scgr£t^k^rr;^ b^kkeiiik V SCHAAKRUBRIEK. BURGEBLUKE STAND. |Hnii en Hof. Pluimvee-mbriek. DRIE JONGELUI GEARRESTEERD. GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. heer Kuyer aan de Eem te Baarn. De lossing geschietlde door middel van kiepbakken die door motorische kracht langs een kabel naar den kant worden bewogen. De koopman J. Moolenaar te Baarn, die op het schip gekomen was ora met eenige arbeiders te spreken, ging in een van die bakken zitten om op deze wijze den kant te bereiken. Aangezien hij zich plaat- ste aan eene zijde van den bak werd deze uit zijn evenwicht gebracht met het gevolg dat Moolenaar van een hoogte van 4 a 5 meter op den harden wal terecht kwam. In zorgwek- kenden toestand werd Moolenaar per politie- brancard naar het ziekenhuis te Baarn ver- voerd. DE PASTOOR BEDREIGD. Zondagnacht is ingebroken in de pastorie van Rath-Anhoven bij Erkeienz, aan de Ned.- Duitsche grens. Eerst doorzocht de dief alle kasten en laden van de benedenvertrekken. Daarna bracht hij een bezoek aan de slaapka- mers. Hij dwong den pastoor, hem te volgen naar beneden, waar in een der kamers de brandkast stond. Met een revolver, met schejp geladen, zette de inbreker kracht aan zijn be- dreigingen bij. Met den inhoud der brandkast verdween de dief-inbreker. De buit was niet groot. Eenige dagen geleden werd een 17jarige jongen, die in de Nigellestraat (N.) te A'dam eenige meisjes wilde beschermen tegen drie jeugdige bengels, bij een vechtpartij met een mes in de zijde gestoken. De politie van het bureau Volewijkerspark, die aanvankelijk om- trent de daders in het duister tastte, heeft nu drie jongelieden aangehouden die van den laf- fen aanslag verdacht worden. Uit het onder- zoek is gebleken, dat alle drie inderdaad aan het gebeurde debet zijn. Een hunner, een knaijp van 16 jaar, heeft den steek toege- bracht: hij heeft het bekend en het mes werd in beslag genomen. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Het drietal is met het slachtoffer wiens toestand vry goed is in het Binnengasthuis geconfronteerd. EEN ONDERZEEeR IN ZIJN TUIG. Een niet alledaagsch avontuur overkwam den motorbotter U.K. 95, schipper P. Baarsen, dat gelukkig goed is afgeloopen. Onder het visschen cjp de Noordzee, ter hoogte van Ter- schelling, liep een onderzeeer in het korretuig. Daar men aan boord van het marine-vaartuig merkte, dat er iets niet in orde was, kwam men aan de oppervlakte. De U.K. ^95 werd daardoor beschadigd aan bakboordzijde, be- kwam een gat boven de waterlijn pn gebroken berghout, terwijl een davit werd verzet. Qp een scheepswerf te Den Helder wordt de schade hersteld voor rekening van de Marine. BLOEMBOLLENSCHUUR AFGEBRAND TE HILLEGOM. Maandag is te Hillegom een felle brand uit- gebroken in een bijna voltooide, nieuwe bloem- bollenschuur van de N.Y. Hulsebosch aan de Leidsche Vaart. Kort na het ontdekken van den brand stond de geheele schuur in lichte laaie en bleek, dat aan blussching niet te den- ken viel. De schuur, waarin zich een groote partij dure bloemlbollen bevond, is dan ook afgebrand. De brandweer, die spoedig ter fplaatse was, bepaalde zich er toe, de belendende perceelen nat te houden en wist zoodoende uitbreiding van den brand te voorkomen. Aangezien de centrale verwarming nog met gereed was, werden in de schuur voor het drooghouden der bollen eenige kachels ge- stookt. Hieraan schijnt de brand te moeten worden toegeschreven. De schade, die ongeveer f 100.000 bedraagt, wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. EEN MIJNRAMP IN SILEZIE. Maandagavond is in den mijn van de Nieder Silezischen Bergbau A. G. bij Waldenberg in Silezie een ernstige ontploffing van mijngas ontstaan; 23 mijnwerkers zijn gedood, 12 zijn levend boven gebracht en naar een ziekenhuis vervoerd. Elf van hen zijn ernstig gewond. Nader wordt gemeld dat het geheele Neder- Silezische mijndistrict in rouw is. Van een der torens van de mijn waait een zwarte rouwvlag. Van de 23 gedooden zijn er 14 getrouwd; 28 kinderen zijn wees geworden. Honderden vrouwen hebben zich bij de mijn verzameld. Hartroerende tafereelen