AI.GEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. sss.vs.'s.''f%iLA5srH.1 Meer en betere Eieren Flora's Hoenderbeschuit Tweeds Blad. No. 8419. VRIJD \G 30 AUGUSTUS 1929. 69e JAARGANG. BUITKBLAl* Fa A. v. OVERBEEKE-LEUNIS 8P01T. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. TER NEUZEN. EEN BROODLOOZE DAG. TENTOONSTELLING VAN BLOEMEN, PLANTEN, FRUIT EN GROENTEN. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. DE HAAGSCHE CONFERENTIE ZOU DAN NU TOCH GESLAAGD ZIJN. In strijd met de aanvankelijke verwachting had de nacht van Dinsdag nog niet de beslis- sing gebracht, aangezien de Duitsche afge- vaardigden nog niet zoo terstond bereid ble- ken den wissel dien men voor hen had gereed- gemaakt te accepteeren. Er zijn na Dinsdagnaoht nog oagenblikken gekomen waarop men vermoedde, dat de con- ferentie zou stranden. De schuldeischers van Duitschland hebben ten slotte een situatie geschapen, waardoor op Duitschland de ver- antwoordelijkiheid voor mislukking der confe- remtie zou gevallen zijn, welke verantwoor- ding de afgevaardigden van dat land moeilijk op zich konden laden. Tegenover de finan- cieele verplichtingen die men nog van Duitschland vorderde hebben hare afgevaar- digden echter politieke voordeelen weten te bereiken, en na 3 V|> week confereeren is dan gisteravond de blijde ontknooping gevolgd. Biijkens het gisteravond uitgegeven offi- cieele communique is volledig accoord bereikt op all® punten en een commissie van redactie samengesteld voor de voorbereidtng der nood- zakelijke overeenkomsten. Hedenmorgen zou in de zittingszaal der Eerste Kamer een bijeemkomst worden gehou- den ter uitwisseling van de nota's tusschen de delegaties der bezettende mogendheden en Duitschland over de uitvoering van het rapport der politieke commissie, strekkende tot vervroegde ontruiming. Om 11 uur zou daarna de financieele commissie vergaderen, die de technische regeling moet uitwerken en men hoopte, dat deze z66 vlug zou klaar zijn, dat morgen een algemeene vergadering der commissie zou mogelijk zijn, waarin dan de eerste phase der werkzaamheden zou zijn beeindiigd. Wellicht komt men later terug voor de definitieve onderteekening, als de betrokken mogendheden de overeenkomst hebben ge- ratificeerd. DE OPVATTING TE BERLIJN. Duitschland moet het loodje leggen. Volgens een Berlijnsch nieuwsagentschap Italie garandeert, dat de Italiaansche spoor- wegen jaarlijks een miilioen ton Engelsche kolen zullen koopen voor een periode van drie jaar. De berekening van de waarde van dit aan- bod loopt uiteen tusschen 75 pet. en 80 pet. van de Engelsche eischen, doch in ieder geval is zeker, dat deze voor een belangrijg deel zijn ingewiliigd, wat ten slotte ongetwijfeld als een diplomatiek succes voor Snowden en Graham mag worden aangemerkt. Het voornaamste bezwaar tegen dit accoord is voorloopig nog, dat de Duitschers er liun toestemmang toe rnoeten geven, daar zij er ook financieel bij zijn betrokken. Er was dus gisteren nog een ruilhandel met de Duitschers gaanide, waarbij politieke voordeelen tegen fi nancieele concessies moesten worden opgewo- gen. Nu men echter zoover gevorderd is, zal men het ocik hiermee wel klaarspelen, al is de verwachting, dat heden reeds de sluitings- vergadering gehouden zou kunnen worden, misschien wel wat erg optimistisch. een hebben de berichten over de Dinsdagnaoht tusschen de schuldeischersstaten tot stand ge komen overeenkomst in politieke kringen te Berlijn levendigende bezorgdheid gewekt. IHet feit, dat de schuldeischers, nadat zij het over alie punten waren eens geworden, de Duitsche gedeiegeerden wilden bewegen om nog des nachts hun toestemming te geven voor beslissingen, waarvan de draagwijdte nog niet bekend was, wekte den inidr.uk, dat men