van volkscommissaris- sen der sovjetunie de noodzakelijkheid ge- constateerd in het jaar 19291930 systema- tisch en geleidelijk over te gaan tot de om onderbroken productie. Het aantal vrije dagen per jaar en het totale aantal arbeidsuren mag er echter voor de arbeiders niet minder op worden. Bij het opmaken van de plannen moet de volgende volgorde in acht genomen wor den: eerst de imijnindustrie, de industrie van bouwmaterialen, de krachtindustrie, de bouw- vakken, de aanleg van spoor-, water- en land- wegen; dan de industrieen, die het surplus aan grond- en brandstoffen verwerken, dat in het bijizonder door de invoering van de on onderbroken productie in de eerstgenoemde industrieen wordt geproduceerdafzonderlijke ondernemingen, wiaarvoor verhaasting van de ontwikkeling hijzonder noodig is; transport- wezen; boschbouw; de groot- en kleinhandel in de steden en arbeiderscentra in staats- en cooperatieve instellingen. DE ONLUSTEN IN PALESTINA. Renter meldt uit Jeruzalem dat Vrijdagmid- dag de Britsche troepen van de poorten van Damascus en Jaffa daar ter stede terugge- trokken zijn. iDe dag van Vrijdag werd als kritiek be- schourwd, -maar verstreek zonder dat er iets bijizonders gebeurde wat als teeken van ver- betering van den toestand beschouwd werd. Men hoopt dat ddt in heel het land spoed'ig ook het geval zal zijn. Uit nadere bijzonderheden over de ernstige ongeregeldheden te Safed, .blijkt dat daar 70 Joden gedood of gewond zijn. Daar de troepen te Safed onvoldoende ge- acht werden om de veiligheid der Joden te verzekeren, werden driediuizend hunner naar de politie-kazerne overgebracht, maar thans is men den toestand meester en hebben de vluchtelingen, verlof gekregen om naar hun ■huizen terug te keeren. iHet land is over het algemee" .usug, allien het vJistrict >Onlilea toestand cenig's- «,»s gespannen is, maakt hierop een uitzonde- ring. Het Joodsche Telegraafagentschap heeft de volgende lezing over het gebeurde te Safed verspreid: Dinsdag is Safed de sehouwplaats van een hevigen aanval van gewapende Arabieren die op moord, plundering en brandstichting uit waren, geweest. Acht Joden werden gedood. Geheele straten met huizen staan in brand. De petroleumopslagplaatsen van de Shell zijn in brand gestoken. Het program begon om zes uur 's avond's. De leider van de gemeente begaf zich met ge- vaar voor zijn leven naar Jeruzalem am hulp voor Safed te halen. Pas tegen middemacht kwamen er versterkingen uit Tiberias aan. Zij waren twee uur te laat. De eerste aanval werd op de wijk waar de Sephardische Joden wonen, gedaan. Hier wer den zeven menschen gedood. Sommigen wer den verbrand, and'eren afschuwelijk gefolterd. 'Bij een aanval op het Joodsche Weeshuis werden zes weezen gewond. De directeur Eli jah Godbater en Samuel iGrinstein waren ook onder de gewonden. Tot de dooden behoor- den: mr. Toledano, een Sephardisch adVokaat; Cohen, de rabbi; dr. Maman, een aimbtenaar van den Hadassah-dienst; Afriat, directeur van de Mizrachi-school en zijn vrouw. De plunderingen die op de brandstichting volgden, werden pas gestuit door de aankomst van een groep van het verdedigingscorps uit Ajelet en Kfar Gilead. Er zijn 3000 Joden te Safed die geen huis, geen brood en geen water hebben. Uit Tiberias en Haifa wordt in al- lerijl mondkorst gezonden. Toen de ongelukkige Joden zagen in welk een toestand zij verkeerden, renden zij als een man naar het regeeringsgebouw of het regee- ringsziekenhuis om daar een toevlucht te zoeken. IDe toestand te