spelen zich hier af. geheele land heeft van de hitte te lijden, met uitzondering van de kust langs de Stille Zuidzee. De hoogste geregistreerde tempera- tuur was 98 graden te Baltimore en Okla homa-City. Te Washington wees de thermo meter 96 graden aan. EEN NATUURWONDER. Bij Wauneta in Nebraska had een vrucht- boom met ten deele witte, ten deele rose bloesems gebloeid. Thans heeft zich de vrucht ontwikkeld en tot zijn verbazing zag de farmer, dat de boom half kersen, half perziken draagt. DROEVE THUISKOMST VAN EEN BAANWACHTER. In het dorp Rovigo moest een baanwachter, toen hij van zijn nachtdienst huiswaarts keer- de, tot de ontdekking komen, dat zijn woning inmiddels geheel in asch was gelegd. Zijn vier kinderen, die er zich alleen in hadden bevon- den de man was namelijk weduwnaar waren levend verbrand. De verminkte lijkjes zijn reeds gevonden. ONWEER. Naar uit Ljoebliana (Laibach) gemeld wordt, heeft boven de omgeving aldaar in den nacht op Zondag een hevig onweer gewoed, evenals boven de streek van Maribez. 1 ele- graaf- en telefoonverbindingen werden ver- broken, branden braken op verschillende plaat- sen uit. In het plaatsje Vicignegore was de brand zoo hevig, dat het vuur in Ljoebliana zichtbaar was. De aangerichte schade is aan- zienlijk. HET VLIEGTUIG HULPMIDDEL BIJ DE VISCHV ANGST. Volgens berichten uit Reykjavik zou men zich aldaar dit jaar bij de haringvangst van vlieetuigen hebben bediend en hiermee goede resultaten hebben bereikt. De vliegers kun- nen de groote scholen haring gemakkelijker ontdekken dan de vissohers en dezen dan waarschuwen. Aan de oostkust van IJsland is de vangst hierdoor tiweemaal zoo groot geweest dan anders. Bovendien konden de vliegers aan de visschers alle noodige inlich- tingen betreffende den toestand van het ijs verstrekken. BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Dinsdagochtend tegen 5 uur brak brand uit in het Prosperziekenhuis te Recklinghausen. De westelijke vleugel van het gebouw was in een korten tijd in rook en vlammen gehuld, die zich met razende snelheid over het mid- dengedeelte verspreidden en ook den ooste- lijken vleugel aantastten. Het geheele boven- gedeelte van het reusachtige gebouw is ver- nleld. De patienten konden tijdig in veiligheid worden gebracht. HITTE IN AMERIKA HOUDT NOG AAN. Vijf personen zijn Maandag aan de hitte bezweken, toen de temperatuur te New York tot 91 graden steeg. Vijf andere personen, die in zee waren gaan baden, zijn verdronken. Vroeg in den avond bracht een regenbui eenige verfrissching, doch gedurende den ge- heelen nacht daalde de temperatuur niet on der 75 graden. Dinsdagmorgen was het 7 graden koeler dan Maandag, doch om 1 uur 's middags stond de thermometer weer op 88 gr. Het weerbureau voorspelt, dat de hitte- golf minstens nog 24 uur zal aanhouden. Het Slechts vijf leden hadden aan de o'proeping gevolg gegeven. De heeren Mangnus en Bun waren met opgekomen. Voorzitter burge- meester Truijman. Omtrent de notulen merkt den heer Stal- laert op, dat hem het weergegevene van het verhandelde over punt II niet erg duidelijk is. De Secretaris leest dit nog eens voor, waarna den heer Stallaert zich voldaan verklaart. Agenda; I. Ingekomen stukken. 1. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waarbij alles in orde werd bevonden. 2. Van Ged. Staten goedkeuring raadsbe- sluit tot het aangaan eener kasgeldleening van 12.500. 3. Van den heer Van der Wielen bericht, dat hij de benoeming als afgevaardigde naar de vergadering der aandeeihoudsters in de Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Mij. aan- vaardt. 4. Van de R.K. Hanze in Zeeuwsch-Vlaan- deren het verzoek de tarieven voor electrisch licht en kracht resp. te verlagen <Jp 30 en 15 cent per K.W.U. De Voorzitter toont aan, dat zulks voor onze gemeente moeilijk zal gaan en stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, 't geen aldus geschiedt. 