gemkhgde berichten. BTJITEMLA MjD. LANDBOTJWBEBICHTEH PRKDIKBBUBTEH. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN TER NEUZEN, 7 AUG. 1929. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten90cti Maag-tabletten75 ct RECHTSZAKEN. Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Maandagavond heeft aan het Departement de eerste vergadering plaats gehad. Wat de spoedeischende werkzaamheden der commissie betrof, meende de voorzitter, dat het stellig in de bedoeling zou liggen, dat de commissie een ontwerp algemeenen maatregel van bestuur, bedoeld in het eerste lid van art. 37 der nieuwe wet, bij de regeering inzond. Zn dat geval zou dus de commissie niet wach- ten tot haar advies over een ontwerp-alge- meenen maatregel werd gevraagd; zij zou zelve en dadelijk moeten handelen. Van een zuiver technische uitvoering der wet kon daarbij geen sprake wezen. De voorzitter wees bijv. op de puzzle, opgegeven door de Tweede Kamer omtrent de „verplichte uit- gaven" voor het lager onderwijs, door de Lager Onderwijswet 1920, op de gemeenten gelegd. Ter vaststelling van de beteekenis van ..letter g" in de bekende uikeerings- formule was noodig de opbrengst te weten van de gemeentefondsbelasting over het dienstjaar 1921'32. Hier zou een schatting noodzakelijk wezen, omdat alle berekeningen moeten worden gemaakt in 1930, De voor zitter wees in verband hiermede op de abso lute noodzakelijkheid, dat de gemeentebestu- ren in Mei 1930 bij het opmaken van de be- grooting van inkomsten en uitgaven voor het jaar 1931 zouden weten op welk bedrag de rijksuitkeering voor het jaar 1931 was te stellen. De gemeentebesturen zouden anders nooit het bedrag, door eigen belastingen over 1931 te dekken kunnen vaststellen. Een over- weldigende arbeid moest dus v66r Mei 1930 zijn verricht. Daarom had de commissie geen tijd te verliezen. Zeer veel tijd zou heengaan met het behandelen van de bezwaarschriften door de gemeentebesturen in te dienen, wanneer de Ministers de commissie over die bezwaren zouden willen hooren en dus een administratie in jurisdictioneele vormen zou moeten wor den gevoerd met beantwoording van de mo- tieven waarop de adviezen der commissie steunen. Lang v66r Mei 1930 moet dit werk geheel zijn verricht, steunende op dien algemeenen maatregel van bestuur, die stellig in den herfst van 1929 tot stand zal moeten komen. H. KOELMANS. t Maandag kwam alhier de tijding, dat de heer H. Koelmans, oud-hoofd der Chr. school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs al hier, te Boskoop in den ouderdom van 74 jaar plotseling was overleden. De hefir H. Koelmans, destijds te Antwerpen, werd in 1883 alhier benoemd aan de Chr. school, toen nog gevestigd aan de Lange Kerk- straat, als opvolger van den heer J. Mulder. Hij heeft zich met ijver aan zijn taak gewijd, en was voortdurend werkzaam voor opbouwing van zijn school. Zijn werk was niet zondter resultaat. Een der eerste was het bouwen eener nieuwe lagere school aan de Jozinastraat en later de uitbreiding dier school met klassen voor meer uitgebreid lager onderwijs. Hij was ook de stichter en vele jaren hoofd der chr. normaallessen alhier. Voorts was de overledene ook vele jaren een voorman in de leiding der anti-revolutionaire partij, en een aantal jaren redacteur van het anti-revolutionair orgaan „Luctor et Emergo". Meermalen trad hij ook op den voorgrond bij zaken van algemeen plaatselijk nut. Van de laatste memoreeren wij de anti-annexatie- beweging, toen hij werd benoemd tot voor zitter van het plaatselijk comite alhier, waar- van destijds een bijzondere actie is uitgegaan. In het jaar 1921 heeft de overledene zijn taak bij het onderwijs alhier neergelegd en verliet ook de gemeente, om zich te Boskoop te vestigen. Doch ook daar heeft hij, naar wij later wel eens van