iiScheren PIpurol PEKDIKBKUBTE1. Feuillet on - ve rtellingen. 91MK1TSDE BXUCHTXI. HAHD1LSB1BICHTE1. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN gesp. gew. doelp. 75- v.—t. RECHTSZAKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct 1 Laxeer-Tabletten60 ct C' Zenuw-Tabletten 75 ct; Staal-Tabletten90eti Maag-tabletten75 ct GRANAAT ONDER DE KLAVER. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. SCHEEP V AARTBEWEGING. geen stukgaan en pijn meer en ook geen naschrijnen der huid, als men voor het in- zeepen de huid even inwrijft met slechts een weinig '•r.m wJ Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. gjj Apoth. en Drogistcn. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. verandering van den uitslag tengevolge heb- ben. De eindstand luidt dus: Rapide Seolto I T. S. C. Seolto n DQ n> •a 3 6 5 1 17-4 11 6 3 2 1 32-8 8 6 1 2 3 7-18 4 6 1 5 4-30 1 DE MOORDAANSLAG IN PARK ZORGVLIET TE DEN HAAG. Voor de Haagsche rechtbanfc heeft Woens- dag terecht gestaan de 20-jarige A. C. J. S. M. O. die C., terzake dat hij te 's-Oravenhage in den avond van 13 Mei 1929 na te voren in kal-m overleg en rijp beraad het besluit heeft genomen om A. J. J. M. B., van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, ter uitvoering van dat besluit drie revolverschoten op haar heeft gelostdoor een waarvan zij zoo werd getroffen, dat zij aan de gevolgen daarvan binnen enkele oogen- blikken overfeed. Verdachte bekend'e* dien avond met het meisje te hebben geloopen en een revolver bij zich te hebben gedragen. Hii had in haar oogen, gedurende het gesprek, dat zij toen voerden, iets gezien, dat hem pijn deed. Of hij daarop de revolver heeft getrokken en daarmee heeft geschoten, weet verdachte niet, hetgeen de president jhr. mr. Feith, zeer eigenaardig vindt. Als eerste getuige wordt gehoord commis- saris Kramer, die verklaart, dat hij verdachte des nachts om 2 uur na het gebeurde voor het eerst heeft verhoord. Verdachte kwam toen zeer ontdaan en gebroken binnen. Hij heeft toen gevraagd: „Hoe is het met haar?" waarop getuige heeft geantwoord, dat het meisje dood was. Verdachte heeft toen ge- zegd: „Dan heb ik het mooiste in miin leven vemietigd". Een geregeld verhaal heeft ver dachte met kunnen doen. Zijn verhaal werd telkens door snikken onderbroken. Getuige heeft den indruk gekregen, dat verdachte uit jalouzie heeft gehandeld. Daarna wordt als deskundige gehoord, dr. Rochet, die het lijk heeft geschouwd en daar- over mededeelingen doet. De volgende deskundige dr. Scholten heeft verdachte onderzocht, en is in zijn rapport tot de conclusie gekomen, dat verdachte wel ver- antwoordelijk moet worden gesteld voor ziin daad. Echter komt dr. Scholten wel tot een verminderde toerekenbaarheid voor verdachte, in dien zin, dat hij moet worden beschouwd als een psychopaat. Tenslotte worden aan verdachte nog eenige vragen gesteld: De officier van justitie neemt daarna requi- sitoir. Spreker vangt aan met een woord van innig medelijden met de familie van het ver- moorde meisje. Ook gaat ons medelijden al- dus spreker, echter uit naar de familie van verdachte en naar verdachte zelf. Wat de zaak zelve betreft, merkt spreker op, dat de verhouding tusschen beide jongelui in den beginne zeer goed was. Van een ver- loving was echter in het geheel geen sprake. Wel vond het meisje verdachte aardig, maar in het najaar van 1928 kwam in hun verhou ding een geheele verandering en heeft het meisje herhaaldelijk pogingen gedaan om van hem af te komen, en toen kwam de nood- lottige avond. Toen hij om 8 uur met haar sprak, heeft verdachte gehoord, dat