I! v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5crl Wielerbaan Sas van Gent. GALA-OMNIUMMATCH 75 K.M. KOPPELKOERS r iu PBBDIKBBUBTE M,~ Feuillet on - ve rtellingen. —-J p Q R J MARKTBERICHT. D AMBUBRIEK. TNGEZONDEN MEDEDEELINGEN. INGEZONDEN MEDEDEELING. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC. BRABANTSCHE BRIE YEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 5SP Op Zondag 4 Aug. a.s. om 3 uur PIE! VAN KEMPEN JULES VAN HEVEL^ JAN P1JNENBURG ALFRED HAMERLINCK Aantrekkelijk Bijprogramma. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. SCHEEP V AARTBE WEGIN G. v i bebooit op ixi:ochten, voor verz&ciniuff en genezing bij doorzitten en. zonnebrand steeds een doos of tube Dooi 30-60 cn 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Droglsten gen werd alsnu een stoet gevormd en onder bet uitvoeren van lustige marscben door bet muziekgezelschap, wandelde men naar de R. K. school, waarin de klompenbeurs ge- houden werd. De toegang tot bet terrein werd versperd door een lint. Het was daar, dat het lid der Tweede Kamer, de beer Fleskens, de vader der Klompenwet, eene korte toespraak hield, enkele eenvoudige woorden, gesproken door den man van de Klompenwet tot zijne klompenmakers, de nijvere zwoegers, die een sober bestaan leidden, en tot wier lot bij zicb in bun moeilijken strijd om het bestaan voel- de aangetrokken. Hij stipuleerde, dat met zijn wet wel niet is verkregen wat bij aanvan- kelijk beoogde, maar er is toch wel iets be- reikt. En al mag dat niet alles op rekening der Klompenwet gescbreven worden, een feit is het toch dat het deugdelijke Nederlandsche fabrikaat een deel van bet terrein herwonnen beeft, aangezien de invoer van buitenlandsche klompen in het tijdvak van 1 Jan.30 Juni 1.1. met 400 is teruggeloopen. Ook de mo- ,-eele steun is van groote beteekenis geweest voot de opleving der industrie. Er moet ech- ter nog veei gedaan worden, eer men is waar men wezen moet. Men moet op den ingesla- gen weg voortgaan en bij sprak de hoop uit, dat ook de Zeeuwsche klompenbeurs een der middelen zal mogen zijn die zal strekken tot zegen - aan het geheele bedrijf in Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij knipte hierop bet lint dat den toegang versperde door en verklaarde de klompenbeurs voor geopend. Door Rachel Willaert werden hiema met een lieve toespraak aan den Commissaris der Koningin een paar sierklompjes aangeboden, hetgeen Maria van der Keelen deed aan den heer Fleskens. Hierop begon het bezicbtigen der beurs. De inzendingen zijn ondergebracht in 4 loka- len. Er zijn inzendingen uit het geheele land. Alles staat onder het motto: steunt het Ne- derlandsch fabrikaat. In het eerste lokaal wees men ons al spoedig op de grootste in- zending, die van onzen stadgenoot J. van der Linden, die 900 paren macbinaal bewerkte klompen inzond. We zagen er de bekende ge- wone modellen, die naar we van deskundige zijde vemamen voor wat de bewerking betreft in de. laatste tijden een groote verbetering hebben ondergaan. Onderzoekingen hebben bewezen, dat de Nederlandsche klomp bet zoowel wat vorm als uithoudingsvermogen betreft, verre wint bij de buitenlandsche. Er waren ook keurige luxe, of sierklompen. Er waren paren ingezonden die z66 bedrieg- lijk leeren voetbekleedsels nabootsten, pan- toffels, balschoentjes e.d., dat we onze oogen niet konden gelooven en ons met het gevoel moesten