V A R I A. L ANDB0U WBERICHTE N. BPRQEBLUKE jSTAWD. SCHOLIEREN NAAR ELKAARS LANDEN. GROOTE BRAND TE FRANKFURT. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. INGEZONDEN MEDEDEELINGENL Ziet gij ouder uit dan gij zijt? f LOOP DER BEVOLKING. ERNSTIGE BRAND TE STREEFKERK. Gistervoormiddag heeft te Streefkerk een ernstige brand gewoed, waardoor binnen een uur niet minder dan 3 kapitale boeren'hof- steden met vijf aangrenzende schuren en een arbeiderswoning een prooi der vlammen wer- dien. Oorzaak is vermoedelijk kortsluiting in het huis van de weduwe Voorsluijs. Behalve de hoeven en schuren verbrandde een groote hoe- veelheid pas binnengeibracht hooi, geschat op 150.000 a 200.000 K.G. De schade wordt ge- raamd op f 80.000. De meeste betrokkenen zijn laag verzekerd. MOORD OVER HET IJ. Aan de overzijde van het IJ te Amsterdam is Zaterdagavond een man door een ander doodgestoken, tijdens een twist door de zoon van een verlofhoudster. Het slachtoffer is een vroegere commensaal. De dader heeft zijn daad erkend en is gearresteerd. DE HITTE TE PARIJS. Vrijdag moet het te Parijs ondraaglijk warm zijn geweest; heel veel menschen zag men met waaiers over straat loopen, ook mannen maak- ten van het voorwerp, waarbij men aan vrou- weljjke elegance denkt, een druk gebruik. Op het stuk van kleeding werden wonderlijke din- gen vertoond door menschen, die het in de ge- wone menschelijke uitrusting niet meer kon- den uithouden. Zoo was er een radicale chaf- feur, die in pyama gekleed 's ochtends het warme plaatsje achter het stuur van zijn taxi innam. De toevloed naar de zwembaden in de Seine was izoo groot, dat de politie den stroom van zwemlustigen in een keurige queue moest kanaliseeren. Vrijdagnamiddag echter tegen een uur of vijf begon de lucht te betrekken en weldra barstte er een hevig onweer met stort- regens los, dat verfrissching en allerlei over- strooming bracht. Taxi's werden bestormd, de cafe's raakten overvol met menschen, die een schuilplaats zochten tegen het verschrikkelijke weer en duizend dames, die haar dag waren begonnen in de liefderijkste, ragdunne zomer- jurkjes en door de wolbbreuken werden over- vallen, zagen er uit als--. verdronken poesjes. DE HITTE IN DUITSCHLAND. Ook in Dultschland is het schrikbarend warm. In het Rijnland rees de thermometer tot 34° Celsius in de schaduw, te Berliin was het 32°. Tal van menschen zijn tengevolge van de warmte ziek geworden en in vele plaatsen be- gint watergebrek te heerschen. DE DROOGTE IN ENGELAND. De Metropolitaansche Waterraad heeft Vrij dag in een vergadering besloten het water- verlbruik van Londen te rantsoeneeren. Ten gevolge van de buitengewone droogte is het van nu af verboden, water voor het besproeien van tuinen en schoonmaken van auto's te ge- bruiken en de verbruikers die in strijd hiermee handelen worden bedreigd met straffen „we- gens verspilling, misbruik of onhehoorlijk ver- bruik van water." Begin Juli had de Waterraad reeds een waarschuwing uitgevaardigd, om zuinig met water om te gaan. Zij heeft het tegendeel tot uitwerking gehad, want het verbruik is in middelds, ongetwijfeld ook tengevolge van de warmte, die tot meer baden verlokte, en het uitdrogen van sportvelden en tuinen, met 30 millioen gallons (1 gallon is 4.24 L.) per dag toegenomen. De gemiddelde dagelijksche hoe- veelheid die beschikbaar wordt gesteld, be- draagt 266% millioen gallon. De Londenaars vertrouwen op den „goeden ouder vader Theems" die zooveel water aan- voert dat er nooit een tekort kan komen, mee- nen zij, maar de moeilijkheid zit natuurlijk in de distribute van gezuiverd water. De Times gaf Zaterdag een beeld van de droogte in het Noorden. Men ziet op een foto het opdrogende Dam Flask-reservoir van d'e gemeente Sheffield. In normale tijden heeft net 1158 millioen gallons water. MOORDEN. Men meldt uit Berlijn: In een bosch te Freiberg bij Saksen vonden wandelaars het gruwelijk verminkte naakte lijk van een jongeman, wiens linkerarm