het meisje niets meer met hem te maken wilde hebben. Hij is daarop naar huis gegaan om zijn revol ver, die hij in Parijs had gekocht, te halen. Na eenige uren is toen het noodlottige ge- schied, nadat verdachte het meisje uit de kerk had opgewacht, en haar zusje had gevraagd om even door te loopen. Bij den rechter-commissaris heeft verdachte den volgenden dag verklaard, dat de uitdruk- king in haar oogen hem tot jalouzie heeft gebracht en dat hij toen in een toestand van razemij zijn revolver heeft getrokken. Hij zou echter alleen de bedoeling hebben gehad, haar te treffen, niet om haar te dooden. De voorbedachten raad laat spreker varen en hij vraagt hiervan vrijspraak. De zaak wordt er echter niet ander door, want de op- zet, om het meisje te dooden, was er volgens spreker op het oogenblik bij verdachte wel. Wat nu de persoon van verdachte betreft, heb ben we hier te doen met iemand, die wel ver- antwoordelijk kan worden gesteld voor zijn daden, zij het dan ook met een eenigszins ver minderde toerekenbaarheid. Spreker concludeert ten slotte tot schuldig- verklaring van verdachte aan doodslag. In "net belang van de maatschappij is het nood- zakelijk, dat verdachte voor langen tijd wordt opgeborgen. Wel is waar kunnen we eenige clementie gebruiken met het oog op de jeugd van ver dachte, op zijn bianco verleden en op zijn aan- leg. Maar ook hebben wij rekening te houden met onzen plicht jegens de maatschappij en daarom vraagt spreker veroordeeling tot een gevangenissfraf van 8 jaar. De verdediger mr. Rolandus Hagedoom pleitte wanneer de rechtbank schuld zou aan- nemen een geringe straf en plaatsing bij een bijzondere gevangenis. ZONDAG 1 SEPTEMBER 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. Wegeling, van 's Heerenhoek. Sluiskil. 9Vn u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9^4 u. en 2V2 u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9Vz u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2Yz u., Ds. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., leesdienst. Axel. 9% en IVz u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van INeerbos. R.K. Kerkdiensten te Per Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en If uur. 's Namiddags om 2ti uur Lof. Ulvenbout, 26 Augustus 1929. Menier, Wa-d-'n schoon wirke, wa-d-'n kollesaal wirke! As ge deuzen tijd goei weer bet, amico, dan is 't 'n dubbel genot! As 'n laauw bad, zoo val-d-oew d'n asem van de na- tuur op oew bot- ten. De lekkere milde locbt spoel- d-om oew benen en deur oew lon- gen da-d-'t is, of z'oew beelemaal opnimt in d'r zacbte, moliige ermen en da ge d'ren locbten, wolkigen parfuum in oew neus vuult kriebelen. Dan vuul-d-oew eigen worren iyk 'n blaaike van de boomen waar 't zonneke dwars deur- hemen scbrjnt, z66, da ge ',t nervengeraamte as 'n frjn kaantwerkske teugen 't licbt ziet teekenen; da ge't licbt en d'n daauw en alles wat er zoo goed vein* is, deur z'n zielitje benen ziet drenken Da-ge 't slijm tusscben de okseltjes van 't gewas uit ziet sieperen. Ja, amico, 't is zeldzaam wirke! Om iets baldadigs te doen. Om platte kiedelsteenen over de Mark te zeilen dat ze drie, vier keeren van 't water optitsen as veugels die over 't oppervlak scbeeren. En laat ik 't oew maar eerlijk zeggen: keb 't gedaan ok. Mee d'n kleinen Drd, giesteren. Ja, die is ok weer ier, dieen ridder. Dre den verver is mee beel z'n emmen-en- houwen, da's z'n vrouw (Lewiese) d'n kleine Drd, Truike en Bart, die opgroeit as kool, en z'n verfdoos, veur 'n paar weken bij ons. Zoveul as mee vakansie; uit Amster dam over. A1 'n heel huishouwen bee-t-ie by mekaren