overtuigen, dat we niet te doen had- den met leder, doch met een fijne nabootsing in kunstig bewerkt hout. In het laatste lokaal was ook te zien een reuzenklomp, gemaakt uit een boomstam van 1.65 M. diameter. Deze klomp was ruim 1 M. lang en getrouw naar een origineel voet- model vervaardigd door den voorzitter van „St. Gomarus", den heer C. J. Seghers, terwrjl de Z.Eerw. heer pastoor Huijgens, te Clinge, voor de decoratieve besehildering had zorg gedragen. Deze feestklomp trok natuurlijk de bijzondere belangstelling. Nadat de gasten de beurs verlaten hadden, om zich in de pastorie te vereenigen aan een lunch, aangeboden door het gemeentebestuur, was de gelegenheid om de beurs te bezoeken voor het publiek opengesteld en werd daar- van een ruim gebruik gemaakt. Aan den lunch bracht de burgemeester, de heer Vienings, allereerst een heildronk uit op H. M. de Koningin. De heer Lockefeer, voor de eerste maal optredend als gekozen lid der Tweede Kamer, juist in zijn geboorteplaats Clinge, stipte aan, dat men er nog niet is. Fabriceeren is gemakkelijk, maar men moet ook verkoopen. Men werke eendrachtig samen en streve naar het inrichten eener verkoopscentrale. De heer Huizinga, die in verschillende func- ties, o.m. als voorzitter der commissie voor werkverruiming met de klompenmakers in aanraking kwam, bracht hulde aan hetgeen de heer Vienings Kinds zijn optreden als bur gemeester te Clinge voor dit vak heeft weten te bereiken. De Commissaris der Koningin gaf uiting aan zijn waardeering voor den goeden geest die hier blijkbaar onder de bevolking heerscht, voor den geest van oprechte Oranjegezind- heid, en meende dat daartoe zeker veel brj- draagt de leiding van het Z.Eerw. hoofd der R.K. paroohie, pastoor Huijgens, den vriende- lijken gastheer, wien hij daarvoor dankte. De heer Truffino, burgemeester van Hulst, bracht hulde aan den geestelijken adviseur van ,,St. Gomarus", den WelEerw. heer kape- laan Van Campen, die ook veel heeft bijge- dragen tot het tot stand komen dezer beurs. Hij constateerde, dat hier door samenwerking van het burgerlijk en het geestelijk gezag veel is tot stand gebracht. De heer Seghers voorzitter van St. Goma rus, deelde een en ander mede over de ver- vaardiging van den reuzenklomp, die in de afdeeling luxewerk den eersten prijs behaald heeft. Zij is bestemd als een geschenk aan den Z.Eerw. heer pastoor Huijgens, die voor de besehildering heeft gezorgd. De heer Vienings dankte alien die medail- les voor de beurs hebben beschikbaar gesteld, en de heer Ir. Grevers den Z.Eerw. heer pastoor voor den hem aldaar betoonde gast- vrijheid. Men bleef hierna nog geruimen tijd bijeen, terwijl er op de klompenbeurs een geanimeerd bezoek was. Des avonds werd een feestvergadering ge- houden in het Patronaatsgebouw en werd vertoond een film over de klompenindustrie in Nederland. Van de bekroonde inzenders voor luxe werk vermelden wij den heer F. Daelman te Ter Neuzen die met 24 punten den 5en prijs ver- wierf. De jury bestond uit de heeren A. van Aken te 's Hertogenbosch, Jos. van Vroonhoven te Best en J. van der Linden te Sluiskil. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 21 tot en met 27 Juli in de prov. Zeeland bedroeg: Febris typho'idea (buiktyphus) Sas van Gent 2 (in edn gezin). Roodvonk: St. Maartensdijk 2, Middelburg 1, Sas van Gent 1. Diphteritis: St. Annaland 1, Goes 2. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ger komen. ZAAMSLAG. Tot hoofd der openbare school te Dreischor (Sch.) is benoemd de heer Chr. Weststrate, hoofd der openbare school te Othene, die ook als zoodanig benoemd is te Sliedrecht. HONTENISSE. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees- ter dezer gemeente, de heer Mr. R. R. J. Lambooy, advocaat en procureur te Hulst. HOEDEKENSKEIIKE. Donderdagmorgen is tijdens het stormweer het motorschip „Johanna" uit Gent, kapt. v. d. Klooster, geladen met haring, nabij Hoedekenskerke vol water geloopen en gezon- ken. De bemanning kon in een roeiboot het zinkende schip verlaten. Men zou trachten het motorschip tegen laag water leeg te pom- pen en drijvende te maken. ZONDAG 4 AUG. 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Ds. S. R. Hermanides, van Valkenburg en 2 u., Ds. S. R. Her manides, Doopsbediening. Sluiskil. &V2 u., de heer L. Dek. Hoek. (9% u., Ds. E. Raams en 2% u., de heer L. Dek. Zaamslag. 9% u., Ds. G. P. A. Ruijsch van iDugteren, van Axel. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. Hamming te Nijverdal. Chr. Gereformeerde Kerk. "'aamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% er i9 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. H o"i 1 a n d~" B e 1 g i 6 Tot slot met Plet van KempenVan der Horst. Jules van Hevel Hamerlinck. PijnenburgBraspenning. Gebrs Standaerd. A. Maesvan Nevele. RanschaertOderie. Van OersBogaert. RoelsRedel. VOETBAL. De bekende voetbalvereen. D.O.S.K.O. van Antwerpen, welke o.a. dezen zomer ook een bezoek bracht aan Goes, komt a.s. Zondag naar hier om tegen Terneuzen I een vriendschappe- lijke wedstrijd te spelen, terwijl het niet on- mogelijk is, dat zij ook met een 2e elftal uit- komt tegen het 2e van Terneuzen. Waar de confpetitie begin September een p.anvang neemt, is het gewenscht dat de spe- lers nu reeds door een goede combinatie een zoodanig spel ontwikkelen, dat de tegenpartii er geen vat op krijgt. Om succes te hebben, moet het samenspel niet zoo doorzichtig wor den ge jpeeld als dit in den wedstrijd Terneu zen—^Middelburg werd gedaan. Kort spel kan goed' zijn, doch in de meeste gevallen levert het niet veel nut op, daar de tegenpartij te ge makkelijk kan ingrijpen, wat bij een meer open, of het z.g. driehoekspel, niet zoo gemakkelijk is. Ook moet meer werk gemaakt worden van het kopwerk. De belangstelling voor dezen wedstrijd zal, naar te verwachten is, groot zijn, daar het een spannenden strijd belooft te worden. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Galawedstrijden op Zondag a.s. Na een zestal weken rust, zullen Zondag a.s. de poorten der Sassche baan weer worden ge- ijpend, en zullen galawedstrijden plaats vinden, waarvan volop te genieten zal zijn. Een HollandBelgiemeeting is g jprepa- reerd, terwijl voor beide landen eerste rangs- krachten zijn geengageerd. Voor het eerst dit jaar treedt Piet van Kempen weer te Sas op, thans in gezelschap van Pijnenburg, met wie hij een landenomnium. zal uitvechten tegen Jules van HevelHamerlinck. De omnium be- staat uit drie reeksen, sprint, achtervolging ner (nloegen en een puntenkoersje over 15 ron- den. Voorts een HollandBelgie achtervol ging a trois en een afvalrace, waarna men zich zal kunnen verlustigen aan een 75 K.1VL. koppelwedstrijd met de koppels, zooals d'eze in de advertentie in dit nummer zijn aangege- ven. We kennen zoo stilaan wel de vechtjas- sen als