Op Reis PUROL BUITENLAND. DE RIJNVAART OP ANTWERPEN. TER NEUZEN, 17 JULI 1929. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. EERSTE ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS. RECHTSZAKEN. SERVISCH-BULGAARSCHE GREN SIN CI DENTEN. De incidenten aan de Servisch-Buigaarsche grens zijn schrijft de N. R. Crt. weer een chromsch kwaad genvorden en men kan met zekerheid zeggen dat beide partijen schuld hebben dat aan den beschamenden en voor den vrede gevaarlijken toestand daar geen einde wil komen. Engeland en Frankrijk hebben toen Baldwin aan het bewind was, vroeger te Bel grade en te Sofia gemeenschappelijke stappen gedaan om de Serviers en de Bulgaren te ver- manen hun twist bij te leggen. Dit is toen als een van de bewijzen beschouwd voor een nau- wer aamengaan tusschen de Fransche en En gelsche politiek in de richting van een herstel van de Entente cordiale, want het was tegen de traditie van de Engelsche politiek om zich met Balkan-aangelegenheden te bemoeien. Frankrijk is vanwege de kans dat het als bondgenoot van Servie op den Balkan mede in verwikkelingen betrokken wordt, daarbij na tuurlijk sterker gei'nteresseerd. Nu de toestand aan de grens in de laatste weken zeer ver- scherpt is, hebben Engeland en Frankrijk op- nieuw te Belgrado en Sofia stappep gedaan, ditmaal echter afzonderlijk. Chamberlain is als Britsch minister van buitenlandsche zaken door Henderson vervangen en men bespeurt van deze verandering reeds een lichten terug- slag op de Engelsche politiek tegenover Frankrijk. Er bestaat nu ook, volgens inlich- tingen uit diplomatieke bron te Louden, Ver- schil van opvatting over de oorzaken van de moeilijkheden tusschen Parijs en Londen. En geland zou van meening zijn dat de oorzaak betrakkelijk van weinig beteekenis is, en ge- zocht moet worden in de verliezen en belem- meringen welke voor Bulgaarsche boeren in de grensstreek uit de sluiting van de grens door de Serviers voortvloeien. Deze grens loopt daar heel ongerijmd dwars door de landertjen been, iets dergelijks dus als in de stre'ek waar Polen en Litauen aan elkaar palen. Als er een einde aan de sluiting van de grens komt, zul len de moeilijkheden ophouden, meent men te Londen. Frankrijk schijnt er echter nadruk op te leggen dat de sluiting van de grens uitge lokt is door de invaU'en en aanslagen der Me- cedonische komitadjis uit Bulgarije. Deze ko mitad'jis zijn o.m. aansprakelijk geweest voor den moord op een Servisch generaal in October 1927, waarover de Zuid-Slaven zulk een bloe- dige weerwraak hebben genomen dat het een tijd rustig bl'eef, Een neutrale commissie met een gewapende macht om zich te laten gelden zou aan de Ser visch-Buigaarsche grens zeker goed werk kun nen doen. Zij heeft eenige jaren geleden haar nut bewezen toen d e Grieksche troepen als we- dervergelding voor wandaden van Mecedoni- sche komeaadjis het Bulgaarsche gebied waren binnengevallen en de eerste oorlogsdaad al be- gaan was. De commissie he'eft daar orde en rust kunnen herstellen. De Serviers en Bulgaren hebben echter een instrument voor bevrediging bij de hand, dat dadelijk gebruikt zou kunnen worden. Wij be- dbelden de overeenkomst van Pirot. In deze Servische stad is een gemengde Servisch-Bui gaarsche commissie bijeen geweest om een re- geling voor de grens te ontwerpen. Bulgarije -heeft het daar tot stand gekomen accoord aan- vaard en bekrachtigd, maar Servie weigert dit voorbeeld te volgen. Het is welbegrepen, geen regeling van de grens in twee districten waar de meerderheid van de bevolking uit bij Servie ingelijfde echte Bulgaren bestaat, maar een regeling voor de grens. Zij regelt de sam emverking tusschen de twee staten om te beletten dat gewapende benden in elkaars ge bied vallen. Terwijl de Serviers door Mace- doniers uit Bulgarije gekweld worden, onder- vinden de Bulgaren namelijk overlast van ben den uit Bulgarije uitgeweken agrarische com- munisten. De Servische regeering die eerst aan het totstandkomen van het accoord van