PBKDIKBEUBTEH S P 0 B T. LANDB0UW8E&ICHTEI. OEUENQOE BEBICHTBE. V A H I A, Feuillet on-ve rtellingen. ONTZETTENDE ONTPLOFFING EN FABRIEKSBRAND TE VEENDAM. aSiBsae PROVINCIATE STATEN VAN ZEELAND. OORDEELKUNDIGER EN GOEDKOOPER ETEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. ling en besmetting door fabrieken in een zoo- danigen toestand, dat de vis Ob in grooten getale naar boven kwam zwemmen om lucht te happen. Vissclien van allerlei soort zwom- men of dreven half bedwelmd langs den kant waar ze geschept werden door tallooae ge- legenheidsvisschers, die met net en emmer gewapend overal de besehoeiing bevolkten. Scheepsladingen visch zijn er uit het kanaal geihaald, al was het niet zoo erg als het een jaar of zes geleden eens geweest is. De kleine of gemiddelde groote visschen liet men met rust, men moest de grootere en grootste exemplaren hebben, die men immers maar voor het scheppen had ,zonder dat het eenige moeite kostte. Aangezien die „sohepperij" volgens de Visscherijwet verboden is, hebben de mare- chaussee's tenslotte aan de gemakkelijke vischvangst een einde gemaakt. Naar wij vememen, is er echter niemand bekeurd. Een ongeval, dat goed afliep, deed zich nog voor dicht bij de brug alhier. In het vuur van de vangst werd een dochtertje van den lieer W. v. D. in het water geduwd. Door behulpzame handen was het kind spoedig op het droge gehaald. De cokesfabriek heeft weer een buiten- gewoon drukke week achter den rug. Op het oogenblik, dat wij dit schrijven (Donder- dag), is sinds de vorige week Zaterdagmor- gen de vierde zeeboot met steenkolen al ge- lost, n.l. de Sint Jansland en Schieland als Hollandsohe schepen en verder een Noorsch en een Engelsch schip. Tusschendoor zijn door de machtige kranen nog eenige Rijnkas- ten leeggehaald, zoodat Sluiskil hoe langer hoe meer een punt van vertier en intematio- nale levendigheid begint te worden. Het werk aan de nieuwe en groote ammo- niakfabriek brengt de noodige drukte reeds mee. Komt daarbij geregeld een intensieve los-periode aan de cokesfabriek, dan is het al leven en vertier, wat de klok slaat. Er is werk, er komen vreemdelingen, dus er komt en blijftgeld, en waar geld is heerscht welstand. Sluiskil begnjpt die wet van oorzaak en gevolg in dezen tijd beter dan ooit en hoopt, dat die welstand blijvend zal zijn. SAS VAN GENT. Textielfabriek. Zooals indertijd gemeld werd, heeft een Fransche textielmaatschappij aohter het sta tion alhier een perceel grond aangekocht met het doel, daarop een textielfabriek te bouwen. Thans kunnen wij mededeelen, dat door deze maatschappij, die als rechtspersoonlijk lichaam den naam zal dragen van: Textiel maatschappij „Sas van Gent" tot aanbeste- ding van de fabrieksgebouwen is overgegaan. Met de uitvoering der gebouwen is belast onze plaatsgenoot de heer C. Wittebroodt. De fabriek zal uitgevoerd worden in zoo- genaamden shedbouw. Voorloopig zullen tien sheds opgetrokken worden, terwijl er nog terrein beschikbaar gehouden wordt om tot eventueele vergroo- ting te kunnen overgaan. De uitvoering geschiedt onder leiding van een Fransehen architect. Door de politie werd dezer dagen aan de huisgenooten van A. de C. alhier woon- achtig, doch dienstdoende op de veetrans- portboot „La Villette", die geregeld op Rot terdam vaart, het bericht gebracht, dat ge- noemde De C. te R'dam in het ziekenhuis is opgenomen met een gevaarlijke hersenschud- ding, welke hij als gevolg van den slag van een paard heeft opgeloopen. Omtrent den toestand van den getroffene werden tot dusverre geen nadere verontrus- tende berichten ontvangen, zoodat verwacht mag worden, dat zonder eventueel ontstaan- de complicaties de patient niet in levens- gevaar verkeert. ZONDAG 28 JULI 1929. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 2 u., Ds. Akersloot van Houten Roos, van Sas van Gent en 6 u., Ds. Hartjes, van Vlissingen. Sluiskil. 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9 u., leeskerk en ZV2 u., Ds. E. Raams, van Hoek. Sas van Gent. 9Vz u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. Geen dienst. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. &Y2 u. Ds. Kok en 6 u., Ds. Kok, Radio-uitzending. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Axel. &V2 u., 2V2 u. en 6 u., Ds. B. van Neer- ibos van Ter Neuzen. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 18 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. KORFBAL. Seolto ISeolto II. 70. In de alhier, onder leiding van den heer Stellingwerf, gespeelde wedstrijd tusschen het eerste en tweede twaalftal der korfbalvereen. Seolto, heeft Seolto I ten tweede male haar superioriteit aan den dag gelegd, door 00k dit- maal haar tweede met 70 te kloppen. Seolto II—T.S.C. I. 1—3. Dinsdag had een wedstrijd plaats tusschen de twee fcovengenoemde Ter Neuzensche clubs. De leiding was in handen van den heer Marijs. Het einde bracht een welverdiende 3lzege voor T.S.C. Met de rust had T.S.C. de leiding met 10. In dezen wedstrijd is opgevallen het zwakke middenspel van Seolto II. (Toch anders niet gewoon!) Wanneer dit meer offensief was ge weest, had het verloop dezer geanimeerde wed strijd voor haar zeer zeker verrassingen ge bracht. iDe stand der competitie luidt thans: Rapide 3 3 11—0 6 2.— Seolto 1 3 2 1 20—3 5 1.66 T.S.C. 6 12 2 6—9 4 0.80 Seolto II 5 1 4 3—28 1 0.20 NEDERLANDSCHE VEE-EXPORT. Hierover sprak de heer M. C. de Korver in de algemeene vergadering van den Ned. Bond van Veehandelaren. In de eerste jaren na den oorlog betrokken verschillende landen groote hoeveelheden vee, ter aanvulling van hun veestapel, die door verwoesting, gebrek aan voeding en andere factoren duchtig geleden had. Daar- na is groote ommekeer gekomen. Onze vee- export is hoe langer hoe meer in een ecopo- misch politiek licht komen te staan en een dankbaar object van strijd geworden voor vrijhandelaren en protectionisten. De agrarische partijen in de Europeesche landen hebben, in het mond- en klauwzeer een dankbaren vriend gevonden, en onder den dekmantel van veterinaire voorschrif- ten, waardoor export soms heel moeilijk, soms zelfs onmogelijk werd gemaakt, aan hun protectionistische gevoelens uiting te geven. Hierdoor is onze export in een toestand gekomen, die verre van rooskleurig te noe- men is, en met de malaise in den export is noodzakelijkerwijze een minder goed floree- ren van den binnenlandschen handel en ter- dege 00k van de fokkerij gepaard gegaan. Naar het spreker voor kwam bestaat er geen uitzioht dat Engeland in de naaste toe- icomst eenig fokvee zal betrekken; hetzelfde geldt voor Duitschland. Behalve dan enkele overzeesche gebieden als Zuid-Amerika, Mexico en Indie, die bij tijd en wijle enkele zendingen luxe fokvee (stamboek) betrekken, doch welke landen als massa-exportgebied hoegenaamd geen rol spelen en niet in staat zijn eeniaen in- vloed uit te oefenen op den gemiadelden handelsprijs van ons vee, resteeren ons als expantie-gebied alleen nog Belgie, Frankrijk, Spanje, Italie en Tsjecho-Slowakije. Spanje is voor ons gedurende ae laatste 35 jaren een dankbaar afzetgebied geweest en ware het mond- en klauwzeer er niet als spelbreker