/(ftzOdMcui* ONTSPANNINGSLECTUUR - Faillissement Everaert. Ned. Herv. Kerk /(akAM VOORTAAN HUISHOUDSTER P.G. 2 KOSTGANGERS een nette JONGEN Firma P. J. VAN DE SANDE DrlCI rpTlllip Huis en Hof. Piuimree-rubriek II MAG EEN VADER ZIJN DOCHTER ONTVOEREN TER NEUZEN. J{(juw*dkmpj(ikiieXb&id Het is de bestel 3S ZEEUWSCH-VLAAMSCHE TRAMWEG-MAATSCHAPPIJ N.V. Twee Obligation a flOOO,- Tien Obligation a f 500,- GEBR. VAN GOETHEM, Sas van Gent. GEVRAAGD Firma P. i. VAN DE SANDE. BOEKHANDEL *1 "°"TER NEUZEN IlLIOLLU I UUI\ De rechtibank te Rouaan heeft moeten be- slissen in een merkwaardige kwestie: de vraag namelijk of een vader het recht heeft zijn ongehuwde dochter, met instemming van zijn vrouw en in het belang van beider ouder- lijk gezag, te ontvoeren. Eenigen tijd geleden had de 25jarige Renee Harel, de dochter van 'n rijk fabrikant te Perriers-sur-Andelie, ongenoegen met haar ouders, waarop zij besloot hen te verlaten om „haar eigen leven te leven". Zij ging bij haar muziekonderwijzeres wonen en bleef doof voor alle smeekbeden van vader en moeder om naar het ouderlijk huis terug te keeren. De heer Harel heeft toen besloten haar met den sterken aim dien van zichzelf wel te ver- staan terug te halen en hij beraamde een ontvoeringsplan, dat hij met een huisvriend 'n gepensionneerd majoor, ten uitvoer bracht. De twee mannen wachtten met een auto op den hoek van een straat, die het meisje waarschijnlijk zou passeeren en toen zij in- derdaad, niets kwaads vermoedend kwam aanstappen, werd zij door papa en den huis vriend gegrepen, die poogden haar in den auto te krijgen. Het meisje spartelde echter verwoed tegen en slaagde er in aan haar „belagers" te ont- komen. Daarop is zijzelf iin den aanval gegaan en heeft een aanklacht ingediend tegen haar vader en diens vriend, waarbij zij schadever- goeding vraagt wegens haar toegebrachte letsel. De reohter heeft de beide gedaagden ver- oordeeld tot een boete van 25 francs, voor- waardelijk, terwijl aan Rende Harel een schadevergoeding van 500 francs werd toe- gekend. ROSIE DOLLY ENZEVEN MILLIOEN. Rosie, een van de zusters Dolly, is inder- tijd met een Amerikaanschen milliardairs- zoon, Mortimer Davis, getrouwd en natuur- lijk heeft hij haar hartewensch: een paarlen- ketting, bevredigd. Ongeveer een jaar geleden heeft het jonge paar bij een juwelier op het Vendomeplein te Parijs een collier gekocht ter waarde van drie-en-een-half millioen frank. Bij een anderen juwelier in de St. Honord- straat kochten Rosie en haar man een twee- den ketting, die ongeveer hetzelfde bedrag kostte. Betaald werd er echter niets: wel sloot de jeugdige Mortimer met de juweliers een overeenkomst, waarbij werd bepaald, dat de paarlen in termijnen zouden worden be taald uit de erfenis ,die hij binnenkort zou ontvangen, daar zijn vader kort geleden was overleden. En Rosie haastte zich van de twee colliers <§en ketting te laten maken, en zij vond dit sieraad van. zeven millioen heusch heel geslaagd. Maar zooals het meestal met erfenissen gaat die van den ouden heer Davis viel leelijk tegen, want inplaats van over een rente van vijf-en-twintig mil lioen frank de beschikking te krijgen, bleek de jeugdige Mortimer, die door een blijkbaar niet geheel onverstandigen vader stevig was onterfd, het te moeten stellen met een arm- zalig inkomentje van anderhalf millioen frank. En de juweliers werden niet betaald. Minzame pogingen om het geld los te krijgen mislukten; het echtpaar Davis was bovendien moeilijk te pakken te krijgen, daar het heel veel op reis was, en ten slotte dienden de ju weliers een klacht in. „Ik weet niet eens, waar de ketting is", moet Rosie hebben ge- zegd; „hrj zal wel