gekwast, dieen Drd van me. Eerst kwam ie olleenig, toen mee z'n meske, toen wier ze z'n vrouw, toen d'n kleine Drd en nouw is't zaakje al uitgedijd tot vijf man. Toen 'k ze oplaaide op m'n sjees, toen zee ik al teugen 'm: ,,Sjonge-sjonge, Dr6, m'n sjees wordt laankzamerbaand te kleln om jou van de statie te halen." En Wleske lachtte-n-is mee trots, da zag 'k wel. Ze waren 'n bietje laat in 't jaar gekomen, want bg bad 'n hekspesisie van z'n schilde- rgen g'ouwen en die moes eerst veurby zyn. Veul verkocht had ie nie ,maar 't was 'n goeie reclame veur z'nen naam zee-t-ie. Waar g'anders nog gin kwaje segaar voor koopen kunt, maar ollee, 'nen mensch z'n lust is 'nen mensch z'n leven. Hoe ze deur den tyd scharrelen da snapte nie. Hoe dan ok, ze komen er en aan d'n kleinen Dre te zien, groeien die brakken op as biggen. Acbt jaren is ie nouw, maar 'nen beest, 'nen beest, d'r is gin huis mee'm te bouwen. Iederen mergen gaat ie mee mit d'n g-ruimte- wagel. Ieveraans belt ie aan en hy wit me persies te vertellen of ik 'r nuuwe klaanten bij gekregen eb of ouwe verloren. Da-d-ont- bouwt ie net zoo goed as ikzelvers en 't is of ie beel 't jaar in Amsterdam leeft mee z'n hartje-n-in Ulvenbout. As ie deur de wei kan duikelen, de koeien aan d'm stdert trekken; de verkens temp- teeren da za's gekken deur de hokken loopen te knorren; of as ze leggen te soesen ze mee 'n strooike in d'r neusgaten friemelen dan 16Sfl ie. Meewerken op d'n akker is z'n lust en z'n leven. En bezien plukken? In 'n oogenblikske hee-t-ie 'n benneke vol en dan motte nog nie vragen wat er allemaal in z'n bukske terecbte komt. Maar af-en-aanrijen op de k£6r mee d'n bles ,da-d-is 'n fiest veur'm! Dan staat ie as 'nen groote mee de zweep in z'n kleine, steu- vige kniisjes te klappen dat de zweep nouw en dan in de takken van de boomen biyft baken, langs d'n weg. En as ie 's aves tbuiskomt van d'n akker, dan ziet ie d'r uit, amico, as 'nen scboorsteen- veger. Want as ie toevallig mee z'n scboon- gewasschen ketoenen pakske in de wei dui- kelt, of dat ie tot z'nen nek in 'nen vuilen sloot stapt, 't lopt 'm allemaal letterlijk kou langs z'n broekske. Z'n stopwoord is: ,,'t droogt wel op!" 't Is 'nen sloeber, maar ge lacht oew eigen krom as ge 'm lot begaan. Giesteren, mee d'n Zondag, ben 'k mee 'm opgetrokken deur de bosscben en over de heien. Dr6 zat ergens te verven en Wieske bleef bij Trui aan d'n koffiepot zitten keuvelen na d'n eten. 'k Zee: ,,nouw, dan gaai ik mee d'n kleinen Drd, waant ik kan mee zuk weer nie op 'nen stoel blijven plakken". En in 'n secondeke sting ie naast me en zee: ,,ik ben klaar, opa". Deur de akkers zijn me de bosscben in- gegaan en toen me 'n uurke geloopen hadden, toen stingen we aan d'n raand vain d'bel. Hij lopt net as 'n bondje. Veur oew, achter oew, dan blijft ie weer staan, komt dan weer aangerend en zit mee 'nen fikschen sprong in oewen nek, kortom, bij lopt d'n zeifden weg persies drie keeren teugen ik 66ns! Hier bleef ik effen staan om m'n pyp veur d'n dag te halen. Net ha'k ze uitgekrabt en mee 'n sprietje deurgestoken, waant kad ecbt trek in 'n lekker friscb pepke, toen 'k ineens heurde naast me: „dat droogt wel op ee, opa?" Amico ,ik docbt da'k brook! Van d'n prins gin kwaad wetende, stak ik d'n braand in m'n pijp en keek toen schuins over m'n haanden naar benejen naar m'n kleinzeuntje, Dr6 III. Z'nen kop 'n bietje scbuin, 'n paar oogen d'rin as van 'nen engel van onscbuld, z'n 6rmen recht wijd uitgespreid, liep 'm't water in z'nen nek uit uit z'n broekspijpen. Toen 'k uitgelachen was, zee ik: ,,Ja, Dr6, opdrogen zal 't wel, daar ben 'k