Tiberias is zeer onrust- barend. De Arabieren dreigen dat zij te Tibe rias hetzelfde zullen doen als te Safed. Het Arabische standpunt. De voorzitter van de Nationale Liga die in Engeland de Arabische opvattinigen in de kwesties Palestina betreffende vertegen- woord'igd, Idoet aan Renter de volgende mede- deeling. „De Arabieren hebben vele grieven, maar zij concentreeren zich alle op een punt: de Doode IZee". Dit middelpunt van grenzeloozen rijkdom dat potasch, goud en magnesium ter waarde van millioenen ponden bevat, wordt aan een Zionist overgeleverd. De Arabirische bevol- king van Palestina is daar natuurlijk gebegd', over. Als het Zionisme en de intemationale financiers die er achter staan, macht krijgen over de Doode Zee, zal de grootste bron_ van natuurlijke rijkdommen van de Arabische naties in het Naburige Oosten in vreemde han- den zijn. 'Wat de Arabieren wenschen is dat de Brit ten scherpe controle op de Doode Zee uitoefe- nen en een billijk aandeel in d'e winst die zij oplevert, aan hen wier eigendom zij is, teullen uitkeeren. De Arabische en Joodsche bescha- vingen zouden zioh dan naast elkaar kunnen ontwikkelen". Uit Bagdad wordt gemeld dat daar in de voormaamste moskee een groote vergadering van Arabieren is gehouden. Daarin werd het Britsche beleid in Pale stina gelaakt. Vierduizend betoogers trokken vervolgens naar het koninklijke paleis. Er ontstonden kleine botsingen waarbij een dozijn lieden lichte wonden opliepen. VIER HONDERD BOEKEN KRANTEN- KNIPSELS. Uit New York wordt gemeld dat de Vereen. van Aardrijkskunde in de gelegenheid is ge- steld door een gift van John Rockefeller, een verzameling van dagbladknipsels over den wereldoorlog aan te koopen. De collectie be staat uit vierhonderd boeken van 200 blad- zijden, inhoudende zoowel Europeesche als Amerikaansche knipsels oorlogscommu- nique's, brieven van het front, enz. vanaf Augustus 1914 tot December 1918. Ieder boek- deel omvat de gebeurtenissen van drie oor- logsdagen. De boeken liggen in een bibliotheek ter beschikkir.'g van studenten en geleerden. Het was zeker een gelukkig initiatief, dat het bestuur der Vereeniging voor Vreemde- lingenverkeer „Ter Neuzen Vooruit" alhier nam, toen zij haar programma voor 31 Augustus ineenzette. Het werd een belang- rijke dag en daarmede een waardige viering van den jaardag van H. M. de Koningin., Bestond er aanvankelijk tegen het eind der week eenige vrees, dat aan het aanhoudend mooie weer van vele dagen ten eind zou komen, waren de weervoorspellingen ietwat ongunstig, die minder gunstige voorteekenen vervaagden, en het was Zaterdagmorgen het fmaiste zomerweer dat men zich wenschen kan, het tradiitioneele „Oranjezonnetje" der joumalisten, straalde aan den staalblauwen hemel, door geen enkel wolkje of neveltje belemmerd. Geen wonder, dat het dien dag ,,blommig" geworden is. 't Was reeds of er van af den moigen een feestelijke stemming in de lucht zat. Of dit was wegens het mooie weer en de verwach- ting naar hetgeen deze dag zou brengen, of het kwam door de meer dan anders in de straten wapperende vlaggen, de verschillen- de etalages waaraan door de betrokken win- keliers meer dan gewone zorg besteed was, hoe dan ook: de stemming was er. Het feest werd feitelijk geopend des namid- dags half 2 uur, toen het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" van uit zijn repetitielokaal op stap ging, om met het be stuur van V. V. V. de gas ten van boven de Schelde te gaan afhalen. Bij de aanlegplaats der Prov. boot was reeds een giroote menigte tegenwoordig, toen bleek dat het stoomschip „Stad Zierikzee" koers nam naar de nieuwe haven. Later bleek, dat de hier minder be kende gezagvoerder het bij de ingevalleni eb veiliger vond daar binnen te varen. 