FeuiUeton-vertellingen. Bam- en Schaakrnbriek. EEN KIJKJE IN HET RIJK DER TECHNIEK. BRABANTSCHE BRIEVEN. DAMMEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGBN, HOOGWATER TE TER NEUZEN. De bezoeker van de Philip's Fabrieken te Eindhoven, wordt er steeds weer opnieuw door getroffen, dat bij de fabricate der gloei- en radiolampen tal van ingewikkelde bewer- kingen door machines worden verricht. Dit zijn dan ook inderdaad zeer vernuftig gecon- strueerde machines, waarvan men, hun werk gadeslaande, bijna gelooven zou, dat ze niet alleen „handelen", doch ook „denken". Daar zijn de hamermachines voor het wolfraam, het materiaal waarvan de gloei- draad is vervaardigd, de trekmachines voor de glazen buisjes, staafjes en Stengels van het binnenwerk der lamp, de sorteermachines, de ballonblaasmachines, die voor het aanbrengen van de steunhaakjes en het opwikkelen van den draad, voor het insmelten van het binnen werk, voor het luchtledig pompen en voor het vullen der lampen met een bijzonder gas en tenslotte die voor het aanbrengen van de huls. A1 deze machines worden hier gecon- strueerd en in de eigen machinefabriek ver vaardigd, hetgeen tal van voordeelen oplevert: de practische ervaringen, in het bedrijf op- gedaan, verbeteringen worden aangebracht, terwijl van nieuwe uitvindingen onmiddellijk profyt getrokken kan worden. En wanneer reparaties noodig zrjn, is de machinefabriek, die over alle technische hulpmiddelen be- schikt, in staat deze op de snelste wjjze uit te voeren. De Philips' Machinefabriek is in den loop der jaren mede uitgegroeid tot een der groot- ste en best geoutilleerde van het geheele land. Bedroeg een jaar geleden de oppervlakte 5000 M2., thans is deze reeds 15000 M2. Ook in deze cijfers vindt men natuurlijk een weer- spiegeling van den geweldigen groei van het Philipsbedrijf. In de machinefabriek zelf zijn thans ca. 1000 arbeiders en ambtenaren werkzaam, ter wijl nog een zeshonderd menschen direct of indirect aan de machinefabrieken zijn ver- bonden ,n.l. het personeel der teekenkamers en de bankwerkers en andere vaklieden, die arbeiden in de kleinere werkplaatsen, welke toegevoegd zijn aan de fabricage-afdeelingen der gloeilampen-, radiolampen-, glas-, appa- raten-, bakelietfabrieken, enz. Een wandeling door de uitgestrekte ruim- ten der machinefabriek is bij uitstek belang- wekkend. Men loopt door hooge zalen, waar door groote ramen het daglicht overvloedig binnenvalt. En in die zalen zien we reeksen modeme machines, van velerlei soort, vorm en grootte; stuk voor stuk worden deze machines electrisch aangedreven, waarbij voor een goede beveiliging is zorg gedragen. Menschen en machines werken hier samen torn weer nieuwe machines voort te brengen. We nemen een kijkje in de gieterij, waar groene vlammen slaan uit de deksels der smeltkroezen, waarin koper gesmolten wordt; in de smederij, waar een reusachtige hamer, onder oorverdoovend geraas gloeiend ijzer be- werkt, waar geweldige knipscharen dikke ijzeren platen knippen, als waren ze van papier en ponsmachines, in een oogwenk, heele hoeken er uit nemen. In de autogene lasscherij straalt het felle llcht der spattende vonkenfonteinen, waartegen de oogen der arbeiders door donkere brillen worden be- schermd. Na in het voorbijgaan nog even de fitterij te hebben bezichtigd, die de zorg heeft voor de water-, stoom-, gas- en lucht (druk en vacuum) leidingen in de fabriek, komen we in de grofbankwerkerij met de machines voor het walsen en het electrisch punt-lasschen. We zien dan een kranig werkstuk van de koperslagerij in de edelgasfabriek, waar zware bundels koperen pijpen, die honderd- vijftig atmosfeeren druk moeten doorstaan, gereed liggen voor een nieuw toestel voor het