hem vernamen, geen rust genomen, doch zich ook nog aan verschillende belangen gewijd. Zondag maakte de dood plot seling een eind aan dit werkzaam leven, dat ook vele anderen ten nutte is geweest. De overledene was ridder in de orde van Oranje-Nassau. RIJKS WATERSTAAT. Door den Rijks Waterstaat is het uitvoeren van bestratingswerken aan den Rijksweg Ter NeuzenBelgische grens, aan een daaraan aansluitend weggedeelte, en aan verschillende langs het kanaal van Ter Neuzen gelegen los- en opslagplaatsen enz. opgedragen aan G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen, voor f 7300. VECHTPARTIJ IN BERLIJNSCH GERECHTSGEBOUW. In het gabouw van de crimineele recht- bank te Berlijn hebben zich Vrijdagmiddag ongekende tooneelen afgespeeld. Na de pauze stond voor de schepenrechtbank een dieven- bende terecht met een zekere Schulz als hoofdverdachte. Toen de deurwaarder de pu blieke tribune openstelde, werd hij door een bijna honderd man sterke bende aanhangers der verdachten op zij geduwd, die daama aanstalten maakten om in de zittingzaal door te dringen. Van alle kanten kwamen veldwachters toeschieten; er ontstond een vechtpartrj, die ten slotte hiermede eindigde, dat de bende, waaronder jongens met revol vers gewapend, met steun van twee Rijks- weersoldaten met gummistokken uit het ge- bouw werd verdreven. Toen de rust was teruggekeerd, kon de zitting beginnen, die verder rustig verliep. HET RUSSISCH-CHINEESCHE CONFLICT. Tot dusver hebben de voorloopige besprekin- gen tusschen de Russische en Chineesche ge- machtigden nog niet veel opgeleverd. Zoowel de Russen als de Ghineezen zijn meesters in de kunst van het om de zaken heenpraten en het niets zeggen met vele woorden. China, dat onder de dreigende houding van de sowjetunie en het gemis aan instemming van zijn poli- tiek bij de andere Europeesche mogendheden en de Ver. Staten veertien dagen geleden had ingebonden en redelijke voorstellen had ge- daan, begint nu weer terug te krabbelen. Het fedt, dat Rusland in de eerste voorstellen een wijziging verlangde, was daar een gereede aan- leiding toe. Ten aanzien van de geeischte wij ziging gaf China ten deele toe, maar het liet terloops een der voornaamste punten van zijn eerste voorstellen vail en. Toen Rusland hier- op weer begon te dreigen en de verantwoorde- lijkheid op China wierp, is men weer gaan praten. Het magere resultaat van al dit ge- parlementeer schijnt hierop neer te komen, dat men een neutrale zone heeft geschapen aa-n de grens en besloten heeft birtnen vier weken de officieele besprekingen te openen. Voordien moet het verkeer op de Oosterspoorweg her- steld zijn. Of voordien ook weer Russische ambtenaren in het bestuur van den spoorweg moeten worden opgenomen, zegt de overeen- komst niet. Dit was de fundamenteele eisch van Rusland. Als het dien tot op de z.g. offi cieele bespreking heeft laten vallen, heeft China bij de eerste onderhandelingen waarlijk al een diplomatiek succes behaald. GEVONDEN VOORWERPEN. De wnd Inspecteur van politie te Ter Neuzen maakt bekend, dat de navolgende voorwerpen als gevonden zijn aangegeven en bij de hier- onder genoemde personen zijn te bekomen. Lipssleutel, C. Hamelink, Rosengracht 13. Paar dameshandschoenen, P. Wijffels, Van Steenbergenlaan 55. Armband, J. Bonte, Dijkstraat 37. Autonummerplaat, W. Smallegange, D 75, Othene. Zakmesje, D. de Kraker, Burg. Geillstr. 5. Rijksdaalder, S. Sentse, Amsterdamsche Bank, Nieuwstraat. Schepnet, I. R. de Fouw, Noordstraat 102, Hoek. Kinderkruiwagen, J. Oostdijk, Lange Kerk- straat 48. Stuk speelgoed (model komjn), P. v. Hauwe, Korte Kerkstraat 13. Sigarettenkoker, A. de Zeeuw, Tholens- straat 5. Stukje lint, wed. Stoffels, Nieuwediepweg 19 [Portemonnaie met inhoud, Van Striende Koning, Brouwerijstraat. Portemonnaie met inhoud, P. Mielen, Nieuw Neuzenpolder P 17. iSierspeld, J. Wisse, Tramstraat 13. Bos sleutels, M. C. Verlinde, Rosengracht 2. Armband, M. Drabbe, Driewegen O 174. Regenjas, W. Naaije, Noordstraat 11. Kinderportemonnaie met inhoud, L. Wouters Donze Visserstraat 43. Meisjesschort, A. Hamelink, Tholensstr. 