labies leere huid -i" JSgfc MvSS-ENeS° h.», INGEZONDEN MEDEDEELINGEN- DE HAAGSCHE CONFERENTIE TOT EEN ACCOORD GEKOMEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. ITER NEUZEN, 28 Auq. 1929. Wrijft de gesmette en ontstoken deelen voorzichtig in met PuroI.en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier. telkens te bepoederen met Purol-Kinderpoeder Purol doos 30, 60 en 90 ct. Tube SO ct. Purol-Kinderpoeder bus 60 ct. en 1 gld zal leder duidelijk zijn, dat men op een ver- schil van een millioen mark van geen van beide kanten de onderhandelingen zou willen laten mislukken, zoodat men dit punt als van ondergeschikt belang kan beschouwem. Het verdere aanbod bestaat ten eerste uit een ver- hooging van de Engelsche annu'iteiten met onvergetelijke schouwspel muziek voorop het veld rondtrok. De goever- neur van Califomie, de burgemeester van Los Angelos en tal van andere overheidspersonen waren vergaderd voor het stationsgebouw, waar de officieele ontvangst geschiedde. Honderden fotografen trachtten de afslui- ting te verbreken, doch de uitstekend ge- schoolde staatsmiilitie, die een cordon om het eigenlijke landingsterrein gevormd had, weer- de hen. Tal van vroolijk versierde auto's stonden klaar om de menschen van het lucht- schip naar de ontvangzaal te brengen. In een breeden kring, op eerbiedigen afstand van het luchtschip wemelde een onafzienbare menigte, die steeds weer spontaan in geest- driftig gejuich losbarsbte. Tijdens de landing vlogen zes marine-vlieg- tuigen over het terrein. Zooals wij reeds meldden, voer ook een klein luchtschip van het zoogenaamde Blimptype een oogenblik over het terrein, en wel recht boven de Zep pelin, waarmee het een merkwaardig con trast opleverde. Intusschen was de zon opge- gaan en overstraalde het anvergelijkelijke en 14,4 millioen mark, waarvoor Engeland zijn aanspraken op een deel van het surplus van het eerste jaar opgeeft, terwijl Duitschland eveneens zijn aanspraken op dit surplus zal dienen op te geven, willen de mogendheden hun aanbod gestand doen. Zoo is men tot f 21,6 millioen mark, of 20,4 volgens Engelsche j berekening gevorderd. Er ontbreken nu nog 7 millioen mark om het aanbod vol te maken. Deze 7 millioen zou Italie garandeeiren uit zijn aandeel in de betaling van de Oostenrijksch- Hongaarsche erfstaten ten aanzien van hun zoogenaamde bevrijdingsleeningen. Dit punt is niet heel duidelijk. Tot dusver is er van die betalingen van de erfstaten niet veel gekomen. Zal Italie nu moeten zorgen, dat zij binnenkomen en zoo dat niet ge- schiedt, zelf het vereischte bedrag bijpassen Dat is echter van later zorg. De hoofdzaak is dat de „vier" een aanbod hebben gedaan, dat hun pra'ctisch gesproken niets kost en dat Engeland daarmee niet tevreden is. Als de conference hierop mocht mislukken dient men vooral den aard van dit aanbod good voor oogen te houden. Men zou het kunnen kenmerken met de oud-Hollandsche spreek- wijze, dat het goed riemen snijden is van andermans leer. Nam Engeland dit aanbod aan dat zou men het tegenover de betrokke- nen nog voor dit beschikken over een andere goed verantwoordelijk kunnen stellen ook. Als men de zaak zoo beziet kan men zach Snowdens wedgering ten voile begrijpen Wat er verder geschieden zal, staat nog niet vast. De ..aanbiedende" mogendheden schijnen niet van plan zichzelf ook maar het geringste offer ite getroosten. Uit de verkla- ringen, die Maandag op de Fransche perscon- ferentie zijn gedaan, zou zelfs blijken, dat zij heelemaal geen aanbod meer zouden doen. Intusschen loopen er in Den Haag nog altijd geruchten over een verhooging van het aan bod. Waar die verhooging vandaan zou moe ten komen, vertelt men er niet bij. Het ziet er inderdaad somber uit. Dat er in dezen hoogen nood nog redding op zou dagen is te hopen; vanwaar deze komen moet is ons echter niet duidelijk. technische installaties nog