Wasch met jj. '1 BUITEHLAHD. GKHBVGDK BSSICHTEV. De Persil-methode is de meest moderne waschmethode N G E Z 0 I) E N MED E I> E V. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC4 GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. I GEZOIDEH MEDEOEELIMGEM. - ZOUTBORINGEN IN OVERIJSEL. Het Vad. heeft vemomen, dat de Konink- lijke Nederlandsche Zoutindustrie te Boekelo, die zooals bekend is, in de buurtschap Tweckelo, tusschen Hengelo en Ensched6, onlangs zout lagen heeft aangeboord en thans onder Oele, in de nabijheid van Hengelo, een tweede boring verricht, ook met deze boring sueces heeft gehad. Het zout werd hierbij aangetroffen op een diepte van ruim 430 M. Korten tijd, nadat de Kan. Ned. Zout industrie met boren in Tweckelo begon, werd bekend, dat ook de Maatschappij tot het ver- richten van Mijnbouwkundige werken op circa 4 K.M. afstand onder Oele een boring ging doen. Er werd toen gesproken van een wedstrijd om het eerst de verwachte zout- lagen te bereiken. Mijnbouwkundige Werken begon met het vervoeren van materialen voor haar boring in Oele op 1 Juni. Reeds enkele weken geleden echter, 15 Juli, boorde de K. N. Z. in Tweckelo het zout aan op 295 M. diepte. Deze boring werd beeindigd op 27 Juni, waama begonnen werd met afbreken, verhuizing en opstelling van den boortoren in Oele, op korten afstand van den boortoren van Mijnbouwkundige Werken. Op 9 Juni werd door de K. N. Z. met deze nieuwe boring begonnen en reeds thans heeft zij op een diepte van 430 M. de zoutlagen weten te be reiken. Intusschen zijn bij Mijnbouwkundige Werken de werkzaamheden nog niet zoover gevorderd. Indien dus werkelijk van een wedstrijd kan worden gesproken, waarbij het beide partijen er om te doen was als eerste het zout aan te toonen, kan worden vast- gesteld, dat de K. N. Z. dezen wedstrijd glansrijk heeft gewonnen, niettegenstaande Mijnbouwkundige Werken wat betreft de boring te Oele op de K. N. Z. een voorsprong had van een maand. Dit resultaat is te merk- waardiger omdat Mijnbouwkundige Werken van het maken van dergelijke boringen haar beroep maakt, terwijl de K. N. Z. deze boring alleen voor eigen gebruik maakt en geheel met eigen personeel en materieel. VEREENIGING „NEDERLANDSCH FABRIKAAT". Woensdag is te Dordrecht de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de ver- eeniging ,,Nederlandsch Fabrikaat". De voor- zitter ,ir. J. van Dusseldorp, opende de ver gadering met een rede .getiteld: ,,Invoer, uitvoer en welvaart". Hij begon met er op te wijzen, dat het streven van de vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" om bij gelijken prijs aan het bin- nenslands voortgebrachte de voorkeur te geven, hoe langer hoe meer instemming vindt. Bij sommigen bestaan echter verkeerde be- grippen omtrent het verband tusschen in- en uitvoer, zoodat er van tijd tot tijd stemmen opgaan, die waarschuwen tegen het verm in - deren van den invoer, omdat diegenen van meening 2iijn, dat invoer van goederen vraag zou doen ontstaan naar binnenlandsche pro- ducten en dat deze invoer zou wijzen op en dus leiden tot meerdere welvaart. Spreker heeft reeds vroeger aangetoond, dat er door het koopen van goederen nooit vraag ontstaat naar die producten, maar alleen den kooper de verplichting oplegt, de koopsom te betalen. Thans wilde spreker weerleggen het argument, dat vergroote in voer de welvaart zou bevorderen en verklein- de invoer haar zou doen verminderen. In Engeland heeft zich het opmerkelijke ver- schijnsel voorgedaan, dat in een tijdvak van 21 jaar, terwijl de import is toegenomen, tegedijkertijd de