l> vtebrati PUR t mim Slapeloosheid Mijnhardt's Zenuwtabletten j QEMEMODE BBRICHTKH. INGEZONDEN MEDEDEELINGEJSL TER NEUZEN, 22 jULI 1929. VERDRONKEN. RECHTSZAKEN. GEEN GEVOLG VAN DEN KLAP. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. hi Z tengevolge van de zomerwarmte, overwint jnen spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten GEMEENTERAAD. In de op a.s. Donderdag, des namiddags te 2 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in ibehandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Stemmen over de ingediende bezwaar- schriften tegen aanslagen in bet ver- gunningsrecbt dienst 1929/1930. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet- bouders tot bet maken van een door- gang in den dijk van den Coegors- polder te Sluiskil. 5. Idem tot verbouwing van de voormali§e openbare lagere school A, ter verkrij- ging van een vergaderlokaal voor bet burgerlijk armbestuur. 6. Idem tot doortrekking van bet trot- toir in de Noordstraat vanaf de woning van den beer Moggre, tot de Nieuwe- diepstraat. 7. Idem tot bet aanleggen van eene cen- trale verwarmingsinstallatie, ten be- hoeve van de gemeente-secretarie en bet daaronder gelegen kantoorgebouw van den gemeente-foouwmeester. 8. Idem om afwijzend te bescbikken op bet adres der Afd. Neuzen van den Chr. Nationalen Werkmansbond, bou- dende verzoek om vergunning een draad of loodkabeltje te mogen leggen in gemeentegrond. 9. Idem tot vaststelling van den kosten- den prijs per leerling voor bet gewoon lager onderwijs en bet uitgebreid lager onderwijs over 1927 met de vergoeding ex. artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, over 1927. 10. Idem tot toekenning eener vergoeding uit de gemeentekas ingevolge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 aan P. L. van Leemput te Ter Neuzen. 11. Idem tot bescbikbaarstelling van gel- den ingevolge artikel 72 der Lager On derwijswet 1920, aan de Sticbting R.K. Verpleging en Opvoeding te Sluiskil, voor den aanleg eener waterleiding enz. 12. Aanbieding gemeente-rekening en re- kening woningbedrijf over 1928. DE NIEUWE RIJWIELPLAATJES. De aandacbt der belangbebbenden wordt er op gevestigd, dat, ofscboon de nieuwe rij- wielbelastingplaatjes thans reeds verkrijgbaar zijn, men de oude nog niet van bet rijwiel mag verwijderen en de nieuwe er op ibeves- tigen. De nieuwe plaatjes zijn pas geldig van af 1 Augustus aanstaande en bet is voor ieder die zicb in de eerste dagen van Augus tus met zijn rijwiel op den weg denkt te be- vinden zaak dan van een nieuw plaatje te zijn voorzien, aangezien aanstonds een scberpe eontrole zal worden gebouden. Tot en met 31 Juli a.s. rjjde men ecbter met z'n oude plaatje. Zaterdagvoormiddag ging een ongeveer 34-jarige werkman wonende te Boscbkapelle, werkzaam aan de wegsverfbetering aan bet z.g. Driekwart nabij Sas van Gent, water scbeppen in bet kanaal. Toen bij na eenigen tijd niet terugkwam, gingen zijn kameraden kijken en zagen tot bun scbrik zijn klompen en pet in het kanaal drijven. Men ging aan het dreggen, met het gevolg, dat na drie kwartier bet lijk van den ongelukkige werd opgehaald. Vermoedelijk is hij bij het iwater scbeppen voorover in bet kanaal gevallen. Hij laat een weduwe met 2 kinderen achter. MISHANDELING EN VERNIELING. Gisterenmiddag kregen enkele onder drank- invloed verkeerende lieden ruzie met een voorbijganger, waardoor een vechtpartij ont- stond. De Gebr. R. alhier hebben zekeren v. d. H. daarbij mishandeld en in diens woning enkele ruiten stuk geslagen. Proces-verbaal wordt in deze opgemaakt. FEDERATIE-EXAMENS. Onze plaatsgenoot, de beer J. A. Riemens, slaagde voor het op 19 Juni gehouden exam en Nederl. Handelscorrespondentie van de Federatie-Examens. R.K. M.U.L.O.