eens weer onder- zocht. Tenslotte bleven de manschappen mid den op het vliegveld staan. De boeg van de Zeppelin was naar het Oosten gericht, alies was gereed, men wachtte alleen nog op het bevel om de touwen los te laten. Op de wegen, die naar het vliegveld leiden, bevonden zich tijdens het vertrek over een afstand van verscheidene kilometers nog honderden auto s van hen, die van de opstijging getuige hadden willen zijn. Bij het vertrek van het luchtschip waren veel meer toeschouwers aanwezig dan bij de aankomst. Toen Dr. Eckener op het vliegveld v«r- scheen, had de politie groote moeite om een weg voor hem naar het luchtschip vrij te iriclK6H De vertraging van het vertrek is te wijten aan het feit, dat de passagiers en de post zoo langzaam het vliegveld konden bereiken. Het luchtschip ging nu de hoogte in en was spoedig in het duister verdwenen. Blijkens de publicaties in verschillende bla- den, was het gisteren te 's-Gravenhage in de kringen der herstel-conferentie zeer spannend Het stond er nu ten slotte voor te buigen of te harsten, dit laatste met al de gevolgen van dien. Eindelijk, des nachts te 12,20 was er beweging in de zaak gekomen. olgens een gerucht waren de 5 confereerende mogend heden overeengekomen en had men nu nog alleen Duitschland noodig, van welks mstem- ming men schijnbaar echter te voren verze- kerd was. De Duitschers werden gehaald. Orp het bin- nenhof werden zij met gejuich begroet. Stresemann, die ongesteld was, was reeds te bed en was dus niet meegekomen. Naar ver- luidt zou men thans tot een accoord gekomen zijn op 75 der eischen van den Engelschen Minister Snowden. DE VERKOOP DER OORLOGSVLOOT. iHet in sommige bladen verschenen bericht als zouden de tien gewezen Duitsche torpedo- booten die, in de zeehaven van Brugge zij.n opgelegd en, na den oorlog, de Belgische oor logsvloot vormden, tegen het einde van het jaar worden verkocht, blijkt slechts gedeelte- liik juist te zijn. Het blijkt wel de bedoelmg te zijn een viertal dezer booten, voor sloopmg te verkoopen, maar de andere zes schepen zouden behouden worden om te dienen als matrozenschool voor de koopvaardijvloot. DE CHOLERA IN ENGELSCH-INDIe. Sedert de iaatste week in Juni zijn in de verschillende districten van Bombay meer dan 11.000 gevallen van cholera voorgekomen, 4272 zieken zijn overleden DE REIS OM DE WERELD VAN DE GRAF ZEPPELIN. De Graf Zeppelin te Los Angeles, De „Graf Zeppelin" is Maandag te 4.30 uur, Amerik. tijd, boven Los Angelos gearriveerd In verband met den mist kruiste het lucht schip boven de stad alvorens op het vliegveld Mainsfield te landen. Na geruimen tijd boven iMS Angelos te hebben gekruist, kwam de ,,Graf Zeppelin te 5 u. 50 pi. trjd boven het vliegveld Mainsfield. Naar schatting bevonden zich rondom het vliegveld, dat zelf streng bewaakt wordt, en in de nabijheid in totaal bijna 'n millioen menschen. 400 landingsmanschappen, onder leiding van luitenant Settel, stonden gereed om het luchtschip te helpen landen, maar de mist boven Mainsfield werd steeds dicbter. Ten slotte is het Duitsche luchtschip te uur 30 (d.i. ruim 2 uur 30 Amsterd. tijd) vlot op het vliegveld te Los Angelos geland. Van de aankomst te Los Angelos ontleenen wij aan een bericht in de N. R. Crt. nog het volgende: f Als een zilveren wolk naderde de ,,Grar Zeppelin, even voor vijven, in het licht van de eerste zonnestralen, het vliegveld uit het Noorden en stuurde, steeds lager komend op den ankermast toe. Om vijf minuten over vijven werd het geruisch van de motoren zwakker, klaarblijkelijk omdat eenige moto ren afgezet waren. Het luchtschip daalde langzaam naar de aarde en om kwart over vijf werd, zooals reeds in het kort meege- deeld, het eerste touw door de landingsman schappen gegrepen. De boeg van het groote gevaarte werd nu langzaam naar den mast toegetrokken. De eerste poging om vast te maken mislukte. Men