niks bang veur, maar waar kom de gy vandaan? ,,Uit die sloot", wees ie, „was breejer als ik dacbt, zieje. „G'ad best kunnen verdrinken," schrok ik toen". „Hak u wel geroepen, opa", stelde- n-ie me grust. ,,Kom, maar gauw mee," zee ik en ik nam 'm aan 'n baandje en rende mee 'm de hei op. Keb 'm z'n eigen uit laten kleejen heelemaal, em toen z'n spullen uitgewrongen tot z'n kou- sen toe. „Ziezoo", zee ik teugen 'm, „nouw magde 'n uur achter mekare ieverans inrollen em insprimgen onder 't zonneke over de bei. Ik rook ier m'n pepke onderwyie en zal oew goed zoo nouw en dan omkeeren, dan droogt 't wel op", 't Is ier 'n echt parredijs en zooas gy er nouw inlopt, zoo is Adam ok begonnen in z'nen tijd." Hy was onder d'n indruk van die groots ruimte. ,,0, opa," riep ie mee groote oogem, z'n bad was ie allaank vergeten en dat ie in z'n bloote basje rond moest loopen vond ie 'n genot, ,,o, opa, net de zee! 'n Zee van bloempjes." En pats, daar mokte-n-ie 'nen duik tusscben 'nen heuvel dophei, da'k 'm niemeer zag. Maar gaauw kwam ie te veurschijn, mee 'n gezicht van: da val teugen. Z'n basje zat vol rooie schrammekes en bedenkelijk sting ie er naar te kijken. „Dat droogt wel op," lachtte n-ik en roets daar vloog ie de hei, de prachtige hei over, as 'nen kleine wilde. Wa-d-is de Brabaantsche bei toch wonder- scboon, amico! Purper, eenen plas purper, zoover as oew oog zien kan. Hier en daar stikt 'r 'n torentje-n-op van donkergrunen mast, da z'n eigem teugen de locbt as 'n sielewetje afteekent. As er dan 'n win dek e komt geroosen over dieen p66rsen oceaan, dan is 't of ie golft. Dan buigen de dunnen twijgskes waar d'n dopbei aan- bangt, allemaal dpenneer mee zacht gerauscb en dan spoeien de zware bosch-en-heigeuren om oew benen. Dan lijken de lage heuveltjes mee de gele plakaten heizand as golven mee schuim en as de zonnestralen dan teugen 't scberpe, blinkende zand aanketsen, dan sprin- gem er de vonkskes af. De bei bij ons is schoon, amico. As 'nen hemel. En teliekens veraandert ze van kleur. Leet er weer 'nen aanderen gloed over van 'n diepe kleur die ge nie noemen kunt, tot brons toe, diikkels! Eln dan die misterejeuse stilte't Is of er allemaal gefluisterd wordt. Of 'r onzichf- bare elfkes daansen in groote sluiers, die ge nouw em dan efkens deur de zonnestralen ziet. Sluiers van gouwen sterrekes, zoo klein as speldenknobbekes, die in slierten over de bei deinem. Sluiers van zulverig gaas ontstaan uit 'n wolkske van m'n pepke, da dunner en dunner wegsliert in grooter en grooter gewolk om eindielijk opgezogen te worren deur de wije locbten. Laangs 'n party-ke mast flitsen zon nestralen op de maat van 't windeke en dan is 't of ze de maat slaan mee 'nen grooten, deurzicbtig-gouwen stok. En as ge zoo dan deur oew ooghorkes te droomen zit op die oneindige hei, waarop zoo- vernl en niks gebeurt, dan schieten 'r mee wiekgeraas 'n paar zwarte veiugels deur de locht, die oew uit oew gedroom balen. Weg zyn de elven, ingetrokken d'r sluiers en wie- ken en as koper wordt de bei. 't Zonneke gat dan verzinken achter 'n rooie, 'n purper- gloeiende streep, waar de bei in vervloeit. Toen vuulde-n-ik veur 't eerst even de een- zaambeid, maar as 'n engeltje da vliegen kwam uit die purperen bemelpoort, die van 't goud te stralen sting in daverende pracbt, kwam daar d'n kleine, nakende Dr6 aange- remd, springende en duikelende over de heu veltjes mee z'n ermen vol van heiblommekes en de ondergaande zon bescheen z'n vleezig basje of 't rood wier deurgelicbt. 