Steek eens op. IWMELHIKfl Hei'veus en Overspannen Onruetig en Slapeloos iVBijnhardi's Zenuwtabieften GEMEI0DE BIRICHTE*. TER NEUZEN, 23 Aug. 1929. PENSIOENFONDS TRAMPERSONEEL. VERGETEN DE AFSLUITBOOMEN NEER TE LATEN. AUTOMOBIEL TEGEN EEN BOOM GEREDEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MACEDONIAN CIGARETTES INOEZONDEN MEOEDEELINQBN. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth, en Drogisten. misschien korter dan hij is. Want met het plan Young hangt de ontruiming van het Rijnland samen. Duitschland verlangt een gelijktijdige beslissing over de financieele en de politieke kwesties, welke. de z.es uitnoodigende mogend- heden krachtens hun te Geneve genomen be- sluit van 16 Sept. 1928 op de agenda hebben geiplaatst. Het is echter niet uitgesloten dat Frankrijk, in dezen vrij zeker van Italie's steun, uitsluitsel zal eischen over de verdee- ling der annuiteiten, voordat over de ontrui ming een beslissing valt. Dan zou men nog- maals op een dood punt zijn aangeland. DE KLEINE ENTENTE. De Tsjechoslowaksche regeering heeft Dins- dag besloten tot ratificatie der militaire ver- dragen, die de staten der Kleine Entente in Mei van dit jaar te Boekarest hebben ge- sloten. Naar de Tsjeske Slowo, welke als officieus orgaan van Benesj geldt, opmerkt, is de in- houd van de verdragen, die na ratificatie van kracht worden, weliswaar geheim, maar toch is bekend dat zij beoogen Tsjeschoslowakije, Zuid-Slavie en Roemenie op militair gebied tot een geheel te maken. Deze militaire een- heid van drie staten met een gezamenlijke be- volking van meer dan 40 millioen zielen, ver- leent volgens het blad aan de Kleine Entente het karakter van een groote mogendheid. DE VERZEKERING TEGEN WERKELOOSHEID IN DUITSCHLAND. Hoewel het nieuwe regeeringsontwerp tot wijziging der wet op de werkeloosheidsverze- kering nog niet is gepubliceerd, weet de Demo- kratische Zeitungsdienst er de voornaamste bepalingen van mee te deelen. Het ontwerp stelt het gemiddelde aantal werkeloozen in het Rijk op 1,1 millioen en de kosten van hun ver- zekering op 1119 millioen mark per jaar, ge- middeld zal een werklooze dus zoowat 3 mark per dag ontvangen). Het tekort, waarmee het verzekeringsinsti- tuut thans werkt, en dat op 279 millioen wordt geschat, zal voornamelijk door verlaging van den zoogenaamden „wachttijd" (den tijd dien iemand ononderbroken moet hebben gewerkt om voor verzekering in aanmerking te komen) en door een verhooging van de premies met worden gedekt. EXAMEN FRANSCH. Voor het te Amersfoort gehouden examen Fransch L. O. slaagde de heer A. Bruijnooge te IJzendijke. XRAMLIJN BRESKENS—-HOOFDPLAAT. Naar wij vememen is gister de lijn Bres- kensHoofdplaat van de Zeeuwsch-Vlaam- sche Tramwegmaatschappij door den inspec- teur-generaal van spoor- en tramwegen en den hoofdingenieur-directeur van 's rijks waterstaat te Middelburg officieel opgenomen en goedgekeurd. Naar we vememen zal de officieele opening dezer lijn plaats hebben op 7 September a.s. en zal deze daama Maan- dag 9 September voor het publiek verkeer worden opengesteld. Naar we vernemen is door de Zeeuwsch- Vlaamsche Tramwegmaatschappij de goed- keuring verkregen van den Minister van Waterstaat op een wijziging in het reglement voor het pensioenfonds, waarbij wordt be- paald dat de bijdrage van het personeel wordt verminderd van 10 tot 8% en de bijdrage van de maatschappij zelf wordt verhoogd van 1 tot 2 y2 waardoor de inkomsten van het pensioenfonds ongewijzigd blijven. Tevens schonk de Minister er zijn goedkeuring aan, dat deze wijziging wordt gerekend te zijn in- gegaan 1 Maart jl., het tijdstip waarop het pensioenfonds in werking is getreden. ZAAMSLAG. Gevonden twee rijwielplaatjes. Zich te ver- voegen bij den