Zoo moet U het doen! Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmfddel. MA.RKTBERICHT. GKMS1GDE BER1CHTEV. SPORT. TER NEUZEN, 16 Aug. 1929. INGEZQMDEN MEDEDEELIIGEH. 1. het schuurlapje iets vochtig maken 2. wat Ata er op strooien 3. het voorwerp reinigen 4. zorgvuldig droog wrijven Alles blijft als nieuw door DE QUEUE. Als bekend is de noodzaak in de rij te staan, als men, in de groote Bussische steden bepaal- de levensmiddelen koopen wil, niet slechts een gevolg van een tekort aan waren, maar in vele gevallen ook van onvoldoende verkoopgelegen- heid. Onder den druk der belastingen smelt de particuliere handel weg als sneeuw voor de zon. Het net van cooperatieve en staatswinkels breidt zich echter niet in gelijke mate uit, zoodat er een vacuum ontstaat, waarvan de verbruiker de dupe is. Om daarin verandering te brengen heeft het volkscommissariaat van handel nu bepaald dat in alle groote steden en arbeiderscentra uitbreiding gegeven moet worden aan het anderhalve of twee ploegen- stelsel en de ononderbroken arbeidsweek moet worden ingevoerd. Alleen op revolutionaire feestdagen mogen de winkels sluiten. Ook zul- len maatregelen genomen moeten worden ter bespoediging van de aflevering en ook de be- zorging aan huis moet worden uitgebreid. Voor 1 November moeten de noodige maat regelen genomen zijn. CHINEESCH DORP OVERVALLEN. Volgens een ontvangen bericht uit Mands- joeli aan de Russisch-Chineesche grens is een afdeeling Sovjet-cavalerie, dertig man sterk, d'en llden Augustus de Argun, overgetrokken. Zij deden een aanval op het dorp Jarainor en plunderden dit. Vijf der inwoners werden in de rivier geworpen, waar zij om het leven kwamen. Zestig Sovjet-beambten van den Chineeschen Oosterspoorweg zijn Maandag gearresteerd wegens het onder water zetten van mijnen na het uitbreken van een algemeene staking. ZAL DE PAUS VICTOR EMANUEL KRONEN? Kardinaal Gamba, de aartsbisschop van Tu- rijn, heeft eenige sensaitie veroorzaakt door de med'edeeling, dat in den a.s. herfst een belang- rijke gebeurtenis zal plaats h,ebben. De kardi naal heeft kort geleden een langdurig onder- houd met den paus gehad, en zijn voorspelling wordt algemeen in verband gebracht met dit onderhoud. In sommige kringen beweert men, dat de paus voornemens zou zijn de beroemde „ijzeren kroon" op het hoofd van den koning van Italie te plaatsen, waardoor hij nog eens nadrukkelijk zou demonstreeren, dat hij Victor Emanuel als koning van Italie erkent. De „ijzeren kroon" is, nadat zij in 1866 door de Habsburgers aan Italie was teruggegeven, in de kathedraal van Monza bewaard. Niet min der dan 24 Lombarische koningen hebben de kroon gedragen, onder wie Karel de Groote en Karel V. In 1865 kroonde Napoleon zichzelf ermee. (Tel.) TROTS DRANKVERBOD STIJGT HET DRANKVERBRUIK. Een statistiek, opgesteld door de commissie van onderzoek van den Bond tegen het drank- verbod, toont aan, dat sedert het in werking treden van het drankverbod het drankverbruik en de dronkenschap in de Vereenigde Staten gestadig is gestegen. Het rapport der com missie zegt, dat het aantal gevallen van acute alcoholvergiftiging, in de ziekenhuizen behan- deld, voortdurend toeneemt, alsook het aantal aanhoudingen wegens openbare dronkenschap. Voorts toont het rapport aan de hand van sta- tistieken aan, dat het aantal sterfgevallen, die het gevolg zijn van alcoholisme, het peil van voor den oorlog thans heeft bereikt. VROUWENHANDEL IN RUSLAND. Het bolsjewistische Rusland neigt steeds verder naar den ondergang; zoo berichtte on- langs de „Prawda", dat in de Oostelijke pro- vincies van de sovjet-republiek de vrouwen- handel eindelijk een, vaste financieele regeling ondergaan heeft. De sovjets in de Kaukasus- dorpen hebben een officieele prijslijst doen vervaardigen om aan den woeker