Pirot had willen meewerken, weigerde er haar fiat op, na een demonstratieve ontvangst van twee Kroaten in Bulgarije. Deze Kroaten zijn hef- tige tegenstanders van de Servische dictatuur -en werden door de Macedonische revolutionaire organisatie te Sofia met een geestdrift wel- kom geheeten, die B elgrado ziedend maakte. De ongelukkige boeren aan de grens betalen hiervoor het gelag. Elk oogenblik schiet de Servische grenswacht op hen en zelfs vrou- wen en kinderen worden niet gespaard. De Macedoniers uit Bulgarije zorgen dat de leer oog om oog, tand om tand gehandhaafd wordt. Thans weer zijn te Istip twee Servische poli- tAe-beanibten door twee bandieten die over de grens waren gekomen, verraderlijk neerge- schoten toen zij met het onderzoek van hun papieren bezig waren. Zij hadden handgrana- ten of bommen van Bulgaarsch en Duitsch maaksel bij zich, want die heeft men bij een van ben, die neergelegd werd, gevonden. De antler is ontsnapt na een gendarme gevaarlijk gewond te hebben. 'Men verwacht, zoo heet het, dat dit nieuwe incident ernstige diplomatieke gevolgen zal hebben. Dit kunnen wij moeilijk aannemen, maar de toestand is nu onrustbarend genoeg geworden, om de twee mogendheden die zich al vroeger met de zaken bemoeid hebben, an- denroaal aanleiding te geven met klem op de bekrachtiging van de overeenkomst van Pirot aan te dringen. Het zou natuurlijk zeer wen- schelijk zijn, als neutrale officieren daama op baar strikte naleving toezicht hielden. HET CHINEESCH-RITSSISCHE CONFLICT. Een dreigende nota, schrijft de N. R. Crt., is het antwoord van de Sowjet-Unie op de in- beslagneming van den Chineeschen Ooster- apooiweg, die totdusver onder gemeenschap- pelijk Chineesch-Russisch beheer stond, ge weest. Zij draagt het kenmerk van een ulti matum am dat aan de nationalistische regee ring te Nanking slecbts een tijd van drie dag-en gelaten wordt om aan drie eischen te voldoen. Het verontrustend ka- rakter dat zij daardoor heeft, wordt echter ten deele weggenomen door het feit dat de eerste eisch van Moskou bestaat in het toe- stemmen in de onverwijlde belegging van een eonferentie tot regeling van alle kwesties welke met dien spoorweg in verband staan. De tiweede eisch is dat de Chineesche over- heidspersonen alle willekeurige hevelen ten aanizien van den spoorweg dadelijk zullen herroepen en de derde dat alle in hechtenis genomen Sowjet-Russische onderdanen on- middellijk in vrijheid gesteld en alle vervol- gingen van Sowjet-burgers en -instellingen gestaakt worden. Worden deze voorstellen van de hand gewezen, dan zullen de regeering van Moekden en die van Peking de ernstige gevolgen hiervan" moeten overwegen. Bij een nuchtere beoordeeling kan men niet zeggen, dat er lets ongewoons in de houding van Sowjet-Rusland is, want in het ■conflict dat thans is ontstaan, is China, hoe- wel er geen reden bestaat om eraan te twij- felen dat de Russische revolutionaire propa ganda in China veel kwaad heeft gedaan, het eerst tot dadelijkheden overgegaan en daardoor bevindt Moskou zich in een ver- dedigende positie. De Chineezen zijn moeilijke en langdradige .flonderhandelaars en hun eerste antwoord op v. -• r uit Moskou zal vermoedelijk nog wei- E? xligend in het oog van de Sowjets Philipj. -d voor de hand dat de nationa- Sas van <j<~ -'ng haar grieven over het woe- Westdorpe 11 25 14 34 18. n»ioafiiniiwen 7.o5 11.^0 len der Russen breed gaat uitmeten. Kara- kan de man, die als assistent-commissaris voor ibuitenlandsche zaken de Sowjet-Rus- sisohe nota onderteekend heeft, is vroeger gezant te Peking geweest, tot de diploma tieke betrekkingen ongeveer twee jaar ge leden afgebroken werden. Tsjang Tso-lin heeft hem toen over de grens gezet. Als China's antwoord ombevredigend uit- valt, zegt de Sowjet-regeering dat zij ,,ge- noodzaakt zal zijn, tot andere middelen ter bescherming van de wettige rechten der Sowjet-republieken haar toevlucht te nemen". Met militaire maatregelen zal Moskou voorziohtig zijn, want een oorlog met