trok het luchtschip weer achteruit. Toen ging het opnieuw op den mast aan en om tien minuten over half zes was de „Graf Zeppelin" gemeerd. Eenige minuten daama verlieten Lady Hay en Sir Hubert Wilkins als eerste passagiers het chip. Lady Hay riep de toeschouwers toe: Ik ben hlij weer in Amerika te zijn. De geestdrift van het publiek, dat voor het groo - ste deel den heelen nacht op het vliegveld ge wacht had, kende geen grenzen. Reeds voor de landing was een optocht gevormd, die met De reis van Kasoemigaoera naar Los An gelos heeft 78 uur en 58 minuten geduurd. De afstand, die tot dusver, van Lakehurst gere- kend, op de reis om de wereld is afgelegd wordt berekend op 16.880 Eng. mijlen, die in 233 uur en 35 minuten zijn afgelegd. De ingenieurs van de „Graf Zeppelin" ver- klaarden, dat het luchtschip in den besten staat verkeerde en na bijvulling met gas en brandstof voor de motoren enz. weer dadelijk tot vertrek gereed zou zijn. Het slechte weer van de eerste dagen heeft het schip geen schade gedaan en de motoren hebben geen oogenblik geweigerd. Het btjvullen zou tegen acht uur 's avonds geeindigd zijn. De passagiers hebben het ver- zoek gekregen zich klaar te houden om zoo noodig in het begin van den avond aan boord te gaan. Luitenant Settle van de Amerikaan- sche marine zal aan de vaart naar Lakehurst deelnemen. Als men wegens ongunstige weersomstandigheden niet de Noordehjke route kon volgen, zooals men aanvankelijk van plan was, zou men over El Paso, New- Orleans, Birmingham, Washington en Balti more varen. Als het weer het toestaat, wil men over Cleveland vliegen, waar dezer dagen een nationale snelheidswedstrrjd in de lucht wordt gehouden. Dr. Eckener, die, op den tocht over den Stillen Oceaan twee dagen ziek geweest Is, is dadelijk na de aankomst van het luchtschip per auto naar een hotel in het midden van de stad gebracht om gelegenheid te krrjgen tot uitrusten voor de voorgenomen feestelijke ontvangst en toebereidselen te treffen voor de verdere vaart. Ondanks zijn ziekte en de in spanning van de pas volbrachte vaart, maakt Dr. Eckener het goed. Men was van plan geweest bij de aan komst een mededeeling van de afgelegde reis te verstrekken, maar dit schriftuur, dat Dr. Eckener den avond te voren had opgesteld, is verloren gegaan, doordat het hem uit zijn handen woei, toen hij uit een van de ramen van het stuurschuitje leunde. Menschen, die dr. Eckener gesproken hadden, zeiden, dat hij zich zeer geestdriftig over het succes van de vaart had uitgesproken en uitdrukking had gegeven aan zijn overtuiging, dat de com- mercieele mogelijkheid van het gebruik van luchtschepen voor de koopvaardij over den Oceaan nu was aangetoond. Sir Hubert Wilkins, de bekende Poolvlnager, zei tot joumalisten: „Het was een prettige en onbezorgde vaart, die men met genoegen meemaakte. Voor echter een geregeld ver- keer met luchtschepen mogelijk is, moeten wij een betere en verder gaande samenwer- king verkrijgen tusschen de weerstations en de meteorologen. Vooral moet het luchtschip over weerberichten uit veel meer streken kun nen beschikken. Ik wensch dr. Eckener ge- luk met het welslagen van den tocht. Wij hebben tal van interessante streken van de wereld aanschouwd onder een ongewonen en nieuwen gezichtshoek. De onbebouwbare steppen van Siberie, de van regens doorweek- te velden van het Oosten, de wolkenbanken van den Stillen Oceaan behooren tot de m- teressantste dinigen, die ik ooit gezien heb. Lady Drummond Hay heeft verklaard, dat de vaart interessant was geweest, maar met zoo opwindend als de recordvaart New York— Friedrichshafen. De merkwaardigste gebeur- tenissen voor de passagiers zijn de schouw- spelen geweest, die zich voordeden toen het luchtschip 's avonds bij een kleurrukenzymr ondergang overman Francisco vloog en toen het ^s ocbtends bij een heerlijken, belderen zonsopgang Los Angelos