en -been aan een denneboom waren vastgebon- den, terwijl de rechterarm aan het rechtenbeen vastzat. Uit het onderzoek bleek, dat de jongeman het slachtoffer van een moord was geworden. Het bleek een 18jarige arbeider uit Dresden te zjjn. Hij was sinds 7 Juni spoorloos verdwenen. De dader, zekere Becker, een aan lager wal geraakt koopman, is reeds gearresteerd. In zijn bezit werden enkele voorwerpen gevonden, die aan den vermoorde hadden toebehoort. Becker wenschte zich over de redenen, die hem tot het plegen van de misdaad hadden bewogen, nog niet uit te laten, hij verklaarde dit voor den rechter van instructie te zullen doen. In een park te Berlijn-Moabit is een 19jarige jongeman uit Erfurth, dood op een bank gevonden. Men vermoedde eerst, dat hij zelfmoord had gepleegd, maar de politie is tot de conclusie gekomen, dat er misdaad in het spel is. Een soldaat van de rijksweer- baarheid heeft 's nachts in de nabijheid van de plaats, waar het lijk werd gevonden, een schot hooren vallen. Toen hij nader kwam, zag hij iemand vluchten, en hp ontdekte, dat het slachtoffer zieltogend op de bank lag en weldra overleed. Nu de tijd is aangebroken voor den alge- meenen vacantietocht, trekken ook Fransche en Duitsche scholieren over den Rijn naar elkaars landen, teneinde door eigen aan- schouwmg en elkaar beter begrijpen, toena- derlng m de hand te werken en een Seel klein steentje bp te dragen voor het ontworpen gebouw der verzoening Reeds vroeger hebben wp met een enkel woord meldmg gemaakt van de organisatie welke in elkaar is gezet om deze wederzhd' sche bezoeken op gang te brengen. Den vori- gen zomer toefden twintig Berlijnsche school- jongens als gasten van Frankrpk in een vacantiekamp bij Boulogne sur Mer in gezel- schap van een gelijk aantal Fransche col- lega's. Na hun terugkeer werd te Berlpn een ,,foer scolaire" gesticht om ongedwongen ontmoetingen mogelijk te maken tusschen jeugdige Berlijners en in de Duitsche hoofd- stad wonend Fransche jongelui, die elke twee weken bijeen kwamen als en soort debating- club. Te Le Havre is een soortgelrjke ver- eeniging gesticht. En thans is de ruil begonnen: 25 Berlijn sche schooljongens zijn te Rijssel aangekomen en feestelijk door het gemeentebestuur ont- vangen; dezer dagen worden de Fransche gasten te Berlijn verwacht. Zoowel van de Fransche als van de Duitsche jongens is selectie toegepast wat betreft de kennis van de taal van het te bezoeken land Het eigenaardige is, dat het Fransche con tingent gerecruteerd is uit verschiUende ste- den gelegen in het vroegere oorlogsgebied. De bedoeling is, dat gasten en gastheeren dagelijks gemeenschappdlrjke taaloefeningen zullen hooren. Overigens staan er talrijke uitstapjes, be zoeken aan musea, concerten, schouwburgen eniz., benevens gezamenlijke sportoefeningen op het program. Hoofddoel is: elkaar leeren kennen en begrijpen. PROEVEN MET EEN NIEUW SOORT KOMPAS. Gedurende drie voile weken zijn op de Kanaalboot „St. Julien" van de Great Wes tern tusschen Weymouth en de Kanaaleilan- den proeven genomen met een nieuw soort kompas, speciaal bij mist te gebruiken. Vol- gens de ietwat vage beschrijving, welke de „Times" hiervan geeft, ziet het nieuwe toe- stel er uit als een combinatie van een draad- loozen ontvanger en een X-stralen apparaat. Door middel van een zwakke fluit op den ontvanger en lichtjes-als-speldeknoppen, op een schermpje duidt het instrument de rich- ting, den afstand en den aard der mistsig- nalen aan. Het toestel is vele duizenden malen gevoeliger dan het menschelijk oor, en zijn beteekenis als aangeven van mistseinen, die anders niet hoorbaar zijn, is gemakkelijk te begrijpen. De uitvinder van het toestel is iemand uit Birmingham, die bij zijn demonstratie door ingenieurs en de marconisten van het schip werd bijgestaan. DE „LAATSTE SCHAKEL" MET LIVINGSTONE. Matthew Wellington, de negerbediende van den ontdekkingsreiziger Livingstone, is te Mombosa nog altijd in leven. Hij