PijnenburgBras en Jules van Hevel Hamerlinck, terwijl de zesdagenkoning aan een vechtlustig /partner zal zijn geassocieerd. Dat de liefhebbers weer in grooten getale binnen en rand de baan zullen te vinden zijn, behoeft wel geen betoog. Een programma, als voor Zondag, zal de belangstelling niet missen, welke het verdient. De koersen zijn gegeven, ter gelegenheid d'er jaarlijksche kermis van Canisvliet, (op twee minuten afstand van de baan). COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUW SCH - VL A ANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Woensdag 31 Juli 1929. Kleine veiling. Zure morellen 1526.6 ct.Madeleinen 9.4 16.5 ct.; Boontjes 1010.2 ct.; Kruisbessen 11.9 ct.; Roode Bessen 16.618.6 ct.; Oculanen 16.718.1 ct.; Oranje-pruimen 18.1—19 ct.; alles per K.G. Meloenen f 1.0197 ct.; Witte Kool 5—5.6 ct., 'per stuk. Gladiolen 20.2 ct. Wacht Ulvenhout, 30 Juli 1929. Menier, 'k Ben weer thuL amico en - sjuust op tijd. Net pak- te-n-ik Zondag- avond d'n klink van de deur vast of't begon te ren- gelen, zooda 'k maar zeggen wil: keb 't bestig ge- troffen mee m'n uitstapkekrek van zoute! Mee da'k bin- nenkwam stapte Trui sjuust in d'ren hansjop en da was we- zenlijk 'n thuiskomst heelemaal in d'n Sche- velingschen stijl. Want daar hb 'k zoo wa niks aanders gezien as hansjoppenparade. 't Is daar zoo stark, as ge'r ordentelijk rondkuiert in oew goeie spullen, zooas ik mee m'nen trouwjas aan en m'n zijjen pet op, dan kijken z'oew net aan ,of ge 't manneke van de maan bent. 'k Ben d'r mee die kollesale wermte-n-is laangs 't straand, vlak laangst 't water ge- kuierd en 'k kan oew zeggen, amico, 't leek wel 'n Parredijs. Maar dan mee veul Adarn- mekes en veul Eva-kes van alle leeftijen. Eva's as rollades en Adams as treurwilligen. Ze leven er in ten ten net as thuis; koken en brajen er, .schellen mekaar uit en lachen er, kortom leven daar gezellig as Battevieren en Batteviersters of ze thuis zijn. Hebben er van alles, net as thuis, b'alleve 'n kleerkast en... die emmen z'ok nie noodig. 'k Was er op 'nen middag dat er nogal 'n g6bf windje sting. Ge wit, as 't op 'n aander zo'n bietje waaijt, dan spook et er op Scheve- lingen dat de lussen uit oew veters waaijen. En net blaasde-n-er zo'nen Noordooster 't zeezaand in m'n ooren en de naaien van m'nen jas, toen er zo'nen schrielen Adam, zo'nen treurwilg, as 'n veulentje hupsch over 't zaand liep mee 'n daanspaske, de zee tege- moet en z'nen baard wikkelde van d'n wind om z'nen nek. Hij „liep" goed uit, zo-as wij da-d-in ons vak zeggen van de boomen en struiken in 't veurjaar. Zoo schrielekes en zoo klein as ie was botte-n-ie uit as 'nen haandveger en toen de wind nog 'n bietje-n- opstak, toen waaijde-n-ie grif uit z'n bad- pakske, waar ie heelemaal nie naar gebouwd was: (naar da pakske, amico, naar da pakske; versta me goed, jong!) 'k Docht da'k brook. „Huidaar", riep ik, „ge lot wa leggen!" 