bereikte. Kapitein. Rosendahl zei: „Het was de mooi- ste vaart, waaraan ik ooit heb deelgenomen en ik heb van elk oogenblik genoten. Wij hebben van alle winden mee geprofiteerd, die maar ergens te vinden waren en dat is de reden waarom de koers herhaaldelr)k gewij- zigd is. Het handig gebruik maken van de winden en de merkwaardige snelheid van de Graf Zeppelin hebben de vaart tot zoon on- gewone ervaring gemaakt." De Japansche kapitein Kusaka heeft ge- Boven den Stillen Oceaan. Uit Berlijn komen nog aanvullende bijzon- derheden over den tocht over den Stillen Oceaan. Het luchtschip was er op schit- terende wijze in geslaagd door het gebied van een onweer heen te komen. Alle motoren hadden zonder eenige hapering gewerkt. Het plan voor de tocht over de Vereenigde Staten. Van den kant der Amerikaansche autoritei- ten zijn alle maatregelen getroffen voor den tocht van de Graf Zeppelin over Noord- Amerika. Zoo is er in Fort Worth in Texas een ankermast opgericht voor het geval dat de Graf Zeppelin onderweg zou moeten meeren. Een „ongelukje". Bij de opstijging van het luchtschip gebeur- de er een ongelukje. Een uitstekend deel van het luchtschip kwam met een draad van de electrische leiding in aanraking. Toen men in het luchtschip bemerkte, dat het opstijgen niet vlot genoeg ging wierp men een tamelijk groote hoeveelheid proviand in den vorm van voile inmaakblikken, thee en groenten over boord. De Radio Corporation of America heeft een draadlooze mededeeling opgevangen, volgens welke de beschadiging slechts onbeteekenend is. Men is dan ook niet voomemens daarvoor den tocht te onderbreken. ERNSTIGE MOEIL1JKHEDEN IN JERUZALEM. Wie nog getwijfeld mocht hebben aan den emst van den toestand in Palestina, tenge- volge van de botsingen tusschen Joden en Arabieren, zal schnjft de N. K. Lrt. door de Engelsche maatregelen om oorlogs- schepen en troepen naar dat land te zenden wel tot andere gedachten gebracht zpn. Elders vindt men een opsommmg van de rel ieves, die al verscheidene dooden geeischt heb ben en die ook Zaterdag nog zijn voortgezet. Het Engelsche gezag en aanzien staat nu langzamerhand op het spel en daarom zal men er wel alles aan doen om de relletjes snel te onderdrukken. Het merkwaardige is echter, dat de Engelsche overheid met op de moge lijkheid van dergelijke onlusten schijnt yoor- bereid te zijn geweest. Dat zou men althans opmaken zoowel uit het feit, dat er than hals over kop troepen uit Egypte en Ma ta gehaald moeten worden, als uit het feit, dat Sir John Chancellor, de commissaris-generaal van den mandataris, op het oogenblik met in Palestina vertoeft. Dit is to merkwaardiger omdat er verleden jaar met den Grooten Ver zoendag ook al relieves zijn geweest en het sindsdien is blijven broeien. De Engeischen hebben met hun bestuur over Paleytma geen erg gelukkige hand gehad. inderdaad heb ben zij als mandataris den plicht volledige vrijdom van geweten en vrije uitoefenmg van alle vormen van godsdiemst to yerzekeren, on- derworpen alleen aan de handhavmg van de openbare orde en de zedelijkheid en is zelfs uitdrukkelijk bepaald, dat. zn niets De door het voorloopig bestuur ontworpen j statuten werden vastgesteld. Besloten werd i daarop de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Bij de statuten werd bepaald dat het aan- j tal bestuursleden zal bedragen 15, waaruit zal J benoemd worden ten dageiijksch bestuur van 5 leden. De leden van het voorloopig bestuur (waar uit de heer Benard zich wegens drukke bezig- heden heeft teruggetrokken)zijnde de heeren H. W. J. Priems, M. C. Hack, Ph. J. Calle- fels, L. J. van Driel, J. van Goor, N. J. Harte, J. H. Kroon, L. J. van der Lubben, A. M. Moggie, J. J. C. van Sprang, G. A. van der Straaten en G. Timmerman, werden in het definitief bestuur benoemd, terwijl voor de resteerende 3 zetels werden benoemd de hee ren R. Elsinga, S. Kerpel en Th. van