gemehgdk bkrichtei. rechtszaken. TUSSCHEN DE BUFFERS DOODJ GEDRUKT. EEN ONGELUK, DAT WONDERLIJK GOED AFLIEP. FELLE BRAND OP EEN ZOLDER TE ROTTERDAM. ONGELUK MET EEN YEERBOOT. HEVIGE WOLKBREUK BOVEN USKUB. dir. A. Dohbe- met onderschei- le afd. Fanfare- „Oefening kweekt kunst laere, te Schoondijke, le Pr- p dine met 3® punten; „Veromca dir. P. A. de Hullu te Zuidzande, le pr. met lof, met „Scheldegalm", dir. J. H. Polder- man te Hansweert, le pr. met 343 punten, Exoelsior", dir. Aug. Eeckhout, te Ter Hole, le pr. met 343 punten. ile afd. Harmonie. „Aurora", dir. H. J. Tiebosch, te Breda, le pr. met 331 punten. le afd. Gemengde Koren. ,J)e Morgenstar", dir. M. Conde, te Ant werpen, 3e pr. met 222 punten. Afd. uitmuntenidheid Fanfare. „Hanmonie", dir. Cor Schijve, te Oostbuxg, ,le pr. met lof der jury, met 386 punten Het werk der toekomst", dir. Jul. Ardenois, te Beense, le pr. met 347 punten; „Excelsior dir. Jac. Steenbergen, te Dmteloord, 2e pr. met 260 punten. Afd. uitmuntendheid Gemengde Koren. „Orelio", dir. Jae. Blansaart, te Axel, 2e pr. met 286 punten. iHoagste eere afd. Fanfare. De Zuidster", dir. Jul. Ardenois, te Ant werpen, le pr. met allerhoogste onderschei- ding en bijzondere felicitatie der jury, met 402 punten. Hoogste eere afd. Harmonie. „Excelsior", dir. M. Julien, te St. Nicolaas, le pr. met 369 punten; „Vondel dir. J. H. Drohim, te Breda, le pr. met 327 punten. Hooigste eere-afd. Mannenkoren. „Zevenbergs Mannenkoor", dir. J. van den Berghe, le r. met 347 punten; „Concordia dir. L. Suikerbuyck, te Boosendaal, 2e pr. met 29jnPU marschwedstrijden werden nog behaald door: Lamswaarde, De Zuidster, Het werk der toekomst, De Scheldegalm, De Broederband, in hunne resp. afdeelingen een eersten prijs, en een tweeden prijs door St. Jansteen en Ter Hole. Tot slot werd Zondagavond een concert ge- geven op de Markt, door „Vondel", dat een zeer groote belangstelling trek. Voor de deel- nemers, die de met hen in 't knjt tredende gezelschappen beluisterden was er on irelwij - feld op het concours veel te leeren en voor de luisterende menigte veel te genieten. iGelet op de toekenning der prijzen door de l'ury, zijn de deelnemende vereenigingen op het concours ook flink voor den dag gekomen. De concours-gevende vereeniging zal althans zeker op het musicale deel van haar feest met welgevallen kunnen terugzien. Met de Staatscourant van 24 Aug. zijn verzonden afdrukken van de statuten betref- fende de Vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land- arbeiders ,Kigcn Erf" gevestigd te Hulst. SCHOONDIJKE. Toen eenig dagen geleden de familie S. te Schoondijke des avonds thuis kwam, na den ganschen middag afwezig te zijn geweest, ontdekte zij, naar de Midd. Crt. meldt, dat de grendels van de voordeur waren gescboven, die er te voren op waren ge weest en men kwam btj verder onderzoek tot de ontdekking, dat ongewenschte gasten een bezoek aan de woning hadden gebracbt. Een horloge met ketting, dat op de tafel bad ge- legen, was verdwenen. De politie ontdekte in de omgeving van de woning een fietsspoor en op bet erf twee stukken van een das. In deze stukken das kreeg de politie naderband een aanwijzing in de ricbting van "een verdacbte, omdat deze stukken naderband werden ber- kend door een vrouw te Schoondijke, die ze bad gezien, gewikkeld om de voeten van een man die bij baar om een boterbam was komen vragen. Omstreeks denzelfden tijd werd te Groede een rijwiel ontvreemd. De verdacbte van deze diefstallen is thans te Amsterdam aangebouden en bleek te zijn De W., 20 jaar oud, die uit een werkinricbting in Belgie was ontvlucbt en die zicb ook reeds aan inbraak te Utrecbt bad schuldig gemaakt. Brj zijn aanhouding te Amsterdam droeg bij bet te Schoondijke gestolene horloge bij zicb. de invasie van Belgische werkkracbten lang- zamerhand een einde zal nemen. Wat dit laatste betreft, daarvan deelde men ons dezer dagen een treffend staaltje Aan een in die omgeving werkende fabriek werden voor eenige dagen een vijf-en-dertigtal werklieden gevraagd. Waar in den regel het aanbod steeds groo- ter was dan de