tusschen gekomen, zoo zou het dat ongetwijfeld nog zijn. PRIJSVERLAGING STIKSTOF- MESTSTOFFEN. De firma v. d. Elst en Matthes deelde in verband daarmede aan het Alg. Hbl. mede, dat in het bemestingsjaar 1928/29 het totaal verbruik van synthetische stikstofmeststoffen in Nederland rond f 27.000.000 bedroeg. Het desbetreffende cijfer voor Chilisalpeter is voor Nederland, gerekend tegen een ver bruik van 137.000 tons, 16.000.000. In totaal werd er dus in het afgeloopen seizoen in Nederland voor een bedrag van 43.000.000 stikstof-meststoffen verbruikt. De prijsverlaging van chilisalpeter geeft hierop een besparing van ongeveer f 1.600.000, zoodat dit met de besparing die voor rekening van de synthetische stik stof-meststoffen komt, in totaal f 3.200.000 bij een gelijk verbruik zou uitmaken. Tengevolge van deze prijsverlaging zou het inaexcijfer voor stikstof in zwavelzuren ammoniak naar de gegevens van de Directie van den Landbouw dat in Juli 1928 op 66 stond en dit.voorjaar op 71, voor Tuli 1929 62 bedragen. Dit beteekent dus, dat zwavelzure ammoniak thans 38 goed- kooper is dan v6or 1914, hetgeen tegen over de gestegen indexcijfers voor land- bouwproducten een grootere rentabiliteit van stikstof heeft teweeggebracht. De oor zaak van de verbruiksstijging, zal dus voor een belangrijk deel hierin opgesloten liggen. HET FRIESCH RUNDVEE- STAMBOEK 50 JAAR. Dat dit stamboek in den loop der jaren met overgroot succes werkzaam is geweest, is genoegzaam bekend. De volgende gegevens ontleend aan het jaarverslag van den Secretaris, geven eenig denkbeeld omtrent de groei, dezer zoo krach- tig werkende organisatie: Het aantal leden bedroeg in 187980: 144 en in 1928—29: 2326. De inschrijvingen bedroegen: Stieren in 1879'80: 26, in 192829: 786; koeien resp. 203 en 3658 V.K. 1414 H.K. Het aantal leden met uitsluitend stam- boekvee was in 1903— 04: 21, in 192829: 233, Aan het melkonderzoek deden in de eerste jaren 66, nu 1542 leden. In de eerste 25 jaren werden in de boeken ingeschreven 22.335 dieren, welk getal nu bedraagt 143.025, zoodat in de tweede 25-jarige periode 120.710 dieren zijn ingeboekt. TARIEFSVERHOOGING IN DUITSCHLAND. In Duitschland is de Rijksdag weer tot verhooging van verschillende tarieven over gegaan. Die op aardappelen voor onze streek van beteekenis zijn als volgt: van 15 Febr. tot 15 April, voor aard appelen qeoogst voor 1 Dec. van het vorig jaar Mk. 1 p. 100 KG; van 15 April tot 31 Juli Mk 1.50 p. 100 KG; van 1 Augustus tot 31 Augustus Mk. 4.p. 100 KG; van 1 September tot 14 April Mk. 2. p. 100 KG. De prijzen der vroege aardappelen, die toch al zoo min zijn, zullen er dus in den eerstvolgenden tijd niet beter op worden. Woensdagmiddag heeft bij Veendam, te Ommelanderwijk, een exploisie plaats gehad in de dextrinefabriek van K. en J. Wilkens, waardoor de groote fabriek en de opzichters- woning en de boerderij van den heer Vegter in brand zijn geraakt. Dit ongeval bepaalt zicb niet alileen tot materieele schade, doch er zijn tot nu toe 5 dooden en 18 gewonden, van wie 7 emstig te betreuren. De schade der fabriek wordt geraamd op 6 ton. Daarbij komt dan nog de schade van de afgebrande boerderijen en de schade aan de huizen. DOODELIJK ONGELUK. Woensdagmorgen om ongeveer half tien moest de 32-jarige ongehuwde W. A. Ver- planken een plaat verleggen op de 16 M. hooge overloop van de gasstookinrichting op het terrein van de gasfabriek te Leiden. Hij kwam daarbij in aanraking met een draad van een electrische kraan. Ondanks het feit, dat deze draad onder stroom stond, gaf hij een