is tachtig jaar, leest zijn bpbel in het Swaheli nog zon- der bril en kan nog flink loopen, maar hij heeft het doodarm. Zijn eenige inkomen trekt hij uit den verkoop van prentbrief- kaarten en zoo meer. Goedgezinde menschen hebben erop aangedrongen dat de regeering van Kenya (Britsch Oost-Afrika) den ouden man een pensioentje of geregelde ondersteu- ning zou verleenen, maar om bureaucratische redenen gaat dit niet, omdat Wellington nooit in regeeringsdienst is geweest. Als hij portier of bode was geweest, zou het iets anders zijn, maar hp is enkel de trouwe dienaar van Livingstone geweest en heeft diens lpk op een reis van negen maanden vol ontbering uit het binnenland naar de kust gebracht. Toen de prins van Wales in Oost- Afrika was, werd de oude man aan hem voorgesteld, maar van roem alleen kan nie- mand eten. Sir Ronald Ross, de groote dok- ter, die de levensgeschiedenis van malaria- parasieten in mugjes ontdekte, daarvoor in 1902 den Nobel-prps kreeg en al zijn geld aan Zijn wetenschappelijk onderzoek gebruikte, leeft ook in betrekkelijke armoede. Welling ton is dus in goed gezelschap en het Britsche Rijk verschilt niet van andere landen wat dankbaarheid jegens zijn groote mannen betreft. De weigerachtigheid van de regeering van Kenya heeft daar echter groote verontwaar- diging gewekt en men hoopt, dat er nu iets op gevonden zal worden om Wellington voor algeheel gebrek te behoeden. EEN SEDERT EEUWEN GEDOOFDE VULKAAN WERPT ASCH UIT. Naar aan de Nemzeti Ujsag bericht wordt, heeft de sedert eeuwen uitgedoofde krater van den berg Sopoca bij Buzeau in Roemenie na den storm van d'e laatste dagen eerst aarde en daarna asch uitgeworpen. De bevolking van de groote dorpen, die aan den voet van den berg liggen, is bij dit onverwachte verschijnsel in paniek gevlucht. Het uitwerpen van de asch duurde slechts enkele minuten, echter waagt de bevolking het nog steeds niet terug te keeren. Professoren van het geologisch instituut te Boekarest zijn naar den berg vertrokken, om een onderzoek in te stellen. EEN BRUTAAL HEER. De Berlijnsche politie heeft Doriderdag.mor- gen een goede vangst gedaan. Reeds eenige weken waren uit de provincie berichten geko men over een inbreker, die op een motorfiets verscheen, met ongelooflijke brutaliteit zijn slag sloeg en dan weer even plotseling ver- dween. Op deze wijze had hp o.a. in het Raad- huis van Neuschoriberg bij Zwickau de ambte- naren met voorgehouden revolver, gedwongen tot uitlevering der gemeentekas, die slechts 1300 mark inhield. Op het landgoed Rechen- thin in de mark Brandenburg was hij komen binnenrijden, toen de eigenaar afwezig was en binnen 5 minuten had hij voor 4200 mark geld en juweelen gestalen en verder was hp in tal van andere kleine plaatsen gesignaleerd. De Berlijnsche politie heeft Woensdag zijn schuil plaats te Berlijn ontdekt en overviel hem toen hij op zpn kamers was. Hij sprong uit het raam op straat en vluchtte, ofschoon hp een arm geibroken had, maar werd na een korte jacht, waarbij hij nog kans zag twee geladen pisto- len weg te werpen, gearresteerd. Zijn identiteit stond nog niet vast, daar hij ook talrijke val- sche papieren bleek te bezitten. De groote brand in de Galleswpk te Frank furt, welke gevormd werd door een blok, bij het station gelegen, heeft over een oppervlakte van ongeveer 75.000 vierkante meter gewoed en heeft verscheidene fabrieksgeibouwen en magazijnen, evenals belangrijke in de open lucht opgestapelde goederenvoorraden ver- woest. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Men vermoedt, dat hii ver- oorzaakt is door zelfontbranding van de groote kurkvoorraden, doch het is niet uitgesloten dat benzinevaten, die op het terrein stonden, ont- ploft zijn. Het meest geleden heeft het bedrpf der koelinrichtinigen van de firma Burmeister, Weiss en Bilger en de magazijnen van de fa- briek van tafelglas van de firma Hoffmann en Schulze, welke magazpnen geheel verwoest zpn. Ook de opslagplaatsen der expeditiefirma Ulnch Strubel hebben emstig geleden. TWEE GEBOUWEN INGESTORT. Te Montgomery (Alabama) zijn twee zakengetoouwen van drie verdiepingen hoog zonder dat men 't had zien aankomen, plot seling ingestort. Men vreesde, dat een groot aantal men schen, o.a. een 50tal jonge meisjes, die in de gebouwen werkzaam waren, onder de puin- hoopen waren bedolven. Er waren echter slechts 3 slachtoffers Twee personen zpn doodelpk en een licht ge- wond bij de instorting. Dit geringe aantal slachtoffers is een gevolg, van het felt, dat de ramp tijdens het middaguur plaats had toen de meeste employe's afweizig waren. De beide ingestorte gebouwen stonden aan de hoofdstraat en behoorden tot de oudste gebouwen der stad en verleenden plaats aan een zaak. met 25 employe's en een warenhuis met meer dan 100 bedienden. Na de instor ting kwamen alle beschikbare doktoren toe- gesneld, evenals de geheele brandweer en de politiemacht. Honderden burgers verleenden hulp bij het reddingswerk. Er heerschte een onbeschrijfelijke verwarring, welke nog ver- groot werd door de kreten der gewonden. BESTRIJDEN VAN MALARIA. Het gemeentebestuur te Bombay doet al het mogelijke tot het bestrijden van de mala ria, doch zp stuit daarbp op den heftigen tegenstand van orthodoxe Hindoes en Par- sies. Een deskundig onderzoek had de putten op de erven der huizen aangewezen als de groote kweekplaats der malariamuskieten, weshalve werd geadviseerd, deze putten af te dekken. Het gemeentebestuur wilde daartoe overgaan, doch de Parsies eischten, dat de zonnestralen toegang tot het water zouden hebben. Het bestuur kwam aan dezen wensch tegemoet door het aanbod, in de deksels voor de putten een glasplaat aan te brengen. Dit aanbod ging anderen echter nog niet ver ge- noeg, omdat, ook met een glazen plaat, de geesten, die worden verondersteld in 't water te wonen, die niet meer zouden kunnen be- treden of verlaten. Het gemeentebestuur heeft tenslotte ook dit bezwaar ondervangen door het aanbrengen in de deksels van koperen platen met gaatjes er in, doch deze zijn niet wijder dan 1/20 van een duim in middellijn. TOONEELSPELERS VVERKLOOS. Niet minder dan 1250 tooneelspelers waar- onder 650 vrouwen, hebben zich bij de Ber lijnsche arbeidsbeurs als werkloos, meest als steunbehoevenden, aangemeld. De stad Ber lijn heeft het gevoel, dat hier wat gebeuren moet. In de eerste plaats heeft de gemeen- teraad een bedrag van 10.000 mark ter be- schikking gesteld, om aan werklooze arties- ten de mogeJijkheid te schenken naar „andere beroepen over te gaan. In korten tijd zijn niet minder dan 64 tooneelspelers en 22 too- neelspeelsters van metier veranderd, waarvan 10 heeren en 4 dames als verkoopers in groote warenhuizen. Maar ook op andere wijze heeft de arbeids beurs gehandeld; zij heeft 10 tooneelspelers gelegenheid gegeven voor het pu/bliek van theaterdirecteuren op te treden en de helft ervan, 2 dames en 3 heeren, vonden dadelijk een engagement. Er zullen, na dit succes, nog meer dergelpke voorstellingen gegeven KINDERMOORD. Te Clichy, bp Parijs, heeft een Engelsch- man van een-en-dertig jaar, zwaar tuiberculeus en .d'rankzuchtig, onder niet nader aan te dui- den omstandigheden een meisje van vier jaar vermoord. De man, die een volledige beken- tenis heeft afgelegd, heeft het lijkje van het kind in een koffer geperst, waarvoor hii het letterlijk heeft moeten breken en daarna den koffer op straat laten staan. De verontwaar- diging van de menschen in de buurt, waar de misdaad heeft plaats gehad, was zoo groot, dat het de politie slechts met de grootsrte moeite is gelukt den moordenaar tegen de volkswoede in bescherming te nemen. ALLERLEI BIJGELOOF. Men kan beweren, dat er weinig mensche lijke handelingen zijn, waaraan niet een of an der bijgeloof is veiibonden. Hiertbij enkele voonbeelden om te laten zien wat een bijgeloovig mensch moet doen of moet laten om niet met de booze geesten in aanra- king te komen. Loopen niet vele menschen