'n Prentje, amico, 'n praeht van 'n prentje. ,,'k Heb 'n haak in m'n broek, opa", lachte- n-ie en bij wees op 'n schram in z'n billekes. „Droog wel op", zee ik, en d'n bengel scha- terde dat er 'nen zwerm veugels van dpvloog. Z'n spullen waren natuuriyk kurkdroog geworren onderwyie en toen ie gereed was zag ie eruitom op te schieten. ,,Kun je 'r nog wat van zien, opa?" vroeg ie en bij ging zoo mooi in de houding staan as ie kon. Ik bekeek 'm 's goed, mee 'n gezicbt of ik 't meende, liet 'm z'n eigen omdraaien, scbupte-n-'m toen veu| z'n billen en zee: „me gaan!" „Wa zegde nouw van de bei, Dr6?" vroeg 'k'm. „Mooier als Santfoort," zee-t-ie beslist, „veel mooier! En net zoo groat!" ,,Zoude bier nie willen wonen, veur alty „Ikke wel opa, maar 't mag nie!" „Van wie mag da nie?" ,,Van vader. Keb t al eens gevraagd ziet u en vader heeft gezeid: nee, anders groeit er 'n boer uit je, zei-ie, en ik zal probeeren 'n mensch van je te maken!" Zooda 'k meteen wiest boe de verver over z'n vader docbt, amico. Mee donker kwammen me tbuis. Dr6 ruukte naar de hei en achter mekaar smeerde- n-ie 'm naar 't opkamerke en kwam in z'nen hansjop weer binnen, mee 'n knipogske naar mijn toe. „Vader!" riep Dr6 HI naar Dr6 II, ,,mag ik nouw hier blijven wonen bij opa?" „Neen", zee Dr6 beslist. ,,Neee ma.nneke", zee ik, „anders groeit 'r 'nen boer uit oew en jouwen piepa wil 'nen mensch von oew maken!" Dre trok aan z'n sigaar da'k 'm niemeer zitten zag en Wieske kleurde. ,,En nouw naar bed", commedeerde Dr6 na 'n oogenblikske en Dr6 III gong... na 'n uur! Amico, ik sohei d'r af. Dieen brak verveel 't dubbel6ndwars, da gekalk van me en al 'n paar keer hee-t-ie gevraagd of ik er n6g nie ,,gegroet Dr6" onder kon zetten en mee groote letters, dan was 't papier gauw vol, zee-t-ie. Veul groeten van Trui dus, 'n saluutje van d'n kleinen Adam en gin borke minder van oewen toe a voe DR6. BEKNELD GERAAKT. Dinsdagmiddag is in Staatsmijn Hendrik een bouwer bekneld geraakt tusschen een liftkooi en den weg van een opbraak. De man was onmiddellijk dood. Hij was Duit- scher van geboorte en 42 jaar oud. OVERREDEN. Dinsdaigavond is een 5-jarig meisje, toen het den Groningerstraatweg te Leeuwarden wilde oversteken, door een auto overreden. Eenige uren later is het kind gestorven. AAN GEREDEN Het vierjarig dochtertje van den heer D. uit Vogelenzang, dat Dinsdagmiddag wilde oversteken om aan de overzyde van den weg bramen te zoeken, is daarbij door de fietsen- de mej. R. aangereden. Aanvankeiyk liet bet ongeluk zioh niet emstig aanzien. 's Avonds, toen het kind plotseling een bloedspuwing kreeg, is de toestand zoo verergerd, dat de ontboden arts, die een schedelbreuk consta- teerde, onmiddellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Des nachts is het meisje daar overleden. ONTVLUCHTING UIT HET PSYC.HOPATENGESTICHT TE LEIDEN. Zondagavond tusschen acht en negen uur is de 19jarige M. H. L., verpleegde in het Rijks- asyl voor psychopaten te Leiden, ontsnapt. Hij liep den nabijgelegen spoorbaan op en klom in een seinpaal. Toen de bewakers hem sommeerden naar beneden te komen, be- stookte hij hen met een lantaarn, met ijzers, stangen enz., die hij naar beneden wierp,. De brandweer werd gewaarschuwd, daar men wilde trachten hem met een waterstraal te dwingen, naar beneden te komen. Nog voor- dat de ibranidspuit ter plaatse was, kwam hij naar omlaag. Hij is naar het asyl terugge- bracht. De trein, die van Utrecht kwam heeft eenige vertraging door een en ander onder- vonden. .Maandagmorgen is wederom een verpleegde uit het Pisychopaten-asyl ontsnapt. De man is naar het in de nabijiheid gelegen woon- wagenkamp gewandeld. Men heeft hem daar vastgehouden totdat hij kon worden