v.ROSSEM#s ZEEPAARD I5cr Fietstochten BINNBNLAND. BUITEVLAND. Financieele Berichten. LANDBOUWBEBICHTEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKINC. HET MAKEN EN VERKOOPEN VAN ROOMIJS. TER NEUZEN, 19 JULI 1929. AARDENBURG. _Het Doozitten bij Wielrijden, een door de zon verlbrande Huid, Schrijnen. en Smetten verzacht en geneest men met Boos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL zonder zich meer pebonden te voelen door den een dan door den ander. De proote en fundamenteele fout van de<ze qodsdienstigheid is dit, dat de vorm aesteld wordt in de plaats van den in- &oud. De podsdienstipheid is slechts een -vraap, een open ruimte; zij is geen ant woord; peen vullinp. Deze lieden worden kef. slachtoffer van een illusie, want zij meenen in de echo van hun eipen vraap ket antwoord te hooren. Bovendien is deze podsdienstipheid iets famstmatips en niet iets, dat orpanisch teproeid is. Hier lipt dan ook de ver- larinp van het feit, dat de mensch met zijn algemeene podsdienstipheid zoo wei- xtiq met zijn „peloof" vermap uit te rich- ten. Men gaat hier dan spreken van het koopste lik, aanbidt den ,,God in ons wordt eipen middelpunt en middelaar, en moet het dan dus toch weer hebben van zichzelf, wat juist het ompekeerde van 4jodsdienst is. En dan geven wij nop een derde trek van deze podsdienstipheid: haar impro- -ductiviteit. Men kan toch ook het Chris tendom zoo maar niet vervanpen door een persoonlijk pereed-pemaakten pods- dienst. Het Christendom is een merkwaar- diq antwoord op de vraap naar qods- dienst, en het is een scheppende macht pebleken door de eeuwen been. Renan, die het Christendom ook wilde opofferen voor een aipemeene relipieusi- ieit, heeft heel eerlijik het zoo pezepd ..Wij leven van een schaduw, wij leven van de peur van een leepe vaas. En die na ons komen, zullen moeten leven van de schaduw van een schaduw". Zou men ■dan werkelijk een reliqieusiteit, die peen ■mhoud heeft, willen inruilen tepen het Christendom? Wie het Christendom be- lijdt, moet en map in zijn ziel er van over- tuipd zijn, dat het Christendom de hoop- ste plaats inneemt onder alle relipie's. Want het Christendom geeft en is de door en in Jezus Christus verwerkelijikte pe- meenschap met God. En daar paat niets boven uit. INGEZONDEN MEDEDEELING. DE HEER COLIJN GEEN TWEEDE KAMERLID? Naar verluidt moet 't niet in de bedoeling van den leider der Anti-Revolutionaire party, apn heer H. Colijn liggen, om in de Tweede Earner, waarin hij op de Friesche lijst ge- zou dan in de Tweede Kamer sitting nemen de beer A. Amelinik, te Utrecht, secretaris van het Chr. N. V. V. AECOHOLBESTRIJDING BIJ HET SNELVERKEER. De vereeniging voor alcoholibestrijding bij .net snelverkeer heeft dezer dagen onder lei- ding van haar voorzitter, ir. F. A. Brandt, te Utrecht een algemeene vergadering gehou- den. In verband met het feit, dat ook een matig gelbruik van alcohol een nadeeligen invloed op de werking van zintuigen, her- senen en zenuwen uitoefenen kan, en heel wat verkeersongelukken daardoor mede ver- ooraaakt worden, werd besloten, binnenkort de gelegenheid te openen voor bestuurders van motorrijtuigen, zich telkens voor den tijd van een jaar als geheelonthouder bij het bureau van de vereeniging te laten inschrij- ven. Als bewijs voor die inschrijving ont- vangen zij dan een diploma. Waarschijnlijk zal dit stelsel 1 Januari 1930 in werking treden. Krachtens de Warenwet is uitgevaardigd een Kon. besluit tot regeling van den verkoop van