Transpireerende Voeten SPORT. QBMEIODE BIUCHTU. IN GEZONDEN MEDEDEELIN GEN. DE HAVEN VAN BRESKENS EN DE FERRYBOOT. REDDER EN DRENKELINGE OM HET LEVEN GEKOMEN. BOEFJE" ONT-BOEFD door een ECHTEN BOEF! HET LEVEN DER GEVANGENEN OP DE SOLOWIETSH-EILANDEN. restauratiewagens. ONDER BEDREIGING VAN EEN REVOLVER. een brut ale berooving. door zigeuners ontvoerdt en andere transpireerende lichaamsdeeien moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet-, Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. geloof of partij, kon worden meegewerkt en ook alien, zonder onderscheid van rang en stand, gebruik van zullen kunnen maken. Wij wenschen, zeide spreker, geen „groot" Ter Neuzen. Buitengewonen groei van plaatsen of gemeenten heeft ook zijne bezwaren. Wij zien echter gaame een normalen bloei en dan heb ben voor een stad als Ter Neuzen ook onder- nemingen als deze hun beteekenis. Hij dankte den heer Priems, dat hij de leiding dezer zaak op zich heeft willen nemen. Dit wordt een werk, waarvan naar hij hoopt ook het nage- slacht genoegen zal beleven. Hij sprak ook de hoop uit, dat de financieele med'ewerking dus- danig zal uitbreiden, 'dat het voorloopig be- stuur zijn plannen volledig zal kunnen uitwer- ken. Wenschte het geluk met het bezit van leden die in verschillend opzicht hunne krach- ten belangeloos disponibel stelden voor de voorbereiding en de uitvoering van het werk en het is hem een groot genoegen de eerste spade grond te steken. Nadat deze plechtigheid was verricht en op de gevoelige plaat vereeuwigd, uitte de heer Huizinga nog de hoop, dat het werk zal kun nen worden voortgezet en voltooid onder even gunstige weersomstandigheden als op dezen mooien morgen, hetgeen wellicht een belofte inhoudt voor de vereeniging. De voorzitter dankte hierna den burgemees- ter, dat hij deze plechtigheid heeft willen ver- richten en voorts alien, die daarbij blijk hebben gegeven van hunne belangstelling. Hij riep hun een tot weerziens toe bij de opening der ijs- baan. Met een driewerf hoera! werd door de omstanders van hun instemming blijk gegeven. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 17 Augustus stonden bij de arbeidsbeurs ingeschreven: Losse en transportarbeiders 117, zeelieden 3, opperman 1, centrale-machinist 1, kantoorbe- diende 1, halfwas auto-monteur 1. Totaal 124. Alzoo verminderd met 31 personen sinds 10 Augustus. De aanmeldingen bedroegen: 12 Aug. 6, 13 Aug. 3, 14 Aug. 8, 15 Aug. 21, 16 Aug. 28 en 17 Augustus 37. EXAMEN DUITSCH L. O. Donderdag slaagde voor het te 's Graven- hage gehouden ex a men voor Duitsch L. O., de heer I. de Meijer, te O. en W. Souburg, vroe- ger alhier. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Nijverheidsonderwijs akte Ne, de heer L. A. P. Verstraeten te Hulst. HET MUZIEKGEZELSCHAP. vinciale wegenplannen, is door den Minister van Waterstaat bepaald, dat gedurende zeven met achtereenvolgende dagen in het geheele land een telling van het verkeer zal plaats ben zoowol op ue op het Rijkswegenplan frorkomende IiijKswegen als op de op de pro vinciate wegenplannen voorkomende provin cial e wegen. Deze telling zou worden gehouden op Zon- dag 18 Augustus, iDinsdag 27 Augustus, Za- terdag 7 September, Donderdag 12 September, Woensdag 18 September, Maandag 14 October en Vrijdag 18 October. De telling zal betreffen alle verkeer over bovengenoemde wegen, dus niet alleen alle soorten rij- en voertuigen, doch ook wielrijders, vietgangers en los vee. In verband hiermede zullen op genoemde data op verschillende punten van bovenge noemde wegen van 's morgens 6 tot 's namid- dags 8 uur personen zijn geposteerd, die op daartoe bestemde staten aanteekening houden van het hun passeerende verkeer uit beide richtingen. Deze staten moeten na afloop van elken tellingsdag worden toegezonden aan den opzichter van