vraag, deed zich bij deze ge- legenheid bet omgekeerde verscbijnsel voor, zoodat zich slechts een arbeidskracht aan- mHet feit, dat de werkgelegenbeid in bet Belgische thans enorm is toegenomen en de loonen langzamerband het pell der Holland- scbe loonen bereiken, is aan dit verscbrjnse niet vreemd. Politierechter te Middelburg. De volgende zaken werden in de zitting van 27 Aug. behandeld: L A. P., huisvr. van P. V., oud 58 j., zon- der beroep te Westdorpe, werd beklaagd, dat zij op 24 Juli jl. te Westdorpe Aloijsius de Coninck en Anna Josepha Elegier heeft be- leedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J. B., oud 39 j., vrachtrijder te Hulst, werd verdacht dat hij op 20 Juli jl. Josef Claessens heeft geslagen en gestompt, waardoor deze pijnlijk werd getroffen. Eisch f 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak 5 boete of 5 dagen hecht. A- J- E., oud 41 j., echtgenoote van A. d. C., werd verdacht dat zij op 24 Juli j.l. te West dorpe L. A. Poelman, huisvrouw P. Vernaeve, heeft beleedigd. Eisch /10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak f 5 boete of 5 dagen hecht. M. W. C., oud 23 j., landarbeidster te West- dorpe, werd verdachit dat zij op 7 Juli jl. te Westdorpe Emelie Janssens, huisvrouw van C. Vermeulen, heeft beleedigd. Eisch f 5 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak idem. D. R-, oud 28 j., werkman te Ter Neuzen, werd ten laste gelegd, dat hij op 21 Juli jl. te Ter Neuzen 2 glasruiten in de woning van J. v. d. Hooft heeft vemield. Eisch 14 dagen gevang. 'Uit&praak idem. D. R-, oud 28 j., en C. R., oud 23 j., werk lieden te Ter Neuzen, werden verdacht dat zp op 21 Juli j.l. te Ter Neuzen Jan van der Hooft hebben gestompt en geslagen, waardoor deze pijnlijk werd getroffen. Eisch D. R. f 10 boete of 10 dagen hecht., C. R- 15 boete of 15 dagen hecht. Uitspraak idem. J. d'. K., oud 71 j., landbouwer te Groede, werd verdacht dat hij op 26 Juli te Breskens Sara Deij, echtgenoote van Abraham de Baer, heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. SLUIS. Ged. Staten van Zeeland bebben een be- slissing genomen op een beroep, ingesteld door de N.V. P.Z.E.M. tegen bet besluit van B. en W. van Sluis, waarbij vergunning werd geweigerd tot bet plaatsen, bebben en onder- houden van draden boven den Oostelijken (Noordelijken) berm van den Krabbeweg-en- Bewesten Eedestraat, een en ander ten be- boeve van de electriciteitsvoorziening van Eede. Overwogen wordt, dat B. en W. van Sluis hun bonding aanvankelijk grondden op de overweging, dat nog geen beslissing is ge nomen omtrent de wijze, waarop de gemeente zal worden geelectrificeerd; dat zij in zoo- verre bierop terug zijn gekomen, onder voor- waarde, dat door de P. Z. E. M. nimmer stroom te Sluis zal worden geleverd zonder hunne vergunning, welke voorwaarde appe- lante niet kan aanvaarden. Verder dat B. en W. slecbts het oog be- booren gericht te houden op 't wegsbelang, doch dat zij dit beginsel zijn voorbij gestreefd; waarom als nog onder bepaalde voorwaarden aan de N.V. P.Z.E.M. vergunning voor bet spannen van draden voor hooggespannen sterkstroom wordt verleend. SELZAETE. Alweer een nieuvve fabriek. Het schijnt, dat men in alle landen van Europa het oog gericht heeft op dit punt, dat door zijn bizonder gunstige ligging, ten op- zicbte van de grens alsook wat aangaat de gemakkelijkheid zijner spoorverbindingen met het acbterland, voorbestemd schijnt om een der grootste industrieplaatsen van heel Belgie te worden. Maakten we bij een vorige gelegenbeid mel ding van de vestiging eener grootscheepsche fabriek, ditmaal kunnen we weer melden, dat door de Fransche Automobielenfabriek „Citrioen" tusschen Terdonck en den spoor- weg SelzaeteAntwerpen een terrein ter grootte van vijf hectaren is aangekocht om daarop een fabriek van auto's te vestigen. De fiscale belemmeringen door Belgie aan de buitenlandsche fabrikaten bij den invoer in den weg gelegd, zijn aan dezen maatregel niet vreemd. Wat toch is het geval? Wegens economische omstandigheden is Belgie genoodzaakt van de buitenlandsche volfabrikaten booge