China in Mantsjoerije zou een avontuur zijn waar- van het einde niet te bezien ware. De schat- kist te Moskou kan geen langdurige vijan- delijkheden die ook temauwemood tot een duurzame oplossing kminen leiden, bekosti- gen en zou bovendien haar front naar het Westen toe er bedenkelijk door verzwakken. Het kan daarom wel dat er, zooals men ook te Peking schijnt te gelooven, niets emstigers zou te verwaehten zijn dan dat de Russen de spoorwegverbinding tusschen China en Siberie aan hun kant van de grens verbreken. Daama zal men wel op de een of andere manier tot de eonferentie moeten komen, die Moskou nu reeds eischt. DE KONING VAN ENGELAND GEOPEREERD. De Engelsche Koning heeft Maandag- ochtend de kleine aangekondigde operatie on- dergaan. De prins van Wales is op het paleis van Buckingham gebleven terwijl de operatie ver- richt werd. Zeven dokters en specialisten waren erbij tegenwoordig. Kort voor twaalf uur werd bekend, dat de operatie verricht was, en het feit dat na den prins van Wales de twee chirurgen Sir Hugh Rigby en prof. Trotter en de narcotiseur Sir Francis Shipway vertrokken, werd door de menigte die zich voor het paleis verzameld had, als een aanduiding beschojiwd, dat de operatie bevredigend in haar werk was ge- gaan. Dit werd bevestigd door een communique dat een uur later werd uitgegeven en als volgt luidde: „De operatie is bij Zijne Majestelt verricht. Daarbij werden gedeelten van twee ribben weggenomen, opdat het in zijn omtrek duide- lijk omschreven abces dat een breedte van 3% c.M. had, rechtstreeks geledigd en be- handeld kon worden. „De toestand van Zijne Majesteit is be vredigend." Dit bulletin was door de geneesheeren die de operatie verricht hadden of erbij tegen woordig geweest waren, geteekend. EEN INITIATIEF VAN DE KONINGIN DER BELGEN. Gevolg gevende aan den wensch door ge- zaghebbende persoonlijkheden van de muzi- kale wereld uitgesproken, heeft de Koningin der Belgen besloten een muzikale stichting tot stand te brengen, die voor doel zal hefo- ben de uitgave en verspreiding van de wer- ken van Belgische toondichters, het verge- makkelijken van de uitbreiding van de Bel gische muziek in het buitenland, studie- en reisbeurzen te vormen voor de jonge be- gaafde muzikanten, hun speeltuigen en muziekwerken te leenen, en in algemeenen zin, de ontwikkeling van de Belgische mu- ziekkunst te bevorderen en de vraagstukken, deze onderwerpen aanbelangende, te bestu- deeren. Een vergadering heeft plaats gehad te Brussel onder voorzitterschap van de Konin gin. Hare Majesteit had de heeren Louis Franok, Maurice Despret, Baron Buffin, Henry Le Boeuf, Baron de Traux de Wardin, Charles Houdret, Jacques Vereyen uitge- noodigd. De notaris Taymans heeft lezing gegeven van de standregelen van de nieuwe inrich- ting, die den naam zal dragen van ,,Muzikale Stichting Koningin Elizabeth." Er wordt een Algemeene Raad ingesteld, die zal geraadpleegd worden voor het bestuur van het werk. De Algemeene Raad is samengesteld uit de voomaamste vertegen- woordigers van de toonkunst bij de acade- mien en van het hooger muzikale onderwijs in Belgie, alsmede uit de persoonlijkheden die in de provincie en in de hoofdstad bijzondere belangstel'ling betoond hebben voor de muziek. De vergadering onderzoekt daama de artistieke en financieele vraagstukken, die met de oprichting gepaard gaan en de in- richting van een nationale inschrijving. Hare Majesteit de Koningin heeft aan het begin van de lijst ingeteekend voor een som van 100.000 frank. KONING ALBERT BESTOLEN. Toen Koning Albert Vrijdag met zijn ad- judant te Mariakerke aan het baden was, heeft een dief uit zijn badkoetsje zijn kost- bare gouden horloge met ketting, benevens nogenkele sieraden waaronder een medaljon en geld gestolen. Het medaljon bevatte het miniatuur-portret van de Koningin met het onderschrift: Dieu de garde. Zondagochtend ontdekte een juwelier te Blankenberghe, dat een gouden ketting en een medaljon, die hem den vorigen dag door een vreemdeling