den Waterstaat in hun ressort. EERSTE LUSTRUM VAN DE VLISSINGSCHE REDDINGSBRIGADE Zaterdag herdacht de Vlissingsche Reddings- brigade haar vijfjarig bestaan met wedstrijden en demonstraties in het kanaal door Walche- ren. Bij het eerste nummer, popduiken, was de eerste prijswinster mej. F. Prins in 10% sec.; tweede mej. de Klerk, Ter Neuzen, in ID/5 sec.; de eerste prijswinner de heer A. J. Gil- lissen in 123/io sec.; de tweede de heer P. de Vries in 141/5 sec. Bij het nummer 50 M. vrije slag, gevolgd door 50 M. rugzwemmen met handen op de borst, was de uitslag: 1. de heer G. isscher, Ter Neuzen, in 2 m. S&f/s sec.; 2. de heer I. van Bel in 2 m. 45% sec.; 3. mej. F. Klaassen in 2 m. 453/5 sec.; 4. de heer C. Reidsma m 2 m. 682/5 sec. Het 50 M. vrije slag zwemmen, gevolgd door een drenkeling over 25 M. weg brengen met greep naar keuze had voor de dames den vol- genden uitslag: 1. mej. F. Prins, 2 m. 22/5 sec.; 2. mej. C. Kampman, Middelburg, 2 m. 314/s sec. en voor de heeren: 1. de heer A. F. Jonge zande) 1 geval. De besmetting is te Rotter dam verkregen. Oorsprong besmetting onbe- kend. Totaal 91 gevallen met 2 sterfgevallen en 1 sterfgeval waarbij de alastrim als verwikkeling is te beschouwen. KORFBAL. Zaterdag 1.1. trok Seolto met 2 twaalftallen naar Aardenburg om de vereeniging A. K. C. een tegenbezoek te brengen. Eerst werd een wedstrijd gespeeld tusschen A. K. C. II en Seolto II. Direct na den aanvang nam Seolto het spel in handen, doch wist de talrijke kansen, die haar geboden werden niet te benutten, in tegendeel was het A. K. C. II, die met een mooi doelpunt de leiding nam (10). Het blijkt voor Seolto een groote handicap, dat de korven van A. K. C. hooger zijn, dan welke zij op haar eigen terrein heeft. De meeste ballen gaan dan ook herhaaldelijk tegen de A. K C.-korf. Tot de rust blijft Seolto de sterkste, doch doelpunten worden er niet meer gemaakt, zoodat bij de rust A. K. C. II met 10 leidt. Na de rust valt A. K. C. aan doch ook zon der succes. Na ongeveer een kwartier spelen weet Seolto echter gelijk te maken, in welken stand tot het einde toe geen verandering meer komt. (11.) Nu betreden de eerste twaalftallen der beide vereenigingen het veld. Het is direct te zien, dat Seolto de sterkste is en het spel is nog pas 10 minuten oud of Seolto leidt reeds met 20. Na verwisseling van vakken hetzelfde spel Seolto I voortdu- rend in de meerderheid en het duurt niet lang of met 2 mooie doelpunten weet zij den stand op 40 te brengen. Er is nog siechts 20 min. gespeeld. A. K. C. valt nu krachtig aan en weet het spel een tijdlang te verplaat- sen en nog voor de rust gelukt het haar den achterstand tot 42 te verkleinen. Na de rust is Seolto de eerste welke een lang of A. K. C. brengt den stand weer op 53. Seolto neemt nu het spel weer in han den en weet voor het einde nog 2 maal te doelpunten, zoodat zij den wedstrijd met 73 wint. Het Zaterdagavond door het muziekgezel- schap „De vereenigde werklieden", directeur de heer A. Schirris, op de muziektent op de Markt gegeven concert werd in alle opzichten een succes. Het aantal belangstellenden, dat de Markt bezette, was ongekend en aan de uitvoering van het programma, dat bedoeld was als een repetitie voor de deelneming aan het concours te Hulst, bleek ook dat er iets bijzonders gaande was. De belangstellenden konden niet teleurgesteld zijn. Bij de uitvoe ring bleek een ongewoon spel-peil, als een ge- volg van drukkere studie en repetitie, en de gedaohte rees, dat, ongeacht eene waardee- ring in punten door de jury, ons plaatselijk korps te Hulst in zijn afdeeling geen slecht figuur zou maken, al kunnen toevallen ook parten spelen. Gister toog men naar Hulst om z'n presta- ties te onderwerpen aan de daar tijdelijk zetelende deskundigen. Vele plaatsgenooten maakten de reis mede. Ons gezelschap