Pien- broek. Voor zoover ter vergadering aanwezig verklaarden de benoemden zich bereid de func- tie aan te nemen. Binnenkort zal een vergadering worden uit- geschreven voor vaststelling van het huishou- delijk reglement. EXTRA-TRAMRITTEN OP AANSTAANDEN ZATERDAGAVOND. Zooals uit de advertenitie in dit numimer blijikt, zal tor gelegenheid van het feest te Ter Neuzen op a.s. Zaterdagavond de laatste tram in de ricbting ZaamslagAxel op een later uur van Ter Neuzen vertrekken, nJ. te 23^0 en een extra-tram in de richting Hoek PhilippineiSas van Gent worden ingelegd, te Ter Neuzen vertrekkende te 23,25. SUIKERBIETEN. Men schrijft aan de N. R. Ort.: Half Augustus werd in Zealand door onge- veer 100 belanghebbenden het eerste bieten- monster ter onderzoek opgezonden. Van de monsters, genomen in Oost- en West- Zeeuwsdi-Vlaanderen en onderzocht aan de N.V. Beetwortelsuikerfabriek Sas van Gent, kan worden meegedeeld, dat het gemiddelde gewicht per monster bedraagt 4,616 K.G. (vorig jaar 4,466 K.G.) en het gemiddelde suikergehalte is vastgesteld op 16,2 (vorig jaar 15,2 MACEDOrf/Art CIGARETTES mogen wat inbreuk zou maken op de burger- lijke en godsdienstige rechten van> de bestaan de niet-joodische gemeenschappen .maar de handhaving van die bepaimg gaat het En a-elsche bestuur vaak zoo ver, dat het daar mee noodeloos de Joden hindertDerelies van,veried«B..Wj was ge ■cty5\Siuifte!' -aureW vrouwen te schei- den, hadden bij tactischer optre<len yermoe- delijk vermeden kunnen worden. Het straatje lanes de klaagmuur is mohamedaansch bez maar de Joden hebben bij een missehien wel duizendjarige overlevermg het recht hierhu klachten te uiten. Dat de moslems hun bezit van het straatje niet willen opgeven, is hun eoed recht, dat zij vaak de Joden, die hier aan C g-oelen, apciimoiiv xJ zegd: Vertegenwoordigers van vier^ natyes eeven ergeren, kon voorkomen worden de Joden ook niet_geheel hebben drie dagen doorgebracht op bet lucto schip, waarbij zij zich voelden als m den hemel Deze merkwaardige vernchtmg, die de Duitsche uitvindersgeest mogelijk heeft gemaakt, verandert de kaart van de wereld en maakt Japan tot een waarachtigen buur- man van Amerika. De vaart van de Graf Zeppelin zal ertoe strekken de ynendschap tusschen de landen en de volken te bevorde- ren en een nieuw tijdperk van verzoemng tus schen alle naties der wereld openen, vooral tusschen Amerika, Engeland, Duitschland en Japan." Uit Los Angeles vertrokken naar de Oostkust van de Ver. Staten. Uit het bovenstaande heeft men kunnen lezen op hoe hartelijke en grootsche wijze de Si van Los Angeles - en kaansche volk in het algemeen de Graf Zeppelin hebben ontvangen na den tocht over den Stillen Oceaan. Maandag- ochtend kwart over negen Midden-Europee- schen tijd, is de reis naar de Oostkust, met Lakehurst, het vliegveld in New-Jersey als voorloopig einddoel, aangevangen. Hieronder volgen ^iu weer wat telegrafisch ^gekomen berichten. Het eerste is natuurlijk uit Los Het vertrek uit Los Angeles. Om 12 uur 14 's nachts (9 u. 14 M.E.T.) is het luchtschip voor den tocht naar Lakehurs °PDrStEkknener en de 16 passagiers waren om 10 u. 37 (PI- Tijd) 's avonds op he. vliegveld gNaareverluidt had de Graf Zeppelin bij zijn landing te Los Angeles nog brandstof genoeg om naar Lakehurst te vliegen De passagiers begaven zich om 1 ■s avonds aan boord van het luchtschip. Om 11 u 15 gaf Dr. Eckener bevel om ballast uit te werpen. Daama werd het voorste deel van de Graf Zeppelin van den ankermast losge- maakt. Ongeveer een half uur lang liepen de manschappen met het luchtschip op het ner met van vliegveld heen en weer. Gedurende dien tijd werden nog post aan boord genomen en de Het is waar, dat de Joden ook niet geneei vrij iiitcaan en ook dingen hebben gedaan, die bij de reeds heerschende spanning beter yenne- den hadden kunnen worden. Dit neemt een ter niet weg, dat