ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag 16 Augustus 69 JaargaBg' Tweede Blad. No 8413, «r ABODES! EHTSPBIJS BUITEHLAMD. PBEDIKBETJRTEV. Feuillet on - ve rtellingen TER NEUZEN, 16 Aug. 1929. Het muziek- en zangconcours te Hulst. BRABANTSCHE BRIEVEN. riMMl lilBM lH UHMMWI1—Mill ill llMIIIMillllllUfimilira smzsz-m FER NEUZENSCHE COURANT Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post f 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overiqe landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. CHt blad vcrschijnt iederen Maandag-, Woensdag- en Vrijdaqavond. EEN STILLE DAG. Het was Donderdag voor de Haagsche con- ferentie naar het uiterlijk een stille dag. Ma ria Hemeivaart is oorzaak, schrijft de N. R. Grt., dat het werk stilligt, al zullen de onder- handsche besprekingen wel voortgaan. Tot Za- terdag, als de financieele commissie weer bij- eenkomt, Jblijlt de toestand zoo. De kans dus, dat er op den kritieken Donderdag een nieuwe crisis zou uitbreken, was niet groot. Voorloo- pig geldt het woord, dat baron Houtart Woens- dag gesproken moet hebben: „De crisis is voor- bij, de moeilijkheden beginnen". Daar is veel van waar. Tot dusver heeft men gestreden voor of tegen het behoud in zij,n geheel van het plan Young. Die strijd is beslist in het voordeel der Engelschen, in dien zin, dat men besloten heeft ernstig te overwegen in hoeverre er door wijzigingen in het plan Young aan het Engelsche standpunt valt tegemoet te komen. Engelands grootste bezwaren waren de ver- deeling van de voorwaardelijke en onvoor- waardelijke annuiteiten en de bepalingen inza- ke de vergoedingen in natura. Op beide punten hebben de Franschen toegegeven dat er valt te praten. Inzake de leveringen in natura zal Engeland in zooverre zeker zijn zin krijgen, dat enkele van de wijzigingen, die het plan Young onderscheidden van de regeling volgens Dawes, zullen worden teruggenomen. Daarmee hebben de Engelsche onderhandelaars reeds een groot succes behaald want dit was een der punten, die in Engeland ook bij de bedrijfswe- reld het zwaarste wogen. Bij het overwegen hoever men daarmee gaan zal, zullen intus- schen de diverse belangen nog vaak in botsing komen. Nog veel meer zal dat echter het geval zijn bij de overweging van een nieuwe ver- deeling van de onvoorwaardelijke vergoedingen Men zegt, dat Frankrijk en Belgie elk tot een kleine concessie bereid zijn. De groote conces- sie in deze moet echter van Italie komen, dat bij de nieuwe regeling, vergeleken bij die vol gens Dawes naar verhouding het meeste voor- uitgegaan is. Omtrent de houding van Italie verneemt men merkwaardigerwijze niets, hoe- wel dat land niet alleen bij deze kwestie, maar ook bij die der leveranties in natura betrokken is. Dat Italie in deze maar lijdelijk zou mee- gaan met wat de anderen beslissen, valt niet aan te nemen. De naam van ,dit land zal straks indien er offers gevraagd worden, nog wel eens genoemd worden en de mogelijkheid is niet buitengesloten, dat er na de Engelsche crisis, die nu overwonnen is, ook nog eens een Italiaansche crisis op de conferentie zal op- duiken. Voor het oogenblik heerscht er een ze- kere ontspanning in de Haagsche atmosfeer, maar, volgens een woord, dat aan Loucheur wordt toegeschreven, is de conferentie toch al- tijd nog wat koortsig. Gelukkig hebben de aan- wezige doktoren tot dusver moedgevende be- wijzen van bekwaamheid afgelegd, die voor den vervolge het beste doen hopen. DE SPAANSCHE CONSTITUTIE. Het vestigen van een dictatuur en het ter- zijde stellen van de grondwettige rechten des volks is schrijft de N. R. Grt. vooral in, het Zuiden van Europa een betrekkelijk ge- makkelijke zaak gebleken. Of het