5. Van de Standsorganisatie alhier het verzoek, het daarheen te willen leiden, dat er een vaste autobusdienst tot stand komt van Stoppeldijk via Boschkapelle en Zaamslag naar Sluiskil, voor het vervoer der aldaar werken- de arbeiders. De Voorzitter zegt, dat dit adres in 't col lege van Burg, en Weth. is be jproken. Men achtte echter de gegevens en argumenten niet voldoende, want men weet niet hoeveel men- schen er gebruik van zullen maken; ook niet wie de autobus zal exploiteeren, enz., waarom Burg, en Weth. voorstellen het adres terug te sturen voor nadere toelichting. De heer v. d. Wielen meent, dat de bedoe- ling van het adres is, dat Boschkapelle bespre- kingen hierover houdt met de twee genoemde gemeenten, waarop de Voorzitter antwoordt, dat men dan toch eerst dient te weten, hoe veel personen ervan gebruik zullen maken. De heer Stallaert is van 't zelfde gevoelen, want, zegt hij, als samenwerking in dezen wordt gevraagd, zullen die gemeenten toch wel informeeren, hoeveel werklieden van Bosch- k; Jpelle er gebruik van maken. De Voorzitter vraagt de heer de Schepper als belanghebbende, of een zelfde adres aan beide gemeenten is gestuurd, waarop den heer de Schepper ontkennend antwoordt. Door verschillende leden wordt c|pgemerkt, dat door particulieren van dezen dienst zeer zelden gebruik gemaakt zal worden. De heer v. d. Wielen brengt in 't midden, dat de, drie gemeenten eene aanvraag zullen doen bij Ged. Staten en desnoods subsidie trachten te verkrijgen. Na nog eenige gedachtenwisseling werd het voorstel van den Voorzitter, om met beide gemeenten hierover te correspondeeren, met algemeene stemmen goedgevonden. 6. Nog eens komt aan de orde een verzoek tot verlaging der electriciteitstarieven. Op verzoek van den Voorzitter is door den administrateur eene berekening met toelichting ingezonden. Hieruit blijkt, dat er van 233 aan- sluitbare perceelen er 150 zijn aangesloten en komt tot de conclusie, dat de'prijs voor licht van 60 t|p 56 cent per K.W.U. kan gereduceerd worden. Op grond hiervan stelt de Voorzitter een verlaging voor van 5 cent per K.W.U. De heer de Rooij wenscht 10 cent reductie, want hoe meer verbruik, hoe meer verlaging van den prijs. Bovendien zou spreker er Ged. Staten op willen wijzen, dat hier de tarieven abnormaal hoog zijn, zij denken nu wellicht, daar ginder gaat het goed. Het voorstel van den Voorzitter om bij de P.'Z.E.M. eerst inlichtingen in te winnen of bovenvermelde berekening van den administra teur wel klc|pt, wordt met algemeene stemmen goedgevonden. 7. In de vorige vergadering werden de be- sprekingen betreffende het verleenen van een gratis lichtpunt opgeschort, opdat de leden hierover nog eens zouden kunnen nadenken. Thans stellen Burg, en Weth. een nieuwe regeling voor in dezer voege: Binnen de maand moet de aanvraag geschieden en de aanvrager moet eerst 25 K.W.U. verbruiken. De eerste 100 M. geleiding komen op kosten der ge meente; de rest is voor rekening van den be- trokkene. De heer Koster acht deze laatste toevoegmg nog al bezwaarlijk voor den aanvrager. De Voorzitter wijst t|p de hooge kosten van aansluiting met 't lichtverbruik, die bij weg- lating dezer voorwaarde, daaruit voor de ge meente voortvloeien, vanwege de afgelegen perceelen, waarvan meerdere worden aange- duid. De heer v. d. Wielen wenscht nog een maand gelegenheid tot aansluiting na goed keuring van het onderhavige voorstel door Ged. Staten. De heer de Rooij vreest. dat zulks belang- rijke kosten voor de gemeente na zich kan sleepen. De heer Koster acht het voorstel billijk voor hen, die vroeger in de gelegenheid waren om aan te sluiten, doch ten opzichte van hen, die deze gelegenheid niet hebben gehad, acht hij het een bezwaar en eene onbillijkheid. Ten slotte wordt de voorgestelde regelmg met algemeene stemmen goedgekeurd. Aanbieding gemeenterekening dienst 1928. Idem rekening Alg. Armbestuur dienst 1928. Beide worden in handen gesteld eener com- missie van onderzoek. In de eerste worden door den Voorzitter aangewezen de heeren Koster, de Rooij en de Schepper; in de tweede de heeren Koster, Stallaert en de Rooij, welk verklaren de c/pd'racht te aanvaarden. IV. Voorstel tot wijziging verordening op de keuring van waren. Ged. Staten wenschen eene aanvulling op art. 4, waartegen niemand