't Bracht eenige wijziging en vertraging in het pro gramma, maar spoedig was toch alles weer in zijn plooien en waren bestuur en muziekgezel- schap aan de langdingsplaats. Spoedig waren de besturen der igymnastiek- vereenigingen en de vaandels opgesteld, en trok men na eenig oponthoud wegens schutten met het muziekgezelschap aan het hoofd stadwaarts. De vele vaandels boden een kleurigen aanblik. Op dezen tocht voegde zich ook bij den stoet de Kon. harmo- nle „Trouw aan Kunst" uit Moerbeke, welke in mi ridels per tram was aangekomen De besturen met de vaandels trokken ter- stond naar de kopschool, waar wegens de restauratie van de raadzaal de offioieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats had, in een der voor school A in gebruik zijnde lokalen. Het lokaal was keurig ver- sierd, hetgeen, naar we vememen, is te dan ken aan de leerlingen van schoor A. De burgemeester, de heer Huizinga, heette hier alien welkom, in het hijzonder de verte- gpnwoordigers der vereenigingen van boven de Schelde. Hij stipte aan, hetgeen trjdens haar betrekkelijk kort bestaan door de Ver eeniging voor VreemaeimgenverKeet amtei reeds was verricht, en hoe het bestuur steeds op Tiet suoces van zijn werk heeft mogen terugzien. Ook thans had zij een goede ge- dachte, toen zij zich in verbinding stelde met het bestuur van den Zeeuwsch-Brabantschen Tumkring, hier geen onbekende, doch welke zich hier nog (niet heeft kunnen presenteeren op een wijze zooals dat heden het geval is. Hij sprak de hoop uit dat de vereenigingen succes op hun werk zullen hebben en de be- zoekers uit den vreemde een aangename her- innering zullen meedragen van het bezoek aan onze goede stad. De beer W. de Graaf te Middelburg, voor zitter van het bestuur van den Zeeuwsch- Brabantschen Tumkring van het Kon. Ned. Gymnastieloverbond, dankte voor de harte- lijke ontvangst die de vereeniging hier ten deel valt, zoowel van de zijde van het ge meentebestuur als blijkens de overgroote be- langstelling ook van de zijde der burgerij. Hij uitte voorts de hoop, dat hetgeen door de verschillende vereenigingen bij de demonistra- tlies zal worden te zien gegeven, aanleiding moge zijn, dat ook hier weer een afdeeling van den tumbond zal worden gesticht. Want het doel van dezen middag is: propaganda voor de lichamelijke opvoeding, waaraan hier nog te weinig aandacht wordt geschonken. De Voorzitter van V. V. V., de heer Ph. J. Callenfels, uitte hiema eveneens een woord van welkom tot de gasten van boven de Schelde, met een woord van dank, voor de moeite die zij zich wilden getroosten hierheen te komen. Hij hoapte, dat het voor hen een aangenamen dag zal worden. Hij dankte ook het gemeentebestuur, dat door deze ont vangst een blijk geeft van medeleven. Vervolgens werd de eerewijn aangeboden. Ondertusschen was de stoet opgesteld als volgt: Harmonie „De vereenigde werklieden", be stuur V. V. V. „Ter Neuzen Vooruit", bestuur van den Zeeuwsch-Brabantschen Tumkring, Sparta" van Bergen op Zoom, „Ons Huis" te Middelburg, Sport staalt spieren" te Kloe- tinge, ,,Uitspanning door inspanning" te Ber gen op Zoom, „De jonge Spartaan" te Bergen op Zoom, „Vlissingsche Tumvereeniging" te Vlissingen, „Afdeeling signaalblazen", „Vol- harding" te Goes, „Medioburgum" te