v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr. rsrrsa: GEHEIGDE BIRIGHTXV. i I Ti a E Z 0 N 1) EN HEDEDEELIN ONTPLOFING AAN BOORD VAN EEN RACEBOOT. ONGELUK OP DE KERMIS TE ERFURT. KETELONTPLOFFING OP EEN TORPEDOJAGER. AANVAL OP EEN STADHUIS MET TRAANGAS AFGEWEERD. d'n diepen duister op tintelende sterrekens heel veraf. Ze braandden as mee aangst, verlegen as ize waren mee d'r pertale lichtjes in d'n nachtelijke donkerte te dringen. Olleen 't rooie vlammeke van de gouwen Godslaamp hong stil en rustig en verschoot z'n straaltjes lijk 'nen karbonkel. Effetjes kleerde-n-et. Heel effetjes spooten er deur de ramen bussels van zuiver licht; de kleuren van 't diepste blaauw van zware, afhangende maan- tels van heiligen op 't glas 't gloeiend rood en 't zuutste geel da sting ineens in laaienden braand en 't was in de kerk of 'r 'nen zwaren mist optrok, zoo kleerde ze. Maar 't was maar effetjes, amico. Kad sjuust m'nen duim in m'nen boek geleed om er efkens van te ge- nieten of weer betrok de locht, bluschten de schoone kleuren en graauw en loodgrijs was alles wa ge zag. En toen me d'r uitsleften, toen zag ik deur 't groot gebogen licbtgat van de open- gedraaide kerkdeuren al da-d-et mis was. 't Motte. En de boomen zwiepten en slierden d'r druppels in groote bogen weg. ,,Me staan d'r vandaag weer geef op, Dre", zee d'n Blaauwe, die achter mijn aankwam. „Wa ge geef noemt, Tiest", flusterde-n-ik, ,,'t is verdraaid de moeite nie weerd, om zo'nen Zondag uit oew bed te komen". „Goei weer om te proppen," vond de Tiest. En da von ik ok! 'k Ben naar huis gegaan deur 't belabberd- ste najaarsweer da g'oew veur kunt stellen. De weg lag bezaaid mee duzenden dorre blaaikes, die van de boomen snieuwden en in de plaskes terechte kwamen of d'n weg op- slierden mee slissend lawijd. De takken bogen van 't nat zwaar omlaag en de weg lag vol van dooie stukskes twijg die afgerukt daar neerlaggen as ermoeiige botjes en beentjes van 'n gebrajen kemijntje. 'k Wier nat tot op m'n vel en de slek spatte tot m'n knieen op m'n Zondaagsche broek. Gin pepke kos ik rooken onderwege en toen 'k thuiskwam liep de rengelton over. Maar in huis was 't fijn, amico. De koffie sting te trekken op de platte buis en heel d'n huis hong vol van d'n geur. De eiers mee 't spek laggen al te sissen in de koekepan en Trui sting 'nen mik aan lange reepen te snijen of z'aan 't slachten was. „Karjuu, Trui", zee ik, „gij ben vandaag m'nen eersten zonnestraal; kom ier, da'k oew 's pak!" en meteen, amico, kletste-n-k op 'r aohter-komfoor da-d-et allemaal bibberde. „Ge zij-d'nen zotterik, gift de koffiepot maar aan, dan za'k gaauw 'nen steuvigen bak in- schenken, want ge zie zoo nat as 'n verdron- ken kat", ginnegapte Trui. Ja amico, as 't buiten nie dugt, dan is 't, veral zoo 's Zondagsmergens ,'n fiest om 'nen goelen thuis t'hemmen mee 'n zurgzaam wijf d'rin! De rengel sloeg steeds fijntjes nog teugen de ramen. Hopte-n-op tot kleine rivierkes en stroomde dan zig-zagskes van 't glas af op de houteren regeltjes, lekte daar weer af op d'n durpel en kletste dan in droppels as dui- veneiers zoo groot op de klinkers veur 't huis die roodglommen of ze net geschuurd waren. Kad weer vree mee heel de wereld. Alles glom in huis op z'n Zondags, de plevuizen laggen bestrooid mee sierlijke zaand-figuur- kes, ('s Zaterdags worren ze geschuurd en 's Zondags sprenkelt Trui d'r nat-wit zaand op in alderhaande bochten en krullen), en 't ont- brjt da smokte of 't fiest was. Versche eiers van oew eigen kiepen, 'n paar geve reepen spek van oew eigen verken, koffie die ge snijen kunt en 'n bordeke kruidoorns uit d'n hof, ollee jonk, da lust 'nen koning nog wel as ie 's Zondags uit z'nen bed is ge- stapt. Wa gij „En t6ch," zee Trui na d'n eten, toen ze d'ren bak koffie mee kleine teugkes uitslurp- te