teeken de kraan in beweging te brengen. Door den schok werd V. eerst een meter naar boven geslingerd, waama hij omlaag viel. Hij kreeg ernstige in- en uitwendige verwondin- gen. Na voorloopig door den eerste hulp- dienst ter plaatse te zijn verbonden, is hij naar bet St. Elisabeth Gesticht overgebracbt, waar hij kort na aankomst is overleden. GLAS OP HAAR HOOFD. In de woning van den heer Falkena, bur- gemeester van Schoterland te Heerenveen is Dinsdagmiddag een bovenruit van een deur door den wind naar beneden gekomen. Een van de doohters kreeg het glas op haar boofd en werd zoodanig verwond, dat zij naar bet ziekenhuis moest worden overgebracbt. DE ROTTERDAMSCHE BRANDSTICHTER. Inspecteur van politie Melles heeft in het Huis van Bewaring te Rotterdam een onder- houd gehad met den 27-jarigen boekdrukker W. F. K., die ervan wordt verdacht de bran- den, die dit jaar op verdachte wijze te Rot terdam zijn ontstaan, te hebben aangestoken. K. heeft nu bekend, althans eenige van deze brand'en te hebben gesticht. OP STRAAT GEVALLEN. Dinsdagavond is het 8-jarig zoontje van den heer W. d. 0. te Helmond, terwijl 't door de dakgoot naar de slaapkamer van zijn broertje trachtte te klimmen, naar beneden gevallen, waanbij de jongen met zijn hoofd op de steenen terecht kwam. Hij be kwam een levensgevaar- lijke herssenschudding. EVEN VRIENDELIJK KIJKEN Een fotograaf en een meneer hiermede be- doelen wij geenszins te zeggen, dat een foto graaf geen meneer is kregen Woensdag- nacht ruzie op den Schiedamschen dijk te Rot terdam. De fotograaf begon de woordewisse- ling te vervelen; opeens pakte hij zijn tegen- stander beet en plakte hem vierkant op den vensterbank van een benedenhuis, alsof hij in zijn atelier een kind in de juiste lieftallige houding voor de lens wou plaatsen, met het daaraan verbonden vriendelijke verzoek, even vriendelijk te kijken. Maar de meneer keek gansch niet vriendelijk, want de bewoner van het benedenhuis had zijn vensterbank be- schermd met een heele rij van ijzeren punten... De meneer is in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. Tegen den fotograaf is proces-verbaal opgemaakt. (N. R. Crt.) Vervolg uit het Eerste Blad. Overneming net gemeente Zuiddorpe. Het voorstel om een crediet van /6000 te verleenen aan de P.Z.E.M. voor overneming van bet laagspanningsnet van Zuiddorpe gaf een lid aanleiding tot de vraag of dit net boven- dan wel ondergrondsch is. In het eer ste geval komt hem een afschrijving van 3 te weinig voor. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat het net bovengrondsch is, of een afschrijving van 3 daarvoor te weinig is, valt voorhands niet te beoordeelen; echter zullen Ged. Staten daarnaar een onder- zoek instellen. (In hun antwoord op het algemeen verslag zeggen Ged. Staten, dat 3 ruirn voldoende is, omdat voor de meters 8 is berekend en dus gemiddeld 5 en het annuiteitenstelsel als basis voor rente en aflossing is genomen. De rijksconcessies rekenen met een levensduur der netten van 50 jaar, overeenkomende met 2 afschrijving per jaar, gerekend is op ruim 4 van het kapitaal voor onderhoud. Aangenomen. Installing Prov. Wegenfonds. Op vragen in de afdeelingen gedaan bij het voorstel tot instelling van een Provinciaal Wegenfonds, werd door Ged. Staten geant woord, dat de Staten steeds het recht behou- den op medezeggingschap, welke wegen het eerst voor verbetering in aanmerking komen. Jaarlijks zal een volledig overzicht en raming worden overgelegd en het was alleszins doel- matig de 70.000, die vroeger dienden voor de verzorging van armlastige