algemeen nieuws- en advertentieblad voor zeeuwsch-vlaanderen. No 8407 Vrijdag 2 Augustus 1929, 69e Jaargang Eerste Blad. geen geld. Hardwater ABONNEMENTSPRIJS: Uitloting Geldleeningen. BINNENLAND, FEUILLETON. BTJITENLAND, m: KOPPENSNELLEN. TER NEUZEN, 2 AUG. 1929. INGEZaasClE EDEDEELINGE wanneer bij 'I wa.sse.hen de ultwerking der zeep voor een gedeelte ioren gaat. bchraal water belemmert de schuimvorming en de eigenschappen van't waschmiddel komen niet goed tot haar recht. Neem daarom voor het zaeht maken van 't water Alvorens Uw sop te maken een handvol Henco in den ketel met KO,,d water oplossen. Dan krijgt U heerlijk zaeht water en de goede eigenschappen van 't waschmiddel komen geheel tot hciar recht. U wascht prettig en zuinig. -- ■mommhh NEUZENSCHE COURANT .rZ&sgmami Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1,80 per 3 maanden Bij vooruitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika f 2,25, overige landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post A'bonnementen voor het buitenland alleen bij vooruitbetaling. Dit blad verschijnt iederen Maardac-, Woenstfag- en Vriidagavond - AttMSXMeHHBMNDI HERIJK 1929. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis A. dat de voorgeschreven zitting voor deze gemeente zal plaats hebben te SLUISKIL in een der lokalen van de Openbare Lagere school D, op 7 Augustus 1929 van 9—12 en van 1 4 uur te TER NEUZEN in een lokaal .an de voormalige Openbare Lagere school A, voor hen, wier famiiienaam, naam van firma of vennootschap begint met een der letters A. B. C. E. 12 Aug. IV2—4Va D. F. O. 13 9-12 IV2-4V2 H.I.J. 14 9-12 K. 14 IV2—4^2 L.M.N.O.P.Q. 16 9-12 P/2—4'Ai R.S.T.U.V. 17 9—12 IV2—4V2 W.X.Y.Z. 19 H/2-4V2 B. dat om onderzocht te worden de maten en gewichten moeten worden aangeboden schoon, droog en roestvrij, de ijzeren maten voor droge waren bovendien van binnen en buiten geverfd (niet gelakt) en de ijzeren gewichten ingewreven met wat gekookte lijnolie C. dat betaald moet worden voor ten herijk aangeboden maten en gewichten (ijkloon), als 00k voor het justeeren van gewichten (justeerloon en wel ten bate van 'sRijks schatkist (K.B. van 23 October 1919, Stbl. nrs. 611 en 612) D. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het afkeuringsmerk .A. niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden E. dat de maten en gewichten v6or 1 October 1929 gestempeld moeten zijn met de letter D en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting ge- bruik te inaken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Middelburg, dat in 1929 geopend is op: 8-9 29-30 Augustus 19_12 ii/,_4i/0 19-20 September jy 14 en l/2 4/2 F. dat de miligram-gewichten niet op de herijk- zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending franco per post met ingesloten postbewijs, groot 10 cent per aangeboden milligram-gewicht. Ter Neuzen, den 2 Augustus 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HU1ZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, wnd. Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZiEN, brengen ter kennis van belang- helbbenden, dat in hunne vergadering van 30 Juli j.l. zijn uitgeloot: A. de aandeelen No. 2, 3 en 24 in de geldleening groot f 17500.aange- gaan in 1906; B. het aandeel No. 16 in de geldleening groot 7500.aangegaan in 1910. De aandeelen zijn aflosbaar 1 October a.s. ten kantore van den Ontvanger dezer ge meente, bjj de Amsterdamsche Bank te Am sterdam en bij Julius Oppenheim's Bank te Groningen. Ter Neuzen, den 31 Juli 1929. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. J. L. DREGMANS, Wnd. Secretaris. DE PHIL1PSFABRIEKEN STONDEN OP HET COMMUNISTISCHE AGITATIE- PLAN. Nog steeds is zelfs in Eindhoven nog niet algemeen bekend geworden, wat er nu precies bij Philips aan de hand is, schrijft Het Vad.". De leiding van het groote bedrijf hceft het iparool zwijgen uitgegeven en er wordt gezwe- gen. Naar buiten wordt alleen duidelijk ge- toond, dat men op gewelddaden is voorbereid. IToch lekt het een en ander uit. Naar ver- luidt heeft Philips van de Justitie vorige week de mededeeling ontvangen, dat Moskou in zijn fplan voor 1 Augustus had opgenomen vernie- ling van de Philipsfabrieken. Dadelijk is een krijgsraad gehouden. Er werd een extra bewaking ingesteld van de Philfospolitie, die geconsigneerd bleef in het Uit het Engelsch door E. PHILLIPS OPPENHEIM. bedrijf. Me:r dan 50 marechaussees kwamen in Eindhoven. Ook Rijksrechercheurs zijn er heen gedirigeerd. De marechaussees hebben niet in auto's gepatrouilleerd. Zij werden per auto naar de teerste punten van het bedrijf gebracht. Van maatregelen tegen het eigen personeel is nog niets gebleken. Het persbureau heeft reed's gemeld dat er geen enkele arbeider ont- slagen is. Er zijn alleen een 'paar Duitschers, die geen geldige papieren hadden, naar huis gezonden. Dat zou onder normale omstandig- heden ook gebeurd zijn. iWel is het telegraaf- en telefoonkantoor bezet en naar het gerucht gaat, wordt ook de post bekeken. Voor den nacht van Woensdag op Donderdag stonden nog extra maatregelen op het (pro- gramma en met spanning werd d'e dag van 1 Augustus zelf verbeid. Naar gemeld wordt zou zich op het Frederik Hendrik-eiland gelegen nafoij Zuid Nieuw- Guinea, een geval van koppensnellen hebben voorgedaan. In verband met deze wandaad hebben zich autoriteiten aan boord van het stoomschjp der gouvernementsmarine „Deneb" begeven en zich van Makassar naar Frederik Hendrik-eiland begeven. DE GRAF ZEPPELIN OP WEG NAAR AMERIKA. Het luchtschjp Graf Zeppelin is gister in den vroegen morgen weer vertrokken voor een reis over den Oceaan naar de Vereenigde Sta- ten. De weersomstandigheden waren daar en voor zoover tot nu toe bekend is op de reis, zeer gunstig. Na het vertrek schijnt ontdekt te zijn dat er, ondanks alle voorzorgen, ook weer een verstekeling aan boord is. GESLAAGD. Voor de acte Middelbaar A in de Fransche taal slaagde heden te Amersfoort onze stad- genoote Mej. Milia van Bockstaele. HET WATER IN HET KANAAL VERONTREINIGD. Naar aanleiding van het bericht in ons nummer van j.l. Maandag, betreffende de verontreiniging van het water op het kanaal GentTer Neuzen, deelt de directie der N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" ons mede, dat het absoluut onjuist is, dat deze verontreiniging eenig nadeelig gevolg heeft op de kwaliteit van hare producten, daar zij in het geheel geen kanaalwater voor hare fa- bricatie gabruikt. Voldoende aan het verzoek bovenstaande te publiceeren, moeten wij onzerzijds opmer- ken, dat wij in verband met de bron waaruit ons bericht voortkwam, geen enkele reden hebben om de juistheid der mededeeling, dat door den directeur der fabriek bij bevoegde autoriteiten over de verontreiniging van het kanaalwater was geklaagd, in verband met de belangen van zijn fabriek, in twijfel