'k Windelde z'n hemels- blauwe tenuu om 't puntje van m'nen stok en goeide-n-et naar 'm toe. As ie wa kwie- ker was gewiest en z'nen kop veuruit ge- stoken had wa's 't pak z66 om 'm henen ge- schoten. „Vriendelijk bedaankt," zee-t-ie. „Niks te danken, jong," antwoordde-n-ik, en ga nouw maar gaauw de zee in, want 't begint weer te waaijen!" En 'n oogenblikske later sting ie te proesten as 'n verroeste pomp en zag ie er, mee da veuls te wije pak, dat 'm om z'n lijf zat geslingerd en gepakt uit, as 'nen schotteldoek mee haar. Hij leek sjuust op onzen vogelverschrikker! Maar de meesten zwemmen daar droog. Net as de kiepen, in 't zaand. Noemen ze zonnebaaien, maar mee baaien ee-g-et nie veul te maken. Olleen datte, da ze 'n zwempakske aan-emmen en naar de zeekijken! Op dezelfde manier as da ge in oew dooie eentje mee 'nen hoogen hoed op naar 't ge- meentebuis zou rijen, de trappen opgaan, trugkomen en weer wegrijen en dan 'n ge- zicht zetten, zd<5 triestig of ge getrouwd bent, 'k Zal nie zeggen, op zo'n manier kunde nie verdrinken En druk dat et er was, amico, druk! Ge kon op sommige uren d'n assie nie aanders van oew segaar doen of ge moes 'm in oewen ibuurman z'nen jaszak afkloppen. Wa-d-'n badgasten, wa-d-'n badgasten! Maar de meesten brengen d'r hotel en d'r restauratie zelvers mee. As ge die badgasten ziet aanarriveeren ,dan emmen ze as 'n slak- ske heel d'r emmen-en-houwen, tot d'r huiske toe, op d'ren rug hangen. Tot houteren hamers brengen ze mee om 't hotel" op te bouwen. Heele huishouwens slaan daar in d'n letterlijkster zin d'r tenten op. Vader jast de stokken in d'n grond mee z'nen houteren hamer, moeder spant de touwkes en gooit er de iakens overhenen en dan nemen ze 'n stuk of wa van d'r kinders en zetten die mee d'r achterwerk op de punten van de lakens teu- gen 't weg-waaijen. Da zijn dan zooveul as de hoeksteenen. En as 't hotel op z'n pooten staat, dan gaat er tellekes eenen in om z'n eigen in z'n badpak te steken en staan ze op 'n rij-ke te wachten wie aan de beurt komt. Want de behuizing is maar kleintjes. As ge b.v. schoenen ht van maat zeuvenen-veertig, zooas ik, dan staan ze mee de hakken aan 't achterhuis en steken de teuten deur den gevel henen. Maar zeggen zooas 't is: de lui die op zo'n manier de badplotshekspletasie veur d'r eigen doen, emmen dezelfde zee, dezelfde zon en niet te vergeten 't zelfde zaand as de lui uit 't Koerhuis, maar veul veurdeeliger. Ze brengen zelfs d'ren eigen muziek mee en komen dus niks te kort. Jammer, da zee zaand zoo verduveld schraal is. Aanders lee- jen ze nog tuintjes aan om d'ren eigen gruunte te kweeken onderwijle. Affijn, 'k wil dan maar zeggen, toen Trui Zondaggenavond in 't midden van de kamer sting in 'n eilaandje van afgezakte rokken, (waar ge tusschen twee hokskes heel Sche- velingen mee aan kunt kleejen, want daar maken ze van 'nen zakdoek 'nen heelen hu- welijksuitzet), toen kwam ik van 't eene in 'n aandere. ,,Maar ollee", zee Trui, „is da verschrikken; kad oew niemeer verwacht. >:k Docht da-ge d'n trein weer gemist had!" „Nouw," zee ik, ,,veul ee-g-et nie geschollen, maar keb me-n-et apenzuur geloopen om 'm te halen, toeteloeris. Ik verlangde wezenlijk weer naar m'nen eigen stal." ,,Oost west"... zee Trui terwijl ze d'r garderobe stuk veur stuk opvouwde en in de goeie-kleerenkast hong, thuis is 't ok altij zoo lollig nie," vulde-n-ik aan. „En kek is, ouwe zwamneus, wa'k veur oew meegebrocht eb?" Meteen pakte n-ik m'n kedoowke uit. 