Middel burg, „Volharding" te Souburg, „Padvinders", ,,Lichaamsontwikkeling" te Vlissingen, ,,Wil- helmina" te Middelburg, "Olympia" te Tholen, Harmonie ,,Trouw aan Kunst" te Moerbeke, „Acbilles" te Middelburg. Op de maat der marschen van de harmo- niegezelschappen of de trommels en klaroe- nen der turners, defileerde de stoet, waarvan de tumsters en turners een getal van over de 700 personen uitmaakten, voor het gemeente bestuur, dat ondertusschen plaats genomen had voor de pui van het stadhuis, en trok vervolgens door de Noordstraat, Nieuwediep- straat, Dijkstraat, Grenulaan, Vlooswijk- straat, over de Axelsche bmg en Axelsche- straat naar het sportterrein der H. B. S.. Aan den langen stoet turners, dames en heeren, meisjes en jongens, die in hunne uniforme kleedingen een kranig figuur maak- ten, viel een groote belangstelling ten deel. Die groote groepen gaven blijk, dat in de plaatsen hunner vestiging een gezond ver- eenigingsleven bestaat, voor hen die daar- voor gevoelen om te watertanden, en hetgeen zeker den wensch doet uiten, dat ook in onize streek de leiders mogen opstaan om aan der- gelijke vereenigingen het aanzien te geven, door bij de jongeren daarvoor den lust, en bij hunne ouders de belangstelling daarvoor aan te kweeken. Op het terrein gekomen, begon aanstonds de GROOTE GYMN ASTIEK-UITVOERINO welke stond onder leiding van de technische commissie, de heeren K. de Vries te Middel burg, voorzitter, Jacq Becht te Bergen op Zoom, secretaris, en J. van Tiel te Goes. Onder begeleiding van ,,De vereenigde werklieden" welks directeur hen te elfder ure had voorzien van de muzdek voor uitvoering van het Tumerslied werd begonnen met den Vaandelgroet. Vervolgens werden onder leiding van den hear K. de Vries gehouden algemeene vrije oefeningen der aspiranten. Deze hadden ter- stond de belangstelling van het in grooten getale aanwezige en nog toestroomende publiek. Daama volgde algemeene vrije oefeningen der turners, waarna de vereenigingen op ver schillende plaatsen op het ruime terrein op- traden met eigen oefeningen, al of niet aan toestellen. Er werd daarbij veel te genieten gegeven. Zoowel de vrije oefeningen, vooral die van enkele dames-afdeelingen (voornamelijk die der Vlissingsche tumsters) als hetgeen door turners aan rekstok en brug werd vertoond, gaf blijk van goede leiding en ijverig door- gevoerde oefening. Het ontbrak dan ook niet aan bijvalsbetuigingen. Tot slot kreeg men nog een zeer gewaardeerd algemeen optreden van tumsters en was de tijd voor de afmarsch aangebroken. Over deze demonstratie was maar 6en woord van algemeenen lof. Het was een pro gramma dat zonder eenige onderbreking de aandacht der vele honderden/ toeschouwers gespannen hdeld. Een dergelijke demonstratie heeft men hier Dimmer bijgewoond en reeds aanstonds rees den wensch naar een her- haling. Zij gaf blijk wat men door oefening kan verkrijgen, hoe men zichzelf daardoor staalt, maar ook wat men daardoor aan an- deren kan te genieten geven. De Tumkring heeft door hare demonstratie talloozen aan Zich verplicht. Na afloop marcheerde men met de muziek voorop langs den kortsten weg naar de Markt, waar de stoet ontbonden werd. Voor een deel der deelnemers was toen het tijd- stip van vertrek reeds daar, een ander deel kon zich nog eenigen tijd in de feestelijk ge- stemde stad verpoozen. Een deel van de Moerbeeksehe harmonie maakte van dien tijd gebruik om, musiceeren- de door de stad te trekken. Te half 8 was de harmonie „De vereenigde werklieden" onder