te trekken. TER NEUZENSCHE MUZIEKSCHOOL. Jl. Dinsdag en Woensdag zijn gehouden de examens van bovengenoemde school, voor een jury bestaande uit den heer Oscar Roels, toondichter, en mevr. A. Cole-Goossens, mu- ziekkundige, beiden te Gent, en de directrice der school, mevr. H. Doussy-Slingeneyer. Alle leerlingen zijn geslaagd. Door de jury werd besloten, dat men, naar het voonbeeld van de hoogere en middelbare muziekscholen, j voortaan alleen een eerste, tweede of derde vermelding zal toekennen aan leerlingen die een overgangsexamen afleggen. Een eerste prijs kan dus in het vervolg alleen toege- staan worden als eind-diploma in het derde studiejaar der hoogere afdeeling. Orgelklasse. Lager I. Elisabeth van der j Bent en Lodewijk Korpel, le melding. Lager III. Piet Hamelink, te Sluiskil, le i melding met onderscheiding; Minikus Loof te j Axel, le melding. Viool-klasse. Lager I. Lydia Vellekoop, le melding. Lager II. Adriana Broere, te Biervliet en i Jan van Sprang, le melding met onderschei- j ding; Chris van der Straaten le melding en j Elizabeth Leenhouts te Biervliet 2e melding, j Lager III. Minikus Loof te Axel le mel- ding. Middelbaar II. Johanna de Smidt en Annie Buthfer, le melding met onderscheiding, j Johan van Overtbeeke 2e melding. Middelbaar III. Albertina Hamerlinck en Nelly van Overbeeke le melding. Hooger I. Julienne Kramer le melding. Piano-klasse. Lager I. Theo van Rompu 2e melding. Lager HI. Marie van Dijke le melding, Ena Moggre 2e melding. Middelbaar I. Nelly van Overbeeke le mel ding. Middelbaar II. Julienne Kramer en Adriana Visser te Axel le melding. De leerlingen bij wier naam geen woon- plaats is vermeld wonen te Ter Neuzen. HUISVLIJT- EN INDUSTRIBTENTOON- STELLING TE AXEL. Uit de verslagen en berichten in de kolom- men van ons blad der laatste dagen blijkt o.i. wel voldoende, dat men in Zeeuwsch-Vlaande- ren allerminst bij de /pakken is neer blijven zitten, en dat men in verschillende plaatsen, elk op zijn wijze, tracht den economischen welstand der ingezetenen of van het gewest te bevorderen. We maakten pas melding van d'e opening van het Badseizoen te Breskens, memoreeren heden de Woensdag morgen te Clinge geopende Klonfpenbeurs en reeds Woensdagavond was het weer de Vereeniging tot bevordering van Vreemdelingenverkeer te Axel, die de aandacht vroeg voor het openen van de door haar geor- ganiseerde huisvlijt- en ind'ustrietentoonstelling welke aldaar in de laatste dagen van deze week en nog Maandag a.s. geopend is. Nevens het bestuur der vereeniging en an- dere belangstellenden waren daar tegenwoordig het gemeentebestuur en een afvaardiging der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Ter Neuzen, Hulst en Breskens. De burgemeester, de heer F. Blok, eere-wooizitter der vereeni ging, had zich weer bereidwillig bereid ver- klaard de tentoonstelling te (fpenen, hetgeen hij deed in een korte toespraak, waarin hij op de beteekenis der ondememing wees, d'e vereeniging op haar nieuw pogen volledig suc- ces toewenschend. De Voorzitter der vereeni ging, de heer Van Maale, dankte den burge meester voor zijn welwillendheid en den steun, dien de vereeniging van hem ontvangt, en dankte voorts de aanwezigen voor hunne be- langstelling. Vervolgens werd overgegaan tot het bezich- tigen der tentoonstelling, die in de lokalen der openbare school wordt gehouden. Daar vra- gen 14 stands op het gebied der industrie de