ergens in een kast liggen, of anders nog in een van onze koffers zitten!" Strekt het Rosie niet tot eer, dat zij op het stuk van de verloren paarlen toch nog iefs nieuws heeft we ten te bedenken? Want wat is, vergeleken bij deze grootsche mise-en- scfene van het bijou van zeven millioen „er- gens" in een kast, de afgezaagde vertooning van een armzalig parelsnoer van enkele ma- len honderdduizend frank verloren in een huurtaxi LUIDSPREKER ALS WAARSCHUWER. Uit Melbourne wordt gemeld, dat in de omgeving van die stad demonstraties zijn ge- geven van een waarschuwingssysteem voor onbewaakte overwegen, dat automobilisten bij avond per luidspreker waarschuwt, wanneer zij een spoorwegovergang naderen. Deze vinding, uitgewerkt door dr. Keat, een ge- neesheer, wiens vrouw en kinderen als slacht- offers der overwegen gevallen waren, berust op het volgende. In de nabijheid van den on- bewaakten overweg wordt een photo-electri- sche eel opgesteld. Wanneer het licht der autolantaams hierop schijnt, wordt via een relais een gramofoonversterker en gramo- foonmotor ingeschakeld en uit den luidspre ker klinkt een waarschuwing voor den nade- renden automobilist. Deze installatie wordt ingeschakeld met behulp van een tijdschake- laar, die na drie minuten automatisch weer uitschakelt. Om te voorkomen, dat de plaat geheel afgedraaid zou worden is deze niet rond, maar in den vorm van een band uitge- voerd. De kwaliteit der weergave lijdt hier wel onder, maar dit is voor het beoogde doel geen bezwaar. De autoriteiten hebben echter nog geen definitief oordeel geveld over de practische bruikbaarheid van deze vinding. EEN HONGAARSCHE LANDRU.* Reeds sedert vijf jaren zit in de gevangenis te Arad in Zevenburgen, een stad, die vroe- ger Hongaarsch was, doch thans tot Roe- menie behoort, een man te ,,brommen", die zichzelf Franz Wimmer noemde en die ver- scheidene inbraken en een moord op zijn ge- weten heeft. Hij vertelde zijn gevangenis- kornuiten herhaaldelijk, dat hij in werkelijk- heid eigenlijk anders heette. Hij wilde echter zijn naam niet verraden, want hij wilde zijn familieleden, zoo zeide hij, die zeer geziene menschen in Boedapest waren, deze schande niet aandoen. Een en ander kwam ter oore van de gevangenisdirectie, die zich nu voor deze geheimzinnige affaire begon te interes- seeren en een onderzoek naar 's mans vorig leven liet instellen. Daarbij kwam men tot de verrassende ontdekking, dat de gevangen boef niemand minder was dan de beruchte Bela Kiss, die blikslager te Cinkota bij Boe dapest was geweest en een reputatie had als Hongaarsche Landru, aldus wordt uit Wee- nen aan „het Vad." gemeld. Hij had inder- tijd een heele reeks vrouwen om het leven gebracht en hij was er zeventien jaar ge leden, in 1921, toen men verdenking tegen hem begon te krijgen, plotseling vandoor ge gaan. Het was namelijk de bewoners van het plaatsje opgevallen, dat de blikslager zoo'n groot verbruik aan huishoudster had. Nau- welijks was een nieuwe huishoudster bij hem in dienst getreden, of zij was ook alweer ver- dwenen, zonder dat iemand ook maar 66nig spoor van haar kon ontdekken. Wanneer men Bela Kiss dan vroeg, waar die vrouwen gebleven waren, dan haalde hij de schouders op en klaagde hij over de onibestendigheid van de leden van het schoone geslacht. Toen echter opeens een buitengewoon mooi jong meisje plotseling verdwenen was, ging de gendarmerie zich met het geval bemoeien. Kiss vemam dat en verdween, nadat hij eerst nog in de gauwigheid zijn huis en zijn werk- plaats had verkocht. Later vernam men van een Hongaarschen soldaat van het vreemde- lingenlegioen uit Oran in Afrika, dat Kiss daar eenigen tijd had