den Duitschen gedeiegeerden geen tijd wilde laten voor een rijpelijk overlegd besluit. Duitschland is tactisch in een ongunstige positie gebracht. De ministers Curtius en Hilferding verklaarden, dat zij zonder den minister van buitenl. zaken hun toestemming niet konden geven en dat in verband met de gezondheid van dr. Stresemann, vooral na den inspannenden Dinsdag, niet verlangd kon wor den, dat hij nog in den nacht een zoo belang- rijke verklarinig zou afieggen. Desniettegen staande heeft dr. Stresemann zich in de wei- nig benijdenswaardige positie bevonden, zyn standpunt te rnoeten bepalen ten opzichte van de zeer ver gaande eischen der geallieerden. De schuldeischersstaten, klaarblijkelijk met inbegrip van Engeland, hebben het klaar ge- speeld om voor het geval de voorstellen ver- worpen mochten worden, de verantwoordelijk- heid voor een mislukking der conference en schijnbaar terecht op de schouders der Duit sche gedeiegeerden te schuiven. Volgens te Berlijn ontvangen berichten worderK -bij het iniwilligen der eischen van Duitschland de volge'nde concessies verlangd Verhooging van de jaarlijksche Duitsche las- ten met 4 miilioen mark; verhooging van het onbeschermde gedeelte der Duitsche betalin- gen met een nog onbekend bedrag; afstand doen van hot bedrag van 300 miilioen mark voortspruitende uit den overgang van het Dawes- naar het Youmgplan. Daarbij komt, dat het vraagstuk der bezet- tingskosten, zooals het schijnt, voor.behouden wordt voor verdere onderhandelingen en de overeenstemming tusschen de schuldeischers staten, voor zoover men te Berlijn tenminste kan vaststellen, tot stand is gekomen, zonder een definitieve overeenstemming met betrek- king tot de door Duitschland voortdurend ge- noemde vaststelling van een onmiddellijken of tenminste spoedigen termijn van ontruiming tusschen Henderson en den steeds aarzelen- den Briand. Graaf Westarp, de leider van de Duitsch- nationale Rijksdagfractie heeft in een schrii- ven aan de Duitsche delegatie aangedrongen op puhlicatie van alie document en, op de Parijische conferentie betrekking hebbend. Hij meent, dat daaruit zal blijken, dat het voor Duitschland ongunstige verloop der onderhan delingen mede is veroorzaakt, door het feit, dat de Duitsche delegatie te Den Haag niet voldoende heeft laten uitkomen, dat Duitsch land onmogelijk in staat is de gevraagde of fers te brengen, daar zij niet te vereenigen zijn met Duitschlands binnen- en buitenland- sche betalingscapaciteit. OMMEKEER. Als de nood op het hoogst is, is de redding nabij. De oude spreekwijze heeft zich ook weer bewaarheid op de Haagsche conferentie. Toen men hopeloos vastgeloopen scheen, is men gaan pratenDaarbij schijnt het aanvan- kelijk warm te zijn toegegaan, maar tenslotte is men toch nadat men van zes uur tot over middemacht vergaderd had tot een zeker resultaait gekomen. Voor het eerst is ■men er in geslaagd een regeling te bedenken, die zoover aan de Engelsche eischen tegemoet komt, dat Snowden zich er ten slotte mee heeft kunnen vereenigen. Volgens de Engelsche uiteenzetting komt het accoord daarop neer, dat Engeland in to- taal 96 miilioen mark als onvoorwaardeliike annuiteit zal ontvangen, terwijl bovendien AANKOMST VAN DEN „GRAF ZEPPELIN" TE LAKEHURST. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is Donder- dagmorgen te 8.08 uur (1.28 uur Amsterdam- sche tijdj te Lakehurst geland. Hiennede is de vlucht om de wereld volbracht. Op 1.50 uur (M.E.T.) was de „Graf Zeppe- lin" in de hal geborgen en om 1.52 uur verliet de eerste passagier de cabine, Het luchtschip heeft voor de reis om de we- i reld 21 dagen, 5 uur en 31 minuten noodig gehad, gerekend van het oogenblik af, dat het op de reis naar Priedrichshafen het Vrijheids- beeld aan den ingang van de haven van New York passeerde tot op het oogenblik, dat het zich weer daarboven bevond. De afstand van Los Angeles naar New York is in den tijd van 51 uur afgelegd. Aangezien dit traject 4840 K.M. lang is, werd een gemiddelde snel- heid bereikt van 95 K.M. per uur. Het luchtschip vloog boven New York, Le ge !e id door een aantal vliegtuigen. Het lucht schip vloog boven Broadway en cirkelde een- maal om Woolworth Building. Daarna ver- dween het luchtschip in de richting van Lake hurst. Tijdens de vlucht van de Zeppelin bo- veil New York was het prachitig weer. De zon scheen en er stond weinig wind. Het lucht schip vloog tamelijk laag en was door de vele duizenden, die zich op de daken en op straat hadden verzameld, goed waar te nemen. Te Lakehurst maakte het luchtschip een grooten cirkel boven het vliegveld en daalde toen langzaam. De landingsmansohappen ston- i den gereed en toen het luchtschip tot op^ onge- veer 80 meters gedaald was, werden de lan- dingstouwen uitgeworpen. Het luchtschip be- vond zich toen op ongeveer 50 M. afstand van de groote loods. Bij het dalen werd eenige wa- terballast over boord geworpen, waardoor een aantal manschappen een onvrijwillig bad kre- gen. Eenige minuten nadat de touwen waren gegrepen, was de landing voltooid. terug tot zijn vroegere vak. Hii verzekerde de politie, dat hij slechts een instrument was gaweest in de handen van zijn makkers en dat hij slechts drie percent had gekregen van de winst. De Parijsche recherche heeft ont- dekt, dat geregeld een koerier reisde tusschen Marseille en Parijs met valsche staatsobliga- ties. Ook deze koerier is gearresteerd. (De staat moet op deze wijze voor millioenen bestolen zijn. TER NEUZEN, 30 Aug. 1929. ONGEVAL VAN DEN ARBEID. Gisteren, brj den aanvang van het lossen der lading hout van het Zweedsche stoom- schip „Fram" alhier, schoot een stuk hout uit den met de winch opgehaalden slinger, waardoor de winchman G. Koevoets ernstig aan het hoofd werd getroffen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was, naar we vememen, heden zorgwekkend. ANSGARIUS HERDACHT. Met grooten praal is te Stockholm het feit herdacht dat Ansgarius II eeuwen geleden voor het eerst het Christelijk gel oof in Zwe- den heeft gepredikt. 700 Katholieke pelgrims waren bij de feestviering tegenwoordig. Zij j waren uit verschillende landen naar Zweden geikomen, om het feest mede te vieren. Onder hen bevonden zich ook twee kardinalen. In ok^ezelschan 829 kwiam Ansgarius, een monnik uit het muaiekgezelschap klooster Coivey in West-Falen, naar Birka, dat toen de hoofdstad van Zweden was, om daar bet geloof te verkondigen. Hij slaagde en doopte o.a. Hergeir, een der voornaamste ambtenaren van de hoofdstad, die vervolgens een kerk te Birka bouwde. Het herdenkingsfeest is zoowel door katho- lieken als hervormiden gevierd. Dr. Soeder- blom, de Lutersche aartsbisschop van Zweden en kroonprins Gustaaf Adolf zonden harte- lijke brieven om hun spijt te betuigen dat zii verhinderd waren de feestviering bij te wonen. Den eersten dag was er een treffende bij - eenkom.-'t in het stadhuis van Stockholm dat ter beschikking van de pelgrims was gesteld. Den volgenden dag brachten de pelgrims een bezoek aan het Malarmeer en het eiland Bjoer- koe, waar zich eens Birka, de vroegere hoofd stad van Zweden bevond. Hier bevinden zich nog steenen van de kerk, welke Hergeir in de 9e eeuw stichtte. De Zweedsche regeenng heeft hier ook een groot kruis opgericht, om g aan het werk van Ansgarius te herinneren. De 0' belangstelling van de zijde van het publiek -j was buitengeiwoon groot. OPBRENGST BLOEMPJESDAG. De Zaterdag alhier gehouden Bloempjesdag voor het zieke en zwakke kind, vanwege den Christelijk Nationalen Werkmansbond, heeft opgebracht 