aandacht. Voorganger is in deze ook de voorzitter, de heer Van Maale, die er een keur van rookers- benoodigdheden heeft uitgestald, de Firma Veenhuijzen met snuisterijen en handwerken, onze bekende Ter Neuzensche fotografen mej. en de heer Elzinga etaleeren er hun kunst- producten, terwijl de heer Peeters uit Axel laat zien wat hij op het gebied van radio- artikelen te kocjp heeft. De Firma Brederode alhier demonstreert er wat men met Beaver Board kan bereiken, ter wijl de heer P. H. Esselhrugge een mooie collectie bloemen en planten heeft ingezonden. Dan vinden we in zaal no. 2 de Axelsche fir- ma's Schieman met huishoudelijke artikelen en ijzerwaren, en C. L. de Smidt met naaimachi- nes en uurwerken. In zaal no. 3 zorgt d'e bekende firma Van Nelle voor een geurig kopje koffie of thee, dat zeer zeker de vraag naar die producten doet toenemen. In de volgende zalen treffen we nog aan den heer Vlaander met een mooie collectie haarden, fornuizen, enz., terwijl de heer Van Rooijen modern speelgoed tentoonstelt. IPraktische keukenbenoodigdheden enz. zijn ingezonden door d'en heer Biederman, schrijf- gereedschap door den heer A. P. Esselbrugge, terwijl de firma Antheunis een uitgezochte collectie Gero-artikelen enz. etaleert. Voorts is er een mooie collectie dameshand- werken, vervaardigd door dames uit Axel en omgeving, er is zelfs een inzending uit het buitenland. Tot de afdeeling huisvlijt behooren verder de inzend'ingen hout-, snij-, zaag- en steekwerk, teeken en schilderwerk, poppen, meccano en metaalbewerking. Voor hen, die na bezichtiging van een en ander zich in de lokalen nog wat willen ver- poozen, zijn ook verschillende gelegenheden om zich te amuseeren beschikbaar, zoodat ver- trouwd mag worden, dat het op deze tentoon stelling weer niet aan bezoek zal ontbreken. Het werk van het ijverig bestuur verdient de belangstelling ten voile. Zooals bekend' wordt morgen, Zaterdag, te Axel het tradioneele jaarlijksch muziekfeest gehouden van de gezelschappen te Axel, Zaam- slag en Hoek. De bijzondere drukte die hier- van het gevolg is, zal ook zeker een gunsti- gen inrloed hebben c|o het bezoek aan de ten toonstelling. DE EERSTE ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS. J.l. Woensdag werd te Clinge de eerste Zeeuwsche Klompenbeurs geopend. Zooals reeds was gemeld, hadden de bewoners van dit aan de uiterste grens gelegen do |j, begrensd door 3 Nederlandsche, doch voorts omgeven dooi 5 Beigische gemeanten, zich beijverd om bij deze heugeiijke gebeurtenis ook aan hun dorp een feestelijk aanzien te geven. Des morgens te 8 uur werd in de kerk ter inleidmg van da opening der Klompenbeurs een p.echtige Hoogmis gehouden en daar den zegen des Allerhoogsten over deze bnderne- ming afgesmeekt. Toen des voormiddags omstreeks half 12 Z. Exc. de Commissaris der Koningin in Zeeland, Jhr. Mr. Quarles van Ufford ter plaatse arri- veerde, wapperde van tal van woningen de driekleur, en stond het muziekgezelschap „Weldoen door Vermaak" reeds bij het R.K. Patronaatsgebouw opgesteld, omgeven door een groote menigte. .'In het Patronaatsgebouw, dat inwendig smaakvol met bloemen versierd was, werden door den burgemeester, den heer Vienings, als voorzitter van het bestuur der Klon Ipenbeurs de genoodigden ontvangen. IV ij merkten daarbij nevens den Commissa ris op de heeren Van Rompu, lid van Ged. Staten, Fleskens en Lockefeer, leden der Tweede Kamer, L. van