en meteen naar de locht keek, „en tdch, Dr6, duurt 't nie laank meer. D'r is trek in de locht. De vulligheid waaijt uit mekaar en de wind sukkelt uit z'nen hoek. Me krijgen beter weer," en ernstig as ze mee zukke din- gen is, fronste ze d'r anderhaalf haar da bij heur d'r wenkbraauwen veurstelt en slurpte toen weer deur in stil genot van d'ren steu vigen bak. ,,'k Geleuf da ge'm aan 't goei end vast het, Trui," antwoorde-n-ik en ver draaid, amico, 't gong opkleeren en nouw vandaag, zomer man, volop! De locht is zoo blaauw as op 'n gekleurde aanzichtskaart en de zon deurwermt alles wa leeft. Gin wolkske van 'n vliegenschitje groot valt er te bespeuren en 'k gaf 'n verken kedoow as 't zoo nouw 'n week of drie bleef. Want wa drogte kunnen me velen op d'n oogenblik, amico. 't Gewas ee wermte noodig, nouw 't een- maal voldragen is, net zoogoed as 'n bore- lingske. 't Mot nouw gedijen en wassen van de zonnebroeiing. D'n erpel met drogen veur d'n kuil. Want as ze over 'n maand nat d'n kuil inmotten, dan is 't mis. Dan loop en ze teveul uit, dan gaan de krachten en 't voed- sel teveul d'r af en worren ze buikzuut. Zoo is't ok mee de peeen. Wermte en drogte mot 't gewas emmen. Mee de kroten, d'n blom- kool, affijn mee alles. Nouw motte nie denken: 'nen boer lee nouw altij te murmereeren, lest moes d'n Dr<5 nat en nouw mot ie weer drogte emmen! Waant wezenlijk waar amico, da-d-is ok zoo. As ge dorst zou emmen, veul dorst, en ge zouw zeggen,,'k zou de zee wel uit kunnen slurpen", as 'k oew dan nog maar 'n kuip gaf, dan zoude na drie pin ten al klagen: te veul, te veul, gif me wa-d-aanders, waant m'nen buik koert." Dan zouw 't van mijnen kaant vuil zijn om te zeggen: ..gy moes water emmen en nouw zulde drinken!" Da'k daar zoo efkens bij stil blijf staan, da zit 'm nouw daarin, da'k lest 'n stukske las van 'nen verpachter, die schreef, as dat de boeren zoo makkelijk klagen. Da-d-et nooit naar d'ren zin is. Eneerlijk is eerlijk, zekers, 't is heel veul waar asdat de boeren nogal 's veul leggen te zaniken. Zekers! Maar ge mot ok nie vergeten, asda-z n bottrammeke van 't weer afhangt. En as ge nouw nagaat da-d-ons kliemaat zoo wispel- turig is as 'n verwende bakvischfeeks; dat de stadsche menschen in deuzen tijd b.v. weken d'r hoofd breken over't weer om mee vakaam- sie te gaanas ge nouw begrept, dat die zurgen toch olleen maar 'n aangheidje be- treffen, ollee, wa dan te leggen konkelefoezen teugen d'n boer, die er van eten, van bestaan mot! Ge moes's weten wa-d-ik mee m'nen gruun- tenwagel in de stad allemaal aan mot heuren van m'n klaanten in deus weken. Deur aan deur mot ik bij m'n gruunten ok nog weer- veurspellingem leveren, mee 't oog op de vakaansies van m'n klaanten. „Ze durven werendig nog te klagen as d'n oogst te goed is," he'k wel 's geheurd van 'nen verbaasden stadsmensch. Da lijk gek, ja maar 'nen vakaansie- ganger die twee a drie weken onder 'n hitte van 'n negentig graden lee te apegapen in z'n lozjement of pansjon, zoo eene klaag-d- evengoed over 't teveul van 't goeie. As ge, zooas wij van 't jaar mee de rooie en witte beezien nog gineens de kosten van d'n pluk kunt goedmaken omdat er zoo schrikkelijk veul van da goed is, ollee is 't dan 'n wonder, dat er boeren zijn die zeggen dat er beter wa minder beezien zijn konnen? Da's toch zoo vrimd nie, amico? Zekers, veur 'nen stadschen mensch is 't heel plezaant as ie veur weinig centen z'n eigen onderstenboven kan schraansen aan ons vruchten, maar wij worren daar nie veul beter van. Kek's, ge mot me goed verstaan: ik zie m'n bessenstruiken liever zoo volhangen da z'r van neerbuigen, dan dat er niks aan- ders aanzit as ennigte verschrommelde en snerterige bollekes. 