evenzoo gemakkelijk zal zijn van de dictatuur zonder groote schokken weer tot een min of meer constitutioneel stelsel over te gaan is een an- dere kwestie. In Italie, waar de dictatuur uitvloeisel is van een stelsel op zichzelf, dat een geheel nieuwe staatsorde wil stichten, breekt men zich met die vraag het hoofd nog niet, al is wel reeds gebleken, dat het vesti gen van een nieuw stelsel, in casu de corpo- ratieve staat, een venre van eenvoudige zaak ik ook al weet men op papier gemakkelijk de lijnen te trekken, waarbinnen de nieuwe staatsorde zich zal bewegen. In andere lan den echter, waar de dictatuur deze pretentie niet heeft en slechts hcet ingesteld om de uitwassen, die zich langzamerhand in het con stitution eele stelsel waren gaan vertoonen, af te snijden en daarna de constitie haar rechten te hergeven, kent men die vraag wel. Daar- om zijn de pogingen zoo interessant, die de Spaansche dictatoriale regeering op het oogenblik aanwendt om de eigenmachtig op zich genomen taak weer op een constitutio- neele regeering af te wentelen. Herstel van de oude constitutie werd mogelijk noch gewenscht geacht. Daarom heeft de regeering indertijd een commissie uit de door haar ingestelde na- tionale vergadering aangewezen om het ont- werp voor een nieuwe grondwet te ontwerpen. Deze commissie heeft onlangs haar taak vol- tooid. De regeering had daarop het ontwerp natuurlijk door de nationale vergadering in haar huidige samenstelling kunnen laten aan- nemen, en het dan kunnen invoeren. Zij zou er dan echter vrijwel zeker van zijn geweest, dat geen der partijen, die de dictatuur vijan- dig gezind zijn, de nieuwe constitutie zou er- kennen en heeft daarom gezocht naar een mid- del om de nieuwe grondwet aangenomen te krijgen door een soort verruirride constituan- tie, waarin ook haar tegenstanders zitting zou- den hebben. Tot dat doel had zij de nationale vergadering willen uitbreiden met 49 zetels, te bezetten door de politieke voormannen van het oude regime en vertegenwoordigers van de vereenigingen der academisch gevormden, uit de vrije beroepen en uit de vakvereenigin- gen. Van de laatsten heeft zij men heeft het in ons ochtendblad kunnen lezen reeds een weigerend antwoord ontvangen en van de oude partijleiders hebben twee van de acht oud- minister-presidenten eveneens het aanbod af- geslagen. Daar, volgens een verklaring van Romanones, het achttal besloten heeft een ge- meenschappelijke gedragslijn aan te nemen, beteekent dat vermoedelijk, dat geen der oude politici van naam, die de regeering van Primo de Rivera van den beginne of onwelwillend ge zind zijn geweest, zich voor de uitnoodiging zullen laten vinden. Van de academisch ge vormden, die over het algemeen de scherpste tegenstanders van het huidige bewind zijn, valt niet veel beters te hopen, zoodat Primo's plan om de nieuwe grondwet als het ware den in- directen steun van het heele volk te verzeke- ren, wel op een mislukking zal uitdraaien. Dit is begrijpelijk. Het ontwerp der commissie knot den invloed van de Cortes zoodanig, dat zij van een politiek een vrijwel zuiver admini- stratief lichaam worden. Wel behouden zij een wetgevende bevoegdheid, maar de wetgeving op het gebied van de buitenlandsche politiek. het sluiten van verdragen, de nationale ver- dediging, herziening van de grondwet en wij- ziging van d belastingwetten of verhooging van de uitgaven op de begrooting blijven de Kroon en het ministerie voorbehouden. En als- of dat nog niet genoeg ware, zou een Raad van State met voor de helft door geboorte of ambt aangewezen leden, nog een laatste woord over het werk der Cortes op wetgevend gebied te spreken krijgen. Natuurlijk kan geen aan- hanger van het