ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH VLAANDEREN. ISo. 8401 Vrijdag 19 Juli >929 69" Jaargang Tweede Blad. ABONHEMENTSPRliS: IT BIMHEMLAND. BUITENLAND. PREDIKBEUBTEV. Feuilleton-vertellingeD* Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post f 1.50 per 3 maanden Bij vooruitbetalinp fr. per post 6,60 per jaar Voor BelqiS en Amerika f 2,25, overiqe landen f 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen bq voorwtbetalmq. Dit blad verschijnt iederen Maandaq-, Woensdaq- en Vrijdaqavond. TER NEUZEN, 19 JULI 1929. Ter Neuzen. 9 u. en 2 u., Ds. de Voogd van j BRABANTSCHE BRIEVEN. TER NEUZENSCHE COURANT BEKENDM AKIN G. Burgemeester en Wethouders van TEH NEUZEN maken bekend, dat vanaf heden gedurende drie maanden op de gemeente- secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd de door hen afgekondigde „Wijziging der Verordening op het Bouwen, Sloopen enz. in de gemeente Ter Neuzen", welke wijziging in afschrift, tegen betaling der kosten ver- krijghaar is gesteld. Ter Neuzen, den 19 Juli 1929. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Naar de Tel. vernsemt worden momenteel in de nalbijheid van Groningen aan een ontoe- waakten overweg proeven genomen met zgn. flikkersignalen. Deze signalen, die voortdurend wit flikkeren, veranderen in een roode kleur zoodra een trein den overweg nadert. Het systeem dat thans beproefd wordt, wordt in Zweden reeds toegepast. Zevenduizend van der- gelijke signalen werden daar door de spoor- wegen geplaatst. STAKENDE LANDARBEIDERS EN KOSTELOOZE RIJW1ELBELASTING- MERKEN. De minister van Financien heeft het hoofd- bestuur van den Nederl. Landarbeidersbond medegedeeki, dat hij geen bezwaar heeft tegen uitreiking van kostelooze rijwielbelastingmer- ken aan de stakende arbeiders, omdat een sta king iets van tijdelijken aard is, en het per- sonen betreft, die een vasten werkgever heb ben, zoodat het mogelijk is na te gaan, of de afstand, dien zij hebben af te leggen om hun werk te bereiken, het geibruik van een rijwiel wettigt. DE UITVOERING DER ZIEKTEWET. Door de commissie welke den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid van advies zal hebben te dienen omtrent maatregelen met de invoering der Ziektewet bij de Raden van Ar beid verband houdende, is aan de organisaties welke bij de oprichting van bedrijfsvereenigin- gen zijn betrokken, een schrijven gericht, waar- in de commissie uitnoodigt tot een bespreking, teneinde overleg te plegen omtrent punten, die de uitvoering der Ziektewet raken en zoowel voor de Raden van Arbeid als voor de bedrijfs- vereenigingen van belang zijn. Gedacht wordt hierbij in het bijzonder aan gemeenschappelijke regelingen, ais bedoeld in het 4e lid van artikel 117 der Ziektewet, met name ten aanzien van de geneeskundige controle, de losse arbeiders, het verstrekken wederzijds van inlichtingen omtrent verzekerden, die aan sleepende ziek- ten lijden e.d. Van de zijde der commissie wordt medege- deeld, dat zoo mogelijk ook aan andere organi saties of lichamen gelegenheid zal worden ge- geven aan bedoelde bespreking deel te nemen. Indien zulks gewenscht wordt, kan daarvan, onder opgaaf van eventueel te bespreken pun- ten, aan het secretariaat der commissie, Stad- houderslaan 102, 's Gravenhage, bericht wor den gezonden. Van tijd en plaats dier bespre king zal nader mededeeling worden gedaan. DE BRUSSELSCHE FALSIFICATIE. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldt, heeft het Vlaamschnationale Kamerlid voor Mechelen, Ward Hermans, aan zijn politieke vrienden in Kamer en Senaat het plan te kennen gegeven, onmiddellijk na de hervatting van de parlementaire werkzaam- heden de kwestie der documenten, waarvan er een door het Utrechtsch Dagblad werd gepu- bliceerd, in de Kamer te berde te gaan bren- gen. Ook denkt hij er over, de regeering in verband daarmee te interpelleeren, waarbij men, naar verzekerd wordt, zekere onthullin- gen zijnerzijds mag verwaohten. GEEN SUBSIDIE VOOR DE ONAFHANKELIJKHEIDSFEESTEN IN OOST-VLAANDEREN. In den provincieraad van Oost-Vlaanderen is een voorstel tot het verleenen van een subsidie van 200.000 francs voor het vieren van het eeuwfeest van de Belgische onafhankelijkheid in 1930, trots de tusschenkomst van den gou- verneur, verworpen door de socialisten, Vlaam- sche nationalisten en liberalen tegen de staats- katholieken. Vervolgens werd de buitengewone zittmg gesloten onder den door den gouverneur geuiten kreet: leve de Koning, waarop van de zijde der Vlaamsch-nationalisten Leve Vlaan- deren geroepen werd. CHINA EN DE SOWJET-UNIE. Moskou moest, schrijft de N. R. Crt., na de dreigementen die het in de nota aan Nanking gehit had, iets dpen, nadat het anbwoord' erop volsiagen onbevredigend uitgevallen was. Het heeft daarom de diplomatieke betrekkingen met de nationalistische Chineesche regeering vertoroken. De diplomatieke en consulaire ver- tegenwoordigers van Sowjet-Rusland worden uit China teruggeroepen en op hun beurt moe ten de Chineesche vertegenwoordigers het ge- ibied van de Sowjet-Unie verlaten. Het spoor- wegverkeer tusschen China en Siberie wordt aan de grens verbroken en Moskou zal „alle maatregelen tot bescherming van zijn belangen in het Verre Oosten treffen". Wat deze laat- ste aankondiging beteekent, zal men af moe- ten wachten. Zij kan een poging tot geweldda- dige inlbezitneming van den Chineeschen Oos terspoorweg en dus het begin van vijandelijk- heden beteekenen of een politiek om Chinee sche voortibrengselen en goederen in Sowjet- Rusland te boycotten, inluiden. De verbreking van de diplomatieke betrek kingen van Russischen kant komt slechts neer op het afsnijden van een draad die al heel dun was geworden. Twee jaar geleden liet Tsang Tso-lin, die toen meester te Peking was, een irival in het Sowjet-Russische ambassade-ge- bouw doen, nam een aantal Russen en Chinee- zen gevangen en een menigte stukken in be- slag. Daarop volgden nog invallen in de con- sulaatsgtibouwen te Tientsin en Sjanghai. Mos kou protesteerde daartegen krachtdadig en trok het personeel van de ambassade terug. Tsjang Tso-lin lag echter op zijn beurt met de nationalistische regeering overhoop en dus bleef het officieeie China buiten deze geweld- i daad en haar gevolgen. Maar na het commu- nistische oproep te Kanton in December 1927 ibrak ook Nanking met Moskou, want het be- van den nog achtergebleven Sowjet-Russischen consulairen amlbtenaren om het land te verla ten. Lang daarvoor had de nationalistische re geering zich reeds van Jacob Borodin, den raadsman der Sowjets bij haar, wegens zijn heulen met den linkervleugel van de Woeo- mintang, ontdaan. Daarna heeft de Duitsche regeering zich met de bescherming van de Sowjet-lbelangen in Zuid-China belast. De zaak- gelastigden die van weerskanten de sterk ver- koelde betrekkingen nog gaande haelden, ver- dwijnen nu en de stap van deze losse verstand- houding tot een volledige breuk is niet zoo heel groot. Zichtbaarder en ernstiger gevoig van de breuk is dat de spoorwegverbinding van Europa met het Verre Oosten niet meer func- tioneert en de reis daarheen over land onmo- gelijk is geworden. China heeft voorloopig de uitsluitende macht over den Chineeschen Oosterspoorweg, maar heeft daar gering voordeel van als er geen transito-verkeer naar en van Europa over mo gelijk is. Het hardhandige einde dat het aan de medezeggenschap van de Russen erover ge- maakt heeft, lijkt in overeenstemming met de nieuwe politiek