invoerrechten te heffen. Oorspronkelijk waren het na den oorlog de Duitgche artikelen, die alleen aan het hoogste invoerrecht waren onderworpen. Doch ook de Amerikaansche afgewerkte nijverheidsproduc- ten moesten in den loop van den tijd eraan gelooven. Het gevolg was, dat b.v. de General Motors te Antwerpen een enorme groote fabriek in het leven riepen om door middel van de vrij ingevoerde onderdeelen den afbouw van de tot de General Motors behoo- rende automobielmerken te kunnen overgaan. Een 7000tal arbeiders vinden op 't oogenblik in deze instelling ruim werk. Thans heeft de „Citroen" zich genoodzaakt gezien tot eenzelfden maatregel over te gaan. Deze maatschappij heeft daarom het oog laten vallen op het terrein bovengenoemd. Daar reeds binnenkort met den bouw zal begjOnnen worden ligt het voor de band, dat VERONTREINIGING VAARWATER. Voor bet kantongerecbt te Assen stond Vrijdag terecbt een gedelegeerd bestuurslid van de Ooop. Aardappelmeelfabriek „Oranje te Smilde, bescbuldigd dat bij in de maand Mei heeft verzuimd het water voor bet naar bet kanaal werd afgevoerd, voldoende te zm- veren. Ten gevolge van dit verzuim heeft hij in strijd met de voorwaarden van de Hinder- wet gebandeld en is het water in de Drent- scbe Hoofdvaart in erge mate verontremigd. Verdachte was niet verscbenen. Na het hoo- ren van de getuigen eiscbte bet O. M. vijf dagen hecbtenis. De kantonrechter zal 30 Aug. schrif .elijk vonnis wijzen. KIND UIT DEN TREIN GEVALLEN. Maandagavond keerden de heer en mevr. A. C. Hamer met hun zesjarig dochtertje van een vacantiereisje naar Middelburg, naar Bergen op Zoom terug. Zij vertrokken met den trein van 18 u. 59 uit Middelburg. Ter hoogte van Kruiningen ging, terwijl het meisje met haar rug tegen het portier van den coupe stond, de deur plotseling open met het ge volg, dat de kleine uit den trein viel. Onnud- dellijk trok de vader aan de noodrem, zoodat de trein spoedig stil stond. Het kind werd langs de lijn gevonden; zij had een ernstige verwonding aan het hoofd, doordat zij bii den val in aanraking was gekomen met de houten afrastering van den dijk. Zij werd naar de woning van een spoorwegarbeider gebracht, waar een dokter uit Krabbendijke geneeskun- dige hulp verleende. Spoedig echter is het meisje overleden. boot, die juist zou vertrekken is direct met een haak tehulp gesneld en heeft deze door het raampje in het stuurhuisje gestoken. De bestuurder heeft den haak eenige oogenblik- ken vastgehouden, doch scheen met zijn beenen tusschen de stuurindichtmg bekneld te zitten, mogelijk ook is hij door net bmnen- stroomende water ovenmand, m elk gevai heeft hij den haak weer losgelaten. De auto was toen tot aan het da.k van het stuurhuisje gezonken, doch de Rchten bleven branden. De 25-jarige stager G. Hoogerhuis, uit de Batavierenstraat, die het omgeluk ook had zien gebeuren, sprong, nadat de bestuur der de haak had losgelaten, boven op het dak van het stuurhuisje en wi§t met groote moeite een der portier en te open-en. Samen met den kapitein heeft hij getracht den drenkeling op zij uit de cabine te halen, doch dit is met ge- 1UDe ketelmaker G. v. d. Sluis uit de Jou- bertstraat heeft in het veerhuisje een dreg gehaald en met behulp hiervan hebben de dne mannen den bestuurder kunnen bevrijden. Er waren intusschen ongeveer 5 mmuten verloo- pen. De heer J. Engelschen, die ook op het ponton was gekomen en die op de hoogte was met het verleenen van eerste hulp aan dren- kelingen is dadelijk begonnen met het toe- passen van kunstmatige ademhaling. De bureaulist van het veerhuisje, de heer J. Kleinjan had inmiddels de politie en den ge- neeskundigen dienst opgebeld en beide dien- sten waren binnen 10 minuten na het onge- val ter plaatse, de laatste met 2 auto s. De geneeskundige dienst heeft met een zuurstoi- apparaat getracht de levensgeesten weer op te wekken. De politie, welke onder leidmg stond van den inspecteur 2e klas C. Versloot heeft eerst een gat gehakt in het dak van de stuurhut om te constateeren dat slechts een persoon was verongelukt en heeft daarna hulp ver leend aan den