137 Kinderschop, M. de Doelder, Lange Kerk straat 49. Portemonnaie met inhoud, mevr. Van Bor- sem Waalkes, Noordstraat. UIT DEN GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de gisteren te Axel gehouden vergade ring van den gemeenteraad verklaarde de heer Van Dixhoom zich met leedwezen ver- plioht, tot den voorzitter de volgende vragen te stellen: 1. Is het aan het Hoofd van Politie be kend, dat jl. Zaterdag 3 Augustus tijdens de bekende muziekuitvoering op het marktplein een tameljjk ernstig kabaal heeft plaats ge had, hetwelk voor het plaatselijk gezag alhier zeer compromitteerend is afgeloopen? 2. Is het hem bekend, dat de handhavers van het gezag niet bij machte waren een der belhamels te arresteeren en hem wegens ver- zet zijnerzijds en door sommigen uit het pu bliek, hebben moeten loslaten? 3. Is het hem bekend, dat door die hand- havers van openbare orde en gezag niet tijdig gewapenderhand is opgetreden, en zij ook niet voldoende bewapend waren, waardoor zij zelf beleedigingen en zelfs slagen werden toege- bracht 4. Is het hem bekend, dat een der twee gemeenteveldwachters afwezig was? 5. Is het hem bekend, of de afwezige veldwachter uitstedig was? 6. Acht hij het niet wenschelijk, dat het Hoofd van Politie bij dergelijke gelegenheden persoonlijk aanwezig is, can zoo noodig maat- regelen te kunnen nemen? 7. Is hij niet van meening, dat een derge- lrjk feit het gemeentelijk gezag ondermijnt en dat met alle kracht dient gewerkt te worden, zulks in het vervolg te voorkomen? 8. Kan het Hoofd van Politie toezegging doen, in het vervolg betere en voldoende machtsmiddelen te zullen kunnen aanwenden, waardoor de openbare orde voldoende zal zijn gewaarborgd 9. Is het Hoofd van Politie niet van mee ning, dat alhoewel het optreden van sommi gen uit het publiek ten zeerste afkeuring verdient, bij velen uit het publiek eene anti pathic tegen de hedendaagsche politie be- staat, om reden door de vele en velerlei wet- ten en verordeningen, die thans bestaan, vele processen-verbaal voor, alhoewel wettig, maar toch zeer weinig beduidende overtredingen worden gemaakt, waardoor velen onder het publiek worden ontstemd? 10. Is het aan het Hoofd van Politie be kend, dat een der manschappen van de Kon. Marechaussee, alhoewel buiten dienst zijnde, uit eigen beweging zijne uniform is gaan aantrekken en zich vrijwillig voor den dienst beschikbaar heeft gesteld? 11. Is het Hoofd van Politie niet van mee ning dat deze persoon een woord .van hulde verdient en dat alle politiemannen zulks be- hooren te doen? 12. Of het Hoofd van Politie bereid is op bovengestelde vragen een afdoend antwoord te geven. De Voorzitter gaf te kennen, in de volgen de vergadering schriftelijk van antwoord te zullen dienen; het geheele onderzoek naar het voorgevallene is nog niet afgeloopen, maar als zijn algemeenen indruk kan hij toch wel te kennen geven, dat z.i. van een onjuist of ontactisch optreden der politie geen sprake is. Ml ILK- EN ZANGCONCOURS TE HULST. Verschenen is de officieele feestgids van de in den loop dezer maand te Hulst te houden feestelrjkheden ter gelegenheid der viering van het 35jarig bestaan der nieuwe harmonie „Vlijt en Volharding" en het 25jarig directeur- schap van den heer Aug. Eeckhout. Aan het muziek- en zangconcours zal door 37 vereeni- gingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen en ook uit het overig deel van Zeeland, Brabant en Lim- burg en Belgie worden deelgenomen. Voor het concours zijn door H.M. de Konin- gin-Moeder