produceeren en behandelen van vloeibare lucht. Na dezen kleinen omweg gaat de tocht door de machinefabriek verder naar de frai- serij, waar op tientallen van fraisbanken, schroefdraden, gleuven en veelsoortige groe- ven in het harde staal worden aangebracht. Met bewondering bekijken we de banken, waaraan gecombineerd, van drie kanten tege- iyk, kan worden gefraisd, de meerspillige boormachines, de gecombineerde boor- en tap-machines, en de z.g. copieerbanken. In de draaierij treffen we aan de instrument- makersbanken, de revolverbanken, waarop zes verschillende bewerkingen kunnen worden verricht, door in een cylinder, te vergelijken met de kamer van een revolver, zes diverse werktuigen te plaatsen. We leeren het onder- scheid tusschen half-automatische machines en vol-automaten, welke laatste zonder ,,toe- zicht" en als het ware „zelfstandig" werken en we zien telkens de oliefonteinen, die olie- stortbaden op het werkstuk spuiten. Dan volgen de schaverij met de sleeschaafbanken en draaiende carousselbanken; de slijperij met de slijpbanken, waarop het werkstuk op een magnetisch voetstuk onwrikbaar wordt vast- gehouden; even nog een blik geworpen in de kamer waar de meetinstrumenten o.a. voor het meten van gaten en van assen gecontro- leerd worden, hetgeen geschiedt met Johans- sen-meetblokjes tot op een duizendste deel van een millimeter nauwkeurig. Daama komen we terecht in wat we bij eersten blik wanen de werkplaats te zijn van Vulcanus, den God van het Vuur en de Meta- len, doch tot onze geruststelling vernemen we, dat dit de harderij is, waar de verschil lende metalen tot op den vereischten graad worden verhard, welke hardheid met een speciaal meetinstrument kan worden opge- nomen. Het verhitten geschiedt in gas- of electrische ovens, het afkoelen door dompe- ling in een water- of oliebad. Er staat een reservoir, dat 2200 liter raapolie bevat en even flitst ons de gedachte door het hoofd, hoeveel oliebollen hiermede wel zouden kun nen worden gebakken. Na dit ,,tusschenspel" komen we in de bankwerkerij, waar de onderdeelen tot z.g. groepsplannen worden gemonteerd; deze laat ste zijn foepaalde, bij elkaar behoorende on derdeelen eener machine. In de montageruimte worden die groeps plannen dan tot machines samengesteld. Dit is de ,,kraamkamer" der machines, waar men ze langzaam ziet geboren worden. In de beproevingsruimte worden tenslotte de vervaardigde machines beproefd en even- tueel gewijzigd. Merken we nog even op, dat er een aparte reparatiewerkplaats is en men op de normali- satie-afdeeling al de genormaliseerde onder deelen der hier vervaardigde machines vin- den kan. Opzettelijk hebben we een afdeeling nog niet genoemd, de afdeeling „Gereedschap- makerij'', omdat deze als het ware een kleine machinefabriek op zich zelf is; verschillende machines, die we reeds hebben „ontmoet" vinden we hier terug. Hier worden onder meer gemaakt boor- en fraismallen, matrijzen voor bakeliet en stem- pels voor ponsmachines. De boor- en frais mallen zijn hulpgereedschappen, die het mo- gelijk maken vele duizende onderdeelen zeer nauwkeurig te boren of te fraizen. De stempels dienen tot het stampen van metalen onderdeelen. In de bakelietmatrijzen worden in de bakelietfabrieken de hon- derdduizenden bakelietonderdeelen voor de verschillende radio-apparaten geperst, ib.v. de voorplaten der luidsprekers. Men zal begrij- pen, dat het vervaardigen van deze hulp gereedschappen voor de fabricage een uiterst fijn en precies werk is, want hun graad van nauwkeurigheid bepaalt dien van de verschil lende onderdeelen en deze is beslissend voor de kwaliteit der producten. Met gerechtvaardigden trots toont de af- deelingschef ons een drietal der nieuwste Zwitsersche