waren verkocht, die van den Koning waren. Uit het medaljon was het portret van de Koningin verdwenen. De juwelier waarschuwde de politie en korten tijd daama was de dief, een Rus, ingerekend. Het horloge is nog niet teruggevonden. In aanvulling op het bericht daaromtrent kan gemeld worden, dat ook het gouden horloge van Koning Albert, door den Rus Iitsjen gestolen, bij een juwelier te Blanken berghe, die hem daarop reeds 2700 francs had voorgeschoten, is teruggevonden. Itsjen is naar de gevangenis te Brugge overge- bracht. Op het oogenblik zijner arrestatie werd de dief in het bezit gevonden van een bedrag van eenige duizenden francs en van een gouden zakmesje. Zijn paspoort was in orde. Het is een Internationale dief, die in verscheidene Europeesche staten aan 't werk blijkt te zijn geweest. Hij beweert de identi- teits- en andere papieren, welke zich in de gestolen brieventasch van majoor Van Over- straeten bevonden, te hebben vemietigd. Antwerpsche correspondent van de De Maasbode meldt: Men weet, dat de Belgische Rijnvaart- organisaties geklaagd hadden over het al te groote oponthoud bij het douane-onderzoek te Lillo op Belgisch gebied. Ook de heer Van der Lande had dezen toestand in zijn rede te Brussel aan de kaak gesteld. Thans heeft de betrokken Belgische minister aan de organisaties meegedeeld, dat de douanen-kantoren te Lillo en Selzaete voor- taan ook op de middaguren zullen geopend zijn. Voorts, en dit is vooral van belang, dat de douanen aldaar in de toekomst slechts heb ben te controleeren, of de Nederlandsche verzegeling nog is aangehecht; een nieuwe +22.461vciui. in t r?in verzegeling is dus niet meer noodig. Daarmee heeft Belgie dus het beginsel van internatio- nale erkenning der verzegeling aangenomen. Men hoopt nu dat andere landen dit voor beeld zullen volgen, geheel volgens de wen- schen van den Volkenbond en de centrale Rijn-commissie. Wat er van zij, de maatregel is een flinke verbetering voor de Antwersche Rijnvaart. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. De Rheinische Ztg., het te Keulen verschii nend socialistische orgaan, dat vaak over goede inlichtingen beschikt, schrijft, dat dezer dagen de bevelhabbers der gealiieerde bezet- tingstroepen te Mainz een bijeenkomst zullen houden, waaraan ook vertegenwoordigers van de Fransche regeering zullen deelnemen. De militaire vertegenwoordigers zullen daar een ontruimings-compromis opperen, 't welk hierop neerkomt: le ontruiming van de tweede z6ne (het bruggehoofd van Ko- blentz) op 1 Sept. a.s.; 2e. bezethouding van de derde zone (het bruggehoofd van Mainz) tot 1930. Het bureau van den hoogen com- missaris voor het Rijnland zou dan van Ko- blentz naar Mainz worden verplaatst, 50.000 man Fransche troepen zouden naar Frankrijk terugkeeren en slechts 15.000 in het Rijnland blijven. DE ENGELSCHE KONING. De geneeskundige medewerker van de Times deelt mede, dat, na de operatie bij den Koning, de holte van het absces thans geheel open ligt, daar er een opening in de borst- holte is gemaakt met een even groote opper- vlakte als die van het absces. De temperatuur en de pols van den patient zijn normaal gebleven en hij heeft zich van de operatie uitstekend hersteld. Het zal natuurlijk geruimen tijd duren, voor de holte van het absces geheeld is en in dien tijd moet de Koning zorgvuldig ver- pleegd en behandeld worden. Maar de voor- uitzichten zijn goed. Het kwaad is gebrei- deld en de patient bezit de noodige kracht om beter te worden. HET NIEUWE AMERIKAANSCHE TARIFF. Het is uitgekomen, schrijft de N. R. Crt., dat, met een enkele veelheteekenende uitzon- dering (namelijk Engeland dat het teere plantje van goede betrekkingen met de Ame- rikaansche Unie aan het opkweeken is) vrij- wel de geheele beschaafde wereld tegen het nieuwe tarief van invoerrechten verzet heeft aangeteekend. Het is gelukkig nog geen wet. Het Huis van Afgevaardigden heeft het zijn buitensporigen vonm gegeven en nu is het in behandeling hij de financieele