en Z. K. H. den Prins der Neder- landen, en verschillende autoriteiten medail- les beschikbaar gesteld. Nevens het concours waarin de muziek- gezelschappen en zangvereenigingen zullen optreden worden verschillende concerten ge- geven door vooraanstaande gezelschappen, en zal ook een openluchtspel worden vertoond door het Vlaamsche Volkstooneel. Onder de deelnemende vereenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen treffen we aan: fan fare „Nooit Gedacht" van Graauw, fanfare „De Scheldezonen" te Nieuw Namen, fanfare ".Vrijheid Eendracht" van Lamswaarde, fan fare „Opwaarts" van St. Jansteen, harmonie ,,De vereenigde werklieden" van Ter Neuzen, gem. koor Polyhymnia van Sluiskil, fan fare „Excelsior" te Ter Hole, fanfare ./Vero nica" te Zuidzande, fanfare „Oefening kweekt kunst" te Schoondijke, „Harmonie" Oostburg. Uit een en ander blijkt, dat alles is aan- gewend, om het gedurende de feestdagen de gasten zoo aangenaam mogelijk te maken. Door de deelneming van vereenigingen die in andere concoursen uitkwamen in eerste afdee- lingen, en afdeeling uitmuntendheid en in eere-afdeelingen, is het concours inderdaad veelbelovend. EEN ONAANGENAME ERVARING VAN PLEZIERREIZIGERS. De gezagvoerder van het te Antwerpen thuis behoorende stoomschip „Zeeland", die j.l. Zon dag met eenige hor.derden passagiers aan boord een reis had gemaakt naar Vhssingen, wilde oes avonds op de terug'weg de vaart be- korten, en koerste daarvoor door het als vaar- water minder betrouwbare Schaar van Osse- nisse, met het gevolg dat het stoomschip om- hoog voer. Dit Diacht in de bij de scheepvaarc betrok- kenen een heele consternatie teweeg. Te 8.20 zond het Fransche stoomschip „Solon" ten einde hulp te verkrijgen voor de „Zeeland" en de opvarenden een S.O.S.-sein uit, doch om dat het stoomschip in ondiep vaarwater zat, konden de sleepbooten er niet bij komen. Een poging is daartoe aangewend door de sleepboot Blankenburg", kapt. Langbroek, zonder gun- stig gevolg. Het Fransche stoomschip maakte sloepen met reddingsmiddelen gereed om zoo noodig hulp te bieden en een reddingsboot is ook nog op weg gegaan. Geleid door fluitsignalen van een stoomschip op de reede van Ter Neuzen heeft de „Blan- kenburg" getracht langs de Oostzijde de stran- dingsplaats te bereiken, maar bemerkte later, dat het schip meer Westwaarts zat en niet te bereiken viel. Ondertusschen waren ook de sleepbooten „Elbe" en „Waesland" in de nabij- heid gekomen. Vermoedelijk heeft laatstge- noemde boot, met behulp van den loods van het Fransche stoomschip, de „Zeeland" nog kunnen bereiken, en een groot deel der pas sagiers kunnen overnemen. Nadat de „Zee- land" weer was vlot gekomen, zijn de passa giers daarop weer overgegaan. Het was toen ondertusschen des nachts ongeveer 3 uur ge- worden, zoodat het slot van de plezierreis voor de passagiers minder aangenaam zal geworden zijn. Tot omstreeks 3 uur is voortdurend de draad- looze verbinding tusschen de sleepbooten en het Fransche stoomschip in tact gebleven, toen het sein werd ontvangen dat de „Zeeland" vlot was en de passagiers weer aan boord. DIPLOMA MODEVAKSCHOOL. De volgende dames behaalden dezer dagen het diploma (systeem snelapparaten) van de Nederl. modevakschoolvereen. E.N.S.A.I.D. Paula Gelderland, Anna Gelderland, Martha Fassaert, Liza Verhaegen, Liza Vereecken, Imelda Jansen, alien te Stoppeldjjk; Janna Du- rinck, Antje de Putter, beiden te Zaamslag en Janneke de Regt te Axel. EXAMEN BOEKHOUDEN M. O. Geslaagd te's Gravenbage voor het examen boekhouden M. O. de heeren E. A. de Maat te Lamswaarde NED. HERV. KERK. Sedert 1927 is er te Oostburg een vacature van predikant bij de Ned. Herv. gemeente. Nu is overgegaan tot aansluiting bij den Raad van Beheer, zal waarschijnlijk tot beroepen kunnen worden overgegaan. DE