om alle met andere mogend- heden gemeenschappelijk gevoerde administra tes af te schaffen en op voet van gelijkhehl tegenover vreemde staten baas in eigen huis te blijven. De Russen hebben met hun revolu- tionaire propaganda den Chineezen een gemak- kelijk voorwendsel verschaft. In de eerste re- volutionaire opwellingen heeft Sowjet-Rusland reeds een jaar of tien geleden alle tractaten die vroegere Russische regeeringen met China .gesloten hadden, nul en van geener waarde verklaard. Daar scheen toen ook de regeling over den Oosterspoorweg onder te vallen, maar Moskou heeft zich later op een averechtsche vertaling door het Chineesche departement van buiteniandsche zaken beroepen, om zijn rech- ten op den spoorweg te handhaven. De Russen bedachten zich vermoedelijk dat de spoorweg te groote stategische en tegelijk propagandis- tische waarde had, - Tsjang Kai-sjek, de president der Chinee sche republiek, is er in een toespraak te»Nan- king voor uitgekomen dat de inbeslagneming van den spoorweg d'eel uitmaakte van de Chi neesche politiek om zich van de voogdij der imperialistisiche mogendheden vrij te maken. „De imperialistische mogendheden zijn zeer verontrust over de Chineesche coup", zeide hij, „en hebben zich nu tegen ons vereenigd, uit vrees dat hun eigen belangen in gevaar zullen komen". Arm, belachelijk gemaakt Moskou, dat het epitheton „imperialistisch", door de bolsje- wiki onder de Chineezen als schimpwoord te gen de tractaat-mogendheden geijkt, nu op zijn eigen politiek moet zien toepassen! I j MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. Voor bet toelatingsexamen aan de Middel- bare TechnLsche iSchool te Haarlem zijn o.m. geslaagd onze stadgenooten Arie H. Donze en H. Posthuma. EEN GROOTSCHE GYMNASTIEK- DEMONSTRATIE. I Naar we vememen bestaat bij de Vereeni- ginjg tot bevordering van Vreemdelmgenver- keer alhier het voomemen tot het organisee- ren van een groote gymnastiekdemonstratie op Zaterdag 31 Augustus aanstaande, den jaardag van H. M. de Koningin. Daarvoor zijn onderhandelingen gevoerd met den i ..Zeeuiwsch-Brabantschen Turnkring", welks afdeelingen, te samen ruirn 700 leden tellende, daarvoor in den namiddag een bezoek zullen brengen aan Ter Neuzen. Er zal een optocht i worden gehouden, terwijl voorts verschillende gvmnastiekoefeningen zullen worden gede- monstreerd. Deze ondememing verdient naar we mee- nen aller steun en waardeering, Het resul- taat kan tweeledig zijn. Zij werkt mede tot een waardige viering van den dag, kan eenige genoeglijke uren bezorgen aan inge- zetenen en bezoekers uit de omgeving welke ook wel niet zullen ontbreken doch bovenal kan het zijn een mooie propaganda voor lichamelijke ontwikkeling, waaraan in onze streek nog zeer weinig aandacht wordt geschonken. In den loop der jaren zijn wel meerdere pogingen aangewend. Enkele malen is een gymnastiekvereeniging opgericht, welke ten slotte geen lang leven beschoren was, en is ook gymnastiekonderwijs gegeven, doch wegens gemis aan den noodigen steun en medewerking verdwenen de clubs en ook de cursus. Demonstraties als de voorgenomene moeten een krachtig middel zijn om op de lichamelijke ontwikkeling en het beoefenen der gymnastiek de aandacht te vestigen. Tot opluistering van dit gymnastiekfeest zal ook de medewerking van enkele muziek- gezelsdhappen worden ingeroepen, terwijl het naar we vememen zal afhangen van den eventueel te verkrijgen financieelen steim het is een onderneming die hooge kosten met zich hrengt zal afhangen, of aan het pro- gramma nog uitbreiding kan worden ge geven. Bij algemeene medewerking der bur- gerij is dat zeer wel mogelijk. COoPERATIEVE VEREENIGING. Met de ,,Staatscourant" no. 137 werden verzonden statuten van de cooperatieve land- bouwvereeniging G. A. te Ter Neuzen. RADIO-UITZENDING. Zondag 28 Juli zal om 6 uur de avondkerk- dienit van de Gereformeeide kerk te Zaam- slag per radio worden uitgezonden. KROONDOMEIN. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer K. J. A. G. Baron Collot d'Es- cury is benoemd tot rentaneester van het Kroondomein, rentamibt Hulst, de heer H. A. A. Baron Collot d'Escury. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 7 Juli tot en met 13 Juli in de provincie Zeeland bedroeg: roodvonk 1 te Koudekerke, en 1 te St. Maartensdijk; dipthteritis 1 te Breskens. In genoemde week zijn geen gevallen van encephalitis ter kennis van 't staatstoezicht op de volkgezondheid gekomen. DE STICHTING „VREDERUST". Men schrijft aan de Midd. Crt.: Op 17 Juli werd op de stichting „Vrede- rust" te Bergen op Zoom de 25ste jaarver- gadering gehouden van de Vereeniging tot Chirstelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland onder leiding van den voorzitter den heer J. J. C. van Dijk. De vergadering werd voorafgegaan door een bidstond onder leiding van Ds. A. C. Hey van Koudekerke, die sprak naar aanlei- ding van Gal. 5 25 v.v. In de middagvergadering werd door den voorzitter een openingswoord gesproken, waarbij hij herdacht den rijken zegen, die de Vereeniging in de 25 jaren van haar bestaan van God mociht ontvangen. Zoowel met het oog op de omstandigheid, dat de stichting ,,Vrederust" eerst in 1934 haar 25jarig jutoi- leum kan vieren, als met het oog op de scha- duw, die op het leven der Vereeniging werd geworpen door het overlijden in het vorige verslagjaar van den voorzitter Ds. J. H. Donner en den 2en voorzitter Ds. N. M. de Ligt, was deze 25ste jaarvergadering niet ge maakt tot eene feestelijke samenkomst, maar werd met een stille herdenking van Gods zegeningen volstaan. Na het afdoen van de gewone huishoude- lijke werkzaamheden -werd door den genees- heer-directeur, den heer W. K. Dikland, een referaat gehouden over de nieuwe inzichten bij de hehandeling van krankzinnigen. De vergadering, die zeer druk was be- zocht, kenmerkte zich door een opgewekten geest en gespannen belangstelling. Tot bestuurslid werd herkozen de heer J. J. de Jager van Nieuwdorp en werden gekozen de heeren Mr. A. A. de Veer van Middefburg, M. M. Schippers van Kamperland en H. R. J. v. d. Veen van Ter Neuzen. DE P. Z. E. M. IN 1928. Aan het rapport van den Raad van Bestuur van de P.Z.E.M. ontleenen wij, dat, al worden de bedrijfsresultaten over 1928, in vergelijking met die van voorafgaande jaren, gunstig ge- acht, het heeft gemeend, zich te moeten ver- eenigen met het voorstel van den directeur om het voordeelig saldo der verlies- en winst- rekening aan de reserve voor afschrijvingen toe te voegen, waardoor dan in totaal voor dit doel f 46.175.57 zal zijn gereserveerd. Ter motiveering wordt gemeld, dat over de jaren i 1923 tot en met 1927, behalve op de in het verslag van den directeur met name genoem de posten, niets is afgeschreven, terwijl de afschrijving over bet verslagjaar is berekend naar het quotum van het eerste jaar. Was van 1923 af begonnen met het af- schrijven, zoo zou op 31 December 1928 af geschreven zijn 208.736,24%, terwijl slechts 38.698,75 of 170.037,49% minder is afge schreven en dus een reserve van f 46.175,57 alleszins gewettigd is. j Het verslagjaar wordt voor de vennoot- schap van meer dan gewone beteekenis ge- noemd. Ten eerste door het verleenen van de noodige credieten voor den aanleg van het net in de Noordgroep. Hoewel zooveel was gearbeid aan de voorbereiding, was het toch niet mogelijk het hoogspanningsnet verder dan tot Zierikzee te voltooien, terwijl met den nethouw op Tholen nog niet kon worden be gonnen. Niet alleen