terugge- bracht. VERDRONKEN. Aan het Scheveningsche stranid ter hoogte van den Vuurtoren is Woensdagavond om- streeks half zes een 16-jarig meisje, G. B. wonende in de Rochussenstraat bij het baden in zee verdronken. Geruimen tijd heeft een geneesheer van den Geneeskundigen Dienst nog gepoogd de levensgeesten op te wekken hetgeen evenwel niet mocht haten. MEISJE VERBRAND. Woensdagmiddag ontstond in de auto- garage van den heer Ekeris te Zeist kort- sluiting, tengevolge waarvan een auto in brand vloog. Het vuiur greep zoo snel om zich heen, dat ook het dochtertje van den garagehouder in brand geraakte. Deeriijk verbrand werd zij in het ziekenhuis opgeno- men. De vader bekwam minder ernstige ■brandwonden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ IN EEN REGENPUT. Aan den Amsteldijk Noord te Nieuwer- Ajmstel is op een boerderytje een volledig distilleertoestel in beslag genomen. Het toe- stel was verborgen in een regenput. PARACHUTISTS VERONGELUKT. Bij een. vliegdemomstratie in Hartmanns- dorf is de parachutiste Ema Kroebl, die reeds eenige malen den stouten sprong gewaagd had, verongelukt. Waarschy'nlijk is bet on geluk te wijten aan niet ontplooien van bet valscberm op 350 M. hoogte. EEN JACHTONGELUK. Naar bet B. T. A. uit Bilbao meldt, is In den loop van een jachtpartij, welke gehouden werd op bet landgoed waar ex-keizerin Zita woont, een ongeluk gebeurd. Haar zoontje Felix n.l. heeft door een geweerschot, dat plotseling afging, graaf Delagewsil zeer em stig gewond. KINDERVERLAMMING IN DE KEMPEN. Sedert eenigen tyd worden vry talrijke gevallen van kinderverlamming in de Ant- werpsche polders en Kempen geconstateerd. Er bestaan tbans ook baarden van besmet- ting in de steden, o.m. te Lier en te Tumhout maar de meeste gevallen kwamen tot dusver voor te Kapellen, Eekeren, Hoboken, Bras- schaat en Boom. DROEVIG ONGEVAE. In de nabijheid van Detroit, is een vliegtuig omlaaggestort, waarby de piloot gedood en de passagier emstig gewond werd. Op den weg naar het ziekenhuis kwam de auto met den verwonde met een andere auto in botsing, waarbij de zwaar verwonde passagier gedood werd en vier personen ernstige verwondingen opliepen. INBRAAK IN DE LORETTO-KEiRK TE PRAAG. In de Loretto-kerk te Praag is Maandag nacht een brutale inbraak gepleegd, waarbij den roovers vele voorwerpen van waarde in handen zyn gevallen. Uit de sacristi werden drie zilveren, zwaar vergulde kelken, een gouden monstrans, een met edelgesteenten bezet crucifix en een ongeveer dertig centi meter lang verguld kmis gestolen. Voor het opsporen van een met edelgesteenten bezetten kelk, heeft men een tweeduizend kronen en voor opsporing van een met monogram voor- zienen steen alleen duizend kronen belooning uitgeloofd. Ook eenige jaren geleden zyn uit de schatkamer van de Loretto-kerk vele kost- bare voorwerpen gestolen. GROOTE BRAND IN DE NIEUWE VISCHHAL TE HULL. Door tot nog toe onbekende oorzaak is in de pas voltooide visschhal te Hull een brand uitgebroken, die in korten tyd reusachtige afmetingen aannam. Byna de geheele markt werd vemield. De loskade, zeven nieuwe stoomtrawlers, 200 kantoorlokalen van viscb- handelaren en 150 wagons voor vischvervoer verbrandden volkomen, terwyi bovendien een groote hoeveelheid emballage verloren ging. De trawlers waren eerst Zaterdagavond met groote vangst temggekeerd en lagen aan de loskade- gemeerd. Op een enkele wacht na had de bemanning zich naar huis begeven. De brandweer, die door arbeiders en visschers werd bijgestaan kon slechts met moeite bet vuur meester worden. De scbade wordt ge- schat op 40.00Q pond sterling. Men