krankzinnigen, voor de wegen te gebruiken. Er is zeker reeds een belangrijk overschot, maar dit is slechts ontstaan, doordat er door verschilende om- standigheden een belangrijke achterstand in de uitvoering is gekomen. De heer ONDERDIJK vroeg eenige inlich- tingen. De heer VAN DER WEIJDE zeide dat de Staten kunnen onderzoeken welke wegen het eerst voor verbetering op het wegenplan zul len komen. Het budgetrecht van Prov. Staten ten opzicbte van het wegenfons blijft onaan- getast. De heer ONDERDIJK zeide, dat hiervan in de praktijk niet veel terecht komt. De Prov. Staten moeten het recht hebben voorkeur te laten blijken voor een bepaalden weg. De re- geering behoudt ten slotte het recht in handen, zoodat de Prov. Staten niet veel recht tot spreken hebben. De heer WALLIBN meent dat de Staten inderdaad een zeer belangrijk deel in de be- slissing in handen hebben. Wij kunnen dit voorstel gerust aannemen. De heer VAN DER WEIJDE was het eens met den heer Wallien en dat het voorstel van Ged. Staten gerust kan worden aangenomen. Zonder stemming werd het voorstel goedge- keurd. Overneming wegen in beheer en onderhoud. Het voorstel om wegen, nadat zij overeen- komstig het Prov. wegenplan zijn verbeterd, in beheer en onderhoud hij de Prov. te kun nen nemen, gaf aanleiding tot verschillende vragen en opmerkingen in de afdeelingen. Zoo wilde een lid alle wegen in beheer en onder houd overnemen, die op het plan voorkomen en vraagt of het juist is dat f 460 maximum wordt uitgekeerd als het onderhoud niet bij de prov. komt. Van de zijde van Ged. Staten wordt dit bevestigend beantwoord en op een andere vraag gezegd, dat in gevolge de Wa- terstaatswet verplicht kan worden de wegen in beheer en onderhoud over te geven. Niet juist is, dat toeneming der uitkeering uit de Wegenbelasting de verplichte bijdrage der on- derhoudsplichtigen zal verminderen, want er zal toeneming zijn in het aantal K.M. dat in onderhoud komt en 00k het onderhoud per K.M. en per jaar wordt steeds grooter. Op verder in de afdeelingen gestelde vragen aj.twoorden Ged. Staten schriftelijk en melden daarbij, dat het bedrag van f 600 wegens kos- ten aan onderhoud niet uitsluitend als een fi- xum, noch uitsluitend als een maximum is te beschouwen. Er moet wijzigingsmogelijkheid blijven, maar een uitgangscijfer is onontbeer- iijk. Ook de bijdrage der onderhoudsplichtigen daalt of stijigt met de werkelijke kosten, doch deze dingen worden in ieder geval bezien voor de overneming. Aangaande opmerkingen omtrent de afkoop- baarstelling wordt er op gewezen, dat natuur- lijk altoos, en steeds naar dezelfde regelen, die jaarlijksche bijdrage afgekocht wordt, welke de onderhoudsplichtige onder de toen vigeerende bepaling vrijwillig aanvaardde; iets onbillijks kan daar bezwaarlijk in schuilen. De toene ming, ten slotte, van de uitkeering uit de we genbelasting kan op de onderhavige kwestie van geen invloed zijn; de f 200 worden per jaar beschikbaar gesteld, onverschillig hoe groot de som is, die uit d'e opbrengst der We genbelasting aan de Provincie wordt uitge keerd. Aangenomen. Onderhoud niet-Provinciale wegen. Ged. Staten stelden voor op een adres van den Bond van Bedrijfsautohouders in Neder land (iB.B.N.) om alle op het prov. wegenplan voorkomende wegen in beheer en onderhoud bij de Provincie te brengen, te berichten, dat het niet aangaat dit in eens te doen en zulks reeds uit financieel oogpunt ongeraden is. In een der afdeelingen pleitte een lid voor inwilliging van het verzoek, omdat de door den Bond aangevoerde argumenten niet te