144,87. ON DERSCHEIDIN GEN In verband met den jaardag van H. M. de Koningin op morgen, zijn bij koninklijk be sluit naar jaarlijksch gebruik onderscheidin- gen toegekend. Bij kennisneming van de lange lijst blijkt, diat o.m. zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw de heer Mr. A. A. de Veer, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Middelbung; mej. J. Westerman, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te's Gravehhage; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau de heer P. Erasmus, lid der Provinciale Staten van Zeeland en burgemeester der ge- meente Oostburg; zijn toegekend: de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau aan J. F. Cappendijk en P. de Dalie, beiden landarbeider te Hontenisse. DE TURNDEMONSTRATIE OP A.S. ZATERDAG. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat de stoet van turners a.s. Zater dag zijn weg naar het sporbterrein zal nemen langs de haag van de hofstede „De Leeuwtjes doch het teirein voor het publiek alleen toe- gankelijk is langs de Van Steenbergenlaan. Het is aan te raden daar tijdig tegenwoordig te zijn, voor de stoet arriveert. CONCERT OP DE MARKT. Het concert op de Markt, zal, naar we ver- nemen, aangezien vermoedelijk ook het mu- ziekgezelschap uit Moerbeke nog eenige num- 1 mers zal uitvoeren, reeds aanvanigen te half 7 EXAMEN TUINBOUW. De heer A. Dees, hoofd der Chr. school te Sprang, vroeger te Zaamslag, slaagde Dins dag jl. te Wagenimgen voor de acte Tuin- bouw L. 0. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziak- ten over de week van 18 tot en met 24 Aug. m de provincie Zeeland bedroeg: Febris Typhoidea (buiktyphus). Borssele 1, Huist 1, Philippine 1; Roodvonk: Vlissingen 2; Diph'teritis: Biervliet 2, Goes 1, Rilland- Bath 1, Schoondijke 1. In genoemde week werden twee gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezioht op de Volksgezondheid ge bracht. NEDERLAND EN DE ANTWERPSCHE WERELDTENTOONSTELLING. Bij. Kon. besluit is op voordracht van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van 2 Augustus 1929 en op de nadere voor dracht van 21 Augustus 1929, ingesteld: le. een centrale commissie en een uitvoe- rend cornite voor de deelneming van Neder- land aan de in 1930 te Antwerpen te houden W ereldtentoonstelling zijn benoemd; a. tin de centrale commissie: tot lid en voorzitter, tevens comriiissaris-generaal, de heer dr. F. E. Posthuma, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, voorzitter van den Nijverheidsraad; tot lid en ondervoor- zitter, de heer ir. W. H. van Leeuwen, onder- voorzitter van den Nijverheidsraad; tot lid en penningmeester, de heer ir. C. J. van Dussel- dorp, lid der firma Heldring en Pierson; tot lid en secretaris, de heer H. F. R. Snoeck, secretaris-pennimgmeester der Nederlandsch vereeniging. Tot leden zijn o.a. benoemd de heeren jhr. A. E. Boddaert, lid der firma Boddaert en Co. te Middelburg en W. B. K. Boom, gep. kapitein ter zee, directeur van het gemeentelijk haven- bedrijf te Vlissingen; C. D. de Haes, schout- bij-nacht, inspecteur-generaal van het Loods- wezen; M. Laernoes, te Vlissingen, industrieel, voorzitter van de afdeeling grootbedrijf der Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden; J. A. van Rompu, voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen, b. in het uitvoerend comite: tot lid en voorzitter de heer dr. F. E. Posthuma, voor- noemid; tot lid en ondervoorzitter de heer ir. W. H. van Leeuwen; tot lid en penningmees (Daar nadert, te voren als het ware bere- kend precies op tijd, een witgekield heer, blijkbaar een slager. Per fiets en vergezeld van zijn eega! Hij zet zijn rijwiel voorzichtig neer, want daar is nog tijd voor, laat zijn levensgezellin in den steek, kijkt