-EXAMEN. Geslaagd te Breda voor bet R.K. M.U.L.O.- examen voor diploma A, de beeren D. van Cleemputte en F. Vermeire te Ter Neuzen. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Voor bet examen nuttige handwerken slaagde te Rotterdam mej. S. Risseeuw te Groede. EXAMEN HOOFDAKTE. Geslaagd te Rotterdam voor bet examen boofdakte de beer E. O. E. E. Spinnewijn te Aardeniburg. EINDDIPLOMA AFD. WATER- BOUWKUNDE. Aan de Middelb. Techn. school te Utrecht voor de Bouw- en Waterbouwkunde verwier- ven het einddiploma afd. Waterbouwkunde de beeren A. J. Arents te Middelburg en W. I. Blok, Cadzand, GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 20 Juli stonden bij de arbeidsbeurs ingeschreven: Losse- en transportarbeiders 140; zeelieden 2; opperman 1; centrale-machinist 1; kan- toorbedienden 1; totaal 145. Alzoo verminderd met 17 personen sinds 13 Juli. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van politie alhier maakt be- kend, dat omtrent onderstaande voorwerpen inlicbtingen te bekomen zijn aan de daar achter vermelde adressen: Bezem, A. de Blaaij, Koedijk 19. Armband, C. P. Riemens, M. Eijkestr. 5. Kinderportemonnaie met wat geld, H. de Regt, Steenkamplaan 83. Rijwielbelastingmerk in etui, J. Servaas, Tbolensstraat 60. Jongensjasje, P. Loof Nieuwediepstraat 5. Rijwielbelastingm., Marecbauss^ekazeme. Rozenkrans, C. Heijens, Baandijk 3a. Pet, B. v. Djjke, Grenulaan 14. Rozenkrans in doosje, Politiebureau. Ring met sleutels, I. Bliek, De Feijter- straat X. Duif, J. van Es, Van Steenbergenlaan 39. Rijwielbelastingmerk, N. J. Harte, Lange Kerkstraat 21. Portemonnaie met wat geld, F. Mannaert, Martinus Eijkestraat 7. Broche, C. Krombeen, Tbolensstraat 90. Kam in etui, wed. Solleveld, Scbelde- kade, 55. Auto-slinger, Mevr. De Jong, Nieuwe Sluis P 13. Portemonnaie met wat geld, C. P. v. Dix- hoor, Otbene D 43, Zaamslag. Rijwielhandvat, I. Fonteijn, Noordstraat. Zakmes, Iz. Wieland, Javastraat 6. Kindertascbje, A. C. 't Gilde, Dwars- straat 23. Halskettingtje, Van OverbeekeLeunis, Axelscbestraat. Zakkam, Van OverbeekeLeunis, West- kolkstraat. DE EERSTE AANSLUITING IN DE „MIDDENGROEP". Donderdagavond is de eerste aansluiting op bet P.Z.E.M.-net in de „Middengroep" vol- tooid. Het comite van de Electriciteits- en Nijverheidstentoonstelling" ,,Nijtengo IV" te Goes mocbt bet genoegen smaken gebouwen en tuin van Schuttershof, als eerste com plex met P. Z. E. M.-stroom verlicbt te zien. Een groot deel van bet tentoonstellings- bestuur was met den ingenieur der P.Z.E.M. den beer Ir. Fuhri Snethlage en enkele van diens medewerkers aanwezig. De voorzitter van bet tentoonstellingsbe- stuur wenschte Ir. Fuhri Snethlage geluk met dit succes en bracht den dank van bet comite aan de P.Z.E.M. over voor bet flink doorzetten, waaraan dit succes zonder twijfel voor een groot deel is te danken. COoPERATIEVE SUIKERFABRIEK „ZEELAND". Donderdag j.l. werd te Goes een algemeene vergadering gehouden der Cooperatieve Sui- kerfabriek Zeeland. In deze vergadering is o.m. een motie aangenomen, waarin het be- stuur verzocht wordt hitmen drie weken een vergadering uit te scbrijven, waarin gelegen- heid zou worden gegeven de toekomstplan- nen ten opzichte van de suikerfabriek te Ber gen op Zoom te ibespreken en de mogelijk- heid na te gaan, zich hieromtrent met andere instellingen te beraden. Afgewacht dient te worden, of het ibestuur der Cooperatieve Suikerfabriek Zeeland aan het in deze motie uitgesproken verlangen zal voldoen, dan wel of bet de aanvraag tot foijeenroeping van een algemeene vergadering overeenkomstig art. 24 der wet op de cooperaties zal over- laten aan bet initiatief van een vijfde gedeelte der aandeelhouders. DE TRAM BRESKENSKNOCKE. J.l. Vrrjdag is de