en, koopprij- zen een einde te maken. Er mag niet meer ge- vraagd worden dan 120 roebels, 2 bedden, 2 dekens en kussens voor een meisje „van, de allerbeste kwaliteit", waaronder men verstaat „knap, goed gebouwd en gezond". Minder mooie en jonge meisjes kosten slechts 6080 roebel, weduwen mogen niet duurder dan 100 roebel betaald worden. De Prawda voegt aan deze mededeeling toe, dat de vrouwenhandel in Moskou iets heel gewoons is. De jonge meisjes worden niet alleen als koopwaar ver- sjacherd, doch naar gewicht verkocht en heel duur betaald. Dit barbaarsche gebruik is wel is waar door de wet verboden en wordt zwaar gestraft, „maar de gewoonte is sterker dan de geschreven wet" voegt het blad er vergoe- lijkend aan toe. DRANK EN DRANKBESTRIJDING. Het programma van de labourregeering hield o.m. de belofte in door een staatscom- missie een onderzoek te laten instellen inzake de bereiding en verkoop van alcoholhoudende dranken. Thans heeft Clynes, de minister van binnenlandsche zaken, meegedeeld, dat Lord Amulree, vroeger Sir William Mackenzie, als voorzitter van deze commissie zal optreden. Ook de namen van de tien leden der commissie zijn bekend gemaakt. De drankbelangen zullen worden voorgestaan door Thomas Skurray en John Morgan, de afschaffers worden vertegen- woordigd door Henri Carter en Arthur Sher- well. De andere zes leden moeten tusschen de ze tweetallen in als buffer dienen. Vermoede- lijk wordt vanwege het belang van de kwestie de commissie met nog tien leden van allerlei schakeering uitgebreid. Er is ook sprake van bet medische element in de commissie op te nemen, maar de opdracht aan de commissie laat den medischen kant van de kwestie vrijwel buiten beschouwing. Zij beoogt een onderzoek naar de werking van de wetten op de bereiding en verkoop van alcoholhoudende dranken en naar de sociale en economische zij den van de kwestie, alsmede de voorstellen ter verbetering van de wet te onderzoeken en daarover ver- slag uit te brengen. In de commissie zitten geen parlementsleden, omdat deze misschien door hun kiezers in hun vrijheid van oordeel zouden worden belemmerd. Verwacht wordt, dat het onderzoek twee of drie jaar zal duren. De commissie zal zelf moeten uitmaken of zij een studiereis naar de Vereen. Staten zal ma ken. EEN NATTE AMERIKAAN, DIE DE DROOGTEWET OP ZIJN EIGEN MANIER RESPECTEERT. President Hoover heeft een eind gemaakt aan de samenwerking van vele ambtenaren met de alcoholsmokkelaars en met strenge hand bestraft hij zondaars onder het ambtena- renkorps. Zoo zijn de autoriteiten wel gedwon- gen de hand te houden aan de prohibitionsbill, ook als ze zelf er tegen zijn. Tot dezulken be- hoort blijkbaar de wakkere stadrechter van Tornton in den staat Texas. Hij liet althans onlangs in de bladen de volgende, zeker niet alledaagsche proclamatie verschijnen: „Aan alien, die het aangaat! Mijn overgroot- vader dronk met voorliefde schnaps, terwijl hij dapper tegen Engeland streed. Ook mijn grootvader versmaadde den alcohol niet in den oorlog tegen Mexico en mijn vader wist een goed druppeltje eveneens te waardeeren. Mij- 7,elf heeft een whisky-soda reeds over menig i.oeilijk oogenblik van mijn leven heengehol- pen, dien tengevolge zal ik ook in de toekomst onvervaard verder drinken. Maar een ding moet ik jullie zeggen: de stad is officieel droog! Bedenkt dat en kruist mijn weg met, wanneer gij alcohol uitadGint. Want hoGwd gij alien mijn vrienden zijt, ben ik van ambtswege uw rechter en ik zal mijn wettelijken plicht, hoe zwaar het mij ook mag vallen, voortaan nauwgezet vervullen!!!" NED. HERV. KERK. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft toe- lagen verleend uit het fonds ter voorziening in de geldelijke behoeften van gemeenten, waar eigen middelen ontbreken: Ter Neuzen, 100 voor lokaalhuur tot het houden van godsdienstoefeningen te Sluiskil. Uit de Generale Kas: Ter Neuzen, voor den godsdienstonderwijzer te Sluiskil, f 200. EXAMEN HOOFDAKTE. Voor het te Utrecht gehouden examen hoofdakte, slaagde de heer L. Aarsen, van Sas van Gent, thans met standplaats Rotter dam. EXAMEN FRANSCH L. O. Te 's Gravenhage slaagde voor de acte Fransch L. O., de heer A. D. P. van de Ende, te Hontenisse. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Voor de akte Nb slaagde te 's Gravenhage de heer P. J. Kouwe te Oostburg. KAMER VAN KOOPH. EN FABRIEKEN TE MIDDELBURG. Het bureau van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg stelt voor om er bij den directeur- generaal der P. T. T. op aan te dringen de speruren op Zondag bij de telefoon te Middel burg en te Goes op te heffen, in het belang van het locaal en interlocaal telefoonverkeer en daardoor te voldoen aan het verzoek van de afdeeling Walcheren der Nederlandsche Maat- schappij tot Bevordering der Geneeskunst om een verzoek te steunen tot opheffing dezer speruren te Middelburg. Naar aanleiding van een verzoek van de Kamer voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neu zen om steun te verleenen inzake het niet meer vergunnen aan Rijksambtenaren om nevens hun betreSking een of ander bedrijf uit te oefenen, wijst het bureau er op, dat reeds in 1923 door de Kamer te Middelburg ter zake aan den Mi- nisterraad is geadresseerd zonder het ge- wenschte resultaat en stelt het voor steun aan het schrijven van de Ter Neuzensche kamer te verleenen, door een nader schrijven te rich- ten tot den Raad van Ministers, waarin wordt verwezen naar de reeds in 1923 verzonden op- merkingen. Naar aanleiding van de actie door de Ea rners te Arnhem en te Hilversum gevoerd voor een eenvoudiger wijze om kleinere vorderin- gen te innen, stelt het bureau voor den Minis ter van Justitie te verzoeken ten spoedigste in de overtuiging, dat zal worden medegewerkt om meer dan tot nu de meening ingang te doen vinden, dat dooving der lichten in het be lang is van automobilisten, voor zooverre ook niet geboden door het verantwoordelijkheids- gevoel voor de belangen en de veiligheid van anderen. Door dooving der lichten toch wordt het passeeren van doorvarende schepen be- spoedigd, wijl bij z.g. slecht zicht een der eer- ste der te nemen maatregelen bestaat in het verminderen der vaartsnelheid, ja den schip- per bij reglement is voorgeschreven. Het is het Hoofdbestuur duidelijk, dat langs vaarwegen rijdende auto's minder gemakkelijk zullen en kunnen -overgaan tot vermindering der lichtsterkte bij het passeeren der schepen. Niettemin meent het ook hierop te moeten wijzen, omdat wellicht door minder ruime ver- spreiding van het licht naar de zij den en door dergelijke maatregelen iets ten algemeenen nutte zal zijn te bereiken. Bereids werd bericht ontvangen, dat het schrijven in de Bestuursvergadering ter tafel zal worden gebracht. SAS VAN GENT. Werkverruiming. Het is nog te vroeg om prognostieken te ma ken, doch reeds bakent zich de toekomst, wat betreft de werkgelegenheden, in zoodanige lij- nen af, dat daaruit een vaag beeld voor den dag van morgen kan geteekend worden. Aan weerszijden van de grens wordt druk gewerkt aan het scheppen van grootere of kleinere industrieele gebouwen. Zooals in den regel bij dergelijke zaken in wording, is er haast bij. Hoe eerder klaar, hoe spoediger het daarin vastgelegde kapitaal zijn rente zal kun nen afwerpen. Twijfel, wat betreft de rentabi- liteit van de op touw gezette onderneming, schijnt nimmer als remmende factor in aan- merking te komen. En dat is logisch. Immers alvorens den gewichtigen stap te doen, zijn er door de leidende kopstukken van dergelijke ondernemingen op grond van nauwkeurige thahs bekende gegevens, statistieken en heer- schende