commissie uit den Senaat, Senator Smoot, de voorzitter van de commissie, had de protesten van 38 lan den ertegen geheim gehouden, tot een ander senator, Harrison, om inlichting vroeg over de houding van het buitenland en de com missie besloot, een overzicht van al die pro testen openbaar te maken. Meer nog misschien dan de stemmen uit Europa, zullen de vertoogen van groote lan den in Amerika te Washington indruk maken. Daar is b.v. Argentinie dat, volgens een tele gram uit Washington aan de Times, te ken- nen heeft gegeven, dat het nu niets meer wil weten van de Aimerikaansche handelstrac- taat-clausule nopens „onvoorwaardelijke be handeling" op voet van meest begunstigde natie", daar het meent zich anders gekneveld en hulpeloos aan den grootsten industrieelen staat in zijn halfrond over te leveren. De verbittering in Argentinie is zoo groot dat men in het nieuwe tarief de verklaring zoekt voor het feit dat het land nog nagelaten heeft, een gezant naar Washington te zen- den en aan Pan-Amerikaansche politieke be- drijvigheid deel te nemen. Cuba dat, onder zekere beperkende voorwaarden, zijn onaf- hankelijkheid van de Vereenigde Staten ge- kregen heeft en daardoor met de groote zus- terrepuibliek door bijzondere banden verbon- den is, klaagt over de nieuwe beschermende rechten tegen zijn suiker, welke een bron van zijn welvaart is. De oeconomische banden weike de twee landen vereenigen, dienen, zoo voert Cuba aan, zulk een vijandige tarief- politiek van Amerikaansche zijde te ver- hinderen. Dan is Canada in rep en roer gekomen. Bij feestelijke gelegenheden wordt altijd op de singuliere vriendschap tusschen dit groote Britsche dominion en de Vereenigde Staten getoost, welke het mogelijk heeft gemaakt, dat sedert meer dan een eeuw geen enkele versterking langs de eindeloos lange grens tusschen beide is opgericht. Philips, de Ame rikaansche gezant bij de Canadeesche regee ring, is tweemaal bij Hoover geweest am, naar men verzekert, als goed vaderlander den President te waarschuwen tegen de noodlottige gevolgen welke de bijna herme- tische afsluiting van Amerika tegen den Ca- nadeeschen handel voor de goede staatkun- dige betrekkingen zou hebben. Canada en de Vereenigde Staten zouden er in commercieel opzieht door gescheiden worden en honder- den millioenen dollars voor Amerika's nijver- heid en handel op de Canadeesche markt verloren gaan. Want Canada zal het begin sel van bevoorkeuring voor Britsche rijks- voortbrengselen sterk moeten uitbreiden en van zijn kant ,,beveiligings"-maatregelen tegen den Amerikaansche invoer nemen. In politiek opzieht zal, zoo vreest men, de terug- slag gevoeld worden in moeilijkheden om over de beteugeling van de dranksmokkelarij uit Canada naar Amerika, over het plan tot verbetering van den waterweg van den St. Laurens enz. enz. tot overeenstemming te komen. In Amerika zelf komt de felle kritiek van den kant der Democraten. Harrison heeft in de commissie uit den Senaat van „een im- perialistische politiek in handel en bedrijf even heilloos in haar gevolgen als een im- perialistische oorlog" gesproken. „De heele wereld is op ons vertoornd", zelde hij verder, ,,omdat wij de Amerikaansche markten voor vreemde verkoopers sluiten en tegelijk bui tenlandsche markten trachten te beheer- schen." Anderen waarscbuwden tegen het gevaar van een oeconomisch Europeesch blok tegen Amerika, maar wie de psychologie van het Amerikaansche volk kent, zal vreezen, dat juist zulk een blok de ultra-protectionisten aan den overkant van den Oceaan slechts in hun halsstarrigheid zou stijven. Het blijft een oeconomisch enormiteit dat Amerika op betaling van zijn vorderingen op Europa tot den laatsten cent blijft staan en het tegelijk aan de Europeesche volken zoo moeilijk mogelijk maakt, hun schulden te be talen door zijn grenzen te sluiten; dat Ame rika een steeds grooter stroom van zijn eigen artikelen over de wereld tracht te versprei- den, maar zijn eigen deur voor de producten der wereld gesloten wil