geneeskundigen dienst. Na anderhalf uur heeft men de pogingen om de levensgeesten op te wekken gestaakt. Wat de oorzaak van het ongeval betreft valt op te merken, dat de bestuurder van de auto dagelijks de rit van Strijen naar Rotterdam maakte. Uit verschillende omstandigheden heeft men kunnen opmaken, dat de man on der drankinvloed heeft verkeerd. Zondagavond omstreeks 11 uur is de 40ja- rige machinist A. de Jong bij het aanmaken van den locomotief aan den lokaaltrem van Alkmaar tusschen de buffers geraakt en doodgedrukt. De ongelukkige laat een vrouw en drie kinderen achter. TE DIEP IN HET GLAASJE GEKEKEN. Te Amsterdam slingerde een auto met drie personen over de Rozengracht. A1 heel spoe dig zat het voertuig tegen een tram, waarvan de treeplank werd vemield, om even daarna tegen een tweede tram te botsen. Toen was het met het leven van de auto gedaan. Voor het grootste gedeelte vemield, vond de wa- gen een plaatsje aan den kant van den weg. De drie inzittenden waren beschonken, de man, die chauffeerde, had bovemdien geen nj- bewij.s. De politie heeft tegen het drietal pro- ces-verbaal opgemaakt. Onmiddellijk daarop werd hij door een tweede persoon besprongen, die hem met een mes tusschen de schouderbladen stak. Up den grond liggende heeft Fasen getracht zicn te verdedigen door van zich af te trappen, krachtig geholpen door "ipelaar. Een oogen blik later verscheen een derde man, die den getroffene in het wilde weg met een mes be- gon te bewerken en die hem drie steken m den rug, twee dwars over den knie een m den arm en een in den hand toebracht, zoodat hij bewusteloos bleef liggen. Daarop verdwenen de aanvallers. Inmiddels was de dokter gewaarscnuwd, terwijl de vader van bet slachtoffer eveneens in kermis van het gebeurde gesteld was. Met een auto werd de getroffene naar Waalwijk vervoerd, waar hij, na door een geneesheer verbonden te zijn, naar zijn woning werd ver- voerd- De drie vermoedelijke daders, de gebroeders S. zijn door de politie van hun bed gelicht en in verhoor genomen. (Fasen deelde nog mede dat do personen, door wie hij is aangevallen, totaal onbekend voor hem waren. Men vermoedt, dat hier on der den invloed van sterken drank is gehan- deld. DOOR ZIJN ZWAGER MISHANDELD. Woensdagavond laat kwam een vrijwel blin- de man, H. G. geheeten, de hulp inroepepi. van den rijksveldwachter te Haaksbergen. De man bloedde uit verscheidene hoofdwonden, die, naar zijn zeggen, zijn zwager C. M. hem had toegebracht. De rijksveldwachter heeft daarop M. gearresteerd en ingesloten. Waar- schijnlijk is echter nog iemand bii de vecht- partij betrokken geweest, want toen bovenge- noemde rijksveldwachter M. wilde gaan arre- steeren, vond hij een uit Groenlo afkomsti- gen wegwerker aan den weg liggen. Met be hulp van den ter assistentie verschenen ge- meente-veldwachter L. is deze man overge- bracht naar het politiebureau. Daar bleek, dat hij een messteek in de zijde had gekregen. De man is daarop per brancard naar het St. Anthonius-gasthuis vervoerd. EEN ZELDZAAM EXAMEN. Te Den Haag wordt examen voor derde deel notariaat gehouden. Zooals men weet, is dit examen heelemaal schriftelijk Nu had dezer dagen een candidaat het on- geluk zijn rechterarm te breken, zoodat hij onmogelijk schrijven kon. Toch wilde hii, zeer begrijpelijk, wanit slechts eens in het jaar wordt daartoe gelegenheid gegeven, examen te doen. De commissie vond toen de even bil- lijke als galante oplossing, den candidaat toe te staan zich van 'n hulp van een typiste te bedienen. Eenige voorwaarde was, dat ,,de hulpe tegenover hem" niets van notarieele zaken mocht weten. Zoo is geschied en nu zitten de twee natuurlijk onder behoorlijke controle, wat voor de eventueele gemoedsrust der candidaten enkel bevorderlijk kan ziim de opgaven te verwerken; hij dicteerende, zn tikkende. iMisschien is deze benijdenswaardige candi daat wel de eerste in Nederland, die onder zulke poetische omstandigheden de groote proef mag afleggen. TELEGRAMBESTELLER DOOR EEN TAXI AANGEREDEN. Een telegrambesteller is te Amsterdam bii het maken van een bocht op de brug van de Nieuwe