parlementaire stelsel daartoe zijn medewerking verleenen. De premier zal zijn plannen toch wel doorzetten, dat is aan geen twijfel onderhevig, maar hij zal niet de gelegenheid krijgen de resultaten voor te stel len als een uitvloeisel van den, wil van alle lagen der bevolking. Waar hij het steeds heeft voorgesteld als ware zijn doel de eenheid des lands te herstellen, loopt zijn werk dus ten slotte toch op een mislukking uit. In 1931 zou de nieuwe constitutie in werking moeten tre- den en de nieuwe Kamer haar intrede doen. In naam zal dan, als dit geschiedt, aan de dic tatuur een einde zijn gekomen, inderdaad zal zij slechts van uiterlijk veranderd zijn. Wij besluiten met de woorden waarmee wij begon- nen zijn. Het is gemakkelijk een dictatuur te vestigen en de constitutioneele vormen terzijde te schuiven, maar het vinden van een terug- weg is zoo gemakkelijk niet. DE GRAF ZEPPELIN YERTROKKEN. i Gistermorgen is het luchtschip „Graf Zep pelin" om 4.35 uit Friedrichshafen vertrokken voor het aanvangen der wereldreis. Er zijn 20 passagiers aan boord. Tot nu toe heeft men geen verstekeling ontdekt. Het eerste doel is i Tokio in Japan. Blijkens latere berichten is het luchtschip in al zijn glorie boven verscheidene Duitsche steden waargenomen. Vooral te Berljjn werd het door duizenden, die op straat waren sa- mengestroomd, toegejuicht. Ook bij het vertrek was een talrijke menigte tegenwoordig. HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT. 1 Uit Moekden wordt gemeld, dat de gouver- neur der provincie Kirin aan den gouverneur van Mantsjoerije heeft medegedeeld, dat Rus- sische troepen de vijandelijkheden hebben ge- opend. Aan het Oostelijke front hebben 300 roode soldaten door twee militaire vliegtuigen gesteund, twee kleine steden bezet. Aan het westelijke front is de plaats Nordum, in de nabijheid van Mantsjoerl, eveneens bezet. Dit bericht wordt nog aangevuld door een telegram uit Tokio eveneens afkomstig uit Mantsjoeli naar luid waarvan er een treffen met wapenen heeft plaats gevonden tusschen Chineezen en Russen op de heuvelen ten wes- ten van die grensplaats. iDe Chineesche infanterie beantwoordde het vuur der Russen. Het neet, dat er te Mantsjoeli een paniek is uitgebroken en men vreest daar dat de vijan delijkheden daarmee tusschen de beide naties nu in werkelijkheid zijn uitgebroken. IJSCLUB TER NEUZEN. Zooals uit de advertentie in dit nnmmer blijkt, zal a.s. Maandag worden aangevangen met de werkzaamheden voor het aanleggen van het voor ijsbaan bestemde lage terrein, ten Zuiden van den toegangsweg naar de Westsluis. Het voorloopig bestuur heeft ge- meend, dit met eenige plechtighedd te moeten doen gepaard gaan. Het beschouwt dit werk voor Ter Neuzen van bijzondere beteekenis. Niet alleen moet het als een groot voorrecht beschouwd worden, dat de honderden lief- helbbers, jong en oud, bij ijsgang in de on- middellijke nabijheid der kom, de beschikking zullen krijgen over zeer ruime banen, maar wat bovenal van groote beteekenis is: men krijgt die gelegenheid op een terrein waar gevaar voor verdrinken is uitgesloten, en dat is van zeer groote waarde en kan niet genoeg gewaardeerd worden. Aangezien het voor- loopig bestuur nog niet alle bouwsteenen, noodig voor de geheele voltooi'ing van bet werk bijeen heeft, kan dit feit misschien aan- leiding zijn, dat belanghebbenden en belang- stellenden in nog ruimere mate dan tot nu toe in klinkende munt daarvan doen blijken. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor het te 's Gravenhage gehouden exa- men Nijverbeidsonderwijs, slaagde voor akte Nj, de heer M. van Kerkvoort, alhier. STAATS-EXAMEN. Te Utrecht slaagde voor diploma A mej. N. A. de Putter, alhier. LEERAAR TE GORKUM BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Woensdagavond is te Gorkum, de heer D. Bruggeman, leeraar aan de ambachtsschool, in het zwemibad, vermoedelijk ten gevolge van kramp, in de diepte verdwenen. Nadat tot drie keer toe vergeefs was gedoken, is de on- gelukkige ten slotte boven gebracht. Hoewel direct pogingen in het werk werden gesteld, de levensgeesten op te wekken, kon de ge- neesheer slechts den dood constateeren. De verdronkene, een voormalig stadgenoot, was 34 jaar oud en laat een vrouw en drie kin- deren achter. DE P.Z.E.M. Het verslag over het lOde boekjaar maakt een goeden indruk. Het bedrijf ontwikkelt zich gunstig en de vooruitzichten stemmen hoopvol. Het stroomverbruik steeg in Zeeuwsch- Vlaanderen van 1.464.701 K.W.U. in 1927 tot 1.649.486 K.W.U. in 1928. Een rationeele verlaging der tarieven voor licht en kracht zal de toename doen stijgen. Niettcgenstaande in 1928 184.785 K.W.U. meer werden opgewekt dan in 1927, daalden de opwekkingskosten van 77123,15 tot f 64646,45 of met f 12476,70. Alleen voor brandstoffen i werd in 1928 13463,82 minder uitgegeven dan in 1927. Ofschoon nog niet op voile rentabiliteit van het Zeeuwsch-Vlaamsche bedrijf gerekend kan worden, is de P.Z.E.M. sedert 1 Juli j.l. met verlaging der tarieven reeds ver gegaan. De nieuwe tarieven geven, indien jaarlijks j hetzelfde als in Gelderland gebruikt wordt, een nog belangrijk lager cijfer dan 30 ct. per K.W.U. gemiddeld per gezin. Dit geldt speciaal voor die afnemers, welke den stroom rechtstreeks, dus niet door tus- schenkomst van de gemeentelijke bedrijven, van de P.Z.E.M. afnemen. De P.Z.E.M. maakt in die plaatsen van Z.- Vlaanderen, waar zij rechtstreeks aan de ver- bruikers levert, een goed figuur, in vergelijking met het Noord-Brabantsche bedrijf, ofschoon dit laatste in onnoemelijk voordeeliger positie verkeert door de aansluitingen van groote in- dustrieen. De nieuwe prijzen in Zeeuwsch-Vlaanderen die door de P.Z.E.M. van hare detail-verbrui- kers gevorderd worden mogen niet hoog ge acht worden. Het doel van de P.Z.E.M. is blijkbaar de ta rieven in verband met een gezond financieel be- heer zoo laag mogelijk te stellen. In het verslag over 1928 van de P.N.E.M. lezen wij: „In den loop van het jaar 1928 hebben nog 11 gemeenten hunne reeds vroeger gebouwde distributienetten aan onze N.V. verkocht. Het verzoek tot ovememing gaat steeds van de gemeenten zelve uit; in verreweg de meeste gevallen werd het besluit tot overdracht door den gemeenteraad met algemeene stemmen ge nomen. Op 31 December waren 79 laagspan- ningsnetten ons eigendom, waarvan er in to- taal 69 van gemeenten zijn overgenomen en 10 direct bij de oprichting voor onze rekening zijn gebouwd." Een vingerwijzing voor de Zeeuwsch-Vlaam sche gemeentelijke electriciteitsbedrijven. EXAMEN BROUWKUNDIG INGENIEUR. Geslaagd te Gent als brouwkundig ingenieur den heer Werner van Waes te Westdorpe. EXAMEN HOOFDAKTE. Geslaagd be Utrecht voor 't examen hoofd- akte, de heer A. D. P. v. d. Bnde te Hcmfe- nisse. R. H. B. S. TE OOSTBURG. Bij Kon. besluit is wederom tijdelijk be- noemd als leeraar aan de R. H. B. S. te Oostburg, de heer E. J. C. Lemaire. OVERSLAG. De gemeente Overslag, zal, volgens mon- deling acooord met den directeur der P.Z. E.M. en den burgemeester, eerlang van elec- trischen stroom worden voorzien. De kabel zal vanaf de wijk „Sterre" loopen door den Varempepolder, zoodat verschillende boerde- rijen kunnen worden aangesloten zonder extra kosten. KOEYVACHT. Donderdag jl. herdacht de Eerw. Zuster Maletia de dag, waarop zij voor 25 jaar op onze gemeente kwam als bewaarschool on- derwijzeres. De vereeniging „Landbouw en Veeteelt" alhier, is sinds een viertal jaren bezig de kalkarme gronden in deze gemeente met kalk te bemesben. Dit jaar is door genoemde ver eeniging weer 40.000 K.G. kalk aangekocht. De voebbalclub K. V. V. alhier, heeft zich in verbinddng gesteld met het bestuur van de Z. V. B. om te komen tot toetreding in de derde klasse van dezen bond. BIERVLIET. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school B, te Bier- vliet, staan de heeren: 1. F. Th. Kramer, aldaar; 2. J. J. Aamoutse te Groede; 3. C. I. Colijn te Biervliet; 4. M. P. L. Geene te Hon- tenisse. MIDDEUBURG. Het bezoek aan Middelburg van vreemde- lingen en van velen uit provincie, is zelden zoo groot geweest als Donderdag, niet alleen dat 3550 passagiers en 48 auto's uit Bres- kens naar Vlissingen werden ovengezet, bijna alien voor Middelburg bestemd, maar treinen, auto's, autobussen enz. voerden ook van de andere zijden honderden en nog eens honder den aan en in de omgeving van de Markt, de Burg, de Abdij en de botermarkt, was er vaak geen doorkomen aan. Het aantal foto's dat van de mooie plekjes der stad en van de Zeeuwsche schoonen en de kinderen worden genomen is legio en de drukte in hotels, cafe's en in vele winkels in het centrum der stad, is overweldigend. Men denkt zich meermalen in een wereldstad. Het hooren van Engelsch (het meest), Fransch en andere vreemde talen verhoogt de aanleiding tot die gedachte nog ten zeerste. Op het Stadhuis werd de oudheidskamer door meer dan 500 personen bezocht, wat een record moet worden geacht. De feestelijkheden, gehouden ter gelegen heid van het 35jarig bestaan van de Nieuwe Harmonie ,,Vlijt en Volharding", directeur de heer A. Eeckhout, en van het zilveren jubil6 van genoemden directeur bij dit gezelschap, zijn Woensdagavond aangevangen door het losbranden van geschut en het uitsteken der vlag van tal van woningen, benevens met het luiden der klokken. Tegen 8 uur des avonds ging de Harmonie 1 ,,Vlijt en Volharding" aaar het spoorweg- station, voor het afhalen van de drie jury- leden, wier namen tot dien tijd geheim zijn j gehouden. Het bleken te zijn de heeren N. A. Bauman, gep. directeur der Koninklijke Mili taire Kapel te 's Gravenhage, M. Kleijn,- ka- pelmeester bij den staf van het 2e regiment en Martin Lunchssens, directeur van het con servatoire te Gent, alzoo alle toonkunste- naars, wier naam in de muziekwereld een zeer goeden klank heeft. Te 9 uur werd door de Nieuwe Harmonie op de muiziektent op de Markt een concert gegeven, dat groote belangstelling trok. Donderdag werden de feestelijkheden in- gezet met koraalmuziek op den toren, waar- na te half 12 op het stadhuis in bijzijn van het eere-comite, raadsleden, jury en verdere genoodigden, de officieele opening plaats vond. De opkomst was groot, de raadzaal was geheel gevuld. De burgemeester van Hulst, de heer Truf- fino, sprak allereerst een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Hij herdacht vervolgens het 35jarig bestaan van Vlijt en Volharding" en besprak de groote, soms schijnbaar onoverwinnelijke moeilijkheden, die vooral in kleine plaatsen het muzikale leven beinvloeden. Hij besprak verder de harmonie in het leven en eindigde met, ook namens het gemeentebestuur „Vlijt en Vol harding" met haar feest te feliciteeren. Hij wenschte ook voorts den directeur, den heer Aug. Eeckhout, geluk en besprak het concourswezen. In het bijzonder richtte hij nog een woord van welkom tot de tegen- woordige Belgen en wenschte aan alle deel- nemende vereenigingen aan het eoncours een zoo groot mogelijk succes toe. Vervolgens sprak de heer E. Lockefeer, lid der Tweede Kamer, als voorzitter van het eere-comite, de vergadering toe als vrienden. Hij dankte