houden, die als ruil- middel voor uitgevoerde Amerikaansche voortbrengselen zouden moeten dienen. Als Amerika aan de overige wereld den oecono- mischen oorlog verklaart, kan het zich niet beklagen wanneer het door weder-vergel- dingsmaatregeilen getroffen wordt en het op den duur zijn oorlogsvorderingen niet binnen zal krijgen. in. op aankomst trein uit Gept. 1 a' "II SLAVENHANDEL. Volgens een speciale correspondentie van de Excelsior uit Jeruzalem heeft de Volken- bonds-deskundige dr. Meizan dezer dagen zijn rapport over het slavenwezen en den neger- handel naar den Volkenbond verzonden. Vol gens dit rapport zou in Arabie, in Soedan en in Abessinie, het slavenwezen weer ont staan. Men verkoopt jaarlijks meer dan 2000 negerslaven. In Hedzjas bestaat een belasting van 300 fr. op den verkoop van el- ken slaaf. In de haven van Djedda bevindt de slavenmankt zich in de onmiddellijke na- bijheid van de consulaten der Europeesche mogendheden. Koning Ibn Saoed zou zelfs een 900 slaven bezitten, die op zijn landerijen werken. De gemiddelde prijs voor een slaaf hedraagt ongeveer 1200, de prijs voor jonge negerinnen is belangrijk hooger, de prijs voor oude varieert tusschen de f 250 en 500. In het gebied van Yemen zou de slavemij reeds zoodanig verbreid zijn, dat het aantal slaven er reeds grooter zou zijn dan het aantal vrije mannen. Elke Mohammedaan zou minstens 1 slaaf bezitten. EINDEXAMEN R. II. B. S. AFD. B. Bij het gisteren alhier gehouden eind- examen R. H. B. S. afd B„ slaagden alle candidaten, n.l.: de heer F. R. Kohler te Ter Neuzen; mej. L. H. Augustijn, Axel; de heeren P. Dregmans, D. J. Oggel, P. de Put ter, J. P. Vlsser, alien te Axel; en J. de Kra- ker te Hoek. OVERGANGS-EXAMENS R. H. B. S. Bij de heden alhier gehouden overgangs- examens aan de R. H. B. S. alhier zijn be- vorderd van de le naar de He klasse: C. A. J. Bruggeman, Boschkapelle; W. J. Dhooge, Philippine; J. W. v. d. Giessen, Ter Neuzen; M. C. Goossen, Othene; A. L. Maas, Kloo3terzande; C. J. Malipaard, Ter Neuzen; P. A. Neeteson Jzn., Kloosterzande; P. A. Neeteson Pzr., Sas van Gent; Ja. Ca. M. van Sprang, Ter Neuzen; L. Stolk, Zaamslag; J. Tollenaar, Zaamslag; L. A. Vinke, Honte- nisse; R. L. Visser, Ter Neuzen; P. Zonne- vijlle, A xel. Afgewezen: 4. Van de lie naar de Ille klasse: L. Deij, Axel; J. J. Dieleman, Axel; Aa. de Groot, Hulst; J. A. C. Kroon, Ter Neuzen; M. Kroon, Ter Neuzen; J. Leunis, Ter Neu zen; W. Maas, Kloosterzande; J. K. A. Mo- lema, Ter Neuzen; A. C. Rijntoerg, Ter Neu zen; P. J. van Sprang, Ter Neuzen; G. v. d. Straaten, Ter Neuizen; Aa. Ha. v. d. Valk, Ter Neuzen; G. R. Visser, Ter Neuzen; W. Westerhof, Ter Neuzen; D. Wolfert, Ter Neu zen; M. Zegers, Axel; Ja. Zonnevijlle, Ter Neuzen. Afgewezen: 2. Van de Ille naar de IVe klasse; J. J. Augusteijn, Axel; H. W. Balfoort, Ter Neuzen; Ma. Da. Ja. de Bel, Sas van Gent; Ny. A. Buthfer, Ter Neuzen; H. H. S. de Caluwb, Westdorpe; P. J. Harte, Axel; J. van Hellemond, Hulst; D. A. Louwerse, St. Jansteen; J. de Ridder, Ter Neuzen; Ma. Pa. A. Stoutjesdijk, Kapellebrug; A. Will, Ter Neuzen; H. L. J. Willemsen (met lof), Ter Neuzen. Afgewezen2. Van de IVe naar de Ve klasse; L. E. Cornelissen, Ter Neuzen; Ja. Dekker, Borssele; K. v. Hellemond, Hulst; Aa. Ma. Kroon, Ter Neuzen; D. Tollenaar, Zaamslag; J. H. van der Valk, Ter Neuzen. Afgewezen: geen. OM AAN TE DENKEN! Men schrijft ons: iNaar aanleiding van het feit, dat ouders van groote gezinnen in dezen drukken zomer- tijd nogal eens trachten hunne inkomsten te vermeerderen door hunne leerplichtige kinde ren arfoeid te laten verrichten in loontrekken- den dienst, voor erwten plukken, bessen trek- ken, enz., is het niet overtoodig in het alge- meen te waarschuwen tegen overtreding van de Leerplichtwet zoowel als van de Arbeids- wet. Niet alleen de ouders, maar ook de werk- gevers stellen zich op die wijze bloot aan ver- volging door de Rijkspolitie. NAVORDERING VAN INVALIDITEITS- PREMIE. De aandacht van belanghebbenden wordt er