V A B I A, NEGENTIEN MENSCHEN VERDRONKEN. 500 schapen verbrand. ter plaatse verschenen. Deze gelastte dat de bewoners in hunne huizen moesten gaan en de ramen dienden te sluiten. De gewonde agent en de getroffen vecht- lustige werden naar de rijksklinieken overge- bracht; de agent kon na behandeling naar zijn woning gaan, terwijl de burger, die een zware schotwond in een zijner beenen had, ter ver- pleging werd opgenomen. KOMISCHE AFLOOP VAN EEN TRAGISCH ONGEVAL. Een administrates van de politie te Bus- sum moest naar de Tel. meldt, wegens bijzon- d'ere omstandigheden straatdienst verrichten. Juist op het oogeniblik, dat de man per rij- wiel den hoek van de Brinklaan naar de Kerk- straat ging, kwam een lijkwagen van het kerk- hof teruggereden. De administrateur kon niet gauw genoeg uitw-ijken en kwam onder den lijkwagen. Kermend van pijn zonk hij ineen. Eenige collega's schoten ijlings toe en ver- mochten uit zijn mond nog op te vangen: ,,vaarwel vrienden... mijn polis ligt in het brandkastje". iHierop stiet het slachtoffer een zucht uit en zijn vrienden dachten niet anders of de onge- lukkige was als slachtoffer van zijn plicht ge- vallen. Men bracht het ontzielde lichaam naar het hoofdbureau van politie, baarde het op in de wachtkamer en juist wilde de inspecteur ten teeken van rouw de gordijnen wat laten zakken, toen er iets onverwachts gebeurde. Tot ontzetting van alien had de doode zich opgericht, zijn mond opende zich en hij vroeg hoorbaar een glaasje water. Terwijl hij dronk kwam de kleur op zijn gelaat terug, hij richtte zich verder op, keek den kring eens rond en zeide toen plichtmatig: „Waar is het rappor- teniboek" De jongste reikte hem het boek aan. „Ziezoo", zei het levende lijk, „nu moet ik eerst mijn eigen ongelukkie maar es noteeren. Hedenmorgen te negen uur..." Toen kon de agent-schrijver-titulair zich niet meer bedwingen en barstte los. „Je was bijna een dubbele dooje diender geweest." Waarop van alle kanten gelach klonk, niet het minst van het herleefde slachtoffer zelf! DE GEHEIMZINNIGE MOORDZAAK VAN BEERNEM. Het verhoor der getuigen, dat veertien dagen heeft geduurd, werd vorige week ge- sloten met een coup de theatre. Voor het Assisenhof verscheen dien dag een zekere Delrue, die gedurende 35 jaren hoofd eener school was in een dorp bjj Beemem, en diens zoon, handelsreiziger van beroep, Deze laatste verklaarde, dat hij met zijn vader, in Juni 1927, naar de wedrennen van Ostende was gegaan. Toen ze bjj het station in een caf<§ op den trein wachtten om naar huis terug te keeren, hadden zij een gesprek met de zuster van een derbeschuldigden, Rudolfina Schepers. Op een gegeven oogeniblik stond deze op; vader Delrue, meenende dat zjj met denzelfden trein zou vertrekken als hij, zeide, dat het nog te vroeg was om het station binnen te gaan. Ik moet naar Brussel om een advocaat te spreken, izei ze. Zijt gij in moeilflkheden vroeg mijn vader. Het is niet voor mij, maar voor mijn broer, antowoordde ze. Nog altijd voor die zaak van Beemem? vroeg vader. Ja, anfcwoordde ze. Daama vroeg vader of haar broer (Sche pers) schuld zou hebben aan de verdwijning van Hector de Zutter. Mrjn broer heeft daaraan geen schuld, zei ze. Het is Hoste, die heeft gemoord en die De Zutter den slag heeft gegeven. Het was omdat De Zutter Hoste verweet, tijdens den oorlog jachtopziener Diederickx te hebben vermoord en zijn lijk in een oven te hebben verbrand. (Opschudding in de zaal, waar gedurende deze getuigenis een indrukwekkende stilte heerscht.) Waarom zegt ge dat niet aan het ge- recht? vroeg daarop Delrue. Mijn broer zou me doodslaan, antwoord- de de zuster van Schepers. Zij had aan haar breeder gezegd, dat hij spreken moest en zijn onschuld bewijzen. Schepers zeide: De zaak wordt in den doofpot gedaan. We zullen getuigen ten gunste hebben, die door baron De Vridre worden betaald. De voorzitter, wendde zich daarop tot den beklaagde, Schepers. Schepers, ga staan. Wat hebt ge hier op te antwoorden? Mijn zuster kan dat niet