kwam het laatst aan de beurt. Men kon echter op het ruime feestterrein zich op verschillende manieren bezig houden. Men kon er, als mu- zikant, ook leering opdoen, door hetgeen men van andere gezelschappen wel of niet hoorde. Eindelijk kwam ook de beurt aan den heer Schirris en zijn mannen en jongens. We meenden hen, terstond na afloop, te kunnen feliciteeren met de uitvoering der stukken, afgedacht van de waardeering der prestatie door de jury in cijfers. Die waardeering viel niet tegen en schonk een onuitsprekelijke vol- doening aan het gezelschap, dat de ijver en leiding van den directeur, de heer Schirris, en de ambitie der leden bekroond zag met den len prijs, met lof der jury, 361 punten in de 2e afdeeling harmonie. Voor den directeur, die, eertijds leerling bij het gezelschap, er in den loop der trjden ingroeide als leider, als oplei- der van leerlingen tot leden van het gezel schap, als directeur, is het verkregen succes ;ongetwijfeld een aanleiding tot groote voldoe- ning, aangezien daaruit blijkt, dat men sinds een tijdsverloop van ongeveer 11 jaar onder s zijn leiding in de goede richting heeft ge- streefd. Het zal een aansporing zijn mn op sec. en vlmji ue hccich. x. uv pier, Middelburg, 2 m. 27 sec.; 2. de heer P. J. I doelpunt maakt 52, het duurt echter niet de Wolf, 2 m. 272/s sec. lansr of A. K. C. ibrengt Bij het volgende nummer, 15 M. onder water zwemmen, werden de drie prijzen door de vol gende heeren behaald: 1. P. J. Gillissen, 19-/5 sec.; 2. A. J. Gillissen 199/io sec.; 3. H. Berens 21 sec. De eerste aankomende dame, mej. de Klerk, die een tijd maakte van 24 Vs sec., kreeg ook een prijs. Voor het uitkleeden te water was prijswin ster mej. T. Reidsma, in 372/5 sec. en prijswin ner de heer P. de Vries, in 463/5 sec. Het halen van een pop uit een gesloten kist, die op 3 M. diepte ligt en de pop bovenbren- gen, had tot resultaat: eerste prijs mej. N. Dekker, Ter Neuzen, in 173/s sec. en 2. de heer A. J. Gillissen in 199/io sec. De personen, bij wier naam geen woonplaats is genoemd, wonen te Vlissingen. Verder wer den nog verschillende bevrijdingsgrepen en vervoergrepen op den wal en in het water ge- demonstreerd en werd de middag besloten met een goed geslaagd fantasienummer „De V. R. B. verijdelt Neptunus' plan". Hierbij werd red ding in het groot gedemonstreerd. Des avonds werden de prijzen uitgereikt, maar vooraf werd het eerste lustrum her dacht met een rede van den voorzitter, den heer dr. A. Staverman, die er o.a. op wees, dat de visschersramp van Juni 1924 directe aan leiding was tot de oprichting der brigade met 26 leden, welk aantal nu tot 90 is .gestegen. Door afgevaardigden van de Vlissingsche zwemclub, van de Hansweertsche en van de Middelburgsche reddingsbrigade werden ge- lukwenschen aangeboden, vergezeld van een bloemenhulde. GEVONDEN VOORWERPEN. De inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingen te bekomen zijn aan de daarachter geplaatste adressen: Kinderschopje, wed. Bruggeman, Noordstr. 103. Kinderschortje, F. de Cooker, Stationsw. 19. Sleutedtje, bureau van politie. R.K. gebedenboekje, A. de Blaeij, Koedjjk O 19. Rijwielbelastingmerk, P. Dieleman, Java- straat 8. Machine-onderdeel, bureau van politie. Sigarettenkoker, M. v. d. Wege, Steen- kamplaan 40. Sierspeld, H. J. Bevelander, Baandijk 77. Dameshandschoen, F. van Kerkvoorde, Tho- lensstraat 106. Portemonnaie met inhoud, K. Hamelink, Jo- zinastraat 10. Lipssleutel no. 43, Mevr. de Kok, Noord- straat Huissleutel, D. E. Wolfert, Korte Kerkstr. 