gemeenteveldwachter J. van Westenbrugge. AUTO MET ACHT PERSONEN TE WATER. Woensdagavond is te Rotterdam opnieuw een auto, waarin 8 personen waren gezetem, te water gereden. Uit de richting Gouda reden op den 's Gra- venweg omstreeks 10 uur drie auto's kort achter elkaar. De weg is ter plaatse smal en aan beide zijden loopt een diepe sloot, zoodat het, vooral in het duister, niet gemakkelijk is te passeeren. Ter hoogte van de IJssel- mondsche laan wilde de bestuurder van de tweede auto, de 45-jarige A. O. uit Rotter dam, voorbij rijden, doch zijn auto, een ge- sloten Peerless H 65545 heeft daarbij met het rechterachterwiel den naaf van het linker- voorwiel van den auto, die v66r hem reed, geraakt. Deze maakte een zwaai naar rechts, kan- telde en sloeg over den kop in den naast den weg gelegen sloot. De aanrijding veroorzaakte een geweldigen slag, waardoor de omwonenden op het onge- luk opmerkzaam werden gemaakt. De 27- jarige A. Vrooman, die aan de overzijde woont en leden van de familie van R. zijn in nacht- gewaad te hulp gesneld. Juist op het oogen- blik van de aanrijding was ook de adjudant van politie C. de Jongh, uit Kralingscheveer, in de nabijheid. Deze heeft met de bovenge- noemde burgers hulp verleend. Terwijl de ad judant een ruit intrapte, is Vrooman het water ingeloopen en heeft een portier open- gerukt. Het bleek, dat in de omgeslagen auto, een gesloten Chevrolet, gemerkt H 36316, acht personen zaten. De auto lag half onder water. Onder de inzittenden was een paniek ont- staan. Door het kalme optreden van adjudant De Jong, is het echter gelukt de inzittenden ££n voor 6fen uit den auto te halen. Het waren de 47-jarige A. B., carosseriemaker uit Vlaardingen, bestuurder van den auto, zijn 47-jarige vrouw J. B.-P., hun vier kinderen, respectievelijk 6, 9, 13 en 16 jaar oud, de 30-jarige zuster" C. B. en de 38-jarige mevr. J. N. K., alien uit Vlaardingen. Nadat zij alien uit den auto waren ge- haald bleek dat mej. C. B. wonden aan hoofd en handen had gekregen.. De 16-jarige P. B. had een wond aan de knie opgeloopen. In een cafe van den heer Vrooman zjjn alien zoo goed en zoo kwaad als dit ging van droge kleeren voorzien. Nadat de auto van den Geneeskundigen dienst was aangekomen zijn zij naar het ziekenhuis aan den Bergweg vervoerd, waar de twee gewonden zijn ver- bonden. Het gezelschap heeft daarna de reis naar Vlaardingen kunnen vervolgen. De verongelukte auto zou Donderdag wor den gelicht. De tweede auto, die de aanrijding veroor- zaakt heeft en waarvan de bestuurder onmid- dellijk daama heeft gestopt om zoo mogelijk hulp te verleenen, heeft geen noemenswaar- dige schade opgeloopen. De bestuurder hiervan staat bekend als een zeer voorzichtig chauffeur, die in dit ge- I val ook niet te hard heeft gereden. De oor- zaak van het ongeval moet zeer waarschijn- lijk worden gezocht in de geringe breedte van den weg tusschen Rotterdam en Gouda. BRUTALE INBRAKEN TE ARNHEM. Het aantal brutale inbraken en diefstallen in Arnhem neemt met den dag toe. Er schijnt hier een bende aan het werk te zijn, want men kan moeilijk aannemen, dat een persoon al deze wandaden op zijn kerfstok heeft. Voortdurend wordt er driester opgetreden. De politie heeft met haar jacht tot dusver geen succes gehad. Het zal wenschelijk zijn, dat de surveillances, vooral 's nachts, worden uitge- breid. De Vijverwijk te Arnhem blijkt een gelief- koosd operatieterrein voor de heeren te zijn. Er is daar in een nacht op zes verschillende plaatsen ingebroken. Vervolgens heeft een be- woonster van de Stroolaan 's avonds bezoek gekregen van een man, die door een schuurtje is binnengekomen en uit haar linnenkast vijf en dertig gulden heeft gestolen. Een andere inbraak in deze woonwijk leverde slechts