INVALIDITEITSWET EN AAN GENOMEN WERK. De aandacht van de werkgevers, die in het aangenomen arbeid laten verrichten wordt er op gevestigd, dat door de laatste wetswijzi- ging nadrukkelijk in de Invaliditeitswet is vastgelegd, dat voor arbeiders, die in het aan genomen ten behoeve van een ander persoon lijk arbeid verrichten, premie ingevolge de I. W. moet worden betaald. Eveneens moet premie worden betaald voor de personen, die de eerste persoon in zijn arbeid bijstaan. Het verdient aanibeveling bij twijfel of ge- plakt moet worden zich vooraf te wenden tot den Raad van Arbeid. Hierdoor wordt voorkomen, dat bij even- tueele navordering de verhooging van 10 moet worden betaald. DE BEROOVING TE KATTENDIJKE. De arbeider M., die Zaterdagmorgen te Kattendijke den aannemer Wolse uit Elle- woutsdijk mishandeld heeft en hem daama van een portefeuille met circa 600 heeft foe- roof d, is te Wemeldinge aangehouden. De politie ontdekte na zijn arrestatie, dat hij f 50 bij zich had. M. ontkende aanvankelijk iets met den overval uitstaande te hebben, doch na een langdurig verhoor bekende hij. De rest van het geld had hij bij Wemeldinge in den grond verborgen. De dader is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. VALSCHE BANKBILJETTEN VAN 50 FRANK. Volgens berichten uit Gent en omstreken zijn aldaar een vrij groot aantal valsche foankibiljetten van 50 frank in omloop ge- bracht. Het zijn biljetten van het bruingele type 1927, met de teekening van Anto Carte. Het watermerk is op zeer grove wijze nage- maakt, terwijl ook het papier dikker blijkt te zijn dan dat der echte biljetten. DE STICHTING EENER GROOTSCHE NIJVERHEIDSINSTELLING LANGS HET KANAAL, TE SELZAETE. Omtrent de stichting der groote fabriek, op een terrein ten Zuiden van het krankzinni- gengesticht te Selzaete, schrijft men ons van daar, dat het de bedoeling is een groote machinefabriek te stichten. Alle gronden, over een langen afstand (de facade der fa briek is volgens het ontwerp 1600 M. lang, d.i.- 20 minuten gaans), ter gezamelijke op- pervlakte van 300 H.A., zijn aangekocht tegen de 5voudige waarde. Zij bestaan voor het grootste deel uit bosch. Aan de respec- tieve eigenaars is door de bankinstelling ter plaatse die bij den aankoop als tusschen- persoon fungeerde 5 millioen francs uitbe- taald. Voor vele eigenaars was het een bui- tenkansje. Een keuterboertje die zijn eigen- dom v66r den oorlog kocht voor frs. 1200, zag zich nu frs. 150.000 uitbetaald, terwijl een lompenkoopman voor een wat grooter plaats- je frs. 250.000 ontving. Naar vemomen wordt zal spoedig worden aangevangen met het bouwen van 500 wo- ningen voor ambtenaren en werklieden. De stichtende maatschappij staat in de contracten officieel bekend onder den naam „Arbeid", hetgeen de samenvatting is van ."Ateliers rCunis beiges d'eleetricitC et d'in- dustries techniques". ZAAMSLAG. Zaterdagavond werd door den heer C. J. van Vessem alhier, een duif geconstateerd, weuke hij zonder voor-africhting met een vereemging in Luik gestuurd had naar Valladolid in Spanje afstand 1300 K.M. SLUISKIL. Verleden week had een dochter van den melkboer J. het ongeluk, haar portemonnaie te verliezen, inhoudende ongeveer 35 gulden. Zij had bij de klanten als gewoonlijk de melk rond gebracht en moet daarna de portemonnaie bn het naar huis rijden verloren zijn op den weg van de Piersenspolderstraat naar den Zeve- naarpolder. Tot dusverre is de eerlijke vinder nog niet komen opdagen. iHet is merkbaar, dat er aan de visscherij op het kanaal iets hapert. De tallooze henge- laars, meer voornamelijk de Belgische liefheb- bers, die anders in grooten getale de kanaal- kanten bevolkten en meestai met gevulde net- ten hujstoe trokken, biijven thans noodgedwon- gen in hun woonsteden; „reculer pour mieux saut&i" wellicht! De