werkloosheid is verminderd. Het zou van oppervlakkigheid getuigen, om uit dit feit de oonclusie te trekken, dat er dus geen bezwaar bestaat tegen het invoeren van buitenlandsche goederen en dat daardoor de werkloosheid zou afnemen. Spreker betoogde, dat de meerdere import juist een gevolg is van de meerdere welvaart, maar dat die meerdere welvaart geen gevolg is van den impart, die juist ontstaat, door- dat het grootste gedeelte van de meerdere verdienste besteed wordt voor het aanschaf- fern van verschillende artikeletn, waarondetr er vermoedelijk veel zijn die uit het buiten- land zijn ingevoerd. De economische opleving zou echter nog grooter geweest zijn, indien men, inplaats van buitenlandsche, evenwaardige binnen landsche producten had gekocht, zoodat er minder werd ingevoerd en minder werkloos heid geweest zou zijn. Hier bestaat inder- daad een wisselwerking, gesteund door het koopen van Nederlandsch fabrikaat, die tot steeds hoogere welvaart kan opvoeren. Spreker zeide tenslotte, er ten voile van overtuigd te zijn, dat het streven van de ver eeniging de nationale welvaart ten goede komt. Eerst als eenmaal intemationaal alle to- en uitvoerbelemmeringen zijn opgeheven, zal de vereeniging minder reden van bestaan hebben. Nu ligt er nog een groot en nuttig arbeidsveld voor haar open. Haar streven vermindert niet alleen de werkloosheid, doch vergroot tevens de efficiency van onze natio nale voortbrenging. Ir. F. Barendsen, adjunct-direeteur der electro-motorenfabriek „Dordt", hield een voordracht over ,,De toekomst van de Neder landsche Industrie en de toekomstkansen voor hen, die daarin een werkkring zoeken. Spreker betoogde, dat een exporteerende Nederlandsche nijverheid een economische noodzakelijkheid is. De voor de instandhou- ding en verdere ontwikkeling vereischte pri- maire elementen: kapitaal en arbeid, zoowel als de secundaire bedrijfsleiding, technische ervartog en commercieele organisatie, zijn alle beschikbaar. Als deze elementen zich steeds nauwer tot het noodzakelijke doel vereenigen, kan de toekomst eener groote Industrie met optimisme tegemoet worden gezien. Na een gemeenschappelijk noenmaal had ten stadhuize de officieele ontvangst van de deelnemers door het gemeentebestuur van Dordrecht plants, hetwelk na afloop daarvan den congressisten een boottocht door de nieu we Dordrechtsche zeehaven aanbood. Het congres werd besloten met een open- lucht-filmvoorstelling. VERSLAG DER ALG. REKENKAMER OVER 1928. In het verslag der Algemeene Rekenkamer betreffende haar werkzaamheden over 1928 wordt o.m. medegedeeld, dat de volgende ge- vallen van aannemen van steekpenningen door ambtenaren ter kennis van de Kamer zij gekomen: De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw deelde haar mede, dat een aan hem onderhoorig ambtenaar ongeveer vijf jaren to dienst provisies bij leveranities had aan- genomen tot een gezamenlijk bedrag van bijna 15.000. Hij was ontslagen, met verplichting de ontvangen sommen in 's Rijks schatkist te storten. Hieraan was voldaan. Van den Minister van Financien vemam het college, dat een ambtenaar van het Rijks- inkoopbureau was ontslagen ter zake van het aannemen van retourprovisies ter gezamen- lijke som van ongeveer f 6500. De steekpenningen waren uitgekeerd door den directeur van een particuliere onder- neming, tevens directeur van een halfambte- lijke instelltog, nl. van een naamlooze ven- nootschap, die optrad als detailverkoopkan- toor van de Staatsmijnen. Het gebeurde kwam aan het lichit, nadat de Staatsmijnen in het bezit waren gekomen van de meerderheid der aandeelen