Hoogstraat bij den Klovemersvoor- burgwal in botsing gekomen met een taxi, ten- gevolge waarvan hij tusschen zijn rijwiel en de auto kwam te vallen. Met een zware her- senschudding werd de man in bewusteloozen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. KIND VERDRONKEN. Het 4-jarig zoontje van de familie I. te Val- kenburg bij Leiden, die metr een vriendje m het veld speelde, geraakte te water. Zijn vriendje liep de werklieden, die in de nabii- heid werkten, voorbij en begaf zich aar net heid werkten, voorbij en begaf zich naar het sloot begaven, waren de levensgeesten van hun kind reeds geweken. BOOTJE VAREN. Maandagmiddag waren in de Heymans- wetering te Alphen a. d. Rijn twee jongens en een meisje in een bootje aan het varen. Toen zii zich achter een motorboot wilden laten sleepen, sloeg het roeibootje om, waardoor alle drie te water geraakten. Een jongen en het meisje konden worden gered; de 13-jange D. K. echter verdronk. BIJ HET ANKERVIEREN EEN HAND AFGEKNELD. Schipper Jut, die met het schip „Rival op weg naar Duitschland was, werd bij het an- kervieren te Lobith zwaar gewond. Zijn lin- kerhand raakte tusschen de ankerlier en werd geheel afgekneld. De man is naar het zieken- huis vervoerd. WEER EEN AUTOBESTUURDER VERDRONKEN. Vrijdagavond om 11 uur is bij het ponton van het gemeenteveer op den hoek van Paral- lelweg en Wilhelminakade te Rotterdam een melkauto, bestuurd door den 39-jarigen J. H. D. uit Strijen in het water gereden. De be stuurder is verdronken. Eenige personen, die met het veer boo tie van 11 uur zouden meegaan, zagen dat een open vrachtauto, die uit de Hillelaan kwam, met groote snelheid naderde. De bestuurder scheen niet te bemerken, dat hij verkeerd ging en reed zonder te hebben geremd par- does in het naast het veerponton gelegen haventje. De auto maakte een heele draai naar links en zonk onmiddellijk. De kapitein van de veer- EEN DROEVIG STERFGEVAL. iMaandag is op 56jarigen leeftijd op tragi- sche wijze tijdens een teraardebestelling op da Oosterbegraafplaats te Amsterdam plot seling overleden de heer Inte Onsman, eerste secretaris van den Ned. Kappersbond, die o.a. bekencl werd door het schrijven van enkele tooneelstukken, waarvan een der bekendste is „Het Licht in den Nacht". Een otngeluk, waarbij twee personen wer den gewond, heeft Zondagavond plaats ge- had ten huize van de familie Lugthart, wo- nende aan de Kleiwegstraat te Gouda. Op een plat van de eerste etage aan de achterzijde van de woning had zich een tiental leden van de familie Lugthart verzameld, ten einde zich ter gelegenheid van den vijf-en-tachtigsten verjaardag van den ouden heer L. te laten fotografeeren. Juisit toen de fotograaf de feestelijke groep op de gevoelige plaat wilde vereeuwigen, scheurde het plat over de ge- heele breedte, alle tien personen verdwenen in de diepte en kwaimen terecht in de ongeveer zes meter lager gelegen werkplaats. De ge- heele familie lag hier op en door elkaar te midden van rijwielen en onderdeelen, welke m de werkplaats bewaard werden, bedolven on der bloempotten, puin en stukken hout, die van het balcon naar beneden waren gestort. Er heerschte een onbeschrijfelijke verwarrmg. Op het gegil van de slachtoffers kwamen van alle zij den voorbij gangers toegesneld, die po litie en medische hulp rieperi. Het bleek, dat het ongeluk nog betrekkehjk goed afgeloopen was. Mej. Lugthart, wonende te Amhem, had een arm gebroken en een. ander familielid had eenige lichte verwondin- gen bekomem. De oude heer Lugthart maakte den val met een klein kind in de armen, uoch hij, noch het kind waren gewond. Mej. L. werd naar het gebouw der wijkverplegmg overgebraclit. Naar de oorzaak van het on geluk werd een onderzoek ingesteld. Vrijdagavond heeft een korte, felle brand gewoed op de zolderverdieping van pand 321 aan de Hudsonstraat te Rotterdam. Om acht uur had de bewoonster van de tweede etage, mej. Schilt, baar zesjarig zoontje naar bed gebracht op het aohtergedeelte van den boven de tweede etage gelegen zolder. Kort daarna hoorde zij knappende geluiden, waarop haar man ging kijken