pachters van het kanaal zetten hun be- dnjf rustig vooit en schijnen zich aan de jong- ste „ontvis"sching" met te storen. Onlangs zijn vanwege de P.Z.E.M. aan de stroomverbruikers, die daarvoor in aanmerking komen, niededeeiingen gedaan betreffende de nieuwe tarieven voor veriichting en huishoude- lijk verbruik, welke met ingang van 1 Juli j 1929 zijn ingevoerd. Het gewone lichttarief, j dat maximaal thans 45 cents per K.W.U. be- draagt, daalt naar de verhouding van het aan tal aansluitmgen in de kom eener gemeente. Zoo wordt de stroomprijs voor Sluiskil met 81 van het aantal aansluitbare perceelen voortaan 37 cents per K.W.U. In plaats van dit gewone lichttarief wordt bovendien ter keuze (beter nog: ten gerieve) van hen, die de electrieiteit ook gebruiken voor strijkijzer, stofzuiger, waschmachine, enz., een z.g. vastrechttarief ingevoerd. Vol gens dit tarief betaalt men voor iedere maand een zeker vast bedrag, terwijl de eerste 10 K.W.U., die men in een maand verbruikt, be- rekend worden tegen 10 cent en de overige tegen 8 cent. Om van dit vastrechttarief te kunnen pro- fiteeren, moet men een bepaald verbruik heb ben gehad (voor 4 vertrekken 50 K.W.U. in een kalenderjaar. Indien geen normaal verbruik van den af- nemer bekend is, wordt dit naar billijkheid door de Directie van de P.Z.E.M. bepaald. (Dit geldt o.i. voor nieuwe aansluitingen en voor hen, die zich in een gemeente vestigen.) Duidelijkheidshalve kunnen wij dus zeggen dat voor iemand, die in geen enkele maand meer dan 10 K.W.U. verbruikt, de stroomprijs 37 cents bedraagt, d.w.z. voor Sluiskil, daar voor andere plaatsen ook andere tarieven gelden, verband houdend met 't percentage aansluitin gen. Men zie het volgende overzicht: Beneden 50 aansluitingen 45 cents per K.W.U., boven 50 tot 60 43 cents, boven 60 tot 70 41 cents, boven 70 tot 80 39 cents, boven 80 tot 90 37 cents, boven 90 36 cents. Ten slotte een voorbeeld in vergelijking met den ouden toestand. Iemand verbruikt bijv. over de maand Jan. 25 K.W.U. Hij betaalde dan volgens de vroe- gere tarieven 25 X f 0,50 12,50. Thans betaalt hij zonder vastrechttarief 25 X f 0,37 9,26. Met vastrechttarief krijgen we evenwel de volgende berekening: vastrechtbedrag 3,4110 K.W.U. a 10 cents f 1,15 K.W.U. a 8 cents 1,20; totaal f 5,61. Commentaar lijkt ons hierbij verder over- bodig. Het zal ieder duidelijk zijn, dat de nieuwe lichttarieven in alle opzichten voordeel beteekenen. Ongetwijfeld zal binnen afzienba- ren tijd het aantal aansluitingen er alom door stijgen. SAS VAN GENT. Veemarkt. Naar aanleiding van een verzoek door de veehandelaren van hier en uit de omgeving tot het college van B. en W. gericht, waren Dinsdag de touwen op de veemarkt weer eens door de ringen gehaald. Een negental stuks rundvee waren door enkele kooplieden ter markt geleid, waarvan 66n op de markt verkocht werd. De rest ging na afloop van de markt weer den gewonen weg om in de nabijheid van het douanekantoor op buitenlandsche koopers te wachten. Het is met de veemarkt die vroeger jaren een der drukst bezochte was van heel de streek, ondanks al de aangewende pogingen om hem weer in eere te herstellen, altijd hommeles gebleven. Onze binnenlandsche veehandelaren zouden weliswaar gaarne zien, dat de oude toestand weer in het leven geroepen werd en willen daaraan met genoegen meehelpen, maar hun werken in die richting heeft tot dusverre nog weinig baat afgeworpen. Het waren in vroeger jaren de Gentsche beenhouwers en kooplieden, die zich naar hier begaven en steeds de beste exemplaren slacht- runderen aankochten. Thans is dit veranderd. In plaats van zelf te verschijnen sturen zij een maquignon er op uit om voor hun reke- ning het voor hun bedrijf noodige sdachtvee te koopen. Deze maquignons nu schijnen geen voor- standers te zijn van open