MALVERSATIES ONTDEKT TE MONSTER (Z.H.). DE GOEDE DAAD VAN DEN PADVINDER. EEN ZEER ZELDZAAM GEVAL. VERKEERSONGEVALLEN. Zondag-morgen is bij Hilversum aan den Bus- sumer Grintweg de 48jarige D. L. uit de Eer ste Laurierdwarsstraat te Amsterdam, bij het oversteken van den weg gegrepen en enkele meters meegesleurd door een auto, bestuurd door den heer J. J. B. uit Hilversum, die uit de richting Bussum kwam. Dr. Frank, uit Am sterdam, toevallig ter plaatse, verleende de eerste hulp. Het slachtoffer is per auto van de Majellastichting te Bussum naar het r.k. ziekenhuis te Hilversum vervoerd. Bij aan- komst aldaar, bleek de man reeds overleden. Hij laat elf kinderen na. Zondagmorgen werd aangifte gedaan bij de politie te Venlo, dat op den Herunger weg iemand bewusteloos lag. Het bleek te zijn de 45jarige heer J. Ebus, wonende aan dien weg. Dr. Poulussen stelde vast, dat de heer E. door een auto moest zijn overreden of aangereden en ongeveer 300 meter meegesleurd. De heer E. heeft het sleutelbeen en vier ribben gebro- ken, en zijn geheele lichaam vertoonde zware kneuzingen. Zijn toestand was levensgevaar- iyk. In verband met dit ongeval is te Tegelen de luxe-auto van den heer J. B. uit Eindhoven aangehouden. De heer B. verklaarde, wel iets vreemds aan den auto op den bovengenoemden weg bemerkt te hebben, doeh wist niet, dat hij iemand had aangereden. De auto is in beslag genomen. Te Someren is Zondag een ernstig auto-on- geluk gebeurd. Vier personen uit Helmond die met een auto naar een brand aldaar waren we- zen kijken, moesten uitwijken voor een fietser, die echter toch werd gegrepen. De auto kwam daarop met groote vaart in een sloot terecht. De vier inzittenden zijn alien ernstig gewond, evenals de fietsrijder. De heer Van Will uit Helmond, die met zijn auto juist passeerde, heeft de gewonden naar Helmond vervoerd. De auto is geheel vemieJd. EEN RAADSKELDER TE MAASTRICHT. .'Volgens de Maasbode bestaan er plannen om den kelder van het stadhuis te Maastricht te veranderen in een soort Raadskelder. Gelijk 's Hertogenbosch er thans een heeft. INBRAAK TE GOUDA. Vrijdagnacht, tijdens een hevig onweer, is een brutale inbraak gepleegd bij de N.V. Gebr. de Vrengt's Kaasexporthandel te Stolwijker- sluis vlak bij Gouda. De dieven zijn de gebou- wen binnengekomen aan de achterzijde door een raam, waarvan zij eerst de ijzeren binten hadden doorgezaagd. Zij hebben toen in het kantoor de brandkast geforceerd en reeds had- den zij hierin een groot gat geboord, toen z;j werden, ontdekt door een lid der firma, een 75jarig man, die de deur open had gevonden, wat de inbrekers, die met zijn drieen waren, als voorzorgsmaatregel bjj een eventueele ont- dekking hadden gedaan. De oude heer schrok geweldig, toen hij het licht op het kantoor aandraaide en het trio bij de brandkast zag zitten. Hij ging direct hulp halen, maar in den tusschentijd waren de daders op fietsen ge- vlucht. Een volledig stel inbrekerswerktuigen hebben zjj achtergelaten. Per auto is men de inbrekers na een kwartier achtema gegaan. maar men heeft hen niet gevonden. GRIEZELIGE VONDST. Op de groote heide te Venlo werd Zondag- middag nabij de uitspanning „De Bovenste Molen" onder een struik een stervende gevon den. De verschijnselen wezen er op, dat de man reeds eenige dagen daar lag. Per politie-brancard werd de man waar- schijnlijk een Duitscher naar het gasthuis vervoerd. VINGERS AFGEKNELD. Te Montfoort had de arbeider v. d. H. het ongeluk op de houtfabriek van de fa. H. J. van Rooijen en Zn., met zijn vingers tusschen de beitels van de z.g. „diktebank' te geraken, met het gevolg, dat een paar vingers werden af- gesneden. GEZONKEN. Maandag is de sleepboot de Concurrent, van de Amsterdamsche Ballast Mij., in het Ooster- dok te Amsterdam vermoedelijk op een paal gevaren en gezonken. De opvarenden konden worden gered. Van dezelfde maatschappij zijn in den loop van den nacht nabij de pont van Velzen twee zandbakken omgeslagen en gezonken. Hierbij heeft een der opvarenden vermoedelijk een schouderfractuur gekregen. ZICH TE VER IN ZEE GEWAAGD. Op het Stille