hebben ge zegd, aldus antwoordde Schepers. Ik had in drie jaar niet meer met haar gesproken. In de gevangenis heeft ze mij bezocht en toen heeft ze me gezegd, dat ze nooit dit gesprek heeft gevoerd. Daama verscheen vader Delrue, die de ge tuigenis van zijn zoon volkomen bevestigde. Hij had Rudolf ina Schepers hooren zeggen: Het is Hoste (de veldwachter) geweest, die De Zutter den slag gaf, omdat deze hem verweet Diederickx te hebben vermoord en het lijk in een oven te hebben verbrand. Woensdag werd Rudolf ina Schepers als ge- tuige gehoord. Zij loochende ten stelligste aan de Delrue's bovenstaande verklaringen te hebben afgelegd. Wij herinneren ons niet een proces te heb ben bijgewoond, waar een zoo groot aantal getuigenissen werden afgelegd. Eenige dagen na de verdwijning van De Zutter had de buurvrouw van Schepers, E. D'Hooge, aan verschillende personen gezegd, dat hij in den kermisnacht De Zutter om hulp had hooren roepen. De betrokken personen kwamen voor de rechtbank onder eede verklaren, dat vrouw D'Hooge dit werkelijk had gezegd. Wanneer de getuigen daama werden gecon- fronteerd met vrouw D'Hooge, loochende deze, die ook den eed had afgelegd, dit ooit te hebben gezegd. Dergelijke gevallen hebben zich tijdens dit proces herhaaldelijk voorge daan. De oorzaak hiervan ligt in het feit, dat meer dan de helft van de gemeente Beernem toebehoort, aan baron De Vrifere, die door alle middelen, om geheimizinnige redenen, de be- klaagden heeft willen vrij doen uitgaan. Een groot aantal inwoners van dit dorp wonen in een huis van den baron of hebben land van hem in huur. Na den tragischen kermisnacht en na de verdwijning van De Zutter hadden zjj, die van de zaak iets afwis- ten, daarover met buren en kennissen ge- praat. Zij echter die huurders zijn van den baron, hebben voor het Assisenhof hun ver klaringen niet durven handhaven, daar zij vreesden, dat hun de huur zou worden op- gezegd. Bedoelde baron is bovendien Katho- liek Senator en slaagde er meermalen in staatsagenten uit hun ambt te doen ontslaaj^ indien zij hem niet bevielen. Het proces heeft aan het licht gebracht dat baron De Vrifere in zijn dorp, waar hij ook gedurende lange jaren het ambt van burge- meester bekleedde, optreedt als een middel- eeuwsche leenheer tegenover ljjfeigenen. Velen hebben in dit geruchtmakend proces aldus voor de rechtbank, na den eed te heb ben afgelegd, het tegenovergestelde gezegd, van hetgeen ze vroeger verklaarden. De voorzitter van het gerechtshof heeft trou- wens reeds medegedeeld, dat reeds 10 getui gen wegens valschen eed zullen worden ver- volgd. In het Antwerpsche gerechtshof zeide men, dat deze zaak in verband zou staan met nog andere moordzaken. De advocaat der bur ger lrjke partij heeft trouwens hierop in zijn pleidooi gezinspeeld. Gedurende den oorlog werd een kasteel h/r ridder Udehum d'Acoz, in de buurt van Brug ge vermoord gevonden. Twee Duitsche sol- daten werden hiervoor gestraft. In werkelijk- heid zou de moord door een Belgischen edel- man zijn gepleegd, tengevolge van een lief- desavontuur. De jachtopziener Diederickx moet den moordenaar hebben gekend om welke reden hjj werd vermoord. Zijn lijk zou in een oven zijn verbrand. Hector De Zutter wist wie de moordenaar was van Diederickx, dronken zijnde had hij daarover reeds een en ander losgelaten. Die onvoorzichtigheid heeft hij met den dood moeten bekoopen. MET VIJFTIG MANNEN GETROUWD. Voor de rechtbank te Brussel zal, naar de Tel. meldt, weldra een der grootste huwelijks- zwendelaarsters verschijnen, die zelfs deze overmoderne tijd' kent, want tegen Adrienne Guyoe loopt de ibeschuldiging, dat zij op be- driegeljjke wijze niet minder dan 50 maal is getrouwd en 652 maal verloofd. De avonturier- ster, die zoowat 30 jaar oud is, had een En gelsche moeder en een Franschen vader, een koopman, die zich te Bergen had gevestigd. Zij was een buitengewoon mooi meisje met rossik haar, een fraai fig-uur en een uitnemend optre- d'en. Nadat zij jong het ouderhuis ontvlucht was