weer- spreken zijn en de Prov. Waterstaat alles be ter, economischer kan doen dan de onderhouds plichtigen. Laat Zeeland een eind maken aan de overgroote verscheidenheid, die op het ge- bied van het wegenonderhoud heerscht en de zaak eens en voor altijd uniform regelen. Een lid van Ged. Staten in die afdeeling ontraad- de dit vooralsnog, omdat de financieele gevol- gen niet te overzien zouden zijn. De heer REILINGH ondersteunde het adres van den Bond van bedrijfsautohouders, wat hij zeer billijk noemt. iDe heer KODDE zeide dat dit te veel van de provinciale fondsen zou eischen en dus aan het verzoek niet kan worden voldaan. De heer WELLEMAN meent dat reeds vol- daan wordt aan hetgeen de adressanten vra gen. De heer VAN DER WEODE zegt dat de verbetering van de wegen voldoende is gecen- traliseerd. Wij moeten voorloopig voorzichtig zjjn en niet te ver gaan. Het voorstel van Ged. Staten werd zonder stemming aangenomen. Verbeteren van den weg Westkapel'e- Middelburg. Zooals gemeld stelden Ged. Staten voor den weg van Westkapelle over Zoutelande, Bigge- kerke en Koudekerke naar Middelburg, na verbetering, in beheer en onderhoud hij de Prov. te nemen, mits de tegenwoordige onderhouds plichtigen f 60 per K.M. per jaar bijdragen, welke stortingen afkoopbaar worden gesteld. Nog stellen zij voor ten behoeve van de ver betering van den weg van Koudekerke naar Middelburg, van P. Verhage Jz. te Koudekerke twee perceelen grond te koopen voor f 11.645. In een der afdeelingen verkreeg een lid in- lichting over die overname van grond; een an- der lid bracht hulde aan Ged. Staten voor hun werk in dezen, want het betreft hier een „reu- zenverbetering". Van de zijde van Ged. Staten werd opgemerkt, dat, als er sprake is van hulde, deze dan aan de gemeenten moet wor den gebracht, die, in tegenstelling met wat men in den regel ondervindt, bij dit werk zoo- veel offervaardigheid hebben getoond. In bei- de andere afdeelingen werden ook inlichtingen verstrekt over den grondaankoop en bovendien ook over debelegging van de afkoopsom van de tolgelden. Een ander lid wees op de minder solide kwaliteit van de steen, die gebruikt wordt in het weggedeelte MiddelburgKou dekerke, en Ged. Staten zullen hier de aan- dacht op vestigen, evenals op de nieuwe brug in dit wegsgedeelte, welke volgens een and'er lid verbetering behoeft. Aangenomen zonder stemming. Wegvak bij steiger Hoedekenskerke. Het voorstel om 170 M. oprit, deel van de verbinding Hoedekenskerke-dorp met Hoede- kenskerke-steiger, in beheer en onderhoud bij de provincie te nemen, deed een lid in een der afdeelingen vragen, welke plannen er bestaan ten aanzien van de verlichting. Van de zijde van Ged. Staten werd geantwoord, dat de ver lichting na overneming van den onderhouds- plicht geheel voor rekening van de Provincie zal komen en zoo noodig ook verbeterd zal worden. De heer DE PAUW vroeg reeds in den a.s. winter tot afdoende verlichting te komen. De heer VAN ROMPU zeide dat ais er electrisch licht is, de verlichting verbeterd wordt. De heer DE PAUW dringt aan op dadelijk afdoende verbetering. De heer VAN ROMPU zeide dat er geen bezwaar is enkele lantaams bij te plaatsen. Het voorstel wordt aangenomen. Weg HulstSt. Jansteen. Het voorstel om het renteloos voorschot voor verbetering van den weg HulstSt. Jan steen te verhoogen van f 14.700 op f 18.300, maakte in een der afd. geen onderwerp van bespreking uit. In een andere afdeeling geven gestelde vra gen aanleiding voor Ged. Staten om te zeggen dat dergelijke verhoogingen van reeds gege- ven voorschotten veelal