de mandataris tekort is ge schoten in zijn taak. Onder Turksch bewind verdroegen de Joden en Arabieren elkaar over het algemeen goed; onder Engelsch man- daat is de verhouding tusschen deel hun- stoeds slechter geworden. Wij zes?F® opzet een deel hunner, omdat speciaal van de Arabieren de oude ingezetenen over het algemeen het nog goed met de Jwdsche bewoners vinden kunnen, terwijl de veroor- zakers van de relletjes in hoofdzaak van bui- tenaf gekomen Arabische fanatici zijn. onder de Joden is er een fractre jonge Zioms- ten die het wel eens aan de noodige bezadigd heid ontbreeikt, maar daar is de tegynstelbng niet zoo groot als onder de Arabieren. Een krachtig bewind zou echter botsingen moeten kunnen voorkomen en de moeilijkheden langs vreedzamen weg moeten weten op te losse De Engelschen hebben echter noch tijdig den ernstigen aard der moeilijkheden mgezien, noch de kracht getoond om tegen provocates van Arabische zijde met voldoende gestreng- heid op te treden. Het is te hopen, dat hun thans de oogen zijn opengegaan. Palestina staat voor een keerpunt. Van den weg, dien men thans inslaat kan veel afhangen. E moet met oordeel, maar ook met snelheid en kracht gehandeld worden, opdat de verwarrmg niet nog toeneme en plaats make voor orde en verzoening. NED. HERV. KERK. Zondag 3 November hoopt Da. L. J. Caze- mier, beroepen predikant bij de Ned_ He Kerk alhier, thans te Gieterveen en Bonner- veen, zijn intrede te doen. IJSCLUB TER NEUZEN. In de gisterenavond gehouden vergadering der tot de IJsclub Ter Neuzen toegetreden leden, deed de voorzitter mededeeling van den loop der zaken, sinds het voorloopig bestuur aan het wenk was gegaan, voorzoover de publicaties van tijd tot tijd in dit blad nog aanvulling noodig maakrten. FEESTELIJKE INSTALLATIE VAN DEN HEER MR. R. J. J- LAMBOOY, ALS BURGEMEESTER VAN HONTENISSE. Gisteren had de feestelijke installatie plaats van den heer Mr. R. J. J. Lambooy, als bur gemeester der gemeente Hontemsse. De ge- meentenaren hadden zich voor deze gelegen heid bij zonder ingespannen om hun beste beeintje voor te zetten en zoo stonden gister, begunstigd door het fraaiste zomerweer dat men zich maar wenschen kan, verschillende buurtschappen, die gister aan de beurt kwa- men, in feestdos. Eerepoorten en versieringen met sparrenboompjes, groen, bloemen en guir- landes en wat dies meer zij waren met kwis- tige hand aangehracht. Des namiddags werd de nieuwe burgemees ter met zijne familie per boot te Walsoorden arriveerende, afgehaald door eene commissie uit den gemeenteraad, bestaande uit de hee ren P. Voet en A. Vermorken. Door de op de aanlegplaats aanwezige menigte werd de burgemeester met luide hoera's verwelkomd. Onder geleide van een eerewacht te paara trok de stoet naar Kloosterzande, waar een vergadering van den gemeenteraad werd ge houden, waarin de oudste wethouder, de heer Jac. de Waal den heer Mr. Lambooy in har telijke bewoor dingen install eerde en hem in Hontemisse een aangenamen werkkring toe- wenschte, tot heil van de gemeente en de in gezetenen. De burgemeester dank brengende aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming, aan den Commissaris der Koningin die hem op de voordracht heeft geplaatst, maar vooral aan God, die hem zoo'n heerlijke taak heeft opge legd, deed een beroep op de medewerking der wethouders en leden van den raad voor het besturen der gemeente, aanstippende dat hij aanstonds voor groote problemen zou komen te staan, als: gebrek aan werkkrachten in land- en tumbouw, hetgeen zich mogelijk m een nabije toekomst zal voordoen, de drimk- watervoorziening, waarvan het project in dm- gen is geworpen, mogelijke uitbreiding van het plaatsolijk electriciteitsnet enz. Ter plaatse voerde nog het woord de H.Eerw. heer De Meulemeester, deken en pastoor, namens de geheele Clergd van de gemeente Hontenisse, de WelEerw. heer Ds. Maas, predikant, de