Strand te Scheveningen heb ben Zondagochtend weder verschillende perso nen, die zich te ver in zee gewaagd hebben en door den stroom werden medegetrokken, in levensgevaar verkeerd. Zij konden echter door anderen, waaronder leden van de reddingsbri- gade, gered worden. Hierbij zijn zoowel enkele drenkelingen als eenige der redders tegen een golfbreker geslagen, waardoor zij verschillen de kneuzingen bekwamen. De geneeskundige dienst heeft hen op den Centrale Post behan- deld. Een der drenkelingen is naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht. Zijn toe- stand is niet levensgevaarlijk. Des avonds, omstreeks 7 uur, is een 12jarig meisje door den stroom medegetrokken. Zij werd echter door haar vader gered. Beiden lie- pen, doordat ook zij met een golfbreker in aan- raking kwamen verschillende schaafwonden op. HOE EEN DOMINEE 'N ONVRIENDELIJK GEMEENTELID TEMDE. Dat een dominee in zijn gemeente wel eens minder aangename dingen beleeft, is bekend, en dat vooral in ons goede vaderland, waar diverse kerken in diverse stroomipgen ver- tegenwoordig zijn, het tusschen predikant en ddn of meer gemeenteleden wel eens niet al te broederlijk toegaat, is niets vreemds. Doch wat onlangs in een onzer Westlandsche gemeenten een predikant beleefde, behoort toch zeker tot de zeldzaamheden. Een anders nogal medelevend lid der gemeente, leefde al sinds gerulmen tijd in minder vriendschap- pelijke verhouding tot zijn kerkeraad, en hoe- wel de predikant geheel buiten deze kwestie stond, wilde de verbolgen breeder in geener- lei contact met zijn herder en leeraar komen. Hij had dan ook aan zijn wederhelft perti nent verklaard, den dominee, zoo die eens wagen mocht aan te kloppen, niet te woord te willen staan. Het duurde niet lang, of op een goeden dag verschijnt ten huize van X. de dominee. De vrouw des huizes doet open en de dominee de vriendelijkheid in eigen persoon wordt in de voorkamer gelaten. De vrouw begrijpt, dat als zij haar man, die in den tuin aan het werk is, mededeelt, wie er binnen op hem wachtte, hij zal weigeren te komen. Daarom gebruikt zij een list en zegt, dat er binnen iemand is, die den baas noodzakelijk even wilde spreken De baas gaat naar binnen, doch ziet, als hij de kamerdeur ontsluit, den dominee zit ten, dus gaat hjj terug endoet de kamer deur op slot! De dominee binnen wacht en waoht. Als een uur verstreken is ,raakt zijn geduld ten einde. Hij gaat op onderzoek uit, doch de deur blijkt op slot te zitten. Na eenig kloppen en vruchteloos roepen schuift zpn eerwaarde het raam open en verlaat al- zoo langs dezen minder gebruikelijken weg 't huis, met achterlating van zijn hoed, welke in den gang hangt. Des avonds werd de hoed heel netjes aan de pastorie terugbezorgd. Men zou zoo denken, dat de dominee voor zoo'n lid zijner gemeente wel geen woorden meer zou over hebben. Geen kwestie van, want toen dominee een paar dagen later den nog altijd zeer verontwaardigden breeder op straat ontrnoette, hield hij dezen staande en bedankte hem vriendelijk voor de terugbezor- ging van zijn hoed. Het was den man of hij droomde en toen de predikant hem vriend- schappelijk de hand schudde, moet het hem geweest zijn alsof hij al zijn druivenkassen tegelijk in elkaar zag storten. Niet lang daama, bracht de dominee bij broeder X. weder een bezoek en ging toen door de voor- deur in en uit. De „vurige kolen" hadden haar werk gedaan. PEREN VERMIST. Het gebeurde in de omgeving van Zwolle, vertelt de „Zwolsche Crt.", en het geval heeft wel eenigszins een komischen kant. De land heer had kapers op de kust ontdekt, in casu werden uit den boomgaard peren vermist. De pachter, stevige boer en een man van stavast, werd met de strooperij in kennis gesteld en samen legde men zich in hinderlaag, om de on- genoode gasten op de daad zelve te betrappen. Zooals het echter op dit ondermaansche veel- vuldig wordt vertoond, kwamen de langvinge- rige bezoekers thans niet opdagen. De pach ter bedacht nu een middel om het kwaad te keeren. Wat stroo en een afgedragen pak, een hoogen zijden pet en een paar klompen vormden samen de