toestanden kansberekeningen gemaakt waaruit hun meer dan duidelijk is kunnen blij- ken, dat zelfs met sommige ongunstige facto- ren als tegenwicht, hun onderneming op ge- zonde basis rust. Ik spreek met opzet van on gunstige factoren, die de onderneming in haar ontwikkelingsgang nadeelig kunnen bei'nvloe- den, omdat ik overtuigd ben, dat deze tegen- factor bij het opmaken der lijst van het pro- en het contra zelfs bovenaan zou moeten staan. En, dat er bovendien rekening moet ge houden worden met de periode der kinder- ziekten. Immers, er is niet een voorbeeld in de in dustrieele wereld bekend, dat de eerste jaren na de gehoorte ook de industrieen in haar ont- wikkelingsproces met omstandigheden te re- kenen krijgen, die het bereiken van den vol- len wasdom aanzienlijk belemmeren of ver- tragen. Dit op zich zelf is nog geen gevaar voor de levensvatbaarheid van het organisme, mits COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TERNEUZEN. Woensdag 14 Aug. 1929. Kleine Veiling. Kriekperen 7.7—10.2 ct.Keswick 2.95.1 ct.Bergamotten 5.9 ct.; Suikerij 5.14.5 ct.; Collebout 7.8 ct.; Zilveruien 9.417.6 ct.; Boo- nen 14.5 ct.Oomskinderen 10.5 ct.; Abriko- zenpruimen 32.2 ct.; Langstelen 5.48.4 ct.; Oranjepruimen 16.318.4 ct.; Pootuien 2.7 3.6 ct.; Snijboonen 23.1 ct.; Augurken 8.3 18.8 ct.; Oldenburg 6.9 ct.; Perzikappels 6.5 ct.; Marbelanen 13.81517.918 ct.; Roode Bessen 16.2 ct.; Slaboonen 14.8 ct.; Clapp's 19.3 ct.; Madeleinen 12.616.6 ct.; Witte Kriekperen 8.7 ct.; Morellen 10.1 ct.; alles per K.G. Komkommers 4.4 ct.; Meloenen 55—63.5 ct.; Witte Kool 5.4 ct.; alles per stuk. Kropsla 2.43.1 ct. per krop. Selderij 2.9 ct.; Wortelen 3.8 ct.; per bos. Bloemen 15.4 ct. per bouquet. KINDEREN AANGEREDEN. Te Heerenveen zijn Woensdagmorgen twee zesjarige kinderen door een vrachtauto aan- gereden. Beiden werden gekwetst. De toe- stand van het zoontje van den Gereformeer- den predikant Bouma is hoogst ernstig. Nader wordt gemeld: Op de Dracht te Heerenveen speelden vier kinderen met een trekwagen op het trottoir toen een zware tractor passeerde. Het wa- gentje geraakte onder de wielen en werd ver- pletterd. Van de inzittende kinderen werden twee zwaar gewond, nl. het zevenjarig zoon tje van Dr. A. J. Bouma, en het zoontje van den loodgieter D. Steneker. EEN DAME GEDOOD. Dinsdagmorgen omstreeks half 10, heeft op den Dordtschen straatweg te R'dam, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een nog on- bekend gebleven ongeveer 35 jaar oude dame, die per fiets uit de richting Zwijndrecht kwam, is bij den Smeetlandschen dijk achter- op gereden door een motortram uit Zwijn drecht, die bestuurd werd door den 32-jarigen S. G. uit de Lelystraat. De wielrijdster zou volgens getuigenverkla- ringen geschrokken zijn van het signaal van de tram en daardoor een plotselinge zwenking hebben gemaakt, die haar voor den motor- wagen deed vallen. Zij is ongeveer 60 M. door de machine meegesleurd, voordat deze tot stilstand kon worden gebracht. voerd worden. Het lijk van den arbeider werd door de brandweer geheel verkoold ge- vonden ofschoon het brandje in de woning in twintig minuten gebluscht was. ZOEBKOF'S NIEUWSTE BEZIGHEID. Te Luxemburg is de aohtste jaarbeurs ge- opend in tegenwoordigheid van den Fran- schen en den Belgischen minister van handel. In de ontvangstzalen van de jaarbeurs fun- geert Zoebkof, die zich na de scheiding van prinses Victoria van Schaumburg-Lippe in Luxemburg heeft gevestigd, als kellner. JUWEELEN-DIEFST AL. De juwelierszaak van de firma Kahn in de Rivoli-straat te Parijs is het slachtoffer ge- worden van fcrutale inbrekers. Deze hebben er de brand'kast geopend en daaruit voor anderhalf millioen aan kostbaarheden en 140.000 frank in geld weggenomen. Uit de vitrine stalen de dieven nog voor 10.000 frank aan kostbaarheden. GEVAARLIJK SPEELPGOED. Bij Macerata in Italie speelde een aantal kinderen met een gevonden granaat, die plot- seling ontplofte. Drie hunner werden gedood. 