leiding van den heer Schir- ris, weer op de Markt op post, voor het aan- vangen van een concert, dat onder overgroote belangstelling met veel succes gegeven werd. In de pauze van de harmonie werd de uit voering gegeven door de Chr. gem. zangver- eeniging „Excelsior" van Ter Neuzen en de gemengde zangvereeniging ..Crescendo" van Hoek. Ook de heer Holster had hiermede veel succes. Het was ongeveer half 10 uur, toen het concert beedndigd was. Ondertusschen dreig- de in het verre Westen een onweersbui, die reeds bezorgd deed zijn voor het laatste num- mer: het vuurwerk. Doch de bui kwam niet door en zonder eenige stoomis kon de uit voering van het laatste nummer plaats heb ben. Toen te half 11 eenige donderbussen de opening van het vuurwerk aankondigden stond eene menigte van vele duizenden op de uitgestrekte terreinen die uitzicht gaven op het deel van den Westhavendam, waar het vuurwerk was opgesteld, te verbedden wat komen zou. Het vuurwerk bestond uit een 12tal nummers, aangevuld met chineesch vuiur, lichtkogels, gekleurde vuurpijlen enz. tiet aXsteken. vorderdc een half uur, en er waren verschillende zeer mooie nummers, die over het algemeen best voldeden. Ook deze perzik smaakt naar meer: Nu begon de aftocht naar huis. Eerst toen was het waar te nemen, van welk een om- vang de menigte was die op pad was. De Zeeuwsch-Vlaamsohe tram voerde in beide ri'chtingen een groote menigte naar huis, maar ook was ontelbaar het aantal wiel- rijders dat op eigen gelegenheid de thuisreis aanvaardde. Het was voor V. V. V. en voor de bevolking van Ter Neuzen een mooie dag, een dag zoo als we die in langen tijd niet beleefden. LUXOR-THEATER. Het Luxor-Theater had in bare vertooning van gisteravond een interessante actualiteit, nl. een filmopname van de alhier Zaterdag gegeven tumdemonsfcratie. Behalve het aan boord komen van een deel der turners te Borssele, de aankomst alhier, het gemeente bestuur en het bestuur van V. V. V. werd in beeld gebracht de opmarsch der honderden turners, en was een ruim deel der opnamen gewijd aan de tumiuitvoering, aan het mu ziekgezelschap en Mekjes m het publiek. EXAMEN HOOFDAKTE. Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte de heer J. C. Kense te Oostburg. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 31 Augustus stoniden bij de arbeidsbeurs ingeschreventransport- en losse arbeiders 112; zeelieden 2; opperman 1; centrale- machinist 1; halfwas auto-monteur 1; kan- toorbediende 1; totaal 118; alzoo verminderd met 9 personen sinds 24 Augustus. COoP. SUIKERFABRIEK ZEELAND. In de Vrijdag te Goes gehouden vergadering van de Coop. Suikerfabriek Zealand, geves tigd te Bergen op Zoom, welke vergadering door een kleine 600 leden werd bijgewoond, is aangenomen met groote meerderheid het voorstel van de z.g. groep Castel om een com missie te benoemen, bestaande uit leden van het bestuur, van den raad van toezicht en van de vereeniging, om te trachten de fabriek op de meest voordeeiige wijze van de hand te doen. De bedoeling is evenwel de cooperatie voorloopig niet te liquideeren. In de commissie namen zitttog de heeren Welleman. te Krabbendijke, voorzitter der coo peratie, Van der Kuil te Haarlemmermeer en De Milliano te Oostburg, alien leden van den raad van* bestuur, Uit den raad van toezicht de heer Klompe te Wolphaartsdijk, uit de leden o.a. de heeren J. J. van Arenthals en J. le Clercq. EEN RECORDREIS. Ben zeer vlugge reis is gemaakt door het Duitsche stoomschip „H6henfels" thans alhier