Waesberghe, lid der Prov. Staten, de burgemeesters van Ter Neu zen, Hulst, Koewacht en St. Jansteen, de Hoog- eerw. Deken van Hulst en verschillende andere geestelijken van Clinge en aangrenzende ge- meenten, het Dagelijksch bestuur der ge- meente Clinge, de heeren Wind van Merke- steijn en De Vrieze, leden, en Harte, secre taris der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Ir. Grevers, directeur van het nijverheidslabo- ratorium, de heer Van Vroonhoven, assistent van den voorlichtingendienst voor de klom- penindustrie, het bestuur van de klonjpenma- kersvereeniging St. Gomarus, leden van het feestcomite en anderen. Nadat de gasten hunne plaatsen hadden in- genomen, heette de heer Vienings alien wel- kom, in het bijzonder den Commissaris d'er Koningin, en betoogde, dat deze dag voor de gemeente Clinge en voor de Klompenmakers- wereld in Zeeuwsch-Vlaanderen een heuglijke dag is, aangezien men verwacht, dat de klom penbeurs van veel nut zal zijn voor de indu- strie. De Commissaris noemde het een voorrecht, dat het hem gegeven is hier (persoonlijk uiting te geven aan zijn sympathie voor d'e klompen- J industrie, die van groot belang is voor ver schillende gemeenten in dit gewest, een indu strie die na de oorlogsjaren kwijnde als ge volg van de doodende concurrentie uit het bui tenland, doch waarvoor de perspectieven, dank zij de genomen maatregelen en de samenwer- king van verschillende zijden, wat gunstiger geworden zijn. Verheugend noemde hij het dat rijk en iprovincie door het toekennen van eenige subsidie het nut der klompenbeurs heb ben erkend, daardoor tevens erkennende het nationaal en provinciaal belang dezer indu strie. Hij sprak de hoop uit, dat f|poedig een nieuw tijdperk van bioei voor de klompenindu- strie zal intreden. Na het gebruiken van eenige ververschin- Hlet list aan het water Hen co Eenig Imp. E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabnkante: Henkel Cie. A. G., Diisseldorf I StP I rir« 40) (VervoJq.) Den volgenden morgen bij zijn komst werd hem gezegd, dat hij op kantoor moest komen. Toen hij, na geklopt te hebben, binnen ging, vond hij daar den- zelfden fatterigen jongeman op den rand van de tafel zitten; zooals gewoonlijk had hij zijn onmisbare sigaret in den eenen hoek van zijn mond, maar als kenteeken dat hij nu ,,in functie" was, had hij een linnen stofjas over zijn overigens keurig colbertcostuum aangetrokken. <U heeft me laten roepen, mijnheer?" vroeg Bliss. iDe jonge man vouwde de krant, welke hij aan 't lezen was, zorgvuldig dicht en legde haar op tafel. ,Jij bent toch de chauffeur, die gister- avond met de zes cylinder bent uitge- weest, is t niet ,.ja, mijnheer." ,,je hebt Sir James Ailroyd naar Wal ton gebracht en weer terug." ,,Wat heb je daarna gedaan 1" ,,Toen is me iets heeJ eigenaardigs overkomen, mijnheer," antwoordde Bliss. ,,In Harleystreet werd ik aangeroepen door een man die me vijf pond aanbood als ik hem ergens naar toe wilde brengen. Toen..." ,,Weet je niet, dat het onzen chauffeurs ten strengste verboden is, om op die ma- nier passagiers aan te nemen viel de jonge man hem in de rede. „Toen je Sir James Alroyd thuisgebracht had, had je meteen naar de garage moeten komen." ,,Oimdat er nopal veel geld aan vast zat, dacht ik dat het niet hinderde," ver- ontschuldigde Bliss zich. ,,Het heeft heel erg gehinderd", was het kalme antwoord. ,,Ten eerste was je pas- sagier een van de