gediend, doch gedeser- teerd was. In 1913 werd in den tuin van Kiss' vroe- gere huis te Cinkota gegraven. Men stootte daarbij op dertien doozen van blik, welke een meter lang waren. In elk dezer doozen vond men een in stukken gesneden vrouwenlrjk, dat de Blauwbaard daar in de aarde had be- graven. Men kon de identiteit van de vrou wen natuurlijk niet meer vaststellen en zoo- doende weet men ook niet, welke dertien van de twintig verloren gegane vrouwen daar in den tuin waren gestopt. In het jaar 1916 werd op een slagveld in Servie het lichaam van een gesneuvelden Hongaarschen infanteriesoldaat gevonden, die papieren bij zich had, welke op den naam Bela Kiss stonden. Nu is Kiss wel een zeer veelvuldig voorkomende naamhet betee- kent Klein"en ook de voomaam Bela is zeer gebruikelijk, maar toch meende men, dat men hier met den vrouwenmoordenaar van Cinkota te doen had en daarom werd deze officieel voor dood verklaard, en stelde de justitie geen verder onderzoek in. Toen men Kiss nu dezer dagen in de ge vangenis van Arad mededeelde, dat men het geheim van zijn waren naam en van zijn vroegere leven had ontdekt, ontkende hij hardnekkig. Nauwelijks in zijn eel terugge- bracht, trok hij een roestigen spijker uit den muur en stak daarmee zijn polsader open. Men ontdekte echter zijn poging tot zelf- moord en wist hem te verbinden, waardoor zijn leven werd gered. Per slot van rekening heeft hij toegegeven, de moordenaar Bela Kiss te zijn en nu gaat het groote moordproces tegen hem een aan- vang nemen. VERLOREN GEGANE SCHEPEN. Volgens opgaaf van Lloyd's Register zijn in het laatste kwartaal van 1928, voor zoover tot 11 Mei ter kennis gekomen gevallen be- treft, 74 stoom- en motorschepen met 160.403 register ton en 27 zeilschepen met 12.924 re gister ton bruto inhoud verloren gegaan. Door de bemanningen verlaten zijn 11 schepen (23.646 ton), op zee gezonken zijn 16 sche pen (19.271 ton), vermist werden 2 schepen (2926 ton), door brand zijn 3 schepen (13.850 ton), door aanvaring 12 schepen (10.907 ton), door stranden en het stooten op klip- pen of drijvende voorwerpen zijn 56 schepen (99.493 ton) en door onbekende oorzaak is 1 schip (234 ton) verloren gegaan. De grootste der verongelukte schepen zijn het Fransohe stoomschip ,,Paul Lecat" (12.989 ton), dat op 30 December te Marseille uit- brandde, het Engelsohe stoomschip „Vestris" (10.494 ton), met stukgoed en passagiers van New York naar Barbados, op 12 November in den Atlantischen Oceaan gezonken, waar bij een groot deel der opvarenden het leven heeft verloren en het Columbiaansche stoom schip Chief Mslquella" (9394 ton), met graan en hout van Vancouver naar Shanghai, in den Stillen Oceaan door de bemanning verlaten. Van de Nederlandsche handelsvloot zijn ver loren gegaan het motorschip Atlantic" (339 ton), met baksteen van Antwerpen naar Portsmouth, op 14 December na aanvaring bij het vuurschip Vame gezonken; de motor- schoener „Gazelle" (199 ton), met hout van Rafso naar Delfzijl, op 2 November bij Al- linge gestrand, en de stoomtreiler „Elnet" (160 ton) op 30 December bij Lowestoft ge strand. In het vierde kwartaal van het vorige jaar is van de Nederlandsche en van de Deensche handelsvloten slechts 0.02 procent van den bruto inhoud verongelukt. Noorwegen volgt met 0.12 pCt., Zweden met 0.19 pCt., Ame- rika 0.21 pCt., Duitschland met 0.22 pCt., Groot-Brittannie met 0.29 pCt. en Italie met 0.30 pCt.; Griekenland heeft het hoogste ver- liespercentage (0.56 pCt.) en ook voor Frank- rijk is het cijfer bijzonder hoog (0.50 pCt.), tengevolge van het uitbranden van het reeds genoemde s.s. ,,Paul Lecat", waarvan het wrak voor sloop is verkocht. De gemiddelde