en zoo ook hier weer noodzakelijk worden gemaakt door de prijsstijging der keien. Dergelijke aanvragen dienen ste.ed-s in welwillende overweging te worden genomen. Een lid wijst er op, dat dit bij v. ook bij de uitvoering van gemeentewer- ken door tusschentijdsche prijsstijging der grondmaterialen meermalen voorkomt. In een andere afdeeling wordt op gestelde vragen ge antwoord, dat het werk gewoon is doorgegaan en dat, als de Staten zich niet met het voor stel zouden vereenigen, het hoogere bedrag door den Clingepoider zelf zal moeten worden betaald. Op een vraag om juistere raming van werken, wordt van de zijde van Ged. Staten geantwoord, dat deze verhooging een zuiver gevolg is van de stijging der prijzen van ma- terialen. Aangenomen. Wegsverbetering Ilellegatpolder. Het voorstel om af te wijzen het verzoek van de Commi&sie tot bevord'ering van de tobstand- koming van eene verharde wegsverbinding tus schen den weg bij de laadplaats Kampersche Hoek in den Grooten-Huissenspolder en den weg dwars door den Hellegatpolder naar Kam- pen, deed in een der afdeelingen een lid ver- zoeken in het vervolg situatieteekeningen over te leggen, wat vanwege Ged. Staten wordt toe- gezegd. In een andere afdeeling meent een lid, dat Ged. Staten wel eenigszins afwijken van het door hen tot nu toe ingenomen standpunt. Van hoe groot nut bedoelde weg ook zou kun nen zijn vooral voor het brengen der suikerbie- ten naar de tram, deinst dit lid er voor terug een tegenvoorstel te doen, uit vrees, dat deze aanvrage alsdan door vele anderen zai worden gevolgd. Van de zijde van Ged. Staten wordt het indienen van zulk een voorstel ontraden, te meer waar in het onderhavige geval van afwijking van hun standpunt geen sprake is, daar door dezen weg geen verbinding tot stand zal worden gebracht tusschen de kommen van 2 gemeenten, of de kommen van een ge meente. Aangenomen. (Wordt vervolgd.) Nu de Fransche autoriteiten buiten staat blijken om de levensduurte afdoende te on- dervangen, leggen de Fransche voedingsspe- cialisten zich toe op het samenstellen van lijsten voor even goede maar goedkooper voedingsmiddelem ten behoeve van lieden met bescheiden beurs. Dr. Hemmerdinger en andere artsen zijn tot de conclusie gekomen, dat de Fransehen veel te veel vleesch eten terwijl vleesch op het oogenblik te Parijs het duurste eten is. Hij is van opinie, dat personen hoven de 50 jaar slechts twee- of driemaal per week vleesch moeten eten, en lieden boven de 60 In het geheel geen vleesch. Zeker moet vleesch nooit 's avonds worden genuttigd. In de meeste restaurants voor den midden- en arbeidersstand wordt een groente (in heel klein kwantum) opgediend met vleesch. Maar Dr. Hemmerdinger zag liefst, dat er een groote hoeveelheid groente werd opgediend met maar weinig vleesch. De gemiddelde arbeider zegt niet buiten zijn biefstuk, een portie kaas en driekwart liter wijn te kunnen. De voedselexpert stelt in de plaats daarvan voor een menu van gebakken visch, aardappelen, wortelen, erwten, gebak, kersen, brood en 66n kwart liter wijn een maaltijd, alles bijeen, van 5 fr. 50 (55 cent), terwijl een maaltijd naar het hart van den werkman 8 fr. 75 (87 cent) kost. Den Haag, 23 Juli 1929. Menier, Ge zie wel, boven aan m'nen brief, da 'k weer in den Haag zit! Ja, amico, da witte wel van veurige jaren, maar as 't zoo Juli, Au gustus gaat wor- ren jonk, dan mot ik naar de ben miekst. De ge- mengde baaien. 'k Ben z66 ge- wend tusschen de verkens te zibten, as ik op vekaansie gaai, zuuk 'k ze vanzelvers weer op. Maar allee, da redt z'n eigen allemaal van-eiges en daar wouiw ik 't nouw nie in hoofdzaak over emmen. Jongejonge, da's wa gewiest om weg be komen. 