bestanddeelen van een le- venloozen wachter, die onder de vruchtboomen in een verdedigende houding werd opgesteld. Toen nu de avond was gedaald en de schild- wacht in het schaarsche licht de allures leek aan te nemen van een strijdbaren held, kwa men daar bij den landheer twee mannen van het openbaar gezag. Zij hadden gehoord van de dieverij en zij noodigden den landheer uit met hen een ronde over de bezitting te doen. En speurend ging in het donker het oog van de politiemannen. Totdat plotseling in het stille avonduur de krachtige stem van een van hen klonk: „Sta, of ik schiet". Etn dreigend was de loop van het doodelijke wapen op de levenlooze gestalte van den schildwacht ge- richt. Toen heeft in het donker de landheer even onhoorbaar gelachen en de pachter ge- noot, omdat zijn middel de proef had door- staan. VOOR 6600 ZILVER GESTOLEN. Twee burgers kwamen Vrijdag op het poli- tiebureau Pieter Aertszstraat te Amsterdam een eigenaardige vondst deponeeren, n.l. een partij zilver, geknoopt in twee lakens, een handdoek en een schort. Die kostbare voorwerpen waren gevonden op het zand achter de Rijnstraat. Even later kwam een bewoner van den Am- steldijk aangifte doen, dat onbevoegden zich toegang tot zijn woning hadden verschaft door het uitsnijden van een ruit van de tuindeur. Zij hadden kasten doorzocht en een partij tafel- zilver, voor ongeveer de helft bestaande uit antiek zilver, medegenomen. Het gestolen zilver bleek hetzelfde te zijn, dat op het zand in de lakens enz. was gevon den. De waarde van de partij is /6685. Vrijwel alles is terecht. Vermoedelijk hebben de dieven gevreesd, dat zij werden achtervolgd en daarom den buit achtergelaten. De daders zijn nog niet gevon den. In het vredige Westlandsche dorp Monster zijn, meldt de Tel., den laatsten tijd de gemoe- deren in min of meer heftige beroering ge bracht door plaats gehad hebbende onregel- matigheden bij den aankoop van gronden voor den herbouw van het tot deze gemeente be- hoorende dorp Ter-Heijde. In overleg met het gemeentebestuur was be- sloten, dat de Woningbouwvereeniging „De Goede Woning" aldaar de nieuwe woningen te Ter-Heijde zou bouwen. Uit en door het be- stuur dier vereeniging werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren D. J. O., F. v. d. K. en Jac. v. d. E., die tevens leden van den gemeenteraad zijn. Deze commissie ging aan het werk om van de eigenaren der oude woningen op „de Hei", die voor afbraak bestemde panden, benevens den benoodigden grond aan te koopen. Van de wed. B. werd door bemiddeling van haar gemachtigde B. te 's Gravenhage een stuk grond gekocht ter grootte van 52 Aren voor de som van 17.000. Het door den ge machtigde en de opgemelde commissieleden get. voorl. koopcontract, werd ten kantore van den notaris R. te Monster gedeponeerd. Na- dien is echter komen vast te staan, dat de bouwvereeniging van dit perceel niet meer dan pl.m. 20 Aren voor haar bouwwerken noodig had. Van deze wetenschap hebben de commis sieleden O. en v. d. K. gebruik gemaakt om zich het resteerende land toe te eigenen. 'Zij hebben het voorloopige contract tusschen de commissie en de wed. B. van den notaris opgevraagd onder het voorgeven, dat er een fout ingeslopen was. Eenige dagen daarna hebben zij den notaris opdracht gegeven een nieuwe overeenkomst te concipieeren, waarbij de wed. B. verklaarde, opgemeld terrein te ver- koopen aan de commissieleden voor 17.000. De gemachtigde van de wed. B. werd uitgenoo- digd ten kantore van den notaris te komen, ten einde den grond „definitief aan de bouwver eeniging" over te dragen. In goed vertrouwen heeft de heer B. aan dit verzoek voldaan en de acte geteekend. De koopsom werd hem uit- betaald. Bij het afsluiten van de definitieve koopovereenkomst tusschen de bouwvereeni ging en de belanghebbende eigenaars compa- reerden de heeren O. en v. d. K. als verkoopers van het vroeger aan de wed. B. toebehoo- rend hebbende terrein ter grootte van pl.m. 20 Aren voor de som van... eveneens f 17.000. Met gesloten beurzen waren O. en v. K. dus eigenaars geworden van een stuk land ter grootte van