bezwaar heeft. Hiermede is de agenda ten einde en volgt rondvraag. De heer Stallaert: De opril aan den dijk is verlegd, zijn de zijkanten van den dijk ver- pacht De Voorzitter antwoord hierop ontkennend; er is d'aartoe wel gelegenheid geweest. Er is een inschrijving ingekomen voor f 6, doch Burg, en Weth. vonden dit te weinig. De heer Stallaert wijst c|p den treurigen toestand, waarin die zijkanten liggen; hij noemt het schande voor de gemeente; het goed van het onkruid vliegt heinde en ver. Door de heer v. d. Wielen is gezegd, dat die zijkanten wel f 25 zoud'en opbrengen voor tuin- derij. Nu moeten we geld uitgeven in plaats van f 6 te ontvangen. De Voorzitter zal trachten den grond te laten zuiveren en aan Ged. Staten verzoeken het te mogen bebouwen. Den heer Stallaert dringt dan op spoed aan. Verder zegt de heer Stallaert, dat de ge meente in het onderhoud der Bosschestraat moet bijdragen. De man, die nu met de her- stelling ervan bezig is, kan dit onmogelijk goed doen. Sprekers bedoeling is geenszins, dat deze persoon zijn plicht niet zou doen, verre vandaar, hij heeft niets dan lof voor diens ijver, maar de materialen, die hij ter beschikking heeft zijn van minderwaardige kwaliteit en kwantiteit. Spreker verzoekt den Voorzitter het polderbestuur hierop attent te willen maken, hetgeen deze toezegt. (Hierna sluiting. BOSCHKAPELLE. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Juli. Alphon- sus van den Brande (van Hontenisse), oud 25 j., jm. en Anna Maria Catharina Erpe- link, oud 21 j., jd. Geboorten. 12 Juli. Eduardus Franciscus Maria, z. van Josephus Franciscus Ludovicus Piessens en van Maria Aurelia Mathilda Lucas. 19 Juli. Laurentius, z. van Petrus Johannes Fermont en van Seraphina Maria de Loos. 22 Juli. Alphons Jacobus, z. v. Jaco bus Vonk en van Cornelia Leonida Everaert. 28 Juli. Elza Louisa, d. van Eduardus Petrus Lambert en van Anna Maria Lauret. 31 Juli. Richard Alphons, z. van Augustinus Cornelis Herman en van Emma Christina Otjes. Overlijden. 20 Juli. Eduardus van Hoove, oud 35 j., (overl. te Westdorpe), echtg. van Martha Johanna Otjes. 21 Juli. Eduardus Franciscus Maria Piessens, oud 9 d., z. van Josephus Franciscus Ludovicus en van Maria Aurelia Lucas. 31 Juli. Camiel Petrus Cle ment van Goethem, oud 19 j., z. van Johan nes Cornelis en van Apolonia van Loenen. STOPPELDIJK. Huwelijks-aangiften. 5 Juli. Josephus Eduardus Hamelink, oud 27 j., jm. en Anna Sophia Vereecken, oud 21 j., jd. 26 Juli. Josephus Judocus Verdurmen, oud 25 j., jm. en Stephania Petronella Peersman, oud 28 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Juli. Josephus Eduardus Hamelink, oud 27 j., jm. en Anna Sophia Vereecken, oud 21 j., jd. Geboorten. 14 Juli. Tanneke, d. van Mar- tinus Dieleman en van Cornelia Verpoorte. DE KAMERTUIN. De Ster van Beth'ehem. Deze eenvoudige sierlijke kamerplant met een klassieken naam, bloeiende met tientallen witte of blauwe bloemen, doorsnee ongeveer 2 c.M., welke den vorm eener ster hebben, is te- genwoordig een veel gevraagde plant. Ook flora's kinderen ontkomen aan de modegrillen niet en zoo kan men tegenwoordig zoowel ach- ter kostbare spiegelruiten als achter een meer bescheiden venster deze overvloedig bloeiende planten bewonderen. Inderdaad zijn ze hun plaats ten voile waard. De Ster van Bethlehem, behoorende tot de II. III. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. De uitslag was als volgt: 1. Dr. M. Euwe met 8 y2 uit 9 punten, 2 en 3. S. Landau en H. Weenink, met 7, 4. Jhr. Mr. J. H. O. van den Bosch met 6%, 5 en 6. J. Davidson en R. Loman met 4, 7. Dr. A. Olland met 3%, 8. K. Geus, met 3, 9. Mr. E. Straat met 1%, 10. E. Mulder met 0 pun- ten uit 9. De wedstrijd trok sterk de aandacht. Men verwachtte dat Euwe met een flinken voor- sprong zijn titel zou handhaven. Hij heeft deze verwachting niet beschaamd. Ook was men benieuwd, wie tweede zou worden en de spanning steeg, toen Jhr. Van den Bosch in de eerste helft zoodanig scoorde, dat hij met Euwe een oogenblik gelijk stond. Men heeft toen den coming man in hem gezien. Doch in de tweede helft heeft