consumptie-ijs. Aan het ijs worden ver- sdullende eischen gesteld, waaraan bij zinde- Igke en vakkundige bereiding en behandeling gemakkeiijk kan worden voldaan: roomijs moet minstens 12 melkvet bevatten. t'Op de voorwerpen, waarin het ijs ter afle- yering voorradig is, of brj verpakt ijs op de pakjes, moet zijn aangegeven de naam van de jjssoort, die er in is, met hoofddrukletters van minstens 3 c.M., resp. minstens 4 m.M. hoogte. In art. 6 worden eischen gesteld aan de bereidplaatsen en wordt het hebben van een vergunning van den burgemeester ge- eischt. Een bereidplaats moet minstens 8 M2. groot zijn en mag tusschen 15 Maart en 15 October voor geen ander doel worden ge- bruikt; de zoldering moet stofdioht, de vloer waterdicht en de wanden afwaschbaar zijn, zij moet zijn ingericht voor het bewaren van consumptie-ijs op een temperatuur beneden Op. c. Privaten en urinoirs mogen er niet direct in uitkomen, een gereede waschgele- genheid met zeep en handdoek moet aanwe zig zijn; de bereidplaats zelf en de daarin aanwezige voorwerpen moeten in zdndelijken staat verkeeren. In het perceel moet en mag alleen een deugdelijk middel van watervoor- ziening aanwezig zijn. Het personeel moet ingevolge art. 8 tijdens de bedrijfswerkzaamheden steeds zindelijk gekleed zijn en reine handen hebben. Op het vervoermiddel moet de naam van den verkooper zijn aangebracht; de naam „Roomljs" mag er niet op aanwezig zijn, in- dien niet inderdaad „Roomijs" wordt ver- kocht. Deze bepalingen treden op 1 September 1929 in werking, met uitzondering van die in art. 6, welke eerst op 1 Januari 1930 van Strjeht worden. DE CHRISTELIJKE VAKBEWEGING EN DE KABINETSFORMATIE. Door het dagelijksch bestuur van het 'Christelijk Nationaal Vakverbond, is Woens- dag aan Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck me- dedeeling gedaan van -een resolutie, die door <de algemeene vergadering van dit venbond, op 8 en 9 Juli gehouden, is aangenomen, in welke resolutie wenschen worden kenbaar gemaakt, ten opzichte van de in de e.k. parlementaire periode te volgen sociale politiek. Deze motie luidt als volgt: „Het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland in algemeene vergadering bijeen op 8 en 9 Juli te Utrecht; gelet op den uitslag van de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal overwegende, dat pogingen om tot ndeuwe kaibinetsformatie te komen, worden onder- nomen; van oordeel, dat het noodzakelijk is, dat de Regeeringspolitiek voor de komende par lementaire periode een sterken socialen in- slag heeft; vestigt de aandacht op de volgende sociale voorzieningen, die daarbij op den voorgrond treden dat de wet op den reohtstoestand der amb- tenaren tot stand dient te komen; dat de puibliekrechtelijke dienstverhouding tusschen de overheid en het in haar dienst zijnde per- j soneel dient te worden gehandhaafd en daar- om aan het aanstellen van Overheidsperso- neel op burgerrechtelijke arbeidsovereen- komst een einde moet worden gemaakt; en dat speciaal het aanstellen van z.g. locale krachten bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie moet worden tegen- gegaan; dat de Arbeidswet 1919 volledig worden ingevoerd; dat een Landbouwerswet tot stand komt; dat een Winkelsluitingswet mede om te komen tot Zondagsrust, worde ingevoerd; dat de Werkloosheidsregeling wettelijk worde geregeld; dat een Arbeids- bemiddelingswet tot stand komt; dat de Stu- wadoorswet worde herzien, en toegepast op alien, die bij het laden en lossen van schepen en de