naar niemand, spreekt geen woord en sta.pt den weg over, de zolderschuit op, waar hij als eerste zijn hoofd steekt door de gabroken ruit van de juist neergelaten auto. Tableau Een marechausee tikt op zijn schouder en ten deele tevreden, maar half verwonderd her- vindt hij den wal, die vol menschen staat, al sinds 10 uur in den avond. Nu is het een uur gepasseerd! IDe nationaliteit des slagers is van weinig belang. Niet onmogelijk was het een Hol lander. Maar zijn flegmatische zekerheid, zijn op de seconde af op tijd bevredigende nieuws- gierigheid vormden de komische noot als dis- soneerende apotheose van het ontroerende drama, als een wanklank na de mineurtonen van dezen nacht. door Bestelt eens een proefbaal, U zult over de schitterende resultaten verbaasd staan IJZENDIJKE. Dinsdagavond vergaderden in het cafe van Gebrs van der Weijde te IJzendijke de aldaar gevestigde winkeliers, die besloten hadden een winkelweek te organiseeren. Als spreker trad op de heer J. van der Boom, directeur van het Diocesane Hanzebureau te Breda. Beslo ten werd de prijsvraag op dezelfde manier te houden als verleden jaar, en wel het vraag- teekensysteem. Na hoofdelijke stemming werd besloten, de winkelweek te houden van 1927 October. Het comite werd als volgt samen- Xi. van occuyvduwv na gesteld: M. Batselaere voorzitter; J. Bevin, ter de heer ir. C. J. van Dusseldorp; tot lid en i secretaris; J. A. van Pmjyelde, pennmgmees- [De Parijzenaar wordt bedreigd met een broodloozen dag per week na de apothe- kers en de slagers willen thans ook de bak- kers een rustdag per week hebben. Een dag zonder versch brood is voor den Franschman, en voor den Parijzenaar in het bijzonder, die een bekende broodeter is, een waar schrikbeeld. Maar toch schijnt de kans groot te zijn, dat het er toe komt. Reeds worden plannen voorbereid door hotels en restaurants, om voor een dag per week zelf brood te bakken. DE FRANSCHE STAAT VOOR MILLIOENEN BESTOLEN. De Fransche staat is voor millioenen op- gelicbt door twee manneii te Marseille, een vroegeren zanger aan de opera, genaamd Mar tini, en een lithograaf, Inturtaglia. Beiden zijn te Marseille gearresteerd. Vijf jaar ge leden ontdekte de politie, dat valsche obli- gaties in omloop waren, benevens postwissels, postzegels enz. Verschillende personen wer den achtereenvolgens gearresteerd te Parijs, Bordeaux, Metz, Marseille en veroordeeld tot verschillende straffen. Maar d;e vervalschin- gen duurden voort. Blijkbaar had men de hoofdpersonen nog steeds niet in handen. Ein- delijik kwam de recherche tot de overtuiging, dat de leiders van de bende te Marseille huis- den. Thans zijn ze geknipt in een gebouw in de rue Grignan, waar de politie groote hoe- veelheden materiaal van allerlei soort vond. Bieide mannen rnoeten bekend hebben dit zaakje sinds 1924 aan de hand te hebben. Martini, alias Markin, was eerst lithograaf, maar toen hij ontdekte dat hij ecu goede stem had, werd hij zanger aan de opera. Later gaf hij deze broodwinning weer op en keerde Ajlsdan zullen de zangvereenigingen ,JExcel- sior" en „Crescendo" zingen na voornoemd gezelschap, te ongeveer 7 uur, terwijl daarna omstreeks 7.30 zal volgen het concert van het Programma: Van de zangvereenigingen, dir. de heer A. Holster. Wilhelmus. Ons lied. A. Spoel. a. Van twee Coninckskinderen. ib. Heb je van de Zilveren vloot? „0, Pepita", Hum. serenade. A. Miiller. Zangersmarsch. A. Triibe. Bede voor het Vaderland. Valerius, van „De vereenigde werklieden", dir. de heer A. Schirris. Wilhelmus. Wilt heden nu treden (57). Valerius. The Stars and Stripes, Forever. Sousa. Ouverture de Concours. Hartog. Mijn Nederland (13). Recht op van lijf (44). Baltimore Intermezzo, Bajus arr. M. P. Harte. Zeeuwsch-Vlaamsch Volkslied. Lijssen. En