en den zolder in lichte laaie vond. Wat was gebeurd Het jongetje had zijn bedje verlaten, een doosje lucifers uit een kastje bemachtigd en er enkele van aangesto- ken. Een er van viel in een kistje, waann een stukje papier vlam vatte. Het vuur deelde zich mede aan in de nabijheid staande voorwerpen onder andere enkele kolenkisten en vond daar- in gretig voedsel. Het ventje had niet durven waarschuwen, waardoor het zoover kon komen dat het geheele achtergedeelte van den zolder reeds brandde voor hij door zijn vader m vei- ligheid werd gebracht. Hoog laaiden de vlami- men thans plotseling op en verwoestten het dak, zoodat in de omgeving de mdruk van een ei-nstigen brand gewekt werd. De brandweer was na ongeveer een kwartier ter plaatse en pakte energiek het vuur aan. Onder leidmg van hoofdman Mirrer richtte men vier stralen op den vuurhaard, waardoor de felheid van den brand spoedig verminderde. Inmiddels waren de meubelen grootendeels in de naast gelegen garage en woning onder,gebracht. Be- halve brand is er ook veel waterschade m de benedenwoning van den schilder P. D®ze schade wordt echter door verzekering gedekt. De gebruikelijke entourage van kijklustigen ontbrak natuurlijk niet. DE EUGENIA EINDELIJK VLOT. iVrij dagochtend kwart oyer negenen is de Eugenia vlot gekomen. Dit Grieksche stoom- schip heeft precies negen maanden op den zeedijik bij Den Helder gezeten. meldt men daaromtrent uit Den achteruit, tei-wijl de sleepbooten Drenthe en Limburg trokken. Om 9.15 ongeveer gleed de Eugenia lang- zaam in haar oude element terug. Zoo vlug ging alles in zijn werk dat de loopplank reeds onder water stond' alvorens men er erg m had. De vrouw van den kapitein kon dientenge- volge niet meer tijdig den wal bereiken en werd onder luid hoera van een ontzagluhe menschenmenigte op de schouders van een visscher aan land gebracht. De vice-admiraal commandant van de marine, woonde de ge- beurtenis bij. Ook nu was het den heelen morgen ontzaglijk druk op der. dijK. meesten kwamen evenwel te laat en men hoorde dan ook allerwege uitroepen van teleurstelling. Vrij dagmiddag om 2 uur is het schip naar Amsterdam vertrokken, om te dokken. Het werd daarheen gesleept door de sleepbooten Drente en Limburg, van het bureau Wijs- muller, dat de benging verricht heeft. NOBLESSE OBLIGE. Een pensiongast van Huisduinen vermiste bij aankomst aan het station Den Helder zijn tasch met ruim f 600 inhoud. Het bleek, dat hij die in den trein had laten liggen; het sta- tionspersoneel had haar gevonden en bii den chef gedeponeerd. De belooning voor den eer- lijken vinder bestond uit--- een sigaar. Daar de vinder evenwel niet rookt, heeft hij sich genoodzaakt gezien de belooning af te wijzen. EEN ERNSTIGE ONTPLOFFING. Maandagmorgen omstreeks half 8 heeft een ernstige ontploffing plaats gehad in de machinekamer van de Splendorfabrieken te Nijmegen. Een zuurstofapparaat is uit elkaar ge&prongen. In de fabriek is groote schade aangericht en er zij.n tal van gewonden, van wie een aantal ernstig gekwetst zou zijn. De meeste gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerd. Onmiddellijk -is men met het oprui- mingswerk aangeivangen. ^Nader wordt gome Id dat de oirtploifing Maandagmorgen te ruim kwart over 7 plaats had. Zij is niet veroorzaakt door een zuur stofapparaat in de maehinekamer, doch heeft plaats gehad in een gang naast( de machine kamer. Hierdoor loopt een gasleiding en het schijnt dat deze niet geheel in orde was. Vermoedelijk door vonken van een magneet is het gas tot ontploffing gebracht. De ont ploffing was geweldig en een hevige slag werd gehoord. Bijna onmiddellijk daarop sloeg een def zijwanden van de gang, die door het geheele fabrieksgebouw loopt, met kracht weg. Deze muur, die de afscheiding vormde van de gang van de machinekamer, de expe- d'itie en het magazijn, sloeg in beide laatst- genoemde afdeelingen van de fabriek. Hier bevond zich een aantal arbeiders en voor zoo ver tot nu toe kon worden vastgesteld is een 6tal arbeiders, w.o. eenige vrouwelijke, min of meer ernstig gewond. Zij zijn naar eenige ziekenhuizen