'n Schip, heel schoon. Perlemoer, al wa ge ziet. Op 't zeil, ddn stuk perlemoer, sta mee schoone let- terkes geschilderd: Groeten uit Schevenin- gen; alles zit er aan: 'n ankerke, masten, touwwerk, 'nen boeg, 'n roer, 'n pracht- stukske veur op de schouw. „Wa-d-is da?" vroeg Trui. ,,'n Schip," zee ik. ,,Da-d-et ginnen bal gehakt is, zie 'k ook wel," verklaarde ze, ,,maar wa kunde 'r mee doen?" ,,Veur pronk zetten op de schouw," zee ik, ,,vind et nie allemachtig manjefiek?" „Duur?" ,,Raai 's." ,,Vijfentwintig stuivers?" Die denkt nouw alt(j, amico, da-d-alles vijf- enntwintig stuivers kost. Lee-d-in d'ren mond bestorreven: vijfentwintig stuivers. ,,Trui," zee ik mee nadruk, „da bend-in Scbevelingen al kwijt as ge d'n knop van de winkeldeur pas vast het. Da ben-d-al kwijt veur 'nen geven bottram mee 'n taske kof- fie", en toen ha 'k inpersaant aan d'r ver- staand gebrocht, amico, da 'k nie veul verom brocht van de centen die 'k meegenomen had. Affijn, da ge bedaankt zijt, da witte," zee ze toen, ,,'t is wel 'n schoon dingeske. As er nouw maar nie die schulpkes afgaan bij 't afstoffen". En nouw, amico, nouw ben ik weer blij da'k thuis ben. 'nen Mensch wil er 's tusschen uit, maar hij is nergens beter verzurgd as bij z'n eiges thuis. Wa gij En eerlijk gezeet: 't begon me toch 'n bietje de keel uit te hangen ok. As 'k m'n oogen diehtdoei, dan zie ik n6g niks aanders as wefkes mee beenen die al beginnen onder d'r ermen en mannekes mee korte bloes-broekskes aan. Wiste da-d-al? De rnannen gaan daar in de korte broek. Keb er gezien van zestig jaar, mee grijze polleka-kopjes en 'nen heelen grooten bril op, waar ze achter schuil gongen en mee 'n korte broek aan en schoon geblokte sokken om d'r kuiten. Zo'n broek is gin broek, maar 'n pluufoer. As ge 't daar over 'n wefke het da veul prots heet, dan zegde daar: ze heet de pluu-foer aan. Sigaren rooken die mannen nie. Zijn te zwaar; dan doen ze 't in d'r pluu-foerke. En 'n frontje dragen ze nie meer. Zemmen 'n soort van hemd aan mee 'n leggend krogske van boven en da sta-d-open mee 'n puntje". Wezelijk heel lief en bekoorlijk. Zo'n laag-uitgesnejen munnenhalske mee 'n klein „schoenborsteltje" d'r uit-schijnend, 't is snoezig, zeggen ze daar. En zo'n hemd hiet nie hemd of boeze- roen, neee, da's 'nen sjieler. Dieen sjieler stoppen ze in d'ren pluu-foer en daaromhenen ga-d-'nen sentuur. Denkt oew eigen daaronder nouw 'n paar kuiten in blokskes-sokken, lage gele muilen en ge het dan persies 't pertret van 'n teugeswoorig manspersoon Maar kekt er nie te lang naar, amico, aanders zoude ruzie krijgen. Da's mijn overkomen! Ik' kwam er zoo eenen teugen en bleef effekes staan om 's goed te zien wat er nouw toch eigenlijk veur 'n ding op twee beenen laangs me gong. Bril, polleka, sjieler mee schoenborsteltje, pluu-foer, sentuur, geruitte kouskes, lage muiltjes en 'n siegretje. 't Moes 'nen vent veurstellen natuurlijk (vanwege 't borsteltje ee!) Hij bleef ok staan. „Goed gezien?" zee 't ie. „Draij-d-oew eigen nog 's om, juf- frouw", vroeg ik hem. En toen wier me da- d-exemplaar toch zoo nijdig amico, zoo gloeiend kwaad, dat ie sting te trillen in z'n p.f. ,,Rrrrotkaffer", hijgde-n-ie. „As ge da nog 's zegt, ventje, dan krijgde wa van me", beloofde-n-ik 'm zoetsappig. „Rrrotboer!" Meteen stingen me-n-in 'n kringeske van Schevelingers. „Nouw is 't mijn beurt, manneke", zee ik en toen wilde- n-ie 'm smeeren, maar meteen greep ik 'm 'n 't ruimste gedeelte van z'n p.f. En toen schork ie zoo, dat ie zoo wit wier as z'nen sjieler. 'k Kreeg mee 'm te doen. Nam toen 'n groote, zware vorstenlaanden uit m'nen borstzak ,beet er't puntje-af en stopte 't ding tusschen z'n lippen en zee: ,,veur straf op- rooken", en gaf 'm 'n vlammeke. En trekken, amico, trekken dat ie dee! 