ongeveer 32 Aren. Het derde lid der commissie, de heer Jac. v. d. E., was van deze geschiedenis volmaakt onkundig. Toen hij echter bij het voorlezen van de authentieke koopacte den naam van de wed. B. als verkoopster niet hoorde noemen, kreeg hij argwaan en wendde zich om inlich- tingen tot den notaris. Een onderzoek heeft daarop de feiten in voile klaarheid aan het hcht gebracht. De gemachtigde van de wed. B. heeft daarop een aanklacht bij de Justitie mgediend tegen O. en v. d. K. en de Rijks- politie heeft deze zaak momenteel in onder zoek. De heeren O. en v. d. K., die respect, voor- zitter en vice-voorzitter waren van de woning bouwvereeniging, zijn in een onmiddelljjk be- legde bestuursvergadering over de zaak ge hoord. Zij weigerden inlichtingen te verstrek- ken en wenschten evenmin het door hen ge- bchte voorloopige koopcontract over te leggen. Het bestuur heeft daarop de heeren uit hunne functies ontzet en van het lidmaatschap ver- vallen verklaard. De gemeenteraad heeft op voorstel van B. en W. thans besloten, de bebouwing van Ter- Heijde in eigen beheer te nemen en de nieuwe woningen van gemeentewege te exploiteeren. De „Tel." meldt nog, dat een der raadsleden van Monster, die betrokken is bij de onregel- matigheden in den aankoop van gronden ten behoeve van den woningbouw te Terheijde, door de rijkspolitie is overgebracht naar 's-Graven- hage, ten einde door den officier van justitie te worden gehoord. Angezien hij echter wei- gerde verklaringen af te leggen, is hij in voor loopige hechtenis genomen en in het huis van bewaring opgesloten. AUTO MET 8 PERSONEN TE WATER. Zondagmiddag ongeveer 4 uur is een ge sloten personenauto, genummerd G 55982, die uit Haarlem kwam, even voorbij den tol tus schen Overschie en Rotterdam in de Schie gereden. In den auto bevond zich een ge- zelschap van 8 personen: de 18-jarige chauf feur B. F. C. uit Haarlemmermeer, de 50- jarige machinist A. J. B. uit Haarlem met zijn vrouw, een 18-jarige dochter en twee zoons, 22 en 19 jaar oud, verder de 41-jarige bloemist P. G. B., een broer van den machi nist, en de 56-jarige bleekersknecht A. Z., een kostganger van de familie B. Men was op weg naar Bolnes, waar een bezoek zou wor den gebracht aan de familie van Z. De auto reed met een snelheid van 35 K.M. in het uur over den Schieweg, toen er plot seling een defect aan de stuurinrichting ont- stond. Ondanks krachtig remmen van den chauffeur heeft de auto eerst den 32-jarigen wielrijder L. de G. uit den Zwaanshals alhier aangereden en is daarna in het water terecht gekomen en op de linkerzijde gekanteld. Twee raampjes stonden open, zoodat het water snel binnenstroomde, en de auto bijna geheel onder den waterspiegel verdween. De machinist B. heeft met veel moeite een portier kunnen openen en als geoefend zwemmer kon hij zich daarna gemakkelijk in veiligheid stellen. Da- delijk heeft hij pogingen in het werk gesteld om zijn gezin te redden en met de hulp van den chauffeur, die zich ook had weten te be- vrijden en van den aangereden wielrijder, die eveneens in de Schie terecht was gekomen, is het hem gelukt, zijn vrouw, broer en drie kinderen te redden. Eenige burgers, die het ongeluk hadden zien gebeuren, hebben met hulp van een voorbijvarende motorboot hulp verleend bij de redding en ook boden twee rijwielagenten, die juist passeerden, hun dien- sten aan. Op het oogenblik, dat het gezin B. was ge red, kwam men tot de ontdekking, dat de kostganger, de 56-jarige A. Z., nog werd ver mist. Hij bleek nog in den auto te zitten en nadat hij met veel moeite was bevrijd, gaf de man geen teekenen van leven meer. De ge neeskundige dienst heeft hem naar het zie kenhuis aan den Coolsingel vervoerd, doch bij aankomst aldaar bleek de man reeds te zijn overleden. De andere drenkelingen zijn in het politie- posthuisje aan den Schieweg door omwonen- den van droge kleeren voorzien; hun eigen natte plunje werd in de electrische centrale Schiehaven gedroogd. De auto, die door een bergingsmaatschap- pij, is gelicht, werd door de politie voor een onderzoek naar de stuurinrichting in beslag