een rijpe banaan op, die de dader rustig op de plaats van de vondst oppeuzelde. Een wand- bordje met den tekst „Hoe later op den avond hoe schooner volk", prijkend in een der gan- gen van het bezochte huis, werd van den muur genomen en als visitekaartje op de tafel gezet. Ook zijn bewoners van Klarendal en om- geving door de inbrekers opgeschrikt. Midden in den nacht klonk een gegil van het achter- balcon van een der perceelen aan de Klaren- beekstraat. Een vrouw had een man in haar huis gezien en maakte nu alarm op dusdanige wijze, dat in korten tijd de heele buurt ge- alarmeerd was. De buurtbewoners stelden op uitgebreide schaal een onderzoek in en weldra was ook de politie aanwezig om assistentie te verleenen. Van de inbrekers was echter geen spoor te ontdekken. De agenten van politie surveilleerden in den loop van den nacht in de omgeving, doch zonder resultaat. Wei ontdek- ten zij na eenige uren in de Klarenbeekstraat een gedaante, die groote haast scheen te heb ben. De dienaren der wet ondernamen een stormloop, doch groot was hun teleurstelling, toen het een bezorgd huisvader bleek te zijn, op weg... naar de vroedvrouw. Maandagmiddag is opnieuw een brutale in braak gepleegd, thans in de boerderij „De Hunekamp", op Schaesberg te Arnhem. De bewoonster, die na enkele oogenblikken afwe- zig te zijn geweest, in haar wondng terug- keerde, zag een man, die door een venster was binnengekiommen. De vrouw ontstelde hevig en snelde naar de in de nabijheid gelegen villa, van waar haar hulp werd verleend. De man bleek echter verdwenen met medeneming van een portemonnaie, inboudende ruim veer- tig gulden. Zij werd later ledig op den weg teruggevonden. De politie was dadelijk ter plaatse om een onderzoek in te stellen. (Tel.) TWEE VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. Aan de politie te Rotterdam werd kennis gegeven, dat in een cafe in de binnenstad val sche guldens werden uitgegeven. De kastelein wist te vertellen, dat zich hieraan schuldig maakten twee varensgezellen van een boot in de Leuvehaven. Na onderzoek werden beiden aangehouden, n.l. de 28-jarige sleepbootkapi- tein W. C. K. en de 27-jarige sleepbootmachi- nist .J. W. W. V. De kapitein bekende, de guldens te hebben uitgegeven, terwijl de machinist toegaf, deze te hebben vervaardigd. Een groot aantal voorwerpen als tangen, vijlen, lood, enz. be- noodigd voor het maken van valsch geld, is in beslag genomen, benevens een drietal nage- maakte guldens. Zij zijn zeer slecht vervaar digd. Het randschrift ontbreekt n.l. geheel. Ook de matrijs moet zeer slecht geweest zijn. In het geheel zijn zes valsche guldens en twee valsche rijksdaalders uitgegeven. Beide aan- gehoudenen zijn aan het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. Te Veenendaal is door een gelukkige om- standigheid een ernstig ongeval voorkomen. Een politie-agent bemerkte Zondagavond juist bij het passeeren van den drukken over- weg bij het station, dat de boomen van den bewaakten overweg niet waren neergelaten, terwijl de trein van de richting Kesteren, die te Veenendaal te 7 uur 49 aankomt, reeds vlak bij was. De agent liet onmiddellijk met be- hulp van het publiek het verkeer aan beide kanten van den overweg stopzetten, waardoor de trein zonder gevaar kon passeeren. De machinist van den trein scheen het verzuim ook bemerkt te hebben, daar deze uit alle macht signalen gaf. Bij onderzoek bleek, dat de overwegwach- ter in het vlak bij den overweg staande blok- huis was. Hij wist zich niet te herinneren, dat er tegen dien tijd een trein moest aanko- men. Men vermoedt, dat droefheid van den man, die Zaterdag zijn oudsten zoon grafwaarts heeft gedragen, hier een rol heeft gespeeld. ZOO WAS HET NIET BEDOELD Dezer dagen kwam een werklooze bij een winkelier in de Zaagmolenstraat te Rotterdam een enveloppe aanbieden inhoudende eenige kroontjespennen. Den volgenden dag zou hij antwoord komen halen of de winkelier a rai- son van een dubbeltje eigenaar van enveloppe en inhoud wenschte te worden. Op zichzelf was aan dit geval niets bijzon- ders, ware het niet, dat bijkomstige omstan- digheden de geheele situatie veranderden. Den volgenden dag kwam de werklooze terug en vroeg aan den winkelknecht de enveloppe terug.