nogmaals op gevestigd, dat door de laat ste wijziging van de Invaliditeitswet bij na- vordering van onvoldoende premie, deze premie wordt verhoogd met 10 Het is dus van het grootste belang de zegels van de juiste waarde op tijd te plak- ken. DE AANLEG VAN EEN KANAAL HULST—AXELSCHE SASSING. Op de vraag van den heer Kortenhorst, betreffende den aanleg van een kanaal van Hulst naar Axelsche Sassing, heeft de heer Van der Vegte, Minister van Waterstaat het volgende geantwoord: Omtrent den aanleg van een kanaal van Hulst naar Axelsche Sassing zijn verschil- lende rapporten ontvangen, doch het onder zoek is hieimede nog niet geeindigd, zoodat nog geen beslissing kon worden genomen. VISSCHERIJPOLITIE OP DE ZEEUWSCHE STROOMEN. iBij Kon. besluit van 12 Juli is aan den op- ziener bvj d'e visscherijpolitie op de Zeeuwsche Stroomen D. Bal de persoonlijke titel verleend van hoofdopziener der visscherijpolitie op de Zeeuwsche stroomen. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. Zaterdag is te Middelburg de jaarlijksche vergadering vah dezen bond gehouden, onder voorzitterschap van den heer Mr. P. Diele man, die ter gelegenheid van het 10-jarlge hestaan een feestrede hield. Vervolgens bracht de secretaris, de heer Mr. v. d. Beke Callenfels, het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat men het voor Zeeland niet noodig acht, van bondswege controle te houden over het geldelijk beheer der ontvangers. Het aantal persoonlijke leden klom van 90 tot 96 en het aantal polders en waterschappen, dat bij den Bond is aangesloten, van 86 op 87. Tot bestuurslid werden herkozen de heeren A. v. d. Weijde te Zierikzee en A. Wisse te St. Philipsland en is gekozen de heer S. J. de Regt te Wissekerke. Prof. Mr. F. G. Scheltema, te Amsterdam, hield een lezing over: Het waterschap en het recht van eigendom. Bij de rondvraag werd aangedrongen op verbetering van den toestand op het veer Zijp-Anna Jaoobapolder. Na een gemeenschappelijken maaltijd werd een autotocht naar Westkapelle gemaakt, waar de door de Novemberstormen aange- richte schade in oogenschouw werd genomen. Hier had een ontvangst plaats door het pol- derbestuur van Walcheren. Ter verzachting en genezing van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen en smetten der huid, muggebeten en zonne- brand, moet men op reis voorzien zijn van Doos 30, 60, Tube 80 ct. Op 31 Juli a.s. wordt te Clinge(dorp), het centrum van de Zeeuwsch klompenindustne, de Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs geopend door den heer Fleskens, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Die plechtigheid zal wor den bijgewoond door tal van autoriteiten. Uit- genood:gd toch zijn een delegatie uit het col lege van Ged. Staten, de directeur van's Rijks Nijverheidsibureau te Delft, de burgemeesters van klompenfabriceerende gemeenten in Zee- land, o.w. de burgemeester van Ter Neuzen, enz. De commissie tot oprichtig van de Eerste Zeeuwsche Kiompenbeurs, onder presidium van den heer Vienings, burgemeester van Clinge, mag bij haar voonbereidingswerk van alle zij den medewerking en steun ontvangen, o.a. schonk de Commissaris der Koningin in Zeeland, als blijk zijner hooge belangstelling, een zilveran medaille voor den prijskamp in klompenmakerswerk, die tijdens de beurs ge houden wordt. Waar verder de inzendingen, zoo uit Zee- land als uit Brabant, op bevredigende wijze binnenkomen, daar belooft de Eerste Zeeuwsche Klompenbeurs een succes te worden met rijke beloften van opbloei en verhoogde welvaart in de Zeeuwsche Klompenindustrie. ZAAMSLAG. De alhier pas benoemde mej. M. C. Krello te Middelburg, als verpleegster van het Groene Kruis, heeft thans bedankt, terwijl in haar plaats is benoemd mej. G. A. van Leeuwen te Rotterdam. SAS VAN GENT. Reizen en Trekken. Nu we het vaoantieseizoen zijn ingetreden openbaart zich alom de zucht naar het avon- tuurljjke. Al wat tegenwoordig niet aan vaste bezigheden gebonden is, wil van de geboden gelegenheid gebruik maken, de wijde