'k Zie veul liever de tros- sen zoo vol hangen van berstend-rooie, gloeiend-deurschijnende beezien zoo groot as knikkers da-d-et water in oewen mond komt F.F.N JUFFROUW DIE „VOOR UIT" WILDE. Het Hbl. schrijft: Het is ongeveer vijf uur in den namiddag. In de hal van het Centraal Station verdringt zich een menigte reizigers. De controleurs habben het druk en wij passeeren voetje voor voetje de conjtrole-plaats. Doch wat is dat In de deuropendng, die toegang geeft tot de stat'onsgangen staat een kluwen menschen. Het middelpunt vormt een mj-bejaarde bur- gerjuffrouw, gewapend met een tweetal hand- koffers. Ze is blijkbaar zooeven uit den trein gestapt en wil nu het station verlaten staan as ge 'r laangst gaat, dan da ze kaal door den ingang, hetgeen uiteraard niet ge- staan asasas stoelpooten za'k maar zeg- ia Tnirpruxiol 7ri VlPPft iZIPih V>P.slist. staan asasas stoelpooten za'k maar zeg- gen, maar as ge mijn nouw vragen zoudt: wad-d-eddet liefste? Wel dan zou 'k er gin menuutje over prakkizeeren en autwoorden: ,,'t liefste zie 'k er zooveul aan, da'k er 'n paar centjes aan verdien! En as dieen eisch nouw te groot is naar sommige lui d'ren zin, ollee, dan kunnen ze mijn ok de botten kus- sen, amico! Maar laat ik 'r nie langer over leggen te kleppen, alles bijeengenomen koom et altij best terechte. 't Eene jaar dragen de beezien zwaar, 't aander jaar de erebeesjes. 't Eene jaar hedde veul van ditte, 't aander van datte en zoo mot 't maar deurmekaar ram- menatsen, dan krijgde op 't lest in de gaten da-d 't veur ons nog nie zoo kwaad gearran- zjeerd is. Kalm deurwerken, nie als te veul kop- zurgen maken en 't kindje da kom best bij z'n moederke. Van 't teugenovergestelde ziede genogt in de pollitiek. Daar willen z'alles zelf bered- deren volgens menschelijke gedachten en daar loop 't altij aanders as ze zelvers dochten. Kek maar naar d'n Haag, naar die konfren- sie, waar ik vleejen week gewiest ben en oew over schreef. Knoeierij, amico, konkeldefoes En wie stuurt de boel in de wb§r? Snauwden! En wie moes volgens z'n polli tiek geloof 't meeste veur 'nen gbeven vrede Snauwden! Want zuillie zeggen toch as da ze veur ontwapening, veur vrede en veur alles zijn da teugen oorlog is! Waar of nie? Kek is, amico, ik ben boer! Ik eb gin verstaand van pollitiek. Ik kijk de zaken maar aan zooas ze zijn! En dan zeg ik, asda- d-et op die Haagsche konfrensie sjuust aan- dersom gaat as da ge zouw verwachten. D'n duts, die op alle manieren d'n oorlogs- man is, d'n duts is daar de man van de vrien- delijkheid en inschikkelijkheid. Enok d'n man die betalen mot en nie zo'n bietje! Ok de man die nie zeevert over feremoei ter- wijl ie hlles betaalt! Kek, 't is daar allemaal andersom as da g'as gewone boerenmensch denken zouw. De gallejeerden, Briejaand en Snauwden zitten mekare te bloedzuigen. De vijaanden Streezeman en Snauwden zijn dikke kammeraden! Aandersom as da ge denken zouw. Vleejen week schreef ik oew: „as-t-er nog wa gebeurt, dan stuur ik oew nog 'n hekstra briefke. Amico, daar gebeur z<56veul, da's nie bij te potlooien. As 'k oew vertel, dat de pampie- ren die Henderzoon en Snauwden nie meer bergen konnen in d'r portefeuillies, die zijn nagestuurd. Twee verhuiswagens vol! D'n baas van 't lozjement waar de Engelschmannen lozjeeren, mot z'n eigen 'n kinneke geschrokken zijn, toen die twee klaanten d'r aanteekeningeskes veur de deur stingen. Twee verhuiswagens, grin smoesje amico, vol mee pampierkes en notitieboekskes. Dus wa zal ik daar aan gaan tijen om oew daar breedvoerig over te schrijven. Daar is jouw kraant en elke kraant veuls te klein veur, amico! Dan zoude elken avond bij oew abbenees 'nen verhuiswagen in de bus motten steken inplak van 'n kraant! En wa za 'k langeren zeeveren over Brie jaand z'n bultje en Snauwden z'n stokskes en den Strees z'nen kalen kop en Tieteleskoei z'n dikke lippen en Venizeelos z'n spierwit punt- bordje Of ik