* De man ging naar zijn patroon en vroeg gewoonweg om de enveloppe. Maar wat geschiedde Het was de dag, dat de huishuur werd ge- haalcf. De knecht vroeg om de enveloppe... de baas dacht aan de huishuur en gaf de en veloppe met f 85 aan den knecht. „Asje- blieft". Hij wist niets van een enveloppe met kroontjespennen af, tenminste hij herinnerde het zich pas later. De knecht holde naar buiten, zocht en vond ook werkelijk den werklooze terug. -,,Of me- ncer de enveloppe maar terug wilde geven en eerlijk werd aan dit verzoek voldaan. 't Kon een vergissing zijn, ook van den ontvanger, nietwaar en de knecht liet hem verder onge- moeid. Maar toen later de inhoud aan een onder zoek werd onderworpen, bleek toch, dat er nog maar f 55 inzat. Het laat zich raden, waar de rest is geble- ven. De bescheiden knecht wist niet, hoeveel de baas „verwoonde'. Wat in dit geval te be- treuren was. LIJK GEVONDEN. De heer P., werkzaam op het bureau ge- meentewerken te Winterswijk, was Dinsdag- avond op zijn motorfiets uitgereden en keerde niet terug. Woensdagochtend heeft een voorbij- ganger zijn lijk aan den kant van den grint- weg naar Aalten gevonden. De motorfiets lag er naast. Beschadigingen aan een boom wezen uit, dat hij daar tegen aan gereden was. MET GEWELD OVER DEN WEG GESLINGERD. De heer O. Lemmens uit Roosendaal, per auto terugkeerende uit Ostende, kreeg bij Ca- pellen een mankement aan de auto, Terwijl hij bezig was een nieuwe band te leggen, reed in vliegende vaart een Belgische auto op zijn stilstaande auto in. De heer Lemmens, die naast de auto geknield was, werd met geweld over den weg geslingerd. Hevig bloedende en bewusteloos werd hij door toegeschoten voor- bijgangers opgenomen. Onmiddellijk aanwezige politie arresteerde den chauffeur van den Bel- gischen auto, die zwaar beschonken bleek te zijn. Diens auto werd eveneens totaal vemield. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Antwerpen vervoerd. Aldaar bleken de ver- wondingen wel ernstig doch niet levensgevaar- lijk te zijn. Per auto is hij daarop naar zijn woning te Roosendaal gevoerd. De chauffeur is in verzekerde bewaring gesteld. OVERBOORD GESLAGEN. Dinsdagmiddag is te Aalsmeer de 6jarige Fr. Klooster uit Haarlem, die met 5 andere kinderen in een roeiboot aan het varen was, overboord geslagen en in de diepte verdwenen. Na pl.m. 20 minuten is het jongetje dood op- gehaald. EEN NEDERLANDER IN ZWITSERLAND VERDRONKEN. Het Nederlandsche jongmensch, dat bij het omslaan van een zeilboot op het meer van Ge neve om het leven is gekomen, was jhr. J. D. K. Six, 18 jaar oud en dezen zomer overgegaan van de 5de naar de 6de klasse van het gym nasium in Den Haag. De omgekomene was de eenige zoon van jhr. mr. 0. E. W. Six, secretaris-generaal van het departement van kolonien en mevrouw Six, geb. baronesse Taets van Amerongen. EEN VREEMD PASSAGIER. Het gebeurde op den weg Deventer-Apel- doorn, vertelt de N. Apeld. Crt. Een fabrikant uit Twello snelde met zijn wagen over het straatdek, plotseling werd hij opgeschrikt door een man, die hevig arm- zwaaiend midden op den weg stond. Een on- geluk, was zijn eerste gedachte. En knarsend schuurden de remmen, terwijl de wagen on- evenwichtig schokte. De man liep op het por tier toe, dat