daarbij aansluitende nevenbedrijven werkzaam zijn; dat de ontwikkeling der be- drijfsorganisatie worde bevorderd door de mogelijkheid te openen van de bindendver- klaring van de collectieve arbeidsovereen- komst en door de instelling van bedrijfscom- missies als waartoe door den Hoogen Raad van Arbeid in 1923 is geadviseerd en waar- van de leden worden aangewezen door de werkgevers- en werknemersorganisaties in elk bedrijf, dat voor instelling van zulk een commissie in aanmerking komt; dat een herziening der Invaliditeitswet worde tot stand gebracht, waardoor de uit- keeringen krachtens die wet, belangrijk wor den verhoogd, deze in elk geval in overeen- stemming gebracht worden met de sinds 1913 gewijzigde loonsverihoudingen en ook voor het overgangstijdperk de rentebedragen ver hoogd worden, waarvoor een hoogere Staats- bijdrage worde verleend; alsmede dat door het geven van een kindertoeslag op de invalidi- teitsrenten en door verhooging der weezen- rente, zij geholpen worden, die op betrekke- lgk jeugdigen leeftijd invalide worden; dat de woningpolitiek zich, behalve op den nor- malen steun aan woninigbouwvereenigingen, vooral richte op de ontruiming van krot- woningen; besluit deze resolutie ter kennis te brengen van en door de Koningin aan te wijzen Kabi- nets-formateur en van de Anti-Revolution- naire- en Christelijk-Historische Kamerfrac- ties. oiacnt Doze xuotio in tovom! tor ken"5",0""1 van ue Anti-Kevoiuf''^*llillre" eI^ c.nristeiijk- Historische Knmerfracties. Verzocht is, dat deze Kamerfracties, voor- zoover, dat van haar kan afhangen, haar invloed zullen aaniwenden, dat brj de samen- stelling van het Regeeringsprogram met de sociaal-politieke verlangens van het Chr. Ned. Vakverbond rekening zal worden ge houden. DE BESTRIJDING DER VVERKLOOSHEID. Het Engelsche Lagerhuis heeft de voor- stellen van Thomas om financieele hulp of garanties tot een maximum-bedrag van 25 millioen voor werkverschaffing te verleenen Woensdagavond bij acclamatie aangenomen. SCHIETOEFENINGEN VAN DE NELSON. De Nelson, het geduchtste linie-schip van de wereld, heeft in het Kanaal schietoefenin- gen gehouden, waarbij het oude linie-schip Centurion als drijvend doel diende. De Centurion had geen levende ziel aan boord, maar werd door draadlooze golven bestuurd, stoomde met een snelheid van 14 knoopen, wendde naar bakboord of stuurboord en verrichtte elke manoeuvre van een ten voile bemand schip. De Nelson schoot op zeer grooten afstand, maar kon het doel ver- scheidene malen treffen, zelfs toen torpedo- jagers eerst een rookscherm over de Centu rion hadden uitgespreid. Toen vuurde de Nelson afgaande op aanwijzingen van ver- kenningsvliegtuigen. Menschen die de Cen turion, bestuurd door een kracht die op een mijl afstands te Shikari in het werk werd gesteld, zagen manoeuvreeren, kregen den indruk van een spookschip. Snelle torpedo-jagers waarschuwden de scheepvaart om buiten de gevaarlijke zone te blijven. DE BRUSSELSCHE VERVALSCHING. Ward Hermans spreekt in De Schelde zijn verontwaardiging er over uit, dat de Bel- gische pers de uitspraak der Brusselsche Raadkamer, in welke werd verklaard, dat er geen aanleiding bestond zijn zaak te vervol- gen, zoo good als heeft doodgezwegen „Niemand denkt er aan de verklaringen van den procureur des konings weder te geven. Ze weten wel waarom. De uitslag is voor onze dappere Belgen een vemedering en een verplettering die hen den mond meteen snoert. Wij hebben geweigerd te spreken in een Belgische