van de eerstbedoelde particu liere ondememing. De controle, welke de Staatsmijnen toen bij deze ondememing in- stelden, gaf aanleiding het daarheen te leiden, dat de directeur uit zijn functie bij beide maatschappij en werd ontslagen. Voorts heeft hij uit zijn persoonlijk vermogen de door hem uitbetaalde provisies moeten terugstorten. Verder maakt het verslag nog gewag van onjuiste verklaringen van oplevering. Op een betalingstermijn van een contract werd ruim 7000 boete ingehauden ,,wegens nader gebleken te late levering" van gedeel- ten der aanbesteding, die reeds zonder kor- ting betaald waren. In de verklaringen van oplevering waren dus blijkbaar gefingeerde data van levering vermeld, waardoor de ver- traging aanvankelijk niet kon blijken. Uit de briefwiisseling, die volgde tusschen de Kamer en den Minister van Oorlog, wien het hoofd van dienst, dat de onjuiste verkla ringen had afgegeven, onderhoorig was, kwam aan het licht, dat in dit geval en ook bij andere gelegenheden ambtenaren onjuiste verklaringen hadden afgegeven. Dit was ge- schied, ten etode leveranciers buiten boete te houden, die de gestelde termijnen hadden overschreden, ofschoon hun goede wil was ge bleken om hun verplichtingen na te komen. De Minister had maatregelen doen nemen ter verbetering van de boekhouding en van de contrdle en deelde voorts mede, dat er geen sprake was geweest van fraude. De Kamer achtte niettemin de feiten zeer emstig. Zij wilde toegeven, dat een dienst- hoofd, hetwelk verklaringen teekende, die met de waarheid in strijd waren, onschuldig kon zijn aan fraude in den zin van bedrog om zichzelf te bevoordeelen, maar was van oor- deel, dat hij toch zeker een laakbare hande- ling pleegde. DE ONGEREGELDHEDEN IN PALESTINA. Het bloedbad te Hebron. De correspondent van de ..Evening San- dard" te Jeruzalem seint aan zijn blad een relaas van het te Hebron aangerichte bloed bad samengesteld uit verklaringen van oog- getuigen vrouwen. Hij wist niet wat er met haar ge- beiurd was... Duizend Joodsche vrijwilligers uit Canada bieden zich aan. Joodsche inwoners van Torento hebben aan MacDonald een telegram gezonden waarin zij hem 1000 vrijwilligers aanbieden om onmid- dellijk dienst te doen in Palestina. Hoover over de gebeurtenissen. De president der Vereenigde Staten Hoover heeft verklaard, dat hoewel de regeering na- tuurlijk bezorgdheid koesterde inzake de vei- ligheid der Amerikaansche onderdanen in Palestina, hem meegedeeld was, dat de Brit- sche regeering kraohtige en uitgebreide maat regelen had genomen om de orde te herstel- len. Hij hoopte, dat er geen nieuwe menschenlevens te betreuren zouden zijn. Een Joodsche delegatie overhandigde Stim- son een brief voor den Britschen ambassa- deur, waarin geprotesteerd wordt tegen de onbeschrijfelijke gruwelen in Palestina, maar I besloot na een vriendschappelijke gedachten- j wisseling met het departement van buiten- j landsche zaken de mededeeling voorshands j in te houden. De delegatie eischte een gron- dig onderzoek en een welverdiende bestraf- I fing der schuldigen en drong aan op uitge- l breider deelneming der Joden aan de mili- I taire en politietroepen in Palestina. Stimson verzekerde dat de Amerikaansche regeering alle mogelijke maatregelen nam I i om het leven en de eigendommen van Ameri- j kanen te beschermen. De delegatie werd later ontvangen door j Hoover en den Britschen ambassadeur, die diep leedwezen betuigde over het dooden van Amerikanen. j De pers schijnt geenszins geneigd Brittan- nie in ongelegenheid te brengen, hoewel van j sommige zijden te verstaan