overgebracht. Ook in de machinekamer werd ernstige schade aangericht. Hier hadden evenwel, voor zoover tot nu toe werd vemomen, geen onge- lukken plaats. Op de plaats van de ontplof fing ontstond brand, doch deze kon, voordat de brandweer ter plaatse was, met eigen mid- delen word-en gebluscht. Het bedrijf zal, naar de directie van de N.V. Splendor Gloeilam- penfabrieken mededeeld'e, over eenige dagen weer op gang kunnen worden gebracht. Het ligt thans stil, voomamelijk doordat de ma- cbinekamer ontwricht is. De schade is daar evenwel niet zoo groot volgens de directie, dat het bedrijf geruimen tijd zal behoeven stop te liggen. Spoedig na het ongeval waren de politie-autoriteiten en de arbeidsinspectie ter plaatse aanwezig. XT it In de expeditie-afdeelmg van de N-V. Splendor Gloeilampenfabrieken waren een 50- tal jongens en meisjes \yerkzaam. Een 8tal meisjes en 1 jongen werden door vallend ge- steente getroffen. Een hunner kreeg een kaak- fractuur en een ander een sleutelbeenfractuur. De overigen werden licht gewond. De ge wonden maken het wel. Aan de machines is oogenschijnlijk geen schade toegebracht. De firma is tegen be- drijfsschade verzekerd. BERUCHT ROTTERDAMSCH HELER AANGEHOUDEN. Door een toevallige omstandigheid heeft de politie te Rotterdam de hand kunnen leggen op een berucht heler aldaar. Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur werd aan de Maasbrug een vrachtauto aangehouden ter controleering van het rij- en nummerbe- wijs. Hierbij bleek, dat op de vrachtauto acht balen koffie lagen. De dienstdoende politie- man vroeg den chauffeur, voor wien hij balen koffie moest vervoeren. Deze deelde mede, dat hij handelde in opdracht van zeke- ren R. te Rotterdam. Men is toen met den chauffeur gegaan naar het pakhuis aan de Raephorststraat, van waaruit deze de balen koffie had meegenomen. Het pakhuis was echter gesloten. Doch het toeval wilde, dat R. juist aankwam. Hem werd verzocht, het pak- hui-s te openen en het bleek, dat daar nog negen balen koffie .lagen opgeslagen. Daar de chauffeur onderweg verklaard had, dat hij reeds eerder balen koffie had v®r" voerd uit een pakhuis in het Noordehjk stads- gedeelte, werd naar bedoeld pakhuis gereden, waar ten slotte nog een zak koffie werd aan- getroffen. De geheele partij koffie werd in beslag genomen en herkend als yan diefstal afkomstig. Men zal zich nog hermneren, dat eenigen tijd geleden ten nadeele van Pa huismeesteren 25 balen koffie werden ont vreemd uit een spoorwagon, aan de Lek- R die te Rotterdam als een berucht heler beke'nd staat, is in verzekerde bewaring ge steld. AANSLAG BIJ WASPIK. In den nacht vain Zaterdag op Zondag is de ploegwerker Fasen, wonende te Waalwijk, ge- hurwd en vader van drie kinderen, toen hij op den terugweg van Raamsdonk, waar hij zijn schoonouders had bezocht, per fiets de Hoogevaart nabij Waspik passeerde, even voorbij cafe Schroot, in gezelschap van den Waalwijker Ypelaar, door een man onver- EEN AANSLAG. Maandagnacht omstreeks half twaalf werd het Tuindorp aan den Wormenschen weg te Apeldoom in rep en roer gebracht, doordat plotseling een schot weerklonk. Het bleek dat aan den Spreeuwenweg no. 7 door de ruiten was geschoten met een met hagel geladen jachtgeweer. Tijdens het los&en van het schot was in het woonvertrek aanwezig de vrouw van K. en haar 25jarige dochter. De politie werd gewaarschuwd en was onmiddellijk ter plaatse. Het bleek, dat het schot was gelost in schuine richting, waarbij ongeveer dertig hagelkorrels in een kast waren gedrongen. Vrouw K. werd aan de kin gewond. Als ver moedelijke dader is uit zijn woning gehaald en in arrest gesteld de 27jarige H. G., in die omgeving wonende. Hij had al memgmaal de dochter van K. gedreigd te zullen doodschie- ten, indien zij zijne liefde met wilde beant- woorden. Nader Helder: Het onverwachte is nog plotseling en als het ware bij verrassing geschied. De Eugenia is Vrijdagmorgen omstreeks 9.15 van den dijk, waar zij thans precies 9 maanden ver- toeft heeft, los gekomen en ligt thans op de reede, in afwachting van het oogenblik dat zij op eigen kracht