tegen den onderkant van het tafelblad, wan- neer zij bang zijn, dat aan het geluk of succes waarover zij gesproken hebben, een einde zal komen. Vreezen we niet met zpn dertienen aan tafel te zitten Is het ons niet onaangenaam op een Maandag een nieuw werk te beginnen? Men mag niet met den vinger naar een ster wijzen, omdat anders de hand verdort. Wan- neer men in een bosch op een slak trapt, dan krijgen we onweer. Bij het aanvegen van de kamer mag men stof niet over den drempel naar buiten vegen, want anders veegt men het geluk het huis uit. Wanneer de pit van een kaars een walmenden snuiter vormt, kan men een brief verwachten. Wanneer de houtvorm tegen den wand tikt, zoo is de dood van een der huisgenooten te vreezen. Hetzelfde is te verwachten, wanneer daarbuiten een uil schreeuwt, wanneer de klok blijft staan of wanneer een spiegel breekt. Wanneer hout- blokken in d'en haard kraken wordt daarmede twist en tweedracht in het gezin aangekon- digd. Wanneer een of ander scherp voorwerp met de punt naar beneden in den vloer valt, is visite te verwachten, ook wanneer de kat zich schoonmaakte of wanneer een stroohalm in de kamer ligt. De aangesneden zijde van een brood mag niet te dicht aan den rand van de tafel liggen, an ders vliegt de liefde uit het huis. Het tafelkleed moet men 's nachts niet op de tafel laten liggen, anders noodigt men den dood uit. Zout strooien beteekent tranen. Men moet nooit messen, scharen en andere scherpe voorwerpen ten geschenke geven, want anders wordt de vriendschap doorgesneden. Bij pijn in den nek moet men een linkerkous om den hals doen, dat helpt. Wanneer zwaluwen of ooievaars op het dak een nest maken, dan kan geluk worden verwacht. Geen gunstig teeken is het als men in den morgen, het eerst, een oude vrouw tegenkomt en de zwarte kat die voor u dwars den weg overloopt. Men mag geen handschoen in elkaar rollen, anders rolt ge uw geluk op. Een visscher moet nooit overtellen, wat hij gevangen heeft, want dan vangt hij niets meer. Wanneer men een of ander kleedingstuk verket-rd heeft aangetrok- ken, dan moet men het den ganscherf dag zoo aanhouden, want dat brengt geluk aan. Wan neer men een nieuwe woning betrekt, dan moet men niet door de achterdeur naar binnen gaan, daar men daardoor ongelukken krijgt. Strui- kelt men, dan moet men terugkeeren en mag nog eens den zelfden weg afleggen. Heeft men iets vergeten en moet men bii het heengaan terugkeeren, dan brengt de voorgenomen tocht geen geluk. Aan spoken gelooven oneindig veel menschen en heel weinig menschen gaan, middernacht langs een kerkhof. Onder onze dieren hebben we menigeen, waaraan bepaald bijgeloof ver- bonden is. Afgescheiden van den ooievaar, le- vert de koekoek een bpzondere rijke stof. Hoort men voor de eerste maal den koekoek, dan moet men op de portemonnaie kloppen, dan heeft men in de eerste jaren geen gebrek aan geld. Ook vraagt men den koekoek hoe lang men nog heeft te leven. DE LUXE SCHEPEN DER OUDHEID. Met groote belangstelling wacht de wereld het te voorschijn brengen van de schitterende schepen van Caligula uit het groene meer van Nemi. Caligula moet, wanneer men geloof hecht aan de overlevering, een bewonderaar van de scheepsfoouwkunst zijn geweest, maar hij was in ieder gaval niet de eerste heerscher der oudheid, die zich daarop kan beroemen. Reeds Hieron II van Syracuse (275215 j. v. Christus), de zoon van Hierocles had een bpzondere liefhebberij voor de scheepsbouw- kunst. Zoo liet hij o.m. een schip bouwen, dat in grootte en pracht zijns gelijke niet had. Het hout voor dit vaartuig werd van den Etna ge- i haald, eveneens de beide kleine mastboomen. I De derde groote mast evenwel werd heelemaal uit Engeland gehaald. Het buitengewone schip bezat drie verdie pingen. De vloeren bestonden uit prachtige mo- zaiken, welke tafereelen uit de Iliade voor- stelden. Niet alleen bevonden zich op het schip verschiUende badgelegenheden en een groot dek om te gymnastiseeren, doch