wordt gegeven, dat de Britsche autoriteiten overrompeld werden. j Een Fransch oorlogsschip naar Syrie. In verband met de troebelen heeft de Fransche minister van Marine besloten tot f het zenden van den kruiser „La Motte Pic- j quet", ter bescherming van de veiligheid van I de Levant-kust. De kruiser is reeds te Bei- roeth aangekomen. Sinds Vrrjdag wordt Palestina, schrijft het Hbl., geteisterd door botsingen tusschen Joden en Arabieren of beter neen erger door aan vail en van Arabieren op de Joden. Hoe de onlusten eigenlijk zijn ontstaan is nog „In het gouvernement Twer (Centraal- liusland) wint de propaganda van de leer- steliingen der protestantsche secten steeds meer terrein, en dat niet alleen op het platte- land maar ook in de fabrieken en werkplaat- sen. Overal in de industrieele centra ontstaan organisaties van baptisten, evangelisten en oud-geloovigen (Russische dissidentenIn j^e^, district Wesjegonsk (Centraal Rusland) hebben geheele dorpen zich bij de protestant- secten aangesloten." Het meest verontrustende verischijnsel is volgens het blad, dat den laatsten' tijd de van het Westba^npm- mumstii;opf. nr4eugdorg; aiwendt en zich bij de protestantsche Sepen aansluit. In Makejewka (een belangrijk industrieel cen trum in het Donbekken) zouden deze al 13.600 georganiseerde aanhangers hebben (in werke- lijkheid zal het aantal wel veel grooter zijn), waarvan 4600 jongelieden. Te Stalino (even- eens in het Donbekken) heeft alleen het „Ons Huis" van de protestanten in de laatste twee jaar ruim 3000 jongelui als lid van een der godsdienstige secten geworven. Toen 's win ters te Makejewka werkloosheid heerschte en de communistische overheid vrijwel niets voor de ongelukkigen deed, organiseerden de pro testanten de hulpyerleening, hetgeen natuur- lijk hun populariteit onder de arbeiders, voor- al onder de jeugd, groot maakte. j Behalve de toenemende religiositeit zijn er ook andere omstandigheden, die de jeugd er i toe brengt zich bij de sectanten aan te sluiten. De ondervraagde jeugdige leden van de sec- tanten-organisatie gaven de volgende verkla- ring: .,Bij den Komsomol gaat het leelijk toe, er wordt ru<w gevloekt, veel wodka gedronken. Bij de protestanten is het geheel anders. Er heerscht in hun tehuizen zindelijkheid, orde. Wij komen bijeen, zingen, luisteren naar een stichtelij ke preek. Daama speelt een strijkje een mooi stukje. Het is er zoo goed dat je er niet vandaan wilt gaan." Ook de meisjes worden er niet ruw behan- deld zooals in de clubs der komsomollers het geval is. Het communistische orgaan geeft toe, dat er in deze verklaringen veel waars schuilt, omdat de clubs der komsomollers in- derdaad ware kroegen zijn geworden. j SCHA1TEN IN DE KELDERS VAN HET KREMLIN? ;Uit Moskou wordt gemeld, dat op een van i de jongste vergaderingen van de volkscom- missarissen beraadslaagd is over de veranoe- dens, dat in de kelders van het Kremlin tijdens j het bewind van Iwan den Verschrikkelijken DE 01ERV AL AAN DE BLOEIvlGRACIIT TE AMSTERDAM. Hot is de speciale brigade van de centrale recherche na een langdurig onderzoek gelukt klaarneid te brengen in den overval, eenigen tijd geleden gopleegd op een kantoor aan de Bioemgracht te Amsterdam. Een 21-jarige straatmaker, een 19-jarige fabrietisarbeider en een 32-jarige slager, die voor andere misdrjjven achter slot en grende'" zitten, worden thans als de daders beschouw Voorts bevmdt zich aan het hoofdbureau - politie te Amsterdam xie 27-jarige knecht dezer dagen is aangehouden en verdacht van medeplichtigheid aan dit misdrijf, v door het verstrebken van