wereld in te gaan. ,,Wandem" noemen de Duitschers dit trek ken van de eene streek naar de andere. De Duitsche Wanderbursche trok eertijds met zijn heele hebben en houden in den reiszak geborgen door stad en land, hier korter, daar langer tijd verblijvend om zich al 'naar de omstandigheden zich voordeden, hier een tijd- lang werkend om aan den kost te komen en soms wanneer het zulks niet lukte, zich „durchibettelnd" in het door hem uitgeoefende vak van getzel tot meester te bekwamen. Wij hebben in vroeger jaren dergelijke „Wandervbgel" vaak en in grooten getale ontmoet. ,,Zwei Jahre auf der Wanderung", dat was de minste verplichting die de gezel zich na het uitivoeren van zijn „ProbestUck" geheel vrijwillig oplegde. Thans zijn het de leer- en reisgrage jonge- lui van onze middelbare onderwijs-inrich- tingen, die onder deskundige leiding, zich den vaoantietijd ten nutte maken om hun kennis te verrijken. In den loop van deze of volgende week wordt zoo'n groep jonge wandervogels hier verwacht. Het zijn een aantal jongens en meisjes, leerlingen van de H. B. S. te Alphen aan den Rijn, die onder leiding van 6£n hunner leera- ren, hier voor korten tijd hun kwartier zullen opslaan. De jongens zullen nachtverblijf vinden in het gymnastieklokaal der openbare school. De meisjes worden bij particulieren onder dak gebracbt. Wel, dat is nu nog eens de echte manier, om door eigen aanschouwing een degelrjke kennis van land en volk te verkrijgen. Zij zullen zich in ieder geval over gebrek aan stof tot leering in deze omgeving niet te beklagen hebben. KOEWACHT. Door eenige dames uit deze gemeente is een korfbalclub opgericht onder den naam van „Tot ons Pleizier", onder verkorting „T. O. P.". Tot presidente werd gekozen mej. A. Dierick, tot secretaresse mej. A. de Vuijst en tot penningmeesteres mej. H. Die rick. Zondag werd bij gelegenheid van de kermis op de wijk Oude Molen aldaar een rijwielersxeest gegeven, georganiseerd door de club „De Herleving". Een groot aantal per- sonen, waaronder 4 clubs, n.l. Boschkapelle, Terhole, Graauw en Lamswaarde, namen er aan deel. Bij de wedstrijden werden de vol gende prijzen gewonnen: Ringsteken. le prijs club Boschkapelle, 2e prijs C. de Smet, 3e prijs Th. Herman en 4e prijs A. de Coninck, de drie laatste alhier. Kwade Trien. le prijs club Boschkapelle, 2e prijs J. Verschuuren alhier, 3e prijs club Boschkapelle, 4e prijs R .Sturtewagen alhier. Ringwenpen. le prijs M. Fermont alhier, 2e prijs club Boschkapelle, 3e prijs Aug. Suij te St. Jansteen en 4e prijs Alb. Sturtewagen alhier. Voor de 109 ingeschreven dames werd nog een enveloppenwedstrijd gegeven. Na afloop der spelen werden onder de deelnemers ver- loot een nieuw rijwiel, een waschstel, twee fietsbanden en een fietslantaarn. De fiets was voor J. Maohielsen alhier, het waschstel voor de club Graauw, de fietsbanden voor C. Mar tens alhier, en de lantaam voor J. de Vlieger, eveneens alhier. Voor het grootste aantal deelnemers werd aan de club Boschkapelle (46 man) een pre mie gegeven van 10; aan die van Graauw (41 man) 8; aan die van Terhole (32 man) 6 en die van Lamsiwaarde (22 man) f 4. Ook in deze gemeente zal een afdeeling worden opgericht van de Katholieke Jeugd- vereeniging K. J. V., welke afdeeling op 1 Sept. a.s. zal deelnemen aan den grooten algemeenen Landdag, welke te Hulst zal ge houden worden. Zondag had hier een vriendschappelijke ontmoeting plaats van K. V. V. (Koewacht) en Rapiditas (St. Jansteen) om den zilveran wisselmedaille. Ondanks de groote warmte werd er met veel animo gespeeld en bleef de uitslag langen tijd onzeker. Met onder- ling goedvinden werd de strijd met 2 maal 10 minuten verlengd en eindigde toen met 21 voor Koewacht. Arr.-Rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 17 Juli 1.1. de volgende vonnissen uitgesproken: J. P. W., oud 19 j., J. van B., oud 20 j., landbouwersknechts te Groede, zijn wegens Hiishandeling ieder veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1929 | | pagina 2