tramverbinding Breskens- Knocke over Retrancbement officieel ge- opend. Met een speciale tram, waarin een salonrijtuig, kwamen uit Breskens te Retran- chement de Commissaris der Koningin, Jbr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, de leden van Ged. Staten Van Rompu, Van de Putte en Van Dusseldorf, voorts de vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, de beer Zilver- gieter Hoogstad, administrateur aan het Departement, de boofdingenieur-directeur van 's Rijkswaterstaat te Middelburg, de beer Van Oordt, en boofdingenieur te Vlissingen, de heer Brinkhorst, en andere autoriteiten, o.m. de burgemeester van Breskens, de heer Van Zuijen, de gedelegeerd commissaris der trammaatschappij BreskensMaldegbem, de beer A. Mijs, en de directeur en secretaris dier maatschappij de beeren De Thouars Sr. en Jr. Gedurende den rit van Breskens naar Retranchement badden zich verder bij bet gezelschap aangesloten de gemeentebesturen van Groede, Nieuwvliet, Cadsand en Oost- burg. Retranchement stond volop in feestdos. Allerwege waren eerepoorten opgericbt, straatversieringen aangebracbt en wapperden van tal van woningen de driekleur. Aan de grens werd bet gezelschap opgewacbt door bet gemeentebestuur van Retranchement, ter- wijl aan de andere zijde der grens na korten tijd kwam aangereden de Belgische feest- tram met het gemeentebestuur van Knocke en andere Belgische autoriteiten. Linten over de rails gespannen versperden nog den door- tocbt. Het Belgische lint dat zijn tram den doortocht versperde werd doorgeknipt door den heer De Thouars Sr., teiwijl de beer Jacobs, namens bet ibestuur der Belgische maatschappij het Nederlandsche lint door knipte, dat zijn tram weerbield door te rijden. Na deze plechtigheid werd bet woord ge- voerd door den heer A. Mijs, die bet vertrou- wen uitsprak, dat de nieuwe lijn zal bijdragen tot ontwikkeling der streek, en van die der badplaats Knocke. De heer Jacobs die de toespraak beant- woordde sprak de verwachting uit, dat door deze lijn meerderen naar de Belgische kust zullen komen om te genieten van de Belgische badplaatsen, doch dat wederkeerig velen van de Belgische kust zullen trekken naar Zee- land. Hij wees op de vele handelsbetrekkin- gen tusschen Vlaanderen en Zeeland, die nog kunnen toenemen. Vervolgens werden de gasten in de raad- zaal van Retranchement verwelkomd door den burgemeester, den heer Allemankinders, wiens goede wenschen werden beantwoord door den heer Fr. Desmidt, burgemeester van Knocke. Vervolgens werd doorgereden naar Belgie. Ook aan de andere zijde der grens was feest- betoon en vlaggen. Bij Zoute werd eerst ge- toefd voor bet ibijwonen der opening van het daar aangelegde nieuwe vliegveld. Vervolgens reed men naar Knocke tot tegenover het gemeentebuis, waar bet gezel schap in de ruime raadzaal werd ontvangen door het gemeentebestuur. Een bijzonder woord van welkom werd door den burgemees ter gericbt tot den Commissaris der Konin gin. Door deze werd dank gezegd voor de ge- noten hartelijke ontvangst en namens bet provinciaal bestuur wederkeerig goede wen schen aangeboden. Hij stipte aan, dat, dank zij veler medewerking, een werk is tot stand gekomen, waarmede naar hij zicb vleit, de wederzijdsche landstreken zeer gebaat zul len zijn, omdat hare ontwikkeling en bare welvaart aanzienlijk zullen kunnen worden bevorderd. Ook werd nog bet woord gevoerd door den heer Van Zuijen, burgemeester van Breskens, die er op wees, dat deze tramverbinding groote perspectieven opent voor de geheele landstreek Vervolgens werden de gasten met de tram- men vervoerd naar bet hotel Excelsior waar werd geluncbt en, zooals gebruikelijk vele goede woorden werden gesproken, die waren ingeleid door een dronk op Koning Albert