genomen. EEN FORT BIJ BOEKAREST IN DE LUCHT GEVLOGEN. Uit Boadapest meldde Wolff Maandagavond Volgens een bericht uit Boekarest werd al daar om tien uur's avonds een geweldige knal gehoord. Van de bevolking maakte zich een groote paniek meester. Spoedig werd bekend, dat het fort Domgossti, dat op ca. 6 K.M. af- stand van Boekarest ligt, in de lucht was ge- vlogen. Men had daar de onbruikbare bedorven artilleriemunitie opgeslagen, welke onschade- lijk moest worden gemaakt. In het fort bevon- den zich 25 soldaten en eenige arbeiders, die daarmee bezig waren. Het fort is op dit oogen blik een groote vlammenzee. De ontboden tree- pen konden niet naderbij komen, daar men nieuwe ontploffingen verwacht. Men vreest, dat de geheele bezetting en alle arbeiders om het leven zijn gekomen. Omtrent de ontploffing meldt Wolff nog uit Boekarest, dat de artillerie- en infanterie- munitie, die er opgeslagen was met een oor- verdoovend geknetter ontplofte. De roode vuurgloed was in heel Boekarest te zien. De gevaarlijke zone werd dadelijk door troepen afgezet. Op het fort bevonden zich 90 man, onder een kapitein en twee luitenants. Tot dusver weet men nog niet of er menschen- levens te betreuren vallen. De schade moet verscheidene millioenen lei bedragen. De ont ploffing kan een gevolg zijn geweest van de hitte. Voor de veronderstelling, dat er mis- daad in het spel zou zijn, acht men tot dus ver geen gronden aanwezig. De brand en de ontploffingen duurden Dinsdagochtend nog voort. Omtrent de ontploffing wordt nader mee- gedeeld, dat er geen slachtoffers te betreuren vallen; ook zelfs geen gewonden. Aan het fort zelf is niets beschadigd. De omtrek van het fort is door soldaten afgezet om het pu- bliek te beletten het terrein te betreden. Deze maatregel is genomen wegens de groote hoe- veelheid overal heen verspreide projectielen. Dinsdagmiddag is er nog een nieuwe kleine ontploffing geweest. De brand werd echter dadelijk door de brandweer bedwongen. EEN AUTO-ONGELUK IN NOORD-AFRIKA. Uit Rabat wordt gemeld, dat bij Sefiat een dichtbezette reisauto van een plateau naar beneden is gestort. Veertien personen kwa men onder den auto terecht, waarvan er zeven gedood en zeven gewond werden. EEN REUSACHTIGE BRAND. Uit Winnipeg wordt gemeld, dat een reus- achtige brand bijna het geheele zakenkwar- tier van de stad Laskatchowan heeft ver- nield. O.a. werden 26 van de grootste gebou- wen, waaronder het postkantoor, eenige hotels en een paar bankgebouwen een prooi der vlammen. De schade zou meer dan 1 millioen dollars bedragen. William James Gordon, een 15jarige pad- vinder te Liverpool, zag hoe andere jongens vogels mishandelden op het dak van een ver- vallen gieterij. Hij verzocht de jongens dat te laten en toen deze niet naar hem hoorden klom hij ook op het dak om hen te verjagen. Het dak was echter oud en wrak en stortte in. Gordon kwam zoo ongelukkig te vallen, dat hij aan de gevolgen overleed. Den jon- gen is een posthume belooning van een zil- veren medaille verleend, die zijn moeder op een plechtige vergadering van de vereeniging tegfen mishandeling van dieren in ontvangst zal komen nemen. De prins van Wales heeft een boodschap gezonden, die bij deze gelegen- heid zal worden voorgelezen. ERNSTIGE MIJNONTPLOFFING OP SPITSBERGEN. Uit Oslo wordt gemeld, dat in een der mii- nen der Kingsbay Company op Spitsbergen een ernstige ontploffing heeft plaats gevonden, waarbij tien arbeiders zijn gedood. Het red- dingswerk was zeer moeilijk aangezien de in- gang van de schacht was ingestort. Een der reddingsmanschappen, die 24 uur onafgebro- ken aan het reddingswerk deelnam, is tenge- volge van een hartverlamming overleden. DE BRIEVENMAAL VAN HET SCHIP PER VLIEGTUIG VERDER GEBRACHT. Naar Maandag officieel te Dublin is mee- gedeeld, zullen de posterrjen van den Ierschen V.rijstaat een nieuwe proef nemen met het doorzenden per vliegtuig van de brievenmaal van een Amerikaansche boot. Zoodra de Karlsruhe van de Norddeutsche Lloyd te Galway aankomt, zal kolonel Russell van de Iersche luchtmacht met een vliegtuig de post voor Londen ovememen