lossende. Het kwam 9 Augustus alhier bin nen met een lading hout, vertrok den 15den naar Leningrad en arriveerde alhier op 30 Augustus weer met een lading van 1500 vadem hout. Als men nagaat dat een der gelijke heen en terugreis in den regel 4 weken vordert, mag dit zeker als een record be schouwd worden. EEN KLEINE AVONTURIER. Een 6jarig knaapje heeft zich Vrijdagmid- dag, zonder dat het bemerkt was te Vlissin gen aan boord van de Provtociale boot be- geven, welke boot am 15.40 naar Ter Neuzen vertrok. Gedurende de reis werd de jeugdige avonturier door het personeel aangetroffen, dat bemerkte, dat de knaap ,,geheel alleen reisde", De jongen werd naar Vlissingen teruggebracht en aan de politie overgegeven, die den knaap weder onder het ouderlijk ge- zag bracht. SLUISKIL. Naar men ons uit betrouwbare bron mede- deelt. is binnen afzienbaren tijd onder de ge meente Axel nabij Sluiskil de stichting van een kunstmestfabriek te verwachten. De plannen moeten reeds to een vergevorderd stadium verkeeren. Als plaats, waar deze fabriek zal verrijzen, worden terreinen aange- geven naast de in aanbouw zijnde ammioniiak- fabriek. Met de huizenbouw ten behoeve van ingenieurs, kantoorpersoneel en verdere em ploye's dier nieuwe fabriek zal zeer spoedig een aanvang worden gemaakt. Tot dit doel werd onlangs nog een stuk grond ter grootte van 20 H.A.i aangekocht. Teekeningen zijn vervaardigd door den heer Henmink, architect te Sas van Gent, onder wiens toezicht ook de bouw zal geschieden. Later zullen tevens een groot aantal arbeiderswontogen worden gebouwd. In aanmerktog genomen, dat verder de hoofdingang van de nieuwe fabriek midden in de polder aan de Axelsche zijde zal worden aangebracht, dan bestaat de kans, dat naet- tertijd daar een geheel nieuw dorp uit den grond zal verrijzen. Deze verwachttog wordt bovendien beves- tigd door het feit, dat ook aan de ontspan- ning en de ontwikkeling van het personeel aandacht besteed zal worden. Een leeszaal, een casino, tennisbanen, en wat al niet meer staat op het programma, ja, is ten deele zelfs reeds to voorbereiding. Zoo is o.a. de bouw van het casino aange nomen door de firma Buijtendijk, die to Ter Neuzen het groote gebouw van de Z. V. T. M. heeft gezet en ook de centrale van de P. Z. E. M. bouwde. Voordat het jaar ten etode is, zal daar een groote verandertog tot stand tfljn gekomen. Van de gelegenheid tot toenten is ver- leden week door velen gebruik gemaakt. Tegen 17 kinderen, die voor de eerste maal gevacctoeerd werden, kwamen er wel een kleine 30 op, grooten en kletoen, die reeds vroeger waren ingeent. De angst voor de to ons land alom heerschende alastrim zal daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Nadat het reeds verscheidene jaren kalm is geweest to arbeiderskrtogen alhier, staan we thans naar alle waarschijnlijkheid aan den vooravond van een nieuwe loonactie op de cokesfabriek. Vorige keeren liep alle actie dood tengevolge van gebrek aan samen- werking tusschen de arbeiders-organisaties. J.l. Donderdagavond vond to de zaal „Valen- cia" van de heer A. J. de Krijger een verga dering plaats van de afdeeling Sluiskil van den modemen fabrieksarbeidersbond. Als spreker trad op de bezoldigde bestuurder, de heer Rippen, gemeenteraadslid te Breda Tegelijkertijd vergaderden de R. K. fabrieks- arbeiders to de benedenzaal van de St. Antoniusschool. In deze bijeenkomsten, welke beide goed bezocht waren, hield men besprekingen, die ten doel hadden tot betere arbeidsvoorwaar- deo op de