hij teleurgesteld. Landau won een schitterende partij van hem, terwijl hij in een door Euwe aangeprezen variant van de Cambridgesprings door den kampioen werd afgemaakt. Zoodoende is van een nieuwe ster dit jaar nog niets gekomen. De verdienste van Jhr. Van den Bosch blijft niettemin zeer groot; hij is 23 jaar oud en mist nog de ontzaglijke moreele training naast de techniek, noodig voor zulke scherpe wedstrijden. Weenink, de problemist, die van wedstrij den tot nu weinig werk maakte, heeft zich gehandhaafd. Landau, de jonge sterke speler en kampioen .van Rotterdam, toonde zijn j waar kracht door de 6 laatste partijen achter el- -- kaar te winnen. Zij alien maken met hun spel een veel belovenden indruk, zelfs Wee nink, die feitelijk nog over de meeste res- sources beschikt, maar alleen in gebreke blijft om ze te coordineeren. Davidson, die vroeger van Euwe wist te winnen, liet een steek vallen, door het niet opnieuw te doen. Doordat hij in een gewon- nen stand (de schuld van Euwe) zich door het moedige en scherpe spel van Euwe een nederlaag liet bezorgen, heeft hij een inferio- riteit bekend, die zeer pijnlijk voor hem moet zijn. Ook in zijn partij tegen Landau ontbrak de groote lijn en was het maar een kleinzielig reageeren op ondergeschikte mo- tieven, terwijl door een beetje meer durf en „Grossziigigkeit" de winst Davidson had toe- behoord. Toen het eindspel hem daartoe kans bood, wist dan ook Landau mooi party te trekken van zijn moreel overwicht. De andere deelnemers hebben de winst- cjjfers der hoofdgroep gefinancieerd en zijn er zelf sleoht afgekomen. De veteranen Loman en Dr. Olland maken niettemin geen slecht figuur. Mr. Straat was me£r verplicht. K. Geus en Mulder hadden geen verplichtingen, vooral deze laatste niet, die pas 19 jaar oud is. Moge de teleurstelling voor hem niet te bitter zijn. Het feit, dat men hem tot den wedstrijd toegelaten heeft, zal wel de aan- wezigheid van een zeker talent waarborgen, waarvan de elementen vermoedelijk nog te los samenwerken, om de krachtproef van zulk een tomooi te doorstaan. Euwe is volgens diverse bladen over zijn spel zelf niet tevreden. Hij heeft zijn laatste partijen van den strijd trouwens voorzichti- ger gespeeld dan de eerste. Het spreekt van- zelf dat hij tegen de in Karlsbad aanwezige meesters niet op deze wijze zal mogen spelen. Het feit, dat Euwe hoopt, er in Karlsbad beter in te komen, bewijst afdoende, dat hij het verschil zelf best ziet en beoordeelt. Het getuigt ook van een reactie op de hier toe- gepaste speelwijze, op een afschudden daar- van. Voor Euwe is de taak tenslotte niet prettig, om tegen „krukken" (alles is rela- tief) te moeten spelen, teneinde zijn kam- pioenstitel (waarop hij terecht zeer gesteld zal zijn) te ibehouden. In het licht van meesterpartijen gezien, zijn de gedachten, motieven, plannen enz. enz., waarmede zijn concurrenten voor den dag komen, meestal weinig beteekenende zetjes, waar hij zich dan haast als een paedagoog mede moet bezig houden. Hij loopt dan zelfs nog gevaar, in de war te geraken, daar hij andere reacties gewend is, zich althans door zijn vele analysen, studies enz. op andere reacties traint. Het zou dan ook voor hem veel beter zijn, indien hij niet meer aan deze wedstrijden deelnam. Euwe, door zijn tomooien en twee- kampen tegen de allergrootste meesters, kan voldoende het bewijs leveren, dat hij kam pioen van Nederland is. Men plage hem niet meer met den sportief schijnenden, maar in den grond bekrompen eisch, dit aan te too- nen. Wij voor ons vinden zulke beproevingen niet van verfijnt sportieven smaak getuigend, n'en deplaase de kopstukken van ons Neder- landsch schaakleven. Het is een condescen dence van Euwe, die wij hem niet zouden wil len vragen, of, ons door hem aangeboden, niet zouden aanvaarden terwille van hem: opdat hij zich uitsluitend op de allergroot- sten „einstelle" en door successen tegen hbn de Nederlandsche schaakeer beter diene. Oostindisch. De volgende kleine partij toont, hoe voor- zichtig de fianchetto-verdedigingen tegen de damepionopening toegepast moeten worden. Wit: J. Delvaux, Zwart: E. Verschueren, oud-kampioen der Gentsche Schaakclub. 