naar Amsterdam zal stoo- men. De vooral de laatste weken hardnekkig voortgezette bergingspogingen hebben thans ten laatste succes gehad, zij het dan, dat de elementen de laatste dagen meegewerkt heb ben Precies negen maanden geleden, n.l. in den nacht van 23 op 24 November, is de Eugenia gestrand. Tengevolge van onderhan- delingen, welke gevoerd werden met het departement van Waterstaat, kon eerst 9 Jan. met de werkzaamheden voor het afbrengen van het schip worden aangevangen. Hoewel regelmatig aan het opruimen der steenen van den dijk werd gewerkt, waarbij duikers hun medewerking verleenden, was het resultaat vrijwel nihil. Eerst nadat ir. van Dam van 's Rijks Werf op het denkb-eeld gekomen was, door middel van vijzels en domme krachten het schip te lichten, kon van eenig succes worden gesproken. Een aantal van die dom me krachten werd aangebracht en men slaag- de er in het schip hiermede te lichten, zoodat breede gladde houten planken, die tot glijbo- dem zouden moeten dienen, onder de Kiel hon- den worden gebracht. Evenwel, het succes dat men hiervan hoopte, bleef uit. Muurvast bleef de Eugenia zitten. Het schip had een heel vlak bed in den dijk gedrukt. De werkmees- ter van de afdeeling werktuigbouw van 's Rijks Werf, de heer Slemmer, stelde toen voor in plaats van houten vijzels hydraulische persen aan te brengen en daarmede net schip weg te drukken. Inderdaad werd hiermede succes behaal-d, een succes dat tenslotte mede- geholpen heeft, het schip vlot te kiijgen. Dagelijks schoot men met kleine beetles een eindje verder op. Hoezeer ook aan den wal gespot en gemeesmuild werd; dat men op deze wijze voortgaand tenslotte resultaat zou zien, kon iedere leek zelfs begrijpen. Nu hebben de elementen meegewerkt: een vrij stijve noordenwind en een tamelijk hoog -ti.i waren gunstige factoren voor nieuwe pegmgen. Vrijdagnacht om 4 uur begon men weer met de hydraulische vijzels te werken. Te half hoeds aangevallen en met een hard voorwerp - --g an (le Eugenia mee on het hoofd geslagen, zoodat hij van zijn j ^beg= de^ehroeven zichtbaar rijwiel viel. Donderdag is een met tien personen be- zette veerpont bij Tittmoning tegen een brug opgevaren. Het bootje werd letterlijk ge kraakt en zonk bijna onmiddellijk. Acht per sonen konden door in de nabijheid werkende Beieirsche en Oostenrijksche arbeiders gered worden, terwijl twee inzittenden verdronken. DRIE DORPEN WEGGESPOELD. Bulgarije is door een zware wolkbreuk ge- teisterd, welke vooral te ^Radomir ernstige verwoestingen heeft aangericht, en ook men- schenlevens heeft geeischt. Door het over- stroomen van een beek in het Werelagebergte zijn drie dorpen meegesleurd; reeds zijn 15 lijken aangespoeld. Zeer veel vee is omge- komen en de oogst is geheel vernield. Het verkeer ondervindt ernstige stoorms. Naar de Pester Lloyd verneemt is Uskub Donderdagavond door een hevige wolkbreuk geteisterd, die in ongeveer een half uur een geweldige overstrooming veroorzaakte. De Wardar en ook andere rivieren stegen onge veer anderhalven meter en traden buiten de oevers. Verscheiden wijken van Uskub werden zoo goed als geheel verwoest. Meer dan vijf- tig kinderen en oude menschen verdronken. In de voorstad Tsjajre, die bizonder ernstig ge troffen werd, zijn 800 gezmnen dakloos. Sedert menschenheugenis is dit de ergste overstroomingsramp, die Uskub ooit heeft ge troffen. De schade wordt op meer dan 100 mallioen dinar geraamd. EEN VLIEGONGELUK. Het vliegtuig D 757 is bij Ellen in de na bijheid van Fulda plotseling in den nevel ge raakt en in de bosschen op de bergen veron gelukt. Hierbij kwamen de piloot Bauer en 2 inzittenden, de Amerikaan Joseph Gross en de opperwachtmeester van de politie Russcher uit Frankfurt a. d. Main, om het leven. Een dame, mej. Neubauer uit Berlijn en de vrouw van den opperwachtmeester, werden ernstig gewond. Later werd gemeld dat ook mej. Neubauer aan haar verwond'ingen is bezwe- ken. De piloot was een der betrouwbaarste vliegers van de Lufthansa. Reeds jaren hee hij op dezelfde route yeylogen, Hisyjpy;.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3