beruchtste dieven. Wij houden er niet van, dat onze naam op zulik een manier in de kranten komt. Ten tweede heb je een van onze voorschrif- ten, om nooit onbekende passagiers op te nemen, genegeerd. Als resultaat kan je naar t kantoor gaan om je geld te halen. Hier kunnen we je niet langer gebruiken. En dan nog iets..." ,,Ja, mijnheer." ..Vanmorgen heb je op kantoor een bankbiljet van vijf pond voor de huur van de auto afgegeven. Als je soms nog zoo een in je zak mocht hebben, dan doe je 't beste om het maar te verbranden." ,,Wat zijn ze valsch?" vroeg Bliss ver- schrikt. ,,Zoo valsch als 't maar zijn kan", was het nijdige antwoord. ,,Je doet 't verstan- digste als je geen pogingen waagt om 't gewisseld te krijgen. Je geld krijg je op kantoor uitbetaald." Ten teeken, dat het onderhoud geein- digd was, vouwde het jonge mensch de krant weer open en begon te lezen. Met een gevoel, alsof er lood in zijn schoenen zat. ging Bliss naar de garage, waar hij zich verkleedde. Vijf minuten daarna kwam hij het kantoor uit met vijf en der- tig shilling plus een valsch bankbiljet van vijf pond in zijn zak en wandelde lang- zaam Long Acre af, om zich voor de zoo- veelste maal bij het groote Londensche leger van werkloozen te voegen. HOOPDSTUK XVI. ,,Zoo langzamerhand begin ik tot de conclusie te komen," zeide Frances, ,,dat het ongeluk jou speciaal moet hebben." „iDat zou je anders op het oogenbliik niet zeggen," antwoordde Bliss lachend, terwijl hij haar veelbeteekenend aankeek. Ze zaten tezamen in een klein cafetje in Drury Lane, een paar dagen na zijn onverwacht ontslag bij de Sun Motor Works. Toen Frances dat antwoord hoorde, fronste ze haar wenkbrauwen en keek hem bestraffend aan. ,,Je zult me toch gelij'k moeten geven," ging ze door. ,,Eerst had je met gemak de compagnon van mr. Masters kunnen Worden, als je niet zoo'n gekken vriend had gehad, die je alleen onder zulke be- spottelijke voorwaarden wilde helpen. Daarna ben je in dienst gekomen van dien dwazen ouden heer, mr. Cocikeril, die je natuurlijk weggestuurd heeft toen je het met zijn opvatting over plezier niet bleek eens te zijn. Vervolgens ben je bij die groentenjuffrouw in Poplar gekomen daar had je kunnen blijven, als haar man niet plotseling was komen opdagen. Dat zijn al drie betrekkingen. En nu je net iets goeds had gevonden bij de Sun Mo tor Works ben je warempel binnen een week alweer ontslagen, en dezen keer, volgens mij, heelemaal buiten je schuld. Ik zal je nu nog een kansje geven." Voorzichtig maakte ze een klein zwart varkentje van haar armband los, bekeek het nog even van alle kanten en schoof het toen over de tafel naar hem toe. ,^Hier." zeide ze. ,,Dat mag jij hebben, maar stop het vooral goed weg, dat je 't niet verliezen kan." Lachend stak hij het kleine zwijntje in zijn vestzakje. ,,Ziezoo, nu hebben we het lang genoeg over mij gehad," zeide hij toen, ,,nu ben jij aan de beurt. Je hebt toegegeven, dat je het met je tegenwoordige betrekking niet erg getroffen hebt, terwijl je het bij mr. Masters zoo goed had als je maar wenschen kon." ,,Och, iedereen heeft wel van die ver- velende dagen", zuchtte ze. ..Neen, dank je, geen koffie vanavond. Je weet heel goed, dat we het geen van beiden kunnen betalen." Met een gezicht alsof hij haar besluit eigenlijik maar half goed vond, betaalde hij voor het eten; daarna gingen ze naar buiten. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 1