een buitengewoon mooi meisje met rossig tels en reisde voortdurend heen en weer tus- schen Parijs, Rome, Brussel en de sjidiste bad- plaatsen. Zij had steeds verscheidene wettige echtgenooten en hoe geraffineerd zij daarbii te werk ging, bewijst het feit, dat zij het klaar- speelde tegelijk met twee breeders gehuwd te zijn. Zij dreef haar zaak op nog grooter schaal, toen zij een Amerikaan, dien zij op deze ma- n-ier had gehuwd, zooveel geld armer maakte, dat zij zich de luxe van een wereldreis van vier jaar kon veroorloven. Wie weet, hoelang zij haar zwendel zou hebben voortgezet, wanneer niet een toeval haar had helpen ontmaskeren. Een man, die eveneens een aantal jaren ge- leden het geluk had gehad, met Adrienne Guyot getrouwd te zijn, bezocht een kerk te Brussel, toen daar een huiwelijk werd ingeze- gend. Nieuwsgierig keek hij ernaar, maar niet gering was zijn verrassing, toen hij in de bruid zijn vroegere, sinds eenige jaren spoor loos ver- dwenen vrouw herkende. Hij liet onmiddellijk de huwelijksplechtigheid stopzetten en de be- driegster, die kalmweg verklaarde, hem nooit eerder te hebben gezien, inrekenen. Onder den last van het overstelpend bewijsmateriaal gaf toen Adrienne Guyot haar poging om te loo- chenen op. Zij sloeg nu over in een brutaal cyndsme, erkende alle haar ten laste gelegde strafbare d'aden en verklaarde lachend, dat het aantal harer vroegere mannen en verloofden nog wel grooter kon zijn, daar zij hen niet allemaal in haar zakboekje had genoteerd. In ieder geval echter zal de „engel van Bergen" geruimen tijd haar lucratieve bezigheid niet kunnen uitoefenen. SLACHTOFFERS VAN EEN WOLKBREUK Uit St. Louis wordt gemeld, dat op een brug over de rivier Meraneck, 7 personen door een wolkbreuk zijn overvallen, waardoor zij van de brug werden weggespoeld en in de golven omkwamen. HET LAATSTE GROOTE ENGELSCHE ZEILSCHIP DAT NOG IN DE VAART IS. Te Queenstown is de Garthpool, het laatste der groote transatlantische Engelsche zeil- schepen angekomen na een reis van 130 dagen van Australie naar Engeland. Het bracht een lading van 5500 ton tarwe aan. De Garthpool is 39 jaar geleden te Dundee gebouwd en is het laatste schip van een ljjn die reeds v66r de dagen van Trafalgar ver- maardheid in de geschiedenis van het zeil- wezen verworven heeft. Men heeft voorgesteld om de Garthpool, wanneer zij uit de vaart wordt genomen, in stand te houden als een ..Victory van de koopvaardij". De Victory is gelijk men weet het beroemde vlaggeschip van Nelson, dat pas hersteld is en nu weer voor een eeuw mee kan. De Garthpool staat nog altijd onder gezag van haar ouden kapitein David Thompson. EEN FAMILIETRAGEDIE. Men schrijft uit Boedapest aan de N. R. Crt.: Vier jaar geleden verdween, naar de bladen hier vertellen, op een dag de 16jarige schoone Terez Landau uit het huis harer_ ouders en met haar hare 16jarige vriendin: Rdzsi Wittmann. De naspeuringen der politie leid- den tot niets: de meisjes waren en bleven verdwenen. Korten tijd daama werd de familie door een nieuwen slag getroffen: een oudere doch- ter, die getrouwd was, schoot zich op een goeden avond een kogel in het hart en was morsdood. Enkele dagen na de begrafenis van deze dochter verdween ook de zoon der weduwe Landau en zijn lijk werd drie dagen later uit den Donau gehaald. De moeder, na al deze slagen van het noodlot alleen overgebleven, verloor intusschen nooit de hoop, dat zij haar verloren jongste kind nog eens zou terugvin- den. Dezer dagen nu kreeg zij plotseling be- zoek van een bloedverwant uit Parijs, die haar kwam melden, dat hare verloren doch ter teruggevonden was en wel in Marokko. Het terugvinden van Terez Landau en hare vriendin ging, naar de Magyar Hirlap bericht, aldus in zijn werk: De Parijsche bloedverwanten der Landau's hadden een kennis, die legionair is en die op een avond in Fez in Marokko met zijn vrien den in een tingeltangel terecht kwam, waar Arabische vrouwen dansten. Den legionai- ren vielen bij die gelegenheid twee danseres- sen