ook verschiUende tempels. Die aan Venus gewjjd, was met agaat geplaveid, de deuren waren van ivoor en tegen de muren stonden beelden en kostbare vazen. Een prachtige tuin was aangelegd met lanen van wjjnranken en klimop. Fonteinen spoten zoetwater. De wanden van de bibliotheekzaal waren vervaandigd uit hout van den taxisboom. In de gewelfde zoldering waren de sterrebeel- den aangebracht. In het onderste ruim van het schip bevon den zich de luchtige stallen, waar tien prach tige paarden stonden. Boven de stallen waren de woningen van de knechten. Het schip, dat ongeveer 4200 ton groot zal zijn geweest, be- vatte een groote vijver met zeewater om de zeevisschen goed te kunnen houden. Keukens en bakkerijen waren als kleine to- rens aan beide zijden van het schip aange bracht. Boven het oppervlak van het schip ver- hieven zich acht groote torens met alle mo gelijke verdedigings- en belegeringsmachines voorzien. Onder deze machines bevonden zich het door Archimedes gevonden slingerwerktuig waardoor een steen, 3 centenaars dus 150 K.G. zwaar een stadie (185 meter) kon worden weggeslingerd. Het opperdek werd ge- schraagd door twee rijen caryathiden (vrou- wenbeeld, dienende tot steun). Acht ankers bezat het schip, vier van pzer en vier van hout. Dit luxesehip was oorspronkelpk bestemd om granen naar Griekenland te brengen, werd toen, (ongeveer in het jaar 250 voor Christus), daar geen haven voor dit schip plaats had, door Hieron naar Egypte gezonden als een ge- schenk voor koning Ptolemaeus. De lading be- stond uit 60.000 maat graan, bovendien uit visschen, olie en andere levensmiddelen, een hoogst welkom geschenk voor den koning, wiens land door een hongersnood werd geteis- terd. Zoo vertelt de Grieksche schrpver Athe- naios. AFSTAND DER STERREN. De hemellichamen staan zoover van ons ver- wijderd, dat wij van zulke afstanden nauwe- lijks besef hebben. Het dichtst bp ons staat de maan. Zp is „slechts" 384.000 kilometer van ons verwijderd. Als wp in een sneltrein naar haar zouden toereizen, zouden wij daar toe zes maanden noodig hebben. De planeet Venus bevindt zich alweer veel verder van ons af. Een pasgeboren jongen in een sneltrein gezet, zou als 52-jarige man op Venus aankomen, want zij bevindt zich 40 millioen kilometer van ons verwijderd, 104 maal zoo ver als de maan. iOm per trein de 150 millioen kilometer af te leggen, die ons van de zon seheiden, heeft men 190 jaar noodig. worden. De grootste der plane ten, Jupiter, is vijf en een half maal verder van ons verwijderd dan de zon, Saturnus 10 maal, terwijl de af stand tot Uranus 2700 millioen mijlen is, dat beteekent een sneltreinreis van 3500 jaren, en de ontzettend snelle elctrische of lichtgolven hebben er nog twee en een half uur voor noo dig. Maar bij deze verbazende afstanden bevin- den wij ons nog steeds binnen ons eigen pla- netensysteem. Zoodra wij daarbuiten treden, moeten wij onze gewone maten onmiddellpk loslaten, als wij tenminste geen onuitspreek- bare getallen willen schrjjven. Als afstandseenheid gebruiken wp nu het licht jaar, dat wil zeggen den afstand dien een lichtstraal in een jaar kan afleggen. Het licht legt in een seconde 300.000 kilometer af. Daar het jaar 31.556.926 seconden heeft, zoo betee kent een lichtjaar den lengte van 9.467.077.800.000 kilometers, dus bijna negen en een half millioen kilometers. Van deze stan- daardmaat gaan wij dus uit. De het dichtst bij de aarde staande vaste ster is de ster Alpha in het sterrenbeeld de Centaur. De afstand van Alpha tot de aarde bedraagt vier en drie-tiende lichtjaar. Het licht van Alpha uitgaande heeft dus vier ja ren en vier maanden noodig om tot ons te komen. Zou deze ster om een of andere reden plotseling uitdooven, dan zou haar laatste licht ons pas 4 jaar en 4 maanden later bereiken en zou die uitgedoofde ster dus nog heel dien tijd voor ons onverand'erd aan den hemel staan. En Alpha is nog maar de vaste ster, die het dichtste bij ons staat. Slechts