Gamison, fantaisie. Minne. Souvenir de Beersse, march. L. Pinotte. Volkslied. De aandacbt der lezers wordt gevestigd op de in dit nurnmer voorkomende advertentie van eene commissie uit de vereeniging „Flo- ralia" en de vereeniging „De Tuinbouw" al hier, betreffende eene op 11 en 12 September in de ambachtsschool te houden tentoonstel- ling van bloemen, planten, fruit, groenten enz. De tentoonstelling heeft ten doel te.bevorde- ren de liefde voor het aankweeken van bloe men en planten. Op de tentoonstelling zullen te zien zijn de resultaten van het aankweeken der uitgereikte stekken door de vereeniging „Moralia". Wegens omstandigheden kon de tentoonstelling het vorig jaar niet doorgaan en het was bekend dat in den verloopen strengen winter vele planten waren vemield. Het bestuur heeft daarop in het voor jaar nieuwe stekken uitgereikt. Het houdt zich ook ten zeerste aanbevolen voor inzendingen ter opluistering. De vorige maal was er reeds een afdeeling voor tuinbouw, die een bevredigend succes had, dat tot navolging uitlokte. Er is thans een geonganiseerde samenwerking tusschen de vereenigingen „Floralia" en „De Tuinbouw" tot stand gekomen. Gel at op de uitbreiding die de tuinbouw alhier reeds heeft verkregen, is het te verwachten dat het ook niet aan mooie inzendingen op dit gebied zal ontbreken. De organiseerende besturen houden zich voor al gemeene medewerking ten zeerste aanbevolen. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. [Bij kon. besluit van 10 dezer is met ingang van 1 November 1928 o.m. benoemd tot refe- v ..Jaris der posterijen, telegrafie en telefo- nie, de heer Mr. A. P. Benjaminse te Amster dam, vroeger alhier. secretaris de heer H. F. R. Snoeck; tot lid de heer ir. E. de Kruijff. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. [In de maand September zal in de navolgen- de gemeenten de herijk van maten en gewich- ten plaats hebben: te Oostburg 2 September, namiddag en 3 en 4 September; te Aardenburg: voor Aardenburg 5 Septem ber en 6 en 7 September voormiddag; voor Eede en St. Kruis 6 September, namiddag; te Sluis 9 en 10 September; te Retranchement 11 September; te Cadzand 12 September; te Zuidzande 13 September; te Nieuwvliet 16 September; te Groede 17 September en 18 September, oormiddag; te Breskens 23 September namiddag en 24 en 25 September. De uren worden door den IJker, in overleg met de gemeentebesturen, nader vastgesteld. SLUISKIL. Gisteren kreeg bij den bouw der ammoniak- fabriek de 26jarige werkman Lev. de Blaaij, wonende te Hoek, een balk tegen het hoofd. Hij klaagde over hevige pijn en is in het R.K. ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Heden scheen zijn toestand redelijk. Tragi-comedie. (Historisch.) De avond, of juister de nacht van het ver- schrikkelijk auto ongeluk halverwege Ter Neuzen en Sluiskil. Van 10 uur af staan vol medelijden nieuws- gierigen langs den oever, daar, waar onder water het licht zijn schijnsel nog werpt op de plek, die twee menschenlevens vroeg. Helpgrage handen worden uitgestoken van alie zijden, hoewel ieder weet, dat daar geen hulp meer baten kan. Politiedienaren bevestigen een haak aan de auto, die met behulp der omstanders naar den leant wordt getrokken. "Verder komt men niet! De beschoeiing houdt het reddingswerk tegen. In de verte nadert een zolderschuit, ge trokken door een motorschip, bernand met ijlings te hulp geroepen mannen, voorzien van materialen, bnmisbaar om de auto op het droge te brengen. Eh ondertusschen groeit de schare van nieuwisigierigen, wordt de file van auto's langs den kant grooter, doemen in grooten getale de lichtjes der fietsen op. Officieele personen verschijnen op de plaats des onheils, reeds is een geneeskundige aan- wezig. Auto's vliegen af en aan, brengen