de fabrikant ijlings geopend had. Mag 'k meerijdien? Meerjjden? Ik dacht dat er een ongeluk was. Nee, 'k wil meerijden klonk het eenigs- zins bitse antwoord ik moet naar Utrecht. Naar Utrecht? Maar ik ga niet verder dan Apeldoorn. U kunt toch veel beter den trein nemen. Nee, 'k heb geen geld, maar wel huizen in Utrecht en 'k ben in pension te Apeldoorn en nu wil 'k meerijden. iDe fabrikant fronste de wenkbrauwen. Wat te doen Het geval leek hem vreemd. Vooruit, nog maar eens vragen. Waar moet u dan in Apeldoorn wezen? In pension. Ja, maar bij wie, waar? Weet ik niet. In Utrecht heb ik huizen. De man stond reeds met een voet op de treeplank, terwijl hij nogmaals vroeg: Toe, laat me meerijden. Een moeilijk geval voor de fabrikant. Den man hier te laten staan was toch al heel zie- lig. Dus hij maakte plaats en voort schoot de wagen in den zonnigen dag. Nu wilde het toe- val dat de fabrikant een som gelds in zijn portefeuille had en eigenlijk in den grond van zijn hart niet zoo heel erg op den medereizi- ger gesteld was. Temeer daar de man iets leek op te dringen. Of was het -verbeelding Schuinoogend tuurde de autobezitter naar zijn vreemden passagier en, ja werkelijk, de man schoof weer een eindje nader. In de verte ont- waarde men de eerste huizen van Apeldoorn. Nog 'n korten tijd, doch waarin alles kon ge- beuren. Toen ineens drong een vreeselijk ver- moeden tot den fabrikant door: deze passagier leek een krankzinnige, wellicht ontsnapt uit een inrichting! Heel erg op zijn gemak voelde hij zich niet, zelfs niet toen de Stationstraat reeds bereikt was. Hoe raakte hij den man kwijt? Echter bij de Geldersche Crediet aan de Kerklaan postte een agent. Redder in den nood. -'k Moet even op den Deventerweg zijn, zeide de fabrikant tot den man. En meteen stuurde hij zijn wagen zoo dat de agent niet zichtbaar was. Nu haastig han- delen. In korte woorden verzocht hij den die- naar van Hermandad op de auto te letten, rende zelf naar het bureau. Spoedig was de geschiedenis verteld. Een majoor en een agent gingen mede naar den wagen, sommeerden den man, doch deze bleek halsstarrig. Een idee licbtte bij de politie op. -Heeft u een rijbewijs? (De man zat, wel te verstaan, thans alleen in den wagen). Het tegendeel was natuurlijk het geval. En door deze true is het de politie gelukt den man in het bureau te krijgen, waar naderhand bleek dat hij tot de verpLeegden van St. Joseph be- hoorde. Alzoo met recht: -een vreemde passagier, bij wiens vertrek de fabrikant wel een nucht van verlichting zal geslaakt hebben. Een automobiel, welke schoolkinderen van de onderneming Dj-okjawartis vervoerde, reed voor het huis van den wedana van Kalassan een inlandsche vrouw, die plotseling den weg ov-erstak, aan. Zij werd zwaar gewond. Door die aanrijding gleed de auto tegen een boom op en kwam deze daarna in een warong te- recht met het noodlottig gevolg, dat twee in landsche kinderen werden gedo-od en drie in landsche kinderen werden gewond. De kinde ren, die in de auto zaten, bleven ongedeerd en kwamen met den schrik vrij. De chauffeur wer-d gearresteerd. KERK AFGEBRAND. Zondag is tijdens een zwaar onweer de kerk te Granow in Brandenburg door den bliksem getroffen, waama de geheele kerk een prooi der vlammen is geworden. BRAND OP EEN VLIEGVELD. Een der gebouwen van de Deutsche Ver- suchsa-nstalt fur Luftfahrt op het vliegveld Ad-lershof bij Berlijn is met eenige kostbare toestellen door brand vernield. Men vermoedt dat brand-stichting de oorzaak is, daar tijdens het uitbreken van de-n brand niemand op het terrein aanwezig was. BOSCHBRAND. Aan de grenzen van de departementen Lan- des en Gironde is_ een hevige boschbrand uit- gebroken, waarbij hond-erden hectaren ver- brand zijn. Er zijn bosschen