cokesfabriek te geraken. Naar we vememen, zullen de besturen der organisaties samenkomen om een basis voor samenwerktog te vinden, waama ook nog een gecombineerde ledenvergadertog in het voor- nemen ligt. Vanwege de R, K. fabrieksarbeidersbond is een openluchtmeettog uitgeschreven tegen Zondag 8 September a.s., welke vergadering zeer waarschijnlijk door een muziekgezel schap zal opgeluisterd worden. De cokesfabriek alhiier, die in het afge- loopen jaar pas aanmerkelijk vergroot is, gaat zeer binnenkort weer een uitbreiding tegemoet. Naast de laatstgebouwde ovens wordt wederom een rij nieuwe ovens aange bracht, terwijl opnieuw een hooge kooltoren zal verrijzen als er het vorige jaar een ge bouwd is. Uiteraard zal de aanvoer van steenkolen to de toekomst evenredig stijgen, hetgeen tot een nverstelpend drukke scheepvaart aanlei ding zal geven, vooral wanneer men nagaat, dat reeds thans de kolen bijna niet aan te sleepen zijn. De laatste week was de drukte bijv. z66 groot, dat enkele Rijnkasten ten Z. van de brug geen ligplaats meer hadden en Noordelijk van de bmg gemeerd werden. SAS VAN GENT. Twee vliegen in een klap. Door toevallige omstandigheden heeft de dag van den lintjesregen, waarvan wij in deze omgeving zijn vrij gebleven, zich gekenmerkt door het aamrichten van een vreeselijk bloed- bad, waardoor honderden levens zijn verioren gegaan. Men make zioh echter niet ongerust, want er vallen geen menschenoffers te betreuren. Alleen werd er een groote slachting aange- richt ander de vette konijnen, waarvan, als men Peere den Rabbitkiller gelooven mag, wel zeker een paar wagonladtogen naar de slachtbank gevoerd werden. En wanneer Peere zoo goed een Hollaudsche onirie.rria.an waire als hij nu een nakomeltog van de oude Menapiers is, zou hem, alleen voor het feit, dat hij jaarlijks op geregelde tijden de Sassche huisvrouwen, die geen bloed kunnen zien vloeien, het nog minder zelf kun nen plengen, aan het gebruikelijke konijnen- gerecht bij den kermismaaltijd helpt, de een of andere medaille als beloontog voor den volke bewezen diensten te beurt zijn gevallen. Want voor de eerste maal sedert menschen- heugends valt Koniugtonedag dit jaar samen met de ouvarture van de Sassche kermis, die Zondag 1 September en beide volgende dagen gevierd wordt. De vooravond voor iedere kermis wordt be schouwd als en gemaakt tot inleidtog van het echte kermisgedoe. Ditmaal werden dus twee vliegen to 6en klap geslagen, aangezien tegelijkertijd als be- besluit van Koninginnedag een muzikaal con cert door het muziekgezelschap gegeven werd. Daar de groote markt op het oogenblik is togenomen door eenige kermisattracties, een paar carousseltjes, wat gebakkramen en een tentje met wat ,,kijkelrjkheden", was de kiosk thans opgeslagen op de kleine markt. Dit Klein Marktje" leent zich overigens heel goed tot het geven van een concert .Dit maal was de publieke belangstelling zelfs veel grooter dan we anders gewoon zijn. En wat het uitgevoerde programma betreft, daarover kan niet anders dan met lof gesproken wor den. Maar wie het e6n zegt, moet niet schromen ook het andere te zeggen, wanneer door zulks te doen een merkbare verbetering te be- reiken is. Welnu, er moet dan maar eens op gewezen warden, dat onze ooncerten bij gelegenheid van nationale feestdagen gegeven, naar meer- darer zienswijze niet populair genoeg zijn. Met uitzondeiring van de traditioneele natio nale liederen van Wilhelmus en Neerlandsch

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2