de voorziening van de Noordgroep, ook die van de Middengroep werd nog in den loop van het verslagjaar verzekerd. Daardoor was de electrificatie van nagenoeg de geheele provincie door de P.Z.E.M. van het terrein der studie tot dat van de werkelijkheid overgegaan. De over- tuiging, dat daarmede de belangen der elec- triciteitsverbruikers het best gediend zullen zijn, doet het bestuur met groote voldoening van deze besluiten melding maken. De z.g. Mabegkwestie vond hare oplossing, zij het buiten het verder toedoen der N.V. en op de andere wijze dan de raad van bestuur zich gedacht had. Het in het vorige verslagjaar vermelde overleg met den Minister van Waterstaat over het aanvaarden eener Rijksconcessie en het verkrijgen van rentelooze voorschotten toleef hangende, daar een aan den Minister gestelde vraag tot dusver onbeantwoord toleef. Het inmiddels ingediende wetsont- werp tot regeling der electriciteitsvoorzie- ning doet het bestuur verwachten, dat het antwoord voorhands wel zal uitblijven. De onderhandeling met Ter Neuzen en met de Industrieele Maatschappij over de oveme- ming der centrale te Ter Neuzen leidde ook dit jaar nog niet tot overeenstemming. Be- sloten werd tot stroomlevering te Eede, de daartoe noodige werken kwamen nog niet tot uitvoering. Door het Rijk werd aan de vlasbewerkingsbedrijven in Zeeuwsch-Vlaan- deren voorloopig voor een jaar een toeslag van 5 cent per venbruikt K.W.U., toegekend ter ondersteuning dezer industrie, de N.V. verleende hare medewerking aan de uitbe- taling. Aan het verslag van den directeur is ont- leend, dat de Noordgroep op 19 November onder spanning is gegaan, waardoor in No vember en December successievelijk in de volgende gemeenten en buurtschappen met stroomlevering is begonnen: Anna Jacoba- polder, Bruintjeskreek (gem. St. Philipsland), Bruinisse, Oosterland en Sir Jansland, Nieu- werkerk, Capelle en Vierbannen, Dreischor en Ouwerkerk. In de Zuidgroep is in de touurtschap ,,Het Jagertje" (gemeente Hon- tenisse en Graauw en Langendam) in No vember met stroomlevering begonnen. Boven- dien was dit het geval met enkele groot- verbruikers, terwijl met meerdere andere werd onderhandeld en met de gemeente Zuid- dorpe, Westdorpe, St. Jansteen, Hengstdijk, Biervliet en Graauw en Langendam over de plaatselijke netten. Op 31 December bedroeg het aantal detailverbruikers in de Zuidgroep 2144 (v. j 2021), in de Noordgroep 480. Het verbruik heeft in de Zuidgroep als volgt plaats gehad: gemeenten 655.684 K.W. U. (v. j. 670.470)grootverbruikers 647.476 (v. j. 533.709); detailverbruikers 238.886 (v. j. 142.192), en eigen vertoruik 107.440 (v. j. 118.330). Het aantal opgewekte K.W.U. bedroeg ongeveer 2.000.950. De maximale belasting trad in op 3,5 en 12 December en bedroeg 740 K.W. (v. j. 680). De storingen, die voorkwamen in het hoogspanningsnet waren te wijten aan atmosferische invloeden en boomen rooien. Op 8 Februari van 4.35 tot 6.25 v.m. is de stroomlevering onderbroken geweest door een lek in de pakking van den hoofd-stoomafslui- ter, op 15 Juli is de stroomlevering ongeveer 6 minuten onderbroken geweest wegens het uitvallen van den machine-schakelaar, waar van de oorzaak onibekend is gebleven. Werd in het vorige jaarverslag de verwach- ting uitgesproken, dat het jaar 1928 het ge heele voor de eerste afschrijving op de z.g.n. bedrijfsactiva benoodigde bedrag gemakkelijk zou opbrengen, geconstateerd kan thans worden, dat deze verwachting verre is over- troffen. Na rentebetaling, na ruime afschrij ving op ,,Vervoermiddelen" en na afschrijving op de Kolentransportinrichting der centrale te Westdorpe, op den dienst der Prov. leening en op de turbine schade, geleden in Augustus 1924, welke afschrijvingen, voor