boormachines, waarmede afstan- den van gaten verkregen kunnen worden tot op een honderdste en een tweehonderdste mil limeter nauwkeurig. De geheele weg van teekening, van ruw materiaal, tot „afgewerkt product" kan op deze afdeeling worden gevolgd. Het gemak- kelijkst geschiedt dit in de controleruimte, waar de teekeningen, de mappen met op- drachten binnen komen, het ruw materiaal en het gereedschap worden uitgereikt en het werkstuk, telkens na iedere bewerking op nieuw, en tenslotte dus kant en klaar, wordt gecontroleerd. Ook bij de andere afdeelingen treft men een dergelijke controle-ruimte aan. We hebben thans onzen rondgang door de machinefabriek vrijwel voltooid, doch ons res- ten nog eenige afdeelingen, die hiermede in het nauwste contact staan: In de eerste plaats het groote, modem in- gerichte laboratorium voor de materiaal- keuring, waar alle materialen en metalen ge- keurd worden op hun mechanische en meta- lografische eigenschappen, alvorens zij in be werking worden gegeven. Voorts de experimenteerruimte, waar nieuwe constructies haar eersten vorm krij- gen, worden beproefd en zoo noodig venbeterd. Hier zijn de meest bekwame vakarbeiders te werk gesteld en de experimenteerruimte zou men de hoogeschool der machinefabriek kun nen noemen. Verder zijn er de teekenkamers, waar deze nieuwe goedgekeurde constructies op teekening worden vastgelegd, waar aan vele tientallen van teekenborden van elk te fabriceeren machine-onderdeeltje een aparte teekening wordt gemaakt en voorts de licht- drukafdeeling. In de machinefabriek komen de teekenin gen het eerst op het calculatie-bureau, waar wordt nagegaan, wat voor materiaal er noo dig is, welke bewerkingen er uitgevoerd moe ten worden, hoeveel uren er aan gewerkt zal moeten worden, enz. Het levertijdbureau bepaalt den levertijd van het werk, wat er voorgaat enz. en houdt tevens nauwkeurig aanteekening waar het werkstuk zich bevindt, zoodat dit elk oogen- blik kan worden nagegaan. We vernemen nog, dat er voor de bekwame en ijverige vaklieden een prachtige gelegen- heid is om vooruit te komen, daar in de lei- dende functies zoowel in de machinefabriek, als bij de verschillende fabricage-afdeelingen bij voorkeur menschen uit het eigen bedrijf worden aangesteld, die uiteraard met den gang van zaken volkomen vertrouwd zijn. Voorts wordt aan de leerlingen-opleiding de grootst mogelijke zorg besteed. Wij verlaten dan de fabriek met als eind- indruk: een voortreffelijk geleid en ingericht bedrijf, waar men zeer bekwame vaklieden, de modemste machines en de beste gereed- schappen aantreft. Doch wij stellen niet alleen belang in de fabriek en het werken der arbeiders binnen haar muren, doch ook in hun leven daar- buiten. Natuurlijk werken ook de arbeiders der machinefabriek onder precies dezelfde gun- stige omstandigheden als het overige Philips- personeel. In geval van ziekte genieten zoo wel de arbeiders als hun gezinnen gratis ge- neeskundige behandeling. De Polikliniek der Philip's Fabrieken, een groot gebouw van drie verdiepingen, is uitgerust met de nieuw ste hulpmiddelen op medisch gebied. De ziekenkas, waarvan het bestuur voor het grootste gedeelte gekozen wordt uit en door de arbeiders zelf, zorgt voor de uitkee- ring van ziekengeld. Ten behoeve van invalide arbeiders, om ouden van dagen een onbezorgden levens- avond te verzekeren en teneinde weduwen en weezen te steunen, is een pensioenfonds ge- sticht, waarbij driekwart van de premies voor rekening der ondememing komt. Wie tusschentijds den dienst der vennoot- schap verlaat, ontvangt de door hem gestorte premies terug en al naar den duur van het dienstverband een gedeelte der premies, door de onderneming gestort. Op het gebied der woningbouw is en