en Koningin Elisabeth door den Com missaris der Koningin en een dronk op de staatshoofden van Nederland, Frankrijk en Engeland, van welke landen gasten aan tafel zaten, door den burgemeester van Knocke. SPUI. Tot onderwijzer aan de Chr. school te Spui is benoemd de beer C. Kolijn, thans tijdelijk aan die school werkzaam. Als tijdelijk onderwijzeres is aan die school benoemd mej. R. Leene te 's Gravenhage. PHILIPPINE. De vrouw van F. van H., vroeg j.l. Woens- j dag met eenige andere vrouwen een eind te mogen meerijden met een mosselhandelaar uit Gent, die per vrachtauto mosselen kwam balen. Dit werd hen toegestaan. De vrouw S van Van H. nam, met baar kind op den arm, plaats naast den chauffeur. Deze bemerkte i op een gegeven oogenblik, dat de vrouw niet meer naast hem zat. Hij stopte terstond en ging op den weg kijken, waarbij bij achter de auto de vrouw met een bloedende beenfrac- tuur vond liggen. Het kind bad geen noe- menswaardig letsel. De vrouw is naar baar woning vervoerd waar zij door de hevige pijn en bloedverlies haar bewustzijn verloor. Dokter Deijer uit Hoek, die spoedig ter plaat- se kwam adviseerde baar terstond naar bet ziekenhuis te Ter Neuzen over te brengen. Naar vernomen wordt is de toestand der vrouw thans vrij goed. HULST. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Hulst de beer Mr. R. J. J. Lambooy, adv. en proc. te Hulst. KOEWACHT. Donderdag werd ten huize van de kinderen De Vleescbouwer een algemeene vergadering gebouden van de stembevoegde ingelanden van den polder Oud-Beoostenblij. Na afhan- deling van rekening en verantwoording ging men over tot verkiezing van een gezworene, in plaats van den heer H. Bonte, aftredend lid, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking kon komen. Er waren 4 candi- daten. Na een paar stemmingen, die geen beslissing gaven, had herstemming plaats tusschen de beeren Aug. Matthijs en C. van Doosselaer, die de meeste stemmen badden verkregen. De laatste werd gekozen met 22 stemmen, de heer Matthijs verkreeg er 17. Vanwege de arbeidsbemiddeling is een adres gezonden aan den Minister van Staats- spoorwegen te Belgie met verzoek aan de stations van Moerbeke en Stekene ook week- abonnementen af te geven aan personen, die van bier naar Brussel en omstreken gaan werken. Tot nog toe moesten zij daarvoor naar Clinge. Zondag gaf de handboogmaatschappij ,,St .Sebastiaan", een buitengewone jubileum- scbieting ter eere van de beide leden, de heeren Alph. Missegbers en Alouis van Pot- telberghe, die hun 40jarig feest als lid vier- den. Een groot aantal schutters van beinde en ver waren opgekomen. De beide jubilaris- sen ontvingen tal van blijken van belangstel- ling, terwijl van enkele huizen de driekleur wapperde. CLINGE. De opening der klompenbeurs te Clinge zal gescbieden door den heer Fleskens, lid der Tweede Kamer en burgemeester van Geldrop. s "-r-v OOSTBURG. Alhier is thans definitief opgericht de N.V. Maatschappij tot exploitatie voor bet Beursgebouw aldaar. Doel is, bet doen geven van concerten, tooneeluitvoeringen, voor- drachtavonden e.d. Het bestuur bestaat uit 9 directeuren, waarvan drie belast met bet dagelijkscb be stuur, en 7 commissarissen, waarvan een te benoemen door burgemeester en wethouders. Er zijn ruim 200 aandeelen geplaatst. Tot directeur werden door de vergadering van aandeelhouders gekozen de heeren: M. A. Aalbregtse, Ir. I. A. van Crujjningen, Mr. J. Erasmus, J. H. van Kampen, R. Ris seeuw, Cor Scbijve, H. P. C. van der Vleu- ten, alien alhier en E. P. van der Werff te Sluis. Tot commissarissen werden daarna be noemd de heeren J. Adriaansen, G. D. v. d. Bossche, Iz. A. Leenhouts en Iz. C. Versprille. In een latere vergadering zullen alsnog twee commissarissen benoemd