1. d4, Pf6, 2. c4, g6, 3. Pc3, Rg7, 4. Pf3, 0—0, 5. Rg5, d6, 6. e4, Pbd7 (Rg4 is beter), 7. e5, dXe5, 8. dXe5, Pg4, 9. e6! (niet 9. Rf4, PXe5, 10. Pxe5, PXe5, 11. De2 wegens 11... Pc6 gevolgd door 12... e5!), 9_.. fXe6 (Zwart heeft nu een pion meer, dien hij niet heeft), 10. De2, Pdf6 (eerst RXc3 kwam zeer in aanmerking), 11. b3, Ph6, 12. Tdl, De8 (niet Rd7 wegens Pe5!), 13. Pb5! (Pe5 is te eenvoudig, terwijl Pd4 met Pf7 wordt beantwoordt, hetgeen tot den opmarsch epion leidt), 13... Dc6 (Zwart heeft niet beter) 14. Pd4, De4, 15. PXc7 (niet Dxe4, PXe4 met bedreiging f2), 15... Tb8, 16. PcXe6, Rve6, 17. PXe6, Tfe8, 18. PXg7 (dreigt damewinst), 18... DXe2f, 19. RXe2, Kxg7> 20. 0—0, Tbd8, 21. TXd8, TXd8, 22. Tdl TXdl, 23. RXdl en won- f van we verschillende soorten aantreffen onder de vaste planten in hordes of rotstuintje, stelt heel bescheiden eischen wat de verzorging be- treft en verdraagt de vaak ongunstige om- standigheden aan kamercultuur noodwendig verbonden, heel goed. Voor weinig geld koopt men een bloaiend exemplaar, de bloeitijd valt van Juli tot September en die nog goedkooper uit wil zijn, tracht wat stek machtig te wor den en kweekt ze zelf op. Dit kweeken van stek levert geen of heel weinig moeilijk- heden op. Na den bloeitijd wordt de plant op een luch- tige plaats betrekkelijk droog door den winter geholpen en vroeg in het voorjaar komen tal- rijke jonge scheuten voor den dag, welke we voor de vermenigvuldiging gebruiken. De plant kan zoowel in een gewone bloempot voor het raam gehouden worden, liefst op een verhoo- ging met het oog op de overhangende ranken, dan wel als hangplant worden gekweekt. Heel vaak ziet men dunne stokjes in de bloempot, teneinde dit overranken te voorkomen en in dien het bossige exemplaren zijn, de stokjes dun en dus niet opvallen, dan heeft dit geen bezwaren. Is dit niet het geval dan staat het bepaald leelijk. Hoewel het kweeken van stek al zeer een voudig is, maakt de leek hierbij toch maar al te vaak verschillende fouten. Een der meest voorkomende fouten is wel het snijden van eel te lange stekken. Of het verlangen spoe dig groote planten te hebben hieraan debet is, weten we niet, doch meer dan eens merken we op, dat de amateur-kweeker zich schromelijk aan te lange scheuten te buiten gaat. Neem korte, gedrongen scheuten (top- of zijscheuten) ter lengte van 5 tot 10 c.M., verwijder hiervan de onderste bladeren en plant zoo'n stekje in een klein potje met een mengsel verteerde blad- en mestaarde waardoor iets scherp, zand is gemengd. Vrees dat het afsnijden der stek ken de moederplant zal schaden is volkomen ongegrond. Hierdoor verkrijgt de oude plant juist een gedrongen, breeduitstoelend voorko men, evenals door af en toe innijpen, waardoor een spichtig uitgroeien der plant wordt voor komen. Ook bij andere planten wordt dit vaak vergeten. Beschikken we over een kas of raam, dan plaats en we de stekken daar in, aangezien ze in zoo'n afgesloten ruimte beter en spoediger bewortelen. Schermen tegen de zon is dan roodzakelijk. Ontbreken deze hulpmiddelen, dan plaatsen we de stekjes gewoon in de ka- mer, bij al te zonnig weer op een half bescha- duwd hoekje. Naarmate de stekplantjes be wortelen worden ze overgebracht in een groo- tere pot, met hetzelfde grondmengsel. Ze hou den van een voedzamen grond en moeten vol doende licht hebben, zood'at ze in de meeste ge- vallen vlak voor het raam moeten staan. Zijn de ramen op het zuiden gelegen, dan kan hier van worden afgeweken. Zoodra de stekjes ongeveer een hoogte heb ben van ongeveer 10 c.M., dan passen we ook hier innijpen toe, aldus de plant dwingende zich te vertakken en zich tot bossige exem plaren te ontwikkelen. Vroeg gestekt kan zoo'n plantje nog hetzelfde jaar bloeien, doch in de meeste gevallen is dit niet raadzaam, daar hierdoor de plant te veel verzwakt. Wat het gieten betreft het volgende: Dage- lijks een klein scheutje water is voldoende, doch het gieten over de bladeren moet verme- den worden, aangezien deze daardoor gemak- kelijk door een