verhoorzaal, met nadruk verkla- rende, dat we spreken zouden in 't publiek, 't zij voor het Assisenhof, 't zij elders. De onderzoeksreahter stelde dit nogmaals vast tijdens de zitting der raadskamer Zater- dag laatst. Zij bezitten of kennen geen woord uit mijn mond, dat woord wenschen ze niet te hooren voor een Assisenhof. Ons ook goed! Maar, dat er eens ddn Belgische partijman in het parlement, ons 66n woord „tusschen de beenen werpt" over de dokumenten de poppen zullen dansen. En het zullen wij niet zijn die met beschaamde kaken zullen staan." ,De schitterende aanhaling in de verklaringen van den heer procureur des konings Hayoit de Termicourt, is wel deze: ,,Aangezien het voomemen om het wan- bedrijf (het land te verraden of zijn veilig- heid in gevaar te brengen) te plegen, door geen uitwendige daden werd geopen- baardenz., enz. „gelleve de raadkamer te verklaren, dat er geen reden tot vervol- ging tegen betichte bestaan"! Steek zoo'n Belgisch diploma op zak als 't u blieft. Het is waarachtig een brevet van vaderlandsliefde. De heer procureur des konings zegde: Waarom heeft betichte dat gedaan? Om Belgie te verraden „Ik geloof het niet!" „Om zijn partij te dienen?" „Ik geloof het!" Mijn partij Mijnheer de procureur ,ik hsb maar een partij, die van Vlaanderen, mijn vaderland Vlaanderen, dat wij verlossen willen uit den greep der franco-belgische militaire macht. Vlaanderen wat wij willen, groot en zich zelf in een betere wereld waar kuipende en knoeiende generaals en diplomaten geen echte of geen valsche documenten meer hoeven te fabriceeren. En wat wij gister voor dat ideaal deden, dat zullen wij morgen nog doen, wanneer het hooger belang van ons volk en van de menschheid dit van ons verlangt". HET CHINEESCH-RUSSISCH CONFLICT. De nationalistische regeering te Nanking heeft schrijft de N. R. Crt., binnen den haar door Moskou gestelden termijn haar ant woord daar laten ovehhandigen en heeft zich volikomen bereid verklaard om met het volks- commissariaat voor buitenlandsche zaken van de Sowjet-Unie over alle hangende kwes- ties te onderhandelen. Dit is in overeen- stemming met den door Moskou geuiten wenseh betreffende een conferentie. Maar voor het overige zal Rusland het antwoord als geheel onbevredigend beschouwen. De Sowjet-regeering had namalijk in haar nota gezegd, dat zoodanige onderhandelingen alleen mogelijk zouden zijn, indien haar in hechtenis genomen burgers onmiddellijk vrij- gelaten en alle door de Chineesche overheid gegeven onwettige bevelen onverwijld te niet gedaan werden. Deze eischen worden door Nanking volslagen genegeerd, want na een hoffelijke verzekering, dat de Chineesche regeering en het Chineesche volk de Sowjet- regeering en het Russische volk altijd vriend- schappelijk gezind zijn geweest, zet de Chi neesche regeering uiteen, dat zij ongelukki- gerwijs de bewijzen heeft gekregen, dat Sowjet-agenten commvmistische propaganda voeren, welke de Chineesche regeering en het maatschappelijk samenstel in gevaar bren gen, „Voor de handhaving van de orde heb ben de autoriteiten in Mantsjoerije den Chi- neeschen Oosterspoorweg overgenomen en het Sowjet-consulaat te Charbin gesloten". Dan verwijt China aan Sowjet-Rusland, dat zijn ambtenaren aan den spoorweg de voor- waarden van de overeenkomst van 1924 ge- schonden hebben en het optreden der natio nalistische regeering dus niet als een inbreuk op die overeenkomst te beschouwen is. Dan worden, in antwoord op Moskou's eischen, tegeneischen gesteld ten aamzien