in het bijzonder de burgemeester, die hij de promotor noemt tot verheffing van het Hulstersche volk. Hij noemt het muzikale leven in Zeeuwsch-Vlaanderen aohterlijk, en betoogt, dat concoursen daarin verbetering moeten geven. Muzikale menschen, zegt hij, zijn edele menschen. Hij richtte zich vervol gens tot den oud-voorzitter van Vlijt en Volharding", den heer H. L. J. Maertens, en bracht hem hulde voor het vele goede dat hij in het belang van het gezelschap en van Hulst in het algemeen heeft verricht. Ook brengt hij hulde aan de werkzaamheid van den directeur, den heer Eeckhout, er op wij- zende, dat de economische omstandigheden in de kleine plaatsen oorzaak zijn, dat een directeur zijn krachten te veel moet versnip- peren, hetgeen echter een belemmering wordt om al de idealen die in een directeur als de heer Eeckhout leven te verwezenlijken en met 55n gezelschap de plaats in te nemen, die daaraan zou toekomen. Nadat alsnu de eerewijn was gebruikt, sprak de heer Bouman, voorzitter der jury een woord van dank. Hij richtte zich in het bijzonder tot den burgemeester, den heer Truffino, die in zijn toespraak had medege deeld nog van uit zijn kinderjaren zulke levendige herinneringen te hebben aan de Koninklijke kapel te 's Gravenhage, waar spreker destijds den dirigeerstaf zwaaide, en waar altijd in het bijzonder de groote trom- slager zijn aandacht trok. Hij zou dit dien nog in leven zijnden artist mededeelen. Hierop verkreeg het woord de heer J. van der Peijl, als lid van het bestuur van het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklie- den" van Ter Neuzen, die bij verhindering van den voorzitter, den heer N. J. Harte, namens de door hem vertegenwoordigde ver eeniging, schetste de moeilijkheden die voor zoodanige vereeniging aan het deelnemen aan een concours verbonden zijn. Aangezien het hier echter gold een feest eener vereeniging te Hulst, met welke men steeds in goede ver- standhouding leefde, maar bovenal omdat het hier betreft een ambtsjubile van hun oud- directeur, den heer Aug. Eeckhout, die bij dat getzelschap zijn eersten dirigeerstaf zwaai de, meenden bestuur en directeur, dat ,,De vereenigde werklieden" niet mochten achter- blijven, en hebben dan ook al het mogelijke beproefd, om, met medewerking der leden, dit feest te helpen opluisteren. En ofschoon de uitnoodiging die der vereeniging gewerd van de Nieuwe Harmonie ten zeerste wordt geap- precieerd, zal men het begrijpelijk achten, dat de sympathieen van het Ter Neuzensche gezelschap op dit oogenblik in het bijzonder uitgaan naar den oud-directeur, den heer Eeckhout, die hij namens de vereeniging har telijk feliciteerde met zijn jubile en met het geen hij ter viering daarvan bereikte, en bood hem als blijk van hulde en waardeering een fraaie mand met bloemen aan. (Applaus.) De burgemeester maakte hierop officieel de namen der juryleden bekend, en stipte aan, dat deze heeren op muzikaal gebied een vol- doenden staat van dienst hebben, dat de deel- nemende vereenigingen zeker kunnen zijn van een deskundige beoordeeling van het door hen gepresteerde. De heer Eeckhout, zeer onder den indruk, van de hem gebrachte hulde en de emotie door opgewekte herinneringen, dankte in korte woorden. Het zal zijn ideaal blijven het muzikaal leven in goede banen te leiden. Vervolgens werd nog gesproken door den oud-voorzitter, den heer Maertens, den Hoog Eerw. heer P. Drops, pastoor-deken, Vienings, burgemeester van Clinge, en werd de bijeen- komst door den burgemeester van Hulst met een slotwoord beeindigd. Omstreeks 1 uur formeerden de gezel- schappen die Donderdag in het concours zou- den uitkomen een stoet en trokken naar het concoursterrein, waar te 2 