worden. KORFBAL. T.S.C. I—Seolto II. 1—1. TjS.C. wist het Dinsdag tegen Seolto II, welke laatste maar 10 spelers in het veld kon brengen, niet verder te brengen dan een gelijk spel. Een slecht resultaat voor eerstgenoemde vereeniging. T.S-C. 1—Rapide L 0—4. lAls de scheidsrechter beide twaalftallen laat opstellen, zendt de zon haar verzengende stra- len op veld en spelers neer. Rapide krijgt het eerste doelpunt zonder moeite en weet de score voor de rust tot 03 op te voeren. Rapide was voor de rust aanmerkelijk sterker. ,Na de rust is het spel der T.S.C.-ers beter doelpunten weten zij echter niet te maken. Rapide daarentegen weet haar doelpunten-aan- tal nog met een te verhoogen. Deze wedstrijd vertoonde weinig aantrekkelijks, waarbij de wailmte vermoedelijk de spelers wel wat be- invloedde. Door deze uitslag heeft Rapide een goede stap in de richting naar het kampioen- schap van Zeeuwsch-Vlaanderen gedaan. De stand is: Rapide 3 3 Seolto 12 1 TjSjC. 4 Seolto II 3 11—0 6 2.— ,1 13—3 3 1.45 2 2 3—8 2 0.50 1 2 2—18 1 0.33 DE ZAAK LIEBERMANN. Naar gemeld wordt is Salomon Lieber- mann, die in verband met de ibekende affaire der Veendammer Hypotheekbank door de Amsterdamsche Recbtbank is veroordeeld tot drie jaren gevangenisstraf van dit vonnis in booger beroep gegaan. Ook de ambtenaar van het O. M. heeft appbl aangeteekend. Bij de nieuwe ibehandeling der zaak door bet Am sterdamsche Gerecbtshof zullen Mrs. hA. Kokosky te Amsterdam en J. E. W. Duys uit den Haag Liebermann als raadslieden bij- Bij de ibehandeling der zaak door de Recht- Ibank was Liebermann verdedigd door Mr. D. Giltay Veth. VERDRONKEN. (Te Noordwijk aan Zee is aan het z.g. stille strand, waar geen toezicht is, de 20jarige tim- mermansknecht A. Ruigrok bij het baden ver- dronken. Bij het zwemmen in de haven van Huizen is de achttienjarige M. Kelin alldaar verdronken. Vrijdagavond is de 24jarige P. uit Haarlem, die te Apeldoorn logeerde, bij het zwemmen in het kanaal bij de Zwaanspreng aldaar ver dronken. Teiwijl de vader voor zaken op reis was en de moeder zich naar familie in Groot-Ammers had begeven, is een vierjang knaapje, zoontje van den slager J. Ouwerkerk te Molenaars- gradf, op droevige wijize om het leven geko men. De zorg voor het kind was toevertrouwd aan een paar jaar ouder zusje en in een on- ibewaakt oogenblik is de vierjarige dreumes achter het huis in een sloot geraakt en ver dronken. Een melkmeisje, dat langs kwam, vond een armpje uit het water opsteken, als vragend om hulp en haalde het kind ijlings op het droge. Kort daarna kwamen ook de vader en de moeder, om te ontdekken dat hun kind dood was. Kunstmatige ademhaling mocht riiet meer baten. DOOR DE WARMTE BEVANGEN. In de buurtschap Armhoede te Lochem is de 70jarige landbouwer N. op het land door de warmte bevangen en aan de gevolgen over- leden. VERKEERSONGEVAL. Te Melick (Limburg) is het 2%jarige doch- tertje van den landbouwer M. door een auto aangereden en gedood. BIJ HET KOOPEN VAN SLA DEN WEG KWIJTGERAAKT. Woensdag werd te Bedum een zesjarig meisje verdwaald aangetroffen. Het bleek dat zij afkomstig was uit Groningen en des mor- gens om half twaalf van huis was gegaan om salade te gaan koopen. Toen zij dit gewas bij den groenteniboer, waar zij gewoonlijk kwam, niet kon krijgen, heeft zij een anderen boer gezocht en is daardoor aan het dwalen geraakt. A1 loopende met de kropjes sla in de armpjes, kwam de kleine de Bedum aan. Des avonds om zeven uur is de kleine meid naar het politie bureau te Groningen gebracht, waar haar va der haar reeds opwachtte. De sla, schoon iet- wat verlept van de lange reis, had zij nog steeds bij zich. iMen deelt aan Het Huisgezin mede, dat bij de gerechtelijke schouwing van het ljjkje van