'k Zou 's avonds z'n p.f. wel is emmen willen zien, maar die zal er toen meer uitgezien emmen as 'n p.c. denk ik! Ziezoo, nouw witte alles wa'k oew van Schevelingen te vertellen had en schei ik er gaauw af, want er is hier heel wa werk veur me blijven leggen. Dus veul groeten van de Vijfentwintig stuivers en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRd. CXXXVI. Oplossing der problemen uit rubriek CXXXI. No. 1, van D. Bosma, A'dam. Zwart: 1, 3, 8, 9, 10, 18, 19, 20, 28. Wit: 21, 29, 30, 38, 40, 44, 47, 48, 50. De vraag: „Mag Zwart bier 2833 spelen?" moet ontkennend beeantwoord worden, daar Wit dan wint door (Zwart 2833? Wit 3024!! (Zwart gedwongen 19X30); 40 34! (Zwart gedwongen 30X39); 2923 (33X 42, daar op 18X29 eenvoudig 2117 volgt met hetzelfde resultaat); 47X38 (18X29) en 44X2. Weer een nieuw genre in het vemuf- tige Bosma-systeem, dat verrassend en origineel blijft. No. 2, van Ir. W. Vrijlandt, Dordt. Zwart: 17, 22, 23, en dam op 31. Wit: 26, 32, 33, 34, 39, 41, 49. Indien Zwart hier 3137 speelt, wint Wit heel fraai door 4136! (Zwart 37X28); 36 31!! (Zwart gedwongen 2846); 3127 (22X31); 26X37 (Zwart gedwongen 46x32); 3429 (23x43) en 49X27 gewonnen. Klein, maar fijn! No. 4, van W. Haanstra, Goor (Ov.). Zwart: 3 ,7, 9, 11, 17, 21, 29, 30, 33. Wit: 22 ,28, 31, 39, 40, 41, 44, 45 48. Wit speelt en wint. Tot zoover de lastige problemen, waar onze oplossers stellig de handen aan vol zullen hebben. Hieronder de eenvoudiger opgaven, die echter in opbouw en afwikkeling even mooi zijn. No. la, van J. Metz, A'dam. Zwart: 8, 13, 16, 18, 22, 23, 29, 35. Wit: 20, 27, 37, 38, 39, 44, 50. No. 2a, van N. N. Zwart: 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 24, 35. Wit: 21, 27, 28, 33, 37, 38, 39, 49, 50. No. 3a, van N. N. Zwart: 8, 9, 10, 14, 20, 21, 27, 28, 31. Wit: 23, 30, 32, 38, 42, 43, 44, 48. No. 4a, van A. A. Polman, Almelo. Zwart: 8, 9, 16, 17, 19, 29, 39. Wit: 28, 31, 37, 38, 40, 47, 49. Voor alle vier: Wit speelt en wint. Het volgende korte, met een leerzamen slagzet besliste partijtje is uit het toumooi om bet kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaan- deren 1929. Deze partij was de eenige welke in dien wedstrijd verloren. WitZwart J. P. Geensen. J. J. K. Fransche opening. 1. 34—30, 20—25, 2. 32—28 25x34. 3. 39X30 ,1621. De zet van Fabre. Op 31 26 volgt nu 2127, dreigt 2732 en 1924. Wit dus 3025, Zwart 1823! en op 4439? forceert Zwart schijfwinst. Hoe? Wie kan ons het antwoord geven? Molimard speelt in plaats van den tekstzet meestal 1823, terwijl J. de Haas met 18 22 vaak succes had (zie de partij Van Wage- ningenDe Haas uit het wereldkampioen- sehap 1912). De Nederlandsche kampioen A. K. W. Dam me geeft als derde zet van Zwart 1520 aan, om na 3025 van Wit door te gaan met 19 23, 14X23 en 10x19- Al deze voortzettingen waarborgen goed spel voor Zwart. Dit is dan ook de reden, dat de Fransche opening op den duur in on- bruik is geraakt en evenals de Hollandsche opening plaats heeft moeten maken voor het moderne flankspel 4. 4439, 2126. 5. 30 25, 1116. 6. 4034, 1721. 7. 4540, 6 11. 8. 5045, 16. 9. 3430, 1520. Bereidt 1923 voor. Wit kan nu zeer goed 3024 spelen met goed spel. Zie: Wit 3024 (Zwart 20X29); 33x24 (19x30) en 25x34. 10. 37 32, 26X37. 11. 42x31, 19—23. Niet 21—26, daar Wit door 4742 of 3227 het betere spel zou hebben. 12. 28X19, 14X23. 13. 25 X 14, 10X19. Op 3126 van Wit zou nu 21 27 volgen met sterken aanval. 14. 