uur het concours een aanvang nam. Men beschikt voor het concours over een mooi terrein achter het Maristenklooster. Het werd er in den loop van den namiddag zeer druk en er heerschte een gezellige stemming, telkens onderbroken door een aandachtig be- luisteren van de uitvoeringen der gezel- schappen. HANDEUSREGISTER. In het Handelsregister van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen is o.a. opgenomen: N.V. Oompagnie Neerlandaise de l'Azote (F.) hoofdkantoor te Brussel, Waterloolaan 103), Axel, fabricage van synthetischen am- moniak. President en gevolmachtigd admi nistrates: Baron E. D. Coppee, Etterbeek (Belgie). Gevolmachtigd administrates: A. Brichant, Brussel, Louisalaan 493. Adm.: A. Donderlinger, Longwy-Bas; G. Donnegani, Milaan; L. Donigani, Milaan; J. Toeplitz, Milaan; W. Thys, Brussel. Comm.: E. Borel- li, Milaan; A. Caro, Milaan; M. Dubois, St. Gillis; G. Roelandts, Brussel en J. Nijs- sens, Elsene. Procuratieh.-gevolm.P. M. J. F. van Hamont, Ter Neuzen. Maatschappe- lijk kapitaal 157.500.000 Belg. Franken, waar van gepl. en gestort; 20 pCt. is Fr. 31.500.000. (Belg. Mij. acte van oprichting, openbaar gemaakt in de bijlagen der Belg. Staatscrt. van 1 en 2 Febr. 1929, acten No. 1396 en 1317). (1824). Gewijzigd: Eerste Nederlandsche Codperatieve Beet- wortelsuikerfabriek, Sas van Gemt, West 92. Overleden voorzitter: K. J. A. G. Baron Col- lot d'Escury, en overleden bestuursleden: W. Scheele en A. Wolfert. Benoemd tot voorzit ter: H. A. A. Baron Collot d'Escury te Hon- tenisse en tot bestuursleden: J. Scheele Wz., Zaamslag en J. J. Huijssen, Ter Neuzen. N.V. Nieuwe Nederlandsche Maatschappij tot vervaardigen van Spiegelglas, Glazen Voorwerpen en Chemische Producten, Sas van Gent, Westkade. Overleden comm.: Anatole Langlais. Uitgetr. comm.: Denis Oomborouse. Overleden procuratieh.Cesar van Cleemput. Benoemd tot procuratiehou- der: L. C. A. Th. Janssens, Selzaete. N.V. Transport Maatschappij „Ter Neu zen", Stationsweg 4. Uitgetreden comm.: A. B. L. Hamerlrjnck. Weijckman Schippers, Breskens, Dorps- straat K 27, handel in granen, kunstmeststof- fen en voederartikelen. Vennootschap ontbon- den. De zaak wordt onder denzelfden naam voortgezet door H. J. Weijkman. Zeeuwsche Kolen- en Brandstoffenhandel, Breskens. Uitgetr. venn.: C. A. H. Schippers. ZONDAG 18 AUG. 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Ds. De Voogd, van 's Heer Arendskerke. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. v. d. Berg, van Rhoon. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5Y2 u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5Vz u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 12 Augustus 1929. Menier, De locht is van den mergen weer danig opgekleSrd. Mee 't krieken van d'n dag, 't was half zes, brak 't zonneke z'n eigen al deur de zulverige lochten en klom et mee sprongeskes om- hoog. Kad kunnen zingen, amico, want 't was te laank gelejen dat d'n dag zoo schoon begon. 't Was in de leste weken triestig, zoo schucbterkens en zoo halfkens as 't zonneke z'n eigen zien liet. Zwaar krulden de stapels wolken laangst d'n hemel en lieten dan dikke droppels nat lekken op de somibere eierde. t Gewas sting te ver- zuipen van d'n gestagen rengel en tranen drupten van blad en tak. 't Leek op najaar! Toen 'k giestermergen in de vroegmis zat, toen kon 'k gin letterke onderscheien in m'nen kerkboek. Wind schoof laangs de muren en floot in de galmgaten van d'n toren. De zwaar- belajen boomtakken, dubbelzoozwaar van 't water, roosen teugen de hooge, gekleurde vensterramen en de zonnekes van de bran- dende kerskens veur op 't altaar geleken in

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5