vreest, dat de brand groote werkloosheid ten gevolge zal hebben. ONTIJDIG OPGESTEGEN. Een eigenaardig ongeluk is Zondag by bet circus Sarrasani te Regensburg gebeurd. Op het terrein voor de tenten was men bezig een luchtballon te vuilen, waarmee voor bet cir cus reclame zou worden gemaakt. De ballon schoot los, een der leden van het gezelscbap poogde hem nog te houden, maar was niet sterk genoeg en werd door de ballon mee- gesleurd. Men zag hoe de man, die zijn tegen- woordigheid van geest niet verloor, nog poog de de veiligbeidsklep te openen om het gas te laten ontsnappen, maar daarin slaagde bij niet. Toen de ballon zich op een hoogte van honderd meter bevond, kon hij zich niet lan- ger vasthouden, hij stortte omlaag en viel door het zeil van een der tenten. In bewus- teloozen toestand bleef hij liggen. Zijn toe stand is uiterst zorgwekkend. SKOPIJ OVERSTROOMD. De stacl Skopij is Zondagmiddag door een ontzettende wolkbreuk geteisterd. De zij- rivieren van de Wardar traden als gevolg van den geweldigen regenval plotseling buiten de oevers en overstroomden de benedenstad, waar zich de bouwvallige Turksche wijk be vindt. Volgens de eerste berichten moeten in deze wijk 800 leemen huizen zijn ingestort, terwijl 50 personen meest kinderen en ouden van dagen verdronken moeten zijn. De stad Serajewo werd eveneens door een wolkbreuk bezocbt. Het water stroomde uit de hooger gelegen wijken naar de lagere dee- len der stad, waar tien personen verdronken. De materieele schade is zeer groot. Bij de overstrooming te Skopij blijken meer dan 1000 leemen huizen te zijn ingestort. Dtuizenden personen zijn dientengevolge dak- loos geworden. Volgens officieele berichten zouden bii de ramp geen dooden te betreuren zijn. In par- ticuliere berichten wordt echter volgehouden dat inderdaad 50 menschen zijn verdronken. De materieele schade wordt op 10 millioen BSLi Bij Apoth. en Drogisten dinar geschat. Het verkeer in de stad kan nog slechts met behulp van bootjes geschie- den. AUTO-ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Een vreeselijk auto-ongeluk waarbij vier personen om het leven zijn gekomen, is bii Wintermoor in Luneberg, op een onbewaak- ten overweg gebeurd. De auto van dr. Brinkman, arts te Soltau, werd door den trein gegrepen en vernield. De vrouw van dr. Brinkman, haar zuster met kind en de chauffeur werden op slag gedood, dr. Brinkman is in gevaariyken toestand in het ziekenhuis te Soltau opgenomen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ BUIR. Het aantal personen, dat bij het spoorweg- ongeluk te Buir om het leven is gekomen, is tot 13 gestegen. Onder de vemielde wagons heeft men Maandag nog vier dooden gevonden. Het is zoo goed als zeker dat de machinist met een grooteren snelheid dan verantwoord was, gereden en daardoor de ramp veroor- zaakt heeft. VERDRONKEN BIJ HET REDDEN VAN ZIJN KINDEREN. Toen de koopman Wilhelm Schultke in de nabyheid van de EJbehrug van Wittenberg met zijn kinderen op een ondiepe plek aan het Baden was, raakten zijn achtjarige dochter en een elfjarige zoon, die zijn zusje te hulp wilde komen, in de strooming en dreven naar het midden der rivier. Het gelukte den vader de beide kinderen te grijpen en tot dicht bii den oever te brengen; toen werd hij evenwel door een hartverlamming getroffen. De twee kinderen kond'en gered worden; de man laat acht kinderen na. Te Czeitsj, een plaats bij Goedsjna, was een landbouwer met leden van zijn gezin en een anbeider bezig een voer klaver, dat hij pas gemaaid had, te lossen, toen plotseling een granaat, die blijkbaar op het land had gele gen en bij het