heer Truffino, burge meester van Hulst, waama de raadszitting werd gesloten. Daama had plaats de huldiging van wege de burgerij. Aan mevr. Lambooy werden bloemen aangeboden, waama de heer Schelf- hout, namens de ingezetenen van het Noor- delijk deel den burgemeester gelukwenschte, en de hoop uitsprak dat mevr. Lambooy werkzaam zou mogen zijn op het gebied van het christelijk liefdewerk in deze gemeente. De burgemeester dankte voor de hem en zijn vrouw gebrachte hulde. Vervolgens zongen de schoolkinderen een 4tal liederen. t Hierop werd de optocht opgesteld, waann zeer fraai versierde praalwagens werden mee- gevoerd. Ook trokken zeer de helangstellmg de deelnemers aan het bloemencorso. De stoet trok naar Groenendijk, waar de burge meester en een klein gezelschap werden ont vangen bij den H.Eerw. heer Deken Onder- tusschen hadden daar verschillende volks- hem in zijne functie hebben opgevolgd. Ech ter: de mensch wikt, God beschikt, en men stond hier thans aan het graf van hem die men zoo noode zag heengaan. Zijn nagedach- tenis zal steeds in eere worden gehouden, hetgeen tot troost moge zijn voor wediuwe en kinderen. Daama sprak do heer D. J. Dees, als voor zitter van de Onderlinge Brandwaarborg- maatschappij „Draagt Elkanders Lasten", en herdacht het vele goede, dat de overledene ook voor deze vereeniging deed. Meermalen heeft men kunnen profiteeren van de heldere adviezen die deze als secretaris naar voren bracht. Hij werkte gaame met hem samen en betreurt in den heer De Kraker niet alleen een goeden medewerker, doch tevens een eer- lijken en openhartigen vriend. Ook als land- houwer was hij iemand op wien Zeeuwsch- Vlaanderen trotsch kon zijn, en vooral dat hij van wege onze Hooge Landsvrouwe werd be- giftigd met het ridderkmis der Huisorde van Oranje-Nassau. Door den oudsten zoon van den overledene werd namens de familie dank gezegd voor de vele blijken van belangstelling die bij het overlrjden van zijn vader aan de familie waren ten deel gevallen en die nu ook bij deze plech- tigheid bleek. In de eerste plaats bracht hij dien dank aan den burgemeester, met wien zijn vader zoo gaame als vriend omgang had en de landbouwbelangen besprak; vervolgens aan den heer Dees, voor de wijze waarop deze van zijne persoonlijke en de deelneming der door hem vertegenwoordigde vereeniging had doen blijken. Verder is de familie dankhaar voor de betoonde deelneming aan de Onderl. Veeverzekeringsmaatschappij te Hulst, aan de familie Motk<5, de familie Corthals, van wien zij steeds zooveel vriendschap ondervin- den. Ook aan de familiebetrekkingen voor de belangstelling tijdens de ziekte van den over ledene en de ondervonden hulp, en ten slotte aan Ds. Van Dis, die zoo menigmaal een troostend woord heeft weten te brengen. Op het tweetal voor de Chr. Geref. kerk te Sneek, komt voor Ds. J. Tolsma, alhier. spelen plaats. Na een msttrjd trok de stoet verder, langs de Waterstaat, naar Walsoorden, waar ook nog verschillende feestelijkheden plaats von- den. Ten slotte keerde men terug naar Kloos terzande. I Daar vormden een concert van muziek- en zanggezelschappen het verdere deel van het programma. Des avonds was het raadshuis feestelijk verlicht, en illumineerden ook meer- dere ingezetenen hunne wonmg, terwijl tot slot een schitterend vuurwerk werd aige- stoken. Vele vreem deling en. waren naar hie g komen om de feestelijkheden bij te wonen, zoodat het een bijzonder drukke dag was. ZAAMSLAG. Dinsdagnamiddag werd alhier ter aarde be- steld het stoffelijk omhulsel van wijlen den heer J. de Kraker, in tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden. Bij de geopende groeve sprak Ds. Van Dis eenige woorden van troost tot de weduwe en kinderen van den overledene, die nu zonder hun man en vader, aan wien ze zooveel zullen missen, verder door het leven moeten gaan. Zwaar moet hen dit verlies