en verder brengen. De aldus doorgezonden brieven worden met een gummistempel voorzien van de woorden: „Experimental Air Mail Galway te Londen". Proefluchtpost GalwayLonden.) De Karlsruhe wordt Maandag te Galway verwacht. DE BIJNA GESTORVEN SCHULDENAAR EN DE GOEDHARTIGE CREDITEUREN. Men meldt uit Boedapest: Dat er te Boedapest nog goedhartige credi- teuren bestaan, zal uit de navolgende gebeur- tenissen blijken. Een koopman, die door vlijt en volharding tot welstand was gekomen, ver- loor door tegenspoed in zaken weer alles wat hij bezat. Eenige dagen geleden zouden zijn bezittingen onder den hamer komen en op ver zoek van de crediteuren had het gerecht ook reeds den datum voor de openbare veiling van zijn huis vastgesteld. Toen de deurwaarder met de veiling van de meubelen was begonnen, riep de failliete koopman plotseling uit: „dat kan ik niet meer aanzien" en stormde de kamer uit. Eenige minuten later kwam een bewoner van het huis melden, dat de koopman in groote opwinding op de dienstbodentrap was gezien en nu niet meer te vinden was. De deurwaar der staakte de veiling en begon met de advo- caten, crediteuren, veilingshyena's en andere belangstellenden den huiseigenaar te zoeken. Ten slotte vond men hem op zolder, waar hij zich had opgehangen. Men sneed hem direct af en deed pogingen hem weer in deze wereld terug te brengen. Deze pogingen werden met succes bekroond, de man werd weer in zijn woning teruggebracht en de gestoorde veiling kon worden voortgezet. Onder den indruk van het gebeurde deed nu echter een der crediteuren het voorstel, de veiling liever niet te houden en den koopman de verzochte surseance van betaling toe te staan. De andere crediteuren gingen er mee accoord en zooals Pesti Tozsde bericht, zal ook de veiling van het huis worden uitgesteld. EEN ONGELUKKIGE TROUWPARTIJ. Bij het passeeren van een trouwstoet ont plofte te Secunderabad vuurwerk, waardoor drie personen werden gedood en 32 ernstig ge wond. AUTO-ONGELUK. Een automobilist, die Zondag te Doomik met zijn wagen een wielerwedstrijd wilde vol- gen, moest plotseling uitwijken voor een kind, dat den weg overstak. Daarbij sprong er een band van den auto, die vervolgens op het pu- bliek, dat op het trottoir stond opgepakt, in- reed. Zes menschen werden daarbij gekwetst en alien verkeeren in emstigen toestand. Een kind is stervend, een man moesten beide bee- nen worden afgezet. MOORDENAAR GEARRESTEERD. De geesteszieke moordenaar Adolph Braun, die zijn vader met een bijl heeft neergeslagen en zijn moeder en zuster zwaar verwond heeft, is in een nabijgelegen bosch ge- arresteerd. Dagen lang had hij zich met zijn hond daar- in verstopt gehouden en slechts van vruchten geleefd. Bij zijn arrestatie had hij geen kleeren meer aan zijn lichaam, bleef heel rustig en bekende den moord te hebben gepleegd. PRIJZEN VOOR MOEDERS VAN GROOTE GEZINNEN IN HONGARIJE. In de stad Szeged is eene actie op touw gezet, om voor de moeders van vele kinderen prijzen ter verdeeling te brengen. Op de naamlijst, welke ter griffie van den burge- meester werd opgesteld, staat op de eerste plaats vrouw G. Gajdhcs, echtgenoote van een landbouwer, als moeder van 15 kinderen, die nog in leven zijn. WAANZINNIGE MAAKT ZES SLACHTOFFERS. In een dorp bij Santa Margherita in de provincie Padua zijn zes personen het slacht offer geworden van een waanzinnige. De po litie had dezen verboden schietwapenen te dragen, weshalve hij op wraak zon. Nadat hij door een toeval in het bezit gekomen was van een geweer, schoot hij een voorbijrijdende auto, waarin de districtsarts en nog eenige personen gezeten waren. De dokter stapte uit, daar hij meende dat een band van de auto gesprongen was. Hij had toen een tweejarig kind op den arm. Op hetzelfde oogenblik knalde een tweede schot, waardoor het kind gedood werd. Verdere schoten volgden, waar door vijf personen min of meer ernstig ge wond werden. MELA ATSCHEN-BETOOGIN G. Het Neues Wiener Journal meldt uit Boe karest, dat in een asyl voor Lepra-lijders in de Bessarabische stad Ismaila een dezer dagen een oproer is uitgebroken onder