inlichtingen. De bij den overval gebruikte maskers en revolvers hebben zij in het water geworpen en het geld is verdeeld. ®WS' A TO-ONGEVAL OP DE V s s EBURGER-HEIDE. Zondagavond is op de wegkruismg van den straatweg van Soltau naar Hamburg met den spoorweg de auto van Dr. Brtokman uit Sol tau to botstog gekomen met een personen- trein. De chauffeur, twee vrouwen en een kind werden gedood, terwijl de geneesheer zelf zwaar gewond werd. DRANKELLENDE. De mijnopzichter Bandur uit Waltersdorf heeft te Altenburg den arbeider Ernst Heto- rich uit Oriebitzsch uit verdediging dood- gesohoten en diens broer door een schot to den buik emstig gewond. De beide broers die dronken waren, hadden voorbijgangera lastig gevallen en iemand, die hen trachtte te kalmeeren, met een dolk bedreigd. De man nam de vlucht en haalde Bandur te hulp. De beide broers kwamen met opgeheven dolk op den opzichter af, die ten etode raad zijn revol ver trok met het noodlottige gevolg. De toe- stand van den gewonde is zeer bedenkelrjk. KINDERMOORD. Dezer dagen hadden ouders te Dusseldorf hun zoontje en stiefdochtertje als vermist aang'egeven. De kmderen zijn vermoord to een tuin gevonden, op gertogen afstand van de ouderlijke wontog. Vergadering van 23 Aug. Aanwezig waren de Voorzitter burgemees- ter J. Truijman, benevens wethouder v. d. Wielen en de leden Koster, Stallaert, Bun en de Rooij. Afwezig, blijkbaar zonder kennisge- vmg, de heer de Schepper. Een vacatur© we- Eenig Importeur E. Ortermann Co'. FUndel-Mij.. Amsterdam Fabrikante: Henkel Cle. A. G„ DUaaetdorf Arabieren begonnen door de straten te hollen en steenen te werpen naar de door Joden bewoonde huizen. De Joden verlieten onmiddellijk de orthodoxe theologische school van Jeshiva en andere plaatsen van samen- komst en keerden naar hun huizen terug waarin zij zich opsloten. Den heelen nacht duurden de wanordelijkheden voort, maar men drong de huizen niet binnen. Den vol- genden morgen begonnen Arabieren uit het heuvelgebied, die in de stad gekomen waren, het gepeupel verder op te ruien. De Arabie ren waren met sabels, messen en knuppels gewapend. De Joden in de huizen hadden alleen him meubilair om als wapen te gebrui- ken. De Arabieren moordden, vermtokten, hrandden, plunderden en vernielden zooveel zij wilden. De correspondent heeft Joodsche kmderen van slechts vier of vijf jaar oud ge zien die emstig gewond waren door de Arabieren. Er was maar een politieagent in dienst in de heele stad, een Ier. Hij beschermde een gewonden jongen Jood, Moses Harbeiter, ongeveer een half uur lang v66r hij gedwon- gen was hem aan de hoede van een inmiddels verschenen Arabischen politieagent over te laten, die volgens den gewonden jongen, het gepeupel dadelijk liet begaan. Het bloedbad duurde meer dan twee uur; toen verscheen een detachement van de Royal Air Force, de Britsche luchtmacht, dat de orde herstelde en de overlevenden redde. Het was onmogelijk alle huizen dadelijk te door- zoeken en zoo lagen vele gewonden urenlang tusschen de dooden. Het was volgens den correspondent zeker, dat er te Hebron meer dan 60 dooden en ongeveer 100 gewonden vielem. Men vreest, dat sommige gewonden er het leven niet zullen afbrengen. Onder de dooden moeten tenminste 25 jonge Ameri kanen zijn, die door hun ouders naar Hebron waren gezonden om voor het rabbinaat te worden opgeleid. Zoo leden vooral vreed- zame, ongewapende studenten, vrouwen en ktoderen door de furie van het gepeupel. De eenige reden waarom het bloedbad niet nog grooter afmettagen aannam was, dat de Arabieren er zich steeds van wilden verge- wissen, dat