daar nouw veul of weinig over sauwel over dieen vijftiende van schuppenboer, 't is een toet mem! Keb er dus van afgestapt en ben naar Ulvenhout truggegaan. Vrede leeren maken was daar onbegonnen werk, waant as de Laanden die in d'n oorlog gezeten emmen en dus kaps zijn, meer centen hadden, ik beloof oew, amico, dan verklaarde Engelaand en Frankrijk mekare d'n oorlog op deus vredes- konf rensie Alweer net aandersom as ge denken zouw, zie de wel en daarom, lot ze daar maar keu- telen, ik zuuk m'n heil ier tusschen de peeen en den blomkool, en zie er van te maken wa-d-of t-er van te maken is. M'n vel is staampvol, ik schei d'r af! Keb meer te doen as te kweilen op papier. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toe a voe DR6. GEVAL VAN ALASTRIM TE AMERSFOORT. Te Amersfoort is volgens de Tel. een ge- val van alastrim geconstateerd bij de 27- jarige echtgenoote van zekeren L., wonende in de Aldegondestraat. De huisarts, die het geval al vlrdacht vond, vroeg ook het oor- deel van Prof. Dr. Hymans van den Bergh uit Utrecht, die tijdelijk hier vertoeft Deze verklaarde, dat de patiente mderdaad ^as- trim had. Zij is eenige weken geleden te Rot terdam geweest en heeft daar o.a. een winkel bezocht waarvan de bewoners aan de ziekte leden. Velen laten zich nu vaccmeeren en de ge- meente stelt ruimschoots de gelegenheid open tot vaccinatie en revaccinatie. In het gami- zoen deden zich tot heden geen gevallen van de ziekte voor. Er wordt strenge controle op de militairen uitgeoefend. De toestand van L. baart geen onrust. WAGON MET ZUURSTOFCYLINDERS VERBRAND. Op het station te Prato bij Florence is een spoorwegwagon met zuurstofcylinders brand gevlogen. De met het laden belaste ar- beiders sloegen op de vlucht. Een hunner, die juist een cylinder met zuurstof sjouwde, werd plotseling in een vuurkolom gehuld en was onmiddellijk dood. Het vuur sloeg oyer op andere wagons en kon slechts na eenige uren gebluscht worden. oorloofd is. Evenwel, zij heeft zich beslist voorgenomen alleen langs dezen weg naar buiten te komen. „Ik moet er door", krijscht ze, „en ik zal er door ook." Met enkele energieke stappen is zij bij den controleur: „laat me d'r door, 'k heb een kaartje en 'k wil er uit." De man in uniform weigert beleefd, maar beslist. Een stroom reizigers passeert de controle, de juffrouw waeht rustig af. Ha, daar ziet ze haar kans schoon. Weer som- meert ze den beambte haar door te laten, doch weer ontvangt ze nul op 't request. Zoo gaat het eenige malen. Dan wordt het de juffrouw te kras. Wat drommel, is zij een mazaat van Kenau Simonsdochter of is zij 't niet? Met inspanning van alle krachten heft zij haar koffers omhoog en met een ver- vaarlijken vloek stormt zij zoo naar den con- troleur: ,,'k mot er doorDe man wei gert. „Verrling", Scheldt ze. „Wat moet je nou met zoo'n exemplaar beginnen", zegt de controleur met een wanhopig gezicht. Daar treedt iemand uit de steeds aangroeien- de schare „belangstellenden"„juffrouw", zegt de mijnheer vriendelijk, het moedertje, bij den arm nemend, „weest u nu verstandig en gaat u nu naar den uitgang". Even kal- meert ze doch weldra klinkt het opnieuw, stellig en beslist: „ik zal er door". De con troleur, man van levenservaring blijkbaar, en een levende illustratie van Vondel's wijze woorden, dat men Jong van jaren en oud van uren kan zijn", redt de situatie. .Juffrouw", mag ik even uw kaartje zien?" „Gaat u maar door". Het eigenzinnige moedertje heeft het tdch gewonnen. „Nu", besluit een der omstanders, „ik had 't n66it gedaan!" WIELRIJDER DOOR AUTOBUS AANGEREDEN. Dinsdagmiddag is op den weg naar Wijk aan Zee een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat een achtjarig meisje het leven heeft ge- kost. P. Henneman, gemeentebode van He^mskerk, hegaf zich met zijn transportdrie- wieler