1. Vulpen, A. de Ridder, Nieuw Neuzenpolder C 114. Bos fietssleutels, bureau van politie. Kinderschopje, wed. Kolijn, le Verbinding- straat 3 Kindertaschje met inhoud, A. Simons, Sta- tionsstraat 21. Spatlap, J. J. Hamelink, Tholensstraat 73. Sjaalring, F. A. Vaders, Smidswal 33. Aan den Minister van Waterstaat werd door den "inaes'lagen weg voort 'te gaan. Het zal j de iSchippersvereeniging „Schuttevaer", een voorzeker ook aanleiding kunnln zijn, dat de adres gezonden, waarm werd opgemerkt, ingezetenen, die sympathiek tegenover een plaatselijke vereeniging als het muziek staan, dit ook algemeen daadwerkelrjk zullen steu- nen Door het verkregen succes bewijst de vereeniging dien steun te verdienen. Met mo- reelen steun allddn komt men er echter met, er behoort ook in klinkende munt te worden geofferd. Dat men daaraan in voldoende mate aandaoht wijde. Ook voor het in stand- houden van een muziekgezelschap is geld noodig. dat door de schippers en visschers, liggende met hun vaartuigen in de haven te Breskens, bij voortduring wordt geklaagd over den last en de schade, welke zij ondervinden als ge- volg van het voile kracht binnen loopen der Ferryboot „Koningin Wilhelmina" in genoemde haven, en dat naar het oordeel van ter plaatse beken- den geen verbetering in den toestand is te verkrijgen, wanneer niet aan de tramhaven een eigen monding wordt aangebracht. Adressant verzoekt wel ernstig te willen doen onderzoeken, op welke wjjze ook aan an dere vaartuigen dan de Ferryboot een veihge licmlaats in de haven van Breskens zal kunnen pm VHYMNIA" TE SLUISKIL. „POL,¥n*i*ir«i j ]j^p]aats m (je haven van Door de gemengde zangvereeniging „Poly- worden verzekerd. hymnia" te Sluiskil, directeur de heer Aug. Eeckhout te Hulst, werd Zaterdag in de 2e afd. gemengde koren een eersten pnjs behaald met 319 punten. AANVARING OP DEN WATERWEG. Tusschen Vlaardingen en Schiedam is Vrij- dagmorgen, tegen vijf uur, toen een mistbank nabij de Kruithaven was komen opzetten, de motorschoener „Nyssiena" door het Engelsche s.s. ,Axenite" aangevaren en onmiddellijk ge- zonken. De motorschoener was 's morgens met een lading ledige flesschen van Schiedam vertrok- ken met bestemming naar Londen. De be- manning, bestaande uit den kapitein van den schoener, Lambertus Pot, met vrouw, dochter en schoonzuster, alsmede nog drie man en den loods, Berends genaamd, kon zich redden. Van de motortjalk vein schipper Jasper, varende van Deeuwarden naar Groningen, viel het 3-jarig dochtertje van genoemden schipper in het water. Terstond sprong de 21-jarige knecht P. de Boer gekleed het kind na, greep de kleine, maar verdween daarop met haar in de diepte. De lijken werden na anderhalf uur dreggen opgehaald. Siechts de dood kon worden geconstateerd. SCHOOLHOOFDEN. Voor twee vacatures van hoofd der o.l. school (een tweemans- en een viermans- school) in de gemeente Grootegast (Gr.) waren geen sollicitanten voldoende. Het ge- meentebestuur doet thans een herhaalde op- roeping met deze aanduiding: „Bewijzen van zedelijk gedrag behoeven voorloopig niet te worden overgelegd". MOORD AAN SLAG. Vrijdagmiddag heeft een 27jarige mijnwer- ker te Eygelshoven een moordaanslag ge- pleegd op een vrouw aldaar. Hij heeft ge- tracht een met zes patronen geladen revol ver op haar af te vuren doch het schot wei- gerde. De man is naderhand door de ge- meentelijke politie in arrest gesteld. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De oor- zaak schijnt een liefdesgeschiedenis te zijn. INBRAAK TE AMSTERDAM. De agent van politie, die Zaterdagavond j.l. een werkloozen stratenmaker arresteerde, die gezocht werd in verband met een poging tot inbraak aan de Keizersgracht te Amsterdam, blijkt een goed vangst te hebben gedaan. De arrestant is zoo goed als zeker ook een der daders van den roofoverval aan de Bloem- gracht aldaar, gepleegd in den avond van 27 April 1.1. Daar werden toen de grossier in suikerwerken de heer Jac. de Wit en zijn vriend De Haar, door vijf gemaskerde man nen verrast, van wie twee de beide heeren met revolvers dreigden. Er is toen een geld- kistje gestolen met een bedrag van