degenen die zrj aanvielem wel dood waren. Bovendien stelden zij er zich niet mee tevreden de lijken hunner slacht- offers te vermtoken, maar zij namen den tijd om ieder huis te plunderen. Zoodoende had een aantal Joodsche geztonen den tijd te vluchten. Een der gewonde studenten vertelde, dat hij en drie Amerikaansche medestudenten, die gedood werden, zich in hun gemeenschap- pelijke woning hadden opgesloten. De sterke deur bood weerstand, maar de Arabieren mkten de luiken van de ramen en drongen binnen. Zij staken herhaaldelijk met messen naar de bewoners en lieten dezen, met in- begrip van de hospes, voor dood op den grond liggen. Nadat zij hem gestoken hadden, sloegen zij den gewonde met een knuppel op bet hoofd. Hij lag er eenige uren lang, hoe lang weet hij niet. Toen hij weer bijkwam hoorde hij schreeuwen en gillen. Ten slotte vond men hem en werd hij naar een tijdelijk ziekenhuis gebracht. Hij kende alle Amerikaansche studenten te Hebron. Geen van hen is volgens hem on- gedeerd gebleven. Op de Jeshiva-school waren 25 Amerikaansche en Canadeesche stu denten. Ook waren er nog andere Amerika nen te Hebron waaronder twee getrouwde wacMTiaa smiuy geen g.boord genomen en oc de landing was een optocht gevormd, die met werden nog post aan ooora g niet duidelijk. De diepere oorzaak, men weet het, is het gebeurde bij den Klaagmuur op Grooten Verzoendag, verleden jaar. Volgens de Man Chester Guardian" zou de onmiddel- lijke aanleiding geweest zijn, dat van Jood sche zijde Vrijdag een betooging bij den Klaagmuur was op touw gezet. De politie had verlof voor deze betooging gegeven maar eveneens uit overdreven onpartijdigheid tot een Mohammedaansche protestbetooging op dezelfde plaats tegen de Joodsche betooging! Het kon niet uitblijven, dat dit tot botsingen aanleiding moest geven. Dat hierbij van Mohammedaansche zijde bovendien opzet of voorbedachte raad in het spel was, m.a.w. dat men maar al te graag de gelegenheid aangreep om tegen de Joden op te treden, blijkt wel hieruit, dat zooals de „Times"-correspondent te Jeruzalem mee- deelt giebruik werd gemaakt van de om- standigheid, dat de meeste hoofden van de- partementen met vacantie waren. Ook de Hooge Commissaris, Sir John Chancellor, zelf was, zooals gemeld, met verlof en zoo stand zijn plaatsvervanger, de heer Duke, voor de onmogelijke taak om zonder troepen, alleen politie, de beweging in bedwang te houden, die zich dra ook over andere steden en dor- pen uitstrekte en een algemeen karakter aan nam. Joodsche kolonisten werden door Ara bieren overvallen en er speelden zich, naar de correspondent van de ,,Neue Freie Presse" te Jeruzalem meldde, tooneelen van weerga- looze wreedheid af, die aan de ergste pro- groms in Oost-Europa herinnerden. Het ten zuiden van Jeruzalem gelegen Hebron werd wel heel erg geteisterd, Zater- dag. Daar, evenals in eenige andere plaatsen, j waren het voomamelijk al lang in het land i gevestigde orthodoxe Joden, die als slacht- offer vielen, meer nog dan de politieke Zio- S nisten. Vijftig Joden zijn daar, in Hebron, omgebracht en zeventig gewond. Wat de Mohammedanen betreft, waren de belhamels boeren en geen effendis of leden J der ontwikkelde klassen. Het heet bn in de officieele rapporten en to het telegram van j den correspondent van Reuter, dat de auto riteiten den toestand goed in de hand hebben, j maar Dinsdag zijn toch maar te Jeruzalem en Jaffa nieuwe onlusten voorgevallen Het moet den autoriteiten ook te denken geven, dat de Arabieren in Transjordanie, het Britsche mandaatgebied beoosten den Jor- daan, zich beginnen te