maaien tusschen de klavers was blijven zitten, op den grond viel. Een ontploffing volgde; de arbeider en twee doch- ters van den boer werden onmiddellijk ge dood, terwijl de boerin en een andere dochter, alsmede nog een arbeider zwaar gewond wer den. In het ziekenhuis overleden kort na het transport twee der gewonden; de toestand van de boerin is zorgwekkend. Een onderzoek wees uit, dat kort geleden op het klaverveld artillerie-oefeningen hadden plaats gehad. COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 28 Aug. 1929. Stoofperen 3.53.9 ct.; Clapp's 10.111 ct.; Zaaiuien 3 ct.; Zilveruien 1.74.1 ct.; Marbe- lanen 3.14.1 ot.; Ferzikappels 5.2 ct.; Was- hingtonpruimen 31.134.9 ct.; Tomaten 14.5 21 ct.; Precose de trevoux 12.5 ct.; Snijboo- nen 20.6 ct.; Bergamotten 55.2 ct.; Boontjes 10616.5 ct.; Kriekperen 6.7 ct.; Jutten 11.3 ct.; Augurken (kl.) 26.7 ct.; Augurken (gr.) 8.4-17.5 ct.; AJbrikozen 31.8 ct.; Kerstwick 2.35.1 ct.; Blauwe Eierpruimen 1021.1 ct.; Princepruimen 5.8 ct.; Callebout 2.35.5 ct.; Eierpruimen 29.930.1 ct.; Kroetappels 9.6 ct.; Docter Jules Goyot 12.1 ct.; Madeleinen 4 ct.; Zomerparadijs 9.7 ct.; per K.G. Meloenen 3140 ct.; Komkommers 1.8 ct.; per stuk. Kropsalade 1.5 ct. per krop. Wontelen 2.4 ct. per bos. Bloemen 3.17.7 ct. per bouquet. s.s. HELENA van East London naar Duin- kerken pass. 22 dezer Kaap de Goede Hoop, s.s. MAGDALEN A in lossimg te Barry Dock, s.s. TERNEUZEN vertrok 29 dezer van Gent naar Kemi. Voor Ter Neuzen: 29 Aug. Zweedsch s.s. FRAM, 2103, hout, Archangel. Van Gent—Ter Neuzen: 28 Aug. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Van Sluiskil: 28 Aug. Eng. s.s. HEB- BURN, 1685, ledig, Tyne Voor Sas van Gent: 29 Aug. Deensch s.s. SKJOLD, 792, gemengd, Antwerpen. Van Sas van Gent: 28 Aug. Ital. s.s. FRANCESCO PAPALE, 1736, ledig, Ant werpen. 29 Aug. Fransch s.s. DIONEE, 1586, ledig, Cardiff. Voor Gent: 28 Aug. Eng. s.s. WAYPARK, 837, kolen, Immingham; Zweedsch s.s. OS- WIN, 741, bout, Kotka; Eng. s.s. BURN- HOPE, 2383, fosfaat, Sfax; Eng. s.s. CAM- BERWAY, 406, kolen, Cardiff; Eng. s.s. MARSDEN, 1691, kolen, Methil; Eng. s.s. GWENTLAND ,1090, ledig, Zeebrugge. 29 Aug. Eng. s.s. SLATELAND, 237, led., Rouaan; Eng. s.s. CITY OF DUBLIN, 667, stukg., Antwerpen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506 stukg., Leitb; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Zweedsch s.s. EROS, 281, kolen Danzig; Ital. s.s. PASQUA, 2665, pyr., Huelva; Eng. s.s. BRAEDALE, 161, ledig, Shoreham; Eng. s.s. IPSWICH TRADER, 201, ledig, KingslynnEng. s.s. PYLADES, 294, kolen, Goole; Eng. s.s. GWENTGATE, 887, ledig, Brugg; Lett. s.s. LIDUMS, 1680, hout en vlas, Riga; Eng. s.s. WHARFE, 387, stukg., Goole. Van Gent: 28 Aug. Eng. s.s. MOID ART, 757, ledig, Immingham; Eng. s.s. TRENT- WOOD, 369, ijzer, Middlesborough; Eng. s.s. PORTWOOD, 1281, ledig, Tyne; Fransch s.s. SAINT ENOGAT, 1277, led., R'dam; Deensch s.s. CYRIL, 1267, ledig, Hull; Eng. s.s. HULL, 451, stukg., Hull; Duitscb s.s. HELMWIGE, 660, ledig, Amsterdam; Zweedsch s.s. RUB- FRIED, 524, ledig, R'dam;. 29 Aug. Duitscb s.s. ERIKA SCHUNE- MANN, 722, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. ALICE M. CRAIG, 378, ijzer, Port Talbot; Lett. s.s. LETLAND, 724, ledig, R'dam; Deensch s.s. YRSA, 489, fosfaat, Bjorko; Eng. ss. CAMBERWAY, 406, fosfaat, Sunder land; Eng. s.s. MARSDEN, 1691, ledig, New- Castle; Eng. s,s. EGRET, 691, stukg., Glas gow; Noorsch s.s. JERNLAND, 756, ledig, Blyth- Nederl. s.s. TERNEUZEN, 1482, ledig, Kemi;' Eng. s.s. NORTHFIELD, 340, fosfaat, Garston.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6