bijna 1000, alsmede eenige sieraden. De heeren De Wit en De Haas werden hierna door de bandieten gekneveld. Bij confrontatie van den arrestant met deze heeren hebben beiden hem herkend als een der lieden, die met een revolver gedreigd hadden. werd door het kolenhok gehaald en 's kappers scnaar hield even huis in een oude pantaion... Met nieuwe bewapening is Boefje toen zijn nieuwe run begonnen! NEDERLANDERS BIJ AKEN DOOR COMMuNlSTEJN GEMOlESTEERD. Vrijdagnamiddag reed de heer H. B., direc teur van de Brouwerij De Kroon te Wijlre, met zijn zoon per auto naar Aken. Op den Vaalser- weg, vlak bij Aken, ging een communistische groep hen vooruit. De zooai, die aan het stuur zat, reed zeer langzaam langs den stoet op, toen de bende plotseling den auto overviel. Zij trokken den zoon uit den wagen en trapten hem tegen den grond. Daarop werd ook de heer B., de vader, er tusschen genomen en afgeran- seld. Ten slotte wisten de aangevallenen weer in hun auto te stappen, doch zij werden even later opnieuw aangevallen. Gelukkig echter kwam toen politie opdagen, zoodat zij ontzet werden, waarna zij naar het politiehospitaal gebracht konden worden, waar het tweetal werd verbonden. Na verbonden en van den schrik bekomen te zijn, konden zij weer huis- waarts keeren. Het betreft hier geen rancune of iets derge- lijks, maar louter een uiting van kwaadwillig- heid. WIJN-VLOED. In de Stadhuissteeg te Rotterdam rolde van een transportauto een van de drie okshoofden witte wijn, welke daarop vervoerd werden, barstte door den schok uiteen en viel totaal in duigen. Een wjjnstroom vloeide de helling af naar den hoek van de Kipstraat en verder dien hoek op tot bijna bij de Pannekoekstraat. Heel de omgeving was vervuld van het bouquet van den wijn en het was merkwaardig, met hoe- veel wellust de vele voorbijgangers de geest- rjjke dampen insnoven. Op het drukke punt heerschte weldra een bijna enthousiaste vroo- lijkheid. Honderden stonden aandachtig het wrak van het vat te bestudeeren, dat naar- geestig op straat lag. Anderen stelden onmid- dellijk iedereen op de hoogte, wat er wel was geschied. Men riep om rietjes en een dikke joviale ke- rel riep het alien passagiers van passeerende open trams toe, dat er een heel okshoofd wijn over de straat lag. In die trams gaf dat dan ook weer aanlei ding tot een ongewone familiariteit. De passagiers werden ineens 'spraakzaam, dames maakten een grappige opmerking tegen haar toevalligen buurman en die probeerde dan geestig terug te wezen. Even later, als de tram uit deze alcoholische zone was, verstrakte ineens alles weer, de geest van den wijn, maar even opgesnoven, bleek uitgewerkt. Maar waar de wijnstroom gevloeid had, bleef die geest nog uren hangen. Op geen enkel punt in heel Rotterdam is zooveel interesse verspild zijn zooveel grappigheden verkocht als daar op" den hoek van de Stadhuissteeg en de Kip straat. Het ernstigste auto-ongeluk had nau- welijks meer nieuwsgierigen gelokt, meer ton- gen in beweging gebracht. Begeerig snoof men den wijngeur in, jammerde in alle toonaarden over het verlies van zooveel kostelijk eh kost- baar vocht. Zelfs de grappen, welke bij hon derden werden getapt, verrieden de spijtigheid dergenen die ze ten beste gaven. Een ding staat echter vast: zelfs in dezen vorm bracht het schijnbaar verloren vat wijn heel wat vroo- lijkheid onder de menschen. DE HANEN MOGEN KRAAIEN. Velsen is een achtenswaardig dorp, waar er met angstvalligheid voor wordt gewaakt, dat de rust niet wordt verstoord. De commissie voor plaatselijke strafwetgeving meende ech ter, dat de rust nog niet zoo volkomen was, als men wel kon wenschen. De overgang van de nachtrust tot de dagrust was te onrustig, daar het pluimgedierte, behalve het uitklappen der vleugels en het gladstrijken der veeren, de onhebbelijkheid had daarbij eenige