markten, vandaar dat zij in de nabijheid van het douanekantoor alwaar de uitklaring moet geschieden en het keuringsbewijs moet worden overgelegd, zelf een gesloten markt in het leven geroepen habben. Verder dan daar weigeren zij beslist te' komen, zoodat eene verkooper wil hij de kans hebben zijn waar aan den man te bren- gen wel genoodizaakt is zijn beesten daar te parkeeren. Aangezien van publieke onderhandelingen op straat geen sprake is, of onder allerlei voorwendsels daarvan kan worden afgeweken, bestaat er'geen machtmiddel deze clande- stiene markt te verbieden noch op andere manieren in te grijpen om zulks te beletten. De Belgische tusschenpersonen weten zulks maar al te wel en voelen zich in him positie tegenover cn verkooper en politie als de sterkste partij. Er is zelfs nog meer, wat de fouiten- wereld niet aan den neus wordt gehangen. Wil de verkooper kans hebben de door hem aangevoerde dieren van de hand te doen, dan moet hij er stilzwijgend in berusten den tus- schenpersoon nog- een makelaarspremie van idem z66veel af te staan. En dan gelden bij die onderhandelingen achter de coulissen nog een heele boel andere geheime afsrpaken en Bij Apoth. en Drogisten WAARSCHUWINGEN VOOR ELECTRICITEITSGEBRUIK. De „Risicobank" bevat enkele practische wenken Vervang voor het voorkomen van brand tijdig uw snoeren, als deze defect worden en trek na gebruik den steker steeds dadelijk uit het stopcontact. Soms bestaat de electrische leiding buiten het huis uit blank koperdraad. En als de draad omwoeld is, is dat beschermende om- hulsel in de buitenlucht toch al gauw niet meer betrouwbaar. Vooral loopt zoo'n draad in de buurt van een dak of een dakgoot. Pas dus wel op (en waarschuw er uw kinderen voor) nooit zulke draden per ongeluk, al was het maar met een puntje van een oor, aan te raken. Op een dak, vooral als het van zink is, of in een vochtige goot, is het levensgevaarlijk natuur- lijk zeer groot. Koop en gebruik geen electrisch speelgoed, dat op de electrische leiding wordt aangeslo- ten door middel van een voorschakel-weer- stand in den vorm van een lamp, maar schaf daarvoor een kleinen, goeden transformator aan, waardoor de stroom op het speelgoed geen hooger spanning krrjgt dan 20 volt. Laat transformatoren voor zulk speelgoed (en ook voor electrische bellen) altijd zoo bevestigen, dat aanraking van de knoppen, die onder spanning staan, is uitgesloten. Bij het redden van iemand, die door den stroom getroffen is, moet ge als volgt te werk gaan: „Indien het mogelijk is, is de zekerste hulp, die men kan verleenen, den schakelaar uit te schakelen, die den stroom verbreekt. Staat hierbij die persoon op een ladder of ander verhevenheid, of hangt hij aan een draad, tracht hem dan door anderen te laten opvangen. Kan de stroom niet afgezet worden en kan een persoon den gegrepen, onder spanning staan den geleider niet loslaten, wanneer de stroom hem door de hand en het lichaam gaat, zoodat hij zichzelf niet uit de gevaar- ljjke positie, waarin hij verkeert, kan redden, bedenk dan, dat een persoon in dezen toe stand zelf onder spanning staat, zoodat het gevaarlijk kan zijn, hem met bloote handen aan te raken. Om hem te redden, trekke men een droog kleedingstuk uit en vatte men het hiermede aan, bijv. trek een jas uit, houd in elke hand een mouw vast en werp hem de jas over het hoofd, trek hem dan op deze wijze vrij, tot het contact met de spanning verbroken is. Gebeurt het u zelf, tracht dan door met beide voeten van den grond te sprin- gen de verbinding met de aarde op te heffen en dus de stroom te verbreken. Is een ander getroffen, roep hem dan toe zich te bevnjden, door met beide voeten tegelijk op te springen. Indien ge <§6n hand vrij hebt, sla die dan voor al niet 66k aan het electrisch toestel of den draad, die u vast houdt! Politierechter te Middeliburg. Zitting van 6 Augustus 1929. De volgende zaken werden behandeld: A. J. d. C., oud 24 j., werkman te Sint- Laureins (Belgie), werd verdacht, dat hij zich op 13 Juni j.l. te Sint-Kruis heeft schuldig gemaakt aan dierenmishandeling. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. A. C. J. J., oud 23 j., zonder beroep te Hulst ,werd ten laste gelegd, dat zij op 24 Juni 1929 te Hulst J. A. Rademakers heeft beleedigd. Eisch 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraak idem. ZEEUWSCHE LANDBOUW-MAATSCHAPPIJ. In de jongste vergadering van het dage- lijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij werd gewezen op de noodzake lijkheid, dat de eendenjacht een volgend jaar vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, eerder geopend wordt. Besprekingen werden gevoerd omtrent de houding van de importeurs van landbouwwerk- tuigen, die een vereeniging hebben opgericht, als uitvloeisel waarvan dit jaar niet is uitge- I komen op de tentoonstelling te Goes. Het dagelijksch bestuur zal overwegen, welke stap- pen in dezen gedaan kunnen worden. 2 De in 1930 te Hulst te houden tentoonstel- j ling zal worden gehouden op een Vrijdag en i een Zaterdag. Ten aanzien van de begrooting van het Kon. Nederl. Landbouw-Comite zullen inlichtingen gevraagd worden, wat de drie centrale land- bouworganisaties hebben gerapporteerd om trent de Nederl. Landbouw-Handelskamer. Zoo mogelijk zal een_excursie worden geor- voorwaarden, die op de publieke markt waar ggjiiseerd voor de op 2 -7 Sep: verkocht en gekocht moet worden volgens de I pel te houden tentoonstelling. bepalingen van het wetboek van koophandel. j De vergadering yereemgdejiuih jnet de voo^ dat de belanghebbende, wil hij de kans niet ontgaan met zijn vee huiswaarts te moeten keeren, zich maar verstandig en wijselijk bij al die buitennissige voorwaarden neerlegt en eieren voor zijn geld kiest. Doch, nog eens gezegd en uitdrukkelijk zij er op gewezen, goedschiks en con amore doet de Hollandsche koopman dit niet. Het eenige middel om tenminste nog den koopman te dwingen zijn vee op de publieke markt te brengen is, dat er geeischt worde de keuring op de markt zelf te doen plaats hebben en niet elders. En naar het mij voorkomt, hebben de be- trokken autoriteiten i.e. B. en W. wel het middel in handen om in overleg en in samen- werking met den betrokken veearts het daar- heen te leiden. Maar ook dit middeltje is sleohts een lap- middel en van weinig practische waarde. Want de grootste factor voor het in het leven roepen van de vroegere markt ont- foreekt, n.l. het bezoek van de buitenlandsche afnemers en daar komt het per saldo toch R3rll> j lill- Intusschen behoeft men het met lrjdelijk aan te zien, dat de Hollandsche verkoopers steeds gehandicapt biijven door dingen, zoo- als hier zijn aangehaald, doch tracht men door het nemen van alle mogelijke en oirbare maatregelen den ouden toestand ten mmste bij benadering weer in het leven te roepen. 1 stellen van de arbitrage-comnussie voor den aardappelhandel. Goedgekeurd werd, dat de administratie der Zeeuwsche Coop. Aankoopvereeniging bij de Z. L. M. blijft. t Een commissie zal worden mgesteld ter be- studeering van het rapport-Werkloosheidsver- zekering. VRIJDAG 9 AUG. 1929. Geref. Gemeente. Axel. 3 u. en 7% u., Ds. J. Fraanje, van iBarneveld. OP DROEVIGE WIJZE OM HET LEVEN GEKOMEN. Zondagmorgen is de 26-jarige student in de Nederlandsche letteren aan de Gromngsche universiteit, de heer A. Naber, wonende te Groningen, op droevige wijze om het leven ge komen. Tijdens een zeilpartijtje met eenige vrienden op het Paterwoldsche meer gmg hp zwemmen. Hij bond zich met een touw om het middel aan de boot vast. Toen deze goed

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2