6 werden levensgevaarlijk gewond. Van een der kinderen moesten beide beenen worden afgezet. Te Milaan ontploften in de woning van een technicus 3 bommen, die deze voor de visch- vangst had gereed gemaakt. Vier menschen werden zwaar gewond. De 7jarige zoon des huizes overleed spoedig. EEN LAFFE STREEK. Op het station Jacobsdorf in Brandenburg is een chauffeur uit Quaritz bij Glogau in een coupe van een boemeltrein door verscheidene medereizigers overvallen en met meststeken zoo ernstig gewond, dat hij in den loop van den nacht in een ziekenhuis te Frankfort a. d. Oder is overleden. Tusschen Guben en Sagan zijn in verband hiermede twee verdachten in hechtenis ge nomen, terwijl te Breslau voorts ook nog twee arrestaties hebben plaats gevonden van lieden, die verdacht worden aan den laffen streek te hebben deelgenomen. VEELBELOVENDE JEUGD. De politie te Cannes heeft een jongen van dertien jaar aangehouden, die bekend heeft de stichter te zijn van tal van branden, die in den jongsten trjd groote uitgestrektheden bosch in de buurt van Cannes in de asch te hebben gelegd. Hij heeft tevens bekend, dat zijn medeplichtige een jeugdig Italiaantje van tien lentes was. In handige strooiflesscHen Prijs 13 cent. mm Eenig Iraporteur E. Ostermann Co'» Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkel Cie. A C., Dusseldorf wetsontwerpen tot regeling van deze aangele- genheid voor te bereiden en bij de Staten-Ge- neraal aanhangig te maken. De Commissie voor de wettelijke bepalingen zou er ook op aan willen dringen den rechter de macht te geven om een of beide partijen den eisch te stellen tot deponeering van een bedrag gelijk aan de vermoedelijke totale kos ten of althans zekerheid te stellen tot dit be drag, want zonder dit zal men zich, naar de meening der commissie, blij maken met een doode musch. Het bureau stelt voor overeenkomstig het verzoek van den B. B. N. bij de commissie in zake herziening van de wettelijke bepalingen betreffende het motor- en rijwielverkeer aan te dringen op eene uniforme verkeersregeling. Ingevolge bij het buraeu ingekomen klach- ten over het tarief voor postpakketten naar Ned. Oost-Indie stelt het voor aan den direc- teur-generaal der P. T. T. te verzoeken het tarief voor pakketten van 5 tot 10 K.G. te brengen van f 3 op f 2.50. De commissie voor het Verkeerswezen kan zich niet met dit voor- stel vereenigen. Ten slotte stelt de meerderheid van het bu reau voor aan de Vereeniging voor Hand'els- onderwijs te Goes voor haar handelsavond- school als bewijs van belangstelling f 50 toe te kennen, terwijl de minderheid dit 100 wil doen zijn. VERBLINDENDE AUTOLICHTEN EN DE SCHEEPVAART. Aan het Bestuur van de Kon. Ned. Auto- mobiel Club te 's-Gravenhage, werd door de Schippersvereeniging „Schuttevaer" het vol- gend schrijven verzonden: Bijna geregeld komen op de agenda der Algem. Vergaderingen der Schippersvereeni ging klachten voor over den hinder en last, welke de scheepvaart op de binnenwateren on- dervindt van de verblindende lichten van auto's welke voor openstaande bruggen wachten of die rij den op wegen, loopend langs de vaar- waters. Waar aan de binnenscheepvaart in het be lang der veilige vaart het gebruik van ver blindende lichten is verboden, is het begrijpe- lijk, dat de aandacht van den schipper moet vallen op een ongebondenheid, die den bestuur- der van een vaar- of voertuig tijdelijk het veilig sturen onmogelijk maakt. Reeds meerdere malen heeft de Vereeniging voornoemd zich tot de Regeering gewend om in dezen ongewenschten toestand, voor zoo verre de scheepvaart hierbij is betrokken, ver betering te brengen. Het