wordt door de vennootschap zeer veel gedaan. Dui- zendtallen gerieflijke arbeiderswoningen met tuin zijn en worden door Philips gebouwd in een gezonde omgeving: de naam „Philips- dorp" geniet in dit opzicht een wereld-ver- maardheid. Voor de kinderen zijn scholen ge- sticht. Voor de niet-leerplichtigen, jongens en meisjes £n ouderen, is een groote 4-ver- diepingenhooge bedrijfsschool verrezen, waar het technisch en kantooronderwijs is gecon- centreerd. Verder is er de huishoudschool, waar meisjes, die in de fabriek^ werken, het huishouden kunnen leeren, waartoe ze thuis vaak onvoldoende gelegenheid hebben. Aan de ontspanning der arbeiders na hun dagtaak wordt de voile aandacht besteed. Naast de Philips' Schoolvereeniging is er de Philips' Sportvereeniging, waar verschillende takken van sport en athletiek worden be- oefend. Het Philips de Jonghwandelpark geeft gelegenheid zich te verpoozen te mid den van het prachtige Brabantsche natuur- schoon, terwijl een ontspanningsfonds is ge- sticht om het personeel uitstapjes te laten maken. De Philips' Harmonie geeft geregeld concerten, welke op hoog peil staan en zeer gewaardeerd worden. Voorts is een monumentaal Ontspannings- gebouw gesticht, dat overdag in verschillende eetzalen aan 1200 personen gelegenheid tot schaften biedt; de tooneelzaal kan 850 toe- schouwers bevatten; verder zijn er een foiblo- theek, leeszalen, gymnastiek-, schaak-, dam-, en biljartzalen, benevens twee groote zalen voor vereenigingen. Verge ten we ook niet even melding te maken van de voortreffelijk geoutilleerde cabine voor geluidversterking en lichtprojectie. De ondememing huldigt bij het treffen harer sociale voorzieningen niet het systeem, dat dit ten koste van het peil der loonen moet geschieden. Integendeel! Het peil der loonen steekt uit boven dat van andere ondememin- gen hier te lande en kan mede door de z.g. brj-voorwaarden, als toeslag voor overuren, vacantie-regeling enz. den toets der critiek glansrijk doorstaan. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de ven nootschap ook op sociaal gebied haar taak vervult op een wijze, welke eerbied afdwingt. Zij stelt zich op het standpunt, dat wat ten bate van de arbeiders gedaan wordt, tenslotte het bedrijf weer ten goede komt en omge- keerd! Haar ideaal is: in een gezonde onder neming gezond en gelukkig personeel! Ulvenhout, 20 Augustus 1929. Menier, Laankzaam aan geraken me deur d'n zomer, amico. M'n daliaa's ach- ter teugen m'nen muur, staan te bloeien in 'nen pracht van die- frente kleuren da ge'r nie aanders as lachende naar kij- ken kunt. Want gapen werkt besmettelijki zooas gewit, maar' lachen, nAt zoo! As ge heurt of ziet lachen, doe-de onwille- keurig mee. Al zoude op da mement n6g zoo de smoor in oew lijf emmen. En zoo is 't ok mee mijn daliaa's, man. As 'k er naar kijk, dan krult m'n neus. Blommen as vusten! Gloeiend-rooie, mee opgerolde punten van vingers laank, staan te pinkelen onder't zon- neke. Fluweel-rooie, nouw en dan teugen zwart aan, emmen 'nen glaans, as 'n poes, ge zond tot in d'r klokhuis. Gele en oranje- kleurige mee rooie harten die er uitzien as suikergoed zoo zuut en zoo lekker. Ja, zelfs pAerse, amico en ge wit niet wat de schoonste- n-is. Maar samen vurmen ze 6 en en boekee, ter wijl de malsche blaren en de barstende knop- pen die er mee duzenden inzitten van 't ge- heel 'n fiest veur't oog maken. Om te schil- deren En d'n erf, waar ok de goudsblommen in schaterend oranje nouw te tieren staan, waar Trui d'r graniejums mee die vurige blommen d'r eigen bovenuit werken, dieen erf ziet er nouw uit as 'n blommenhofke. De notenboom zit vol as mud. Kanjers van groene ballen, soms mee zeuvenen aan eenen tros, hangen d'r in en amico, da wijst op veul winter jong. Gemeenelijk, as er veul noten zrjn volgt 'r 'nen strengen winter en as da van 't jaar uit mot komen, ollee doet dan maar grust 'nen gAAven stomp braand- stoffen op, jonk! 