roeren. Volgens een bericht uit Kariro zouden de onlusten al daarheen zijn overgeslagen en zouden er op verscheiden plaatsen reeds over vallen hebben plaats gehad, waarbij een Britsch officier der Transjordaansche politie gewond zou zijn. De autoriteiten in Palestina nemen volgens dit bericht krachtige maat regelen om den Arabieren in Transjordanie te beletten de grens te overschrijden. Groote troepen Bedoe'ienen zouden zelfs al den Jor- I daan zijn overgetrokken. Algemeen is men te Jeruzalem van oor- deel, zoo besluit de „Times"-correspondent zijn mededeelingen, dat de vooruitgang des lands vele jaren achterult gezet is HET PROTESTANTISME IN RUSLAND. iDe Russische medewerker van het Hbl. schrijft: De „Komsomoljskaja Prawda" is veront- rust over de snelle ontwikkeling van de pro testantsche secten in Rusland. Het blad i schrijft o.m.: 1 imvmrfs kostbare schatten zouden zijn begraven. De volkscommissarissen hebben thans besloten den professor in de archaeologie Steletski op te dragen de opgravingen, die reeds in de eer ste jaren der communistische regeering zijn begonnen, doch geen succes hadden, te her- vatten. NIEUWE KAMERVERKIEZING TE OOSTENDE? De eerste candidaat van de sociaal-demo- cratische lijst in het arrondissement Oostende- Veurne, het ditmaal niet meer verkozen kamerlid Daan Boens, heeft bij den minister van binnenlandsche zaken, een klacht inge- diend tegen de uitslagen der verkiezingen van 26 Mei. Talrijke gevallen van corruptie van kiezers, onregelmatigheden bij het openen der kiesbureaux en het natellen der stemimen enz. blijken te zijn geconstateerd. Er zou o.m. ook door een der zoogenaamde liberate can- didaten met grof geld zijn gewerkt. De liberalen, de katholieken en de Vlaam- sche Natonalistan hebben, van hun kant, even eens een aantal onregelmatigheden vastge- steld zoodat al de partijen een nieuwe raad- pleging der kiezers wenschen. Deze kwestie zal in den eerstkomenden ministerraad worden besproken. EEN BEKEERDE COMMUNIST. Een bestuurslid van de communistische partij, Paul Marion, die chef der afdeeling ,A-gitatie en Propaganda" was, is in het be gin van 1928 naar Rusland vertrokken en... geheel ontmoedigd naar Frankrijk terugge- keerd. Hij is uit de partij getreden'en moti- veert zijn houding aldus: Nadat ik mij in onmiddellijk Gontact heb kunnen stellen met de werklieden en kleine luyden daarginds, is het mij steeds duidelijker geworden, dat achter de meesterlijk opge- trokken faeade (ik erken, dat ik mij aanvan kelijk als zoovele anderen erdoor heb laten verblinden) „dictatuur van het proletariaat en opbouw van het socialisme", de wreedste en droefste werkelijkheid is verborgen: (Je over- heersching van een kaste van eenige bureau- craten van allerlei slag en beteekenis van Stalin tot het kleinste dorp spoteutaat.je over een land, dat zij gedompeld heeft in een economische en moreele ellende door haar krankzinnige politielc en haar absolute, ang- stige, inquisitoriale dictatuur, die met de jaren steeds erger wordt. Ik heb werklieden ge zien, oud-led en van de partij, voorvechters uit de October-revolutie van 1917, die het elf jaar later beschouwden „als de grootste domheid van hun leven", dat zij gestreden hebben „om naar de macht te grijpen". Ik heb technici gezien, die belast waren met het vasstellen van het vermaarde „Economische plan voor vijf jaren", die zich schaamden over de sta- tistieken en voorspellingen, die men hen heeft gedwongen openbaar te maken. Zij verze- kerden mij: ,ymet de steeds breeder wordende kloof, die gegraven is tusschen de nijverheid en den landbouw, tusschen