bij van dertig jaar oud. Er wordt in de streek gezegd, dat door onvooizichtigheid van een rooker de brand is aa-ngekomen. Voor het blusschen is de hulp van militairen moeten worden ingeroepen. PANIEK. Ten gevolge van kortsluiting ontstond er Dinsdagavond een paniek in een propvollen tramwagen te Charleroi. Drie vrouwen ge- raakten onder'den voet en moesten zwaar ge wond in een ziekenhuis worden opgenomen. Van een der slachtoffers zijn beide beenen gebroken. EEN BRANDEND SCHIP VERLATEN AANGETROFFEN. Het vrachtschip Yalza heeft op den Atlan- tischen Oceaan op 1100 mijl beoosten Norfolk het Duitsche stoomschip Quimistan aangetrof- fen, dat in brand stond en verlaten was. Het schip dat half gezonken was, leverde blijkens een bericht van de Yanna gevaar voor de scheepvaart op. De Quimistan was op weg naar Genua. BANKBILJETTENVERVALSCFIER GEPAKT. In den nacht van Maandag op Dinsdag heeft de politie te Berlijn-Weissensee een inval ge- daan in een valschemunterswerkplaats, en den eigenaar, een zekeren Hardamek, gearres teerd. Hij was voornemens 50 markbiljetten na te maken en wilde, na vier maanden lang alles te hebben voorbereid, met drukken be- ginnen. De politie vond cliche's, proefafdruk- ken, papier met watermerken en gereedschap- pen in_ zijn werkplaats en verras-te hem, ter wijl hij met de loep in het oog en de graveer- stift in de hand zat te werken. Vroeger heeft Hardamek wegens bankbiljettenvervalsching al eens 4% jaar tuchthuisstraf ondergaan. VROUWELIJKE VLIEGER DOOD GEVONDEN. De Amerikaansche v-rouwelijke vlieger Miss Marvel Crosson, die aan een luchtwedstrijd voor vrouwen deelnam, werd 10 K.M. benoor- den het plaatsje Wilton (Arizona) dood ge vonden. Het verpletterde lichaam was in een niet geopend valscherm gewikkeld, 100 M. daar van-daan lag het volkomen vernielde vliegtuig. Miss Crosson was 25 jaar oud en had kort gel-eden het hoogterecord voor vrouwen ge- bracht op 9229 M. EEN ZONDERLING BANKIER. Theodor Radtke, directeur en voornaamste aandeelhouder van de Berlijnsche Kreditbank A, G. is door de politie in hechtenis genomen. Radtke, zoo meldt men uit Berlijn, had sinds geruimen tijd cheques van zijn bank, luidende op naam van het bankiershuis Ladenburg, Thalman en Co. te New York in omloop ge- bracht, zonder dat er voor deze cheques de noodige dekking bestond. Hij stond zelfs niet eens in betrekking tot de genoemde firma. Eenigen tijd geleden bood een particulier bij de Duitsche Bank te Berlijn een cheque van de Berliner Kreditbank A. G. van 5000 dollar aan. Daar op deze cheque de firma Ladenburg, Thalman en Co. te New York stond vermeld, stelde de Duitsche bank zich met deze firma in verbinding. Reeds na enkele uren ontving men de telegrafische mededeeling dat de fir ma geen betrekkingen met de Berliner Kredit bank onderhield en dat er voor de betrokken cheque geen dekking aanwezig was. De Duit sche Bank waarschuwde toen nog niet de po litie, maar vertrouwde de zaak aan een parti- culieren detective toe. Deze kwam weldra tot de ontdekking, dat in groote Berlijnsche hotels enkele personen pogingen ondernamen om che ques van de Credit Bank te verkoopen aan gasten van de hotels en w-el voornamelijk aan Amerikanen. Aldus kwam men op het spoor van Radtke, die, zooals later bleek, door een aantal zijner medewerkers te Berlijn, Ham burg, Leipzig en Breslau de ongedekte che ques van de hand poogde te doen. In het ge heel zouden deze medeplichtigen cheques voor een bedrag van ongeveer 30.000 dollar hebben verkoeht. De koopers hadden gewoonlijk geen bezwaren, daar de cheques den stempel van de Kredit Bank droegen en door Radtke getee- kend werden. De politie, die intusschen was gewaarschuwd was te weten gekomen, dat een aantal der m-edewerkers van