op, van wie zij op het eerste gezicht za- gen, dat zq geen Arabische waren. Kennis- making volgde en bij die gelegenheid vertel- den de meisjes, wie zij waren en waar zij vandaan kwamen. Weken later in Parijs teruggekeerd vertelde de legionair, toen hij met de familie Landau daar tezamen kwam, hoe hij in de tingel-tangel in Fez een meisje had ontmoet, dat Landau heette. Op die ma- nier werd het spoor der beide meisjes ge vonden. De Hongaarsche regeering zal thans bij het Fransche gezantschap stappen doen, om de beide meisjes, die door een handelaar in blan- ke slavinnen werden weggevoerd, aan de wederzijdsche families terug te geven. RUPSENPLAAG. Het Journal des Debats komt, na te hebben gemeld, dat in Zuid-Oost-Frankrijk een rup- senplaag verwoestingen aanricht in het ge- boomte, verontwaardigd tegen het jacht- maken op kleine vogels, dat helaas nog steeds in zwang is. Het uitroeien van de nuttige vogels ,is, zegt het blad, de oorzaak van den treurigen toestand. Ondanks alle ministe- rieele circulaires duurt het wegvangen van de kleine vogels nog steeds voort en in het bijzonder de lijsters, echte rupsenverdelgers, worden jaarlijks bij duizenden gedood, zoodat deze vogelsoort dan ook welhaast geheel is uitgeroeid. Het Journal des Debats vraagt den minis ter van oorlog tot wanneer dit vandalisme zal worden geduld. LEGATIESECRETARIS GEOORVEEGD. Een diplomatiek schandaal heeft op het oogenblik de belangstelling van geheel Ko- penhagen en vooral van de upper ten", die ten nauwste bij de zaak betrokken is. De secretaris der Spaansche legatie, Jose Gomez Acebo is dezer dagen in het publiek geoor- veegd door den ingenieur Hinne, die openlijk verklaart, dat hij en twee zijner vrienden voomemens zijn, den legatiesecretaris te oor- vegen, zoo vaak zij hem te Kopenhagen ont- moeten. Het schijnt, dat de talrijke huwe- lijkstragedien, welke Acebo op zijn geweten heeft, hieraan niet vreemd zijn. Hinne heeft de politie herhaaldelijk van zijn besluit in kennis gesteld en deze heeft tevergeefs bij hem er op aangedrongen, Acebo met rust te laten. De Spanjaard heeft thans verklaart, dat hij gebruik zal maken van zijn wapenen, wanneer Hinne hem weer lastig valt, terwijl deze zijnerzijds het voornemen te kennen geeft, Acebo wanneer deze uit Kopenhagen vertrekt, naar Parijs te volgen, en zich zelfs wellicht tot Primo de Rivera te wenden, ten einde zijn rekening met den Spanjaard te ver- effenen. De Deensche politie en het departement van Buitenlandsche Zaken zijn niet bij maeh- te tusschenbeide te komen, daar Acebo als buitenlandsch diplomaat onder de bescher- ming staat van zijn immuniteit. Niettemin heeft Kopenhagen in dezen zomerschen kom- kommertijd een belangwekkend onderwerp van gesprek. NOODWEER TE WARSCHAU. Te Warschau heeft Dinsdag een hevig on- weer gewoed. De bliksem is op verscheidene plaatsen ingeslagen en heeft vder groote bran- den veroorzaakt. Twee menschen zijn door den bliksem gedood. Het tramverkeer heeft tenge volge van de zware regenlbuien gedurende lan- gen tijd gedeeltelijk stilgestaan. jONWEER BOVEN BADEN. Maandagniiddag omstreeks 4 uur barstte boven het gebied tusscheni Karlsruhe en Bruch- sal een hevig oniweer los. Het ging gepaard met regembuien en een windhoos. Op de ak- kers en in de tuinen is geweldige schade aan- gericht. Zeer hevig was het onweer in de streek van Teuschneureuth, waar o.a. een kip- penfokkerij werd vernield. Door het instorten van een muur werd hier een 23jarig meisje uit Karlsruhe, dat bij het inhalen van den oogst hielp, gedood. Dp het Michiganmeer zijn twee schepen te gen elkaar geloopen. Beiden stoomden met voile vaart. Negentien menschen verdronken. WIJN TER BESTRIJDING VAN DRANKMISBRUIK. In Frankrijk is een vereeniging gesticht, het Office international du vin, die een veld- tocht wil beginnen tegen drooglegging. Reeds hebben vertegenwoordigers van dertien naties zich bij de nieuwe organisatie aange- sloten, die besehreven wordt als een kleine volkenibond ter begunstiging van