't Is zoo schoon ee, da blommenhofke op d'n oogenblik. En as de zon er deurhenen spult, zooda ge de herfstdraaien perlemoer- kleurig uit de blomstengels ziet slieren, as ge dan de vliegeskes en muggeskes boven die blommenpracht ziet daansen mee gouwig- glaansende vleugeltjes, dan is er gin mooier plekske op d'AArde as da-d-hofke. Trui was van den mergen d'r graniejums aan 't stekken. De graniejum amico, da's Trui d'r blom. „Wa motte daar nouw alle- maal mee doen", vroeg ik 'r, „w'hemmen al zooveul da me-'n-er gin blijf mee weten". „Zumme dan wel in 't veurjaar zien," be- disselde Trui, ,,'t is zonde om er nie van te halen wat er vaji te halen is en dan mot 'r maar wa meenemen op oewen wagel veur de beste klaanten, maar 'k laat ze nie verloren gaan. En aanders maak ik daar nog 'n perkske", zee ze, en toen wees ze op 'n bed- deke goudsbloemen van mijn. Keb er verders gin woorden over vuil ge- mokt, waant ge kun nie geleuven zo'nen kwieken hovenier as Trui is! 'k Laat ze maar kalm aanbotteren. Maar witte wa ge nouw wel krijgt amico? Dat er zoo teugen d'n avend 'nen blaauwen damp over de wAreld trekt die oew zoo's aves deur oew kleeren henen op oew vel pakt. Ok 't gruun begint nouw lillek te doen. Zoon laankzamerhaand trekt er 'nen geligen gloed over en ga-g-et zomerke op z'n einde loopen. En as ik zoo teugen d'n avond op huis aan gaai laangst de boschkanten, as dan de zon de lange roestbruine stammen van de masten- boomen mee d'r rossige licht in lichten laaie zet, net of er heele stukken bosch in den braand staan, en de hooge naaldenkruinen AAn worren mee de pAArsige locht, daarboven oewen kop, as 't dan zoo stillekes wordt en gin veugeltje z'n eigen heuren lot, er nouw en dan 'nen herfstdraad in oew gezicht kietelt, kek, dan ziede toch en dan vuulde da-d-et najaar aan 't komen is. Hoor es ier, 't is prachtig. Maar den dol- len zomerschen roes is veurbij. 't Is 'n bietje droefgeestiger geworren. 't Moois van blom en blad gaat starreven. Toch is 't net, amico, of 't sjuust die stilte- n-is, die peinzende stilte van de heele natuur, die 't beste past bij ons Brabaantsche bos- schen. As ge 'r nouw deurlopt, nouw de vacansie- gangers weer weg zijn, nouw is 't net of de gasten van oew zulveren bruiloft zijn ver- trokken. Ge sta-d-'n bietje vrimd te kijken in oew eigen huis. 't Is of de muren't lawijd emmen opgezogen en oew nouw mee 'n scheel oogske aankijken. Op die manier staan de boomen nouw in de bosschen. Ge kek ze 'n bietje beteuterd aan! Waar zijn de stemmekes van de speulende en dartele kinderen, die soms drie keeren echoowden deur de gaten tusschen al die boomstammen in? Waar zijn de veugeltjes, die maanden aan ddn stuk emmen gezongen, as geleskes, in de hooge, platte kruinen? Waar de fietsers, die in troepkes en lachend laangs de paaikes trokken, bellend, roepend, schaterend Waar is da-d-allemaal gebleven, o, geheim- zinnige boomen die in de stilte nouw te droo- men staan as al-weters. En dan heurde 'n takske kraken, ge kekt op en daar springt 't eekhoomtje mee z'nen prachtigen pluimst&ert in de hooge takken en angstig en pienter schieten er twee licht- straaltjes uit z'n muizenoogskes en ja dan vuulde 't heel goed: de bosschen zijn leeg! En toch, amico, 'k zie ze gere zoo! 't Hoort er bij, bij die bosschen mee d'r ge- heimzinnige dokerten; mee d'r stille, diepe, glasheldere slooten, mee 't aandoenelijk ge- ruisch in de toren-hooge kruinen. 