zoover daar voor in aanmerking komend, reeds van het begin der exploitatie af plaats hadden, liet namelijk de exploitatierekening een voordee lig saldo van 101.615,63 (v. j. 61.661,51% dat kon worden overgeboekt naar de verlies- en winstrekening, zoodat deze laatste, nadat te haren laste het bedrag der algemeene on- kosten, de gebruikelijke afschrijvingen op kantoorinriohting en -meubilair en de oprich- tinigskosten, benevens de gebruikelijke stor ting van f 500 in het „fonds voor diverse be langen" waren geboekt, een voordeelig saldo liet van 62.769,08 (v. j. f 22.105,24). De eerste afschrijving op de z.g.n. bedrijfs activa, overeenkomstig een vroeger genomen besluit berekend volgens de annuiteits- methode, bedraagt 38.689,75. Na boeking dezer afschrijving laat dus de verlies- en winstrekening een voordeelig saldo van 24.070,33, dat beschikbaar is om te worden gereserveerd, en, daar de aard van een be- drijf als de P.Z.E.M. een reservefonds drin- gend noodizakelijk maakt, stelt de directeur voor dit overschot met het saldo van de ver lies- en winstrekening per 31 December 1927 aan te wenden als boeking ten bate van zulk een fonds. Zonder voor het jaar 1929 voorspellin- gen te willen maken, meent de directeur niet onvermeld te mogen laten, dat de stroom levering gedurende het eerste kwartaal 1929 in de Zuidgroep ruim 11.000 meer heeft bedragen dan gedurende het eerste kwartaal 1928. Aan de exploitatierekening ontleenen wij, dat aan stroom verkocht werd voor f 260.573,39 en aan diversen werd ontvangen f 1449,25, wat een totaal ontvangst geeft van f 262.022,64. Zooals boven reeds gezegd, werd daarop een voordeelig saldo verkregen van f 101.615,63. Aan salarissen en loonen werd 14.500.09 uitgegeven en aan brand- stoffen 30.095,03. Gereformeerde Kerk. Hoek. 9 u. en 2 u., Ds. J. B. Vanhaelen- Zaarnslag. 9% u. en 2% u., Ds. A. B. W. M. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9 u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u., en 5% u., Ds. R van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 9 u., 2 u. en 5% u., leesdienst- Lokaal ..Ehen-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. HOEK. Zooals gemeld waren de volksspelen ter gelegenheid van het feest voor de installatie van den burgemeester uitgesteld, tot Zater- dagavond. Zij trokken veler belangstelling: Voetbal op kruiwagen kon wegens het late uur niet meer worden afgewerkt, waarom die prijzen bij loting zijn toegewezen. Ook 2e en 3e prijs voor ringrijden werden bij loting tusschen 2 in aanmerking komende ruiters verdeeld. De uitslag was als volgt: Ringrijden te paard: 33 deelnemers: le prijs Jacobus de Putter Dz., f 5; 2e en 3e prijs Hermanus Zegers en Jacs. Kolijn, 3 en 2,75 voor ieder 2,754e prijs Jan Beaufort, 2; 5e prijs Adriaan Dieleman f 1. Ringrijden met fietsen: 89 deelnemers: le prijs Jan de Fouw Jz., 5; 2e prijs Th. Meer- tens Thz., f 3; 3e prijs C. v. d. Velde, /2,50; 4e prijs Joh. de Smidt, f 2; 5e prijs Jan Buijze Lz., f 1. Voetbal op den kruiwagen: 50 deelnemers: le prijs Chr. Donze, 52e prijs Adr. Pladdet, 3; 3e prijs Lev. de Blaeij Cz., 2,50; 4e prijs Herm. Zegers, f 2; 5e prijs L. Kiel, 1. ZONDAG 21 JULI 1929. Ned. Herv. Kerk. Vlissimgen. Sluiskil. 