keelgelui- den te maken. De grootste schuldigen waren wel de hanen. Dit was zeer hinderlijk voor de dag en nacht rustige omwonenden, die onrustig dreigden te worden. Dies besloot de commissie de rustverstoor- ders te treffen en een verordening voor te stellen, waarbij aan de hanen het zwijgen werd opgelegd. Het voorstel is echter met eenige stemmen meerderheid door den gemeenteraad verwor- pen. De hanen mogen dus blijven kraaien. Als die beesten nu maar zoo verstandig ziin, niet van vreugde over deze verwerping twee- maal zoo hard te gaan kraaien. „ORELIO" TE AXEL. Jl. Zaterdag kwam uit in de afdeeling uit- muntendbeid voor gemengde koren „Orelio' te Axel, directeur de heer Jac. Blansaart. Deze vereeniging verwierf den 2en prijs met 286 punten. WEGSVERBETERING. Aan de zoo hoog noodige verbetering van den weg van de dam, die Zeeland en Brabant verbindt tot Goes, wordt met kracht voort ge- werkt. Thans zal worden overgegaan tot ont- eigening van gronden voor verbetering van het deel tusschen Krabbendijke en de Schore- TELLING VAN HET VERKEER IN HET GEHEELE LAND. In verband met een doelmatige uitvoering zoowel van het Rijkswegenplan als van de pro- BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek^ ten over de week .van 4 tot en met 10 Aug. m de provincie Zeeland bedroeg: r 1 114 fU. Ulnnw+Qno/Illl/1 POSTZEGELVERVALSCHING IN 't GROOT. Te Belgrado ontdekte de politie een wijd vertakte organisatie die probeerde vervalschte Yoego-Slavische postzegels te verkoopen. Met behulp van de Hongaarsche politie werd een drukker te Boedapest ontdekt en voor 650 mil- lioen dinar aan postzegels (dus voor 30 mil- lioen gulden) werd in beslag genomen. LEER OM LEER. De correspondent van de Pr. Bode te Palem- bang schrijft d.d. 20 Juli: Gisteravond', als gewoonlijk, reden de mili- taire patrouilles op de fiets uit. Een der mili- tairen reed zonder licht en werd aangehouden door een politie-agent, die hem van de fiets trok. Het gevolg hiervan was, dat beiden slaags raakten. Hedenavond gingen de militairen wederom op ronde en ontmoetten den politieman, die den avond te voren hun kameraad zoo on- heusch behandeld had. Gezamenlijk vielen zij hem aan en de dienaar van Hermandad werd zoo toegetakeld, dat hij bewusteloos naar het hospitaal vervoerd moest worden. Militaire patrouilles doorkruisen de stad, ter voorkoming van verdere ongeregeldheden. HOE VINDT MEN VINGERAFDRUKKEN? De vreeselijke moordaanslag op den heer Lans in zijn kantoor aan den Oostzeedijk te Rotterdam, die men tot klaarheid tracht te brengen door het zoeken naar vingerafdrukken doet de vraag rijzen hoe men vingerafdrukken vindt. Gemakkelijk gaat dit niet. Immers, door- gaans zijn zij met het bloote oog niet zichtbaar. Het zal zeer zelden voorkomen, dat-een oerge lijke afdruk op een vensterruit bijv., zonder voorafgaande toepassmg van kunstmiddelen waarneembaar is. Om ze op te sporen bestu men daarom de plaats, waar zij verondersteld kunnen worden aanwezig te zijn, op een bran I kast bijv., met een fijn poeder. Van deze poeders bestaan er voor dit doel verschillende soorten, al naar de ondergrond is Meestal wordt er een metaalpoeder voor ge- dieaist. Het register van Scotland Yard te Lon den moet een kwart millioen kaarten tellen, met ongeveer tienmaal zooveel vingerafdruk ken. Indien de afdrukken. van meer dan een vinger worden genomen, wordt de kans op dwaling natuurlijk geringer. Het ..Journal de Gendve" bevat verschrik- kelijke bijzonderheden over het leven der ge- vangenen op de Solowietsh-eilanden in de Witte Zee. Deze berichten zijn afkomstig van een bui- tenlander, die onlangs uit Rusland terug- keerde en verschillende weken op deze eilanden heeft vertoefd. Zooals men weet vormen de Solowietsh-eilanden een der ver- schrikkelijkste strafkolonien der bolsjewiki Momenteel worden daar meer