de verpleegden. Zij waren ontevreden over de voeding en de behandeling en besloten zich met een bezwaarschrift tot den Prefect te wenden. Twintig lepra-lijders verlieten het asyl cn gingen de stad in om het verzoek- schrift den prefect aan te bieden. De gendar merie werd gewaarschuwd, die de lepralijders overweldigde en in het asyl terugbracht. Het verschijnen van de melaatschen veroorzaakte begrijpelijkerwijze in Ismaila groote schrik en opwinding. GARAGE MET 130 AUTO'S VERBRAND. In de badplaats Chatelaillon in de nabrj- heid van La Rochelle brak Zondagnacht een brand uit, waardoor een auto-garage met 130 auto's en drie autobussen een prooi der vlam men werd. Drie meisjes, die van een feestje naar huis keerden, ontdekten het vuur. De bewaker was ingeslapen en werd gewekt door het ontploffen van een benzine-tank. Slechts met moeite kon hij zich in veiligheid brengen. Aangezien zich in de onmiddellijke nabijheid van de garage een groote benzine-opslag- plaats bevindt, moest een eveneens in de na bijheid gelegen hotel in allerijl worden ont- ruimd. VIJF MAN IN EEN BOOT. Het Soer. Hbl. vertelt: Er waren er zes, doch eigenlijk maar vijf, en van deze arriveerden twee man te Soera- baja per s.s. Nieuw Zeeland uit Sydney met de bedoeling Java, Bali en zoo mogelijk ook andere eilanden op de meest sportieve en goedkoope wijze „te doen". Zij hadden eerst gedacht, dat het te paard zou gaan, maar een goedhartige Indisch-gast die te Makassar aan boord was gekomen, had hen van dit denkbeeld weten af te brengen, en toen had den ze hun zinnen gezet op een paar fietsen. Dat zit zoo: In de lente van 1928 studeerden aan de Yale University o.a. de jongelieden Brown, Dodd, Marshall, Robey en Brooke af, en kregen ieder van hun respectieve ouders of voogden een zeker bedrag uitgekeerd. „Gaat daarmede de wereld zien", werd ge- zegd, ,,en kom als het geld op is weer terug om een betrekking te aanvaarden". Ze hebben een schoener gekocht van een rijken botanist, zochten een vertrouwden zee- kapitein en vonden dien in een oud marine- officier. Den 12den Juli 1928 vertrokken zij met hun zessen uit New Londen op de kust van Connecticut ,aan boord van de Chance; een schoenertje 75 voet lang (op de waterlijn maar amper 62 voet), 16 voet breed en 12 voet diep, voorzien van een motor van 40 P.K. om in havens te maiioeuvreeren. Het ging via Jamaica naar Panama,.waar twee maan- den rust werd genomen, om dat de nieuwig- heid van het avontuur er toen natuurlijk al af was. Maar de tocht werd doorgezet dwars over den Stillen Oceaan, via de Galapagos- eilanden naar Oceanie, meestal goed weer treffend, waardoor etmaaltjes van 200 mijlen geen zeldzaamheid waren (er werd uitsluitend gezeild). De 3000 mijlen van de Galapagos naar de Marquesas werden in 20 etmalen afgelegd. Toen heeft men door de betooverende Zuid- zee-eilanden rondgezworven; de Gezelschaps- eilanden, Samoa, Fiji, Tahiti enz. Zij hadden den tijd aan zich zelf, en verbleven soms maanden te midden van de gastvrije bevol king op een wijze welke bijna paradijsachtig moet zijn geweest. Maar toen zijn hun ook moeilijkheden deelachtig geworden. De gezag- voerder werd zwaar ziek en moest uitvallen; captain Richard van het in Ned.-Indische havens bekende Amerikaansche jacht Spee- jacks (waarvan de eigenaar op 66n reis rond de wereld zes kapiteins versleet), kwam in zijn plaats. Brooke wilde te Papeete achter- blijven; Robey bleef in Suva achter, hetgeen een ernstiger verlies mocht heeten, aangezien hij een goed zeiler was, die o.a. drie jaren ge leden aan boord van het jacht Primrose deel nam aan de race over den Atlantisehen Oceaan van Cowes naar Fasnet. Bovendien werd het bedenkelijk hoog tijd om den schoe ner een goede „overhaule" te geven, en hier- voor werd gelegenheid gevonden te Suva noch te Papeete zoodat ten leste moest worden af- gedwaald naar Noumea om het vaartuig te laten sehoonmaken en opkalefateren; anders had de tocht naar Sydney geloopen via Nieuw Zeeland. Zwaar weer had men voomamelijk gehad tusschen Tahiti en Pogo-Pago (op Tututila, behoorende tot de Samoa-groep), maar