van de UiTiljheidstelling van in Rusland gevan- gen gehouden Chineezen en bescherming van Olklri oo».K. - - i** D liol UTI/f f AffOn agressieve onderdrukking. Het slot luidt: ,,De nationaie regeering zal altijd Sowjet- onderdanen en -kooplieden in China welkom heeten, maar de jongste in hechtenisneming van Russen in Mantsjoerije is niet meer dan rechtvaardig, daar zij noodig was voor de on derdrukking van de communistische propa ganda en de handhaving van de orde in Mantsjoerije." De Sowjetregeering krijgt dus nul op het rekest wat de loslating van haar onderdanen betreft en, als zij haar eerste dreigementen niet weer inslikt, kan men niet verwachten dat zij in onderhandelingen met China treedt. De Chineesche regeering lijkt niet bang voor de aangekondigde represaillemaatrege- len, wat zijn verklaring vindt in de lankmoe- dige houding welke Sowjet-Rusland vroeger reeds heeft aangenomen toen de Russische amibassade te Peking doorzocht en gesloten is. Te Nanking rekent men op het ,,paci- fisme" van Moskou, omdat de Sowjet-macht- hebbers bij een gewapend conflict met het buitenland hoog spel spelen. Zij regeeren met een minderheid en als het volk gewapend wordt, zou de dag der vergelding voor hen kunnen aanbreken. Hun oorlogstoerustingen zijn er meer op berekend om in een door een nieuwen oorlog uitgeputte wereld een rol voor de verspreiding van de ,,wereldrevolutie" te spelen. Bij een oorlog in Mansjoerije dreigt voor de Russen ook op den duur een botsing met Japan's belangen daar, zoodat zij geen vooruitzicht op eenig voordeel bij een gewapend conflict hebben. Op den Vol- kenbond dien Moskou in den ban heeft ge daan, kan het geen beroep doen en dan is er nog het pact van Kellogg dat de Sowjet- unie van zooveel belang achtte dat het deze overeenkomst in het protocol van Litwinof met hare naburen vervroegd in werking heeft gesteld. Alles tezamen beschouwd, meent de Chi neesche diplomatie dus rustig te kunnen af- wachten wat de Sowjet-Unie van haar drei gementen, volgens welke zij in geval van een onbevredigend antwoord tot ,,andere midde- len" haar toevlucht zou nemen, waar zal maken. a. Drieschouwen f Riidt op verzo 7.35 11-25 14.34 1»- dooE-tct TOELATINGS-EXAMEN R. H. B. S. Bij het gehouden toelatings-examen voor de eerste klasse der R. H. B. S. te Ter Neu- zen zijn geslaagd: C. Aa. Augusteijn, Axel; Aa. Buthfer, Ter Neuzen; Ea. P. Dekker, Ter Neuzen; A. J. J. de Doelder, Ter Neuzen; J. C. van Doeselaar, SluiskilJ. Geene, Ter Hole (bij Hulst); I. J. van der Hagen, Hulst; C. P. Heijnsdijk, Axel; A. K. Huineman, Ter Neuzen; Ea. Ma. L. Klaassen, Ter Neuzen; P. van Langevelde, Ter Neuzen; J. van Overbeeke, Ter Neuzen; D. Aa. Pabbruwe, Ter Neuzen; W. J. van Pienibroek, Ter Neuzen; B. Plasschaert, Westdorpe; M. de Putter, Axel; A. J. de Rid- der, Ter Neuzen; A. H. Rijnberg, Ter Neu zen; L. "Visser, Ter Neuzen; J. J. Westerhof, Ter Neuzen. Afgewezen 6. EIND-EXAMEN R. H. B. S. TE OOSTBITRG. Geslaagd voor afdeeling A. alle candidaten n,l. de dames Ai. van Eldik Thieme te Oost- burg, Ja. Beerens te Zuidzande en de heeren J. A. P. Manhave te Zuidzande, J. M. Wil- lemsen te Schoondijke en S. A. van Hal te Sluis. aankomst trein uit Geht STOOMSCHIP IN DE WESTER-SCHELDE OMHOOG. Woensdagnacht te ruim een uur is het Amerikaansche stoomschip Federal", ko mende van Antwerpen met bestemming naar Amerika, op de Ballastplaat in de Wester- Schelde vastgeraakt. Des morgens te 10.20 uur is het door vier sleepbooten weer vlot gebracht. AARDAPPELHANDEL