'k Sting vleejen week op d'n akker, onder 'n zonneke van ruim neugentig graden en vuulde m'n eigen as 'nen dweil. 't Zweet liep mee schokskens in straaltjes in m'n klompen uit m'n broekspijpen en m'nen kiel plakte aan m'nen ljjf as 'n badpakske. En m'nen hoofd duizelde en m'n oogen zaggen niks as trillings in de locht. Of de locht vol- hong mee zwarte draaikes en pluiskes, zoo zag 't er allemaal uit. M'nen nek zag zoo bruinrood as 'nen rooien plevuis b(j ons thuis, en ik docht zoo: 't Kan gaan zooas 't wil; d'n ondersten steen kan boven draijen, maar ik smeer 'm naar Schevelingen. 't Zat me nie mee! Gin veetentoonstellingen, gin burgerwacht- dito's, gin laandbouw, of eenige andere heks- peziesie, in 6en woord, gineen ordenteljjk smoesje om Trui te overtuigen da'k hapseluut weg moes. Kad me 's nachits al 'n paar maal omgekaanteld, maar op den duur, amico, rokte deur al zen smoesjes henen en wor 't hoe langer hoe moeielijker om oew huwelijks- geluk te dragen! Mar genogt; 'k ben nie van plan heel m'nen kladboek veur oew open te leggen en as ge weten wil hoe ie er persies uitziet, dan blaai- de maar in oewen eigen! Da's gin inziene- wasie horre, da's zooveel as menschenken- nisWaant d'r zijn er wel veul die mee 'n gezicht rondloopen, net of zuilie 'n boekske- n-emmen zoo blank as zuiver, die d'r eigen perbeeren te schamen as ik sappemonde- jabel zeg, maar zukke lui amico, as 'k daar mee m'nen gruutenwagel koom, ge mag 't grust weten, die pof ik nooit. Da goedje vertrouw ik nie, ziede! Zoo he'ik er eenen in m'n logement ont- moet, „de Vergulde Vos", waar ik altrj gaai op Soheveningen, en die zat de kraant te lezen aan de groote bittertafel die hier in d'n midden van de kroeg staat. Er was gin- mensch aanders en 'k zei! goeienavond! Hjj heurde me nie, of hij dee maar zoo en 'k zee weer „goeienavond", zooda ze 't aan d'n over- kaant konnen heuren. Toen keek ie boven z'nen bril uit mee twee verschrikte, licht- grauwe oogen, nam z'nen hoed af en zee: ,,goedenaevond mijnheer". „Hou-d-oeuw ge- dekt jong", raaide-n-ik 'm aan „en zeg maar Dr£". Maar dieen dooie diener zee er gin- eentje meer en las deur of ie 'r z'nen kost mee moes verdienen. „W5rm ze! riep ik toen en ineens maar wa-d-harder. Toen^ las ie z'nen regel uit en zee: ,,watblieft u „W6rm! „Werm?" „W5rm ja! ,,'k Begrijp u niet." Toen keek ie over z'nen hoofd en riep: „'n pint donker". Onmiddellrjk ha'k 'n koel gloske schuimend hier. „Hij versta me toch Wel!" schreeuwde-n-ik toen weer naar m' nen tafelgast. „Eigenaerdig" en hij schudde z'n dor hoofd. ,,Kastelein", vroeg ik, „vraag 's aan hum of ie ok 'n pintje lust." Want de kSrel zat mee 'n leeg kommeke veur 'm en dan smokt oew eigen gloske nie zoo lekker, amico. 'n Pils meneer voor meneer? vroeg d'n w£6rd. „Nee-eh-liever 'n glaasje spuit" zee-t-ie- mee 'n vies gezicht. „Da lop bij mijn op d'n erf veur niks uit de pomp", zee ik, ,,daar betaal ik nie veur. Dan ehniets", zee d'n kwiebus en 'k moes zoo lachen, amico, da'k m'n slokske bier over z'n vestje spoot". ,,Nimme nie kwalijk", vroeg ik 'm „maar gij mokt 'nen mensch aan 't lachen, dat ie 't er benaauwd van zou krijgen." Affijn amico, om kort te gaan, op 't lest is ie toch zo'n bietje losgekomen en emmen 'n bomke opgezet. 't Gong best. Hij kon me best verstaan, dieen droogkemiek. |f Ik borduurde deur, amico, en g&6f! „K&k," zee ik, ,,'nen Brabaander is altij te vinden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 6