vijf vaste sterren van de ontelbare, die wij zien, zijn minder dan 10 lichtjaren, slechts 39 minder dan 50 lichtjaren van ons verwijderd. De poolster staat 60 lichtjaren van ons af, de hel- dere ster Kapella in den Voerman 70 licht jaren, de sterren van de zesd'e grootte, dus die welke wij met bloote oog nog kunnen opmer- ken, hebben reeds een afstand van 330 licht jaren. De sterren van de achtste grootte be- wegen zich op een afstand van 780 lichtjaren. De gemeenteraad kwam Donderdag j.l. in openbare vergadering bijeen; aamwezig waren alle leden. Onder de ingekomen stukken komen voor het door Ged. Staten goedgekeurd raadsbesluit tot verlaging van het electrisch lichttarief met vijf cents, het besluit van Ged. Staten tot vaststelling van de gemeente- rekening dienst 1927 en het proces-verbaal van gunning van de rioleeringswerken aan de Gentsche straat te Kapellebrug aan de Jos. de Potter te Hulst voor 2395. Vervolgens komt aan de orde een verzoek om subsidie van de commissie tot organisatie van de Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs. Zonder eenige discussie wordt met algemeene stem- men aangenomen het voorstel van Burg, en Weth. tot het verleenen van een subsidie van 100 en het beschikbaar stellen van een me- daille. De Voorzitter dankt namens de com missie den raad voor dit bewps van waardee- ring voor haar werk en deelt mede, dat de inzendingen in zeer groote getale zoowel han- delswaar als luxe-artikelen inkomen. De ope ning der Beurs zal plaats hebben door het lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, den hoogedelgestrengen heer Fleskens, in tegenwoordigheid van het Tweede Kamerlid den heer Lockefeer, het lid van Ged. Staten van Rompu en tal van andere autoriteiten. De Raad staat voor de ontvangst der hooge gasten het noodige crediet aan Burg, en Weth. toe. Een verzoek van verschiUende afdeelingen der R. K. Hanze in Z.-Vlaanderen omtrent verlaging van electriciteitstarieven meent de Voorzitter in verband met de tariefsverlaging van 12 Juni j.l. en de heden te behandelen nieuwe verlaging te moeten beantwoorden met het bericht, dat Burg, en Weth. te dezer zake diligent zpn. Aan den gemeentevracht- bode V .E. Pollet wordt op zijn verzoek eer- vol ontslag verleend. Door een raadscom- missie is verslag uitgebracht van het inge- steld onderzoek naar den eigendom van sectie A 2320 zijnde speelplaats en tuin achter de school en woning te Clinge (Dorp). De com missie komt tot de conclusie, dat daar het perceel blijkens de koopacte eigendom is der gemeente en niet gebleken is, dat het destijds de bedoeling is geweest het stukje grond In kwestie mede te verkoopen, voorgesteld moet Slcchte spijsverte- ricg, vsrstoppicg, maagkwalen enz.. werken nsdec-lig op uw hurucur en ge- ste!. Foster's Maag- piilen zijn een zacht- werkend iaxeermid- del, dat uw kwaal doet verdwijnen. Foster's Maagpilieii Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. iff J Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestraat en Westkolkstraat. 18 worden te trachten tot eene overeenkomst te geraken met het sohoolbestuur in verband met een door de gemeente van het R.K. Kerkbestuur aan te koopen perceel voor het zevende schoollokaal of wel vast te houden aan de koopacte. De voorzitter van het schoolbestuur heeft in een ultvoerig schrpven zijn tegenovergestelde meening dienaangaan- de uiteengezet en verdedigd. De Voorzitter stelt namens Burg, en Weth. voor, daar deze beide belangrijke stukken eerst dezer dagen zijn ingekomen, de beslissing aan te houden, in afwachting van het prae-advies van dit college. De heer Van den Branden licht toe, naar aanleiding van eene opmerking van den Voor zitter van het schoolbestuur, waarom de com missie meende geen overleg met het school bestuur te moeten zoeken. Hiema wordt op voorstel van Burg, en Weth. besloten af te schaffen met ingang van 1 Juli j.l. de belasting op vermakelijkheden en tot de helft te verlagen het tarief der belas