't Zijn lijk hooge kathedralen nouw, waar zwaarmoedig d'n urgelmuziek deurdaveret op de breeje wieken van d'n wind die deur de toppen scheert. Jong, wa-d-is mijn Brabaantsche laand toch schoon. As zulver zoo blinken de berkenbomkes tusschen 't rooie eikenloof laangst de bosch- wegels. As zware kerkpielasters, zoo staan de mo- numentale beuken hier en daar in troepen bij mekare. En as 'k dan 'n jong spanneke teugenkoom, dat daar tusschen die hooge boomen mekare vast-omstrengeld, zielsgelukkig lopt te vrijen, dan dan wel dan ga-g-et net as daar- strakskes mee die bloeiende daliaa's, dan krult m'n neus. Dan neem ik m'n pet halve- lings af en krab 's op m'nen kop en as 'k dan 't wefke d'r kopke, da zwaar lijk 'n blomme- ke, neer ga-d-hangen op 't manneke z'nen schouwer, dan dan ollee dan vuul ik effen 't gewicht van m'n vijf kruskes Maar dan zie 'k toch ok m'n eigen weer gaan 'n dartig jaren gelejen, mee Trui aan d'n erm en teugen mekare opdouwend, of ge jeuk aan oewen schouwer hadt. En as 'k daar dan effekes over te peinzen staai en 't spanneke laankzaam aan verdwjj- nen zie of ze opgezogen worren deur de bosch- donkerten, dan gooi ik m'n pet in d'hogte, fluit 'n lie-ke en piep 'm naar Truie toe. Dan, amico, dan h6'k daar efkens d'n zomer weg zien trekken Dan h£'k d'n herfst in m'nen nek vuulen blazen. Dan is't of ik m'n eigen 'n heel klein bietje dood vuulde gaan Toen sloeg ik gaauw d'n kortsten weg in, midden deur de velden, 'nen sprong over d'n sloot en 'k sting op d'n weg. 'n Stouw koeien trok erover, die mee d'r triestige oogen en 'nen hangenden kop suffig over d'n weg klotsten. Zwaar asemend deur d'r vust-groote meusgaten of ze liepen te zuchten. Nouw en dan ging er een op 'n sukkeldrafke aan d'n haal, bezijjen laangst d'n weg en sjuust kwam daar 'n jonk stads- wefke aanfietsten da van aangst nikske nie- meer zag. Gelukkig was ik net op tijd om die koei mee m'n pet veur d'r oogen te slaan, d'n weg op, maar 't wefke was zoo verschrok- ken da ze d'r fietske liet gaan en teugen d'n grond zou geslagen emmen, ha'k ze nie op- gevangen 't Was, of er na al m'n gepieker 'n fee-ke- n-uit d'n hemel was komen vallen, net in m'n ermen en m'n vijf kruskes smolten immekare tot twee ,,Maar ollee, troeleke," vroeg ik, ,,zijde gij dan toch zoo verschrokken van die stomme koei?" Toen kwam z'n bietje bij. Ze gong weer meer op 'r steuvige, hooge pootjes staan, zooda'k ze los kon laten en 'n zweemke kleur kwam op d'r witte wangeskes die zoo smette- loos waren as botterblommen. Ze moes mee d'r eigen toen lachen en't was net of 't zonneke deurbrook. En op da me ment, amico, toen trok de vrouw veur me in d'r weg en hield ik over iets schoons, iets on- wezenlijks da'k stillekes bewonderen kon van heel dichtenbije. ,,Daar schuins over, daar woon ik," zee ik, ,,as ge efkes op oew gemak wilt komen mee 'n bakske koffie, dan za'k oew fietske wel rijen." ,,Heel vriendelijk eh ,,Drd, zee ik. „Bep," zee ze. „Doe-d-et, Bep?" ,,'k Doe 't, Drd!" En zoo, amico kwam ik mee 'n dames- fietske aan d'haand en 'n g^ef stadsmokkel- tje bij Trui aan, die van verwondering d'n ketel verkensvoer op d'r teenen zette. ,,Trui", riep ik, „keb Bep meegebrocht om 'n kommeke koffie te drinken. 't Kind is verschrokken van 'n stouw koeien en nouw mot z'effekes tot d'r eigen komen." „Wilde 'n steuvig bakske emmen, juf- frouw?" vroeg Trui ,,da trefte, keb 'm net gezet en't is goeie." Amico, Bepke is 'n vol uur bij ons blijven klassineeren. En toen ze weg was zee Trui: „wa-d-'n schoon kopke, net 'n beeldje!" Dus amico, g'oef nie te vragen, of ik best spek in de kuip had, want eer oew wijf 'n aander wefke schoon vindt dan mot er heel wa gebeuren! Maar zoo, amico, he'k van deus week d'n klap van 't najaar al gevuuld. Van binnen en van buiten Kom, ik gaai er afscheien, m'n oogen be- ginnen te pieken, in d'n