vallen, aangezien de overledene een goed man en vader was. Vervolgens sprak de Ed. Achtb. heer Joh. de Feijter, naar hij te kennen gaf niet alleen in zijn ambt als burgemeester, tot een good burger als de overledene was, maar m het bijzonder als voorzitter der gewestelijke af- deeling Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Van af de oprichting was de overledene daarvan lid, later resp. penningmeester en vice-voorzitter en naar de jaren gerekend had spreker niet anders verwacht of de o- mledene zou SAS VAN GENT. Stoeds vooruitgang. Op de gisteren gehouden veemarkt werden aangevoerd 36 stuks rundvee, die alle weer vlot van de hand gedaan werden. Er is bij den aanvoer een stijgende lijn te bespeuren, hetgeen wel een bewijs is, datd« nieuw geboden gelegenheid en de getroffen regeling in een erkende behoefte voorzien. Algemeen wordt in verband met de uitge- loofde prijzen Dinsdag a.s. minstens het dub- bele aantal van heden verwacht. Een optimist liet zich daarover heel eigen- aardig als volgt uit: Drie dozijn, Aan de lijn, Kan goed zijn. Maar 'k wed, dat 't met Sassche kenms zeer zeker 't dubbel aantal is. We helpen den optimistischen voorspeller £aame twpen, dat zrjn voorgevoel hem niet moge bedri g en dat hij zijn weddenschap zal winnen. Want er is een weddenschap aan verbonden en aangezien er tegenover een winnaar steeds een verliezer te staan komt, zal de Sassche kermis een goede gelegenheid bieden om de zaak te beslechten. Te Utrecht slaagde voor het Esperanto- examen, diploma A, mej. R. P. Geilliet, alhier. HET CONCOURS TE HULST is Zondag beeindigd. Het kan welgeslaagd ge- noemd worden. Behoudens een kort regen- buitje op den Zondag te voren is het door mooi weer begunstigd en was daardoor het bezoek druk. Ook het op 17 Augustus gegeven openluchtspel door bet Vlaamsche Volkstoo- neel trok een druk bezoek. |De resultaten waren voor de aan het con- cours deelnemende vereenigingen als volgt: 4e afdeeling fanfare: Fanfare ,,Nooit Gedacht", dir. Aug. Eeck- hout, te Graauw, 2e pr. 267 punten. 3e afd. fanfare. Wel doen door vermaak", dir. A. van Wa- terschoot, te Clinge, le pr. met 352 punten; „De Broederband", dir. Aug. de Bruijne, te Stekene, 2e pr. met 262 punten. 3e afd. Harmonic. jSt. Cecilia", dir. Jan Lecocq, te Sinaay, le pr. met 322 punten. 3e afd. Mannehkoren. „Vlissingsch Mannenkoor", dir. J. A. o- laers, te Vlissingen, 3e pr. met 248 punten. Be afd. Gemengde Koren. „Zanglust", dir. P. Traas, te 's Heer Arends- kerke, lc pr. met 31)7 punten. 2e afd. Fanfare. dir. Aug. Eecknout, te fct. d- w"DN»men'dl<« dir. Alois de Schrijver, te Frans PtenteMeerdonck, 2e pr. met 266 met 291 Hageman punten. Be afd. Harmonie. De vereenigde Werklieden dir. A. c ii ris" te Ter Neuzen, le pr. met lof der jury, met 361 punten; „Albregtsynenden dir. Leon de Caluwe, te Clinge, 2e pr. met 260 punten; Kon. muziekmaatscbappilyS^^e cilia", dir. Frans Hageman, te St. GilUs waes, 3e pr. met 223 punten. 2e afd. Mannenkoren. R.K. Mannenkoor „Laus Deo", dir. Fr. c e Groot te Bergen op Zoom, le pr. met lof, met 380 punten; „Roosendaalsch Mannenkoor' dir. J. van den Berghe, te Roosendaal, le pr. met 360 punten. 2e afd. Dameskoren. t? "K" Lameskoor", dir. Adr. Hollaers, Vli'ssingen, le' pr. met bijzondere felicitatie der jury, met 380 punten. I Qe afd. Gemengde Koren. Door oefening vereemgd dir. J. 1. J- Macbgeels, te Vlissingen, le Pr\ iurv met 370 punten; „Polyhymnia dir. Aug. Feckhout, te Sluiskil, le pr. met 319 punten. Be afd. Dubbel-Mannenkwartetten. Roosendaals kwartet", dir. L. W. Suiker- bu'vck le pr. met felicitatie der jury, met 386 punten; ..Zevenbergs Dubbel-Jmnn kwartet", dir. J. vwi den Berghe, l.r 1 369 punten; „Harmome", dir. Jac. H(^aeiy,ye Vlissingen le pr. met 331 punten; Octavo dir. Adr. Hollaers, te Vlissingen, le pr. met 307 punten. te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2