zwamziekte worden aangetast. Hierdoor krijgen we zwarte vlekken, de bla deren vallen af en zijn aldus een ernstige be- lemmering voor den verderen groei, geven we de plant een bad, dan na het uitlekken alle water uit het schoteltje verwijderen. Behalve de witte varieteit is er nog een blauwe, doch deze is minder sterk en wordt daarom niet zooveel aangetroffen. papier min of meer leeren kennen en er zoo- doende voor gespaard blijven baar onder de I kuikens in werkelijkheid te leeren kennen. Maar ik zal, mijn gewoonte getrouw, U eerst j even in kennis brengen met klachten van kip- penhouders die er ongelukkig genoeg wel ken- nis mee gemaakt hebben en dan zult U zien hoe ik al pratende over de klachten U de ziekte in al haar verschijnselen doe kennen. 1. „We hebben vermoeden dat onze kuikens vergift binnen gekregen hebben omdat ze een paar uur voor den dood nog kerngezond waren en nog buiten liepen en een oogenblik later toen we ze in de kunstmoeder wilden doen omdat er een onweer aan de lucht zat, we er bij kwamen ze als gezaaid door de kunstmoe der lagen, met de oogen nog open, maar alien dood. Van stikken is geen sprake daar de luchtschuiven goed open stonden. We hebben sterk vermoeden van kwaadwilligheid." On derzoek: Coccidiosis! 2. ,,Bij ons zijn een hoop kuikentjes dood gegaan, even laten ze de vleugeltjes hangen, enkelen hebben eenige pijn en we vermoeden d'at ze verkeerd voer gehad hebben door kwaad- willigen." Onderzoek: Coccidiosis! 3. ,De kuikens zijn bijna alien in een nacht dood, ze waren allemaal bij elkaar in hetzelfde hok en de dag van te voren waren ze nog alle maal goed gezond. Zou soms iets in het voer gezeten hebben dat niet goed was?" Onder zoek Coccidiosis! 4. „De kuikens hebben bloederige diarrhee en zijn na 24 uur dood. Vanaf Februari heb ik nu al kuikens gefokt en nog bijna geen sterfgevallen gehad; Een dag voor het eerste kuiken stierf was ik begonnen met een ander soort opfokvoer, kunnen daar nu de schadelijke bestanddeelen in zitten? Ik zal het nu meer niet meer voeren, tot dat ik bericht van U heb." Onderzoek: Coccidiosis! Ziehier een greep brieven uit wat ik noem:* het vergiftigingsdossier. Ze komen er alien op neer dat de kuikens bij massa's, soms hon- derd in een nacht, sterven, zonder dat de eige- naar er van te voren iets van gezien heeft. Heeft men nu toevallig van te voren ander opfokvoer gegeven, dan krijgt de nieuwe voer- soort de schuld, of men denkt aan vergiftiging. Uitgesloten is het niet, dat moeten we direct goed begrijpen, dat plotselinge voerverande- ring van kuikens altijd gevaarlijk is en dat sluimerende ziekten daardoor soms ineens uit kunnen breken. Sommigen die niet aan vergif tiging denken, denken aan andere, heel snel verloopende ziekten, bijv. de volgende brief: i5. „Ik zend hierbij een paar plotseling ge- storven dieren. Velen zijn nog ziek. Vermoede lijk is het cholera, wilt U dat eens onderzoe- ken?" Onderzoek Coccidiosis! Leer dus uit al deze gevallen uit de praktijk dat al noemt men deze ziekte vaak bloed- d'iarrhee en al komt dit verschijnsel ook vaak voor, er toch massa's gevallen voorkomen van bijna bliksemsnelle dood, zonder eenig voor- afgaand verschijnsel, althans geen opgemerkt verschijnsel. Nu komen w aan de groep brieven die wel verschijnselen zagen en die dat nu op hun eigen manier beschrijven. Daarbjj zullen we opmerken dat de een heel andere verschijnse len ziet dan den ander en dat men soms den indruk krijgt met een heel andere ziekte te maken te hebben. 