de stad en het dorp, gaan wjj niet naar het socialisme, maar naar het pr6-ka,pitalisme, naar de barbaarsch- heid". Er is in Rusland geen sprake van dic tatuur van het proletariaat en van opbouw van het socialisme, maar de dictatuur van een kaste en de begrafenis van het socialisme. Marion's ideaal schijnt nu te zijn de met- hode, waarvan de Engelschei arbeidersbewe- ging „een zoo machtig voorbeeld geeft". gens het vertrek uit de gemeente van den heer Mangnus. De notulen ondergaan geen wijziging. De heer v. d. Wielen echter komt nog eens terug op het verleenen van een gratis licht- punt en vraagt of dat nu nog voor ieder be schikbaar is. Volgens sprekers opvatting is dit wel het geval. De Voorzitter antwoordt, dat het, in de vorige vergadering aamgenomen nieuwe arti- kel in de verordening niet van toepassing is op ingezetenen, die vroeger ruimschoots in de gelegenheid waren om aan te sluiten. De heer v. d. Wielen meent, dat dit het re sultaat niet was der bespreking in de voor- gaande vergadering, doch wel, dat ieder nog niet-aangeslotene daartoe nog de gelegenheid had. De heer Koster valt den. Voorzitter bii en merkt op, dat hij in de vorige bijeenkornst op hetzelfde standpunt stond, als de heer v. d. Wielen thans. De heer v. d. Wielen denkit, dat er verschil van meening bestaat, want de eene piekert over het gratis lichtpunt en de andere over den aanleg. Op verzoek van den Voorzitter wordt het bewuste aangenomen artikel door den Secre- taris nogmaals voorgelezen. De heer v. d. Wielen leest daarop een art. voor door hem zelve geredigeerd, waarin tot uitdrukkig komt zijne bedoeling bij de behan- deling van het thans aangenomen besluit. De Voorzitter hlijft erbij, dat vroeger ruimschoots gelegenheid is gegeven voor een gratis lichtpunt. De heer v, d. Wielen acht het vratis licht punt een lokmiddel om aan te sluiten. De Voorzitter kan dit echter niet inzien, want er zijn aangeslotenen, die geen licht gehruiken en slechts meterhuur betalen, waarop de heer v. d. Wielen repliceert, dat meterhuur dan toch aan 't bedrijf ten goede komt. Nog wijdloopig wordt hierover gediscus- sieerd, docli daar men steeds in hetzelfde kringetje blijft ronddraaien, meent de Voor zitter dit punt als afgehandeld te moeten be- schouwen en de discussies hierover te moe ten staken. Het in de vorige vergadering aangenomen artikel blijft dus van kracht. De agenda vermelddfe: I. Ingekomen stukken. 1. Verslag Keuringsdienst van Waren. Wordt ter visie gelegd. 2. Van de gemeente Stoppeldiik een schrij- ven, waarin nadere inlichtingen worden ge- vraagd omtrent den autobusdienst, dien men voornemens is in te stellen ten behoeve der arbeiders werkzaam te Sluiskil. De Voorzitter deelt mede, dat de Voorzit ter der R.K. Standsorganisatie in de verga dering van Burg, en Weth. is verzocht om nadere inlichtingen hieromtrent te verstrek- ken. Daarbij bleek, dat deze dienst eene par ticuliere ondememing zal worden van den heer du Pujj te Stoppeldijk. Deze is voorne mens daarvoor vergunning aau te vragen bii Ged. Staten, doch verzoekt hierin den steun der betrokken gemeenten. Volgens opgave werken te Sluiskil van Boschkapelle 14 menschen, van Stoppeldijk 6 en van Ter Hole 3, welike personen alsdan vervoerd zullen worden vice-versa, tegen een vergoeding van f 2,25 per persoon en per week. Zooals dus blijkt, worden er van de ge meenten geen geldelijke offers gevraagd, daarom stelt de Voorzitter voor den gevraag- den steun te verleenen en de gemeente Stop peldijk in dien geest te berichten. I If

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2