4137, 2127 Het bezit van het strategische punt 27 is in dergelijke standen voor Zwart van groot belang. 15. 32X21, 16X27. 16. 31x22, 18x27. 17. 30—25, 5—10. 18. 35—30, 10— 14. 19. 30—24, 19X30. 20. 25X34, 12—18. 21. 3329. Een gevaarlijke combinatiezet; dreigt bovendien veld 24 in bezit te nemen, terwijl op 1419 Wit 2924 en 34X25 laat volgen. 21. 14—20?. Verliest onmid- dellijk! (zie diagram). ZWART 1 2 3 4 5 WIT 47 48 49 50 leder 13 scbijven. Wit neemt nu dam door een type-zetje, dat vooral voor beginners leerzaam is om den eenvoud en de logica. In den diagramstand volgde22. 2924, 20X29. 23. 3631, 27 X 36. 24. 4741, 36x47 dam. 25. 4944, 47 X 33. 26. 39X19, 13X24. 27. 34x1 dam, en Zwart gaf op. J. J. K. s.s. HELENA vertrok 1 Aug. van Kaapstad naar Port Elisabeth, s.s. MAGDALENA in lossing te Barry, s.s. TERNEUZEN van Gent naar Kemi pas- seerde 1 dezer Holtenau. Op verzoek van enkele lezers en oplossers plaatsen we nog 66nmaal de in de beide vorige rubrieken ter oplossing gegeven problemen. Oplossingen dezer acbt vraagstukken zien we gaarne tegemoet tot en met 24 Augustus a.s. Bij voldoende deelname zijn we voornemens onder de goede oplossers te verloten een boek- werk en een jaarabonnement op het Tijd- schrift „Het Damspel". No. 1, auteur S. Abram, A'dam. Zwart: 9, 16, 19, 24, 29. Dam op 50. Wit: 17, 21, 25, 27, 31, 38, 39, 41, 48. Wit speelt en wint. No. 2, van P. H. Irzerda, R'dam. Zwart: 7, 12, 13, 15, 18, 19, 26. Dam op 30. Wit: 16,.20, 24, 31, 37, 38, 39, 44. Dam op 43. De vraag isMag Zwart 3035 spelen No. 3, van P. W. Kliphuis, Zwolle. Zwart: 2. 11, 12, 16, 17, 18, 19, 20, 24, 26, 35. Wit: 32, 34, 36, 37, 38, 39, 42, 43, 44, 47, 48. Wit speeJd en verlokt Zwart tot het doen van een tegen-lokzet, waar Wit dan op in gaat. Zwart meent nu gewonnen te hebben, maar Wit heeft verder gekeken en een bril- lante Manoury-opsluiting voltooit dit schitte- rende vraagstuk. Van Ter Neuzen: 31 Juli. Eng. s.s. NINA, 672, ledig, Goole. Voor Gent: 31 Juli. Belg. s.s. ROSA, 828, ledig Boulogne; Eng. s.s. KINGSBURY, 2616, pyrfet, Huefva; Noorsch s.s. BRATHOLM, 724 pyriet, Thamshavn; Fransch s.s. SAINT ANDR6, 3681, gem., Antwerpen; Eng. s.s. TRENT WOOD, 369, ledig, Dieppe; Zweedsch s s FREDRIKA, 974, pyriet, Pomoron. 1 Aug. Eng. s.s. ST. TUDWAL, 105, ledig, Duinkerken; Lett. s.s. GAISMA, 1905, hout, Kotka; Zweedsch s.s. TORKEL, 572, ledig, Hull" Eng s.s. BAMBURGH, 373, gem., Newcastle; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. TEESWOOD, 416, ledig, Londen; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Noorsch s.s. BUESTEN, 3050, benz., Batoem; Eng. s.s. OTTO, 360, stukg Duin kerken" Eng. s.s. MICKLETON, 364, ledig, Londen'" Eng. s.s. ESTON, 806, kolen, New- Pastle-'Eng" s.s. RONDO, 1602, kolen, New castle'" Eng s.s. BIRTHLEY, 1696, kolen, New-Castie; Eng. s.s. THERESE 697, kolen, Cnolp" Ensr. s.s. WALLSEND, 1739, kolen, New-Castle; Fransch s.s. LOUIS MERCIER, 1871, ledig, Saint Nazaire; Eng. s.s. DON, 429 stukg., Goole. Van Gent: 31 Juli. Noorsch s.s. ASPLUND, 899 ledig, Thamshavn; Zweedsch s.s. EROS, 1281, ledig, Danzig; Eng. s.s. WESTCOVE, 2734 ledig, Tyne; Eng. s.s. PEARL, 269, 'teen, Londen; Eng- s.s. DARLINGTON, 451. stukg". Hull; Eng. s.s. MELROSE, 938, ijzer, Antwerpen; Eng. s.s. MERANNIO, 563. stukg., Londen; Fransch s.s. DANAd, 978, ledig, R'dam. 1 Aug. Fransch s.s. ASTREE, 427, ledig, R'dam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2