toch werd kans gezien 1300 mijlen in 14 dagen af te leggen. Den 6en Juni j.l. liepen zij te Sydney bin nen, na sedert het vertrek uit New Londen circa 13.000 mijlen te hebben afgelegd. Hier werd door Brown vriendschap gesloten met anderen, die ook iets voor deze manier van reizen voelden, en deze kochten gezamenlijk van Marshall en Dodd de Chance om metter- tijd den tocht voort te zetten. Waarschjjn- lijk zijn zij met het zeilscheepje over een maand of drie te Soerabaja te verwachten. Doch Marshall en Dodd wilden wat sneller reizen en verkozen de Nieuw Zeeland boven de Chance hetgeen natuurlijk de beste keuze bleek te zijn. Zrj zullen nog wat door Java en Bali trek- ken, zoo goedkoop mogelijk, want daama moet zoo het eenigszins mogelijk is nog een trip naar Britsch-Indie er op overschieten en voldoende geld om vervolgens een ticket te koopen op een Dollar stoomer naar New- York via het Suezkanaal. TWEE BROERS GEeLECTROCUTEERD. Een tragisch ongeluk heeft Maandagmid- dag bij Bremen het leven van twee 12jarige tweelingbroers gekost. Een van de jongens kwam op het denkbeeld den kop van een ree boven aan een paal van het hoogspannings- net te bevestigen. In weerwil van de waar- schuwingen van den gastheer, bij wien de jon gens gelogeerd waren, klom den jongen naar boven en kwam in aanraking met den elec- trischen stroom. Hij was op slag dood en bleef vreeselijk verminkt in de draden han- gen. Zijn broer wilde hem tehulp komen, doch had nauwelijks den paal aangeraakt of ook hij kreeg den stroom door het lichaam. Eerst na veel moeite komjen de lijken worden geborgen en naar Bremen worden over gebracht. EEN AFSCHUWELIJKE MISDAAI). Sinds een week was de Berlijnsche recher che druk in de weer om een elfjarig meisje, Hilde Zopemick, de dochter van een ambte- naar van de Rijksbank, te zoeken, dat spoor- loos verdwenen was. Den geheelen middag had zij met vriendinnetjes in de omgeving van haar woning aan den Sachsenplatz ge- speeld en in- en uitgeloopen op een nabjj- gelegen bouwwerk, waar een groot winkel- huis wordt opgetrokken. Tevergeefs had de politie dit geheele ge- bouw doorzocht, nabijgelegen vijvers en vaar- ten afgedregd, met speurhonden gezocht. Het kind was en bleef zoek. Vrijdagmiddag betraden enkele arbeiders een nog niet afgewerkten kelder van het in aanbouw zijnde huis. Toevallig kwamen zij op een plek, waar het zand onder hun voeten meer meegaf dan elders. Zij gingen aan het graven en stooten weldra op een menschelijk lichaam, dat bleek het lijkje te zijn van het gezochte kind. Op welke wijze de moord begaan is, kon nog niet worden vastgesteld; ook is nog geen spoor gevonden van den moordenaar. Onder de bevolking heerscht groote verontwaardi- ging over deze gruwelijke misdaad. Een oogspecialist te Madrid, dr. Niels, heeft op het oogenblik een zeer zeldzaam geval in behandeling. Het betreft een jongen van 7 jaar, een zoon van een onderwijzer uit een klein provinciestadje. De knaap kan door vaste voorwerpen heen kijken. Deze zeldzame eigenschap ontdekte men voor het eerst toen hij uit een gesloten boek las. De vader schonk nietveel aandacht aan deze buitengewone eigenschap, want hij dacht eenvoudig dat de jongen heele bladzijden uit het boek van buiten geleerd had. Maar toen de onderwijzer op zekeren dag naar een knoop van zijn overjas zocht, beweerde de knaap dat hij hem in zijn tabaksdoos zag zit ten. Hij werd daar ook werkelijk gevonden. Nu begon de vader er speciaal op te letten en stopte verschillende voorwerpen weg. Maar de knaap zag ze allemaal zitten en haalde ze uit de verborgen plaatsen te voorschijn. De proeven van dr. Niels hebben bewezen dat de jongen gemakkelijk door papier, karton, stof- fen en metalen heen ziet, door dun hout echter veel moeilijker. AANSLAG OP EEN TREIN. De personentrein, die Maandagmorgen om kwart voor zeven van Neu Brandenburg naar Friedland vertrek, moest na twee K.M. te hebben afgelegd, blrjven staan, daar stukken ijzer op de rails waren gelegd, terwijl tus schen de wissels klemmen waren aange- bracht.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3