van de badplaats naar Beverwijk. In den bak van het rijwiel hadden zijn vijf kin- deren plaats genomen. Door tot nu toe on- bekende oorzaak, vermoedelijk echter door te groote snelheid van de autobus, werd het rij wiel door de bus van den ondernemer L. aan- gereden, waardoor de bode alsmede de kinde- ren tegen den grond werden geslingerd. Een van hen, een achtjarig meisje, bleek zoo ern stig te zijn gewond, dat het kort na de botsing is overleden. De andere kinderen liepen lichte verwondingen op. De ongelukkige va- der, die voor zijn oogen een van zijn kinderen zag sterven, brak een sleutelbeen en werd in het Roode Kruis-ziekenhuis alhier opgenomen. Het ongeval veroorzaakte op dezen drukken verkeersweg onder de talrijke badgasten groote ontsteltenis. Het lijkje, alsmede de autobus, waarvan de remmen goed bleken te functionneeren, zijn door de politie, die een on- derzoek instelt, in beslag genomen. De an dere kinderen werden naar hun woning te Heemskerk overgebracht, waar men inmiddels de moeder van het droef gebeuren op de hoogte had gebracht. ZIJ WILDE DEN WINKELIER AAN ZIJN WOORD HOUDEN. De eigenaar van een Zaandamsch modema- gazijn had naar de Tel. meldt in een plaatselijk blad geadverteerd nog een 80-tal japonnen in voorraad te hebben, die hi) van de hand zou doen „voor een appel en een ei De aankondiging bracht de begrijpehjke be- roering onder het schoone geslacht van het stadj0 Een ondernemende juffrouw besloot den ad- verteerder nu eens aan zijn woord te houden en aldus op de goedkoopst denkbare wijze haar garde-robe uit te breiden. Na eenig passen werd een japonnetje gevon- den, dat allersnoezigst zat. D0 juffrouw zou het meteen maar aanhou- den en contant betalen. D.w.z. tegen den ge- adverteerden prijs. Zij overhandigde dus de verblufte verkoopster een prachtig blozenden appel en een versch kippen-eitje. De verkoopster, die niet wist of zii deze levering in natura kon aanvaarden ze had de verslagen van de herstel-commissie met gelezen rie~p er den patroon bij. Maar de patroon vertelde, dat de adver- tentie niet letterlijk, doch figuurlijk moest worden opgenomen en eischte betalmg m Ne- derlandsch courant. Groote consternatie. Beide partijen bl-even op haar standpunt staan. Een te hulp geroepen rechercheur, die nog nooit zooiets in zijn praktijk had beleefd ver- zocht de juffrouw mee te gaan naar den com- missaris van politie, om diens oordeel te ver- nemen. En dat oordeel luidde: de juffrouw geeft haar japonnetje weer terug, de eigenaar van het modemagazijn restitueert appel en ei. STOKER VERDRONKEN IN DEN RIJN BIJ ARNHEM. Dinsdagmorgen omstreeks acht uur heeft op den Rijn nabij de Arnhemsche schipbrug een droeVig ongeval plaats gehad, waarbij de -2- jarige stoker van de sleepboot om het le^e" is gekomen. De sleepboot »SP;ca een sleep de rivier op en Uachtte bij de sch p- gekomen van een nieuwen auto, te Zeist op een gevaarlijk punt wilde remmen, gaf de be- stuuiuer bij vergissing vol gas, zoodat de auto, komende van den W ateringerweg, binnenviel in den tegenover gelegen banketbakkerswinkel van den heer Dunselman. Na een hooge stoep te zijn opgesprongen, werd de vaart van den auto gestuit door een hardsteenen pui, die ech ter doormidden brak, terwijl ook de groote win- kelruit werd vernield en slag werd geleverd onder de taartjes en andere iekkernijen in de etalage. Een paar menschen op de stoep wis- ten nog juist weg te springen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Afge- zien van de averij aan de auto werd toch nog voor ongeveer f 800 schade toegebracht aan den winkel. Proces-verbaal werd opgemaakt, terwiji de smulgrage auto in beslag werd ge nomen. DE MOORD TE WADDINXVEEN. Woensdag heeft te Waddinxveen de begra- fenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den Zaterdag aldaar