IN ZEELAND. In een te Goes gehouden vergadering van vertegenwoordigers der Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij en van den Nederl. Bond van Handelaren in aardappelen is besproken het voorstel van laatstgenoemden bond, om in de verkoopsvoorwaarden te doen opnemen, dat aardappelen voor export bestemd kunnen worden ontvangen over een hor van 45 m.M. Deze aangelegenheid is ook besproken in een vergadering van het hoofdbestuur der Z. L. M., waar men van oordeel was, dat men exporthandel zooveel mogelijk ter wille zijn moet. Het hoofdbestuur achtte het echter niet gewenscht om definitief een minimum- maat van 45 m.M. vast te stellen, daar het gewas ieder jaar niet eender uitvalt. Wel zal in de nieuwe koop- en verkoopvoorwaarden een artikel betreffende export-aardappelen worden opgenomen, dat de bij den koop over- eengekomen maat op het koopbriefje moet worden omschreven. Voor den binnenland- schen handel blijft de hormaat vastgesteld op 33 m.M. Het hoofdbestuur der Z. L. M. gaat accoord met het voorstel van den Nederl. Bond om den verkooip voortaan te doen geschieden op een basis van 100 K.G., zooals dit in Z.- Vlaanderen reeds gebruikelijk is. AANRIJD1NG MET DOODELIJKEN AFLOOP. Dinsdagavond heeft onder de gemeente 's Heer Arendskerke een aanrijding plaats gehad met doodelijken afloop. Omstreeks 7 uur zat een 15-jarig meisje, A. d. B., onder de gemeente 's Heer Arendskerke, op een vrachtauto. Toen deze had stilgehouden en zij daama was afgestapt, wilde zij den weg oversteken en kwam van de tegenovergestel- de richting een andere vrachtauto, die het meisje aanreed, met het gevolg, dat zij eenigen tijd later aan de bekomen verwon- dingen is overleden. Naar wij vememen treft den bestuurder geen schuld. (VI. Crt.) ZONDAGSCHOOL TE IJZENDIJKE. De Zondagschool alhier vierde op 16 Juli in de kerk haar dertigjarig jubileum. Al dien tijd werd zij geleid door mevrouw Schijve Boeie, Zij hield een gedachtenisrede; de kin- deren zongen eenige liederen. Dr. Talsma, de president-kerkvoogd, dankte haar voor al les, wat zij in die dertig jaren gedaan had en bood haar namens de kerkvoogdij een zil- veren lepel met inscriptie aan. De heer Ro- sevelt sprak namens den kerkeraad, daar de w«UlM.n£ oiecde doo*1 aioltto aan Zljll llulhi gebonden is. De kinderen der Zondagschool huldigden mevr. Schijve met bloemen en een cadeau. Daama werden de leerlingen getrak- teerd. SLUISKIL. De arbeider E. P., werkzaam op de in aanbouw zijnde ammoniakfabriek bij de In ternationale betonmaatschappij v/h firma Stuhlemeyer, had deze week het ongeluk tijdens de werkzaamheden een been te breken. Hij is ter verpleging opgenomen in het R. K. ziekenhuis alhier. Eenigen tijd geleden schreven wij, dat alhier als gevolg van den nieuwen fabrieks- bouw spoedig een woningtekort zou ont- staan. Dat dit door meerderen zoo wordt geizien, blijkt wel hieruit, dat particulieren van hier en elders plan hebben, grond aan te koopen voor bouwterrein, De woningbouw zit propvol en de aanvragen om huizen komen geregeld binnen. Ieder krijgt zijn plaatsje op de lijst en mag wachten, tot er een huis leeg is. Wel een versdhil met het vorig jaar, toen tal van huizen in het nieuwe dorp" langen tijd leeg stonden en critiek- grage bezuinigers den mond vol hadden over die dure woningbouw. Met belangstelling kan Sluiskil het tijd- stip van de opening der nieuwe fabriek af- wachten. Waar de vele arbeiders, die gaar- ne dicht bij hun werk zullen wonen, zich dan moeten bergen, blijft