Radtke in een koffiehuis in het centrum van Berlijn bijeen zou komen. Toen alien aanwezig waren, werden zij in ar rest genomen. Zij verklaarden te goeder trouw te hebben gehandeld en er van overtuigd te zijn geweest, dat de cheques echt waren. Radtke werd op hetzelfde oogenblik in zijn huis gearresteerd. Hij verklaarde de cheques in om loop te hebben gebracht daar hij toch dezer dagen belangrijke bedragen te verwachten had. DEBITEUREN DIE GOED AF ZIJN. Veertig jaar geleden ging te Leeds een kleermaker failliet met een schuld van 6.423 pond sterling, waar geen baten tegenover stonden. De man werd fabrieksarbeider en ging later naar Britscb Honduras. Daar ging het hem voor den wind en verdiende hij een fortuintje met de levering van de grondstof, voor de kauwgummie aan de Ver. Staten. In 1919 deelde hij aan de overheid te Leeds mee, dat hij zijn verplichtingen wenschte te vol- doen. Hangende de afwikkeling van deze zaak is de man overleden, terwijl hij een vacantieuitstapje naar Rome maakte. Zijn erfgenamen hebben zich echter aan de ver- plichting, die de erflater op zich genomen had gehouden en de heele schuld is afbetaald, met een rente van vier procent. In totaal is 20.000 pond betaald, zoodat meer dan het dubbele van de schuld aan rente betaald is. DE WANDELING VAN EEN SCHILDPAD. Aan het Tsatasawassameer bij Albany ving een bewoner van deze stad een schildpad. Het dier had op zijn schaal een koperen plaatje met het inschrift „Ed Smith, Raquette Lake N. Y. 1902". Daar Raquette Lake 320 K.M. van het Tsatasawassameer verwijderd is, heeft de schildpad dus deze wandeling moeten doen. Het dier werd overigens on middellijk weer vrijgelaten en kan nu verder wandelen. Want in den staat New York is het verboden, schildpadden te vangen, te dooden of te verkoopen. EEN OLIFANT ONDER DEN TREIN. Tantor, een negenjarige olifant uit den dierentuin van Seebach bij Zurich is in den nacht van Zaterdag op Zondag losgebroken. Na flink te hebben huisgehouden in omlig- gende tuinen, waar hij verscheidene boomen omliep of uit den grond rukte, is hij op den spoorweg OerlikonKloten terechtgekomen, Direct zult U merken dat dit de sigaret is waarnaar U altijd gezocht hebt. Niet te licht en niet te zwaar. Een geurige pittige sigaret, uit fijne gei'm- porteerde Macedonische tabakken vervaardigd, die U den geheelen dag kunt rooken. Koopt nog neden een doosje MELNIK en steek eens op! waar hij, ter hoogte van het electrische onder-station's ochtends om vijf uur door een trein werd gegrepen, die hem een meter of vijftig meesleurde en vervolgens van den spoordijk wierp. Toen was Tandor dood. De electrische locomotief had maar weinig schade beloopen. JACHT OP SLANGEN. Te Luik zijn in den nacht van Vrij dag op Zaterdag twee siangen van een circus, nadat zij een ruit hadden verbrijzeld, uit hun hok gekropen. Een der reptielen werd in de stal- tent rondom een prachtigen hengst ter waar- de van 25.000 frs. teruggevonden en gevan- gen. Het paard was doodgedrukt. De tweede slang was in de tent der wonderdieren ge raakt en verteerde, toen zij werd ontdekt, ge- zapig een schaap met zes pooten. Men moest een half uur strategisch te werk gaan om het rondom een wagendissel geslingerde vijf- tien meter lange serpent meester te worden. EEN MERKWAARDIGE ONTVLUCHTING. Het verhaal van Andrfe Petit over zijn ont- vluchfing uit de gevangenis heeft de alge- meene belangstelling. Petit is een 23jarige misdadiger, die een 40-tal inbraken moet hebben gepleegd in de eerste helft van het jaar in Versailles en St. Cloud. Hij zat gevangen in Versailles, maar was onlangs wegens voortdurend wangedrag in een speciale eel gezet op de derde verdie- ping van het gevangenisgebouw. Op een goeden morgen vonden de bewakers de eel