dan 12.000 per sonen, waarcmder 2000 vrouwen en meisjes gevangen gehouden. Het sterftecijfer onder deze gevangenen loopt tot 20 De meeste gevangenen wor den door de opzichters gedwongen om half naakt te loopen; vaak genoeg heeft men kunnen zien hoe deze arme beklagenswaar- dige stumperds bij een koude van 25° buiten moesten arbeiden, terwijl zrj siechts in een hemd gekleed waren of enkele vuile lompen hun lichaam bedekten. De vrouwen en meisjes worden door de op zichters op een verschrikkelijke, ja onge- loofljjke manier mishandeld en gekweld. Vooral de vrouwen en meisjes die naar Solo- wietsh gedeporteerd worden zijn niet genoeg te beklagen. De strafmethoden, die in deze plaatsen van gruwelrjke foltering toegepast worden, zijn nauwelijks te beschryven. Een der toege- paste straff en is de z ,g. „steenen-zak". Met „steen-zak" bedoelt men hier nauwe en diepe donkere kuilen, die den vorm van een zak hebben. De gevangene, die in dezen ver schrikkelijke kuil geworpen wordt is gedwon gen voortdurend rechtop te blijven staan etan krijgt hij niet of siechts een heel klein beetjeal zijn behoeften moet hij in den kuil verrichtenSiechts enkele en dan nog bijzondere sterke naturen houden deze kwel- ling 1 anger dan 2 dagen uit. De „steenen- zak" is een kwelling, die zelfs ten tijde van Iwan den Verschrikkelijke ontoekend was; en dat zegt genoeghet is een uitvinding van het bolsjewisme. Een andere manier om de menschen te folteren is de z.g.n. „muggenzuil". Dit is een straf die alleen in den zomer toegepast kan worden. De strafschuldige wordt in de open lucht naakt aan een zuil gebonden; reeds na en kele seconden is het geheele lichaam van den weerloozen ongelukkige met heele zwermen muggen bedekt; deze insecten, die vooral in den zomer de verschrikkelijkste plaag is in dit oord van foltering, veroorzaken een on- uitstaanbare pijn en gewoonlijk is het slacht- offer na een kwartier reeds bewusteloos. De „Mitropa" laat thans in het internatio- naal spoorwegverkeer meer dan zeshonderd restauratiewagens loopen, waarin dagelijks eenige duizenden menschen bediend worden. Minder bekend is het, dat in deze rijdende ,,eetlokalen" door voorvallen van buiten (zoo als stooten, vemielingen, ongevallen enz.) een geweldig groote hoeveelheid glas en porcelein verloren gaat. Bij een dagelijksch gebruik van 40.000 glazen worden per jaar meer dan 200.000 stuks gebroken. De 100.000 porcelem- benoodigdheden moeten jaarlijks door 200.000 exemplaren worden vervangen. Om de dne maanden moet het porcelein, om de vijf maan- den het glaswerk worden aangevuld. Het record wordt door de bierglazen aangevuld. Bij een bezit van 23.000 stuks, moeten jaar lijks 144.000 glazen dus zesmaal zooveel naar den schervenhoop worden gebracht. EEN BEGRAFENIS NA 14 JAAR. In Juni 1915 stierf te Berlijn tegevolge van een verkeersongeluk een 21jarig Turksch student, afkomstig uit Konstantinopel. In opdracht der familie werd het lijk gebalsemd en in een zinken kist gelegd, om naar Tur- kije te worden vervoerd. De begrafenisondememing die voor een en ander had gezorgd, heeft echter daama de opdracht vergeten en zoo is het lijk al die jaren in de kelder der ondememing blijven staan. Dezer dagen is het daar, in volkomen gemummificeerden toestand gevonden en door de zorgen van de overheid op het kerkhof te Marzahn ter aarde besteld. Het aantal gevallen van alistrim tot en met 10 Aug. waargenomen wordt voor Rotterdam Verplegenden aangetast in het ziekenhuis 21, patienten aangetast in het ziekenhuis 11, in de gemeente aangetast 51, totaal 83. Hiervan zijn overleden twee jonge ongevac- cineerde kinderen en een oude man. De dood van dezen laatste is niet te wijten aan de alastrim maar aan een reeds bestaande ziekte. Voorts zijn tot en met 10 Aug. de volgende gevallen in andere gemeenten waargenomen: Valkenburg (L.) 2 gevallen, Hillegersberg 1 geval, 's-Gravenhage 1 geval, Weesperkarspel 3 gevallen, Leiden (afkomstig van s-Graven- Toen Donderdagavond te Rotterdam de dne- honderdste voorstelling van Brusse s „Boefje werd herdacht, bleek te elf der ure--- dat Boel- ies garderobe verdwenen was! Weg was het flodderig flarden-henidje, waarin het Boefje driehonderdmaal onder de bedstee had gelegen. Weg was vaders ver- maakte pantaion, die getuige was ge we est van is. zooveel triomfen en zooveel strooptochte^^. een vjngerafdruk dan heeft deze een Was 1 vetlaagje achtergelaten, waarop het poeder I de „spurtriem", het eerwaardige stuk^hen:nep- P^tj^a^eMreiei^en^ rest van het poeder Roodvonk: Axel 1, St. Maartensdijk Meningitis: St. Kruis 1. Poliomyelitis (km- derverlamming) Middelburg 1. In genoemde week zijn geen gevallen van j w heerliike veel te lange jasje KSchrop^oi&eSeirge^ j met zooveel moeiteMM e^^lewastje wmdt^de plek voore gere taille van Annie van Weg was Boefjes glorieuze pet, weg zelfs zijn haardos. Maar de onbekende boef, die zich van Boet- jes garderobe meester maakte, verwierf zich ook het bezit van Boefjes „mooie pak, dat de eerwaarde breeders hem hadden geschonken. En zoo stond Annie van Es, vlak voor haar driehonderdsche ,,Boefje" gansch en al ont- boefd... Intusschen is de voorstelling toch doorge- gaan... natuurlijk! Het Zondagsche pak weru spoedig in de stad gekocht; een reservepruik was nog aanwezig; een nieuw „hemmetje metaaldeelen wordt een kleverige gelatmelaag gelegd, die de metaaldeelen overneemt. ler bescherming bedekt men de gelatmelaag met een celluloid plaatje en zoo wordt de vmger- afdruk ter identificatie bewaard. De voren en ruggen in de huid die den vm- gerafdruk doen ontstaan, zijn, al naar nun teekening, in verschillende klassen en onder- klassen in te deelen, waarvoor een code be staat zoodat op deze wijze de vingerafdruk kan worden „gelezen". De sleutel van het ge- heim moet worden gezocht in het register van vingerafdrukken van den dactyloscopischen In het stadje Muslau (Oberhausitz) drong in het filiaal van de Duitsche Rijksbank, een onbekende het kantoor binnen en beval onder bedreieing van een revolver „Handen om- K". De in het lokaal zittende beambte gaf aan dit bevel gehoord, doch de filiaal- houder had dit bevel gehoord en loste door een glazen deur eenige schoten op den mdrmger. Deze werd gewond, doch wist mettemm te vluchten en zich in het in de nabijheid ge legen dichte bosch te verbergen. Te Mechemich in het district Schlieden in \et Rijnland zijn vier bedienden van een mijn, die een belangrijke soms gelds bij zich dro gen door gemaskerde bandieten aangevallen. Een der bedienden, werd terstond gedood en een andere zoo zwaar gewond, dat ^^eld overleed. De beide anderen bleven De roovers ontnamen hun ^chtoffers een bedr.g van acht- Vfc gen vervolgens op de fiets richting van de Ahr. ONWEER. Boven Kottbus en omgeving, woedde Vnj- dagnacht een onweder, dat 5 uren aanhield. In het dorp Gross Lieskow werd een schuur door den ibhksem getroffen. In enke e =- ten ging de schuur en de oogst m de vlarn men op Door den sterken wind greep het £fur Le\ om zich heen. Negen gebouwen werden een prooi der vlammen. De pastone bm siprhts met de grootste moeite worden behouden. De brandweer stond machteloos. De schade wordt op 60.000 Mark geschat. EEN DROEVTG ONGELUK. In het Mozarttheater, een groote hio^oP- seur werd, toen zij na afloop de hioscoop ver liet door een hartverlammmg getroffen was onmiddellijk dood. In Oostfriesland zijn sedert eenige^ maan- den de 7jarige knapen G. Jancke en H. S spoor loos verdwenen. Vermoed wordt en daarvoor zijn eenige gegronde dat ze door zigeuners meegenomen zym Een politioneel onderzoek wordt nu mgesteid op last der regeering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2