6. „Onze kuikens zijn drie weken oud, Woensdag maakten ze het nog goed, sinds zijn er 20 gestorven. Ze staan met hangende vlerk- jes, vele vallen om, loopen weer weg, blijven dan liggen en zijn binnen enkele uren dood." 7. De kuikens zijn 8 weken oud. Een week geleden kon ik zien dat er zieke bij waren, die hoe langer hoe erger worden en tenslotte sterven. Nu zijn er al 100 dood." 8. De kuikens zijn 10 weken oud, ze groei- den best doch nu komen er sterfgevallen. De diertjes zijn suf, de veeren zitten niet glad, verder is er niets aan te zien voor ze dood Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotterdam. Postzegel van 7% cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. DE ZOMER-STERFTE DER KUIKENS. Deze titel is feitelijk een klein trucje om aandacht te trekken, want ik ben er van over- tuigd, dat nu vele lezers zullen zeggen: dat moet ik even lezen, ik heb wel eens doode kui kens. Als ik er heel geleerd den naam der ziekte boven zou gezet hebben, ni. coccidiosis der kuikens, dan zeggen velen: een raar ge leerd woord, dat zal wel erg vervelend zijn, dus dat lezen we maar niet. Toch is het van het grootste belang, dat al ien die kuikens hebben deze ziekte althans op gaan. 9. „Dit haantje had bloeddiarrhee, wat kan dat zijn?" 10. ,„Mijn kuikens gapen voortdurend met den kop omhoog, treuren een paar dagen en gaan dood. Er zijn al verscheidene zoo ge storven." 11. ,Jk heb 400 kuikens en nu later 100 en de vleugels hangen, zitten met ineengetrokken hals en gesloten oogen. Maar ze pikken nog wel. Hier is bij verscheidene menschen dezelfde ziekte. Wat moeten wij er aan doen?" 112. ,,De kuikens zijn eerst goed, maar dan beginnen ze als het ware te beven, eten en drinken niet meer en zijn dan spoedig dood. Verder is er niets aan te bespeuren." 13. Hierbij zend ik U een Rhode Island- kuiken, dat onder vreemde verschijnselen stierf. Het beestje maakte plotseling allerlei vreemde krampachtige bewegingen, ging over zij liggen en met de pooten liggen trappelen, beefde erg, waarna er van de bijgevoegde oritlasting kwam en was toen dood. Zoo zijn er nu in korten tijd al vele gestorven." il4. „Van mijn 300 kuikens stierven er 200 stuks. De verschijnselen zijn: een dag of zeven na de geboorte zitten ze ineengedoken op den grond, de ontlasting is meestal bloed. Welke maatregelen moet ik nemen ter voorkoming?" ili5. „Bij de kuikens komen verlammings- verschijnselen voor en gapen, de eetlust blijft goed, soms diarrhee." (16. „Er sterven bij mij veel kuikens. Het is een eigenaard'ige ziekte die bij ons nog nim- mer is waargenomen. Ze zijn zoo nog goed ge^ zond en een oogenblik later liggen ze op zij en kunnen niet meer loopen en eten ook niet meer, terwijl ze den kop krampachtig op den rug houden." 17. „De geheele koppel van 390 stuks is stil. Eerste zes weken groeiden ze best. Wat kan dat zijn?" 18. ,yMijn jonge hennen zijn twee maanden oud en krijgen het in de pooten, ze gaan lig gen en kunnen niet meer loopen en sterven na 14 dagen." Gaan we nu deze brieven eens na dan zien we als verschijnsel dat nog al eens vermeld wordt: hangende vlerken, eerst goed groeien, daarna plotseling suffig, gapeni ?enuw.ver- weinig opgemerkt. Eigenaardig is no 14, waar de sterf te reeds 7 dagen na de geboorte op- treedt. Dit is heed anders dan bij de andere gevallen, waar we juist meestal te hooren krij- gen d'at de kuikens eerst eenige weken goed groeiden en dan gaan sterven. Nu wijs ik in verband met de brieven, die ze- nuwverschijnselen en verlamming beschrijven nog op iets merkwaardigs. Onlangs bezocht ik een groot hoenderpark, waar men klaagde over verlamming bij jonge hennen. Dit nu is een ziekte, die thans de heele we- reld in spanning houdt, tenmmste de kippen- wereld en dergelijke gevallen interesseeren mij zeer sterk. De typische jonge hennenver- lamming zal ik ook later beschrijven en de verschijnselen die ik zag leken er sterk opjk twiifelde dan ook geen oogenblik of ik had met de tvpische verlamming te doen, de zgn. neuro- lymphomatosis en nam een tiental dieren mee v'ooi onderzoek. Na eenige dagen nauwkeunge observatie en onderzoek bleek me dat een deel der kuikens lijdende was aan coccidiosis, en een ander deel aan de typische verlamming. Ziehier dus een voorbeeld' om te laten zien hoe verbazend moeilijk het soms is om een ziekte goed te onderkennen. Volgende keer gaan we eens kijken hoe onze kuikens de ziekte te pakken krijgen. Bij sterfte doen we op het oogenblik: Opzenden naar be renarts of laboratorium voor onderzoek, gron dig reinigen en ontsmetten, zorgen voor y gieraische drink- en voerbakken. Dr. TE HENNEPE. t Rijdt op v zoek acnt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6