vermoorden heer E. A. Schotman. Een zeer groote menigte had zich op het kerkhof om de groeve vereenigd. De waarnemende burgemeester, wethouder Herfst. en ds. De Geus, vroeger predikant te Waddinxveen, hebben het woord gevoerd en er op gewezan, hoe vreeselijk de gevolgen van een eenvoudige ruzie kunnen zijn. Een neef van den overledene bedankte voor de laatste eer aan den doode bewezen. KRABT GEEN PUISTJES OPEN. De 15-jarige J. S. te Hoogkerk, leerling van de H. B. S. krabde een dezer dagen een puistje in het gezicht open. Bloedvergiftiging was hiervan het gevolg en hoewel het knaapje on middellijk naar het academisch ziekenhuis te Groningen werd vervoerd, mocht geen hulp meer baten en is de jongen heden overleden. KINDEREN EN LUCIFERS. Doordat kinderen met lucifers speelden, brak in een Hongaarsch dorp brand uit, die zoo snel om zich heen greep, dat weldra elf woonhui- zen en 29 schuren met al hun voorraden in vlammen stonden. Eerst tegen middernacht wist men het vuur meester te worden. De schade wordt op 100.000 pengo geschat. JAPANSCH LEGERVLIEGTUIG NEERGESTORT. Een groot bombardementsvliegtuig, dat op weg was naar Nagoija in verband met manoeu vres voor bombardementsvliegtuigen, is door nog onbekende oorzaak neergestort. Zeven personen, onder wie het lid van den generalen staf generaal Ogawa en andere hooge officie- ren, zijn hi^rbij gedood. Het tweede vliegtuig, waarin zich de chef van den generalen staf bevond, is veilig aangekomen. EEN GEHEELE BEMANNING VERDRONKEN. Het Spaansche vrachtschip Ea, metende 1300 ton, is nabij Kaap Rocca met een Portu- geeschen treiler in aanvaring gekomen. De treiler zonk bijna onmiddellijk, zonder dat de bemanning gered kon worden. Ondanks ern- stige beschadiging aan den voorsteven kon de Ea op eigen kracht te Lissabon binnen loo- pen. De naam van den treiler is onbekend. Een der oude racebooten van kapitein Se- grave, die derulaatsten tijd voor uitstapjes met passagiers gebruikt werd, is Dinsdag zonder eenige aankondiging in het haventje van Ilfra- combe in de lucht gevlogen. De twee matro- zen, die er de wacht hielden, werden te water geslingerd maar konden zich zwemmende red den. Op een in de nabijheid liggend jacht is eenige schade door de neerkomende wrakstuk- ken aangericht. Na de ontploffing bramble de romp van de boot uit. DRIE PERSONEN VERMIST. Uit Marseille wordt gemeld, dat Woensdag- middag in de luchthaven van Berre een water- vliegtuig naar beneden stortte en geheel werd vernield. Twee zwaar gewonde passagiers konden uit het water gered worden Het on- derzoek naar de overige drie inzittenden bleef vruchteloos. Op de kermis te Erfurt rukte zich Maandag- avond plotseling een aap los en klom op de er naast ongestelde achtbaan, vlak voor een zich in voile vaart bevindend wagentje. Hier- door werd dit-wagentje natuurlijk in zijn vaart geremd, met het noodlottige gevolg, dat de er op volgende wagentjes er mede in botsing kwamen. Vijf personen werden licht gewond, terwijl een persoon ernstige verwondingen op- liep. De aap kwam bij het ongeval om het leven. Naar uit Porto wordt gemeld, is er aan boord van den torpedojager Guadiana een ketel ontploft, waarbij 11 leden van de be manning deels ernstig zijn gewond. brug" een van den Boven-Rijn komende sleep te passeeren, waardoor vrij sterk naar rechts werd uhgeWeken. Een 22-jarige stoker uit Dordrecht, die achter op de sleepboot zijn boterham zat te eten, werd bij deze manoeuvre door den uidctu> uic v schip verbindt, in den hals getroffen en v el overboord in den Rijn. De kapitein van de sleepboot bemerkte niets van het onKeval e" werd er eerst door geschreeuw van den wai af opmerkzaam op gemaakt. De boot we'( geankerd en een reddingsboei uitgeworpemDe drenkeling, die niet zwemmen k.on'7err^nte echter na enkele oogenblikken in de^ diepte. WERVELSTORMEN EN WOLK- BREUKEN. Wervelstormen en wolkbreuken hebben in Pennsylvania en Vermont groote schade aan gericht. In verscheidene plaatsen zijn huizen verwoest. CIVIELE KWESTIES. Het Morane sportvliegtuig, waarmede de Fransche vliegster Maryse Hiltz einde Jum op een uienveld onder Halfweg een noodlan- ding maakte en op Schiphol gerechtelijk in beslag werd genomen, doordat de vliegster de gevraagde schadevergoeding van 2000 ge- weigerd had te betalen (later sloeg de over- vragende landbouwer zijn prijs aanmerkelijk afis nog steeds niet vrij gegeven. Naar later door deskundige taxateurs werd vastgesteld, zou de schade, aan het op het veld staande gewas aangebracht, hoogstens 50 bedragen. De Franqaise is thans doende, den eigenaar van het uienveld gerechtelijk aansprakeltjk te stbllen voor alle schade, die uit de in beslag- neming van haar vliegtuig voortspruit. LEVEND VERBRAND. Te Gablonz (Oostenrijk) was een arbeider ecnuer na Do riiks- 1 m Zijn woning Dreggen heeft geen resultaat gehad. J I aansteken van zijn pijp viel een i' '-^1 gn 1|d|||n 1 inJde celluloid-splinters, die hij in zpn voor- schoot had. Onmiddellijk stond de man m voile vlam en verbrandde levend. Ook zijn vrouw en een kostganger, die m de kamer ver- toefden, liepen ernstige brandwonden op. DOOR EEN VINGERAFDRUK VAN DE GALG GERED. Bloedige vingerafdrukken op een cartonnen boordendoos hebben George Fratson, die on- langs ter dood was veroordeeld wegens moord op een winkelier te Manchester, van de galg gered. Het beroep van den veroordeeld-e whs veertien dagen geleden verworpen en hij zou Donderdag gehangen worden, doch j.l. Maan- dag is zijn straf in levenslange gevangenis- straf verqnderd. Hij heeft dit te danken aan een vingerafdruk. Het hoofd van het bureau voor vingerafdrukken van Scotland Yard is er namelijk in geslaagd, de deskundigen van het departement van binnenlandsche zaken te over- tuigen, dat een vingerafdruk op een met bloed bevlekte boordendoos in den winkel van den vermoorde noch van Fratson noch van het slachtoffer afkomstig was. Er worden thans stappen gedaan om de vrij- lating van den veroordeelde te verkrijgen. Zijn verdediger had bij de behandeling der zaak in hooger beroep ook reeds de aandacht op dezen vingerafdruk gevestigd en toen den man van Scotland Yard als getuige doen dagvaarden. Bij de behandeling der zaak in eerste instantie was deze cartonnen doos niet als stuk van overtuiging geproduceerd. Tegenover de po litie had Fratson bekend den moord te hebben gepleegd maar voor de rechtbank gaf hij te kennen dat dit slechts grootspraak was ge weest. NOODLOTTIG KINDERSPEL. Op het strand te Swansea speelde een 12- jarig knaapje met eenige makkertjes. Tus schen twee zeer diepe kuilen, die de jongens in het zand gemaakt hadden, liep een tunnel, welke door de jongens doorgegraven werd. Een der knaapjes, John Roberts genaamd, begaf zich in den tunnel, welke plotseling instortte met het gevolg, dat de jongen een geweldige zandmassa op het lichaam kreeg, tengevolge waarvan hij stikte. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. GEVAAR VOOR HET DUIN. In de omgeving van Knocke alsook nabij Oost-Duinkerke, Coxyde en De Panne, waar de Noordzeeduinen op sommige plaatsen een paar kilometer breed zijn, wordt thans in zulke mate aan villabouw gedaan dat de laatste ongerept gebleven deelen van het Vlaamsche duinenlandschap gevaar loopen spoedig reddeloos verloren te gaan. Tusschen De Panne en de Fransche grens strekt zich de eenig-mooie ,,Zandzee", een ware Sahara in miniatuur nog ongeschonden uit, maar te Coxyde heeft men reeds een autobaan aan- gelegd naar den top van den Hoogen Blekker, het hoogste der Vlaamsche duinen. Daar de verzoeken om bescherming van deze ernstig bedreigde stukken natuurschoon, ingediend door de