grootte der verongelukte schepen is 1716 registerton bruto inhoud; Denemarken heeft slechts <§en schip van 177 ton verloren, van de verongelukte Neder landsche schepen is de gemiddelde grootte slechts 233 ton. Noorwegen volgt met 519 ton en Zweden met 704 ton. Niet in de bovenstaande cijfers begrepen zijn de gesloopte en tot lichter verbouwde schepen; 69 stoom- en motorschepen met 144.491 ton en 3 zeilschepen met 3621 ton bruto inhoud zijn op die wijze aan de wereld- handelsvloot onttrokken. EEN VORSTELIJK HUWELIJK. In de kleine „Lainzer Pfarrkirche zur heili- gen Dreifaltigkeit", in een buitenwijk van Weenen is het huwelijk voltrokken van den 76jarigen prins Franz Paula Maria Karl Auguut von und zu Liechtenstein, met de 57- jarige mevrouw Elsa von Eros uit Weenen. De prins is 28 Augustus 1853 op het kasteel Liech tenstein geboren en is Oostenrijksch-Hon- gaarsch gezant te St. Petersburg geweest. Toen in October 1908 graaf Aehrentahl minis ter van Buitenlandsche zaken werd en begon met zijn annexatiepolitiek in Bosnie en Herze- gowina hetgeen kwaad bloed in Rusland zette, trok de prins zich uit de diplomatic terug, maar bleef lid van het Heerenhuis. Hij woonde in de laatste jaren met zijn 12 jaar ouderen broeder, prins Johann II, in het groote Liech- tensteinsche paleis vlak achter het Burgtheater te Weenen. De oude prins is 11 Febr. 1.1. op het kasteel Feldsberg gestorven en daar hij onge- huwd was, volgde zijn eveneens ongehuwde broeder Franz hem op. Enkele jaren geleden had deze ten huize van kennissen mevrouw Elsa von Eros leeren kennen, de weduwe van een oud-secretaris aan het hof van keizer Franz Jozef, geboren barones Guttmann. De Guttmanns zijn een Joodsche familie uit Bo- hemen en een paar broeders van mevrouw von Eros hebben een bankiershuis te Weenen. De Liechtensteins behoordento t de weinige families wier leden met Habsburgsche aarts- hertogen en aartshertoginnen in het huwelijk konden treden zonder dat er sprake was van een mesaillance. Een van de Liechtenstein- sche prinsen, de zestigjarige prins Alois, is in 1903 met aartshertogin Elisabeth, een zuster van Frans Ferdinand, in het huwelijk getreden. Het huwelijk van den regeerenden vorst met mevrouw von Eros zal waarschijnlijk wel in zekere kringen als een mesaillance worden be- schouwd. GEMASKERDE BANDIETEN. In de gemeente Pustillo in de Boekowina zijn 15 gemaskerde bandieten in de localiteiten der Banca de Estra binnengedrongen, waar zij de beambten in een hoek drongen en door bedrei- ging met wapens entoe dwongen de brandkas- ten te openen. In deze bank waren de roovers tamelijk kieskeurig en namen slechts bankbil- jetten. boven 100 lei mee, de spaarbankboekjes en effecten lieten zij achter. Zij maakten er 210 duizend lei buit. Terwijl een deel der ban dieten in de brandkasten naar geld zocht, trachtte de bestuurd'er der bank door het raam te vluchten om hulp te halen. De roovers be- merkten dit'en schoten hem neer. Van deze bank gingen zij naar de bank Fro- lich, waar zich gelijksoortige tooneelen af- speelden, behalve dat zij hier minder geluk- hadden en in het geheel slechts 70.000 lei te pakken konden krijgen. Na de plundering van de beide banken trok- ken de bandieten door het dorp, roofden bij de meer gegoede boeren en plunderden de winkels en de herbergen. Nadat zij meer dan een half millioen lei hadden bijeengehaald verlieten zij het dorp onder de bescherming van twee ma- chinegewereiu Toen zij al lang verdwenen wa ren, kwamen d'e gendarmen af, juist zooals de carabiniers van Offenbach's vermakelijke „Les Brigands". Zij slaagden er niet in het spoor der bandieten te vinden. EEN GESABOTEERDE