vooralsnog een open vraag. BOSCHKAPELLE. Onze dorpsgenoot J. Wijnacker, leerling aan 't Instituut „St. Louis" te Oudenfoosch, slaagde dezer dagen aldaar als onderwijzer. Vermelding verdient, dat deze flinke student van de 150 te behalen punten er 111 verwierf. Een ervaren warmoezenier uit Drechter- land, provincie Noord-Holland, heeft alhier een huis met aanhoorenden tuingrond aan- gekocht, benevens eenige perceelen land ge- huurd ter uitoefening van het tuinbouw- bedrijf en de bloembollenteelt. Wij wenschen den ondememer veel succes toe. GRAAUW. Maandagavond reed een Fransche auto van Graauw naar Paal. Doordat een voor- band sprong verloor de chauffeur de controle over zijn stuur. De wagen vloog slingerend tegen den dijk op. De inzittenden werden er uitgeworpen en de auto reed langzaam ach- teruit den watergang in. Een inmiddels telephonisch opgeroepen dokter onderzocht de vrouwelijke passagier, die het er evenals de anderen wonder boven wonder met enkele lichte kwetsuren afbracht. De gepensioneerde militair de R., wonende te Aardeniburg, werd Zondagnacht bij Eecloo aangereden door een auto. Zwaar gewond werd de ongelukkige naar het ziekenhuis te Eeoloo (B.) vervoerd. EMISSIE CHILI. Slechts geringe toewuzing. Naar wij vememen is de 6 pCt. obligatie- leening Chili dermate overteekend, dat bij de toewijzing een belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. Dro- lare NAAR DE LANDBOIIWSCHOLEN AXEL-GOES-SCHOONDIJKE. Eenige weken geleden heeft de Rijks- landbouwwinterschool te Goes de eindlessen van den tweejarigen wintercursus gehouden en dezer dagen beeindigden ook de beide lagere landbouw( dag )scholen in onze pr vincie, die te Axel en te Schoondijke, ha lessen. Er zal dus wederom gelegenheid zijn voor een aantal boerenzoons om de vrijgekomen plaatsen in te nemen. Verwacht mocht wor den, dat het storm zou loopen, doch men wijst ons er op, dat dit te eenenmale niet het geval is. Hoe is het toch mogelijk, vragen wij ons af, want moest in deze tijden niet iedere landbouwer, die een zoon heeft, die van plan is het landbouwbedrijf te gaan beoefenen, de voorwaarden stellen. Eerst het landbouwonderwijs volgen, eerst naar de lagere landbouwschool of nog beter eerst naar Goes! Dat is mijn plicht en jou belang". Is het immers uit een algemeen maat schappelijk oogpunt gewenscht, dat een jonge landbouwer zich zooveel mogelijk ont- wikkelt. De steeds voortschrijdende hoogere technische eischen, die de uitoefening van het moderne landbouwbedrijf stelt, en bij uit- breiding van den tuinbouw in deze streken in hooge mate zal stellen, maken het nood zakelijk, dat de landbouwer van het heden en van de toekomst naast degelijke prac- tische ervaring beschikt over een flinke dosis theoretische vakkennis! Er is vrijwel geen enkel beroep, waarin men het ver zal brengen zonder een theo- retischen grondslag en zou het beroep van den landbouwer dan een uitzondering zijn? Het is nog wel niet zoover, dat hij, die de gewenschte diploma's bezit, het allereerst in aanmerking komt voor een vrijkomend bedrijf, doch de waardeering van 't diploma R. L. W. S. is in de laatste 20 jaar wel zoo- danig gestegen, dat men er als landbouwer trotsch op mag zijn. Bij zeer vele oud-leerlinaen kan men in bedrijfsuitoefening de resultaten bespeuren van de toepassing van verkregen kennis in de practijk. Het landbouwonderwijs heeft vooral hier- om beteekenis, omdat het leert „het hoe en het waarom" en een inzicht geeft in ver- schillende vraagstukken, die