Vlaamsche vereeniging tot Behoud van Natuur- en Stedenschoon en den Vlaam- schen Toeristenbond, tot dusver, ten gevolge van het onitbreken van afdoende wetsbepalin- gen op dit gebied, zonder resultaat bleven, heeft de „Commission royale des monuments et des sites" zich thans op haar beurt tot den minister van kunsten en wetenschappen ge- richt, ten einde te bekomen dat de gemeen- ten der kuststreek op krachtige w(jze zouden aangespoord \yorden van de rrfet verdwijning bedreigde duinen alles te redden wat thans nog te redden valt. Op het stadhuis te New-Orleans is het tot vechten gekomen, toen een arbeiderscomit^ een adres met handteekeningen kwam over- handigen, met het verzoek de verordening, krachtens welke zij, gedurende de tramsta- king, op autobussen geplaatst werden in te trekken. De politie poogde de arbeiders tegen te houden. die een bestorming van het stadhuis ondemamen. De politie schoot, waarbij eenige ordeverstoorders en omstanders gewond wer den. Met behulp van traangas heeft de po litie tenslotte de orde hersteld. SCENES OP HET STATION. Men kent de scenes op het station. Bij het afscheid nemen kyst men. Papa's kussen, dochters, mama's zonen, verloofden kussen elkaar en soms wordt er ook wel eens ge- kust door menschen die geen andere betrek- king tot elkaar hebben dan dat zij elkaar wel eens graag een zoen willen geven. Van dit laatste schijnt men er in Columbia wel een beetje te veel te hebben. Het werd tenminste de laatste maanden een rage op het station der hoofdstad. Nog nooit had men er zooveel zien kussen als toen. Heele volksstammen bevolkten het per ron en bij het vertrek van iederen trein leek het wel of de eene helft van de stad voort- durend door de andere naar den trein ge bracht werd. Dit duurde net zoolang, tot de plaatselijke autoriteiten er zich mee gingen bemoeien. Het geval had te sterk de aandacht getrok- ken. In tallooze brieven beklaagde men zich er over bij de politie dat na het vertrek van iederen trein er tientallen afsclieidnemende paren op het station achterbleven en vol moed op den volgenden trein wachtten en dan maar weer met frisschen moed gingen afscheid nemen. Spoedig bleek dat die scherp- zinnige opmerkers gelijk hadden. Menig paar- tje ging alleen naar het station om eens rus tig te kunnen vrijen. Er zijn nu maatregelen genomen. Bij de minste zoen die er op het perron wordt ge- wisseld schiet er een controleur op u af, die u om uw reisbiljet vraagt. En wanneer er dat, niet is: Boete! Als dat niet helpt. CORRIE LEIBRAND ZWEMT O\ i;ii HET MEER VAN GENfcVE. Na 35 uur 43 min. en 37 en 1/3 sec. ge- zwommen te hebben bereikte mej. Corne Lei- brand Donderdagavond onder een dayerend g^juich van het in dichten getale toege- stroomde publiek Genbve. Op 3 K.M. afstand van Genbve waren de vertegenwoordigers van twee verschillende zwemvereenigingen mej. Leibrand tegemoe gekomen om beiden bij haar aan te dringen op hun landingsplaatsen aan wal te stappen. De moeilijkheid werd opgelost doordat be- sloten werd, dat onze landgenoote bij de ,,Por- noire", een voor Geneve belangnjke histo- riscbe nlaats zou landen. Iedereen was ver- baasd over' de, na bijna 36 uur buitengewone conditio van Corne Leibrand, die bij haar aankomst nog glimlachend ee r" n', jfrestatie van mej. Leibrand beeft ider jjreeeen ne^it gccn politie stelde ter plaatse een onderzoek in. ,IN DEN ZOETEN INVAL". Toen Woensdag omstreeks zes uur een nou- gatfabrikant uit Amsterdam, pas in het bezit in ziin woning bezig met celluloid voorwerpen. I g-ebracht en jp ®Zfr!l.°!i:! in .nn niin viel een vonk I opmerking verdient nog, dat een van de be kendste roeibootverhuurders van Ouchi aan <Sen stuk door de volgboot tot hij werd dan ook onderweg door mej. Lei brand ten zeerste beklaagd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6