wijnge- bruik. Met deze propaganda wil men het drankmisbruik bestrijden. Want de aanhan- gers van de nieuwe vereeniging zien geen heil in drooglegging, waarvan men in Ame- rika de toepassing kan gadeslaan, maar wel in matigheid en zij moedigen het wijngebruik aan. Want zeggen zij, wanneer de menschen heelemaal geen alcohol mogen drinken, dan grijpen zij maar al te vaak iedere gelegenheid aan om de sterkste likeuren en zoo te drin ken, die zij kunnen machtig worden. Hebben zij vrijheid om wijn te drinken, dan toonen zij zelden neiging om misbruik te maken van wat niemand minder dan Pasteur moet heb ben genoemd de gezondsten van alle dranken. OPWINDENDE CLUB-SCeNE TE BOEKAREST. Een opwindende scene heeft in de speelzaal van een mondaine club te Boekarest, die be- kend is can het hooge spel dat er bedreven wordt, plaats gehad. Een dezer avonden was een voomaam-uitziend en blijkbaar zeer rijk Braziliaan, die einde van het vorig jaar te Boekarest gearriveerd was en een groote plaats innam in de kringen, die aan de rennen en de sport „kleur" bjjzetten, weer aan het spelen met zijn gebruikelijk fenomenaal ge luk. Hij hield de bank by het kaarten. Plotseling haalde een toeschouwer, een jong addellijk Roemeen, een dolk uit zijn borstzak en priemde daarmee onverhoeds een der mou- wen van den Braziliaan op de tafel vast zander hem echter ook maar in het minst te wonden. In het nu volgende tumult ver klaarde de Roemeen aan den secretaris der club, dat hrj den dolk slechts uit den mouw behoefde te trekken om de verklaring van dit zonderling optreden te verkrijgen. De secre taris deed zulks onder een doodsche stilte. En toen bleek, dat het wapen dwars door hartenaas en eenige „poppen" was gegaan, die de Roemeen den ander in diens mouw had zien verstoppen. Hij had hem trouwens reeds eenige avonden nauwkeurig in het oog ge- houden. Door deze antmaskering en de onmiddel- lijke verdwijning van den delinquent uit Boe karest, kwam nu ook aan het licht, dat hij geen Braziliaan was, maar een intemationaal- beruchte valsche speler, een Griek. DE „EUROPA" HERSTELD. Het s.s. ,,Europa" van de Nord Deutsche Lloyd, dat op de werf van Blohm en Voss te Hamburg is gebouiwd en 26 Maart door een brand wend geteisterd, zoodat het in April naar het dok werd gesleept, heeft Zondag het dok weer verlaten en is naar de kade van de werf van Blohm en Voss gesleept. Het schip is weer zoover hersteld, dat het thans in dezelfden toestand verkeert als toen het van stapel liep. EEN BEHOOVING. In Mecklenburg, op den weg van Krakow naar Linstow, is zekere Hasse, die belast was met het overbrengen van 8000 mark, door twee mannen beroofd. Dezen hadden een hei- paal over den weg gelegd, waardoor Hasse, die per motorfiets den weg afkwam, gedwon- gen was af te stappen. Onder bedreiging met een revolver dwongen de mannen hem het geld af te geven. VADERMOORD I.N SAKSEN. Gedurende een twist is de 57jarige arbei- der Otto Uhli door zijn zoon met een laarzen- knecht de schedel verbrijzeld. De man was op slag dood. De dader heeft zich brj de politie aangemeld. De twist was ontstaan doordat de vader weigerde een deel van de meubelen zijner gestorven vrouw aan den zoon af te staan; de zoon wenschte deze meu belen, ten einde een eigen huishouding te kun nen inrichten. DE KEULSCHE DOM EN AMERIKAANSCHE MEISJESSTUDENTEN Ongeveer honderd Amerikaansche meisjes- studenten, die een rondreis door Europa maken en thans te Keulen vertoeven, wilden den Dam zien. De ,,Domscbweizer" weigerde echter den dames den toegang, daar alien in rijbroek gekleed waren. De Amerikaantjes lieten zich echter niet uit het veld slaan; fluks waren wat goed- koope katoenen japonnetjes gekocht, die over de onbehoorlijk geachte toiletten werden aan- getrokken. En toen mochten de bezoeksters binnen. VERMOEDELIJKEN MOORD. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Parijs deelt in verband met den vermoedelijken moord op de 4jarige Jannette Bigogne mede, dat de verdachte Engelschman John Sydney Harle een bekentenis moet heb ben afgelegd. Naar men weet, had Harle ver- klaard, dat hij de hem bekende Jeanette met zijn fiets had overreden en het zwaar- gewonde kind mee naar zijn kamer genomen en verzorgd, doch dat het onder zijn handen bezweken was, waama hij het lijkje in een suitcase had gedaan en in een riool gewor- pen. Na langdurig verhoor schijnt Harle nu toch te hebben toegegeven, dat hij het kind naar zijn kamer heeft meegetroond, waar hij het worgde ten einde haar kreten te smoren. Intusschen is gebleken, dat de man zich al vroeger met de rampzalige kleine had inge- laten en haar o.a. buiten medeweten harer op een fabriek werkende moeder mee naar een park genomen. DE VOGELS EN DE DROOGTE. Op aanstichting van de vereeniging tot bescherming van dieren hebben de Engelsche draadlooze stations een oproep tot de bevol- king gericht om voedsel en water aan de vogels in de bosschen te verstrekken, aange- zien de dieren door de langdurige droogte nu bijna evenveel te lijden hebben als in het voorjaar door den strengen vorst. Speciaal werd gevraagd om roode aarden schotels met water neer te zetten van witte schikken vogels en dan op open plekken, waar de vogels geen gevaar loopen door katten of andere viervoeters verrast te worden. HEVIGE ONWEDERS IN HET ZUIDEN EN OOSTEN VAN ENGELAND. iZuid- en Oost-Engeland zijn Zondag door he- vige onweders bezocht, die meerendeels door slagregens gevolgd werden en door Reuter als „tropisch" worden gekenschetst. Er heerschten dan ook, voordat het onweer losbarstte, hier en daar temperaturen van 90 gr. F. in de scha- duw. Te Londen werd een jonge man van 22 jaar door den bliksem gedood en moesten tal van menschen, die door den bliksem getroffen waren, wegens brandrwonden in de ziekenhui- zen verbonden worden. Voor het overige richtte de bliksem geen schade aan, doch de wegen hebben veel van den stortvloed die daarna uit den hemel kwam, te lijden gehad. In West- Londen hagelde het een kwartier lang. Onder de velen, die voor de warmte verkoeling ge- zocht hadden op de rivier, brak een ware pa- niek uit. Velen zochten beschutting onder boo- men en struiken aan den oever tot ook daar hun booten vol begonnen te loopen en zij naar andere schuilplaatsen moesten uitzien. In den omtrek van Londen stonden honderden auto's die niet verder konden doordat de wegen zoo diep onder water stonden. In sommige plaatsen is dan ook in 40 minuten tijd 3% c.M. regen gevallen, wat op zichzelf in dezen drogen tijd eer een voor- dan een nadeel is. Ook op som mige spoorwegen was het verkeer een tijdje gestremd. Het onweer bracht ook een aardige verkoeling teweeg, die op sommige plaatsen wel 20 gr. bedroeg. Aan de kust droeg het onweer meer het ka- rakter van een windhoos, met een soort vloed- golf gepaard, die van Yarmouth tot Worthing werd waargenomen en een paniek veroorzaakte onder de duizenden vacantiegangers. Op som mige plaatsen was het alsof er uit zee een 10 M. hooge muur van water op kwam zetten. Te Folkestone werd een jongen, die op de rotsen zat te visschen, door de vloedgolf in zee ge- sleurd. Hij is verdronken. Te Shoreham wor den twee jongens vermist, die zich met een boot in zee bevonden. Uit andere plaatsen komen berichten van menschen, die nog juist bijtijds van verdrinking gered konden worden. RUZIE OP EEN BLINDEN- CONGRES. Op de slotzitting van het internationale blindencongres, dat in de afgeloopen dagen te Weenen is gehouden, is het tot eenige heftige tooneelen gekomen, naar de Weensche corres pondent van de „Voss. Ztg." meldt, welke leidden tot een uittocht van de Vlaamsche en Sovjet-Russische delegaties. Een Engelsche gedeiegeerde had voorgesteld het a.s. congres te houden onder bescherming van den Volkenbond, ten einde de regeeringen de deelneming gemakkelijker te maken. Hier- tegen echter protesteerden de Vlamingen on der heftige aanvallen op de Belgische regee ring, die haar invloed' te Geneve steeds aan- wendde ten nadeele der Vlaamsche beweging, hetgeen zoo ver ging volgens hen, dat de Vla mingen uit de groote bedragen van Amerikaan sche zijde voor de Belgische blindenvereenigin- gen ter beschdkking gesteld, niets hadden g&- kregen. Van Vlaamsche zijde werd geen vertrouwen gesteld in d'en Volkenbond. iDe voorzitter kwam tegen deze uitingen we gens haar politiek karakter op. Waarop de Vla mingen lawaai gingen maken en tenslotte on der het zingen van Vlaamsche strijdliederen de zaal verlieten. De Russen meenden een dergelijk gebaar te moeten maken omdat volgens hen geen vol- doende sleun werd gegeven aan de „arbeiden- de" blinden. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN BRITSCH-INDIe. De overstroomingen in het Zuiden van Voor-Indie zijn belangrijk grooter dan tot dus- ver aangenomen werd. In het district Sind is het aantal dooden gestegen tot 20. Ten gevolge der overstroomingen zijn ook zeer veel huizen ingestort. Gedeelten van den Noordwestelijken spoorweg zjjn op verschillende plaatsen over- stroomd. Uit Haiderabad wordt gemeld, dat het aan tal dooden tot 30 gestegen is en de schade ge- schat kan worden op ongeveer 20 millioen. In Shikarpur alleen zijn 200 huizen ingestort. VoOral het verlies aan vee is bijzonder groot. Ook de akkers hebben veel geleden. BOOT IN EEN DRAAIKOLK OMGESLAGEN. Te Ghaniot in Lahore is een boot met hon derd passagiers op de Chenab in een draaikolk geraakt en omgeslagen. Er zijn slechts 35 men schen gered. Van overheidswege wordt eeir onderzoek ingesteld. DE WARMTE. Men meldt uit Berlijn: (Bij het baden in de meeren in de omstreken van Berlijn zijn Zondag niet minder dan twaalf personen verdronken. De dag van Zondag was te Berlijn de warm- ste van het jaar. De thermometer steeg in de -schaduw tot 34.6 graden. Trams, ondergrond- sche en stadsspoor vervoerden in het geheel ongeveer vijf millioen menschen. Alleen te Nikollassee waar de bezoekers voor het bad Wannsee uitstappen werden aan het station honderdduizend reizigers geteld. Berlijn ver- bruikte 700.000 cbm. water en 50.000 centenaar kunstij.s. Zondagmiddag heeft het in Voor-Pommeren hevig geonweerd. Vooral op het eiland Rugen is het noodweer geweest. Op het riddergoed Unrow te Samtens is de bliksem in een scha- penstal geslagen. De vlammen sloegen op een schuur over en zetten ook dit gebouw in brand. Beide gebouwen zijn geheel vernield. In den stal bevonden zich 500 schapen, die voor het onweer binnengedreven waren. Alle schapen zijn omgekomen. Een derde van den hooioogst is eveneens vernield, alsmede een aantal ma chines. HEFTIG ONWEER BOVEN HET RIJNLAND. Zondag in den namiddag woedde boven het Rijnland een heftig onweer. De brandweer te Keulen werd 21 maal gealarmeerd, voor het grootste deel om beschadigde daken te herstel- len em gevaar voor instorting te voorkomen. Te Dueren vielen hagelkorreLs van bijzondere grootte. Vele ruiten werden door de hagelstee- nen vernield. Het onweer werd gevolgd door een hevigen stortregen, die het karakter van een wolkbreuk kreeg en 20 minuten aanhield. Op den Aggerdam te Duisburg werd een 25- jarige man door den bliksem gedood en een klein kind gewond. EEN ERNSTIG ONGELUK MET EEN AUTO-CAR. In het graafschap York is Maandagnacht een 36-persoons auto-car, doordat d'e chauffeur bij het nemen van een vrij steile helling de macht over zijn wagen verloor, met groote snelheid tegen een muur opgeloopen. De wa gen liep door den muur en sloeg over den kop. Van de inzittenden werden er 2 direct gedood en 6 ernstig gewond. Een hunner is korten tijd later aan zijn verwondingen overleden. GEVANGENIS-OPROER. In de gevangenis te Marrakesj werd Zater- dagochtend bemerkt dat er zes gedetineerden ontvlucht waren. Onmiddellijk werd er een jacht op de vluchtelingen begonnen, waarbij het tot een gevecht kwam. Daarbij is een hun ner gedood, twee zijn er gekwetst. De drie anderen zijn niet gepakt. EEN KOOKWONDERKIND. Als wonderkinderen zijn tal van muziekvir- tuosen beroemd geworden. Thans is echter een wonderkind op het gebied der fijnproeverij ont- dekt. Het is een 12jarige jongen te