het 5jarig meisje der familie Z. te Vrijhoeve- Capelie, dat naar men weet, door den vader gestraft werd, omdat het een ruit had ver- nield en na de lichamelijke straf (een klap) zou zijn gestorven, gebleken is, dat het kind niet tengevolge van dezen klap zou zijn ge storven, doch alleen tengevolge van verschil- lende factoren van schrrk, angst enz., die een tot het uiterste opgedreven zenuwoverspan- ning teweegbrachten, welke het bekende droe- vig gevolg had. EEN ROEKELOOZE DAAD. Bjj een vechtpartij tusschen twee schooljon- gens te Efiezenveen is een droevig ongeluk ge- beurd. De 9jarige knapen Sch. en De Vr. kre gen om een kleinigheid ruzie. De twist liep weldra zoo hoog, dat de jongens handgemeen werden en elkaar begonnen te stompen en te schoppen. Sch. keek tenslotte niet meer waar hij sloeg en schopte zijn kameraadje in den onderbuik. Het getroffen knaapje viel beiwus- teloos op den grond. Onmiddellijk werd genees- kundige hulp ontboden. Het kostte groote moeite den jongen weer tot het bewustzijn te brengen. Zijn toestand was ernstig. LIJK GEVONDEN. IDonderdag heeft een landbouwer, op weg naar het hooiland, op den Faleberg onder Zuid- wolde het in staat van ontbinding verkeerend lijk gevonden van een man, naar schatting 60 jaar oud, ongeveer 1.50 M. lang, waarbij een stok met een gespleten handvat en aan het ondereind een stuk gaspijp. Blijkens ingesteld onderzoek kan het zijn het lijk van den zwer- ver Hendrik Winters, afkomstig uit Nieuw- Amsterdam, die uit de richting Slagharen, waar h(j voor kort nog heeft gelogeerd, is ge komen. Het lijk is vervoerd naar de begraaf- plaats. DE ROTTERDAMSCHE BRANDSTICHTER. Vry dag is te Rotterdam onder verdenking van brandstichting aangehouden de 27jarige boekdrukker W. F. K., aldaar. Naor de N. R. Crt. meldt, heeft een aantal aanwijizingen de aandacht van de centrale re cherche gevestigd op K., waarna men hem ge durende geruimen tijd circa drie weken heeft gevolgd. Naar de commissaris van den actieven dienst, de heer C. v. d. Pol, ons mee- deelde, hebben rechercheurs bij dit volgen o.a. een keer waargenomen, dat K. een pand aan de Kruiskade is binnengegaan, waar hij niets te maken had en dat er circa vijftien minuten later- in dat pand brand is uitgebroken, waar bij K. zich dadelijk aanimeldde om te helpen blusschen. Het samenvallen van het onbevoegd binnen treden van een pand door den reeds verdachten K. en het kort daarna uitbreken van brand vormt weer een sterke aanwijzing, welke het feit van het brandstichten evenwel nog niet onomstooteljjk bewijst. Maar de cen trale recherche beschikt over meer gegevens, welke nog talrijker zijn geworden toen men K. stelselmatig ibleef volgen. Tenslotte werden de aanwijzingen zoo sterk dat de heer v. d. P. Vrijdagmiddag is overge- gaan tot het doen aanhouden van den ver- dachte. Hij wordt verdacht van het stichten van brandjes aan de Vlietkade, Kruiskade, Gel- derschekade, den Schiedam-schen singel, het slagveld en het Vasteland. Dit zijn haast alle kleine brandjes geweest, die zijn uitgebroken op van de straat af vrij gemakkelijk te berei- ken plaatsen en waarbij het onderzoek naar de oorzaak het vermoeden van brandsticbting wettigde. In de meeste gevallen is K. in den buurt van den brand gezien. K. ontkent intusschen hardnekkig, hoewel hij toegeeft op die plaatsen te zijn geweest. Een of ander motief van het misdrijf is echter niet bekend. K. maakt den indruk normaal te zijn, Wel is hij al tal van malen van diefstal ver- dacht, waailbij hij dan telkens kantoorpanden, waarvan de buitendeur openstond, zou zijn binnengegaan. De volgende rechercheurs hebben o.a. gezien, dat K. vele malen panden binnen ging, waar hij niets te maken had. Blijkbaar heeft hij bij die gelegenheden