verlaten. Uit het verhaal, dat hij na zijn arrestatie den rechter heeft gedaan, blijkt, dat Petit op een avond van zeven urn- tot middemacht eraan gewerkt had om van zijn lakens en matrasovertrekken een stevig touw te maken. Tusschen de ronden van twee en vier uur had hij van zijn bed een soort lad der gemaakt, zoodat hij een in de hoogte aan- gebracht venster kon bereiken. Hij was uit het raam naar het dak van de gevangenis ge kropen en had zich aan zijn touw neergelaten op het dak van een gedeelte van het gebouw, dat over de straat uitstak. Zeven voet was hij in de diepte gesprongen en was heelhuids op straat neergekomen. In de woning van zijn aanstaande had hij zich vrouwenkleeren verschaft en een pruik en aldus toegerust, was het hem gelukt gedu- rende eenigen tijd werk te vinden. Tot de verleiding hem weer te sterk was geworden en hij opnieuw gestolen had, waarop ontdek king en arrestatie alras gevolgd waren. Thans wordt hij in een eel van de gevange nis te Versailles dag en nacht van nabij be- waakt. BRAND IN HET STOOMSCHIP PARIS. In het schoone stoomschip Paris, dat ook velen Rotterdammers bekend is, nadat het nog niet lang geleden in Wilton's dok een herstelling heeft ondergaan, is Maandag- namiddag brand uitgebroken. Het schip lag in de haven van Havre en zou Dinsdag naar New-York vetrekken. De brand is in een hut ontstaan en greep zoo snel om zich heen, dat in minder dan een uur het geheele mid- delste gedeelte van het schip was aangetast. Het blusschingswerk werd door een zeer sterke rookontwikkeling en de aan boord heerschende diepe duistemis ernstig bemoei- lijkt. Eerst na eenige uren was men, met behulp van de brandweer uit de haven en uit de stad, den brand meester. De schade is aanzienlijk. De zich aan boord bevindende mail werd niet beschadigd en zal via Cher bourg naar New-York worden gezonden. Het vertrek van het stoomschip naar New- York is voor onbepaalden tijd uitgesteld. HOTELNOOD TE KOPENHAGEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Door allerlei omstandigheden is er te Ko- penhagen plotseling een groot tekort aan hotelkamers ontstaan. Voor een deel ligt de oorzaak in het feit, dat er behalve het groote schoolcongres in Elseneur nog een paar con- gressen worden gehouden, doch de groote chaos ontstond, toen dezer dagen twee groote touristbooten, elk met ongeveer 800 passa- giers aankwamen. Reeds een paar dagen was het erg lastig een geschikt hotel te vin den, en hing bij vele aan de hoofddeur een plakaat alles bezet", maar na aankomst der booten was het ondoenlijk de menschen onder te brengen. In gewone tijden is er anders plaats genoeg; het vorig jaar om dezen tijd stonden ongeveer 27.000 hotelbedden leeg, dus kan men niet zeggen, dat er in Kopenhagen hotelnood heerscht. Maar dezer dagen schijnt alles tegelijk te komen, en het is gebeurd, dat reizigers den nacht op banken langs den openbaren weg moesten doorbrengen. Ten einde raad heeft het 1 bureau voor vreemdelingenverkeer een overeenkomst met twee bioscopen getroffen, waar nu de buiten- landsche dakloozen tegen betaling van iy2 kroon een fauteuil toegewezen krijgen. Om hen hiermede bekend te maken, wordt hun een plakaat overhandigd luidende: „Nacht- kwartier in „Det lille Teater", Vesterbrigade 2 E, tegenover „Tivoli". Van elf uur's avonds geopend voor Kr. 1,50 per persoon". Het ge volg hiervan is, dat de bioscoop beter na, dan tijdens de voorstelling bezocht is, hetgeen wel het noodzakelijke van dezen maatregel aan- toont. Ook het Metropole-theater is na de voorstelling om 11 uur voor de vreemdelin- gen beschikbaar, en men hoopt zoodoende de menschen tenminste een naohtelijke wande ling door Kopenhagen te besparen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2