VERMAGERINGS- KUUR. Mrs. Charlotte Samuels, de vrouw van den New Yorkschen makelaar in effecten Donald Samuels, is een actie tot echtscheiding tegen haar man begonnen, omdat hij „haar zenuwen totaal overstuur heeft gemaakt, door al haar pogingen, om hem van zijn overmatig lichaams- gewicht af te helpen, boosaardig te verijde- len", Donald Samuels weegt n.l. 310 poitd. De actie is gebaseerd op „beloftebreuk", daar hij haar plechtig voor hun trouwen beloofd' had, alles te zullen doen om magerder te worden. Wanneer zoo zegt zij zij hem 's mor- gens een vermagerend ontbijt voorzette, liep Danold op weg naar zijn bureau een restau rant binnen en verorberde er een ontbijt, dat meer naar zijn smaak was. Zij zorgde steeds, bij zijn lunch aanwezig te zijn, om toe te zien dat hij zijn dieet volgde, maar gaf het op toen haar bleek, dat hij dikmakende kost nuttigde tusschen de maaltijden in. Tijd'ens een vacan- tie in Massachusetts be stelde Donald Samuels kreeft en leverpastei en toen zij hem er aan herinnerde dat beide dingen hem verboden waren, dreigde hij met zelfmoord. Mrs. Samuels, die zes jaar geleden (zij was toen 16 jaar) met haar destijds 22jarigen man, trouwd'e, eischt 350 dollar per week als uitkee- ring. TOEKOMSTZORGEN IN DEN TUIN. Augustusmaand neemt in den moestuin een bijzondere plaats in. De groeikracht van de gewassen kan in deze maand nog uitstekend zijn en indien het najaar door gunstig weer een handje meehelpt, kan er nog heel wat groeien. Het aantal nog te zaaien groenten- soorten, die dit jaar nog oogstbaar is, wordt bedenkelijk klein. Op de opengevallen plaat- sen kunnen nog raapstelen worden gezaaid, spinazie (rondzaad) en de liefhebbers van ra- dijsjes kunnen nog een bedje hiervan zaaien. Verder kan voor najaarsgebruik nog veldsla worden gezaaid en niet te vergeten een bedje Amsterdamschen bakwortel. Half Augustus wortels zaaien mag wat laat schijnen, doch in den regel lukt het uitstekend en beschikken we in den winter over heerlijke, malsche worteltjes, welke een zeer welkome afleiding brengen in het menu der geconser- veerde groenten. Dank zij de moderne conser- veermethoden is ook in den winter elke ge- wenschte variatie te brengen en zijn we niet meer als vroeger afhankelijk van boonen en diverse koolsoorten alleen, doch het nadeel hiervan is altijd, dat de voedingswaarde voor een niet gering deel verloren gaat. Alvorens de worteltjes te zaaien en daar moet niet lan- ger mee gewacht worden, wordt de grond om- gespit en geven we per vierkante meter een ons patentkali. Schrijver dezes ontvangt wel eens vragen waarin verzocht wordt op te geven hoeveel meststoffen voor bepaalde gewassen noodig zijn. Laat ik even opmerken dat dit vanuit de verte nooit precies is aan te geven. Men heeft bepaalde bemestingsnormen die in het algemeen vrij juist zijn, doch hierbij speelt de grondsoort toch altijd een zeer belangrijke rol, benevens nog meerder factoren. Doch laat ik even naar mijn worteltjes terugkeeren. Deze worteltjes zijn in het najaar klaar en laten zich zeer eenvoudig in zand inkuilen. Gedu- rende den winter kunnen we dan naar be- hoefte uit deze voorraad putten. Beschikken we over een kouden bak dan zaaien we sla- en koolplanten voor de zooge- naamde weeuwen-planten. Ze worden nu ge- woon buiten gezaaid om later in den kouden bak te worden overgeplaatst. Kool welke nu in den tuin staat heeft ge- profiteerd van de regens. Indien reeds nu of te eeniger tijd de kool gaat barsten, een euvel waar heel weinig aan te doen is, dan trekken we deze planten om en trekken ze met den kop naar het noorden. Door deze hande- ling worden de wortels iets beschadigd, de zon kan ze niet zoo goed meer