het niet aangedurfd brand te stichten. Trouwens, hij maakte den indruk wel te vermoeden, dat hij werd gevolgd, wat het werk voor de rechercheurs extra moeilijk maakte. In verband met het fet, dat K. zich bii het uitbreken van een brand, terstond beschikbaar stelde voor het blusschingswerk, verzoekt de centrale recherche hen, die bij branden een circa 27jarigen man hebben gezien, die zich terstond voor het blusschingswerk aanmeldde, zich even op het hoofdbureau van politie aan het Haagsche Veer te vervoegen, tot het ge ven van inlichtingen. TEGEN DE HITTE. iHet kan des zomers te Weenen verschrikke- lijk heet zijn. Allen die deze stad gedurende de zomermaanden hebben bezocht kunnen dat be- vestigen, aldus schrijft de Weensche correspon- dient van de N. Arnh. Crt. De Weeners hebben echter een uitstekend middel tegen de hitte; zij trekken namelijk zoo min mogelijk kleeren aan. Wanneer men in de ^Door Zon Verbrande Huid, Doorzitten bij Wielrijden en Stukloopen van Huid en Voeten, verzacht en geneest men met ho ip Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct- Bij Apoth. en Drogisten volkrijke buitenwijken komt, kan men zich met een weinig venbeeldingskracht heel goed voor- etellen ergens te midden van iniboorlingen in de tropen verzeild te zijn geraakt. En ook in de dr.ukste straten van de binnen- stad ziet men heel wat arbeiders, die hun ge heele bovenlichaam naakt hebben. Voerlieden op vrachtwagens, telegraaf- en telefoonwerk- lieden, slagersknechts en bakkersjongens, alien doen aan deze „Nacktkultur". Op de steigers van de nieuw in aanbouw zijnde huizen ziet men vaak arbeiders, die enkel en alleen maar een zwembroekje aan hebben en in de buiten wijken ziet men ook vrouwen, die parmantig in een tricot-ibadpakje rondloopen of ergens languit in het gras liggen. Overal zijn bad- en zweminrichtingen. Men heeft speciale gelegenheden voor kinderen: bassins die ergens in een park of in een plant- soentje tusschen het groen liggen. De peuters hoeven in het geheel geen entree te betalen en zij kunnen naar hartelust in het frissche nat ronddartelen. In de nieuwe zwem- en zonne- badinrichting aan den Kongresplatz kunnen ongeveer vierduizend personen tegelijkertjjd een bad nemen en nog meer personen bevat het reusachtige ,Gansehaufel"-ibad, dat aan een uitgestrekt eiland bestaat, dat in een doo- den zij arm van den Donau ligt. Dit eiland wordt op mooie zomerdagen vaak door niet minder dan vijf en twintigduizend personen be zocht. Loudspeakers zorgen voor radiomuziek, watercaroussels en waterroetschbanen geven den badlustigen veel vermaak, op het strand kan men zich lekker in de zon uitstrekken, op- dat men bruin wordt en in een groot cafe- restaurant kan men zooveel eten en drinken als men maar wil. Tegenover het eiland, aan den anderen oever staat een lange ry houten gebouwen. Het zijn clubhuizen van zeil- en roei-vereenigingen, week-endhuisjes van waterliefhebbers en en kele landelijke cafe-reusaurantjes. Ranke zeil- booten scheren over het water, roeibooten be- wegen zich in dichte drommen heen en weer, botsingen zijn onvermijdelijk, daar er haast geen plaats meer over is, en daartusschen zweimmen dan tal van lieden nog. Het is een gedrang en een gewemel van belang! Ook ziet men verschillende lieden, welke zich op water- ski's voortbewegen. Deze waterski's werden eerst kortelings door een jongen Weenschen ingenieur uitgevonden. Zij bestaan uit lange spitse schoenen van gummi, welke veel weg hebben van een klein scheepje, ter grootte van ©en kano. Deze gummigevaa'rtes worden ste- vig aan de voeten en aan de beenen bevestigd en zoodoend'e kan men er mee over het water „loopen". Reeds werden verschillende wedstrijden met waterski's gehouden en ook hebben