voorschrift, dat auto's, welke voor geopende bruggen moeten wachten, de lichten moeten dooven, is dan ook door de schipperij als een beteekende stap in de goede richting aangemerkt. Ondanks dit voorschrift bereiken het Hoofdbestuur der Ver eeniging bij herhaling klachten, dat door auto mobilisten geen lichten worden gedoofd. Het Hoofdbestuur voornoemd is daarom zoo vrij, de aandacht op een en ander te vestigen, het bij de geboorte gezond zij en onder be- kwame leiding bestuurd worde, en geen we- reld-epidemie ontsta, zooals b.v. thans over de heele wereld in de suiker te constateeren valt en waarvan wij tot groote schade voor land en volk de eerste slachtoffers al reeds hebben zien vallen. Niettemin doet de koortsachtige bedrijvig- j heid in het bouwvak overal reeds haar invloed gelden. Nu in Relgie de loonen zoowat op hetzelfde j peil gebracht zijn als hier begint de stroom van vreemde werkkrachten al eenigszins te luwen. i Dat er op deze manier voor de eigen land- 5 genooten de mogelijkheid geboren wordt een onderkomen binnen de landpalen te vinden, is een logisch gevolg van de langzamerhand zich wijzigende situatie. Mogelijk staan we aan den vooravond, dat het werkeloozenvraagstuk, wat althans deze omgeving betreft, voor een groot gedeelte zal zijn opgelost. En mogen we onzen zegsman ge- looven, dan zou in onze omgeving in den land- bouw zelfs over 'n tekort aan arbeidskrachten J geklaagd worden. Geen wonder, waar in de bouwnijverheid tegenwoordig bij hoog uurloon j en een afgepasten arbeidsduur zooveel vraag is. j HONTENISSE. De nieuwe burgemeester, de heer mr. R. J. J. Lambooy, zal op plechtige en feestelijke wijze worden gei'nstalleerd, en wel op 27 Aug. te Kloosterzande en 28 Aug. te Lamswaarde. LAMSWAARDE. Op Maandag 2 Sept. a.s. zal de openbare school alhier overgaan in een R.K. bijzondere school. t GROEDE. Naar de Breskensche Crt. meldt zullen het volgend jaar op de duinen onder Groede ver- schillende gebouwen verrijzen, terwijl hardnek- kige geruchten rondgaan, dat te Cadzand een rij villa's zal worden gebouwd. SELZAETE. Woensdag is alhier nabij de brug in het kanaal drijvende gevonden het lijk van Aiph. van Vooren, wonende alhier, die sinds Zater- dagavond vermist werd. Hij was toen het laatst in beschonken toestand gezien, zoodat men ver- moed dat hij per ongeluk te water is geraakt. NEDERLANDSCHE WIELREN UNIE. Benoemd tot consul voor de provincie Zee- land van de NederlandSche Wielren Unie, de j heer J. M. Poissenier te Ter Neuzen, thans tijdelijk te Domburg en als plaatsvervanger de heer J. F. van Heuckelom te Hulst. Dit wegens af treden van den heer O. van Aerde te Sas van Gent. Haar linkenbeen werd afgereden en voorts heeft zij verwondingen aan het hoofd en aan de heup opgeloopen. Door den geneeskimdi- gendienst is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te R'dam vervoerd; na korten tijd is zij daar overleden. ZES WONINGEN AFGEBRAND. Te Witmarsum (Friesl.) is Dinsdagmiddag door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een complex van veertien arbeiderswonin- gen. Weldra stonden vier hiervan in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist acht huizen te behouden. Zes zijn ge heel afgebra'nd. Deze woningen werden be- woond door de families Van der Wikke, Broersma, De Vries, Bionksma, Kleinsma, Van der Eems en Lemstra. De huizen en de inboedel waren verzekerd. DE SCHRIKACHTIGE INBREKER. Een 18jarige flesschenspoeler heeft in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in een chocoladewinkel aan de Van Olden- bameveltstraat te Rotterdam. Hij klom over een scbutting aan den acbterkant van de woning en kwam zoo den winkel binnen, waar hij 100 uit de kassa en uit een geldkistje heeft ontvreemd. Na den diefstal verliet bij het perceel door de voordeur. Juist op dat