bij de cultuur van aewassen en het houden van vee zich voordoen, welke vraagstukken men later kan toetsen aan de ervaring, waardoor men aan de oplossing van nog onopgeloste problemen zal kunnen medewerken. Breedere kennis geeft liefde voor het werk en dat is een factor, die in het prac- tische leven zoo vaak wordt verwaarloosd. Toch is deze liefde voor het beroep vaak de stuwkracht, die groote dingen tot stand brengt. Nu zijn er wel is waar ook in den landbouw personen, die boer zijn geworden, omdat het nu eenmaal niet anaers kon, er voor hen geen anderen weg openstond of de ambitie voor een ander werk ontbrak. Zij zien hun bedrijf enkel als een noodzakelijk- heid om aan den kost te komen, voelen hun beroep niet als hoogstaand en volwaardig en zullen niet trachten dit op te voeren of om uit hun bedrijf te halen wat er in zit. Van hen, die de ware liefde voor het boerenvak missen, kan niet verwacht wor den, dat zij hun kinderen datgene mede zul len geven wat in hun later boerenleven van zoo onschatbare waarde is, n.l. goed onder- legde vakkennis. Maar er zijn gelukkig zoovele anderen. En nu dient er voor gezorgd, dat de geest van onverschilligheid, van slapheid en ge- mis van energie zich niet in ons landbouw- leven voltrekt. Immers de toestand is verre van gunstig en aan de toekomstige bedrijfs- leiders zullen hooge eischen worden gesteld om het hoofd boven water te kunnen hou den. In de komende jaren zal krachtsont- wikkeling worden gevraagd, er zal gezocht moeten worden naar nieuwere werkmetho- den in schier elk onderdeel van het land bouwbedrijf. Daar waar onze landbouw een voorsprong heeft boven die in andere lan- den, zullen wij deze moeten trachten te behouden; is er achterstand dan zal die binnen den kortst mogelijken tijd moeten worden ingehaald. De wedstrijd tusschen de volkeren is wederom in vollen gang. Hij, die zijn bedrijf het vlugst aan ge wijzigde omstandigheden weet aan te pas- sen, zal de grootste voordeelen genieten. Men kan niet afwachten tot anderen een voorbeeld geven, want volgt men slechts na, dan is men reeds achterop. De landbouwwetenschap gaat met rasse schreden vooruit en de practijk zal moeten volgen. Hoe breeder de schare is, die in staat is om dien vooruitgang op den voet te volgen, des te algemeener zullen de resul taten zijn voor onzen geheelen landbouw. Het landbouwonderwijs is het middel om wetenschap en practijk dichter bij elkan- der te brengen, het vormt de schakel tus schen theorie en practijk. Immers daardoor wordt de grondslag gelegd, waarop ieder toekomstig landbouwer naar eigen kennen en kunnen, ambitie en arbeidslust verder kan voortbouwen en zijn practische ervaring grondvesten! De ouders van dezen tijd zijn verant- woordelijk voor het toekomstig landbouwers- geslacht, op hen rust de plicht de kinderen den weg te wijzen, die voert naar hoogere ontwikkeling, meerdere vakkennis en groo- tere arbeidsvreugde. Hoevelen onder de oudere landbouwers hebben het in hun later leven betreurd, dat hun ouders destijds niet in staat waren of uit onkunde er niet toe konden besluiten om hun het toenmaals eenvoudige landbouw onderwijs te laten volgen. Er zijn er onder geweest, die in latere jaren door zelfontwikkeling hebben trachten te achterhalen, wat zoozeer als een gemis werd gevoeld! Hoevelen zijn er in onze dagen, die met erkentelijkheid terugdenken aan den voor- uitzienden blik hunner ouders, die hen dwongen de landbouwlessen te volgen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2