er soldaten van het Oostenrijksche leger demonstraties mee gegeven, waarbij men kon zien, dat een soldaat in voile uitrusting, met staalhelm en ransel en geweer, zich vrij snel over de opper- vlakte van het water kon voortbewegen. Men kan heel gemakkelijk op het water neerhurken en dan geweerschoten lossen. Van strategisch standpunt bekeken is de nieuwe uftvinding van groote beteekenis. Men beweegt niet alleen de beenen, doch ook de armen zijn werkzaam, doordat zij met een roeispaan moeten pagaaien. Een bekende Weensche actrice is dol op wa- terski-loopen, men kan haar haast elken dag bij mooi weer over het water zien glijden. De Italiaansche regeering stelt ten zeerste belang in de nieuwe uitvinding en heeft den uitvinder reeds naar Rome laten komen om daar persoonlijk zijn waterski's te laten zien en er demonstraties mee te geven. En ook an dere vreemde machten hebben reeds blrjk ge geven zich voor de waterski's te interesseeren. Legerafd'eelingen zullen in een toekomstigen oorlog gemakkelijk van den eenen oever van een rivier naar den anderen kunnen komen, zonder eerst van te voren een pontombrug te moeten opslaan. Alleen voor de paarden en wagens en kanonnen heeft men nog geen wa terski's, maar ook in dit opzicht kan mettertiid iets nieuws worden uitgevonden. WAT EEN WEER! In 't Verloren Hoeksken van „Het Laatste Nieuws" schrijft Nele Klauwaerdinne: Ge moet het mij vergeven. Maar ik kan vandaag over niets anders spre- kan dan waarover gij spreekt: van het weer. Wat een weer! Een weer om kermis te vieren buiten, rond taarttafels, karmellen en notenkramen, ter wijl orkesten walsen weven onder verliefde voeten, en de torenhaan tintelt. Wat een weer! De Oost-Indische kers op mijn raamdorpel zuigt er haar kelken vol van. De krieken op de boomen, van mijn buren links, en van miin buren rechts, zijn ronde oogen die nooit zoo- iets hebben gezien. De roode bessen hangen aan de struiken, gelijk oorbellen van groote dames op groote aagen. De lelien vlak voor mij druipen van heiligheid. ./at een weer! De prins tegen zijn prinses, de minister te gen zijn ministerlijke vrouw, de sjampetter tegen zijn sjampetterin, de trampassagier te gen den trampassagier, en ik tegen u, zeggen alien precies hetzelfde, gemeenschappelijk, en vol dierbare overtuiging: Wat een weer! En wat zoemen de bij en onder elkander en wat fluisteren de lindebladeren aan de iinde- bloemen, en wat ruischt er het blauwe gewelf langs, als lof van ongeziene kapellen, wat an ders dan: Wat een weer! En de menschen die arbeiden, en de men- schen die vakantie plukken, en de menschen, die uit fabrieksramen kijken en zij die van hun papier opzien, naar die oudste en schoonste d'ingen: het blauw, het goud, het parelmoer van den zomer, ze zeggen: Wat een weer! Het weer kan ook te mooi zijn. Gelijk ik het nu zie is het te mooi: gemaakt van al het ge luk, van al de fluweelste gepeinzen, van trei- nen die schieten naar nieuw gepoetste idealen, van rimpellooze meren, met verzilverde sche- pen, waarin we zelf aan boord zijn, Jong en luisterrijk en varen naar stranden met glorie- wimpels op gothisehe torens. Het kan te schoon zijn, zoodat wii het niet vermogen te dragen en niet begrijpen hoe de wereld zelf het vermag te dragen, zonder eens even haar wenteling te stoppen en te roepen als uit een litanie van dank: Wat een weer! Terwijl ik dit schrijf komt de gepolijste avond, komt de gekwartierde maan, komt de gesymfoniede bries, komt een verre, verre stem van over den einder. Gok dat nog! En zoo een weer! iP.S. Eigenlijk ben ik niet zeer gerust met wat voorgaat. 't Moest eens stormen als gij dit leest, en nijdig roept: Wat een weer! Wacht IJ Riidt op verz

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2