oogenblik reed een auto voorbij, waarin eenige rechercheurs zaten. Op bet zien van de auto schrok de dader z66, dat hij aan den haal hing, aldus de aandacht der recher cheurs op zich vestigende, die hem met den wagen achtervolgden en hem spoedig te pak- ken hadden. BEKNELD TUSSCHEN DE RAILS. Vrijdagavond zou de 16jarige O. uit Am sterdam, die bij familie logeerde te Gorredijk een kat van de tramrails jagen, toen een tram aankwam. Zijn voet raakte bekneld tusschen de rails en hij slaagde er niet in zich te bevrijden. Hij werd door de tram gegre- pen, doch het gelukte hem zich aan de lan- taam der locomotief vast te houden. De i machinist, opmerkzaam gemaakt door het j angstgeschreeuw van een meisje, bracht de machine spoedig tot staan. Het bleek, dat i de jongen vrij ernstig gewond was. Tenge- volge van het sleepen over de steenen, waren j de kleeren van de jongen duchtig gehavend. DOOD DOOR ONVOORZICHTIGHEID. Een arbeider te Gablonz die thuis celluloid verwerkte, stak daarbij een pijp op. De kop van den lucifer viel in het op zijn schoot lig- gend celluloid en een seconde later was de man een brandende fakkel. Zijn vrouw en twee buren, die op zijn geschreeuw ter hulp snelden, geraakten eveneens in brand, maar konden nog levend naar een ziekenhuis ver- MERKWAARDIG ONGEVAL. Een, eigenaardig ongeluk heeft zich op een Poolsch vliegtuig voorgedaan. De bestuurder viel uit het vliegtuig, doch het gelukte hem zijn valscherm te openen en zoo ongedeerd den grond te bereiken. Het vliegtuig vloog zon der bestuurder verder en bleef nog ruim een kwartier in de lucht. Toen eerst viel het naar beneden, waarbij het geheel vernield werd. EEN MERKWAARDIG SPOORWEG- ONGELUK. Niet ver van het station Uimaharju in Fin land vond een weinig voorkomend spoorweg- ongeluk plaats. Toen een trein bijna een electrisohe draaibrug over een der meren gepasseerd was, kwam de brug plotseling in beweging. De laatste wagon gleed over de brugope- ning naar beneden, doch door het scheuren van de gummislang van de automatische luchtdrukrem, stond de trein bijna onmiddel- lijk stil, zoodat de achterste wagon boven de brugopening bleef hangen. De passagiers van dezen wagon werden met zoo groote kracht tegen de wanden ge- slingerd, dat een 17jarig meisje werd ge dood, terwijl anderen lichte verwondingen op- liepen. Een vrouw, die zich door een der copd-ramen trachtte te redden viel in het meer en verdronk. Alle pogingen om den wagon weer op de brug te trekken, mislukten en om de baan vrij te maken, moest men den wagon los- koppelen en in heit meer laten vallen. AARDBEVING. Omtrent de aardbeving in de Ver. Staten en Canada worden bijzonderheden gemeld. Voor zoover n.l. tot nu toe bekend is gewor- den, zijn te Attica, en den Staat New-York de grootste verwoestingen aangericht. Tal van fabrieksschoorsteenen zijn er ingestort, De machinefabrieken van de Westinghouse- fabriek zijn zoo deerlijk ontredderd, dat het bedrijf pas over eenige dagen zal kunnen worden hervat. Ook het werk in een andere fabriek zal dagenlang stil moeten staan. SCHIETPARTIJ IN EEN TUNNEL. In de tunnels van den Parijschen metro had een schietpartrj plaats tusschen werkwillige bouwvakarbeiders, die in een nieuwe tunnel werkzaam waren en communistische rustver- stoorders, waarbij drie arbeiders door revol- verschoten werden gewond. De politie ach- tervolgde de communisten, die zich met een snelle vlucht uit de voeten maakten. Het ge lukte niet de daders te achterhalen. De communistische agitatie onder de bouw vakarbeiders was reeds langen tijd merkbaar, en de oproerige elementen waren zeer ge- prikkeld door het feit, dat het grootste deel van de arbeiders geen gehoor ha,d gegeven aan den oproep om het werk op 1 Augustus j.l. neer te leggen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2