opdrach- ten weg, zorgen voor zaken, die in gevallen als dit nu eenmaal regeling vragen. Alom is bereddering. Personeel van de Rijkscentrale observeert de aangereden en zwaar beschadigde paal. Gevaar voor breken der electrische draden blijkt niet denkbeeldig. De politie dient het belanig der menschenmenigte en verwijst deze naar de overzijde van den weg. Het uiteindelijke reddingswerk is inmiddels aangevangen. Commando's klinken van vele zijden (van te vele wellicht) en na eenig ge- sukkel komt de auto langzaam uit het water te voorschijn, opgedraaid door werkzame han den. Het alternatief: on den wal of op de zol derschuit veroorzaakt een schermutseling. Dan daalt het voertuig des doods tragisch neer op de platte schuit. Reeds hoorde men op den kant, dat slechts een doode in de auto was achtergebleven. Twijfel Zou de tweedeMen hoopte reeds ter; L. de Potter, A. de Rijcke en C'h. Gevaert, leden. Er zal aan de winkelweek door 42 winke liers worden deelgenomen. Na een opwekkend woord van den voorzit ter werd de bijeenkomst gesloten. VOETBAL. Ook Sluiskil heeft nu zijn intemationalen voetbalwedstrijd gehad. Een elftal, samengesteld uit de bemanning van het Engelsche stoomschip ..Hebbum", speelde deze week tegen een combinatie van de geheel uit jeugdige spelers bestaande voetbalvereeniging D.O.S.K.O. alhier. De heer Colsen had welwillend een weide, gelegen achter de woningbouw, ter beschik king van de club gesteld. De publieke be langstelling was, rekening houdend met den ,,week"-avond, zeer bevredigend. De Engelschen wonnen met 30. Naar we vememen, wordt het s.s. „Heb- bum" volgenide week wederom aan de cokes- fabriek verwacht. Het ligt in de bedoeling, dan weer een wedstrijd te spelen. Alleen zou- den de Engelschen het op prijs stellen, in- dien het Sluiskilsche elftal dan uit wat groo- tere spelers werd samengesteld. ZWEMMEN. De heer J. Deijnton, machine-bankwerker op de cokesfabriek te Sluiskil, leverde Dins dagavond j.l. een kranige zwemprestatie. Hij zwom van de brug vandaan in Zuidelijke richting tot bij Driekwart door het oude kanaal, om vervolgens door het nieuwe kanaal terug te keeren. Deze afstand, die in totaal circa 5 K.M. bedraagt, werd in 3 uur afgelegd, in welken tijd de kranige zwemmer, die per roeiboot vergezeld werd door den heer W. Oostdijk, geen enkele maal het water verliet. Na afloop demonstreerde de heer Deijnton ten overvloede zijn uithoudings- vermogen, door ,,nog even" van de brug- leuning af te springen. KORFBAL. Rapide ISeolto I. 11. Zaterdag werd te Axel de laatste korfbal- wedstrijd gespeeld voor de Z.-Vlaamsche competitie van den Z. V. B. tusschen boven- genoemde vereenigingen. Voor den aanvang bood Seolto den Rapide- aanvoerder een fraaie bloemenhulde aan, in verband met het door Rapide behaalde Z.-Vlaamsche kampioenschap. De scheids- rechter, de heer J. Westerweel te Goes, sprak namens den Z. K. B. Om ca. 6.15 uur binden de ploegen, welke beide onvolledig zijn, den strijd aan. Rapide is iets in de meerderheid, doch alhoewel Seolto het met <5<5n damesspeelster minder moet stellen, weten de Temeuzensohe geel- zwarten zich meerdere goede kansen te scheppen. Door den vrij sterken wind wordt echter het doelen ten zeerste bemoeilijkt en als de scheidsrechter de rust aankondigt is de stand stand nog steeds blank. Na de rust wordt direct flink aangepakt en de bal vertoeft geruimen tijd in de nabijheid van de Seolto-mand tot Rapide oa. 20 mi nuten voor het einde de leiding neemt. (10) Het speltempo daalt nu wel eenigszins. Seolto weet het spel te verplaatsen en weldra den gelijkmaker in de Axelsche korf te doen verdwijnen (11). Beide partijen doen nog enkele krachtdge aanvallen, welke echter geen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5