vruugen schemer. Veul groeten van Trui en, als altrj, gin horke minder van oewen toe a voe DRA CXXXIX. B. Springer Jr. te Vlissingen. Vorige week Donderdag trad de wereld- kampioen dammen, de heer B. Springer Jr., in de Vlissingsche damclub op als blindspel- en simultaan-specialiteit, nadat hij in tal van Hollandsehe vereenigingen reeds fraaie suc- cessen geboekt had. Blijkens het verslag in de Vlissingsche cou- rant kan de uitnoodigende vereeniging op een genotvollen avond terugzien. De belangstel- ling was geweldig en hetgeen de wereldkam- pioen demonstreerde, mag in 66n woord ver- bluffend heeten. Aanwezig waren het meerendeel der Vlis singsche dammers, vele leden van Souburg en Middelburg, benevens een viertal vertegen- woordigers van de damclub te Ierseke. Tegen achten opende de heer L. Goedbloed de bijeenkomst met een hartelijk woord van welkom aan het in zoo grooten getale opge- komen publiek, en meer in het bijzonder richt- te hij zich tot de persoon van den wereld- kampioen, wien hij de bewondering der Zeeuwsche dammers overbracht voor de pres- taties op wedstrijd-, simultaan- en blindspel- gebied. Onzerzijds meenen wij er hier op te moeten wijzen, dat de heer Goedbloed sterker den na- druk had kunnen leggen op Springer's blind spel, daar de wereldkampioen tot dusverre de eenige dammer is, die niet minder dan drie partijen tegelijk blind heeft gespeeld. In dit opzicht zijn zijn concurrenten, als J. F. Kuyer te Den Haag, Dumont en B61art te Parijs en OM JONG TE BLIJVEN. Het fedt, dat uw gezondlheid te wcrtscivesE overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden, dat gij u door lichte zorgen reeds zenuwachrtig, versleten en oud gevoelt. Missohiem zijt gij esn dier noodelooze sladhitoffers van een nieraan- doening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Zoek en verbeter die oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn in de landleman, diie ellendige blaasisitooi> nissen, hoofdpijn en duizelighedd, dat afge- matte, zenuwachtige gevoel behoeven u niat langer te kwellen. Alle tesamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieoren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakite nieren kunnen met Foster's Itug- pijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiji- dellijk met het gebruik. Zonder uitstel! Waaht niet, tot gij last krijgt van rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking of waterzucht. Ook tegen dergelijke emstige kwalen worden Foster's Pillen aarubevolen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met ged etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. 31 Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelsohestraat en Westkolkstraat. nog eenig minder bekenden, ver bij hem ten achter gebleven, daar niemand van hen tot meer dan 1 partij heeft kunnen brengen. Oppervlakkig bezien worden Springer's blindspelprestaties in de schaduw gezet door overeenkomstige resultaten van grootmees- ters als Reti, Aljechin, Samisch e.a. op het schaakbord. Tusschen den onlangs overleden Reti en den schaak-wereldkampioen Aljechin trok indertrjd een interessant duel-op-een- afstand de algemeene aandacht. Het ging er toen n.l. om, wie den ander de loef kon af- steken met het grootst aantal blindpartijen tegelijk. Wij meenen, dat Reti overwinnaar bleef met 29 „stuks" blindpartijen, die in weinige uren afgewerkt werden. Voor den buitenstander moeten de arm- zalige drie dampartijtjes van Springer wel schril afsteken tegen de fahelaehtlge getal- len van Reti* en Aljechin. En toch is niets minder waar! De practijk heeft nu denmaal uitgewezen, dat het dambord met zijn 100 ruiten en zijn gelijkvormige stukken grootere eischen aan het voorstellingsvermogen van den