beschijnen, waardoor de groei wordt getemperd. Spruit- kool die te weelderig in 't blad dreigt te ko- men, hetgeen weer nadeelig op de productie der kooltjes werkt, wordt even opgetrokken. Dit even optrekken bestaat uit een klein rukje, waardoor de wortels eenigermate worden be schadigd, waardoor eveneens den groei wordt getemperd. Het is begrijpelijk dat dit optrek ken in geen geval overdreven mag worden, want anders zou het middel erger worden dan de kwaal. Bij de frambozen is ook een en ander te doen. De scheuten die dit jaar de vruchten gaven zijn afgedragen en worden daarom met- een maar verwijderd. Hierdoor krijgen de jonge scheuten beter gelegenheid zich te ont- wikkelen. Hebben we tevens gelet op de strui- ken, welke weinig of niet dragen, dan worden deze eveneens opgeruimd. Beter weinig strui- ken die veel, dan veel struiken die weinig dragen. Augustusmaand is tevens de tijd voor het verplanten van coniferen en andere groenblij- vende gewassen. De grootste moeilijkheid blijft altijd het kiezen der juiste soorten. Raad- pleeg hiervoor de kweeker en zie verder in eigen omgeving rond welke soorten het wel en welke niet doen. Alvorens te planten eerst de grond flink omspitten en bemesten met oude verteerde mest en vermengen met turf- molm. Na afloop hiervan flink gieten, zoo- dat de bodem door en door nat wordt. De plantgaten behoeven slechts iets grooter dan de kluit te zijn en eenige centimeters grond boven de kluit is voldoende. Het zaklinnen om de wortelkuit kan gerust blijven zitten, de wortels groeien er gemakkelijk doorheen. Verder is het nu de tijd van stekken voor verschillende sierheesters met leerachtige bla- deren en bloemen in den tuin. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr.* Te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. DE COCCIDIOSIS DER KUIKENS. III. De oorzaak en bestrijding. We krijgen de ziekte heel gemakkelijk door aankoop van besmette kuikens. Deze kunnen schijnbaar gezond zijn. Dat is dus weer een zeer voornaam punt en het brengt ons op de meest voorkomende manier van ziektebestrij- ding, n.l. door smetstofdragers. Zieke kuikens kunnen of sterven of genezen. In het door mij beschreven geval waren er in den koppel ver schillende gestorven en de rest was genezen of niet ziek geweest. De genezen kuikens kun nen echter de parasieten toch in hun darmen houden en blijven dus voortdurend waar ze komen smetstof verspreiden. Het is nog sterker. Vrij wel alle terrein waar men gedurende eenige jaren kippen houdt is besmet met deze parasieten en een vrij groot aantal kippen (volwassen) zijn dan ook behept met coccidien al vertoonen ze niet de minste ziekte daardoor. Vandaar dan ook deze uiterst voorname les: Breng geen kuikens op terrein waar oude kippen geloopen hebben of fok geen kuikens op temidden van oud kippen. Men zal mij verschillende gevallen noemen waar het goed ging, maar begrijpt wel dat dit allemaal ge- vaiien zijn van meer geluk dan wijsheid. Door opfokken van kuikens op gebruikt terrein of tusschen oude kippen loopt men de grootste kans coccidiosis onder de kuikens te zien uit- breken. Maar tevens begrijpt men nu ook dat de man, die van zijn kippenhok komende, direct tusschen zijn -kuikens gaat loopen, ook groote kans heeft besmetting aan te brengen. Van daar dat in mijn kuikenopfokhuis aan den in- gang een mat ligt in een creolinebak en nie mand naar binnen mag of hij moet eerst een voetbad van creoline genomen hehben. Van daar ook dat in Amerika de revolutie zich voltrokken heeft in het opfokken der kuikens, dat men deze n.l. niet meer los laat loopen doch ze steeds binnen houdt. De Amerikaan redeneert aldus: Mijn terrein is