9 u. en 2 u., den heer L. Dek. Hoek. 9% u„ en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u„ Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 16 Juli 1929. i Memer, Wat is het toch schoon tegens- woordig. i Laat ik oew grust vertellen i jong, z66 schoon, z66 lekker, z66 zalig-in-ddn- woord as me-n 't teugeswoorig em- men, zoo wil 'k 't altij wel houwen. Wilde wel ge- leuven, 't is ke- pleet elken mor- gen da'k m'n oogen opendoei, 'n feest om wakker te worren. As ik ontwaak, dan zie ik deur 't splitje van de bedsteegordijnen d'n blaauwen hemel al strak gespannen staan. En dan kan 'k 't in bed niemeer harden, jong. Dan he'k 't gevuul of er wa plezierigs staat te beleven dieen komenden dag. Of ik op reis zal gaan, of verjaren, of naar 'n hrui- »loftspertij mot. Dan wip ik as 'nen jong- kearel van zeuventien, achttien jaren, m'n beenen over de beddeplank, steek m'n vusten in de hogte om m'n lijf *s lekker uit mekaar te rekken, wip in m'n hemd-nog naar 't raam en gluur laangst de valgordijn den weg op en de velden in. 't Is nog half nacht dan, goed vier uren en 't zonneke sta-d-ok nog in d'r hemmeke om zoo te zeggen, maar dan spring ik een- twee-drie in m'n broek, stop m'n hemd er van alle kaanten in, zooda 'k 'n bietje veur d'n dag komen kan en gooi rechts en links en ieveraans d'n boel wagenwijd open. En as dan d'n zuiveren mergenlucht d'n huis binnen kom spoelen, allee amico, dan trekt ,'r 'n verjonging over heel oew vel. Dan wor 't koud en gespannen en dan zoude over tafel en stoelen willen springen. Dan trek ik m'n eigen aan m'n haanden op aan d'n durpel van 't bovenlioht en zwaai mee m'n bloote voeten deur d'n mergenwind da-d-et eerste zweet al over m'nen rug lopt. 'k Ben d'r lest 's afgevallen en slingerde in m'nen zwaai gbef d'n erf op d'n sloot in, mee m'n bloote ermen in 'nen kwak braandnetels. De kikvorschen sprongen as kakkerlakken de slootkaanten op en ik zag er uit as 'n ge- zonken oorlogsschip. Wat 't allemaal nie aan m'nen lichaam hong, 'n kepleet akwarie- jum. Gelukkig da'k nie aanders aan had as 'n boventoroek en 'n onderhemd, aanders was er heel wa te ruimen en te karweien gewiest. Heel d'n hof wier d'r wakker van, want ik mokte 'nen pions dat de modder naar de dakgoot spoot. D'n hond s'loeg aan of 'r braand was en de hanen stingen te bleren om tureluursch te worren. Ze wonden d'r eigen op, die verwaande kwasten da'k bang wier dat d'r bloedrooie lellen barsten zouwen. Twee z'n d'r bij, die perbeeren mekaar altij te overschreeuwen as 'n paar wefkens die mee alle duvelsche geweld mekaar de waar- heid en nog veul meer as de waarheid toe willen kweken. Dan vringen ze d'r nekken, die hanen, dat de veeren uit mekare gaan en of d'ren kop eraf gedraaid wordt en dan ste- ken ze d'r ,,neus" in de locht of ze de ster^e- kes van d'n hemel willen pikken. Maar toen 'k daar uit dieen sloot kraffelde en die twee blegeurmakers me gewoonweg kleurendoof kwekten, toen he'k 'nen ouwen schoen uit d'n sloot gevischt en ze daarmee naar d'r test gegooid, da ze van schrik 't in d'r broek dejen, of liever gezeed: teugen d'n erf flodderden. En net docht ik zo'n bietje d'n erf weer onder appel te hebben, n£t vuulde-n-ik m'n eigen in m'n akwariejumkestuum weer zo'n bietje op m'n gemak, net was 't rustig, toen 'k achter m'nen rug heurde blhren„Wel, wa-d-eb 'k nouw aan m'n fiets hangen? Kek me dieen dronken kiepentemmer daar nouw op den vruugen mergen de boel op z'n horens zetten. Kek me zoo'n stuk levend sdhandaal daar nouw 's aan; heb ik nouw toch ooit vammeleven ,,Trui" zee ik ge snapt zeker allang da zij onderwijle uit de krullen was gekro- pen, „Trui, as g'oewen wafel nie dicht- houdt, dan pak ik oew bij kop en stebrt en ik kwats oew tusschen de kikkers, schreeuw- lillekert." Meteen sting ze veur me, amico. In d'r nachtjak. „Doen", zee ze! Toen he'k ze maar 's lekker gepakt en ge- knuffeld en gezeed da'k daar zonde van zouw maken en toen was ik tennaastenbij weer proper en zag zij d'r uit om op te schie- ten. ,,Vuile slampamper, da-doe-d'r om," staampvoette m'n wefke, „en as 'k oew baas kon dan sloeg ik oew tot(affjjn, da drukte toch nie af, amico). Nouw keb toen m'n ,,akwariejum" maar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 5