blindspeler stelt dan het schaakbord, dat met veel minder stukken en een eenvoudiger notatie gemakkelijker met zijn wisselende standen in het hersen-mechaniek schijnt te kimnen worden opgenomen. Voor den ingewijde grenst Springer's blind- spel-vermogen dan ook aan het onmogelijke en zijn record van drie blindpartijen zal, we weten het haast zeker, in lange jaren niet overtroffen worden. Hier volgt de blindpartij, door Springer den 15 Augustus j.l. te Vlissingen gespeeld tegen den heer P. Meyers. Men spele deze party vooral na en stelle zich dan Springer voor, zittend in een hoek van de zaal, zijn rug naar zijn partner gekeerd en geen bord of schijven voor zich en ondanks dat de partij door subliem spel tot winst voerend. Wit Zwart P. Meyers. B. Springer Jr. 1. 33—28, 17—21; 2. 31—27, 18—23; 3. 3430, 2126. Een gewone variant uit de Hollandsehe partij. In de Vliss. Courant staat hier aange- geven, dat zwart de hekstelling wil innemen. Dit zal wel een ,,drukfout" zijn, daar de vroe- ger zoo gevierde hekstelling met den stand in deze partij letterlijk niets te maken heeft. 4. 37—31, 26X37; 5. 42X31, 12—18; 6. 4742, 2025! Ruimt de overtollige schijf op, geheel in den geest van de moderne spel- opvattingen. 7. 4137, 25X34; 8. 39X30, 7—12; 9. 44—39, 15—20; 10. 30—25, 20—24; 11. 39—33, 12—17; 12. 4641. Volgens de Vliss. Crt. een slechte zet. We zijn het hier mede niet eens, overigens een kwestie van stand-taxatie. Op 1721 kan wit 3126 spelen. Op 812 kan eveneens 3126 volgen en daama 3731 en 4137 met goeden stand. 12812; 13. 4034, 1721. Voor wit is nu 3126 aangewezen, om nadeel te voorkomen. 14. 3430? 2126! 15. 45—40, 10—15; 16. 5045, 2—8; 17. 49— 44, 1420; 18. 25X14, 9X20; 19. 2722?? Waarom toch niet 3025 Zwart komt nu in het voordeel. 1918X27; 20. 31X22, 5 10. Natuurlijk niet 1218, waarop wit door 3025, enz. een schijf zou winnen. 21. 36—31, 10—14; 22. 41—36, 4—9; 23. 31—27, 12—18; 24. 37—31, 26X37; 25. 42X31, 812; 26. 4439, 2025!!; 27. 31—26, 25X34; 28. 40X20, 15X24; 29. 3^— 34, 14—20; 30. 34—30? Dit beteekent schijfverlies. Er is echter niet veel beters, daar wit practisch reeds ver loren staat. 3020—25!; 31. 48—42, 25X34; 32. 33—29, 24X33; 33. 28X30. Befcer dan 38X40. 3312—17!! 34. 42—37, 17X28; 35. 43— 39, 9—14; 36. 45—10, 1—7; 37. 40—34, 7—12; 38. 30—24, 19 X 30 39. 35X24, 28— 33! 40. 39X17, 11X33; 41. 36—31, 6—11; 42. 31—27, 11—17; 43. 34—29, 33—39; 44. 32—28, 3944; 45. 28—23, 44—50!; 46. 23X21, 5045; 47. 2420, 45X31; 48. 20X9 3X14; 49. 26X37, 16X27 met een schitte- rende winst voor den blindspeler. Een welverdiend applaus beloonde den wereldkampioen voor deze waarlijk uitmun- tend gespeelde blindpartij, waarin van ieder foutje van den witspeler geprofiteerd werd. Na afloop noemde Springer achter elkaar de gedane zetten uit het hoofd op en gaf boven- dien den stand bij den 35en zet. De party duurde ruim 1 y2 uur. Onmiddellijk hiema nam de simultaan- seance een aanvang. Niet minder dan 38 spelers plaatsten zich tegenover den wereld kampioen. Wegens het vergevorderde uur konden 6 partijen niet uitgespeeld worden. Van de 32 overige won Springer er 29 en ver- loor 3 partijen tegen de heeren J. de Meij te Vlissingen, R. de Jong te Middelburg en J. J. van der 'Meulen te Rotterdam, tijdeiyk te Vlissingen. Uit een oogpunt van propaganda is deze damavond ten voile geslaagd en de Vlissing sche Damclub met haar actieven voorzitter, verdienen hulde voor hun initiatief, dat in de toekomst navolging verdient in Zeeland. J. J. K. (Zonnetyd.) voorm. nam. Zaterdag 24 Aug. 3.58 4.15 Zondag 25 4.31 4.48 Maandag 26 5.08 5.36 Dinsdag 27 5.49 6.13 Woensdag 28 6.40 7.12 Donderdag 29 7.48 8.30 Vrgdag 30 9.17 10.05

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3