Nimes, die wonderen van kook- en braadkunst moet ver richten. Bij de meest exquise diners der fijn- proevers van de stad wordt hij en hij alleen tot chefkok gekozen. Het spel van het toeval wil, dat de vader van den kookkunstenaar en kele jaren geleden aan ondervoeding is ge storven. HET PARADIJS DER MANNEN. In den Stillen Oceaan ligt het weinig be kende eiland Uruta. De bevolking van dat eiland vertoont een tienvoudig teveel aan vrouwen. In verband met deze wanverhou- ding tusschen het aantal mannen en vrouwen is het begrijpelrjk, dat de mannen door de vrouwen op alle mogelijke manieren worden vereerd en vertroeteld. De mannen werken niet, maar brengen den dag door met einde- looze eetpartijen en de vrouwen en de ver loofden zorgen er ijverig voor, dat de tafel wordt voorzien van de meest begeerde lek- kemijen, want ook zij weten, dat de weg naar het hart van den man door de maag gaat. De vrouwen van het eiland zijn -buitenge woon mooi, haar figuur is onberispelijk en zij zijn over het algemeen opgewekt van karak ter. De mannen vertoonen, wat in verband met hun levenswijze niemand zal verwonderen alle kenmerken van lichamelrjke en geeste- lijke ontaarding. De eenige lichaamsbeweging, die de heeren van Uruta nemen, schijnt te bestaan uit wed- strijden op oude, bijna versleten rijwielen ,die zij vermoedelijk aangevoerd hebben gekregen door voorbijvarende schepen, Bjj die wed- strijden zijn de heeren gekleed in 'n costuum, als Adam in het paradijs moet gedragen hebben. ATMOSFEER NAAR ERKIEZING. De stad San Antonio in Texas zal er zich weldra op kunnen beroemen, het meest vol- maakte moderne kantoorpand der wereld te bezitten. Het „Milam Building", een gebouw van 18 verdiepingen, zal zoo zijn ingericht, dat er zomer en winter een gelijkmatige tempera- tuur heerscht als d'e vensters maar gesloten blijven. Er zijn echter geen kachels of centrale verwarming, noch sprenkeltoestellen en de vensters in dit huis dienen niet voor luchtver- versching, doch uitsluitend om het daglicht binnen te laten. Integendeel, het openen van de vensters zou hier luchtbederving beteekenen want het huis heeft steeds ideale lucht. De buitenlucht wordt namelijk in een vertrek binnengezogen door groote luchtzuigers, dan door een sproeikamer geperst, waar de lucht wordt gewasschen en d'us gereinigd en ver- volgens op het juiste vochtigheidsgehalte en de gewenschte temperatuur gebracht en In de kamers van het huis geleid door een buizen- stelsel. De verbruikte lucht wordt daaruit weer weggezogen. i Architecten die dit wonder in aanbouw za- gen, helbben de meening "uitgesproken, dat een huis met eigen weer- en atmosfeerfabriek bin nen kort even vanzelfsprekend zal zijn als te- genwoordig een huis met kachels in elk ver trek of met de radiatoren der centrale ver warming. EEN KLEINOOD. Toen Maria Stuart in 1564 door de eenzame heide bij Jedburgh reed, verloor z;j een door haar uit Frankrijk meegenomen horloge. Dit horloge werd 200 jaren later door een schaap- herder gevonden, die het aan den eigenaar van den grond afstond. Een erfgenaam van dien grondbezitter nam het uurwerk mede naar Transvaal, waar het onlangs wederom werd ontdekt. Sindsdien is het in handen van het gemeentebestuur van Jediburgh. Het achthoe- kige horloge welks fijne arbeid, ondanks de verwaarloozing van honderden van jaren be- houd'en is geibleven, is naar het oordeel van deskundigen het werk van Fransche klokken- makers en wordt thans met andere herinnerin- gen van de vorstin in het Maria Stuart Huis te Jedburgh bewaard. DE FISCUS VERSTOND EEN GRAP EN BETAALDE MET GELIJKE MUNT. Te Hollywood hadden de (belastingambtena- ren de overtuiging gekregen dat er een al te groote spanning bestond tusschen de verhalen over de bij de film betaalde honoraria en de door de filmmenschen opgegeven inkomsten. Zij vermoedde, dat in aanzienlijke mate belas- ting werd ontdoken en zonden daarom aan alle bekende filmdames en -heeren een vragenliist

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3