honderd tegen een besmet, dus fok ik mijn kuikens binnen op. In ons land op bedrijven waar men ruimte heeft en voor betrekkelijk versch terrein kan zorgen, kan men, als men goed in aanmerking neemt wat ik nu verteld heb, ook buitenshuis nog wel kuikens laten loopen maar het betrek kelijk veelvuldig voorkomen van coccidiosis be- wijst wel, dat de hokken en terreinen veel meer besmet zijn dan men wel denkt. Blijft nu ons terrein lang besmet of ver- dacht als er kuikens op geloopen hebben of volwassen kippen Omdat te beantwoorden gaan we nu eens even den parasiet zelf be- spreken. De oorzaak der ziekte is een microscopisch klein diertje, wetenschappelijk „Coccidium avium" genaamd. Ook bij konijnen komen coccidien voor en veroorzaken daar de beruchte buikwaterzucht der jonge dieren. Dit is echter een ander soort van coccidien. De parasieten leven in cellen der darmwand en iedere eel waarin zoo'n coccidium zich gaat nestelen sterft af. Met de ontlasting komen de eitjes der parasieten naar buiten en als deze nu op vochtige plekken terecht komen, ontwikkelen zich na vier dagen in deze eitjes de jonge parasietjes. Deze jonge parasietjes zijn zeer gevaarlijk, de eitjes niet. Pas gede- poneerde mest van zieke kuikens is dus eigen lijk niet gevaarlijk. Vandaar dus al weer een zeer nuttige les die ons leert, dat we ter voor koming van coccidiosis veel kunnen bereiken door iederen dag het hok te reinigen. Ik ken pluimveehouders die dat werkelijk doen, doch hoevelen zouden dat er zijn? De meesten heb ben er heusch geen tijd voor, alleen in tijd van ziekte is het beslist noodzakelijk. Wordt het rijpe eitje opgegeten dan ontwik- kelt zich in den darm de nieuwe parasiet. Dit geschiedt door een heel ingewikkeld proces dat ons bitter weinig kan schelen. In den darm vermenigvuldigen zich de parasieten op reus- achtige manier langs ongeslachtlijken weg, ge- woonweg door zich telkens weer te splitsen tot jongere individuen. Op een gegeven oogenblik ontstaan er uit dit splitsingsprodruct manne- lijke en vrouwelijke individuen en dan pas worden er eitjes gevormd, die buiten het li chaam der kuikens terecht komen. Deze eitjes nu zijn verbazend goed bestand tegen allerlei invloeden zoolang ze maar niet te veel uitdrogen. Ze kunnen echter blijkbaar in den bodem best overwinteren, dus van sei- zoen tot seizoen ziekte veroorzaken. Heeft men dus een besmette kuikenren en laat men deze zonder er iets mee te doen een jaar leeg staan, dan kunnen toch volgend jaar er weer zieke kuikens door ontstaan. Neemt men nu nog in aanmerking wat ik al vertelde van volwassen kippen en smetstofdragers, dan begrijpen we dus nu wel, dat het een heele toer is om bij het opfokken in het groot van kuikens, vrij te blijven van coccidiosis. Nu weten wij, dunkt mij, genoeg van coc cidiosis om de ziekte te kunnen bestrijden en zullen we het volgende kunnen begrijpen. Coccidiosis is een vervuilingsziekte en alleen de uiterste reinheid kan ons redden. De vloer in het opfokhuis moet voortdurend gereinigd worden en bedekt met versch strooi- sel. Als zoodanig is in tijden van gevaar zui- ver wit zand of turfstrooisel het best. Rennen een yoet diep uitgraven, omspitten en laten begroeien met een snel groeiend gewas dat veel vuil uit den bodem als het ware opneemt voor zijn groei. Wat drinkbakken en voerbakken betreft, het allerbeste zijn de door mij beschreven model- len te gebruiken, waarbij dus water en voer- verontreiniging tegengegaan wordt. In geen geval graan over den grond strooien. Graan- voer evenals meelvoer uit bakken voeren. Ook groenvoer mag niet op den grond geworpen worden, doch moet uit ruifjes van gaas ver- strekt worden. Geneesmiddelen