ting op staanplaatsen voor tenten en derge lpke. Op aandringen van meerdere leden wordt het tarief voor een caroussel, bewogen door een trekdier en voor een schommel ver- laagd tot een derde, zijnde 5; intrekking van deze heffing werd niet gewenscht geacht. Naar aanleiding van eene stroomprpsver- laging van de P. Z. E. M. wordt de prijs van het licht op voorstel van Burg, en Weth. op- nieuw verminderd en wel met drie cents, al- zoo gebracht op 47 cents per K.W.U. De heer Kindt vestigt ten deze de aandacht op de tarieven die vermoedelpk voor de Mid- dengroep (van Zeeland) zullen gelden en dringt aan op pogingen tot het verkrjjgen van een veel goedkooper tarief van de P. Z. E. M., daar deze verlaging van geene betee kenis is. Vastgesteld wordt het bedrag der gemeen- telpke vergoeding van instandhoudingskosten van de beide bijzondere scholen over 1927 bedragende voor die te Clinge (dorp) 2902,50, voor die te Nieuw-Namen f 2490, berekend naar f 11,25 per leerling. Voor de school te Clinge (dorp) wordt eveneens vastgesteld de verrekening van de kosten van instandhouding dier school en de ge- meentelijke vergoeding over het trjdvak 1 Jan. 1925 tot 1 Jan. 1928 en wel op /6030; deze school had recht kunnen doen gelden op ten hoogste 8350 over dit tijdvak. Aangeboden wordt de gemeenterekening dienst 1928 met een totaal aan inkomsten van den gewonen dienst van f 77.987 en aan uit- gaven van f 75.545, alzoo met een batig saldo van /3442; de rekening van het G. E. B. be- loopt aan baten en lasten van den gewonen dienst 19.579. Bij de rondvraag deelt de Voorzitter mede, dat een rioleeringsplan is ontworpen voor Nieuw-Namen, waar de af watering veel te wenschen overlaat van welk plan de kosten worden geraamd op 1564, het plan zal de leden ter inzage worden toegezonden en in de volgende vergadering ter sprake komen. Van verschiUende zijden is den Voorzitter de wensch ter oore gekomen, dat ook voor Clinge (dorp) een ophaaldienst van vuilnis zou worden ingericht; spreker zal hier om trent een voorstel voorbereiden. De heer Vercauteren komt nog eens terug op het door den heer Kindt aangeroerde on- derwerp betreffende lagere stroomtarieven van de P.Z.E.M.spreker wil een adres rich- ten aan Ged. St. met adhaesie van andere gemeenten. De Voorzitter wil dit nog even uitstellen in afwachting van de vermoedelijk in de najaarszitting vein de Provinciale Sta ten te behandelen nieuwe stroomleveringscon- tracten, bij welke behandeling spreker het verlangen van den raad zal overbrengen en krachtig verdedigen. Hiema sluiting. DE HOUDING DER V. I. S. P. JEGENS DE BRUSSELSCHE CONVENTIE. Naar we in het Ala. H.bl. lezen, zou de V. I. S. P. in een aezer dagen gehouden vergadering besloten hebben althans blijkens buitenlandsche berichten de voor- stellen der conferentie te Brussel af te wijzen. Het blad heeft echter vernomen, dat van afwijzing geen sprake is, doch dat in bedoelde vergadering juist besloten is, de vriendschappelijke houding tegenover de conferentie te handhaven. HET SUIKERWETJE. Door de Eerste Kamer is zonder hoofde- lijke stemming een voorstel van de heeren Wibaut, Rink en Van Embden aangenomen om de behandeling van het wetsvoorstel tot het verleenen van tijdelijken steun aan de beetwortelsuikerindustrie hier te lande uit te stellen tot na het reces. (Nadruk verboden.) TER NEUZEN. Geboorten. 15 Juli Amelda Cornelia Louisa, d. van Edemondus Seraphinus de Smit en van Sara Janna Cornelia Harte (Sluiskil). Overlijden. 15 Juli. Daniel Verhelst, oud 74 j., echtg. van Jacoba Susanna Maartens. 18 Juli. Janna Dieleman (van Axel), oud 67 j., echtg. van Pieter de Feijter. TER NEUZEN. In de afgeloopen week hebben zich In deze gemeente gevestigd: W. E. van Leeuwen, timmermansknecht, O 196j (Sluiskil), van Antwerpen (B.). G. Defever, huishoudster, Scheldekade 10, van Antwerpen (B.). Ch. J. ten Hoeven, schippersknecht, Steen- kamplaan 10, van Wemeldinge.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 3