zijn niet be- kend. Het eenige middel dat eenigszins hel pen kan bij zeer lichte gevallen is melkzuur. Vandaar de bestrijdingsmethode met karne- melk. Karnemelk is op zichzelf reeds een prachtig kuikenvoer en als men de kuikens nu in hygienische voerbakken droog meel ver- strekt en in d'ito drinkbakken karnemelk en geen water, dan moeten ze van zelf wel kar nemelk drinken, wat een gunstige invloed heeft op de spijsvertering en een ongunstige invloed op de parasieten. Kan men geen karnemelk krijgen dan kan men zich behelpen door in het meelvoer 40 gedroogde karnemelk te mengen en dan bijv. in het drinkwater een ontsmettingsmiddel zooals chiosol. Ik heb on- langs al vermeldt dat men ook wel met chloor het water tracht te ontsmetten, doch dit mid- del is voor pluimveedrinkwater waardeloos, daar het door de groote hoeveelheid organische stoffen die de kippen er in brengen direct uit gewerkt is. Dus bij coccidiosis: Drinkbak en voerbak op gaasvloertjes, precies zooals ik het bij pul- lorum beschreef en turfmolm in het hokje of wat nog beter is de kuikens op gaas- bodems te zetten. Met beide manieren had ik dit jaar bij proeven goed succes. Dr. TE HENNEPE. Getrouwd J. BURGERS EN R. VOERMAN, die, mede namens wederzijdsche Familie, hartelljk dank zeggen voor de belang- stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 16-8-'29. Getrouwd M. A. FOSTER EN J. P. VAN DE VELDE, die hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Hoek, 15 Aug. 1929. Heden overleed plotseling, door een droevig ongeval, onze geliefde Zoon, Broeder, Behuwd- broeder en Oom, D e Heer DIRK BRUGGEMAN, in leven Leeraar aan de Ambachts- school te Gorinchem, in den krachtvollen leeftijd van 34 jaar. Uit aller naam, Wed. E. BRUGGEMAN—Scheele. Rotterdam, 14 Aug. 1929. Da Costastr. 28B. Bij vonnis der Arrondissements-Recht- bank te Middelburg, d.d. 14 Augustus 1929, is in staat van faillissement ver klaard E. EVERAERT, landbouwer, wonende te Clinge, zulks met benoeming van den EdelAchtb. Heer Mr. J. W. ZIJLSTRA, tot Rechter-Commissaris en van ondergeteekende, Advocaat en Pro- cureur te Ter Neuzen, tot Curator. Ter Neuzen, 15 Augustus 1929. Mr. G. TICHELMAN, Curator. Aan houders van obligaties ten laste van genoemde Kerk, wordt bericht, dat zijn uitgeloot 25 Augustus 1928 de num- mers: 127, 129 en 195, en 9 Augustus 1929, de nummers: 241 en 247, betaalbaar op 1 September 1929. Rechthebbenden vervoegen zich ten kantore van den Kerkelijken Ontvanger. G. VERL1NDE, Pres.-Kerkvoogd- Ter Neuzen, 16 Augustus 1929. Moeder weet preelfs Wat noodig is. Op ti)d wordt de huid ferm onder han- den genomen met de over- beerlijke HAARLEM Gevestigd te TER NEUZEN. Overeenkomstig de voorwaarden der 5 o/o OBLIGATIELEENING, oorspron- kelfjk groot 1 900.000,—zijn heden ten overstaan van Notaris PH. J. CALLENFELS uitgeloot: nummers: 423, 505, Derde Serie aflos- baar met /1000,— nummers: 61 A, 61 B, Eerste Serie; 270 A, 270 B, 310 A, 310 B, 340 A, 340 B, Tweede Serie; 874 A, 874 B, Vierde Serie, aflosbaar met 500,—. Deze obligatien zijn betaalbaar vanaf 2 Januari 1930 bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Rotterdam, Amster dam en 's-Gravenhage, alsmede ten kantore der Maatschappij te Ter Neuzen. De Algemeen-Directeur, C. WIND VAN MERKESTEYN. Ter Neuzen, 14 Augustus 1929. zal onze Zaak des ZONDAGS den geheelen dag GESLOTEN zijn. Aanbevelend, Weduwn. met 2 kinderen, eigen bedrijf, geen winkel, zoekt Leeftijd 30—40 jaar. Adres brieven letter V., Boekhandel BAURDOUX, Middelburg. In een burgergezin zonder kinderen, kunnen geplaatst worden. Adres: Bureau van dit Blad.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3